[mbtemren doen boekje pen over pseudo- wetgeving Rijkswaterstaat werkte met vervuilde slakken iNV-voorzitter Kok: abinetmoet eieren )or zi jr. geld kiezen Acties dreigen bij het ANP ïer gelijkheid vor belastingbetalers in Aardenne toch naar Brussel voor regiosteun NENLAND £eidóc6otucmt WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 PAGINA 9 phol beperkt tot tste oproep" HOL Van vertrekkende ers op Schiphol wordt voort- rwacht dat zij zelf de ver van hun vliegtuig in de ga- touden. Vanaf 1 maart wor- niet meer via de omroep at- jmaakt op het vertrek van ucht. Alleen wanneer vijftien n voor vertrek nog passa- ij de uitgang ontbreken, zal jeheten „laatste oproep" wor- (geven. Om de passagiers attent te maken, zullen er op plaatsen in de lounge en in en bordjes met deze medede- irden opgehangen. Bezittingen boer Petermai onder de hamer WEERSELO - Gisteravond is een begin gemaakt met d publieke veiling van boer derij en weiladen (in totaal circa 15 hecta re) van de Werselose landbouwer H.J. Pe terman. De «zittingen ingezet voor 770.000 guide worden verkocht op last van de bank^mdat Peterman niet in staat is gebleken jn verplichtingen na te ko men. De boe zelf wijt dit aan het feit dat zijn grond vrgiftigd is, waardoor zijn vee stapel is gedcimeerd. Anderen, waaronder het minister van Landbouw, zijn van me ning dat Pierman louter door slechte be- drijfsvoerin in de problemen is geraakt. In totaal bediagt de schuld van Peterman rond 840.00 gulden. Inmiddels is een actie comité gesirt om Peterman met zijn schul den te helen. Alleen mannen vinden uit ROTTERDAM Uitvinden is een typisch mannelijke bezigheid. Het Uitvinderscentrum heeft sinds 1981 zo'n 2000 ideëen binnengekre gen en daarvan waren er maar een paar van vrouwen. En dat terwijl de meeste uitvindingen betrekking hebben op het huishouden. Dat heeft de Stichting Uitvinderscentrum Neder land bekendgemaakt. Vorig jaar kwamen er 977 ideëen binnen, waarvan er maar weinig bruikbaar bleken. Januari en februari blijken de uitvindersmaanden bij uitstek te zijn. De wintermaanden roepen kennelijk meer creati viteit op. Ook augustus springt eruit. Veel men sen (lees: mannen) doen tijdens de vakantie ideëen op, vooral over nieuwe watersportarti kelen. De 25 ideëen die in 1983 via het Uitvin derscentrum in produktie genomen werden le verden het bedrijfsleven aan omzet 90 miljoen gulden op. De leeftijden van de uitvinders va riëren van 16 tot 70. Winkel mag vier keer per jaar op zondag open DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp van staatsse cretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) aangenomen om gemeenten de kans te geven maximaal vier zon dagen per jaar winkels ver gunning te geven hun deu ren te openen. Voorstellen van de oppositie om grote steden in staat te stellen de winkels meer dan vier zon dagen per jaar verlof te ge ven om open te zijn werden verworpen. Invloed Europees Parlement groter dan verondersteld DEN HAAG In een studie over het functioneren en de invloed van het Europees Parlement stelt de politicoloog prof. M. van Schendelen, dat die instel ling veel meer invloed heeft dan algemeen wordt aangenomen. Hij noemt met name de invloed op de besluitvorming en de begroting van de Europese Ge meenschap, die volgens hem groter is dan die van menig nationaal parlement. De hoogleraar aan de Erasmus Universitiet van Rotterdam overhandigde gisteren in Den Haag het eerste exemplaar van zijn werk aan Piet Dankert, voorzitter van het Europees Parlement. Dankert zei bij die gelegenheid eveneens te vinden dat de invloed van het Parlement de laat ste jaren is toegenomen en groter is dan algemeen wordt verondersteld. „Maar dit betekent niet dat er dus geen behoefte meer bestaat aan verdere uitbrei ding van de formele bevoegdheden", hield hij zijn gehoor voor. PvdA-wethouder verdacht van fraude GOIRLE De officier van justitie in Breda, mr. J. van Woensel, wil dat er een gerechtelijk onderzoek komt naar mogelijke frauduleuze handelingen die een PvdA-wethouder in Goirle, J.E., zou hebben gepleegd. De man, die tevens eigenaar is van een administratiekantoor, wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Bij een on derzoek door de rijksrecherche zouden al zes vervalste rekeningen boven wa ter zijn gekomen. Volgens E., die alles ontkent, komt de hele affaire voort uit persoonlijke rancune. Een vroegere cliënt van E. zou hem na een ruzie in discrediet willen brengen. jize parlementaire re dactie) HAAG Op het )rie van financiën i het moment twee autoriteiten bezig it men op het eerste I ondermijnende ac- fen zou kunnen noe- &ij stellen namelijk udo-wetgeving van nisterie op het ge- fin de belastingaan- te boek. En het liet anders of de as krijgt er minder ïor binnen. eurs benaderen hun hter iuist vanuit de te- gestelde richting. fir een bewindsman nciën in een bepaald In voor een belasting- gunstige interpretatie van de welgeeft dan eist de gelijkheid vn behandeling dat alle Nederkiders in dezelfde situatie er ook van kunnen profiteren. Udus mr.B.D.Teu- nissen er mr.P.H.F.Baken, respectievejk hoofdinspec teur en inoecteur van 's rijks belastingei bij het ministerie van finamën. Het komtnog wel eens voor dat de müster of staatssecre taris van nanciën zelf een in- terpretati moet geven van ar tikelen i de belastingwetge ving omot deze artikelen vrij ruim zij geformuleerd, bij- voorbeel over de redelijkheid van eer aftrekpost. Hij kan daartoe enoodzaakt zijn om dat ee' belastinginspecteur een reningsverschil over wetsinttpretatie aan de hoog ste recler wil voorleggen of omdat anuit het parlement om opeldering wordt ge vraagd Die uitspraken van een be windsman zijn geen staatsge heimen een speurneus kan ze zowel in de fiscale vaklite ratuur of Kamerstukken vin den maar het is ook weer niet zo dat wat officieel begun stigende regelingen heet maar in de wandeling pseudo-wet- geving wordt genoemd, ge makkelijk toegankelijk is. De heren Teunissen en Baken proberen thans de deuren open te zetten. Zij verzamelen alles wat er aan begunstigende regelingen in de loop van vele jaren is uitgegaan. Uitgeverij Kluwer te Deventer puluiceert het resultaat van het speur werk in een losbladig boek on der de titel „Departementale regelingen inzake belastin gen". Het eerste deel is gister middag op het ministerie van financiën aangeboden aan staatssecretaris mr.H. Koning. Vorige week nog hebben de kamerleden Kombrink (PvdA) en De Grave (VVD) de staats secretaris om meer openheid bij de fiscus gevraagd. Belas tingbetaler en parlement zou den het recht hebben beter te weten hoe de fiscus werkt. De staatssecretaris zegde toen toe binnenkort de Kamer een brief over dit onderwerp te sturen. Koning verklaarde gisteren het boek van zijn ambtenaren op prijs te stellen. „Buitenwet telijk regelingen zijn nu zoda nig verzameld dat ze voor ie dereen terug te vinden zijn", aldus de staatssecretaris. Het gisteren gepresenteerde boek gaat over de inkomsten belasting. Volgende publika- ties gaan over de loonbelas ting, de vermogensbelasting, de vennootschapsbelasting, de omzetbelasting, belastingen rechtsverkeer, successierecht en invordering. Een klein jaar geleden zijn de heren Teunissen en Baken met hun monnikenwerk, dat vooral veel lezen inhoudt, be gonnen. Het idee ontstond toen vanuit de Eerste Kamer opnieuw op publikatie van be gunstigende regelingen werd aangedrongen opdat iedereen er zijn voordeel mee zou kun nen doen. De toenmalige be windslieden stelden, dat de vakpers reeds veel publiceer de, dat de regelingen al in fol ders worden verwerkt en dat niet alles openbaar kan wor den gemaakt vanwege de noodzakelijke rechtsbescher ming. De nieuwe uitgave betekent geen wijziging in dat stand- Eunt want zij is geen formeel anaal waarmee het ministerie informatie verstrekt, het be treft een commerciële uitgave. Maar het ministerie werkt er wel aan mee, moet dan in ze Staatssecretaris Koning van financiën ontving gisteren het eerst exemplaar uit handen van A. Kui pers (rechts) van de uitgeverij Kluwer. Naast de staatssecretaris de auteurs B. Teunissen en P. Baken (links). kere zin trouwens wel omdat de auteurs met een beroep op de Wet Openbaarheid Bestuur hem daartoe tot op zekere hoogte kunnen dwingen. „Deze eerste 400 pagina's zul len stellig reeds een grote steun zijn voor onder andere belastingadviseurs. Voorheen waren het voornamelijk de to padviseurs, die ex-belasting- mensen in dienst konden ne men, die alle details kenden en daarmee een voorsprong hadden op hun collega's van bescheidener garnituur. Die voorsprong raken ze nu kwijt, het materieel wordt nu voor iedereen beter toegankelijk", aldus de heren Teunissen en Baken. De auteurs verwachten dat over circa anderhalf jaar de uitgave compleet zal zijn en dat daarna Kan worden vol staan met het bijhouden van de zaken. ,E-NASSAU ïnrzitfpr Wim Kok Hat het Kabinet „ei- Hor zijn geld moet door met de vak- kkenig tot een akkoord Beietin over het intrek- i- Teift de kortingen op fcringen per 1 juli. lat niet gebeurt, -M^oor een kortston- _Hrnon8ense dictaat s-, zoiamenlijke aanpak ateria; economische her stel n van de werkgele- genfeid op losse schroe ven ;ezet", aldus Kok gis- teraond op een FN^-bijeenkomst in Baar- le-hssau. Dan dreigt vol gen hem de economische cris af te gliiden naar eer „maatschappelijke chas". Vo!ens Kok is de geloofwaar- digeid gegroeid van het FN-alternatief voor de aan staande bezuinigingsronde. In het technisch vooroverleg met hoge ambtenaren zijn door de vakcentrale ideeën op tafel ge legd voor bezuinigingen die de sociaal-zwakkeren ontzien, zo betoogde de FNV-voorzitter. Het gaat hier om het aftoppen van ziektewetuitkeringen die hoger zijn dan het normaal verdiende netto-loon en het afromen van de Zogenaamde overreserves in de ziektekas- sen. Ook stelt het FNV voor om organisatorische verande ringen door te voeren in de Wim Kok, getooid met bril, eist van het Kabinet dat het met de vakbeweging tot een akkoord moet komen over het Intrekken van de voorgenomen korting op de uitkeringen per 1 juli. werkwijze van de sociale fond sen, wat volgens Kok enkele honderden miljoenen guldens kan opleveren. „We willen op grond van ar gumenten met het kabinet on derhandelen. Het wapen van de actie halen we niet eerder uit de kast dan wanneer het echt nodig is, geen voorbarig wapengekletter, maar de wa pens staan er wel, laat men dat goed beseffen", aldus Kok. Het kernkabinet, bestaande uit premier Lubbers en de minis ters Ruding, Van Aardenne, De Koning en Rietkerk, buigt zich vrijdag over de door vak beweging en ambtenaren aan gedragen alternatieven ter vervanging van de verlaging van de uitkeringen op 1 juli. Die verlaging moet 760 mil joen opleveren. Over enige tijd start het meeijarenoverleg tus sen overheid, vakbeweging en werkgevers. )ied,njAAG Minister chtauirdenne (Economi eën) gaat binnen- i aandringen van ïerderheid in de Kamer, in Brussel r overleggen met •opese Commissie (ndhaving van de jssteun voor be- lin de zwakke re- Darmee voert Van Aardenne d motie uit van het Limburg- si CDA-kamerlid Van der Inden die vorige week samen iet het VVD-kamerlid Nij- his het debat over mogelijke schaffing van de Bijzondere tgionale Toeslag (BRT) liet «horsen, omdat zij eerst wil- |n weten hoe de Europese ommissie, gezien de alsmaar ijgende werkloosheid in de wakke regio's van ons land, ver handhaving van de steun lenkt. Bekend is dat de Com missie deze vorm van steun verlening concurrentieverval send vindt. Bovendien wil Van Aardenne 170 miljoen op de WIR (wet Investeringsre- keing) bezuinigen. Van Aar denne liet dan ook duidelijk blijken niet van harte naar Brussel af te reizen. Hij zei geen enkele behoefte te heb ben aan een uitspraak van de Kamer, maar deze niet licht vaardig naast zich te kunnen neerleggen. Hij stelde als voor waarde voor zijn EG-gesprek dat er door eventuele handha ving van de BRT geen gaten in zijn begroting mogen val len.De motie werd gisteren met steun van CDA, VVD, groep Scholten-Dijkman, de CPN en de EVP aangenomen. De PvdA-fractie die tegen stemde, twijfelt nog steeds aan de bedoelingen van de CDA- fractie. De socialist Van der Doef vroeg zich af „of de mo tie geen procedure inluidt die het stemmen van de CDA- fractie vóór de afschaffing van de BRT met zich zal brengen". Hij vond dat het CDA gewoon had moeten aandringen op handhaving van de regionale steun. „Want dat is materieel en politiek aan de orde", aldus het Kamerlid. Hij had ook bezwaren tegen de termijn van 14 dagen, waar binnen het overleg volgens het CDA zou moeten worden her opend. Hij vond die termijn te kort, omdat de Europese mo lens nu eenmaal tamelijk lang zaam draaien. missie steltpositie ABP-top ter discussie nze parlementaire idactie) AG De hoofddi- an het Algemeen Pensioenfonds J. van der Dussen, ien zijn functie moe- ;ggen. De commissie voorzitterschap van talige Amsterdamse ster Polak een on- ieeft ingesteld naai meren van de ABP laar aanleiding vai malversaties bij d 'an onroerend goec e kritiek op Va der Dussen geuit. Het is ook de vraag of de directeur Beleg gingen van het pensioenfonds, mr. drs. A. Masson, die al een half jaar geleden op non-actief is gesteld, ooit weer in de ABP-top zal kunnen terugke ren. Het rapport van de commissie- Polak wordt volgende week dinsdag openbaar gemaakt. De ministers Rietkerk (Binnen landse Zaken) en Ruding (Fi nanciën) voeren dezer dagen besprekingen met de ABP-di- rectie en de commissie-Polak over de consequenties van het rapport. Vorig jaar zomer concludeerde een commissie onder leiding van drs. Gruijters, burgemees ter van Lelystad, dat de ABP zich had bediend van financië le manipulaties bij de aanko pen van onroerend goed. Naar aanleiding daarvan werd de commissie-Polak ingesteld, die het management van de ABP moest onderzoeken. Er is ook nog steeds een justitieel onder zoek gaande naar de handel wijzen van de ABP-directie. IELS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Rijkswa terstaat heeft bij werk zaamheden aan de oevers van de Oosterschelde zwaar vervuilde koper slakken gebruikt. Dit is gebeurd ondanks een rap port van het Rijksinstituut voor de zuivering van af valwater RIZA, dat bij het gebruik van koper- en loodslakken giftige zware metalen in het water vrij komen. Dat heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) voor de KRO-radio laten weten naar aanleiding van berichten van de Stichting Natuur en Milieu dat Rijkswaterstaat on danks het RIZA-onderzoek lood- en koperslakken en fos- forslakken gebruikt bij de ver sterking van oevers. De minister gaf toe dat het ge drag van Rijkswaterstaat niet in lijn is met het RIZA-onder zoek. Volgens haar heeft het onderzoek wel besloten de slakken zo weinig mogelijk te gebruiken. De minister ver klaarde het gebruik van de slakken door Rijkswaterstaat helemaal te willen staken. De PvdA-Kamerleden Zijlstra en Veldhoen hebben Smit- Kroes en minister Winsemius (VROM) inmiddels een beves tiging gevraagd van de berich ten, evenals het PPR-Kamer- lid Lankhorst. De PvdA-Ka merleden willen weten waar om het RIZA indertijd het on derzoek eigenlijk heeft ge daan. Verder willen zij weten of de toenmalige bewindslieden op de hoogte waren van het RIZA-rapport en wat daarmee is gedaan. Zij vragen van de ministers welke maatregelen er nu genomen gaan worden. Lankhorst wil weten of de slakken sinds 1979 te beschou wen zijn als chemisch afval waarvoor Rijkswaterstaat een vergunning moet hebben. Deze had de dienst, voor zover bekend, niet. Lankhorst wil ook weten waar de slakken februikt zijn. loop van de Hengelose wijk Old Ruitenborg, het laten zit ten van de bodemverontreini ging en het treffen van voor zieningen om aantasting van de drinkwatervoorziening te voorkomen zijn volgens het adviesbureau Heidemij de goedkoopste sanering van deze vervuilde plaats. Dat kost toch nog acht negen miljoen gulden. Hengelo moet dat zelf betalen. In ae wijk is grote onrust over het (uitge lekte) rapport ontstaan. De ge meente heeft nogal wat twij fels over de aanbevolen oplos singen. Inwoners van een wijk in het Limburgse plaatsje Stein doen er goed aan geen groente meer uit eigen tuin te eten. Het pro vinciebestuur heeft deze inwo ners gewaarschuwd dat de planten in hun tuinen een te noog loodgehalte bevatten. Het gebied is vervuild met lood erts. Romeinse munten geveild Vandaag en de komende dagen worden in het Amsterdamse Carlton Hotel grote collecties munten, penningen en onderscheidingen geveild. Daarbij zijn ook de vorig jaar op de plaats van een Ro meinse villa In het Limburgse Bocholtz gevonden Romeinse munten. De kavels worden hier aan het publiek getoond. DEN HAAG Bij het Algemeen Nederlands Persbu reau dreigen acties door het journalistieke personeel. Dit is gisteren gebleken na een vergadering van de journalistenvakbond NVJ met haar leden in Den Haag. De leden hebben de bond opdracht gegeven de ANP-directie nog één keer te vragen een cao af te sluiten op basis van de NVJ-eisen. Als dat niet gebeurt, aldus NVJ-secretaris Verploeg, zijn de leden bereid in actie te komen. NVJ en de ANP-directie konden het niet eens worden over een nieuwe cao voor 1983 en '84. De directie wilde geen afspraak maken over het totaal aantal journalistieke banen bij het ANP. Dat zijn er nu ongeveer 120. De directie wilde alleen praten over de opvulling van nieuwe banen die zouden moeten worden betaald met de in te leveren prijscompensatie. Volgens het voorstel van de NVJ wordt een derde deel van de prijscompensatie uitbetaald. De rest zou moeten worden gebruikt voor invoering van ar beidstijdverkorting, die voor 70 procent zou moeten worden ge compenseerd met banen. De resterende 30 procent zou het ANP mogen houden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9