Iraakse aanval op Iraanse steden 2S& Rol Christenen bij modernisering van Libanon wordt onderschat I Charles in Brunei rSIJTHOFF PERS Reagan: Ik ben niet lui of besluiteloos Persoonsverheerlijking Tsjernenko nu al begonnen ^BUITENLAND CeldicSommit VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 PAGINA 17 Onderzoek dood journalisten in EI Salvador stagneert WASHINGTON/DEN HAAG De Ne- derlandse kamerleden, die een bezoek hebben gebracht aan El Salvador, hebben geen vooruitgang kunnen constateren bij het onderzoek naar de dood van de vier iKON-journalisten, die in maart 1982 door Salvadoraanse militairen werden doodge schoten. Volgens Ter Beek had de speciale functionaris, die de Salvadoraanse autori teiten vorig jaar april na lang aandringen hebben belast met het onderzoek, slechts een zeer dun dossier in zijn bezit over de zaak. Volgens Ter Beek heeft Chavez Mena toegezegd dat hij „zijn best" zal doen. Radio - Solidariteit roept op tot boycot verkiezingen WARSCHAU Radio-Solida- riteit heeft gisteravond in een clandestiene uitzending de Poolse bevolking opgeroepen de gemeenteraadsverkiezingen van 17 juni te boycotten. De uitzending duurde zes minuten en was in verscheidene wijken van de hoofdstad van Polen, Warschau, uitstekend te ont vangen. Radio-Solidariteit had voor het laatst uitgezonden op 20 oktober van het vorig iaar. Nieuw arrestatie bevel tegen Mengele ASUNCION Een rechter in Paraguay heeft gisteren een 22 jaar oud arrestatie bevel tegen de nazi-arts Jozef Mengele op nieuw uitgevaardigd. Het arrestatiebevel komt vijf dagen na het bezoek aan Paraguay van de Westduitse nazi-jager Beate Klarsfeld. Zij heeft er bij de Paraguayaanse regering op aan ge drongen opsporingsacties te ondernemen tegen Mengele, die in bezit is geweest van het staatsburgerschap van Paraguay en zich mogelijk nog in het land verborgen houdt. Mengele is verantwoordelijk voor de dood van honderdduizenden joden. Ook voerde hij in het concentratiekamp Auschwitz experimenten op talloze gevan genen, onder wie kinderen. Moskou protesteert na aanslag op VN-gebouw MOSKOU/WASHINGTON De Sovjet- -Unie heeft gisteren fel geprotesteerd tegen de bomaanslag op een gebouw waar leden wonen van de Sovjet-delegatie bij de Vere nigde Naties in New York. In een anoniem telefoontje had de groep „Joodse Directe Actie" zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. De voorzitter van de groep, die verklaarde dit soort acties goed te keuren, heeft donderdagavond echter ont kend bij de operatie betrokken te zijn. In een protestnota van de ambassade van de Sovjet- -Unie in Washington wordt de Amerikaanse regering ervan beschuldid „welwillend" te staan tegenover de „naar fascisme neigende zionistische groeperingen". De Amerikaanse regering heeft de aanslag met drie bommen scherp veroordeeld. Ex-bankdirecteur Israël pleegt zelfmoord TEL AVIV De ex-directeur van de Israëlische Hapoalim-bank Jacob Le- vinson heeft zich van het leven be roofd. Agenten troffen gisteren zijn lijk aan in zijn woning te Ramat Gan, een voorstad van Tel Aviv. De zelfmoord heeft in Israël tot grote opschudding geleid. Zij kwam op het moment dat een speciale commissie een begin zou maken met het onder zoek naar een reeks ondoorzichtige transacties van de Bank Hapoalim. Levinson werd ervan beschuldigd op eigen initiatief een aantal illegale handelingen te hebben gepleegd. Deze zouden hem ook persoonlijk voordeel hebben opgeleverd. Senaat VS is voor herinvoering doodstraf WASHINGTON De Amerikaanse Senaat is voor herinvoering van de doodstraf. Met 63 te gen 32 stemmen heeft zij een wetsvoorstel aan vaard waarin personen die schuldig bevonden worden aan hoogverraad, spionage, moord en moordaanslag op de president tot de doodstraf veroordeeld kunnen worden. Het wetsvoorstel maakt echter weinig kans in het Huis van Af gevaardigden, dat door de Democraten worden beheerst die tegen de doodstraf zijn. In 38 van de 50 staten van de VS kunnen daders van bo vengenoemde misdrijven wel tot de doodstraf worden veroordeeld. Landelijk geldt slechts één misdrijf op grond waarvan de doodstraf kan worden geeist: vliegtuigkapingen waarbij doden vallen. Alle andere mogelijkheden wer den in 1972 door het Hooggerechtshof ongeldig verklaard. 'EHERAN/BAGDAD Irak heeft afgelopen nacht •ombardementen uitgevoerd op twee belangrijke ste lden in het midden van Iran. Hierbij zijn meer dan 50 mensen gedood en ruim 300 gewond. Dit meldde van- [ochtend Radio-Teheran. De aanval komt een dag na een grootscheeps offensief van Iran bij Basra, in het :uiden van Irak. raketten kwamen terecht op Khorramsbad en twee ande ren op Broejerd, in de provincie Lorestan. Volgens de radio 'vond de operatie van Irak rond middernacht plaats. Onder de slachtoffers bevonden zich veel „kinderen, vrouwen en oude (ver de gevechtshandelingen bij de zuidelijke Iraans-Iraaks i.eö brens bestaat nog altijd weinig duidelijkheid. Radio-Teheran meldde gistermiddag dat Iraanse troepen erin waren geslaagd 10 Pm 40 kilometer door te dringen op Iraaks grondgebied. De aan- j'|® taerslijnen van Bagdad naar de havenstad Basra zouden direct ,50 gedreigd worden door de Iraanse opmars. Ifjkl gemelde Iraanse successen blijken echter niet met de werke- ijkheid overeen te stemmen. Journalisten van internationale Mo persbureau's hebben gisteravond ter plaatse vastgesteld, dat er \oo geen Iraniérs aanwezig zijn in het gebied dat door Iran zou zijn veroverd. Volgens Irak is gisteren een groot Iraans offensief af- 3.30 geslagen. In Bagdad werden de Iraanse successen bestempeld als „een deel van de serie leugens, die de Iraniërs na elke nederlaag s!oo gebruiken". De opperbevelhebber van het derde Iraakse leger, generaal-majoor Maher Abed al-Rashid, erkende gisteravond in en interview dat de Iraniërs aanvankelijk „de Iraaks estellin- en ten oosten van Basra en in de moerassen" hadden geïnfil- reerd. Maar zij zijn vervolgens „door Iraakse troepen van de .aart geveegd", aldus al-Rashid. Meisjes uit Brunei roeren de trom bij de aankomst van de Brit se prins Charles in het sultanaat Brunei op het Indonesische eiland Borneo. De Britse gast is aanwe zig in het oliestaatje om luister bij te zetten aan de feesten rond de onafhankelijkheid van het staatje. Tot voor kort was Brunei een Brits mandaatge bied. (ADVERTENTIE) Mei uw krant naar de Franse Riviéra: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR DE CÖTE D'AZUR Vertrek maandag 26 maart a.s. Van hel vroege voorjaar genieten met het plezierige klimaat van de Franse Rivlèra. Dat is de bedoeling van onze reis naar het nabij Frejus, vlak aan het goudgele strand van de Middellandse Zee gelegen hotel Saint Aygulf. In dit sfeervolle hotel (alle kamers voorzien van bad/douche, toilet) - onder Nederlandse leiding - wordt gedurende ons verblijf aldaar Maandagochtend vertrekt de bus om acht uur uit Den Haag en half negen uit Rotterdam. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overnacht in Hotel Le Rully nabij Dyon. De volgende dag gaat het vla het fraaie Rhöne-dal naar het hotel bij Frejus. Tijdens uw verblijf worden enkele excursies gemaakt o.m. naar Frejus. Porte Grimaud. Saint Tropez, en een pijpenfabriekje te Cogolln. alsmede twee volle dagtochten naar Grasse (bezoek parfumfabriek), St. Paul de Vence. Can- r»es, Nice en Monaco. Eventueel kan bovendien aan een safaritocht worden deelgenomen. De prijs van deze bijzonder aantrekkelijke Cóte d'Azur-tour bedraagt slechts 495eop basis van een ches'op^e JteerTéebehalf-pension logies, ontbijt, diner), echter Inclusief afscheidsdiner en excursies alsmede de lun- Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in fl onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). 1 1983 wordt - om teleurstelling te voorkomen - tijdig boeken dringend POSTBUS 16050 2500 AA 'S-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) |SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Tij dens een persconferentie in Washington heeft presi dent Reagan zich verde digd tegen aantijgingen dat hij lui en besluiteloos zou zijn en aan geheugen verlies (amnesie) lijdt. Reagan reageerde met name op een recente uit spraak van de Democrati sche presidentskandidaat Walter Mondale, dat „de huidige president verstan delijk lui is en leiderschap op basis van amnesie (ge heugenverlies) verstrekt". „Het verbaast me dat Mondale weet wat het woord amnesie betekent", aldus katte de 73-ja- rige Ronald Reagan, die zich kandidaat heeft gesteld voor een tweede ambtstermijn van vier jaar. „Ik heb daar verder geen commentaar op. Als dat 'alles is wat Mondale te zeggen heeft, laat hem maar. Ik praat liever over de dingen die ik doe voor het land en het volk". Over zijn „luiheid" en dat hij een „part-time presi dent" zou zijn, zei Reagan: „Ze weten niet waar ze over pra ten. Ik ben nooit van mijn kantoor naar boven gegaan, zonder dat ik voor een avond- lang huiswerk meenam. En ik zou je ook wat kunnen vertel len over hoe ik bezig ben tij dens de zogenaamde vakan ties, zoals de vier dagen laatst op de ranch. Ik moet zeggen, presidenten nemen geen va kantie, ze krijgen alleen ver andering van uitzicht". President Reagan vertelde ook iets over het besluitvormings proces binnen het Witte Huis. „Wie denkt dat ik me zolang op de achtergrond houd tot ie mand me vertelt wat ik moet doen, die begrijpt niet hoe wij hier werken. Ik wil mensen in mijn staf die onafhankelijk kunnen denken. Ik wil van alle kwesties alle kanten ho ren. Vaak is iedereen het met elkaar eens, dat is gemakke lijk. Maar vaak ook moet ik een besluit nemen tegen het advies van een van de partijen in. Dat gaat op en neer. De verliezer deze week kan vol gende week de winnaar zijn. Het proces is te vergelijken met een directieraad in een groot bedrijf. Het enige ver schil is dat als er in de Witte Huis staf een knoop moet wor den doorgehakt, er niet wordt gestemd. De beslissing is aan mij en ik beslis op basis van de informatie die ik heb aange hoord. Als ze mij niet voldoen de informatie hebben gegeven, moeten ze later terugkomen en dan praten we opnieuw". Het leiderschap van president Reagan is met name in geding gekomen rond de Amerikaan se Libanon-politiek. Vooral met de terugtrekking van de Amerikaanse mariniers uit Beiroet is volgens veel Ameri kaanse critici veel te lang ge wacht. MOSKOU In de Sov jet-Unie wordt momen teel met man en macht gewerkt om 's lands nieu we leider aan het publiek te presenteren als „een groot man" met volledige controle over het beleid. Het is natuurlijk mogelijk dat Konstantin Tsjernenko en zijn naaste medewerkers hiermee alleen maar willen aantonen dat de Sovjet-Unie weer een actieve secretaris-generaal heeft die zich dagelijks inzet voor zijn land. Maar slechts een week na de begrafenis van president Andropov wek ken de enorme portretten die momenteel van Tsjernenko worden verspreid en de uit voerige lof aan zijn adres de indruk dat de nieuwe leider in de voetsporen wenst te tre den van zijn voormalige vriend en mentor, Leonid Brezjnev. Deze heeft de per- soonsverering in de laatste ja ren van zijn leven altijd actief aangemoedigd. Toen Andropov Brejnev op volgde, koos hij bewust voor een plekje op de achtergrond. De verspreiding van zijn fo to's leek hij nauwelijks op prijs te stellen en toespraken waarin zijn talenten werden bejubeld heeft hij nooit willen goedkeuren. Een campagne om de aandacht te vestigen op zijn kwaliteiten kwam eigen lijk pas op gang toen hij als gevolg van ziekte al enkele maanden niet meer in het openbaar verschenen was. Nu, nog geen twee weken na zijn dood, zijn alle sporen die aan hem herinneren, verwij derd en is zijn portret al bijna nergens meer te vinden. Tsjernenko's naam en gezicht krijgen daarentegen steeds meer publiciteit. Viktor Gris- jin, partijvoorzitter van de af deling Moskou en een hoog lid van het Politburo, verwees in een onlangs gehouden toe spraak 26 keer naar Tsjernen ko in de meest vleiende be woordingen. Hij zei dat Tsjer nenko een „ware zoon van onze natie was, een trouw Marxist-Leninist die onver moeibaar vocht voor vrede en het communisme" en „een groot leider die het dubbel en dwars verdiende om de lei ding te hebben over de par tij". Informatie over Tsjernenko's persoonlijke leven blijft ech ter vaag. Tot dusver is er geen enkele aanwijzing dat zijn vrouw nog in leven is of dat hij een zoon heeft. Wel kwam zijn dochter deze week uitge breid in het nieuws door een artikel van haar hand in de Pravda. Ondertussen zijn er nog geen aanwijzingen dat Tsjernenko de wil of de capaciteiten heeft om het buitenlands beleid van de Sovjet-Unie bij te buigen in een richting die uitzicht biedt op verbetering van de Oost-Westbetrekkingen. Bui tenlandse leiders zijn tot dus ver verdeeld in hun oordeel en neigen nog steeds tot de opvatting dat er voorlopig Tsjernenko. weinig kans is op een ingrij pende koerswijziging. Recente aanvallen op het Westen in de Russische pers lijken hen vooralsnog in het gelijk te stellen. HELLA PICK Copyright The Guardian Al bijna negen jaar is er in Li banon een burgeroorlog gaan de. Het is niet alleen een bloe dig, maar ook een uiterst inge wikkeld conflict, waar erg moeilijk zicht op te krijgen is, ook al wordt er dagelijks over bericht. Juist doordat de achtergron den ontbreken en de impasse zich van jaar tot jaar voort sleept, is het welhaast onver mijdelijk dat' clichés over dit drama klinkende munt zijn geworden. Bijvoorbeeld: de christenen zijn verantwoorde lijk. Zij streven toch naar be houd van hun huidige machts positie in dat land? Sonja Ba rend bracht in haar uitzending van dinsdag die opvatting weer eens onder woorden: de christenen zijn geen lieverdjes, kijk maar eens wat ze in Liba non uithalen. Welnu, er is inderdaad reden die rol van de christenen in het Nabije Oosten nader te be kijken. Westerse christenen zouden dan tot de conclusie kunnen komen dat zij met deze groep meer affiniteit heb ben dan ze geneigd zijn te doen op grond van de gedra gingen van sommige christelij ke privémilities, die bij tijd en wijle in Libanon voor massale moorden niet terugschrikken. De Libanese politicoloog Geor ges Corm heeft in het januari nummer van het Franse tijd schrift Esprit (Ed. du Seuil, Parijs) een ronduit fascinerend verslag gegeven van het ei genaardige van de Libanese samenleving en de rol van de christenen daarin, die op zich weer een heel gemêleerd ge zelschap vormen. Corm schrijft dat de Libane- zen al sinds de zestiende eeuw een betrekkelijke zelfstandig heid kennen en haar sindsdien vrijwel onafgebroken hebben behouden, ook al hebben ze voordurend voogden gehad, afwisselend buurlanden en verre kolonale mogendheden. Die autonomie was mogelijk doordat de leiders van de drie voornaamste gemeenschappen in de Libanon, de Druzen, de christelijke Maronieten en de islamitische Sji'iten, een zeke re eensgezindheid aan de dag wisten te leggen om hun ge meenschappelijke belangen te verdedigen. Die samenleving werd in het een jonge Libanese sji'iet toont in westelijk Beiroet het portret van zijn leidsman, ayatollah Kho- meiny, aan Amerikaanse soldaten, die op het punt staan te vertrekken. Niet alleen door het hek, dat hen scheidt, maar ook door hun opvattingen kunnen de Amerikanen en de sji'iet model staan voor de onverzoenlijke tegenstellingen die in Libanon bestaan. begin van de negentiende eeuw wreed verstoord, toen bij de Maronieten een emancipa tiebeweging op gang kwam waarin het gezag van de eigen leidende feodale families werd betwist, met andere woorden het gezag van de Chamouns, de Gemayels en de Franjiehs, die desondanks tot op de dag van vandaag hun prominente rol zijn blijven spelen. Toen dit emancipatiestreven dreigde over te slaan naar de Druzen, namen hun leiders wraak op de Maronieten. Dat liep uit op het massale bloedbad, dat sindsdien in het geheugen is gegrift van de Maronieten. Religieuze scheidslijnen De toenmalige koloniale machten, die net als de super machten van nu hun favoriete partij hadden in Libanon, te weten de Fransen, Engelsen en Turken, legden de basis voor een staatsbestel, waarbij de machtsposities van nu af aan langs strikt religieuze scheidslijnen werden afgeba kend. Het is deze vergaande invloed van het geloofsken- merk voor de toekenning van macht en aanzienlijke functies die volgens Corm, zelf een ma roniet, later voor zoveel onheil zou zorgen. Niettemin, na ver- ioop van tijd ebde de bemoeie nis van de koloniale mogend heden enigszins weg en met in achtneming van die nieuw af gebakende scheidslijnen waar mee de rechten van de ver schillende religieuze gemeen schappen werden gegaran deerd, was er opnieuw sprake van bloei. Op het einde van de negen tiende eeuw zullen de christe nen daarin een hoofdrol spe len. Zij beschouwen zich ove rigens in het algemeen als Arabieren pur sang, maar door hun goede relaties met het westen, in het bijzonder met de Fransen zijn zij in staat een groot aantal vernieuwingen door te voeren. Daarin later gesteund door een moslim-eli te zijn zij de dragers van de Arabische renaissance, die het einde aankondigt van de eeu wenlange Turkse overheersing van de Arabieren. Het opmer kelijke van deze beweging is dat zij niet-confessioneel is, wel nationalistisch, maar heel ver afstaat van de mentaliteit van de islamitische rechtgelo vigheid, die nu zo opgeldt doet in de Arabische landen. Democratische idealen Het zijn de christenen die in de Arabische wereld een vrije pers introduceren. Het parle mentaire stelsel, de gelijkbe rechtiging van man en vrouw, die elders in de Arabische we reld volkomen taboe is, de dis cussie over democratische ide alen zijn in Libanon ondenk baar zonder de aanwezigheid van de christelijke groeperin gen. Deze christelijke elite houdt er zeer uiteenlopende politieke opinies op na. Slechts een klei ne minderheid vindt dat Liba non een christelijke staat moet worden. In meerderheid wij zen zij de nauwe verbintenis van politiek en geloof af, die bijvoorbeeld zo kenmerkend is voor de islamtiische sji'iten. De christelijke Falange-partij, die vandaag de dag zo'n slech te pers heeft en veelvuldig wordt geassocieerd met de Spaanse Falange van Franco en de nationaal-socialisten van Hitler, was bij zijn oprichting in de jaren dertig een sociaal- democratischè partij. Zij putte onder meer haar inspiratie in de personalistische beweging van de katholieke Franse in tellectueel Emmanuel Mou- nier. Deze stond juist een niet- confessiegebonden politiek voor en zijn ideeën hadden in de jaren dertig en veertig een grote weerklank, met name in de PvdA. Wie de huidige burgeroorlog in ogenschouw neemt, waant zich wel heel ver weg van de idealen die deze christelijke elite bezielde. Zij waren dan ook zeker niet alleen bepalend voor de inrichting van het maatschappelijk leven. De lap pendeken van groeperingen, christelijk, islamitisch, waarin feodale leidersfiguren als de Gemayels en de Jumblats ble ven domineren met hun machtsaanspraken waren er ook nog. Er kwamen nieuwe emigranten, Palestijnen, aan hangers van Nasser, van Kho- meiny, in dit landje dat nog niet de omvang heeft van een derde van Nederland. Het bro ze stelsel van machtsafbake ning, dat door de kolonisators was uitgezet, raakte op drift. Toch is het goed te bedenken dat het negen punten tellende verzoeningsplan dat dezer da gen door de christelijke Liba- nezen is voorgelegd aan de Li banese oppositie direct voort vloeit uit wat de christelijke elite in de hoogtijd van het Arabische renaissance heeft nagestreefd. In dat plan wordt onverkort uitgegaan van een vrij en onafhankelijk Libanon, dat een trefpunt moet blijven van culturen en religies en waarin het parlementair stel sel gehandhaafd blijft. Ook wordt daarin de afschaffing bepleit van de privélegers die kort na het uitbreken van de burgeroorlog in 1975 door de elkaar bestrijdende groeperin gen werd opgericht, evenals het terugdringen van de in vloed van buitenlandse mo gendheden, die de innerlijke balans van het land hebben doorbroken. Deze doeleinden staan in scherp contrast met wat de huidige door Khomeiny gein- spireerde islamitische funda mentalisten in Libanon voor staan. In ieder geval zijn pluri formiteit en democratie voor hen geen begrippen vraar zij veel mee op hebben. De Liba nese christenen en dié islamie ten, die door diezelfde idealen geïnspireerd zijn verdienen te recht de steun van het Westen. Uiteraard niet omdat het no dig de christenen te bevestigen in een overheersende machts- Kositie, die zij in feite nooit ebben gehad, wel omdat zij er voor zorgen dat Libanon werkelijk een pluriforme sa menleving blijft, waarin vele uiteenlopende ethnische groe pen kunnen leven PAUL VAN VELTHOVEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17