Irouwen pleiten oor eigen litkeringsreeh ten Eis twee jaar wegens moord Kl°pmethm'ermaaktei"d Jongeren moeten vis leren eten Brinkman: 48.000 banen voor jongeren in welzijn en gezondheidszorg Aankomst Ui ver waarschijnlijk uitgesteld Huis als bouwpakket errenberg ifinitief Patijn dreigt met motie tegen plaatsingsverdrag NENLAND CeidócQowumt VRIJDAG 24 FEBRUARI 1984 PAGINA 13 eer meer huwelijken ëindigd dan gesloten HAAG Vorig jaar zijn evenals dat in voor het eerst deze eeuw het geval was huwelijken beëindigd dan gesloten, na- iijk 89.000 tegen 78.000 (in 1982 87.000 tegen 00). Door overlijden van één van de part- werden in 1983 56.000 huwelijken ontbon- door echtscheiding 33.000, aldus het Cen- Bureau voor de Statistiek. Jederland werden verder vorig jaar 170.100 leren geboren tegen 172.100 in 1982. Het tal overledenen kwam met 117.700 iets ho- uit dan in 1982 toen 117.300 personen kwa- te overlijden. Het verschil tussen vestiging iit het buitenland en vertrek naar het bui and (migratie-overschot) nam toe van 1 in 1982 tot 5.800 in 1983. Het inwonertal 1 januari 1984 is daarmede gekomen op SCHREUDERS STAPT UIT CPN AMSTERDAM Gijs Schreuders, ex- -bestuurslid en ex-Tweede-Kamerlid van de CPN en ex-hoofdredacteur van de Waarheid, heeft besloten uit de communistische partij te stappen. Hij heeft dit het bestuur van die partij in een brief laten weten. Schreuders zei gisteren tot zijn besluit gekomen te zijn omdat hij er geen vertrouwen in heeft dat de twee stromingen, die op dit mo ment binnen de CPN leven, ooit tot overeenstemming zullen komen. „Ik kan niet half of een beetje lid zijn van de partij en als ik dat wel zou doen zou ik de meeste energie moeten steken in het bestrijden van communisten", aldus Schreuders, die tot de vernieuwers bin nen de CPN behoort. Bredase PvdA-leden moeten kiezen tussen royement of aftreden AMSTERDAM De Bredase raadsleden voor de PvdA, C. Crul en mevrouw L. Paulussen, hebben gisteren van de president van de Amsterdamse rechtbank tot 1 maart de tijd gekregen zich te be zinnen op de keuze tussen aftreden of royement. De beide raadsleden hadden in een kort geding te gen de Partij van de Arbeid deze keuze proberen te verhinderen. Zij eisten van president mr. As- scher dat hij de besluiten van de PvdA zou schor sen totdat de rechter in een bodemprocedure uit spraak had gedaan over de geldigheid daarvan. De PvdA-afdeling in Breda wilde dat de twee raadsle den aftraden omdat zij dermate ernstige proble men veroorzaakten, dat de raadsfractie en de afde ling niet meer behoorlijk konden functioneren. Meer bewegingsvrijheid Sovjetdiplomaten bepleit DEN HAAG De PvdA'er Patijn heeft gis teren in de Tweede Kamer aangedrongen om beperkingen die Nederland oplegt aan de be wegingsvrijheid van diplomaten van de Sov jet-Unie desnoods „eenzijdig" op te heffen. Terwijl meer dan honderd Oosteuropese di plomaten vrijelijk heel Nederland door kun nen reizen, moeten Russische diplomaten 24 uur van te voren toestemming vragen aan Buitenlandse Zaken als zij ten oosten van het Amsterdam-Rijnkanaal dan wel ten noorden van het Noordzeekanaal willen reizen. Hoe wel iets dergelijks omgekeerd in Rusland ge beurt met Nederlandse diplomaten is er vol gens Patijn geen reden deze beperking te handhaven. Andere Sovjet-onderdanen onder wie zeelieden wordt volgens Patijn geen stro- beed in de weg gelegd. SCHIPHOL De voor zondag aangekondigde aankomst van de Uiver op Schiphol wordt zo goed als zeker wegens motorpech uitgesteld. De DC-2 is op het vliegveld van Riad (Saoedi-Arabië) met een kapotte linkermotor gestrand. De storing is waarschijnlijk van dien aard dat de motor vervan gen moet worden. Een reservemotor en drje technici zijn inmid dels in Riad gearriveerd. Een DC 10 van Martinair, op weg naar Hongkong, heeft hiervoor een tussenlanding gemaakt in Riad. De technici bekeken vanmorgen de ernst van de motorstoring. Afhankelijk van dit onderzoek, wordt besloten wanneer de Uiver de reis naar Schiphol kan vervolgen. N HAAG Voor ie- mens moeten indivi- ie uitkeringsrechten hoogte van tenminste huidige bijstandsuitke- voor alleenstaande vassenen worden ge- indeerd. De derde richtlijn verbiedt im- rs bij de sociale zeker- onderscheid te ma- tussen man en vrouw het wel of niet kost- ner zijn. Gezinstoesla- zijn discriminerend. stelt het Breed Platform ïwen voor economische itandigheid in zijn nota vrouwen en de dingen die aan haar voorbijgaan". De nota is samengesteld naar aan leiding van de adviesaanvrage van het kabinet aan de SER over de herziening van het so ciale zekerheidsstelsel. Het Breed Platform, waarin een groot aantal vrouwenorganisa ties gezamenlijk strijdt voor een eerlijk aandeel van vrou wen in arbeid en inkomen, heeft de nota gisteren aange boden aan de staatssecretaris sen De Graaf en Kappeijne van de Coppello. Het is het Breed Platform een doorn in het oog dat het stelsel dat het kabinet voor ogen staat wordt gegrondvest op een sy steem van gezinstoeslagen, waarin het gezin als uitke ringseenheid wordt herbeves tigd. Dit komt de zelfstandig- Het platform vindt dat het recht op een gezinstoeslag niet als keerzijde mag hebben dat ieder die met anderen een huishouding deelt gekort zou moeten worden in zijn /haar uitkeringsrechten. Wie met een ander samenleeft maar van die ander geen financiële ondersteuning krijgt, dient als individu behandeld te worden en een volwaardige uitkering te krijgen, ook op minimumni veau. Het platform vraagt zich af hoe het Kabinet weet dat individualisering op het soci aal minimum te duur is. Er zijn helemaal geen berekenin gen van gemaakt, aldus de Zo wordt een „vouwhuis" letterlijk van de grond getild. MONTFOORT Staatssecre taris Brokx (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft gisteren in Montfoort (Ut.) de eerste van een project van zeven vouwskeletwonin- gen een novum voor Neder land) „van de grond getild". Bij deze huizen zijn de vloer-, wand- en dakelementen in de fabriek onderling met elkaar verbonden en gaan als opge vouwen pakket naar de bouw plaats, waar ze met behulp van een kraan worden ontvouwen. De casco's van de zeven wo ningen in Montfoort stonden binnen een paar uur, de af werking duurt nog geen twee maanden, wat een aanzienlijke besparing oplevert. aan 'wanhopige vriendschap' BREDA De officier van jus titie bij de rechtbank in Breda heeft gisteren wegens moord twee jaar celstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 23-jarige Bredase C.L. Was het moord of hulpverle ning bij zelfdoding? Op 29 sep tember had de verdachte haar 23-jarige vriend met een ha mer doodgeslagen, nadat een poging tot zelfdoding door middel van 45 slaaptabletten, heroïne en alcohol was mis lukt. Volgens haar raadsman moet zijn cliënte vrijgesproken wor den, omdat zij volstrekt ontoe rekeningsvatbaar is geweest toen zij haar daad pleegde. „Door psychische overmacht kon zij niet meer uit vrije wil handelen". Aan het einde van „een wan hopige vriendschap" tussen de jongen die al jaren aan heroïne verslaafd was en het meisje dat door hem met de dood be dreigd werd als ze hem niet zou helpen te sterven, waren maanden van barre ellende vooraf gegaan. Op de 27e september nam de jongen 50 slaaptabletten in en eiste dat het meisje zijn polsen zou doorsnijden als hij sliep. Het meisje schakelde echter de ggd in, maar die verleende geen hulp. De agressieve patiënt werd doodziek weer op straat gezet, zo is de lezing van de raads man. Op de 29e nam de jongen weer 45 pillen in, maar ook deze poging tot zelfdoding mis lukte. Ten einde raad had het meisje toen met een hamer toegeslagen. menwerkend rzet achter ichting '40-45 HAAG De stichting ènwerkend Verzet schaart Vachter de Stichting '40-'45 zijn werkzaamheden met rekking tot de toekenning i verzetspensioenen. Deze ideling van alle grote ver- jorganisaties met duizenden en, overweegt op geen en- manier stappen te onder en tegen Stichting '40-'45, momenteel hevige kritiek ïrvindt van een groep oud- zetsstrijders die vindt dat organisatie moet worden iheven. Secretaris S. Min- het Samenwerkend :et verklaarde gisteren dat roormalige verzetskringen degelijk beseft wordt dat outen zijn en worden ge kt. Dat wordt betreurd, over het algemeen geno- is het overgrote deel van voormalig verzet niet on- eden over het werk van tichting '40-'45. ite Kee rug naar ch "9 km ijvir TOtS J-R tdel inname nee HAAG De ambassa- van Suriname in ons Herrenberg, zal Neder- binnen enkele maanden itief verlaten. Dit heeft gistermiddag bij terug- st uit Paramaribo gezegd, hem als ambassadeur zal Igen is nog onbekend. die zelf journalist Veest, gaat zich toeleggen et terrrein van nationale iternationale voorlichting, citeit en voorlichting, de Surinaamse legerlei- en het interimkabinet is gevraagd bij te dragen de totstandkoming van ifgelopen vier jaar niet gefunctioneerd. Er zal is de ambassadeur een ode komen, waarin ge- degels voor de media zijn ilegd. Met nadruk stelde enberg dat de rechten ,t de pers gekoppeld zullen ,lfen worden aan wat hij verantwoordelijkhe in aanzien van het land". Leerlingen van de Oranjeschool in Scheveningen bezig met het boetseren van visbeeldjes. DEN HAAG De jeugd op school moet kennis maken met wat er zoal op visgebied te koop is. Om onder andere dat te bereiken is het product schap voor vis en vispro ducten met een uitge breide publiciteitscam pagne een offensief ge start tegen de misver standen die er over vis zouden bestaan. Onder het motto „Vis, fijn dat het er is" zal getracht worden dit product wat vaker bij de consument op tafel te krijgen. De visserij heeft de afgelopen maanden in de hoek gezeten waar de klappen vallen. De angst voor de shigella-bacte- rie bij de garnalen werkte ook door bij de verkoop van vis. De verkoop van garnalen trekt inmiddels aarzelend aan, terwijl de verkoop van vis weer bijna op het oude peil terug is. Wat publiciteit betreft is vis een gevoelig product, daar wil het pro ductschap ook in positieve zin gebruik van maken. Wat het „verkopen" van de vissector betreft heeft het productschap volgens de voorzitter van het visserij schap, B. Daalder, een ach terstand in te halen. Voor een land met een zo grote visvloot ligt de eigen con sumptie in vergelijking met omringende landen betrek kelijk laag. Met een con sumptie van ongeveer 13,5 kilo per hoofd van de bevol king blijft Nederland achter bij België (18,5 kilo) en Frankrijk (22,2 kilo). Alleen West-Duitsland zit ongeveer op het zelfde niveau. Uit een telefonische enquête is marktonderzoeker L. de Vries gebleken dat de be kendheid met vis stijgt met het klimmen der jaren. On geveer één op de drie Neder landers eet volgens De Vries wekelijks vis, waarbij vooral ouderen hoog scoren. Verder wordt in de Randstad meer vis gegeten dan in de rest van Nederland. Gemakkelijk te bereiden vissen zoals ha ring en paling worden het meest gegeten; forel, tong en schelvis zijn meer voor de ge vorderden. Vis wordt daarbij nog vaak gezien als alterna tief voor vlees. Met enige weemoed werd verwezen naar de vroegere „vrijdag- visdag". Door te wijzen te wijzen op de positieve aspecten hoopt het productschap de interesse voor vis op te voeren. Vol gens de secretaris van het productschap, D. Langstraat, krijgt met name het gezond heidsaspect van vis te weinig aandacht. Plantenmargarine heeft volgens de secretaris niet het alleenrecht op on verzadigde zuren, visvetten hebben dezelfde uitwerking. Ook andere volgens Lang straat gezonde elementen zo als chroom, fluor, jodium en seleen komen in de vis voor. De nadruk op minder gezon de elementen zoals kwik wordt volgens Daalder schro melijk overdreven. „De rela tief schone Noordzee is voor de vissen een goed „produk- tieterrein" en verder wordt er voldoende controle op de kwaliteit uitgeoefend", aldus Daalder. Ten slotte gaat het product schap met een voorlichtings actie op basisscholen probe ren de belangstelling voor vis op te wekken. Door ongeveer 450 scholen, verspreid over het hele land, werd gerea geerd op een uitnodiging aan een project over visserij mee te doen. Aan de deelneming is een boetseerwedstrijd ver bonden. De school met het mooiste beeldje wordt uitge nodigd op de Dag van de Zeevisserij, 1 september, een tocht met een viskotter mee te maken. (Van onze parlementaire redactie) STAD AAN HET HA RINGVLIET Minister Brinkman van wvc ziet een mogelijkheid tot het plaatsen van 48.000 jonge ren per jaar in de wel zijnssector en de gezond heidszorg als werkgevers en vakbonden bereid zijn daarvoor maatregelen te treffen in de cao's. Tijdens een CDA-bijeen- komst rekende de minister voor, dat men in de eerste plaats beginners geen 40-uri- ge maar een 32-urige baan zou kunnen geven. Dat le vert jaarlijks 17.000 banen op in de gezondheidszorg en bij het welzijn (bejaarden- en gezindszorg, bibliotheken en dergelijke). Vervolgens zouden werkne mers op 60-jarige leeftijd moeten uittreden: Effect 6000 arbeidsplaatsen. Wanneer men verder het inkomen van beginners zou brengen op het niveau van het wette lijk minimumloon („Er is een gigantisch verschil, ik be grijp niet waarom") zou er ruimte ontstaan voor nog eens 5000 jonge mensen. En als de werknemers ten slotte bereid zouden zijn tot het afzien van prijscompen satie in 1984 tot en met 1986 kunnen nog eens 20.000 jon geren worden geplaatst, al dus minister Brinkman, die al deze maatregelen zeer ge wenst noemde nu zoveel jon geren (1 op 3) na het verla ten van de school geen baan kunnen vinden. Gezamenlijke actie tegen trendvolger schap UTRECHT De dienstenbon den van FNV en CNV, Unie BLHP en MCHP (hoger perso neel), de journalistenvereni ging NVJ en kunstenbond FNV gaan gezamenlijk actie voeren tegen de voorgenomen aanwijzing tot trendvolger van het personeel van bedrijfsver enigingen, ziekenfondsen en de omroep. Dit heeft een woordvoerder van de zes bon den gisteravond na afloop van een gezamenlijke vergadering in Utrecht meegedeeld. Minis ter De Koning van sociale za ken en werkgelegenheid zal de Tweede Kamer binnenkort een wetsontwerp voorleggen waarin hij het personeel van ziekenfondsen, bedrijfsvereni gingen en omroep (samen zo'n 25.000 werknemers) tot trend volger wil aanwijzen. Daarmee wil het kabinet bij gelegenheid meer greep krijgen op de ar beidsvoorwaarden van deze sectoren. Meesterworp Alleszins tevreden over zo'n resultaat blikt Albertine neer op haar meesterworp van niet minder dan 5 jonge geitjes. De trots is gerechtvaardigd, want een vierling is in die kringen al iets bij zonders en bovendien heeft deze moeder, ingeschreven bij het stamboek Witte Geit, al eerder eens het leven geschonken aan een drieling en een vierling. Het speelde zich allemaal af in de stal van mevrouw Visser in Apeldoorn, die de geitenhouderij ove rigens als hobby beoefent. Sioux indianen zoeken steun in Nederland DEN HAAG Een delegatie van Sioux indianen, die poli tieke steun zoeken voor hun streven naar erkenning van rechten als onafhankelijk volk en teruggave van hun grond gebied, is op het ministerie van buitenlandse zaken ont vangen. De indianen hopen op Westeuropese hulp bij pogin gen om het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag een uit spraak te vragen over ver dragsschending door de Ame rikaanse regering. De regering en de indianen hadden een verdrag gesloten, maar nadat in 1876 goud was gevonden, werden de heilige bergen van de Lakota (Sioux), de Black Hills, geconfiskeerd. Tenslotte werd het Lakota gebied terug gebracht tot enkele kleine re servaten. Volgens de indianen heeft zelfs het Amerikaanse Hooggerechtshof toegegeven dat de Black Hills illegaal zijn verkregen, maar dit heeft niet geleid tot teruggave. PEMELS AH IK mnt dw eeKi Ge- 4REE&DE SDLom VAJ HËEC Slpe.! U L&K HETE JOWü tfi. seftsr"""" DEN HAAG De Twee de Kamer kan snel een debat aanspannen over de plaatsing van kruisraket ten in Nederland waarbij van de regering wordt ge ëist niet te onderhandelen met de Verenigde Staten over een verdrag dat die plaatsing regelt. Die aanzegging van het PvdA-kamerlid Schelto Pa tijn werd gisteren door zijn CDA-collega Van den Toorn in de marge van een kamer debat ter bekrachtiging van een verder onomstreden di plomatiek verdrag onmiddel lijk bij interruptie van de hand gewezen. „Het lijkt mij dat het sluiten van verdra gen een prerogatief (voor recht) is van de Kroon en de regering," aldus de CDA- - woord voerder. Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken sloot zich daarbij aan. „Natuurlijk, als het parle ment kwade vermoedens heeft en op het door hem ge wenste moment de regering ter verantwoording roept en een motie van afkeuring aanneemt over een opgevan gen regeringsvoornemen om partij te worden bij een ver drag, dan kan dat natuur lijk," aldus de bewindsman. Met andere woorden: een motie die de regering in feite verbiedt onderhandelingen over een verdrag tot plaat sing te plegen kan grondwet telijk niet door de beugel, zo meent het CDA.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13