É£eicUe6omcmt Chauffeurs isoleren Parijs Ilippartijen >p rijksweg 4 erf lucht brengt schilders ;n-psychische- problemen Hollandse fietsen voor echtpaar Reagan Adviesraad veroordeelt bevorderen export via ontwikkelingshulp Laatste oproep BON: flS'Ceklóc Souta/nt Woensdag 22 februari 1984,75e jaargang no. 22817 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND _f| Uitgave Westerpere, behorende tot Snthofi Pers. Apothekersdijk 34.2312DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244 Giro 10X03 Bank Amro-tank N V. Leiden. Directeur-hooldredadeur: I I Hallewas. Chel redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) I 0.59 per mm, kleintjes 10.4 per mm. Abonnementen: (md.5% BTW) per maand I 20.61 (uitsl aut betaling) kwartaal 161 84 aar I 235 75. Klachten bezorging: maandag t/mvn]dag van 18.00tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uurtel.071-122248. Wisselend bewolkt en een en kele bui. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige tot krachtige wind. Zon op: 7.41; onder: 18.07. Schev. hoog water: 7.12 en 19.34; laag water: 2.44 en 15.21 RINKMAN BESLIST VOOR DEN HAAG: PARTE ZALEN VOOR MUZIEK EN DANS R HAAG Minister Brinkman van uur is niet van plan 7,75 miljoen be- ikbaar te stellen voor huisvesting van Residentie Orkest en Nederlands Dans jater, als deze gezelschappen in één worden ondergebracht. Hij heeft dit idpunt gisteren meegedeeld na de be- jing van de Haagse gemeenteraad van jndagavond om RO en NDT in eerste Bntie te laten werken aan gezamenlij- juisvesting in één voor meerdere doel- jen bruikbare zaal. blijkt dat de rijkssubsidie uitblijft, als kaar één zaal komt, zullen RO en NDT moeten gaan werken aan de tweede mo gelijkheid die in het raadsbesluit wordt genoemd; een plan voor een muziekzaal met 1800 en een balletzaal met 880 plaat sen, aldus de Haagse wethouder van cul tuur, Guido Halleen. RO en NDT hadden zelf al eerder laten weten dat één multi functionele zaal wat betreft akoestiek en organisatie volstrekt ongewenst was. De gezelschappen willen pas later deze week laten weten of er met 26,65 miljoen gul den een redelijk gebouw met twee zalen aan het Spui kan komen. Vara zoekt verklikker mevrouw Geertsema HILVERSUM De Vara heeft de jacht geopend op de verklikker van mevrouw Geertsema, die een belastingschuld van 125.000 gulden heeft. De omroep loofde 200 gulden uit voor degene die kan ver tellen wie de fiscus heeft getipt over de gang van zaken op kasteel Middachten, waar de Geertsema's wonen en exposi ties organiseerden. Direct na de uitzen ding kwamen veel tips binnen, maar die waren niet bruikbaar. Volgens mevrouw Geertsema, echtgenote van de oud-com missaris der koningin in Gelderland, moet de verklikker in kringen van Arn hemse horeca-ondernemers worden ge zocht. Die hebben vaak boos gereageerd, omdat de Geertsema's bij de exposities drank lieten serveren. In 1982 431 doden door sport MUNCHEN Uit een in München gepubliceerd weten schappelijk onderzoek blijkt dat in het jaar 1982 bij de be oefening van sport en spel 431 doden zijn gevallen. Verder blijkt dat jaarlijks meer dan 1,5 miljoen mensen min of meer ernstig gewond raken. Bij een onderzoek van 5500 ongevallen werd vastgesteld dat 4325 ongelukken, dit komt overeen met 79 procent, voor kwamen in acht takken van sport. De meeste ongelukken gebeurden bij: voetbal (36 pro cent), skiën (9,2), turnen (7,4), handbal (6,9), atletiek (6,4), en basketbal (5,3) Vakantiesnufjes in de RAI Standhouders leggen de laat ste hand aan de opstelling van een kampeerwagen, terwijl an dere nog eens met een doek de ruiten van hun caravans op poetsen. Morgen opent de Ca ravan Camping RAI de poor ten voor het publiek, dat er tot en met maandag de nieuwste snufjes op het terrein van kam peren kan bewonderen: tenten, caravans en kampeerauto's als deze die een goede doorsnee vormt van wat op enkele vier kante meters aan vakantiege mak te beleven valt. ;entinie arresteert president Galtieri ÈNOS AIRES Oud-president Gal- Van Argentinië is gisteravond op be- Van het Militaire Oppergerechtshof in flopige hechtenis genomen. Galtieri 'hoofd van de militiare junta en gaf racht tot de invasie op de Falkland-ei- len. Het onderzoek naar de Falkland- log werd ingesteld na de verkiezing Raul Alfonsin als president van Ar- anie. Galtiere is het eerste juntalid dat parresteerd. Naar verluidt zullen de lende dagen admiraal Anaya en gene- Lami Dozo, resp. chef van de marine ran de luchtmacht tijdens de oorlog, 'onder arrest worden geplaatst. DEN Op de rijksweg 4 nabij Alkemade hebben 1 vannacht en vanmorgen diverse slippartijen voor- jian. Daarbij viel vlak bij Rijpwetering vanmorgen gewonde, een 71-jarige vrouw uit Rotterdam die bassagier in een auto zat. |uto werd bestuurd door een 42-jarige Rotterdammer. Deze Öe een auto in, bestuurd door 40-jarige inwoner van Zoeter- r, maar raakte daarbij in een slip en raakte de andere auto. slipte daardoor eveneens en kwam achterstevoren op de weg te staan. Een derde achteropkomende auto, bestuurd leen 44-jarige Rotterdammer kon de slippende auto's niet lijken en botste tegen de eerste auto die nog in de vangrail 1. De vrouw is met een hoofdwond overgebracht naar het Ise Diaconessenhuis. De bestuurders bleven ongedeerd. Leidse politie heeft vannacht en vanmorgen zestien aanrij- [en geregistreerd die een gevolg waren van de plotselinge heid. Een 57-jarige Leidenaar liep een hoofdwond op toen Mannacht met zijn auto op de Geregracht tegen een lantaarn- ^slipte. 20-jarige Haagse belandde met haar auto vanmorgen in de 2 langs de Plesmanlaan, nadat de wagen over de kop was |gen. Zij raakte niet gewond. Op de snelweg Amsterdam- llenaar-Den Haag deden zich vanmorgen vijf aanrijdin- |voor waarbij tien auto's betrokken waren. Niemand raakte Ond, maar er ontstonden wel files. Andere aanrijdingen had- S)laats op de Zoeterwoudsesingel en de Hooigracht en op de nlaan was het drie maal raak. tronken Hagenaar schiet met balpen1' op Delftse agent EN HAAG Een 52-jarige dronken Hagenaar heeft gis- ren op het politiebureau in Delft met een zogenaamde thietbalpen", een als balpen vermomd vuurwapen, op n hoofdagent geschoten. De kogel, van het kaliber .22, iste echter doel en boorde zich in een muur zonder ie- [nd te raken. De Hagenaar was gistermiddag door sur- llerende agenten op de Wateringsevest in Delft opge- ;t wegens openbare dronkonschap. Men nam hem ter fnuchtering mee naar het bureau. In de gang voor het ilencomplex haalde hij plotseling een balpen te voor- ijn, die hij op de agent richtte. Deze duwde in een ref- l de arm van de man van zich af, waarop het wapen af- )g. Behalve voor dronkenschap moet de dader, die in rzekerde bewaring is gesteld, zich nu ook verantwoor- p wegens poging tot doodslag. tootste puzzel ter wereld t*GE Roger Bouckaert, verbeterde met dit resultaat 152-jarige gevangenisbe- het-wereldrecord van de Ne der, heeft 's werelds derlander De Waard uit ste kruiswoordraadsel ge- Utrecht, die een puzzel be- rueerd. Het bestaat uit dacht van ruim vijfduizend B woorden. Bouckaert woorden. DEN HAAG /PARIJS- MUNCHEN De cha os op de Franse wegen is vanmorgen verder vergroot. Boze vracht wagenchauffeurs heb ben vrijwel alle auto wegen rond Parijs ge blokkeerd. De wegver bindingen met de be langrijkste vliegvelden (Charles de Gaulle en Orly) zijn gestremd. Door blokkades is ver der geen aanvoer van levensmiddelen meer mogelijk naar de Parijse Hallen („de buik van Parijs") in Régis, in de buurt van Orly. Ook van de Frans-Belgische grens kwamen vanmor gen nog onbevestig de berichten over blokkades. Het totaal aantal acties van dui zenden Franse chauf feurs, in sommige ge vallen bijgestaan door hun buitenlandse colle ga's, bedroeg vanmor gen 182. De Franse bonden van chauffeurs en vervoerders hebben er vanmorgen geen twijfel over laten bestaan dat zij niet tevreden zijn met de afloop van het ge sprek dat zij gisteren heb ben gevoerd met de com munistische minister van vervoer Fiterman. De bon den willen op korte termijn verder onderhanbdelen. Bo vendien eisen zij dat de mi nister al gedane toezeggin gen schriftelijk garandeert. De uitbreiding van de acties dient om de druk op de mi nister te vergroten. De Franse regering heeft nog niet gereageerd. Zoals be kend eisen de chauffeurs een snellere afhandeling aan de grens met Italië, la gere wegenbelasting en goedkopere dieselolie. Hoewel de actie van de Franse chauffeurs gericht is tegen de eigen regering, zijn duizenden particulieren er het slachtoffer van. Auto mobilisten worden slechts mondjesmaat door de blok kades gelaten. Dat leidt tot steeds meer irritatie tussen de vrachtwagenchauffeurs en de wachtende automobi listen. Pagina 11: Frankrijk voelt gevolgen. Op de wegen rond Parijs staan sinds gisteren zwaar bewapende agenten van de oproerpolitie, die er voor moeten zorgen dat de acties van de vrachtwagenchauffeurs niet uit de hand lopen. Leidenaar gewond PARIJS De Nederlandse vrachtwagenchauffeur J. Rietkerken uit Leiden is vanochtend vroeg licht ge wond geraakt bij een blokkade in het vlakbij Parijs ge legen Bourget. De chauffeur kreeg glassplinters in het gezicht toen een schot uit het jachtgeweer van een heet gebakerde automobilist zijn voorruit raakte. Hij kon na behandeling in een ziekenhuis weer terug naar zijn truck. De automobilist ging er vandoor. WD-Kamerlid mag niet in dienst DEN HAAG Het jongste Tweede-Kamerlid, de 27-jarige VVD'er Robin Linschoten uit Dronten, is deze week onder de wapenen geroepen, maar hij zal aan de oproep geen ge hoor mogen geven. Volgens de grondwet is het namelijk voor leden van de Staten-Generaal niet toegestaan dienstplichtig militair te worden. De twee functies zijn onverenigbaar, omdat de onafhankelijke posi tie van volksvertegenwoordi ger zou worden aangetast wanneer een Kamerlid als mi litair onder rechtstreeks gezag van de overheid zou komen te staan. Op het ministerie van Defensie wordt de oproep be schouwd als een computerfout. !ïn h HAAG Zeer Marschijnlijk bestaat er ftband tussen de klach- van psychische aard irop schilders worden jekeurd en het lang- ig blootstaan aan con- [htraties tolueen, tri- loorethyleen, xyleen i terpentine. De eerste lie stoffen zitten in I 2e conclusie heeft het Me- h Biologisch Laborato- van TNO alvast getrok- n uit een onderzoek naar menhang tussen de om- digheden waaronder lders werken en de oor- n waardoor een deel van in de wao (Wet Arbeids- eschikheid) terechtkomt, onderzoek is nog niet af- nd. De voorlopige resul taten zijn gisteren gepubli ceerd door de Bedrijfsge zondheidsdienst voor de Bouwnijverheid. Omdat in de medische we reld allang bekend is dat deze chemische stoffen scha delijk kunnen zijn voor de gezondheid, vond de organi satie het wenselijk eens te onderzoeken welke effecten ze op schilders hebben, om dat die er tenslotte dagelijks mee omgaan. TNO ontdekte dat schilders gemiddeld 35 procent meer kans lopen om in de wao terecht te komen als gevolg van psychische klachten dan andere beroe pen in de bouwsector. Die klachten zijn chronische hoofdpijn, duizelingen en vermoeidheid, alsmede ge heugenverlies, concentratie problemen en andere afwij kingen aan het zenuwstelsel. Op grond hiervan menen de gezondheidsdienst en het be drijfschap Schildersbedrijf (ondernemers en schilders) dat de rijksoverheid de maxi maal toegestane concentraties van de verschillende chemi caliën per kubieke meter lucht moet verlagen. Fabri kanten dienen volgens beide organisaties nieuwe verfsoor ten te ontwikkelen waarin zich minder tolueen, tri- chloorethyleen en andere chemische middelen bevin den. De gezondheidsdienst en het bedrijfschap gaan nu con tact opnemen met alle be trokkenen in de bouw om tot een gezamenlijke aanpak te komen. Volgens de Bouw- en Houtbond FNV is de proble matiek in West-Duitsland al veel eerder aan de orde ge steld, wat ertoe heeft geleid dat daar meer verf op water basis wordt gebruikt. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Oranje oefent tegen Leidse voetbalselectie DEN HAAG Het Ne- derlands voetbalelftal zal op woensdag 7 maart op het terrein van FC Lisse een oefenwedstrijd spelen tegen de selectie van de afdeling Leiden. Voor Oranje is de wedstrijd een voorbereiding op het vriendschappelijke duel met Denemarken dat op 14 maart in Amsterdam wordt gehouden. Bonds coach Kees Rijvers: „Ik ben blij dat ik de groep voor de wedstrijd tegen Denemarken nog één keer bijeen kan hebben. Wan neer we ons voor de eind ronde van het toernooi om het Europees kampioen schap hadden geplaatst, was de afspraak met de clubs die spelers voor het Nederlands elftal leveren, dat de nationale selectie zes woensdagen zou kun nen oefenen. Die afspraak staat nog steeds en daar kan ik nu mooi gebruik van maken". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. NIEUWLEUSEN President Ronald Reagan van de Vere nigde Staten en zijn vrouw Nancy zullen binnenkort op Nederlandse fietsen een gezel lig eindje kunnen rijden in de tuin van het Witte Huis in Washington. Op 12 maart aan staande krijgt het echtpaar twee Union-fietsen aangebo den op het bordes van het Witte Huis. Met deze stunt hoopt de fietsenfabriek in het Overijsselse Nieuwleusen een uitbreiding van het aantal op de Amerikaanse markt te be werkstelligen. Volgens export-manager Hans Verduit van Union worden het twee zeer speciale fietsen. Een blauwe voor Ronald en een rode voor Nancy van het type Oxford de Luxe. het pa radepaardje van de Union-col- lectie. Bovendien komt het presidentiële zegel van de Reagans op de fiets en worden er teksten op afgebeeld, waar in duidelijk wordt gemaakt dat de betreffende fietsen speciaal door Union voor het Ameri kaanse presidentenpaar zijn gemaakt. DEN HAAG Volgens de Nationale Adviesraad voor Ontwik kelingssamenwerking (NAR) mag ontwikkelingshulp niet wor den gebruikt om de export te bevorderen. Het humanitaire as pect dient voorop te staan en economische motieven mogen hooguit een neveneffect zijn. Ontwikkelingshulp moet bijdragen aan het economisch zelfstan dig maken van de ontvangende landen. Als de commercie daar bij een belangrijke rol zou gaan spelen, zal die doelstelling ver wateren, meent de NAR, die daarover gisteren een advies heeft uitgebracht aan minister Schoo. Wel vindt de raad, dat particu liere ondernemingen ondanks hun winstdoelstelling belangrijke bijdragen kunnen leveren aan de ontwikkeling van armere lan den. Dat kan via het scheppen van inkomen en werkgelegen heid door het verschaffen van kapitaal, management-, marke ting- en technische kennis en dergelijke. De plaats van particu liere bedrijven in het ontwikkelingsbeleid zal daarom aan con crete voorwaarden moeten zijn gebonden. Gewonde bij brand in kruitfabriek MUIDEN Door een brand op het terrein van de kruitfa briek De Krijgsman in Muiden is gisteren een werknemer ge wond geraakt. De brand woed de in een „kneder" (mengma chine van oplosmiddelen en schietkatoen). De man is met brandwonden aan gezicht en handen opgenomen. Zijn toe stand is niet ernstig. De kruit fabriek werd in de loop der ja ren door explosies en/of brand geteisterd. In 1947 kwamen er zeventien mensen om door een explosie. En in 1983 werd het bedrijf zelfs twee keer door een explosie opgeschrikt. Eerst op 30 mei toen drie mensen het leven lieten. De tweede keer was op 9 september. Trieste balans: Een dode en twee gewonden. De brand van dinsdag volgt een dag na de publicatie van het rapport van de arbeidsinspectie en TNO over de explosie van septem ber vorig jaar. „Geen aanwijs bare oorzaak" en het kruit is ontstoken „op niet te berede neren wijze", zo staat in het rapport. Of het een kwestie van bezuinigen is of gewoon het bestrijden van geluidshinder wordt er niet bijgezegd, maar het wordt wel stiller op Schiphol. De vliegtuigen blijven weliswaar dezelfde decibellen produceren, maar in de vertrekhal wordt via de geluidsinstallatie minder omgeroepen. Vertrekkende passagiers worden alleen nog via de luidsprekers met een „laatste oproep" toegesproken als ze zich te laat bij de uitgang melden. Op papieren bordjes wordt deze verandering nu overal in de luchthaven aan de passagiers meegedeeld. Zwart op wit. Net als de Leidse Courant elke dag doet. Want zonder het „op papier" te hebben gelooft immers niemand dat iets waar is. U krijgt 14 dagen om daar achter te I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1