Oog om oog, tand om op de Brenner Wintersportbussen verwachten maar weinig problemen en 2J£aas bederft niet door blokkades, ;rootste schade voor vleesexport WALES SIJTHOFFPERS Frankrijk is tegen spoedberaad van EG Binnenland buitenland CeidacGomcwt VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 PAGINA 15 naast ïteel oËN HAAG Busonder- l vreedmingen die zich opma- re instfn °m ^et komend te stellpe^e^n<^e een nieuwe ïapper.'oep wintersporters k verjöoral richting Oos- ;n op iirijk te sturen, zijn vol De djrtrouwen over de moge- DpWdi^ om ^un klanten ïtoffed hun vakantiebestem- na en iing af te leveren. Zowel bij Holland International, Hotelplan als De Jong In- tratours verwacht men aan de Oostenrijkse grens voldoende doorgangen, desnoods via secundaire routes, te vinden. Overi gens wordt 't het komend weekeinde in de Alpen erg druk met komende en gaande wintersporters. Voor de ondernemingen die winterreizen naar Parijs en Spanje ondernemen, liggen de zaken anders. Veel buson dernemingen hebben deze reizen dan ook geannuleerd. Een OAD-bus naar Spanje werd in het afgelopen week einde bij Fontainebleau te gengehouden, maar via alle- lei binnenwegen kwam de bus toch op de plaats van be stemming, met slechts twee uur vertraging. Directeur J. Navarro van Iberbus in Amsterdam, wiens bedrijf een dagelijkse busdienst van en naar Spanje verzorgt, verklaarde dat zo veel mogelijk wordt getracht de reizigers op vliegtuigen te plaatsen. Maar dat is door plaatsgebrek in veel gvallen niet mogelijk. Navarro schat dat het komend weekeinde zo'n dertig bussen met in to taal 1.500 tot 2.000 toeristen uit Nederland naar Spanje zouden vertrekken. Als de blokkkades voortdu ren, zitten overigens ook on geveer 250 toeristen die dit weekeinde van Spanje naar Nederland wilden reizen, vast. Zeker een touringcar- bedrijf is er daarom inmid dels toe overgegaan Neder landse toeristen met een ge charterd vliegtuig in Spanje op te halen. De kosten hier van bedragen zo'n 50.000 gulden. Grote problemen zijn er ook in de wintersportplaatsen in de Franse Alpen. In de win tersportgebieden rond Avori- az en Morzine hebben de plaatselijke VVV's te maken met uiterst ontevreden win tersporters. Door de blokka de moet men brandstof en le vensmiddelen ontberen, wat het verblijf er bij temperatu ren van ruim 10 graden on der nul allesbehalve aange naam op maakt. Ongeveer 30 procent van de hotelreser veringen zijn de laatste da gen geannuleerd. De bussen naar Engeland hebben de route via Calais moeten verleggen: de bussen schepen nu in in Zeebrugge. Nederlandse chauffeurs op de Brenner, wachtend op de „Tee und Wurstsemmeldienst". adv in van de tientallen overvolle parkeerplaatsen langs de weg naar de Brenner. Het iten v<?' er niet naar uit dat de vrachtwagenstroom door Oostenrijk het komend weekein- eling al in beweging komt. laarvooj 1 vrachtwagenblokkades in Frankrijk en ïstenrijk hebben de Nederlandse vervoerders t °p 8 middels een schade opgeleverd van tientallen jIjoenen guldens. Ook bedrijven die afhanke- V zijn van goederen uit Frankrijk, Spanje en akomen langzamerhand in de problemen, gen. doordat de aanvoer van nieuwe voorraden stag- Maar hoe zit het precies met de schade van die Nederlandse (agrarische) bedrijfstak ken, die hun goederen over de weg laten bezor- strop door de grensblokkades en langzaam-aan-acties, met de dag groeien. De schade on- staat echter niet door lang zaam bedervende kazen, maar door het langer wegblijven van de chauffeurs en het lan- n de b voor d$N HAAG De schade Ult| de agrarische expor- overh<?rs inmiddels hebben makelden van de blokkades n Julie'Frankrijk en Oostenrijk met typt in de vele miljoenen gbaar ijdens. De sector die het ger gebruiken van de vracht- L ^est te lijden heeft is tPer de vleesexport. verdM jtien dagen is de schadepost antiek'n de vleesexporteurs al op- tot ruim tien miljoen orkomjden, omdat elke vrachtwa- e, zoala tussen de 100.000 en .000 gulden aan vlees of jr 60.000 a 80.000 gulden levende dieren vervoert, pst de financiële schade is Èok sprake van veel dieren- Volgens het Produkt- jap voor vee en vlees (PVV) ar het fven er ontelbaar veel die- n opval als gevolg van honger en luidingf- Exacte aantallen zijn kojnwel n°g "lef voorhanden, over cï voorkomen van dergelijke 00k ,f>ppen in de toekomst be- zonnc°uwt het produktschap als evenals een ex- [lboycot van Frankrijk en 'ië. „Onze totale export- UU16, ,lI"de ligt tussen de zes en bedr'elen müjard gulden. Daarvan wr 3,2 miljard uit beide lan- us. Alk- dus een boycot lijkt me lantje #lsehjk noch haalbaar", al tegen de woordvoerder van het Hij betwijfelt tevens of di^chade ooit n°g kan worden >radiscip2emaakt dan wel ver and hold. „Het aankloppen bij een Zekering kun je wel verge- l maar steun van de over- p sluit ik niet bij voorbaat wc de Nederlandse kaasex- urs zien hun financiële wagens. „Als het nu midden in de zo mer zou zijn, zouden de verlie zen helemaal niet te overzien geweest zijn", zegt de heer Feenstra van de NCZ, de Na tionale Coöperatieve Zuivel- verkoopcentrale in Meppel. „Het is heel triest voor de chauffeurs, maar gelukkig voor het produkt, dat de vrachtwagens zowel 's nachts als overdag in een vrij koud gebied staan, in elk geval vol doende koud om - de Neder landse kaas voor bederf te vrijwaren", aldus Feenstra. Volgens een grote zuivelex- porteur uit het Noordhollandse Huizen „zit de kaas in goed ge ïsoleerde koelwagens, die ook zonder koeling dagenlang een voldoende lage temperatuur houden". Nederland exporteerde in '82 in totaal 317.000 ton kaas naar het buitenland en 272.000 ton boter. Wat de kaasexport be treft neemt Italië de zesde plaats in met 7.608 ton per jaar (cijfers uit '82). Wat boterex- port betreft staat Italië op de vierde plaats met 5500 ton. Naar Frankrijk ging in '82 33.000 ton kaas en 19.000 ton boter. Voor de Nederlandse zuivelexport is Frankrijk wat de kaas betreft het vierde land en wat de boter betreft het tweede land. Groenten kunnel BUITENHEER van eet. kan BRENNERPAS „We lachen heel wat af, maar echt plezier hebben we niet", zegt de chauffeur. Zijn blik dwaalt over de eindeloze rij vrachtwagens aan de Brenner. Daar staan ze: Meer dan 1.500 chauffeurs met hun wa gens met eieren, aardap pelen, chemicaliën. Hoe lang nog? Niemand die het weet. Nee, dit is niet grappig meer. Aan de Brenner heerst chaos. Maar Louis Kessels uit het Limburg se Ell probeert de goede moed er toch in te houden. Dat an deren het nog slechter hebben is een (schrale) troost. „Een collega zit al vanaf vorige week vast in Frankrijk. Hij heeft zijn vrouw en twee kin deren bij zich. Die wilden wel eens een keer mee"! Het begon met de zoveelste stiptheidsactie van de Italiaan se douaniers, die meer geld wilden zien voor hun overu ren. Meteen lange rijen vrachtauto's. Maar wat doua niers kunnen, dat kunnen truckers minstens zo goed. Met het voorbeeld van hun Franse collega's voor ogen, blokkeer den ze uit protest tegen de Ita lianen alle doorgaande wegen in Oostenrijk. Nu is de oorlog totaal. Alom blokkades, de monstraties. Op de Brenner geldt weer de oude wet van oog om oog, tand om tand. Voor elke auto die de Italia nen toch nog afwerken, maar een Italiaanse vrachtwagen naar Oostenrijk. Anders voorgesteld Zjaak Dorssers uit Maasbree heeft zijn vrouw Hermien bij zich. Zij had zich de reis over de besneeuwde Alpen naar het verre Napels heel anders voor gesteld. „Twee keer per jaar ga ik mee", zegt ze. „Wat ik de hele dag doe? Ik zet wat kof fie, lees wat of ik ga even bij het Rode Kruis kijken. Offi ciéél moet ik maandagmorgen weer op kantoor beginnen, maar ik weet niet of ik dat wel haal". De Oostenrijkers zijn een gast vrij volkje. Dat laten ze de ge strande truckers ook merken. Het Rode Kruis onderhoudt een geregelde „Tee und Wurs tsemmeldienst". De truckers worden voorzien van broodjes worst en koppen thee, waar een flinke scheut rum aan is toegevoegd. Precies wat de chauffeurs op de koude Bren- nerpas nodig hebben. „En we hoeven toch niet meer te rij den", klinkt het grimmig. Zeven kilometer voor de Brenner, aan de Oostenrijkse kant, de parkeerplaats bij het dorpje Nössbach. Hier staan honderden trucks vlak bij el kaar. Geregeld bestijgen de chauffeurs de cabines om de motor even te laten lopen. Tussen de trucks hangen grijze dampen van de uitlaten. Het is koud op dit vroege uur. Onze fotograaf deelt sigaren uit, die dankbaar in ontvangst worden genomen. Tegen de achtergrond van het imposan te Alpendecor blauwbekken chauffeurs bij een kampvuur. Met wat her en der verzamel de stukken hout, karton en pa pier wordt de vlam gevoed. Zo snijdt het mes van twee kan ten. De verkleumde truckers kunnen zich wat warmen en ze hebben wat te doen. De verveling heeft immers allang toegeslagen. De truckers zijn over het algemeen niet ge wend grote stapels lektuur bij de hand te houden voor dit soort onvoorziene ongemak ken. „Met het vuur sparen we ook de kachels in de wagens. Ik moet zuinig zijn op mijn diesel", zegt een chauffeur. „Als de diesel van mijn kachel op is, zet ik de slang van mijn grote tank erop", vult een an der aan. „We hebben nog ge luk dat het maar een graad of acht vriest. Hierboven kan het ook gemakkelijk vijftien, twintig graden vriezen". Toon Beumer uit Kerkrade, al ne gen jaar op de internationale route, heeft geen verwarming in de wagen. „Ik slaap met drie, vier anderen in de cabi ne, dat is warmer". Giel Koevoets uit Hoeven bij Breda heeft moeite zijn kalmte te bewaren. De 33-jarige truc ker heeft aardappelen geladen. Als de grens nog lang dicht- blijft, vreest hij voor zijn la ding. „Die aardappelen zitten er al een week in. Straks ma- van de blokkades. „Die acties hebben geen gevolgen voor de prijzen van kasprodukten en dus ook niet voor de inkom sten van de Westlandse tuin ders. Ook al duurt de stakin gen nog weken", zegt de heer E. Blom van het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen in Den Haag. Volgens Blom is de export van kasprodukten niet gezakt. Deels omdat de aanvoer mo menteel nog op een laag pitje staat en deels omdat het groot ste gedeelte van de export in de richting van Engeland, Duitsland, Noord-Frankrijk en Skandinavische landen ver dwijnt. Bloemen Ook bij de Bloemenveiling Westland bestaat niet het idee dat de veiling van snijbloemen veel te lijden heeft onder de wegblokkades op de Franse wegen. „Er zijn wel wat be drijven die voorlopig wachten met de aankoop, uit angst de bloemen niet kwijt te kunnen. Of dat de prijzen drukt is moeilijk' vast te stellen. De prijzen zijn wel wat laag, maar dat is niet ongebruikelijk rond deze tijd", aldus een woord voerder van de veiling gister middag. Frankrijk is voor de bloeme-- nexport een uitermate belang rijk land. De problemen ko men volgens de woordvoerder dan ook het hardst aan bij de exporteurs, en niet zozeer bij de bloemenkwekers. De eer sten zijn vaak voor honderd procent afhankelijk van het gebied waarop zij zich richten. De kwekers hebben daar min der problemen mee, zo is in het verleden al eens gebleken. Met uw krant naar Uandrindod Wells: 6 DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR Vertrek maandag 9 april a.s. Llandrindod Wells Is gelegen in het hart bron- en vakantieplaats. Naar deze touringcarreis Zjaak Dorssers en zijn vrouw Hermien, die zich de reis over de Alpen naar het zonni ge Napels wel wat anders had voorgesteld. „Frans kooltje kost al gauw vier gulden" DEN HAAG De Nederland se consument begint in de groentenwinkels de gevolgen te ondervinden van de vracht wagenblokkades in Frankrijk en Oostenrijk. Doordat de aan voer van produkten uit Span je, Italië en Frankrijk stag neert, zijn de prijzen van bij voorbeeld een Franse bloem kool met zeker twintig procent omhoog gegaan. „Zo'n kooltje kost in de winkel toch al gauw vier gulden", aldus een West landse groentenimporteur. Bloemkool, andijvie, venkel en rettich zijn de groenten waar van de prijzen de komende da gen mogelijk nog verder zul len stijgen. Volgens importeurs houden boeren en tuinders in Zuid-Europa hun produkten zo lang mogelijk vast, omdat ze ze anders toch niet kwijtra ken. Produkten zoals kom kommers, tomaten en papri ka's worden weliswaar voor een groot deel per schip ver voerd, maar ook daarvan zul len de prijzen volgens de han del iets gaan stijgen. Overigens is de geringe aanvoer niet al leen een gevolg van de blok kades. Van een aantal produk ten loopt de buitenlandse aan voer rond deze tijd van het jaar altijd tepug, wat de prijzen verder opdrijft. ken ze aan de grens een zak open en dan zijn ze niet goed meer. Kan ik mooi met de hele zaak terug". Zijn 19-jarige bijrijder Paul de Ridder lijkt het wel een aardig avontuur te vinden. De firma Holleman uit Hoeven waar Koevoets voor werkt, is trouwens flink de pi neut. Maar liefst acht wagens van deze onderneming zitten ergens in Italië of Oostenrijk vast. Pure maffia Alom heerst groot ongenoegen over de Italiaanse douane. De Nederlandse truckers aan de Brenner kunnen best begrij pen dat hun Franse collega's acties voeren tegen de Italia nen. Die halen alle chauffeurs het bloed onder de nagels uit. „Dat is werkelijk pure maf fia", gromt Kees Weiten uit Sprundel. „Ze maken alles open en als ze even geen zin hebben om te werken, zetten ze het stoplicht op rood". Hij wordt bijgevallen door ande ren. „Ik ben overal geweest, maar wat je hier meemaakt overkomt je zelfs niet in het Midden-Oosten. Dat heet dan EEG", schampert er een. Onder de ogenschijnlijke rust klopt de spanning. „Dit wordt heel erg moeilijk", voorspelt Beumer. „De mensen willen naar huis. Dit kan zo niet door blijven gaan, dat wachten en rondhangen". Louis Kessels: „Er is hier één kraantje met koud water voor al die men sen. Je kunt je niet eens fat soenlijk wassen, laat staan douchen". Doe ze de groeten thuis, klinkt het als we terugrijden. Bij Miinchen meldt de autoradio dat de Italiaanse regering aan de eisen van de douaniers te gemoet is gekomen. De grens bewakers blazen hun stipt heidsactie met onmiddellijke ingang af. Maar het verkeer komt nog lang niet op gang. Een groot deel van de truckers weigert op de gaspedaal te trappen. Ze willen garanties dat het ver keer in de toekomst vlot wordt afgewikkeld. Andere truckers zijn het wachten beu en willen zo snel mogelijk weg. Dat het de komende dagen tot harde onderlinge confrontaties komt, is niet uitgesloten. De zenu wen zijn tot het uiterste ge spannen. Vanuit Nederland, zo meldt de radio, is een verzor gingseenheid onderweg met alles wat het verblijf van de collega-truckers in de koude Alpen wat kan veraangena men. Dat zou kunnen duiden op een voortzetting van de ac ties. het liefelijke land van Wales en staat sedert mensenheugenis bekend als stad in een prachtige, onbedorven streek voert onze 6-daagse luxe 'MAANDAG 9 APRIL tot en met ZATERDAG 14 APRIL A.S. Ons verblijfshotel is The Metropole, bekend om de sfeen van warme gastvrijheid, de traditie van hoffelijkheid en een voortreffelijke persoonlijke service. Alle kamers zijn voorzien van douche en toilet. Ons reisprogramma ziet er In het kort als volgt uit: maandag - vertrek uit DEN HAAG/ROTTERDAM vla Antwerpen en Gent naar Zeebrugge voor overtocht naar Dover, Vervolgens voor overnachting naar het Queens Hotel In LONDEN. Dinsdag naar OXFORD voor stadsbezichtlging en naar STRATTFORD UPON AVON, met gelegenheid tot een bezoek aan het geboortehuls van Shakespeare. In de middag via WORCHESTER naar onze standplaats LLANDRINDOD WELLS. Woensdagmiddag na de lunch een tocht vla NEWBRIDGE ON WYE, GARTH en UPPERCHAPEL naar HAY ON WYE waar een bezoek kan worden gebracht aan een van de vele bookshops van Rchard Booth. Donderdag wordt een volle dagtocht door het prachtige heuvellandschap van Wales gemaakt, via het mooie dal van de Elan langs diverse stuwmeren gaan we naar de Watervallen van Devil's Bridge. Na de koffiepauze verder naar ABERYSTWYTH met zijn mooie boulevard en prachtige pier. Na de lunch bezoeken we, Indien geopend, het beroemde Powys Castle of anders het leuke stadje SHREWSBURRY. Terug in het hotel wacht ons 's avonds een „sopclal taste of Wales dinner" met daarbij muziek van een „Welsh Harpist". Vrijdag na de lucn vertrekken we via BRISTOL naar LONDEN voor overnachting. Zaterdag terugreis via Dover-Zeebrugge of Dover-Calais en Antwerpen. We zijn na een afscheidsdiner om plm. 20.30 uur in Rotterdam en een half uur later in Den Haag terug. De relssom voor deze bijzonder mooie reis bedraagt 595.- per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en tollet en half-pension. Echter met Inbegrip van de lunches op woensdag en vrijdag en uiteraard het afscheidsdiner. De toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 90,- per persoon. Reisverzekering 12,- per persoon 5,- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6,- Inllchtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonilik In onze vestigingen Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spul) en Coolsingel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 10050 2500 AA •-GRAVENHAOE TEL. 070-190802 Veel bedrijven halen zelf chauffeurs op (Vervolg van voorpagina) ZESTIENHOVEN/BREN NER Vanaf vliegveld Zestienhoven bij Rotter dam is vanmorgen om half acht een vliegtuig vertrokken, waarmee 25 chauffeurs naar Genève zijn gebracht om collega's die al dagenlang vastzit ten in de kou voor de Mont Blanctunnel te ver vangen. De vlucht is georganiseerd door de organisaties van weg vervoerders en het ministerie van verkeer en waterstaat. Vanaf Genève gaat het gezel schap via sluipwegen met een bus naar de blokkades voor de Mont Blanctunnel. Het oor spronkelijke plan om de chauffeurs met helikopters te „bevrijden" is van tafel. De belangstelling van bedrij ven voor de luchtbrug is te gengevallen. Het ministerie had op enige tientallen chauf feurs gerekend. Van de 35 be drijven die zich eerst hadden aangemeld, liet een tiental gis termiddag weten de aflossing van hun chauffeurs inmiddels zelf te hebben geregeld. Desondanks besloot het minis terie de vlucht door te laten gaan. „We hebben in eerste in stantie „ja" gezegd. We kon den het niet maken de zaak af te gelasten", aldus drs. F.C. Hoendermis, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Weg vervoer van het departement. Overigens vliegen vanavond dertig chauffeurs mee terug naar Nederland. Dat betekent dat minstens vijf vrachtwa gens onbeheerd achterblijven. Volgens het ministerie zijn sommige parkeerplaatsen op de Mont Blancroute bewaakt. Alleen chauffeurs die bij de Mont-Blanc verblijven worden afgelost. Daar zitten volgens het ministerie driehonderd Nederlandse vrachtrijders vast. Vermoed wordt dat de overige 265 chauffeurs, voor zover mogelijk, al op initiatief van hun bedrijven zijn afge lost. Voor de verkeersknel punten bij de Brennerpas in Oostenrijk en bij de Franse Fréjustunnel waren geen aan meldingen om hulp binnenge komen. Het vrachtverkeer via Oosten rijk naar Italië blijft, als het aan de chauffeurs ligt, zeker tot en met maandag geblok keerd. Gisteren besloten de Italiaanse douaniers een eind te maken aan de stiptheidsac tie en zelfs overwerk te ver richten, nadat de regering in Rome aan hun eisen zou zijn tegemoet gekomen. Maar op een „internationale top" van gestrande chauffeurs werd be sloten dat men schriftelijke ga ranties wil van de Italiaanse autoriteiten. ,Wij zijn niet be reid ons met telefonische be loften te laten afschepen', al dus een chauffeur. De chauffeurs eisen dat de af handeling door de douane van nu af aan sneller zal geschie den en dat een situatie, zoals nu is ontstaan door een stipt heidsactie van de Italiaanse douane, zich niet meer zal her halen. Geëist wordt verder dat de douane 24 uur per etmaal vrachtauto's over vier banen tegelijk zal afhandelen en dat er een verbod op stakingen door douane-ambtenaren komt. Daarnaast willen de chauffeurs vergoeding voor de verliezen die zijn geleden en vrijstelling van strafvervol ging door degenen die aan blokkades hebben deelgeno men. Intussen doemen nieuwe pro blemen aan de horizon op. Het leidinggevend personeel van de Italiaanse douane heeft na melijk aangekondigd van 6 tot 10 maart actie te gaan voeren om zijn looneisen kracht bij te zetten. Het hangt van het Italiaanse kabinet af of de blokkades op de Brenner snel worden opge heven en of de nieuwe doua nestaking kan worden voorko men. De Italiaanse regering moet morgen besluiten of zij akkoord gaat met een nieuw wetsontwerp, waarin de sala rissen en andere arbeidsvoor waarden van het douaneperso neel worden geregeld. De grootste bond van douaneper soneel in Italië zei gisteren dat de stiptheidsactie zijn afgelast na garanties van de regering over uitbreiding van het per soneel en loonsverhoging. DEN HAAG „Heel teleur gesteld" heeft de Nederlandse minister van verkeer en wa terstaat Smit-Kroes gerea geerd op het bericht van haar Franse collega Fiterman (de huidige voorzitter van de raad van EG-transportministers) dat hij geen vergadering van die raad bijeen zal roepen. Mi nister Smit-Kroes wilde in die vervoersraad tot oplossingen komen voor de huidige proble men bij het vrachtverkeer. Volgens minister Fiterman gaat het om een Franse zaak waar de Nederlandse minister niets mee te maken heeft.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15