Vracht verkeer zit muurvast Leino(nen) BON: Kabinet: 48 kruisraketten is te veel Zoekactie naar gifvaten hervat 9'\veede Kamer: hou .91 Prins Claus weer alleen op werkbezoek Donderdag 23 februari 1984,75e jaargang no. 22818 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleinties f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betahng).kwartaal f 61 84 jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Wolkenvelden, maar ook af en toe zon en vrijwel overal droog. Vannacht lichte vorst. Middagtemperatuur 3 graden. Matige wind. Zon op: 07.39; onder: 18.09. Schev. hoog water: 8.04 en 20.44; laag water: 3.29 en 16.14 Alles over caravans en kamperen en volop vakantie-informatie. DO. I VR. I ZA. I ZO. I MA. 23l24l25l26l27 februari Do. eij vrij; geopend van 10-17 en 19-22 uur. Za.. zo. en ma. van 10-17 uur. T rein-Toegang-biljetten bij NS-stations. DEN HAAG De Nederlandse marine heeft gisteren, na een onderbreking van drie dagen wegens slecht weer. de zoekactie naar gifvaten in de Noordzee hervat. Er zijn op nieuw drie mijnenvegers van de koninklijke marine naar het gebied vertrokken om de derde week van de zoekactie in te gaan. De 80 vaten met het zeer zware landbouwgif Dinosep liggen in de Noordzee ten noorden van de Dog- gersbank. De Deense kustvaarder Dana Optima verloor ze op 13 januari in een zeer zware storm. Terwijl er wel ander lading is teruggevonden, ontbreekt van de bewuste vaten ieder spoor. Storm brengt het gevaar met zich mee dat de vaten onvindbaar onder het zand verdwijnen. Deskundi gen hebben de doorroesttijd van de vaten op ongeveer een jaar getaxeerd. Daarna zou zich mettertijd een milieuramp van ongekende omvang kunnen voordoen. roon: LeiNo kan er komen IN HAAG De bouwplaats Leidschen- -Nootdorp (LeiNo) kan worden ge- pwd. Leidschendam en Nootdorp zijn fplieht hun bestemmingsplannen te her in om deze bouwplaats tussen beide ge- fenten, waar in de toekomst zo'n 9000 fningen moeten komen, mogelijk te kun- li maken. Dit heeft de Kroon bepaald pr aanleiding van de procedure, die bei gemeenten hadden aangespannen tegen provincie Zuid-Holland. De provincie is ir deze uitspraak van de Kroon in het ijk gesteld over de wenselijkheid van de iwplaats. De provincie baseert zich iral op het streekplan Zuid-Holland »st. waarin op deze plaats voor zo'n 9000 ningen en 90 hectare bedrijfsterrein is irzien. „Steriele" David gisteren overleden HOUSTON De twaalfjarige Amerikaanse jongen David (zijn achternaam is nooit bekend ge maakt) die een ernstige aangeboren afwijking aan zijn lichamelijk af weermechanisme had. is gisteren in de Amerikaanse stad Houston aan een hartziekte overleden. David heeft zijn gehele jonge leven door gebracht in een steriele „tent" in een ziekenhuis. Twee weken gele den mocht hij er uit, maar korte tijd later traden er medische com plicaties op. Dinsdag werd zijn toe stand kritiek en werd hij aan een beademingsapparaat gelegd. Giste ren stierf hij. Kwaliteit nieuwbouw zo slecht niet ROTTERDAM Met de kwaliteit van nieuwbouw woningen is het niet zo slecht gesteld als doorgaans wordt gedacht. De kwaliteit verbetert zelfs met het jaar. Dit is althans de conclusie van het Garantie In stituut Woningbouw (GIW) naar aanleiding van een vandaag verschenen onderzoek. Volgens het onder zoek vertoonde in 1977 35 procent van de in dat jaar opgeleverde woningen één of meer gebreken. Vorig jaar was dit percentage gezakt naar drie. Het onder zoek is gehouden als antwoord op dat van de vereni ging Eigen Huis waar men tot de conclusie kwam dat één op de vijf nieuwe huizen niet deugt. Het in stituut heeft voor zijn onderzoek bijna 21.000 wonin gen bekeken. De vereniging Eigen Huis had nog geen vierhonderd woningen bij haar onderzoek be trokken. Wel is vastgesteld dat in 1983 het gemiddel de aantal gebreken per melding plotseling scherp ge stegen is. Het GIW verklaart dit uit een kritischer instelling van de consument. NS: „ENKELTJES" NIET DUURDER UTRECHT Hoewel per 1 april de spoorkaartjes gemiddeld zes procent duurder worden, gaat de prijs van een „enkeltje" niet omhoog. Om te voorko men dat te veel reizigers door de hoge re prijzen worden afgeschrikt, hebben de Spoorwegen namelijk besloten som mige kaartsoorten meer dan zes pro cent te verhogen, andere minder of he lemaal niet. NS heeft de ervaring opge daan dat het vervoersverlies zo klein mogelijk blijft als enkele reizen buiten schot blijven. De „enkeltjes" die veel incidentele reizgers kopen, zijn gevoeli ger voor prijsschommelingen dan bij voorbeeld abonnementen waar de vaste klanten veelal voor zakelijk verkeer gebruik van maken. Consument leent meer en spaart minder DEN HAAG Particulieren heb ben in 1983 5.3 miljard gulden bij banken en andere instellingen ge leend. Dat is 223 miljoen gulden (4.4 procent) meer dan in 1982. Het was de eerste keer sinds 1978 dat de le ningen een toename te zien gaven, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend gemaakt. De stijging van het bedrag aan ge leend geld ging gepaard met een mindere inleg van geld op spaar boekjes of spaarrekeningen. In 1983 werd 56,6 miljard gulden ingelegd, zes miljard gulden minder dan in 1982. Het afgelopen jaar teerden spaarders voor 4,5 miljard gulden in op hun spaargelden. „Amtenarentroost' wordt prijziger DEN HAAG Slechts nieuws voor de koffie- en theeleuten in 's Rijks dienst. Het kabinet heeft het bakje koffie en de kop thee „in het kader van de versoberingsmaatre gelen" in prijs verhoogd. Per 1 juli van dit jaar gaat een kopje koffie vier dubbeltjes kosten en een kop thee drie dubbeltjes. Per 1 januari 1986 komt daar nog een stuiver op. Het ministerie van justitie schrijft in de circulaire waarin de nieuwe prijzen bekend worden gemaakt: De opbrengsten dienen te worden verantwoord ten bate van de daar voor in aanmerking komende 'mid delenartikelen'. HULP UIT DE LUCHT VOOR NEDERLANDSE CHAUFFEURS in de Brennerpas is door vrachtwagens gestremd. Volgens de Oostenrijkse douane richt deze actie zich vooral tegen het feit dat Ita liaanse vrachtwagens vrij wel ongehinderd naar Oos tenrijk kunnen doorrijden. Het personenverkeer naar de Oostenrijkse en Italiaan se wintersportcentra onder vindt weinig hinder van de blokkades. De politie heeft alternatieve routes uitgezet. Anders is de situatie nog steeds in Frankrijk, waar vanmorgen in het gehele land zeker 200 blokkades warden geteld. De chauf feurs lijken zich niets aan te trekken van de waarschu wing van de regering dat zij de noodzakelijke maatrege len zal nemen om de door gang van het verkeer te verzekeren. Doordat het vrachtverkeer nu een week is gestremd groeit met name in de Al pen het tekort aaft voedsel, brandstof en andere levens behoeften. Ook in Parijs on dervindt men problemen. „We zullen de Parijzenaars ratten laten eten", aldus een actievoerder in een krijgs haftige bui. De ANWB raadt iedereen aan Frankrijk te mijden. Bijna alle grote autowegen zijn geblokkeerd. Verschil lende steden, zoals Toulon Voor joker in de streekbus DEN HAAG Op de vierjaarlijkse schrikkeldag, woensdag 29 februari, zet het Nederlandse streekvervoer „de jokers in". Die dag zullen bekende Nederlanders" als Willy Alberti, Nico Haak. Pierre Kartner. Martin Brozius, Barry Hughes. Hans van Willigenburg. Henny Huisman. Rita Corita. Ted de Braak. Corry van Gorp en Piet Bambergen ergens in Nederland" tussen 10.00 en 15.30 uur een bus van het streekvervoer binnenstappen, en vrijkaarten uitdelen die goed zijn voor een dag gratis reizen in maart met één (of meer) streekvervoerders. LeiNo is de plaats, tussen Leidschendam en Nootdorp, waar tienduizend huizen moeten worden gebouwd. De trouwe lezers van de Leidse Courant zullen dit zinnetje langzamerhand vyel net als wij uit hun hoofd kennen. Vandaag lijkt het erop, dat het doorgaat, want de Kroon heeft de twee „dwarsliggende" gemeenten, waarnaar het geheel (Lei en No) is genoemd in het ongelijk gesteld. LeiNo komt er dus, zij het niet als eerste. Want de echte Leino een Finse dichter was er al, maar is in 1926 overleden. En nu zijn Finse collega Leinonen, een schrijver, sinds 1963 hetzelfde lot heeft ondergaan, is er geen enkele reden meer om de nieuwe abonnees van de Leidse Courant in dit gebied straks geen Leinonen te noemen. De Leidse Courant wil dc best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend pen envelop zonder postzegel opsturen naar Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag «§*£etdóe Soutcmt PARIJS/MUNCHEN Het vrachtverkeer in Europa zit muurvast. Behalve in Frankrijk, waar al een week acties aan de gang zijn, heb ben boze vrachtwagen chauffeurs nu ook in Oostenrijk vrijwel alle vrachtverkeer van en naar Italië onmogelijk gemaakt. Het ziet er niet naar uit dat in deze situatie snel verande ring komt. Vanuit Ne derland wordt morgen een luchtbrug geslagen naar Frankrijk en Ita lië, om al dagenlang vastzittende chauffeurs door fitte collega's te vervangen en anderen ter voorzien van voed sel en dekens. Sinds gistermiddag is de voornaamste toegangsweg vanuit West-Duitsland naar Oostenrijk voor het vracht verkeer gestremd. Zowel aan Duitse als aan Oosten rijkse kant van de grens overgang bij Kufstein zijn blokkades opgeworpen. Ook de grensovergang met Italië VAN DEN BROEK VRAAGT BEGRIP IN WASHINGTON een compromisvoorstel geacht wordt kans van slagen te hebben. Het ka binet werkt derhalve in de richting van het plaat sen van minder raketten en/of het afstoten van een aantal van de huidige zes atoomtaken van de krijgs macht, zo is gisteren van welingelichte zijde verno men. Maar omdat het hier om NAVO-aangelegenheden gaat, kan Nederland niet in zijn eentje beslissen. De bondgeno ten, met name de Verenigde Staten, moeten ermee instem men. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) moet daarom gaan aftasten hoe de Amerikaanse regering tegen over het een en ander staat. De bewindsman vertrekt dins dag voor een bezoek van twee dagen aan Washington, waar hij zal spreken met onder an deren zijn ambtgenoot George Shultz en met vice-minister Richard Burt, die belast is met Europese aangelegenheden. Op de terugreis doet de minis ter Londen aan om daar sa men met de uit Den Haag overgevlogen premier Lub bers te praten met de Britse minister-president, mevrouw Thatcher. Van den Broek zal in Was hington (en Londen) proberen duidelijk te maken dat er hulp geboden moet worden. Zouden de Amerikanen afwijzend rea geren, dan is de kans groot dat in Nederland de regeringscoa litie uiteen valt en wordt opge volgd door een samenwerking van CDA en PvdA, die niet in staat zal zijn ook maar één kruisraket te plaatsen. Zelfs is het risico dan groot, dat Ne derland snel de kant opgaat van de NAVO-lidstaten Dene marken en Noorwegen, die geen atoomwapens op hun grondgebied wensen, zo zal Van den Broek de Amerika nen (en Britten) voorhouden. Pag. 9: Nijpels dreigt op nieuw met crisis De directrice van de school, mevrouw ir. A. Kuijpers-Luitwieler en de leerlinge Mariëtte Kramer bieden de prins een fraai opgemaakte mand met bloemen en groente aan. HOORN Met het starten van een diapresentatie heeft prins Claus gistermiddag in Hoorn het nieuwe gebouwen complex van de Rijks Middel bare Tuinbouwschool officieel geopend. Het was voor het eerst sinds het optreden van zijn ziekte dat de prins alleen op pad ging om zich van een representatie ve taak te kwijten. De belang stelling die hij trok, was dan ook extra groot. Tientallen fil mers en fotografen verdron gen zich om hem maar zo goed mogelijk in beeld te brengen. De prins liet zich er niet door van de wijs brengen. Als dank voor zijn inzet bood de school hem een mand vol bloemen en door de leerlingen zelfge kweekte groente aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is tot de conclusie ge komen dat het zonder meer plaatsen van 48 kruisraketten, zoals de NAVO van ons land ver wacht, zeer waarschijnlijk niet haalbaar is. De tegen stellingen tussen de VVD en een deel van het CDA zijn zo groot, dat alleen :kunl problauw" gratis n. :nin pde derdat HAAG Setjes van tien of twintig girobetaal- "len mogen geen f. 12,50 per jaar gaan kosten. Een jf Blijk tarief op het „giroblauw" mag niet op 1 juli •JfJen ingevoerd. Dit is de mening van een meerder- Bfam de Tweede Kamer, bestaande uit CDA, PvdA, lEgJen CPN. Woordvoerders van deze fracties lieten blijken tijdens een gisteren met staatssecretaris rpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) gevoerd over- ^^fver de invoering van het tarief. enhuizen deelde gisteren mee dat het kabinet tot een der heffing heeft besloten met het oogmerk de verliezen bij itcheque- en Girodienst te beperken. Die verliezen zullen r 150 miljoen gulden belopen. Woordvoerders van alle ps, met uitzondering van die van de VVD, wezen er echter t de PTT op de particuliere giro per jaar een winst maakt 00 miljoen gulden en het verlies alleen door zakelijke giro- ikers wordt veroorzaakt. Deze groep kost de PTT per jaar liljoen gulden. „Het is aan de klant niet uit te leggen: wij enen aan u maar u moet toch gaan betalen", aldus het Tweede Kamerlid Eversdijk. penhuizen hield echter keihard vast aan zijn plan. Afge- en is nu dat er een kamerdebat over de kwestie zal volgen. £al Eversdijk een motie indienen om invoering van het ta- it te stellen tot 1 januari 1985 en de dan te vormen Post- over de zaak te laten beslissen. Het staat echter al vast dat, t Scherpenhuizen die motie naast zich neerlegt, er geen crisis zal volgen. Het tarief zal daarmee toch op 1 juli wor- ïgevoerd. maafe in, i 2 kill en lange rij vrachtwagens op de Brenner-autoweg. Volgens de politie staan aan de Oos tenrijkse kant van de grens met Italië een kleine tweeduizend vrachtwagens te wachten op Bfhandeling door de Italiaanse douane. BBBnnms en Nancy, zijn geheel of ge deeltelijk omringd door blokkades, terwijl Nancy geheel van de buitenwereld is afgesloten. Aan de Frans- Belgische grens zijn alle overgangen gewoon geo pend. Maar tien kilometer in Frankrijk beginnen de problemen. Pag. 11: Aan grens Italië is het normaal ook een ramp. Drie mille gestolen LEIDEN Een Hagenaar is gistermorgen in een kantoor aan de Vondellaan zijn porte feuille met 3.000 gulden en een rijbewijs kwijtgeraakt. De man had de portefeuille onbeheerd in een kamer achtergelaten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. (ADVERTENTIES) Let op! vandaag onze maandelijkse auto occasion pagina. zie'pagina 18

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1