Beweging in ranse blokkades 1 Ijsvrij IDA-jongeren den weinig kernenergie BON: :pNV rekent op «00 schoolverlaters jp Malieveld Noodgreep Caravan Camping rai Radboud-ziekenhuis knoopt eindjes zuiniger aan elkaar Overval via stop-licht Diana invloedrijkste vrouw in de mode Bestand in Libanon gaat vandaag in - vnjaagz4 reoruc Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Vrijdag 24 februari 1984, 75e jaargang no. 22819 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Veel bewolking en vrijwel overal droog. Temperatuur het gehele etmaal rond het vries punt, zondag ongeveer drie da gen. Krachtige, aan de kust af en toe stormachtige noordoos telijke wind. Zon op: 07.37, onder 18.10; hoog water Schev.: 09.21 en 22.11; laag water: 04.32 en 17.26. goopodstraf voor 900uidafrikaanse „Clyde" -zcnETERMARITZBURG De Zuida- •taanse Peter Grundlingh, die samen 75Q|t een vriendin naar voorbeeld van 750,film „Bonnie en Clyde" rovend en jrdend door het land trok, is giste- ter dood veroordeeld. Het tweetal is 900|ier meer beschuldigd van de moord %op vier mannen in juni vorig jaar. 20-jarige knappe "Bonnie" kreeg le- Jjislange gevangenisstraf. Rechter vin Milne in Pietermaritzburg zei dat ^in het geval van de 37-jarige Peter undlingh geen verzachtende omstan- [heden had kunnen vinden. Zijn jendin, Charmaine Phillips, kreeg in rband met haar jeugdige leeftijd en Ikr „afschuwelijke jeugd" een veel Jhtere straf. Baskische separatisten doden socialistische senator SAN SEBASTIAN Een onbeken de die zei te behoren tot de groep „Mendeku" (Wraak in Baskenland), heeft gisteravond de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de moord op de socialistische senator Enrique Ca- sas. Hij werd gisteren in zijn huis in San Sebastian doodgeschoten. De se nator had tijdens de verkiezingscam pagne voor het autonome parlement felle kritiek geleverd op de afschei dingsbeweging ETA en haar bondge noten. Hij was specialist van de par tij voor bestrijding van terreur en had onlangs voor overleg met colle ga's Frans Baskenland bezocht. Politie vreest vals geld met carnaval EINDHOVEN De politie van Eindhoven vreest dat tijdens de carnavalsdagen (begin volgende maand) valse briefjes van honderd gulden in omloop worden gebracht. De verwachting is dat het valse geld vooral zal worden aangeboden in drukbezochte horeca-gelegenhe- den. Het gaat vermoedelijk om goed" nagemaakte bankbiljetten. De afgelopen dagen zijn bij de politie tips binnengekomen, die er alle maal op wijzen dat tijdens de car naval vals geld zal worden uitgege ven. Bij de politie is verder niets bekend over het vals geld. Een on derzoek heeft tot nu toe niets opge leverd. Griekenland duldt commercie rond olympische vlam ATHENE De Griekse regering heeft gisteren alsnog ingestemd met de com mercieel getinte plannen van de organi satoren van de Olympische Zomerspelen van Los Angeles met het olympisch vuur. De Amerikanen willen de tocht met de fakkel voor 3000 dollar per kilo meter aan reclame-makers verpachten en de inkomsten voor een „goed doel" gebruiken. De bevolking van het oude Olympia, waar van 776 voor tot 336 na Christus de Spelen werden gehouden en waar de vlam traditiegetrouw wordt ont stoken, is fel tegen commerciële hande lingen met het Olympisch vuur. Ze is vastbesloten de reclame rond de fakkel loop te verhinderen. Chauffeurs willen Brenner tot maandag blokkeren 7.951} 10.45(1 9.950 3.95Ü 1.95(1 2.45(1 0.45(1 3.750 7.951 5.2! 7.451 1.95( 9.9! 9.25( 2.7! 1.S PARIJS/BRENNER- /DEN HAAG Er lijkt enige beweging te ko men in de al meer dan een week durende blokkades op de Franse autowegen. Nadat chauffeurs gisteravond op sommige plaatsen al aanstalten maakten de wegen vrij te maken, hebben de twee groot ste vervoersbonden in Frankrijk vanmorgen alle vervoerders en chauffeurs opgeroepen hun wegblokkades on middellijk te beëindi gen. Het vrachtverkeer via Oos tenrijk naar Italië zit voor lopig nog muurvast. De Ita liaanse douaniers hebben weliswaar een einde ge maakt aan hun stiptheidsac tie. Maar Oostenrijke, Duit se en Nederlandse chauf feurs willen keiharde ga ranties van de regering in Rome. Volgens de Franse FNTR (Féderation Nationale des Transports Routiers) is tot opheffing van de blokkades besloten na een door pre mier ad interim Jacques Delors gemaakte „opening". Deze had verklaard dat de regering in Parijs niet be reid is onder de druk van blokkade-acties te onder handelen, doch dat zij aan behandeling van de eisen van het wegvervoer voor rang wil geven. De andere bond, UNOSTRA (Union Nationale des Organisations Syndicales de Transporteurs Routiers Autonomes), maakte bekend dat zijn be sluit om tot opheffing van de blokkades over te gaan onder druk van de veel gro tere FNTR was genomen. Volgens de politie was kort na de oproep van de bonden een positieve reactie van de vrachtwagenchauffeurs merkbaar. Blokkades op wegen rond Parijs werden opgeheven. Maar volgens de ANWB blijft de verkeerssi tuatie in Frankrijk chao tisch en volkomen onover zichtelijk. Pagina 15: Oog om oog, tand om tand op de Bren ner. Vervolg. HAAG De CDA-jongeren zijn het niet eens met een ort van het wetenschappelijk instituut van de partij, dat ons niet kan afzien van het gebruik van kernenergie. Dit blijkt 4 een rapport dat de CD A-jongerenorganisatie vanmorgen ft uitgebracht onder de titel „Nederland energie-eiland". CDA-jongeren zijn van mening dat er op zich van kernener- [gebruik afgezien kan worden. Alleen als bij kolenstook de peelheid vrijkomende koolstofdioxyden leidt tot een ernstige tasting van de ozon-laag in de atmosfeer (het broeikaseffect), ten de CDA-jongeren gebruik van kernenergie onvermijde- j lun studie leggen de CDA-jongeren grote nadruk op het op \ne schaal opwekken van energie. Kleinere installaties kun- samen over 25 jaar 8500 megawatt stroom leveren. De over- 1 zal daar in het energiebesparings-beleid aanzetten toe moe- geven. speci: JN HAAG Medewerkers van de Werkende Jonge- iV J van het CNV waren vandaag al druk in de weer t de voorbereiding van de Dag van de Schoolverla- Bdie morgen op het Malieveld wordt gehouden. Het |V verwacht ongeveer driehonderd belangstellen- Irie grote tenten wordt onder meer aandacht besteed aan het citeren, kamer zoeken, het omgaan met geld, de dienstplicht, jen met Tweede Kamerleden, een werklozenproject, het op- En van een bedrijfje en noem maar op. De dag is een van de viteiten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het IL Er is gekozen voor een dergelijk evenement om de school- laters op het Malieveld in één dag met veel kanten van de (tschappij en de mogelijkheden te laten kennismaken. Iets op scholen onmogelijk is. informatieve gedeelte begint om twaalf uur en duurt tot vijf 's Middags zijn er optredens van de Amazing Stroopwafels fizikater. Van zeven uur 's avonds af bestaat de gelegenheid ?en rechtstreekse uitzending van NCRV's jongerenprogram- ECoploper bij te wonen. "yff Demonstratief ging deze inwoonster van New Orleans op straat zitten om automobilisten duidelijk te maken, dat zij hier moesten stoppen voor overstekende voetgangers. Zij onder nam haar actie, nadat de verkeerslichten waren uitgevallen in verband met reparaties aan de weg. Aanvankelijk had zij suc ces met haar zit-actie omdat zij een aankomende auto tot stoppen wist te dwingen. Al gauw arriveerde echter de politie, die haar van de straat weghaalde. Inbreker met jachtgeweer neergeschoten KOOTWIJKERBROEK In het Gelderse Kootwijkerbroek is vannacht een inbreker neer geschoten door de eigenaar van een woning waar de dief probeerde binnen te komen. De 23-jarige bewoner E.F. hoorde omstreeks drie uur ge stommel. Hij greep zijn jacht geweer en rende naar bene den. Hij zag nog juist hoe de inbreker door de tuin probeer de vluchtte. De man loste een waarschuwingsschot, waar de inbreker niet op reageerde. Na een achtervolging door straten en achtertuinen loste F. een schot op de benen van de in breker. Deze werd geraakt, maar probeerde toch verder te vluchten. Omwoners, gewaar schuwd door het schot, grepen hem tenslotte in zijn kraag. (ADVERTENTIE) Alles over caravans en kamperen en volop vakantie-informatie. AMSTERDAM RAI no. VR. I ZA. 1 ZÓ. I MA 23l24l25l26l27 februari Do. en vrij. geopend van 10-17 en 19-22 uur. Za„ zo. en ma. van 10-17 uur. Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations. Een groepje Zweedse jongelieden wil waarom weet geen Zweed het record „onder water fietsen" dat nu nog op zestig uur staat, met maar liefst 95 uur verbeteren en het zo op 155 uur brengen. In een Stockholms zwembad draaien zij, gewapend met zuurstofflessen, op een verzwaarde driewieler hun eindeloze nat te rondjes. Ze moeten alleen uitkijken voor „overstekende zwem mers". NIJMEGEN Op het dichtnaaien van operatiepatiënten blijken in het Nijmeegse Sint Radboudziekenhuis forse be zuinigingen mogelijk. Door in operatiekamers wat minder royaal om te springen met naald en draad, door betere knooptechnieken te hanteren en door de bezem eens flink door het beschikbare assortiment van 200 verschillende hechtmaterialen te halen, kan het ziekenhuis jaarlijks drie ton besparen. In een tijd van bezuinigingen geen gek be drag, terwijl het operatiekamerpersoneel ook dan de eind jes nog heel best aan elkaar kan knopen, zo stelt een werk groep. Als de bezuinigingsvoorstellen door het ziekenhuis worden overgenomen betekent dat wel, dat de kostbare nietapparaatjes niet langer zullen worden gebruikt. Dat gaat met name het personeel van de operatiekamers aan het hart. Want dat krijgt nogal eens te maken met patiën ten die aan hun behandeling liefst een zo onopvallend mo gelijk litteken willen overhouden. Met nietjes is de kans op zo'n mooie hechting veel groter dan bij het gebruik van naald en draad. LEIDERDORP Het televi sieprogramma „Opsporing verzocht" kan sommige lieden op kwade gedachten brengen. Dit bleek gisteravond op rijks weg 4 onder Hoogmade. Daar werd een 26-jarige automobi list ingehaald door een perso nenwagen, waar op de achter ruit in verlichte letters het woord 'STOP' verscheen. De automobilist reed de vlucht strook op en stopte achter de auto in de veronderstelling dat het om een politiewagen ging. Maar er verschenen twee mannen in burger die de arge loze automobilist een vuurwa pen onder de neus drukten en om geld vroegen. Nadat de twee overvallers 800 gulden rijker waren geworden, liepen ze naar hun wagen en reden weg. De automobilist reed daarna naar de eerstvolgende praatpaal en meldde daar het gebeuren. Deze manier van gewapende overval is identiek aan die welke vorige week uitgebreid werd getoond in het al ge noemde tv-programma. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. NEW YORK Prinses Dia na van Wales is gisteren uit geroepen tot de internatio naal invloedrijkste vrouw en staat op de eerste plaats op de lijst voor 1983 '84 van 's werelds bestgeklede vrouwen (en mannen). De 22-jarige prinses, die in september haar tweede kind verwacht, werd gekozen door een groep van twintig moderedacteuren en andere modedeskundigen. Als er al enige kritiek op de prinses van Wales is, dan be treft dat haar hoeden, die niet altijd gelukkig gevonden worden, maar haar "persoon lijke elegance" is buiten kijf en Ook haar verdienste bij het terugdringen van excen triciteit. Arthur Ashe, de zwarte tenniscrack, leidt de mannen op de lijst. Op prin ses Diana volgen: mevrouw Umberto Agnelli, van de Ita liaanse Fiat-dynastie. Me vrouw Sid Bass uit Fort Worth in Texas, uitgaande vrouw en filantrope. Linda Evans, de actrice uit 'Dynas ty'. De Spaanse hertogin van Feria, een voormalige man nequin. Mevrouw Charles Price uit Kansas City in Mis souri. echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Londen. SAOEDISCHE BEMIDDELAAR: DAMASCUS/BEIROET De elkaar bestrijdende partijen in Libanon heb ben een overeenkomst be reikt over een bestand dat vandaag zal ingaan. Dit heeft de Saoedische be middelaar, Prins Bandar bin Sulan, gisteravond verklaard. De bestandsovereenkomst is het resultaat van intensieve besprekingen, die de afgelopen dagen in zowel Damascus als Beiroet zijn gevoerd. De be sprekingen met Syrische en Libanese leiders werden geleid door de Saoedische bemidde laars, prins Bandar bin Sultan, en de Saoedische zakenman Hariri. Bandar wilde niet in bijzonderheden treden over het bestandsakkoord. Libanon gaat in principe ak koord met het Franse voorstel VN-troepen naar Beiroet te sturen. Dit heeft de Libanese delegatieleider bij de Verenig de Naties, Fakhoeri, gister avond tegenover de Veilig heidsraad verklaard. Hij acht te de stationering van VN- troepen een „positieve stap". In het enkele weken geleden door Libanese oppositiepartij en veroverde West-Beiroet is gisteren het regeringsleger be gonnen de taken over te ne men van de druzische en sji'i- tische Amal milities. Het rege ringsleger is tijdens de verove ring van West-Beiroet uit el kaar gevallen in een christe lijk en moslim deel. De leider van de Amal-militie, Nabih Berri, riep gisteren de militie leden van de diverse oppositie partijen op het gezag in West- Beiroet weer over te dragen aan leger en politie. Elders in Beiroet werd gisteren nog ge vochten tussen rechtse christe nen en de Libanese oppositie, waarbij 15 doden zijn gevallen. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA (ADVERTENTIE) OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 - Roelofarendsveen Telefoon 01713-2866-2073. Dank zij onze onvolprezen Rijkswaterstaat weten wij in deze nawinterse dagen nauwgezet hoe het met de ijstoestand in het land is gesteld. Friesland heeft nog licht vast ijs, licht drijhjs en opeengeschoven drijhjs. Hier en daar heeft men dan ook hinder van ijsgang. Het IJsselmeer en het Markermeer zijn net als trouwens hier vrijwel al het water in het Westen ijsvrij. Géén ijsvrij dus voor de schoolkinderen. Maar toch altijd na school wel even tijd om de krant te lezen. Al was het maar: de Friemels, Ruitenheer en Suske en Wiske. Want die vind je alleen in de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1