emoederen in raad Leiderdorp gesust ESCHIEDSCHKUVING Verkoop van onroerend goed blijft onveranderd 4 IDEN illa prinses mag De lorsten niet aantasten Honderd jaar Iranjevorstinnen h t Huys Dever Straatmaken aan zee weer in Noordwijk Sterk pleidooi voor school in Haaswijk WASSENAAR VOELT NIETS VOOR WIJZIGING PROCEDURE Inwonertal Warmond daalt twintig procent in tien jaar SEMAFOONS VOOR KNZHRM CeklócSommit DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 ietser geschept Oegstgeest 5STGEEST Eén 19-jari- ifjetser uit Oegstgeést raakte jeravond in zijn woonplaats •ónd toen hij werd geschept |r een auto. fietser stak omstreeks half jen de Rhijngeesterstraat- Daarbij zag pij een nade- 'e automobilist, een 20-rja- Haarlemmer. over het ^fd. Het slachtoffer moest t een hoofdwond naar het worden vervoerd. De o kwam tegen een boom tot ktand en raakte daardoor |ar beschadigd. Verbouwing Jeroenhuis kan doorgaan WASSENAAR De verbouwing van het Jeroen huis in Wassenaar tot sociaal-cultureel centrum kan beginnen. De gemeenteraad ging gisteren ak koord met de drie miljoen gulden kostende ver bouwing van het gebouw aan de Van Heeckeren- straat. In het gebouw komen nu een theaterzaal met een capaciteit van 225 personen, een foyer, vergaderruimten, een balletschool en een onder komen voor de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers. De raad ging akkoord met de aanvullende voorwaarden, waarin staat dat de gemeente het pand verpacht en zelf de tarieven, de openingstij den en de huurders vaststelt. De UW en de bal letschool huren direct van de gemeente. Inmiddels wordt door de gemeente aan plannen gewerkt om de verkeersoverlast tot een minimum te beperken. Omwonenden van pet Jerpenhuis vrezen een enorme verkeerstoename. De Vroedt korpschef in Leidschendam LEIDSCHENDAM Burge- meester W.F. de Vreeze heeft waarnemend korpschef J.M. de Vroedt benoemd tot chef van de Leidschendamse ge meentepolitie. De heer De Vroedt zal na goedkeuring van het ministerie van binnen landse zaken op 2 maart wor den beëdigd. De nieuwe korps chef is 22 mei 1946 in Rotter dam geboren. Vanaf 1967. maakte hij deel uit van het po litiekorps van Rotterdam. Te gelijk met zijn benoeming tot inspecteur werd hij op 1 janua ri 1977 waarnemend politie chef van het Leidschendamse korps. Kunsten Volharding speelt Graf in Mariza LISSE -r- Operettevereniging Kunst en Vol harding speelt vrijdag 24 en zaterdag 25 fe bruari de operette Grafin Mariza van Emme rich Kalman in 't Trefpunt aan de School straat in Lisse. Kaarten kosten zeven gulden en zijn in de voorverkoop onder meer ver krijgbaar bij G. Wassenaar, Julianastraat 43 te Lisse, telefoon 02521-10271 en bij De Plas tic Specialist, Heereweg 212 te Lisse, telefoon 0221-13598. Op zaterdag 10 maart wordt de operette nog in de Flora in Hillegom uitge voerd, op 30 maart treedt het gezelschap ver volgens voor de derde keer in 't Trefpunt in Lisse op en op 3 april zal men in de zaal van Cees en Ineke in Sassenheim van de partij zijn. Sassenheim tevreden over bouwprogramma SASSENHEIM De raadscommissie huisvesting toonde zich uitermate tevreden over het gemeentelijk bouwprogramma voor 1984. De bollengemeente mag dit jaar 42 premiekoopwoningen bouwen waarvan 36 A en 6 B woningen. 73 premie C-woningen, 36 premie-huurwoningen en 30 woningwetwoningen. De prijzen van de 42 premiekoopwoningen variëren van 129.707 tot 141.516 gulden. Dit hangt af van de ligging en de grootte van de totale oppervlakte van de tuinen. Inbegrepen in deze koop sommen zijn de bouwkosten, grondkosten en alle bijkomende kosten. De 73 premie C-woningen zullen 575 gulden huur per maand gaan kosten, dit is inklusief de kosten van een warmwa ter installatie. De 36 premie-huurwoningen en 30 woningwetwoningen gaan. respectievelijk 575 en 495 gulden per maand bedragen. Door de hoogte van de koop- en huurprijzen zullen deze wonin gen ten goede komen aan de plaatselijke woningzoekenden. De bouw van deze 181 woningen betekent dat aan datzelfde aantal geregistreerden woningzoekenden een woning kan worden toe gewezen. De doorstroming van met name de flatbewoners zal zoveel mogelijk bevorderd worden. fUIVENBERG STELT ZETEL IN RAADSCOMMISSIE BESCHIKBAAR ÏDERDORP Het Is er pais en vree in de jderdorpse gemeente- d. Op 19 december 13 zag het er naar uit de verhoudingen in de ld voor langere tijden iden zijn verstoord. De cties van CDA, PvdA, $6 en PPR vielen eens- sind over de VVD-frac- heen. Aanleiding voor onenigheid was een rmeende misstap van t VVD-raadslid Th. livenberg. Als architect d Stuivenberg een op- jcht aanvaard voor het rvaardigen van de teke- igen voor een pompsta- p van het waterleiding- drijf De Rijnstreek, m werd verweten misbruik te hebben gemaakt van zijn functie als lid van het bestuur van het waterleidingbedrijf, een intergemeentelijk samen werkingsverband. Een onder zoekscommissie uit de raad wees de handelwijze van Stui venberg als ongewenst van de hand. De gemoederen bleken in de gisteravond gehouden raadsvergadering gesust. Een verontschuldigende verklaring van de fractie van de VVD werd door de raadsmeerder- heid geaccepteerd. In de ver klaring komt tot uitdrukking, dat Stuivenberg zijn architec tenwerkzaamheden als een persoonlijke aangelegenheid heeft beschouwd, „Hoewel de heer Stuivenberg meende zijn functioneren als architect te kunnen combineren met het lidmaatschap van bedoeld wa terleidingbedrijf, heeft hij met de fractie de conclusies van het rapport van de commissie ad hoe volledig onderschre ven. Omdat het nimmer in zijn bedoeling heeft gelegen de raad te compromiteren, wil hij zich daarvoor alsnog veront schuldigen", aldus een passage uit de verklaring. Deze handreiking ging ge paard met het ter beschikking stellen van zijn zetel in de ge meentelijke raadscommissie Ruimtelijke Ordening, Ver keer en Milieu. Stuivenberg kwam hiermee tegemoet aan een dringende wens van de raadsmeerderheid die zijn functioneren binnen deze commissie discutabel had ge steld. Stuivenberg zal nu met zijn fractiegenoot De Waard' die lid is van de commissie Sport en Welzijn stuivertje wisselen. Tegelijkertijd werd ook De Waard in ere hersteld. De mo tie die hem tot aftreden moest dwingen als vertegenwoordi ger in het bestuur van het wa terleidingbedrijf zal niet wor den uitgevoerd. De Waard had het ongenoegen van de raads meerderheid op zijn hals ge haald door de conclusies van de commissie ad hoe voortijdig openbaar te maken. In de ver klaring van de VVD-fractie werd erkend, dat hij zijn uit spraken in een vergadering van het waterleidingbedrijf op 14 december jl. niet had moe ten doen. Inpliciet wqrd ook toegegeven dat VVD-fractie- voorzitter mevrouw C. Hui gen-van Boven de gemaakte afspraak tot geheimhouding niet volledig was nagekomen. De burgemeester die de ver klaring van de VVD voorlas, besloot het incident met zijn waardering uit te spreken voor de wijze waarop de raad deze zaak neeft afgedaan. TDSCHENDAM De srkgroep Geschied- irijving Leidschendam aagt ingezetenen van ie gemeente (en ande- in hun bezit zijnde 3e foto's, dagboeken en 3e papieren tijdelijk af staan zodat ze bij het fken aan de geschiede nis van Leidschendam ge bruikt kunnen worden. De werkgroep die in fe bruari 1982 is ingesteld wil de "totale publicatie hebben afgerond vóór 1 januari 1988 als de ge meente vijftig jaar bestaat. De groep heeft wethouder G. 1SSENAAR De Algemene vereniging van natuurbescher- heeft de gemeente Wassenaar gevraagd te voorkomen, dat "bouw van een villa voor prinses Christina en haar man op landgoed De Horsten, gepaard gaat met kaalslag en aantas- 'j van de begroeiing. De vereniging, die is gevestigd in 's-Gra- izande, baseert zich daarbij op in kranten gepubliceerde ge- hten dat de prinses plannen zou hebben zich op dit koninklii- landgoed te vestigen. In Wassenaar is overigens nog steeds ts bekend van dergelijke plannen. De vereniging vraagt de jieenteraad te onderzoeken of de villa niet in strijd is met het temmingsplan. Voor De Horsten geldt de bestemming na- j*gebied. SSE De tentoonstelling „Honderd jaar Oranje- irstinnen 1880-1980" is na tal van andere plaatsen hnenkort zien in Lisse. Van 28 februari tot 11 Èiart is de expositie ingericht in 't Huys Dever te pse. De tentoonstelling wordt dinsdag 28 februari lor loco-burgemeester A. de Kort van Lisse geo- jnd om acht uur. Daarna is de tentoonstelling van hsdag tot en met zondag tussen twee en vijf uur te |zichtigen en de toegang is gratis. (or het eerst in de geschiedenis hebben oranjeverenigingen ihanden ineengeslagen om een tentoonstelling te organise- I» over ons Oranjehuis. Direkte aanleiding vormde de 100ste boortedag van Koningin Wilhelmina. Verdeeld over 19 pa len tonen enkele honderden portretfoto's een episode van nderd jaar Koninginnen van het huis Oranje-Nassau. liek daarbij is het openingspaneel dat de stamboom laat p in de vorm van een portrettenoverzicht. Een brochure geleidt de tentoonstelling, terwijl tevens de film „50 jaar per bekeken" zal worden vertoond. IC.H. Prinses Juliana verleende persoonlijk toestemmig or het gebruiken van het fotomateriaal en het houden van i reizende tentoonstelling. De direkteur van het Koninklijk nsarchief, de adjudant i.b.d. L. van Dorp zegde zijn volledi- medewerking toe bij het beschikbaar stellen van het beno ude, veelal unieke, fotomateriaal. Naast het stamboompa- jel, dat een duidelijk overzicht geeft van de afstamming van jt huis Oranje-Nassau, geven de 18 overige panelen, in ver- ellende onderwerpen, periodes uit het leven van de drie anje-vorstinnen. is er een paneel dat Koningin Emma laat zien als regentes; |t huwelijk van Koningin Wilhelmina; haar eerste huwe- ssjaren; Prinses Juliana als kind; het verblijf in Londen tij- jfts de oorlog; weer thuis na de bevrijding; de geboorte van inses Beatrix; en de laatste jaren van prinses Wilhelmina. Hendriks als voorzitter en bestaat verder uit de heren dr. H. M. Brokken, J. P. Leb- bing, P. C. van der Linden, Henk Brouwer Schut, C. H. Voorhoeve, P. Persoon en gemeente-archivaris J. D. de Kort die het secretariaat be hartigt. Het werk is verdeeld in hoofdstukken over de wording en de archeologie van het gebied in en rond Leidschendam, de sluizen en de dam, de molens, de pol ders, het onderwijs, verkeer en vervoer, de kerkhistorie en dergelijke. Het werk waarover regelma tig bijeenkomsten worden gehouden wordt geheel be langeloos verricht. Het ver kennende stadium is achter de rug en de taken zijn ver deeld zodat nu ieder bezig is met het eigenlijke onderzoek dat aan het schrijven van de hoofdstukken vooraf gaat. In de loop van dit jaar zouden de verschillende werkstuk ken moeten worden ingele verd. Wie mee wil werken aan dit werk door het tijde lijk afstaan van materiaal' kan zich melden bij de heer De Kort, telefoon 209350, toestel 268 tussen 08.30 en 17.30 uur, of bij zijn privé- adres tel. 275814. De derde landelijke wedstrijd straatma ken aan zee wordt dit jaar op 15 en 16 Juni wederom gehouden in Noordwijk. Aan de wedstrijd doen straatmakers mee die in de laatste fase van hun op leiding zitten De kandidaten worden geselecteerd van een achttal streek scholen in het land. De organisatie van het gebeuren is in handen van de ge meente en de VVV Noordwijk, de Stich ting Beroepsopleiding Weg- en Water bouw, (SBW) uit Gouda en de Vereni ging van Fabrikanten van Betonstraat- stenen. Als gevolg van de medewerking van de FABES kan dit jaar ruimere aan dacht worden geschonken aan de vak- en publieksvoorlichting over het straat maken en omlijstende evenementen. OEGSTGEEST In een open brief aan de gemeenteraad van Oegstgeest heeft de vereniging Haaswijk opnieuw een sterk pleidooi gehouden voor een school in Haaswijk. Zij heeft dit gedaan met oog op de ge meenteraadsvergadering die donderdagavond wordt gehou den en waar de zogenaamde „koppelingsnota" ter sprake komt. In genoemde nota wordt een basisschool in Haaswijk af gewezen. Van dit laatste heeft de vere niging Haaswijk met grote te leurstelling kennis genomen. In de nota wordt in navolging van de structuurschets Haas wijk geconcludeerd dat er vol doende scholen in Oegstgeest zijn. De vereniging heeft vorig jaar nog een voorstel gedaan om in genoemde wijk niet een extra school te stichten, maar om een (minder goed bezochte) bestaande school naar Haas wijk over te plaatsen. Het is namelijk logischer de school naar de kinderen te brengen, dan de kinderen naar de school. „Het overplaatsen kan geleidelijk gebeuren, waarna het oude gebouw een ander bestemming kan krijgen (zoals nu al met leegstaande lokalen geschiedt). Een basisschool in Haaswijk zal, gezien de bevol kingsopbouw zeer levensvat baar zijn. Bovendien kan deze bijdragen aan een meer even wichtige integratie vart het oude en het nieuwe Oegst geest: in plaats van de kinde ren uit Haaswijk elders in de gemeente naar school te laten gaan, zouden de kinderen uit bestaand Oegstgeest ook „over de brug" kunnen komen", al dus het schrijven. De vereniging doet een drin gend beroep op de gemeente raad om een school in Haas wijk niet voorgoed onmogelijk te maken. Zij vraagt de raad een beginseluitspraak te doen dat een wijk ter grootte van de helft van Oegstgeest een school behoort te hebben. „Als consequentie daarvan zou in een van de centrale deelgebie den van Haaswijk een terrein moeten worden gereserveerd", aldus het^bestuur. WASSENAAR De ge meente Wassenaar voelt er voorlopig weinig voor de procedure bij de ver koop van gemeentebezit tingen aan particulieren te veranderen. Dit bleek gis teravond, toen tijdens de raadsvergadering (op nieuw) enkele onroerend goed-transacties moesten worden goedgekeurd door de raad. Het CDA had ge vraagd om zo'n wijziging, „om elke schijn van be voordeling bij verkopen te voorkomen". Volgens de Wassenaarse wet houder van financiën C.P.M. Barning is er geen enkele re- den tot een procedure-veran dering, omdat de huidige rege ling perfect werkt. De proble men die over die transacties Warmond vanuit de lucht gezien (archieffoto). WARMOND Het inwoner tal van Warmond zal in tien jaar teruglopen van 5000 naar 4000. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek dat studenten aan de Vrije Universiteit van Amsterdam hebben gehouden naar wat de gevolgen zijn als de gemeente niets meer bouwt. Onlangs werd bij de behandeling van de nota volkshuisvesting het eindrapport van de studenten gepresenteerd; daarin werden prognoses gegeven voor het geval dat er in Warmond ver dere nieuwbouw komt en in het geval dat dat niet gebeurt. De meningen over de aanwij zing van een nieuwe bouwlo- katie na Lommerlust en plan Ter Leede zijn binnen de raad verdeeld. De VVD-fractie vindt bouwen in regionaal verband een prima oplossing. Door bijvoorbeeld in Voorhout te bouwen voor Warmonds woningzoekenden kunnen de schaarse open plekken in VREES VOOR VERGRIJZING Warmond gespaard blijven, stellen de liberalen. De prog nose dat het inwonertal in tien jaar met 20 procent zal afne men wanneer er elders wordt gebouwd, vindt de VVD te somber. De liberalen verwach ten dat veel jonge Warmon- ders niet bereid zullen zijn om in Voorhout te gaan wonen en ze geloven niet zo sterk in een vergrijzing van de bevolking. Het CDA maakt zich ernstig bezorgd over de plaatselijke voorzieningen bij het teruglo pen van het inwoneraantal. Als de bevolking sterk terug loopt zal het moeilijk zijn die allemaal te handhaven. De christen-democraten denken aan een nieuwe bouwlokatie tegenover de Beatrixlaan. Pro gressief Warmond vindt dat er wel met de cijfers rekening gehouden moet worden maar dat er nog geen reden is om snel een nieuwe bouwlokatie aan te wijzen ten koste van een open ruimte in het dorp. Degenen die betrokken zijn bij het voorzieningenpakket ma ken zich, evenals het CDA, zorgen over een eventuele vermindering van het aantal inwoners. Voor veel midden standers, sportverenigingen, scholen en dergelijke zijn 5000 inwoners eigenlijk al te wei nig. Enkele winkeliers menen dat ze hun zaak wel kunnen sluiten bij een drastische ver laging van het aantal inwo ners. Door de bezuinigingen van de laatste jaren is het in komen van de middenstanders al behoorlijk achteruitgegaan; een verminderde afzet zou volgens sommigen de doods teek betekenen. steeds ontstaan komen doordat iedereen meent het beter te kunnen doen dan hijzelf. „De problemen worden uitsluitend gevoed doordat iedereen denkt koopman te zijn. Aan de pro cedure zelf mankeert niets. Wij hebben steeds nog meer kunnen ontvangen dan de taxatieprijs. Daar zijn we te vreden mee. Verder is er niets fout met de transacties. We blijven als gemeente erg goed letten op de prijs en de be stemming die het onroerend goed krijgt", aldus de wethou der. CDA-fractieleider V.J.W. Wensveen liet weten niet on tevreden te zijn met de op brengsten van het onroerend goed, maar wel een andere procedure te willen waarbij de kans van bevoordeling wordt uitgesloten. Op herhaaldelijk aandringen van D'66-woord- voerder R.A. Nieuwenhoven, aan te geven op welk punt die procedure dan veranderd moet worden kon Wensveen echter geen antwoord geven. Wethouder Barning zegde gis teren toe in de commissiever gadering financieel-economi- sche zaken wel te willen pra ten over een mogelijke aan vulling in de procedure, als het CDA daar tenminste op blijft staan. Die zou dan moe ten handelen over de perioden tussen bekendmaking, bod en verkoop. Nu circuleerden na een aantal transacties steeds berichten dat andere kandi daat-kopers een hogere prijs wilden geven, maar te horen kregen dat het al verkocht was. Jachthaven De raad ging gisteren mok kend akkoord met het voorstel de exploitatietekorten van de nieuwe jachthaven voorlopig op de gemeenterekening te schrijven. Volgens D'66- woordvoerder Nieuwenhoven en Partij Wassenaar-vertegen woordiger J.W. Harting moet de gemeente harde voorwaar den stellen aan deze financiële steun: een vertegenwoordiger van de gemeente in het be stuur van de Stichting Jacht haven, accountantsonderzoe ken en invloed bij het opstel len van de excploitatiebegro- ting. Volgens wethouder Bar ning krijgt de jachthaven de zelfde controle als elke door de gemeente gesubsidieerde in stelling. Het hoofd van de ge meentelijke afdeling financiën- zal bij de bestuursvergaderin gen van de stichting aanwezig zijn. Dat is volgens hem vol doende controle. NOORDWIJK Op initi atief van de Noordwijkse brandweer krijgt het sta tion Noordwijk van de Koninklijke Noord-Zuid- Hollandse Reddings Maat schappij de beschikking over 25 semafoons. De of ficiële overdracht van deze alarmontvangers aan burgemeester mr. J.M. Bonnike, in diens hoeda nigheid als voorzitter van de commissie bestuur KNZHRM,- vindt komen de zaterdag plaats tussen twee en vier uur in het botenhuis van de KNZHRM aan de Bosweg. Op zijn beurt zal de burge meester de „piepers" overdra gen aan directeur Ch. van der Zweep van de KNZHRM te Amsterdam. Volgens het pro gramma voor die middag wordt om drie uur „zee alarm" gegeven, waarna de reddingsboot Kurt Carlsen on der commando van schipper C. den Hollander zee zal kie zen voor een korte oefentocht. De semafoons zijn vrijgeko men toen de brandweer over ging op nieuwe apparaten. Toen ontstond het idee om de af te danken alarmontvangers over te dragen aan het red dingswezen. Het gemeentebe stuur verleende daaraan me dewerking. Door deze schen king wordt de gehele beman ning voorzien van een uiter mate belangrijk oproepsy steem, waarmee de paraatheid van het reddingsstation bijzon der wordt gediend. Van belang is ook, dat via de brandweer commandant ing. J.A. Ruibing door de regionale brandweer centrale te Leiden de alarme ring wordt verzorgd. Daardoor is een voor ons land uniek op roepsysteem ontstaan in de vorm van het zee-alarm", al dus J.M. Huijbers, coördinator van de commissie plaatselijk bestuur van de KNZHRM.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7