Nan Disselbrugtwistappel in gemeenteraad ranse jongelui tussen 11 en 25) wachten op Nederlandsepen Katwijks bedrijf blaast staatswerf in Maleisië nieuw leven in lg Op mijn omwegen door stad en land - kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of 'schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 KATWIJK De Katwijkse industriële projektontwik- kelaar De Roos gaat proberen de kwijnende Maleisi sche scheepswerf Mara Limbongang Timor weer op po ten te zetten. Het is de bedoeling in dit slecht draaien de middelgrote staatsbedrijf weer schepen te gaan bou wen. De Katwijkers werken in dit project samen met drie Belgische bedrijven. Het Zuidhollandse bedrijf krijgt een aandeel van 28 procent in de werf en de Bel gen 1,2 procent. Orders zijn nog niet binnen. De ver wachting is dat pas op de lange termijn winst kan wor den gemaakt. De opzet is om Mara Limbongan (scheepswerf) Timor te moder niseren zodat er in de toekomst patrouilleboten voor de Maleisi sche „marine-police" gebouwd kunnen worden. Deze boten wil men gebruiken om het de kop opstekende piraterij te bestrijden en om Vietnamese bootvluchtelingen op te pikken. De overheid heeft veel schepen nodig omdat de erg lange kustlijn van het land moeilijk is te bewaken. Verder denkt directeur J.F. de Roos aan de bouw van vissersboten en plezierjachten. Op de Maleisi sche werf werken 170 mensen. „Vooralsnog is het de bedoeling om alleen voor de lokale markt te bouwen. Over export denken we de eerste tijd nog maar niet". Bij de werf kunnen nu houten boten worden gebouwd tot 32 meter lengte zoals reddingsvaartuigen, loodsboten en ook pa trouillescheepjes. De Roos verwacht dat de deelname in de werf ook voor ons land werk op zal leveren omdat bepaalde onderde len hier gefabriceerd moeten worden. Het Katwijkse bedrijf zorgt voor de bedrijfsleiding. Een „mana ging-director" (directeur), gaat binnenkort voor een periode van 3-5 jaar naar Maleisie. Tussen de 6 en 10 technisch specialisten zullen hem volgen. Verder gaat het bedrijf zoeken naar onder aannemers die voor de verdere uitvoering moeten zorgen. Directeur De Roos is al sinds '79 op zoek naar mogelijkheden om in Maleisië voet aan de grond te krijgen. Dit leek te lukken tot de vroegere premier Van Agt en de parlementariër J.N. Schol ten roet in het eten gooiden door bij hun bezoek aan dit land politieke uitspraken te doen die de Maleisiërs tegen de haren in streken. Voor Nederlandse bedrijven werd het toen onmogelijk zaken te doen met het land. Via een omweg kreeg De Roos als nog een ingang door voor te stellen in plaats van Nederlandse, Belgische bedrijven in te schakelen. „Wij hebben onze kans ge kregen omdat de regering in Maleisië zocht naar buitenlandse partners voor de staatswerven. De buitenlanders leveren dan de kennis". Moeilijkheden verwacht hij niet in het land. „Het is geen echt ontwikkelingsgebied meer. Ze lopen voor in vergelij king met Indonesië. De bevolking spreekt bijvoorbeeld goed En gels, dat is makkelijk voor buitenlandse bedrijven". De Katwijkse industriële projectontwikkelaar heeft zestig men sen in dienst die proberen met andere bedrijven industriële pro jecten te verwerven. Nu heeft men ondermeer werk in Sri Lan ka en Indonesië. iNA[bIDEN/REGIO CekbeSou/uwt Bruggen, we maken er allemaal ge bruik van. Zeker in een waterrijke stad als Leiden zijn het onmisbare schakels in het wegennet. Veel aan dacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. Toch zijn er een hoop interessante vragen te stellen. Waarom bijvoorbeeld heet de Bos- telbrug Bostelbrug? Wanneer en door wie is deze brug gebouwd? De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het uitver kochte Bruggenboek al gedeeltelijk 'verstoord'. In april 1984 gaat in het Gemeentearchief aan de Boisotka- de de tentoonstelling „De Leidse bruggen" van start. Dan verschijnt naar alle waarschijnlijkheid ook de herdruk van het Bruggenboek. Als inleiding op de expositie ver schijnt in deze krant een serie arti kelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelingen, maar historische verhalen waarin een Leidse brug als leidraad dient. De gegevens zijn verzameld door een werkgroep van historisch geïn teresseerden, die veel van de ge schiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van de werkgroep, de heer P. J. M. de Baar van het Ge meentearchief. Kees van Herpen te kent voor de eindredactie. De re- produkties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het twintigste artikel in deze serie. voorstel om de eigenaars van de nog onbebouwde gronden en dus grondspeculanten in de dop een belasting op te leg gen en daarmee de brug te fi nancieren, behandeld werd. Ofschoon burgemeester Was toen al lange tijd ziek was, een ziekte die hem noopte zijn ambt neer te leggen en waar aan hij het volgende jaar zou overlijden, proeft men zjjn op vattingen heel sterk in het stuk. De conclusie ervan luid de, dat een dergelijke belas ting niet mogelijk was en, in dien werd besloten tot de bouw van een voetgangers brug of brug volgens het plan Van Dissel, ook niet nodig. Dit stuk zou op 5 juni worden besproken, maar op het beslis sende uür was Van Dissel niet meer aanwezig en werd de behandeling weer uitgesteld. Kort hierna kwam een motie van het lid A.J. van Hoeken J. Jzn. binnen, die pleitte voor uitstel van de bouw met een jaar totdat de financiële ge volgen beter bekeken konden worden. Er waren nogal wat tegenvallers geweest en ook andere plannen brachten gro te kosten met zich mee. In het commentaar van B W werd de heer Van Hoeken verwe ten ook zelf met die ingrij pende raadsbesluiten akkoord te zijn gegaan en werd het probleem ontzenuwd. De sug gestie dat de Raad gebrek aan overleg en zuinigheid had, werd dan ook in vrij krasse termen weersproken. Op 26 juni 1902 kwam de zaak aan de orde en begon Van Hoeken met een felle verde diging. Het doornemen van, discussies als deze levert wel' wat leesplezier op, maar het voert te ver om daar hier ver der op in te gaan. Na veel heen en weer gepraat werd uiteindelijk gestemd: de voet gangersbrug werd met 20 te gen 5 stemmen afgewezen en de brug volgens het plan-Van Dissel met 24 tegen 1 stem, die van Van Hoeken, aange nomen. Hierna werd op 2 fe bruari 1903 overgegaan tot aanbesteding van de brug. Deze werd tussen de leunin gen, die van eiken takken werden gemaakt, 7.08 meter breed, met 'een rijweg van 4.50 meter. De trottoirs moes ten met fijngestampte schelp jes worden bestrooid. Aanne mer werd B.M.H. Keiler te Leiden voor ƒ7980, aanzien lijk minder dan de raming. De brug werd al heel snel Van Disselbrug genoemd naar de man die hem in ruwe trek ken had ontworpen; in 1916 werd die naam officieel vast gesteld. Deze dr. E.F. van Dis sel (1832-1908) was aanvanke lijk in Utrecht tot predikant opgeleid en tot doctor in de theologie gepromoveerd. Maar de techniek trok hem toch meer. Al na de zeer kor te studie van drie jaar behaal de hij in Delft het diploma van civiel-ingenieur. Aanvan kelijk werkte hij aan spoor bruggen, onder meer in Zalt- bommel en Rotterdam. Van 1876 tot 1905 was hij inge nieur van Rijnland en in die functie heeft hij tal van be langrijke werken ontworpen en uitgevoerd, met name in verband met de uitwateringen te Spaarndam. Halfweg, Kat wijk en Gouda. Daarnaast was hij lid van talloze com- Sinds 1975, toen deze hart verwarmende activiteiten op poten werden gezet, stuurt Jean-Paul Steiger begin van elk jaar vanaf de Parijse Rue Saint-Florentin honderden uitnodigende briefjes naar alle delen van Europa. Stee vast krijg ik dan ook zo'n exemplaar in handen. Het is de bedoeling, dat ik de jonge lui van 11 tot 25 jaar in deze regio opwek mee te doen aan het Franse initiatief „Europe se Post van de Vriendschap", Post Européenne de l'Amitié, European Friendship Mail. Als het goed is zou de mas cotte van deze gratis ter be schikking staande dienst, het „Europese Vriendschaps- postmannetje", zelf z'n woordje moeten doen, maar hij is alleen maar een, vrien delijke, mascotte. Daarom zit Jean-Paul ervoor. Niettemin heeft deze „Euro pese Post van de Vriend schap" (financieel op de been gehouden door de Commissie van Europese Gemeenschap pen) sedert de oprichting al meer dan 150.000 jongelui uit heel de Europese gemeen schap in contact gebracht met even zoveel Franse jon gens en meisjes. Steiger: „Op. deze manier werd een prach tige ketting van vriendschap en solidariteit ontwikkeld tussen de jeugd van Europa. En waarom doen we dit alle maal? We laten het liever niet alleen meer over aan de politiek, de diplomatie en de commercie om zich te be moeien met een verenigd Eu ropa. De jongeren zelf kun nen aan dit bouwsel van vol keren deelnemen door hun energie en het cement der vriendschap aan te dragen". Mooi gezegd, en het kan nog best gezellig zijn ook. Postmannetje In elk geval zitten duizenden Franse jongens en meisjes (tussen de 11 en 25 jaar) via het Postmannetje te springen om een brief van een penvriend in hun leef tijd. En die brieven moeten ook uit Nederland komen, ui teraard. Daarom vraagt zo wel het Postmannetje als Jean-Paul jongens en meisjes uit deze streek onverwijld te schrijven naar hun toekom stige Franse vriend of vrien din. De brieven kunnen in het Engels of in het Frans geschreven worden en gea dresseerd aan „European Friendship Post", of „Poste Européenne de l'Amitié", 11 Rue Saint-Florentin, F-75008 Paris. Duidelijk je naam schrijven, alsjeblieft, en je ge boortedatum en volledig adres vermelden. Vergeet ook niet je speciale interessen en favoriete bezigheden aan te geven. Is die sprong een maal gemaakt, dan kun je er donder op zeggen, dat je over een paar weken een ant woord binnen hebt. Ik zou het maar eens proberen. De vriendschap tussen de „Euro pese hoop" onderling is er mee gediend, maar je steekt er ook nog iets van op. En dat is louter winst, nietwaar? oeltBen Franse jeugdige „pyramide" rond het vriendelijke ieorek» maar er kunnen nog veel meer bij. missies en besturen op veler lei gebied. Zo werkte hij ook mee aan de plannen voor de Nieuwe Waterweg. Na een kort pensioen overleed hij te Warmond. De Van Disselbrug werd in de oorlog op last van de bezetters afgebroken. Kort na bevrij ding werd er weer een nood- bruggetje gelegd, maar dat was natuurlijk maar voor een beperkt aantal jaren bedoeld. Ieder jaar werden bij de be handeling van de begroting met name door het raadslid Woudstra vragen gesteld over een nieuwe Van Disselbrug. Nadat er in 1959 uitgebreid over gesproken was, werd tenslotte op 21 januari 1963 een besluit genomen. De dis cussies uit 1901/1902 zijn goed voor een avondje leesplezier, maar de stukken over de her bouw vormen een dusdanige stapel dat men daar dagwerk aan heeft en genoegen zal het lezen niet meteen iedereen brengen. Het urenlange debat, dat werkelijk alle aspecten uit de discussie van 1902 herhaal de, leidde ertoe dat niet voor ƒ98.000 een voetgangersbrug, maar voor 105.500 een brug voor licht verkeer werd ge legd. Op 17 oktober 1963 leg den 80 man van het 462e Pon tonniersbataljon uit Keizers- veer een bailybrug als nood voorziening en kon in de win ter 1963/1964 de huidige, be tonnen en modern ogende Van Disselbrug worden ge bouwd. Alleen zijn de motor- bakfietsen, waaraan toen zo veel woorden werden besteed, daar geen alledaags straat beeld geworden, maar een unieke verschijning. Postmannetje: aan brieven geen ge- lopelijk was het op don- 9 januari 1902 niet te ^oud en snorde de Sachel in de Raadszaal .3 r^e oude Vroedschapska- jk iider) lekker, Zo niet, dan e kctillen de Heeren raadsle- rtig |en wel verstijfd zijn ge- aakt van de discussie ver de bouw van een £rvug. over de Zoeter- (oudse" Singel. Bijna de rJdt iele middag (de raads vergaderingen begonnen ;en o>en nog om twee uur) i, direrd daarover gesproken •rgestmder dat het tot een de- besluit kwam. behoefte aan een korte erbinding over de Zoeter- •oudse Singel bestond al eer- l*»*"fer, maar zolang het gebied B Jiiten de singel tot de ge- leente Zoeterwoude behoor- p, dacht niemand er aan veel chte üd te investeren voor het ,urat%nak van de inwoners van iln andere gemeente. Na de Jinexatie van 1 augustus 1896 °PSng dat niet meer op. Ter van de binnenstad êiet de nieuwe gebieden werd jrst de Heerenpoortsbrug et wjygj. jg Herensingel tussen ge ko,jianastraat en Oude Heren- v°!acht) sterk verbreed en te h«Wam m 1900/1901 de Vree- en Hjkbrug (over de Witte Sin- ïl bij de Kaiserstraat) tot Nadat de Raad op 26 ïtober 1899 voorrang had fgeven aan de Vreewijkbrug roeg een twintigtal eigenaars i bewoners van huizen aan i Zoeterwoudse Singel op 29 iei 1901 de Raad om hulp. et bestuur van het Centraal 1 exti sc^ binder Wees- en t oorgangshuis aan de Stille ijn meldde al een stuk grond g in de Stadsmolensloot te eken ^>en gedocht om Jaar een ï?el groter weeshuis neer te ltten. Maar omdat de verbin- V00r!në met Je staJ 20 slecht 'as, aarzelde men om te bou- kfn Overigens kwam dat vleeshuis pas in de twintiger Jjen tot stand; thans doet dit gebouw dienst als onderko men voor de GG en GD. Het college van B W had het moeilijk gehad met de vele mogelijkhedén om aan de verlangens te voldoen; dit blijkt ook wel uit de lengte van het advies aan de Raad. Het liefst wilde het (zij het niet allemaal tegelijk) drie bruggen over de Zoeterwoud se Singel leggen: een ter plaatse waar nu de Jan van Houtbrug bij de Lammen- schansweg ligt, een op de plaats van de Van Disselbrug (bij de Kraaierstraat) en een bij het toenmalige gebouw van Musis Sacrum, dus onge veer ter hoogte van de Thor- beckestraat. De middelste zou voorlopig wel voldoende zijn en het voorstel was een prachtige boogbrug voor de somma van 40.000 te leggen. Deze zou de hele breedte van de singel- moeten overspan nen. In die raadsvergadering van 9 januari 1902 werd allereerst betwijfeld of het wel wense lijk was een brug te leggen. Een raadslid merkte op, dat toen in 1896 59 bewoners van Vreewijk een brug over de Witte Singel wensten, B W dit niet genoeg vonden om van een grote behoefte aan een brug te spreken. Eerst toen in 1900 hetzelfde door 115 bewoners werd gevraagd, vond het college de behoefte wel groot genoeg. Nu wilden B W al op verzoek van wel geteld 16 bewoners van de Zoeterwoudse Singel een brug leggen: waar moest dat heen? Maar een meerderheid dacht niet zo bekrompen en met het oog op de toekomstige bebou wing van wat wij nu als Bur- gemeesterswijk kennen, werd de wenselijkheid van de brug met 21 tegen 8 stemmen posi tief beslist. De vraag waar de brug moest komen, leverde niet veel dis cussie op; ofschoon een brug op de plek waar nu de Jan van Houtbrug ligt in prof. mr. S.J. Fockema Andreae nog een welbespraakt verdediger vond, werd dit voorstel toch De Nieuwe Brug, gezien vanaf de „Soeterwoudsche singel" met op de achtergrond huizen aan het Plantsoen. Prentbriefkaart, uitgegeven door J.H. Schaefer te Amsterdam. met 25 tegen 4 stemmen ver worpen. Maar toen kwam aan de orde welk soort verbinding er zou komen. Een pontje, waar enkele leden de voor keur aan gaven om eerst eens te zien of er werkelijk behoef te aan een verbinding be stond, werd afgewezen, maar daarnaast was er de keus uit een voetgangersbrug voor 9.000 of een rijbrug a 40.000. De discussie hierover werd eindeloos en nog ver warder omdat de eventuele mogelijkheid om een deel van de kosten af te wentelen op de grondspeculanten die hun landerijen sneller als veelge vraagde bouwgrond zouden kunnen verkopen, een rol speelde. Nóg ingewikkelder werd het toen het raadslid Dr. E.F. van Dissel, de ingenieur van het Hoogheemraadschap van Rijnland, het voorstel lanceer de om niet de hele singel met een brug te overspannen, maar twee grote dammen te leggen met slechts een kleine brug daartussen. Volgens hem had een dergelijke dam ver bazend veel voordelen. Het bezwaar van de steile oprit naar de Kraaierstraat werd ondervangen, de dammen konden deel gaan uitmaken van het Plantsoen en de wa terverversing in het Leven daal zou beter worden. Men zou denken dat het voorstel van deze bij uitstek deskundi ge als het ei van Columbus aanvaard zou zijn, omdat het een volwaardige rijbrug zou opleveren èn slechts 10.000 a 13.000 kosten, maar dat pak te anders uit. Burgemeester Was maakte zich zeer sterk voor het plan van B W van 40.000 vanwege de degelijk- De rustieke brug bij het Plantsoen, §ezien vanaf e Zoeter woudse Sin gel met rechts een eendenvij ver. Prent briefkaart, uitgegeven doorl. Die- fenthal te Amsterdam, 1905. heid en schoonheid ervan; hij vreesde dat de brug volgens het plan-Van Dissel niet erg fraai zou worden. Uiteindelijk werd na veel gepraat besloten de verdere beslissing uit te stellen. Ruim vier maanden later, op 20 mei 1902, zond het college een zeer uitvoerig stuk aan de Raad, waarin op buitenge woon gedetailleerde wijze het

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5