Valkenburgs college wil gevaarlijke brug aanpakken Zegge &schvi|%e. Bedrijven verlaten GEDEPUTEERDE: massaal Haagse regio0NTW1KKEL1NG' Afscheid van ambulance dames uit Wassenaar VERDEELDHEID OVER TOEKOMSTIG GEBRUIK Noordhove zeker niet meer dan 2250 woningen Markthof in wording Scholenintegratie in Sassenheim Schaatssuccessen voor Noord wijkers EckLc Souocwit LEIDEN CaidacSotntmi WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 Sassenheim blijft voorlopig nog in jeugdtandverzorging SASSENHEIM De raadscommissie onderwijs is er geen voorstander van dat Sassenheim uit de gemeenschappelijke jeugdtandverzorging Katwijk en omgeving treedt. Zij zal het college daarom adviseren dit jaar nog deel te namen aan de gemeenschappelijke regeling. Tot dit advies kwam de raadscommissie gister avond in verband met de wet voorzieningen gezondheidszorg die in juli 1984 in werking zal treden. Op dit moment is nog niet duidelijk welke taak de gemeente opgelegd zal worden met betrekking tot de jeugdtandverzorging. Mevrouw Roos (PS) toonde zich verheugd over de beslissing van de raadscommissie. Zij stelde dat, wanneer de jeugdtandverzorging op scho len zou komen te vervallen, een aantal kinde ren misschien niet meer onder behandeling van een tandarts zou staan. Jeugd Valken 68 in finale spelregelwedstrijden VALKENBURG Jeugdleden van voetbalvereniging Valken 68 hebben zich geplaatst voor de finale van de spelregelwedstrijden. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de scheids- rechterscommissie van de KNVB afde ling Leiden om de kennis van de spel regels bij jeugdige voetballers te testen. Tweede in de voorrondes werden de jeugdleden van de Voorschotense voet balvereniging SVLV. De finale heeft aanstaande vrijdag plaats in het clubge bouw van COV in Leiderdorp. De win naar van deze regionale finale neemt deel aan de landelijke wedstrijden. Voerdenaar lekent nishandeling AuPHEN Een 26-jarige inwoner van Vberden heeft zich gisteravond bij de pditie van Aphen gemeld en bekend d* hij vrijdagavond een meisje ernstig heft mishandeld. Dat gebeurde in een kdderbox van een flat aan de Briljant- staat, waar hij een 18-jarig meisje uit Neuwveen een zware hoofdwond toe- bacht. Het motief voor deze daad is oibekend. Het meisje werd uren later dor haar zwager, bij wie ze in de flat op bezoek was geweest, gevonden en hd toen veel bloed verloren. Zij ligt nq altijd zwaar gewond in het zieken- hus. De Woerdenaar is ingesloten. Goede resultaten vrijwilligersbank SASSENHEIM In de raads- commissie sociale zorg en wel zijnszaken kwam gisteravond naar voren dat de vrijwilli- gersvacaturebank Sassenheim in 1983 goede resultaten be haald heeft. In Sassenheim ligt het respons van uitkeringsge rechtigden 5% hoger dan het landelijke. Mevrouw Van Maris bena drukte nog eens dat er door deze vacaturebank 6 mensen weer aan werk zijn gekomen. Een map met overzicht van vacatures ligt in het gemeente huis en in de openbare biblio- ZUSTER DE BODE (74) ZAT 52 JAAR OP ZIEKENWAGEN WASSENAAR „Bijeen van mijn ongelukken stopte er eens een wajen, waaruit een tamelijk iik- ke vrouw stapte die een kijkje kwam nemen. Om dat de wagen die bij het ongeluk betrokken was misschien kon ontploffen, riep ik meteen: ga weg, achteruit, achteruit! Laat die vrouw nou Koningin Wilhelmina zijn!". zondheid. „Je kunt elk mo ment worden weggeroepen. Net als je een kopje koffie zit te drinken of midden in de nacht in je warme bedje ligt. Het is altijd een plotselinge onderbreking, ook overdag", aldus burgemeester Staab. Hij overhandigde de dames een speciaal voor deze gele genheid vervaardigd bord met het wapen van Wasse naar en een opschrift, waarin dank werd betuigd aan het werk van de dames. Twee jaar geleden al ontving zuster De Bode de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, een ko ninklijke onderscheiding die ze gisteren met veel trots droeg. Mevrouw De Bode, die het werk zonder betaling deed en onder meer onbezol digd ambtenaar van de bur gerlijke stand is, toonde zich gisteren toch enigszins opge lucht afscheid te kunnen ne men. „Het is geestelijk en li chamelijk wel eens erg zwaar geweest. Er zijn ongevallen geweest waarmee ik het erg moeilijk heb gehad. En ik heb het zolang gedaan, dat ik nu zeg: het is welletjes geweest". Mevrouw A. de Bode (74) heeft ruim 52 jaar dienjt ge daan als zuster bij de Vüasse- naarse ambulance. Gisteren nam zij samen met haar vrou welijke collega's A.C. Batker- Verhagen (25 jaar in dimst), P. Smit (15 jaar) en M.P. van der Vegt-van der Veen (13 jaar) afscheid van de dunst, die wordt opgeheven. De am bulance in Wassenaar zal voortaan uit Den Haag of Lei den komen. Burgemeester mr. K. Staab en wethouder mevrouw van der Wiel-Van der Flier zetten de dames gisteren tijdens een in formele bijeenkomst in (iet raadhuis De Paauw uitgebreid in het zonnetje. Burgemeester Staab memoreerde de opoffe ringen die de dames zich al tijd moesten getroosten voor het belang van de volksge- De dames van de ambulance bij hun afscheid. Van rechts naar links mevrouw De Bode, wethouder Van der Wiel, mevrouw Van der Vegt, burgemeester Staab, me vrouw Smit en mevrouw Bakker. Demonstraties Aikido Om de vechtsport Aikido wat meer bekendheid te ge ven, zijn er aanstaande in Sportschool Aarts in Sas senheim demonstraties Aikido. Belangstellenden wordt de gelegenheid geboden mee te doen. Begin ners zijn welkom van half vier tot half vijf en gevor derden van half vijf tot zes uur in de sportschool aan de Menneweg. PROVINCIE TOT MINISTER WINSEMIUS DEN HAAG/ZOETERMEER Voorlopig alleen 2250 wonin gen in het Zoetermeerse Noordhove bouwen en de woningen die M^dan nog nodig zijn neerzetten op andere hog open plekken in Zoetermeer. Dat is de reactie van de provincie op het eindvoorstel van minis ter Winsemius om in Noordhove tot 1990 2250 woningen te bou wen en de bouw van nog eens dat aantal op die plek mogelijk te maken, als het aantal te bouwen huizen in Den Haag tegenvalt. De provincie heeft dit standpunt vanmiddag tijdens een bijeen- komst met de minister en burgemeester Hoekstra van Zoeter meer bekend gemaakt. De provincie is eigenlijk van mening dat zelfs 2250 woningen nog teveel is. Als de bouwmogelijkheden in de rest van de Haag se regio worden bekeken zou 1500 woningen ruim voldoende zijn in Noordhove. Zoals misschien bekend is de provincie bang |dat een te grote uitbreiding aan de noordkant van Zoetermeer 'het landelijk gebied tussen Zoeterwoude, Benthuizen en Zoeter- jmeer zal aantasten. Me1 een uitbreiding van 2250 woningen kan 'de provincie echter nog wel akkoord gaan, zo liet gedeputeerde drs. J. Borgman de minister vanmiddag weten. Wèl heeft het provinciaal bestuur bezwaren tegen de bouw van nog eens 750 woningen voor 1990 in Noordhove, als eerste begin van het tweede door de minister voorgestelde aantal van 2250 huizen. Dat tweede deel is volgens de provincie volledig overbo dig, omdat er genoeg andere woningbouwmogelijkheden in de regio te vinden zijn. Gedeputeerde Borgman pleitte er vanmid dag voor gelijk met de douw van de eerste 2250 woningen een scheidingszone aan te leggen tussen Noordhove en Benthuizen. Die zone moet bestaan uit een voor de waterhuishouding nood zakelijke plas, „gespiegeld" aan de Noord-Aa plas, die er al ligt. Dat houdt echter wel in dat er dan slechts een gering aantal wo ningen neergezet kan worden. Overigens zegt de provincie ook op juridische gronden bezwaar te hebben tegen de door ce minister voorgestelde constructie. De minister wil de gronden voor een verdere uitbreiding van Noordhove voorlopig reserveren door ze de bestemming „agrari sche gronden, met een eenvoudige wijzigingsbevoegdheid voor woningbouw" te geven. Een zó ingrijpende wijziging in het ge bied kan niet met een „eenvoudige wijzigingsbevoegdheid" wor den bereikt, aldus Borgman vanmiddag. Alleen een normale be stemmingsplanwijziging is hier op zijn plaats; eerst een agrari sche of recreatieve bestemming, waarin woningbouw „normaal" wordt uitgesloten, daarna de bestemming woningbouw. VALKENBURG Het Valkenburgse gemeente bestuur overweegt de voetbrug over de watering nabij de P. Oosterleestraat te verbreden, waardoor hij opengesteld kan wor den voor autoverkeer. Ook zal de brug verlaagd worden tot 1,10 meter bo ven de waterspiegel. Een en ander is het gevolg van een handtekeningenactie van bewoners van het „Joght", die daarmee de aandacht wilden vestigen op de gevaarlijke situatie die de hoge brug veroor zaakt bij regenachtig weer en vooral bij sneeuw en vorst. De raadscommissie openbare werken was gisteravond una niem tevreden over het voor nemen van het college de brug te verlagen. De meningen ver schilden nogal over de plan nen om hem ook open te stel len voor autoverkeer. Het CDA-raadslid D. de Vries deelde mee dat zijn fractie er wel voorstander van is om de brug te verbreden voor alarm- verkeer (ziekenvervoer en brandweer). Maar het CDA wil de brug voor overig aito- verkeer gesloten houden. Ook het raadslid A. Brimer (PvdA/PPR) was er teen stander van dat de brug voor het gewone verkeer opmge- steld zou worden. Hij wees erop dat er twee scholen ip de Oosterleestraat uitkanen, waardoor gevaarlijke sitiaties kunnen gaan ontstaan. Het VVD-raadslid A. Ojster- lee wilde de brug in geea ge val verbreden voor auto's Het brengt niet alleen veel kisten met zich mee, maar boverdien veel gevaar voor de schookin- A. de Vries (GPV) vonc dat hij de mening van B en W wel kon steunen mits in de P. Oos terleestraat voldoende drem pels aangebracht zouden wor den zodat het autoverkeer ge noodzaakt zal zijn langzaam te rijden. Een ander heet hangijzer is of de Muziektent aan de Broek- weg onderhouden moet wor den. Een opknapbeurt gaat bij na f 7000,- gulden kosten ter wijl de tent slechts met de paardenmarkt wordt gebruikt. Tijdens de zomervakantie zal hij enkele malen gebruikt worden. De raadscommissie had moeite met het voorstel het benodigde bedrag beschikbaar te stellen. A. Bremer: „Het gebruik is te gering om er zo'n groot bedrag in te investeren. We kunnen voor 7000,- gulden heel wat meer cultureel werk doen". A. de Vries: „Als rasechte Val kenburger heb ik moeite met „slopen". Maar gezien het van dalisme rond en in deze tent en de hoge kosten, die een op knapbeurt met zich mee bren gen, ga ik toch wel sterk twij felen of hij moet blijven staan". Ook Oosterlee en D. de Vries vonden het bedrag erg hoog. Het college zal nu gaan bekij ken of een en ander minder kostbaar kan worden uitge voerd. Als alles volgens plan verloopt wordt het winkelcentrum Markthof in Oegstgeest nog voor de zomer geopend. De werkzaamheden aan dit nieuwe winkelcentrum, dat tus sen de Geversstraat, de Terweeweg en de De Kempenaerstraat ligt, verlopen voor spoedig. De belangrijkste ingang van Markthof ligt aan de Terweeweg, bij restaurant De Beukenhof. Kleinere ingangen liggen aan de Geversstraat en de De Kempenaer straat. In Markthof komen voornamelijk winkels die er nog niet zijn In Oegstgeest, als een soort laatste aanvulling op het Oegstgeestse winkelapparaat. Het winkelcentrum is een project van Proper Beheer BV uit Oegstgeest, het is ontworpen door architect H. Keyzer en wordt gebouwd door aannemersbedrijf Proper uit Oegstgeest. SASSENHEIM Volgens de Overgangswet op het basison derwijs moeten met ingang van 1 augustus 1985 de nieuwe basisscholen voor kinderen vanaf ongeveer 4 tot 12 jaar gereed zijn. In Sassenheim is men al geruime tijd bezig met integratie van het kleuter- en lageronderwijs. Aan de hand van een opgestelde prognose van het aantal leerlingen per 1 jan. 1995 en het belangstel lingspercentage naar richting is de volgende prognose ge maakt. Bij het katholieke onderwijs zal de „Springplank" uitge breid worden zodat een 8-klas- sige basisschool ontstaat en kleuterschool ,,'t Teijltje zal uitgebreid worden met 1 ge meenschapsruimte, 1 werklo kaal en 5 leslokalen. Bij de Protestants christelijk onder wijs zullen de Kompasschool en de huidige Op Dreef School enige aanpassingen ondergaan. In het uitbreidingsplan Post- wijk komt een nieuwe 5-klas- sige basisschool. De twee openbare scholen worden samengevoegd en on dergebracht in de huidige Parkschool die ook tot een 8- klassige school uitgebreid zal worden. In ieder wijk zal dus zowel een rooms katholieke als protes tants christelijke school aan wezig zijn, de openbare school ligt centraal in de gemeente. NOORDWIJK Noordwijkse schaatssporters hebben in ver schillende wedstrijden opmer kelijke successen geboekt. J. Braaksma (41), brigadier bij het korps gemeentepolitie te Noordwijk, nam deel aan de Nationale Politie Schaats Ma rathon. Hier reed hij de 25 ki lometer (zestig ronden in to taal) in 39.17 minuten en werd daarmee tweede in deze kamp. In de gisteren gehouden Natio nale Nederlandse Politie Schaatskampioenschappen te Assen reed. deze politiebriga- dier mee in de veteranen-af deling (35 jaar en ouder). Ook in dit schaatsgebeuren eindig de Braaksma op de tweede plaats. Verder namen een aantal le den van de Noordwijkse IJs club deel aan de drie jaar gele den opgerichte -NlJC-competi- tiemarathon. In deze kamp van 45 ronden kwamen vooral de B-rijders uitstekend voor de dag. G. Vogelaar wist beslag te leggen op de derde plaats, J. Braaksma werd zesde, en Ma rio Gias eindigde als nummer negen. In de C-marathon reed Frank Ruigrok zich naar de zesde plaats in zijn afdeling. Nog geen plan andere „Nacht" VOORSCHOTEN Wanneer de „Nacht van Voorschoten" wordt gehouden in mei of juni, en niet zoals gebruikelijk in ja nuari, kunnen optredens plaatsvinden in de grote zaal van het Cultureel Centrum en kan de markt op het voorplein worden gehouden. Dat was een van de voorstellen tot ver betering van de „Nacht", waar de Voorschotense commissie Verlevendiging Dorp zich gis teravond het hoofd over boog. Wethouder L. Marselis zegde toe alle voorstellen te onder zoeken en in maart een nieu we vergadering te houden, tij dens welke het definitieve plan moet worden vastgesteld. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee I Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naams. Adres Postcode/Plaats Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag RAMPZALIGE DEN HAAG Vele hin derden bedrijven hetóen de afgelopen jaren de Haagse regio de rug oe- gekeerd. Daarbij girgen ruim 6000 arbeidsplaafeen voor de regio verlo:en. Dit blijkt uit een onder zoek van het economich- technologisch instiuut van Zuid-Holland in op dracht van de province. Volgens de Zuidhollandse ge deputeerde drs. J. Hoek van Dijke gaat het hier om jeen rampzalige ontwikkeling. Als dit zo doorgaat wordt het ves ten binnen een paar jaar Ne derlands grootste probleenge- bied. Gemiddeld zijn de la.tste zes jaar jaarlijks duizend ar beidsplaatsen, alleen van vege de vestiging van bedrijven el ders, verloren gaan. We moe ten er alles aan doen om dat tegen te gaan", aldus de ver ontruste gedeputeerde. Volgens Hoek van Dijke is het hard nodig dat nader onder zoek wordt gedaan naar de motieven van de bedrijven de Haagse regio te verlaten. Nu al is bekend dat veel bedrijven zijn verhuisd naar provincies en regio's waar de rijksover heid gunstige voorwaarden voor bedrijfsvestiging heeft geschapen. Bij de beslissing daarvan gebruik te maken speelt voor de bedrijven de overweging mee dat in Den Haag en omliggende gemeen ten de ruimte beperkt en daar door erg duur is. Het tekort aan bedrijfsterreinen heeft op het hoge vertrekcijfer dan ook een enorme invloed, zo menen de onderzoekers. Bedrijven groeien uit hun jasje, hebben ter plaatse geen kansen op uit breiding, maar kunnen ook niet terecht op bedrijfsterrei nen. Min of meer gedwongen vertrekken ze dan. Ook de slechte bereikbaarheid van veel bedrijfsconcentraties in deze regio speelt daarbij een rol. De onderzoekers verwach ten dat de komende jaren nog een groot aantal bedrijven zul len volgen, omdat uit een door de Kamers van Koophandel gehouden enquête onlangs is gebleken dat tien procent zich .in een te kleine of ondoelmati ge ruimte bevindt. Bij de vertrekkende bedrijvig heid gaat het vooral om de zo- genamde middenbedrijven, met 10 tot 100 werknemers, werkzaam in het bank- en verzekeringswezen en de klei ne industrie. Opvallend is dat ze zich niet direct vestigen aan de rand van de Haagse agglo meratie (Leiden, Zoetermeer, Zuid-Holland-Oost en -mid den), maar het gelijk in Utrecht, Gelderland en Bra bant zoeken. In de meeste ge vallen betekent dit dus ook dat ze geheel voor de provincie verloren gaan. Het ETI concludeert in zijn rapport dat, willen de bedrij ven voor de regio behouden blijven, een groter aanbod van bedrijfsterreinen noodzakelijk is. Daarnaast moet de bereik baarheid van de terreinen ver beterd worden, onder meer door de aanleg van het Haagse hoefijzer. Bejaarde geschept OEGSTGEEST Een 81-jaiige vrouw uit Oegstgeest is gister middag geschept op de kruising Louise de Colignylaan/Hofdijc- k/Terweeweg/Lijtweg. De viouw fietste op de Lijtweg en ver leende geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 27-jarige inwoonster van Noordwijk. De wielrijdster viel en liep een hoofdwond en een beenbreul op. Zij is overgebracht naar het Diaconessenhuis. Leiderdorp tegen fascisme LEIDERDORP In Muzen- De bijeenkomst wordt ingeleid hof wordt morgenavond een door twee leden van de orga- manifestatie tegen het opko- nisatie „Leiden tegen fascis- mend fascisme gehouden, me". Daarna wordt gediscus- Voor de organisatie tekenen sieerd onder leiding van K. de plaatselijke politieke partij- Reugebrink. De manifestatie en en de Stichting Welzijn begint om half negen. Buitenlanders.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7