Synthese wordt doorgespoeld „Ik ben altijd gek op water geweest" Burgemeester Kret slaat in op auto Wellicht woningbouw op plaats kantoorflat in Leidschendam Fonotheek als wapen tegen bezuinigingen Indeling verenigingen valt commissie tegen ||edenkingen tegen arantiestelling AQDÊN figidóeSotyuwl DONDERDAG 23 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 EERSTE VROUWELIJKE DIJKGRAAF VAN NEDERLAND: Benerensemble Kar Lowestoft UITWIJK Het tienerensemble van Katwijkse muziekschool gaat in de jokusvakantie naar de Engelse zuster- aats Lowestoft. Het gaat om een te- nbezoek naar aanleiding van het be- gek k van de Engelsen vorig jaar aan r-oatwijk. Het ensemble bestaat uit 21 Ojjgens en meisjes van 14 tot 13 jaar. iget groep vertrekt op 5 maart per bool t o/ar Engeland en keert op 9 maart te- Saig. In Lowestoft logeren de kinderen mdigastgezinnen (leden van het Engelse 'usagdorkest). Directeur P. Bontje van i ui muziekschool begeleidt het ensem- ohi met zijn vrouw en treedt op als diri- bij de gezamenlijke uitvoeringen I gemeente Katwijk heeft subsidie br de reis gegeven. Oasepop van start STOMPWIJK In jeugdso- ciëteit Oase aan de Dr. van Noortstraat in Stompwijk wordt morgenavond het eerste concert in de serie „Oasepop" gegeven. Twee streekbands treden op: Bankian Rose uit Zoetermeer en Le Blanc uit Zoeterwoude. Bankian Rose speelt rock met new-funk en ska/wave invloeden, voorna melijk eigen nummers. Le Blanc speelt de nog vrijwel on ontgonnen white wave-mu- ziek. De entree tot het gebeu ren is gratis. Aanvang om streeks acht uur. Albert Heyn Winkelhof krimpt in LEIDERDORP De vestiging van Albert Heyn Extra in de Winkelhof in Leiderdorp wordt klei ner. Ongeveer 900 vierkante meter vloeropper vlak wordt afgestoten. In de vrijkomende ruimte wordt onder meer een winkel in huishoudelijke artikelen (Blokker) gevestigd. De vestiging van Albert Heyn Extra in het Lei- derdorpse winkelcentrum was de grootste AH van dit concern. Het assortiment bevatte behalve de gebruikelijke supermarkt-artikelen ook andere waren zoals geluids- en fotoapparatuur, schoenen en kleding. Deze „non-food" afdelingen blijken onvoldoende succesvol te zijn geweest, zodat AH thans teruggrijpt naar de basisformule. In de vrij komende ruimte worden drie nieuwe winkels ge vestigd. Voor de verhuur van deze ruimte is, blij kens mededelingen van de beheersmaatschappij. voldoende belangstelling. Drugs gevonden bij inval in café NOORÖWIJK De Noordwijkse politie heeft gistermiddag een klei ne hoeveelheid verdovende midde len gevonden bij een inval in een café aan De Grent in Noordwijk. Het gaat vermoedelijk om cocaine of opium. De politie had aanwijzin gen dat er in het etablissement drugs werden verhandeld en ge bruikt. Alle 13 personen, die zich in het café bevonden, werden meege nomen naar het politiebureau. Na verhoor werden zij ook allemaal weer op vrije voeten gesteld. Tegen een paar personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de opiumwet. Aspirine tegen liefdesverdriet NOORDWIJK Een 18-jarige Noordwijker is gisteren overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden nadat hij de volle dige inhoud van een buisje aspirine had doorgeslikt. De Noordwijker had liefdesverdriet en deed in een Noordwijks café een soort zelf moordpoging door het buisje aspiri ne achter elkaar leeg te eten. An dere cafébezoekers en de eigenaar zagen hem toen erg slaperig wor den en waarschuwden de politie, waarna het slachtoffer van Cupidc naar het ziekenhuis werd gebracht. Daar is zijn lichamelijke toestand na het leegpompen van zijn maag nu redelijk. LEIDSCHENDAM Op verzoek van het Aanne mingsbedrijf N. Tetteroo Zn. BV wordt binnen kort met het gemeentebestuur van Leidschendam overleg gevoerd over de mogelijkheden woningen te bouwen aan het Koningin Julianaplein hoek Veursestraatweg waar de omstreden kantoorflat zou worden gebouwd. Het bouwbureau wil daarbij zijn rechten op de kantoorflat onverlet laten. Tetteroo denkt aan de bouw van appartementen in een ge bouw dat niet veel minder hoog zal zijn dan de 22 meter van de kantoorflat. DEN HAAG „Een wa terschap is zoiets puur Hollands. Het water is tenslotte van enorme be tekenis voor dit land, of beter gezegd: Holland en water zijn twee niet te scheiden elementen. Ik denk dat dit mij het meest fascineert in dit werk". Met enigszins in gehouden enthousiasme spreekt mevrouw ir. J.M. (Joan) Leemhuis-Stout over haar benoeming per 1 juni tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Schieland, de driehoek tussen Zoetermeer, Gou da en Rotterdam. Mevrouw Leemhuis (37) is met deze benoeming de eerste vrouwelijke dijkgraaf in Ne derland (of zou het dan toch dijkgravin zijn?). Zij door breekt daarmee als eerste een eeuwenlange traditie van dijkgraven en hoogheemra den, een wereldje dat beelden oproept uit de Middeleeuwen, tijdens welke de dijkgraaf en zijn hoogheemraden in hoog aanzien stonden bij het gepeu pel. Joan Leemhuis: „Het water schap Schieland wordt al in 1273 genoemd in een geschrift van Floris V. Daarmee heeft het waterschap dus een heel lange geschiedenis achter de rug en een deel daarvan is nu nog terug te vinden in de naamgeving „dijkgraaf" en „hoogheemraden". Maar die geschiedenis vertoont een ontwikkeling naar een zeer eigentijds instrument dat bij vele lagen van de bevolking bekend is". Ambities Mevrouw Leemhuis, bij Ko ninklijk Besluit benoemd uit 130 sollicitanten, is ruim twaalf jaar „in het water" werkzaam. Na het gymnasi um, studeerde ze cultuurtech niek (waterbeheersing en - huishouding) in Wageningen met als specialisatie waterzui vering. Een studie die toen, maar ook nu nog, niet door Mevrouw ir. Joan Leemhuis, eerste vrouwelijke dijkgraaf: „Wa ter en waterschappen zijn zo heerlijk Hollands" veel vrouwen wordt gedaan. Daarna werkte mevrouw Leemhuis vier jaar op het mi nisterie van landbouw en vis serij. Inmiddels is zij al weer acht jaar hoofd van de afde ling waterkering en water huishouding bij de Unie van Waterschappen in Den Haag, een overkoepelend orgaan van alle 213 waterschappen in Nederland. Zelf woont zij met man en zoon in Voorschoten, „Ik heb overigens de functie van eerste vroqwelijke dijk graaf niet bewust geambieerd; in ieder geval niet in die zin dat ik die functie wilde om die mannentraditie te door breken. Dijkgraaf is een lo gisch vervolg op een ontwik keling in mijn werk. En bo vendien lijkt het werk veel concreter dan hier bij de Unie, waar ik me met beleids zaken bezig houd". Dijkdoorbraak Mevrouw Leemhuis-Stout be nadrukt nog eens dat het werk van een waterschap de laatste tien jaar meer in de belangstelling is komen te staan. Een waterschap is dan ook al lang geen aangelegen heid meer. waar alleen de boeren mee te maken hebben. De mening van een water schap geldt zwaar bij allerlei vormen van recreatie, bij ver stedelijking en de opkomst van industrieën en de aanleg van wegen. Algemeen gezegd verzorgt het waterschap Schieland de waterkering, de waterhuishouding en de wa terkwaliteit in de driehoek. Schieland is met 500.000 in woners een van de grootste waterschappen in Nederland. Joan Leemhuis vervolgt: „In het waterschap Schieland heb ik tenminste mijn eigen dij ken, die in orde moeten blij ven. De invloed van eb en vloed is zelfs nog in Schoon hoven te merken en tijdens de storm van 1953 scheelde het niet veel of een dijkdoor braak had ook het midden van Zuid-Holland onder wa ter gezet. Maar met zo'n voor beeld voor ogen. besef je dat je met heel wezenlijke belan gen bezig bent". JOOS PERSOON ïlitie gaat rkeerscontrole ^rscherpen en t oorvt TWIJK De Kat- kse politie gaat scher- toezien op te hard rij- i in de bebouwde kom. maximumsnelheid is ebo? kilometer per uur. K u?e praktijk werden tot fde ioe a^een degenen die der dan 60 kilometer uur reden aangepakt. grens is nu verlegd r 55 kilometer, zodat de kleine snelheidso- treders nu kans lopen bekeuring te krijgen. deze maatregel is beslo- naar aanleiding van de klachten vanuit de be ling over het te hard rij- op sommige plaatsen in tone/e^ouwc*e kom, waardoor ,,Spaa:steken soms een hache- öok c zaak is. Er zal behalve heutom°bilisten ook scher- smaatworden gelet op brom- instalers. iwing De Dolitie verscherpt ook de woneeercontrole in het koop- e gevrum Badstraat/Voor- m, zijit en de duur van het invaa,eren jn de blauwe zone. le Wï geparkeerde auto's wor- 62 vi voortaan uit het koop- w4um weggesleept. De SePpn voor een dergelijke Aftreding lopen daardoor wolf 200 Sulden- Per'°de van 27 februari dat ^n met 9 maart zal we- }iet de aanleg van het fiets- enseroetPac* door de Zanderij vernUnnel onder de S-l niet >sten. automobilisten te ge- I dat ken zijn. De Van Wasse- ïber daan is in die periode in iber richtingen te berijden is is zodat een goede verbin- 'ergel Katwijk aan de Zee/K- er rjk aan den Rijn gehand- in hed blijft. Fietsers en voet- i zal {ers kunnen wel de tun- aakt.jrebruiken. Voor woningbouw op deze plaats zal overigens het bestemmingsplan moeten worden gewijzigd. De ge meente wil over de plan nen eerst overleg plegen met omwonenden. De kantoorflat houdt al ruim vier jaar de gemoederen in Leidschendam bezig. Vergun ningen werden geweigerd, verleend, geschorst (door de Raad van State), opnieuw ge weigerd en opnieuw verleend. Eind vorig jaar verwees de af deling Rechtspraak van de Raad van State, na bezwaren van omwonenden, de hele zaak terug naar de toestand van juni 1981 toen B en W ten onrechte de bouwvergunning zouden hebben afgegeven. Dat betekende dat de gemeente raad uitspraak zou moeten doen over het bezwaarschrift van Tetteroo tegen de weige ring een bouwvergunning te verlenen. Onder druk van de omwonenden verklaarde de raad het bezwaarschrift echter met 11 tegen 8 stemmen onge grond. Het bouwbedrijf moest daardoor voor de derde maal een serieuze gegadigde afwij zen. Het bouwbedrijf heeft, ondanks het aangekondigde overleg over woningbouw, overigens besloten opnieuw in beroep te gaan bij de Raad van State. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse biblio theek zal in april worden uitgebreid met een fono theek die moet uitgroeien tot een bezit van 10.000 platen, hetgeen voldoende moet zijn voor een ge meente met een inwoner tal van 30.000. De naar verwacht winstgevende fonotheek is een wapen in de strijd tegen de bezuini gingen. De drie biblio theekvestigingen in Leid schendam, de centrale aan het Fluitpolderplein en de filialen aan het Damplein en in Stompwijk, moeten dit jaar circa 97.000 gul den bezuinigen. Het bi- bliotheekbestuur acht dit niet mogelijk zonder per soneelsinkrimping waar toe men echter pas in ui terste nood wil overgaan. Extra-inkomsten kunnen wor den gevonden door het uit de ijskast halen van al jaren be staande plannen tot instelling van een fonotheek. De finan ciële middelen zijn voorhan den terwijl dankzij het nieuwe gebouw in Amstelwijk ook de huisvesting en de inrichting aanwezig is, Het bibliotheek- bestuur denkt via de nieuwe voorziening dit jaar 600 nieu we leden te kunnen aantrek- Door de verhoging van het abonnement van 18 naar 21 gulden per jaar zou ruim 12.000 gulden worden ontvan gen. Verder zou nog 57.000 gulden kunnen worden bezui nigd op de collecties. Men voelt in Leidschendam niet veel voor het invoeren van leengeld. Het zou een aan zienlijke uitbreiding van de administratie met zich mee brengen en de extra kosten zouden de grotere ontvangsten weer voor een groot deel te niet doen. Bij een contributie die hoger ligt dan 18 gulden is combinatie met leengeld trou wens niet mogelijk. Het ex ploitatietekort van de drie bi bliotheken in Leidschendam wort voor 1984 geraamd op ruim anderhalf miljoen gul den. IN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN Soms zijn de dingen niet zo sim pel als ze lijken. Dat bleek gisteravond weer in Voor schoten, waar de raads commissie voor welzijns zaken probeerde een in deling te maken van in stellingen en verenigin gen in verband met te verdelen ruimte. Hobby verenigingen krijgen de aantekening „privaat" en verenigingen, die meer zijn dan hobby worden met „semi-publiek" aan gemerkt. Geen moeite heeft de commis sie met de verenigingen, die eigenlijk alleen een hobby na streven zoals zang, dans en sport. Wanneer een zangvere niging ophoudt te bestaan, blijft het daarbij. Wanneer een buurtvereniging iets dergelijks overkomt, dan kan het best wel zijn dat de overheid een handje toe steekt om deze ver eniging weer op poten te zet ten. De commissie stelde vast dat de bibliotheek „semi-publiek" is en daarmee een beroep kan doen op de gemeente. Tal van verenigingen en instellingen worden echter op politieke en religieuze gronden verschil lend beoordeeld. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers staat als privaat vermeld, maar door Tafeltje-dekje is deze vereni ging allerminst louter hobby club te noemen. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor de ..Wereldwinkel" en de „Jume- lage met de Derde Wereld". De commissie kwam er in ie der geval niet uit en daarom is de indeling terug verwezen naar de verschillende secties. Maar dat het een lang weg wordt, is duidelijk, omdat huisvesting en subsidieverle ning nauw betrokken worden bij de werkzaamheden van een instelling of vereniging. Nederlandse Bank moet getuigen over AA-bank HILLEGOM Procureur-generaal Biegman- -Hartogh bij de Hoge Raad vindt dat De Neder landse Bank alsnog opening van zaken moet geven over het faillissement van de Amsterdam American Bank (AA-bank). De gemeenten Hil- legom, Urk, Monster en Nieuwegein zijn, zoals bekend, door het faillissement van de kleine AA-bank in 1981 in totaal voor acht miljoen gulden benadeeld. De vier gemeenten gingen vorijg jaar in cassatie bij de Hoge Raad tegen de beslissing van het gerechtshof in Amsterdam dat door De Nederlandse Bank terecht een be roep op geheimhoudingsplicht is gedaan en dat daarom geen opening van zaken hoeft te geven over het faillissement. De benadeelde gemeen ten willen echter weten of De Nederlandse Bank in haar toezichthoudende taak tekort is geschoten. Als blijkt dat dit het geval is, kan dat voor de gemeenten de basis zijn voor een schadeclaim. Volgens de Procureur-generaal moet er een belangenafweging plaatsvinden tussen de belangen bij handhaving van de ge heimhoudingsplicht en de belangen, welke mei het afleggen van een getuige-verklaring zijn gediend. In dit geval dienen de belangen van de gemeenten naar haar oordeel de doorslag te geven. De Hoge Raad zal naar verwachting van de gemeente Hillegom in april uitspraak doen Daarna beslissen de gemeenten of zij wel ol niet een civiele procedure tegen De Nederland se Bank aanspannen om de geleden schade te verhalen. ek W s^ATWIJK Het ver- sJurde 6rondwater de 0"^k Synthese in Katwijk mogelijk dit jaar st ig gezuiverd. J.W. Hek- d4man, gedeputeerde ur milieuzaken meldt f in een geruststellende ef aan de bewoners van wijk. De grondwater- nd laat verversing pas 77,het najaar toe. Als het £>jt lukt om in 1984 actie zal het ui- r wjijk 1985 worden. De me^kzaamheden nemen '°rn{ half jaar in beslag. Er „'co/Jrck enige haast achter iet om verspreiding van vervuiling te voorko- ■n. t gaat met name om het ndwater rond het flatge- in de wijk, dat aroma ten. fenol en olie bevat. Met behulp van een drainagesys teem wordt het vervuilde grondwater afgevoerd en ver vangen door schoon water. Het verontreinigde water wordt gezuiverd of geloosd Van afgravingen zal geen sprake zijn. Wel worden enke le boringen verricht ten be hoeve van een aanvullend on derzoek. Gedeputeerde Hek- kelman stelt in zijn brief dat de kans dat bewoners in aan raking komen met het plaatse lijk vervuilde grondwater zeer gering is. Het grondwater wordt niet gebruikt voor de drinkwatervoorziening, noch als zwemwater. De plaats waaronder het vervuilde grondwater zich bevindt is be straat, dus is contact door graafwerkzaamheden maar klein. De zandbakken aan de zuidoostkant van de wijk lig gen buiten bereik van het ver ontreinigde grondwater. De projectgroep Synthese waarin de bewonersverenigin, Synthese is afgevaardigd kaï zich vinden in het schoon- maakplan van de provincie. Bij de afgevaardigden uit de wijk, de heren G.B.J. de Zeeuw, Synthese 24 en J. van der Plas, Synthese 48 is het sa neringsrapport in te zien. Dat is ook mogelijk op het ge meentehuis. Vrijdag kan men daar terecht voor vragen over de saneringsmaatregelen. In de blauwe zaal (ingang Julia- naweg) zijn medewerkers van de provincie, de Grontmij en de projectgroep aanwezig tus sen 15.00 en 17.00 uur en tus sen 19.00 en 22.00 uur om aan de hand van kaartmateriaal tekst en uitleg te geven en vragen te beantwoorden. Voor verdere informatie kan men terecht bij de heer L.J. Koster, de projectleider van Synthese, te bereiken op het provincie huis, tel. 070-116966. i/nDOR GELDLENING ^JNNISVERENIGING WARMOND RMOND De leden grot de raadscommissie fi- en hciën en economische ?n ^gelegenheden hadden teren enige moeite met voorstel van het colle- om garant te staan voor geldlening van ik <$0.000,--, die de tennis- •dt leniging wil afsluiten. 's H name de VVD-raads- iet %n uitten hun beden- n. Saris noemde de kaa begroting van de tennisvere niging te optimistisch. Ver wacht wordt dat het aantal leden sterk zal stijgen en dat de contributies ook in 1985 verhoogd,. kunnen worden. Mevrouw Saris vreesde dat door de stijging van de con tributies het aantal leden eerder zou afnemen dan zou stijgen. Wethouder Van Schagen wees erop dat de voorzieningen ten behoeve van de tennissport belangrijk beter zullen worden en dat de contributies in vergelij king met andere verenigin gen nog steeds laag zijn. Ook voetbalvereniging War- munda wil een eigen accom modatie. Na overleg werd voor de kantine e.d. een prijs van 50.000.- bepaald waar voor Warmunda de opstallen van de gemeente zou overne men. In eerste instantie vond ook Warmunda dat een rede lijke prijs. Wethouder Van Schagen deelde gisteren ech ter mee dat Warmunda graag de aankoopsom verminderd zou zien met ƒ7.500.- voor achterstallig onderhoud, en f 4.000.- voor enkele energie besparende maatregelen. De commissieleden konden daarmee niet akkoord gaan. Zij noemden ƒ50.000.- voor de opstallen zeker niet te hoog en daarvoor moet War- munde het geheel aanvaar den zoals het nu is, wellicht uitgezonderd enige reparatie aan het dak. BEGIN OPLEIDING IN SASSENHEIM SASSENHEIM Vijf sla gen met de voorhamer had burgemeester A.J. Kret van Sassenheim no dig om een flinke deuk in de nog onbeschadigde auto te slaan. „Ik heb in m'n leven weinig ver nield. Maar ik zal deze keer mijn best doen", be loofde hij even daarvoor. De forse deuk die ont stond, komt voor rekening van de Stichting Vakop leiding Carrosseriebedrijf in Sassenheim die de mo kerslagen van de burge meester als opening van de opleiding beschouwde. Al een paar weken zijn 23 jon geren volgens een nieuw leer- lingenstelsel in de schadeher- stellingsbranche bezig. Twee dagen per week werken zij te gen het minimum jeugdloon „bij een baas". Eén dag gaan ze. naar de streekschoool en twee dagen naar de Sassen- heimse Warmonderweg. „Wij leren ze een hamer vast houden", is het motto van deze nieuwe opleiding. In het verle den werkten de leerlingen vier dagen per week bij een schadeherstellingsbedrijf en één dag per week gingen zij naar een regionaal centrum van de Vereniging van Car- rosseriebedrijven. Nadeel daarvan was dat de leerlingen een te eenzijdige opleiding kregen en het maar de vraag was of het stageverlenende be drijf genoeg begeleiding gaf. Belangrijk voordeel van het nieuwe systeem is ook dat de werkgever maar twee dagen per week een leerling hoeft te betalen. Dat scheelt weer in personeelskosten. Voor elke leerling die het bedrijf in dienst neemt, ontvangt men jaarlijks een bedrag van twee duizend gulden van het minis terie van Sociale Zaken. De loonkosten bedragen vijfdui zend, dus per jaar kost een werknemer in opleiding de werkgever drieduizend gul den. De nieuwe leer-werkplaats in Sassenheim is opgezet omdat steeds meer oude en bekwame werknemers in deze sector via de VUT-regeling afvloeiden. En de opengekomen plaatsen werden niet opgevuld, meestal omdat het bedrijf door de eco nomische teruggang geen geld meer voor had. De Sassen- heimse werkplaats is niet de enige in ons land. Eerder werd al een in Eindhoven opgezet. Ook in Assen komt zo'n oplei ding. De kosten van het leerproject worden betaald uit een gedeel te van de prijscompensatie waar de werknemers in de carrosseriebedrijven vanaf Burgemeester Kret verricht zijn destructieve handeling.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5