Toetreding Spanje stapje dichterbij Ijverig Napels strekt Italië tot voorbeeld in Israël ijn tweederangsburgers" ZVorst Overvalt iÉome UITENLAND CeidócQowumt DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 IITENHEER (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheysson heeft gisteren in Brussel als voorzitter van de ver gadering van de tien EG- -ministers van Buiten landse Zaken de stellige overtuiging uitgesproken dat de onderhandelingen met Spanje over toetre ding op 30 september aan staande afgerond kunnen worden. Omdat alle lid staten de overeenkomst nog in de parlementen zullen moeten bekrachti gen, zal het dan nog zeker Tsjernenko's dochter doctor in filosofie MOSKOU De nieuwe Sov jet-leider, Konstantin Tsjer- nenko, heeft een dochter, die bij een toonaangevende ideolo gische instituut in Aioskou werkt. Westerse waarnemers, die voortdurend proberen ge- tot 1 januari 1986 duren voor Spanje daadwerke lijk kan toetreden tot de Europese markt. Het optimisme over het afron den van de besprekingen met Spanje, gedeeld door alle lid staten, ontstond door het feit dat Nederland bereid bleek tot een concessie. Oorspronkelijk was namelijk een beperking voorgesteld van landbouwpro ducten uit Spanje om te voor komen dat de markt door een grote toevloed van Spaans groente en fruit ernstig ontre geld zou worden. Een dergelij ke beperking zou dan wellicht ook in de toekomst toegepast kunnen worden op andere produkten in de EG, bijvoor beeld de Nederlandse zuivel. gevens over het privé-leven van de Sovjet-leiding te vin den, ontdekten zondag een ar tikel in het partijblad Pravda dat was ondertekend met J. Tsjernenko, doctor in de filo sofie. Later werd bevestigd dat Jelena Konstantinovna Tsjer nenko de dochter van de nieu we partijleider is. Verder bij zonderheden werden niet ge geven. Westerse waarnemers konden zich niet herinneren dat Jelena Tsjernenko's naam eerder in de kranten is ver schenen. Het is niet bekend of Tsjernenko's vrouw nog leeft en of hij nog meer kinderen heeft. Er is nu op initiatief van Duit sers en Italianen een soort be wakingssysteem voorgesteld ten aanzien van de Spaanse produkten. Het gaat om een uitzonderlijke maatregel, die nooit op Nederland van toe passing kan worden verklaard. De vraag is overigens hoe de Spanjaarden daarop zullen re ageren. Vandaag heeft met de Spanjaarden overleg plaats. De toetreding van Spanje (en Portugal) hangt echter ook nog af van een andere element en dat is de vraag of tegen die tijd de gemeenschap de be schikking heeft over meer ei gen middelen. De toetreding van beide landen gaat de Ge meenschap ongeveer 0,2 pro cent van de BTW- afdracht kosten. De vraag over meer geld moet volgende maand be antwoord, wanneer de EG-re- geringsleiders praten over de toekomst van de EG. De EG-ministers van buiten landse zaken hebben gisteren de Israëlische premier Shamir duidelijk in de kou laten staan. Israël vreest een groeiend handelstekort met de Europese landen als Spanje in 1986 toe treedt tot de EG. Spanje en Is raël leveren dezelfde produk ten. Het enige wat de EG in Brussel aan Shamir aan te bie den had, was de schamele hoop dat de laatste maatrege len van de Israëlische regering op economisch gebied een snelle verbetering van de han delsbalans tussen Israël en de Gemeenschap mogelijk zullen maken. ROME Napolitanen zijn harde werkers en zou den het niet erg vinden nog harder of langer te werken. Ze sparen meer dan andere Italianen en vinden familie en eer het belangrijkste dat er is. Dit zijn enkele bevindingen van een onderzoek dat in op dracht van de provincie Napels is uitgevoerd onder 3.000 Napolitaanse gezinnen. Voor mensen die Napels wat beter kennen, zijn de conclusies van het onderzoek geen verras sing. Wie wat langer dan een vakantie in de beroemde Ita liaanse stad heeft doorgebracht, weet immers uit ervaring dat Napels niet alleen bestaat uit mandoline-spelende, kleurrijke figuren en zwervers die soms apathisch en soms buitengewoon agressief zijn. Eerlijkheidshalve zij overigens wel vermeld dat het onderzoek zich niet rechtsstreeks heeft beziggehouden met misdaad of taxichauffeurs. Van 1971 tot vorig jaar zijn de bankrekeningen over heel Italië met gemiddeld 0.3 procent gestegen, terwijl de stij ging in Napels 10.4 procent bedroeg. In sommige dorpjes op Sicilië hebben de banken een nog grotere stijging gemeld, maar die wordt algemeen toegeschreven aan mafffia-prak- tijken. De samenstellers van het onderzoek zeggen dat de Napoli taanse camorra het „elementaire antwoord" van de men sen is op het onvermogen van de heersende klasse om sa menhangende actie te ondernemen tegen sociale onrecht vaardigheid. De camorra is een criminele afwijking in het Napolitaanse streven naar status die hem de garanties en waarborgen van een gezin, biedt, aldus het onderzoek. Slechts zeven procent van de ondervraagden dacht dat het parlement hun belangen behartigde en slechts vijf procent had vertrouwen in het stadsbestuur. Er staan 363.741 Na politanen ingeschreven bij het arbeidsbureau, maar vol gens het onderzoek zit slechts 38.549 van de 1.2 miljoen in woners zonder werk. Zeventig procent van de gezinshoof den heeft werk en van degenen die werk hebben, werkt 14 procent meer dan tien uur per dag. Veel Napolitanen laten zich echter als werkloos registreren voor het geval dat eens van pas komt. Als je al jaren bij het arbeidsbureau staat ingeschreven, kom je bijvoorbeeld eerder in aanmerking voor een baan bij de overheid. Ongeveer tien procent van de jongeren heeft nog nooit ge werkt, maar in tegenstelling tot hun ouders zijn ze niet meer bereid met een „nederige" functie genoegen te ne men. Emigratie, dat vijftig jaar geleden een oplossing bood. komt nu nog maar nauwelijks voor. Napolitanen voelen er niets voor hun stad en familie te verlaten. Terwijl het geboortecijfer voor heel Italië al geruime tijd stagneert, is het in Napels de afgelopen tien jaar met 17.1 procent gestegen. De kindersterfte, waarschijnlijk nog steeds het hoogst van heel Europa, is van 47.8 kind per dui zend geboortes gedaald naar 16.8. Ruim vijftig procent van de gezinnen woont in huizen die te klein zijn voor het aan tal bewoners en vijf procent heeft nog steeds geen toilet in huis. Het onderzoek maakt geen melding van de Napolitaanse „zangvogels". Een recent krantenartikel meldde echter dat er 3.000 Napolitanen zijn die zeggen zanger van beroep te zijn. Dit heeft weer geleid tot een wildgroei aan particulie re platenstudio's, want iedere zanger wil minstens een LP per jaar maken. Kosten: ruim tienduizend gulden. Geluk kig zijn er in en rondom Napels ook zo'n 600 particuliere radiozenders en de disc-jockeys van die zenders zijn meest al wel bereid in te gaan op de smeekbeden van de zanger of diens moeder om zijn platen af en toe eens te draaien. GEORGE ARMSTRONG Copyright The Guardian Rode Brigades dreigen met nieuwe moord MILAAN De Rode Brigades in Italië hebben gedreigd nog een Amerikaanse diplomaat te vermoorden. Het dreigement staat in een brief die het kan toor van het Italiaanse persbu reau Ansa in Milaan gisteren ontving. Afgelopen vrijdag stelden de Rode Brigades zich verantwoordelijk voor de moord op de Amerikaanse di plomaat Leamon Hunt, die de leiding had over de multina tionale waarnemerskorps in de Sinaï. Amerikaan legt contacten met Oost-Europa BRUSSEL De Verenigde Staten zenden de Amerikaanse onderminister Richard Burt naar Oost-Duitsland, Bulgarije en hongarije om te praten over het stagneren ontwapeningso- verleg. Burt is ten nauwste be trokken bij het vaststellen van het beleid inzake het ontwape- ningsoverleg. De bekendma king kwam na het maandelijks overleg met de NAVO-part- ners over de kernbewapening. Diplomaten noemden het be zoek een indirecte poging de Sovjet-Unie onder druk te zet ten om het wapenoverleg te hervatten. Slaap verwekkend De begrotings- devbatten in het Japanse parle ment waren kennelijk zo slaapverwek kend dat de Ja panse premier kennelijk meen de zich te kun nen veroorloven een dutje te doen. Een lid van het kabinet vond echter dat dat niet door de beugel kon en wekte de pre mier. Mexicaanse kinderen demonstreren MEXICO Duizenden Mexi caanse kinderen die werken als suikerrietkappers zijn gis teren vanuit verschillende de len van Mexico een protest mars begonnen die moet eindi gen in de hoofdstad Mexico- stad. De kinderen eisen dat hun rechten worden gerespec teerd en dat voor hen bestem de scholen en sociale program ma's worden opgezet. Meer dan twintigduizend werken als suikerrietkapper en ze hebben zich gemobiliseerd omdat er voor hun problemen geen op lossing is", aldus een leider van de vakbond van dagloners in de landbouw. Amerikaanse vloot naar Perzische Golf TOKIO Een Amerikaanse vlooteenheid, waaronder het vliegdekschip Midway, is op- gestoomd naar het noordelijk deel van de Arabische Zee. Volgens berichten, die van ochtend in beurskringen in Tokio de ronde deden, houdt de vlootmanoeuvre verband met het dreigement van Iran de Straat van Hormoez af te sluiten. Een woordvoerder van de Amerikaanse Zevende Vloot bevestigde in Tokio dat het Amerikaanse smaldeel momen teel in de buurt van de Straat van Hormoez opereert. Bijzonderheden van wat hij noemde een „vlootoefening", wenste hij niet te geven. Iran heeft herhaaldelijk gedreigd de Straat van Hormoez te zullen afsluiten als Irak Iraanse doelen aanvalt. De opleving van de Iraans-Iraakse oorlog vergroot de kans dat Iran overgaat tot een blokkade. 29.90 ii6ooo(Van onze correspondent 3870, Cees Manders) 227,ö^0ME De stad Rome, 870,oölie zich in de regel ook in 107,5^0 winter mag beroemen Mp een zacht en aange- 23i!oajaam klimaat, heeft dezer 580?aSen z'Jn eerste koude-s- 77icxfichtoffer moeten registre- 8o sflen' was een naaml°ze i46.sowerver die zondagoch- ind levenloos werd aan troffen op de stoep voor io65lo«et centraal station. Vol- ns de dokter is de man in de koude bezweken, it kan kloppen, want de itste dagen is het kwik nachts niet boven het ilpunt uit geweest, en it is iets zeldzaams voor tze stad. De ligging van jme in een laagvlakte 37i2iiaar de zee bespaart de ;ad een erger lot, want lie heuvels van de stad ijn bedekt met een dik ak sneeuw. Overal in de ,ppenijnen sneeuwt het het ogenblik, en som- iige dorpen meten een lag sneeuw van meer dan in meter dikte. winter van '83-'84 is in van de zwaarste win- >rs van de laatste tien jaar Midden- en Zuid-Italië, ït ongewoon veel leeuw en uitzonderlijk ;e temperaturen. In de ivincie geeft dat veel iblemen omdat verbin- 2i clings wegen erg kwetsbaar jn, maar ook in Rome is t ongemak groot. De teste flats zijn niet bere- lïsoiotnd op de temperaturen i2z!aSnd het vriespunt die de '"Vjfatste dagen zijn gemeten. 'Wolgens de weersvoorspel lingen blijft het de hele t9;^veek zeer winters weer in Jz$ïidden-Italië met veel 154;jneeuw en aanhoudend age temperaturen. j)NDEN Stephen Rigby en zijn ver- ■fcfde Ilona Eradhun, het Britse paar, dat hvankelijk geen toestemming voor een welijk in de r.-k. kerk kreeg, omdat het welijk fysiek niet voltrokken zou kun- worden als gevolg van de verlam- ig van de bruidegom, trouwen alsnog de kerk. Het oorspronkelijke besluit i de parochiële geestelijkheid werd la- 59 if vern'etigd door het betrokken bisdom M7$ grond van nieuwe medische informa- J, maar Rigby en Eradhun waren toen ?,5iboos. dat ze besloten uitsluitend voor de 3i3,oqrgerlijke stand te trouwen. Nu echter 247 8T ze besloten op 9 maart te trouwen i53]oohun parochiekerk, St.-Hugh in Borro- .59* in het graafschap Derby. BEPERKTE TOELATING SPAANSE PRODUKTEN VOORGESTELD htpaar Rigby trouwt >nog in kerk ,,Dit is het begin van het einde van de regering-Reagan", aldus een opgetogen Mondale (midden), nadat de uitslagen in lowa bekend waren geworden. Mondale lijkt nominatie al op zak te hebben (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Het van de voorverkiezingen in lowa heeft sommige waarnemers in de VS al tot de slotsom ge bracht dat binnen de Demo cratische partij de wedstrijd al is beslist ten gunste van Wal ter Mondale. Anderen achten het echter mogelijk dat hij als nog ten onder zal gaan aan zijn saaiheid en gebrek aan uitstraling. De verrassende tweede man, Garry Hart, die een jeugdig Kennedy-imago cultiveert, zou meer tot de verbeelding van de massa kunnen spreken. Maar waar schijnlijk heeft Mondale, met de officiële steun die hij toege zegd heeft gekregen van de vakbeweging en andere belan gengroepen, zich reeds van voldoende steun binnen de Democratische partij verze kerd: De nederlaag van Glenn in lowa betekent een verschui ving naar links in de Demo cratische partij. Glenn meende als conservatief Democraat de sterkste troeven te hebben om de nog veel conservatiever Re publikein Reagan te verslaan. De Democratische partij lijkt thans die strategie niet te wil len volgen. De volgende voor- verkiezing is volgende week dinsdag in New Hampshire. Die staat is qua bevolkingsop bouw meer representatief (dan lowa) voor geheel Amerika, zodat de resultaten aldaar een nog betere barometer worden geacht van de krachtsverhou dingen binnen de Democrati sche partij. President Reagan op zijn beurt reisde gisteren naar lowa in een poging om de eenzijdige aandacht van de nieuwsmedia voor de gebeurtenissen binnen de Democratische partij enigs zins te doorbreken. Een en- quete in lowa wees afgelopen weekeinde uit dat Reagan aan populariteit verliest, als gevolg van de Amerikaanse rol in Li banon en van het Amerikaan se begrotingstekort dat het huidige economische herstel zou bedreigen. Volgens de en- quete zou Mondale president van de VS worden, als thans verkiezingen zouden worden gehouden. }N HAAG „In Israël wij, Palestijnen, twee- angs burgers. Omdat op elk niveau worden liscrimineerd, streven naar gelijke rechten ons als Palestijn te inen handhaven. Niet joden in Israël heb- wij problemen, maar is de Israëlische rege- die ons met alle mid- i tegenwerkt". Dit jijgen dr. Hassan Amoen Jachjah Dabbah, twee lëlische Arabieren uit Noordisraëlische dorp t el-Asad, tijdens hun te bezoek dat zij afge- o n weekeinde aan Ne- 4 land brachten. één opzicht verschilt het pluizend inwoners tellende el-Asad sterk van de ove- dorpen in Galilea, waar 'rwegend Arabieren wonen. el-Asad kent sinds kort cultureel centrum, dat na n touwtrekken met de Is- ^ische autoriteiten tot is I gekomen en geleid It door Israëlische Arabie- Vanuit dit centrum wor de inwoners niet alleen ef betrokken bij het Pale stijnse culturele leven, ook wordt er gewerkt aan beter onderwijs, verbeterde gezond heidszorg en aan de opbouw van een infrastructuur. Amoen en Dabbah maken mo menteel een rondreis door West-Europa om steun en be grip te kweken voor hun ex periment Deir el-Asad. Onder meer de Interkerkelijke Coör dinatie Commissie voor Ont wikkelingsprojecten (ICCO) en het Britse Christian Aid hebben financiële steun toege zegd aan dit centrum. Hassan Amoen (43), als arts verbonden aan het ziekenhuis van Nahariya, geeft graag en kele voorbeelden die aantonen dat de Israëlische regering een scherp onderscheidt maakt tussen joden en de Arabische burgers in de staat Israël. Onteigening van grond „Deir el-Asad kende, evenals de meeste andere Arabische dorpen in Israël, een landbou weconomie en was geheel zelf voorzienend. In 1962 kwam hierin verandering, nadat de toenmalige Israëlische minis ter van financiën het besluit had uitgevaardigd om grote delen van onze landbouw grond te confisqueren voor de bouw van de nederzetting Karmiël. De grondonteigening blokkeerde onze ontwikkeling. Veel inwoners van Deir el- Asad, die leefden van de land bouw, moesten maar een an der middel van bestaan zien te vinden zonder dat de regering een vinger naar ons uitstak". „Als je nu Deir el-Asad en de nederzetting Karmiël bezoekt, dan", zo legt Amoen uit, „zie je heel duidelijk de verschillen". „In tegenstelling tot Karmiël is er in ons dorp geen goede lagere school en artsen en apo thekers ontbreken er. Wij heb ben zelfs geen riolering. Door dat de regering de budgetten voor Arabische dorpen zeer laag houdt, leiden wij een on derontwikkeld bestaan". „D'e Israëlische regering heeft altijd bewust geprobeerd ons van onze Palestijnse identiteit te beroven. Behalve dat wij ons tot voor kort niet mochten verenigen, is ook het onder wijs sterk Israëlisch getint. In de geschiedenislessen, bijvoor beeld, leren wij weinig over ons eigen verleden. Hiermee probeerden de autoriteiten ons historisch besef ontnemen". „Weliswaar kunnen ook Israë lische Arabieren hoger onder wijs genieten. Maar de toela tingseisen tot de universiteiten zijn voor ons veel zwaarder. Bovendien lukt het maar zeer weinig afgestudeerde Palestij nen om een werkkring te vin den die in overeenstemming is met hun opleiding. Dit werkt emigratie van hooggeschoolde Palestijnen in de hand en de Israëlische regering is daar heel blij mee, want zo verdwij nen de best opgeleide krachten uit de Palestijnse gemeenschap en kan deze gemakkelijker worden ingepast in het Israë lisch bestel". Amoen benadrukt dat hij niet streeft naar een Palestijnse staat in Israël. Als oplossing voor het Palestijnse probleem ziet hij de vorming van een staat naast Israël. "Maar dit neemt niet weg dat wij evenals de andere Israëlische burgers dezelfde rechten en mogelijk heden zouden moeten hebben. Sinds de Israëlische invasie in Libanon is de verstandhou ding tussen progressieve Israë liërs en Palestijnen beter aan het worden. De grote demon stratie in Tel Aviv, die in sep tember 1982 naar aanleiding van massamoorden in de Pale stijnse kampen Sabra en Cha- tila is gehouden, waren joden, christenen en moslims aanwe zig. Dit heeft het wederzijds begrip versterkt. Ik zie dit als een hoopvol teken dat gelijke berechtiging voor ons op den duur heel goed mogelijk is". RICK KERSJES Betrapt met geheime camera Met behulp van een geheime camera maakte de Lon- dense politie deze opnamen van een man die een hypo theekbank in de Londense voorstad Croydon afperste. Op de foto boven de man met een geweer met afge zaagde loop bij het loket. Op de onderste foto vertrekt hij met het geld, een bedrag van tweeduizend gulden in zijn koffer. Israël bombardeert weer doelen in Libanon BEIROET/TEL AVIV Is raëlische gevechtsvliegtuigen hebben vanochtend doelen ten oosten van Beiroet gebombar deerd. Dit is door het Israëli sche militaire commando be vestigd. Over het aantal slachtoffers was vanochtend nog niets bekend. Het was de tweede maal binnen drie da gen dat Israëlische toestellen een aanval in Libanon uit voerden. Hoewel het gisteravond en vannacht vrij rustig was in Beiroet, wordt rekening ge houden met een nieuw offen sief van de door Syrië gesteun de Libanese oppositiepartijen. De Israëlische luchtaanval van vanochtend zou de inleiding kunnen zijn op een hervatting van de gevechten in Soekh-el- Gharb, de stragisch belangrij ke voorstad van Beiroet. Hoewel de kans op een diplo matieke regeling van het Li banese conflict erg klein is. vindt er wel druk diplomatie ke overleg plaats. Met name Saoedische afgezanten probe ren proberen een verzoening tussen de strijdende partijen tot stand te brengen. Volgende week gaat Walid Joemblatt, één van de belangrijkste oppo sitieleiders, naar de Verenigde Staten. Hij is hiertoe uitgeno digd door de druzische ge meenschap in de VS. Het is nog niet duidelijk of Joemblatt Amerikaanse regeringsfunc- tinnari«;<?pn zal

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11