Prinses Margriet met kinderen bij première toneelstuk Anne Frank Heibel in irissensector MARKTEN Saidóo. Qowumt BBK-TRIBUNAAL: REGERING VERLAAT BELANGRIJKE BEGINSELEN KUNSTBELEID Koel helder water Recepten wedstrijd met Nederlandse kool ,Wein und Gesang" in de Doelenzaal Manuscript Joseph Haydn gevonden LONDEN De Noordierse boer John McLintock heeft in een kast op de zolder van zijn boerderij een onvoltooide mis van de achttiende eeuwse Oostenrijkse componist Joseph Haydn gevon den. De mis „Missa sunt bona mixta malis" (het goede is ge mengd met het kwade) is in 1768 geschreven. Voor zover-bekend is de mis nooit uitgevoerd en is er niets bekend over wat er sinds 1829 mee is gebeurd. Toen werd het manuscript gekocht door de uitgever van Haydn in Wenen. Het handgeschreven manuscript telt zestien pagina's en zal op 28 maart door Christie's in Londen worden geveild met andere zeldzaamheden die door de boer zijn gevonden in zijn huis in Ballycarry, county Antrim. De man deed zijn vondsten vorig jaar december. Behalve de mis van Haydn kwamen ook een vel mu- zieknotities van Beethoven en brieven van Mendelssohn, Schu mann, Liszt en Rossini boven water. Christie schat de waarde van het manuscript van Haydn op ongeveer 25.000 pond. LEIDEN Noteringen groente fruitveiling. 20 februari. aardappeDe 15-59; andijvie: 2.85-3.10; kroten:her 42; boerenkool: 2.74-2.95; prei: I 1.53; rabarber: 1.15-2.65; spiné^— 2.20-2.70; spruiten a: spruiten b: 2.22-2.24; spruitenr-< 1.70-3.8" 2.35; knolselderij: 77; raapstelen: 31-33; radijs: selderij: 1.54-1.63. AMSTERDAM - In aanwezig heid van Prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en hun zonen Maurits en Bern- hard is zaterdagavond in het Cultureel Centrum in Amstel veen 'Het dagboek van Anne Frank' officieel in première gegaan. Ook de weduwe van Otto Frank, Annes vader, en de ministers Brinkman en Schoo woonden de voorstel ling bij. Dit toneelstuk van de Ameri kaanse auteurs Frances Good rich en Albert Hackett is geba seerd op het dagboek dat Anne Frank bijhield op haar onder duikadres 'het achterhuis' aan de Amsterdamse Prinsen gracht. Het meisje is in maart 1945 omgekomen in een Duits concentratiekamp. Mies Bouhuys heeft de tekst vertaald en bewerkt. De titel- Prinses Margriet, mr. Pieter van Vol lenhoven en prins Maurits hadden na de première van het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank" een onderonsje met Jip Wijngaarden, die de rol speelt van Anne Frank en regisseur Jeroen Krabbé. rol wordt gespeeld doorf 19-jarige Jip Wijngaarden, wijl Jeroen Krabbé de val! van Anne is en tevens het sf regiseert. In 1955 vond de wereld^ mière van het stuk plaats Broadway. Een jaar later de de Europese première! Amsterdam. Na de voors ling van Toneelgroep Thel in 1956 is het weer voor i eerst dat het stuk, zij het 1 gens een gewijzigde versie] Nederland is te zien. Tot' zomer worden in het hele II ongeveer honderd voorstel! gen gegeven. Ook v< len. Overal waar het wordt opgevoerd organisj de Anne Frank Stichting I kleine expositie over hetb van Anne en de actuele <T wikkelingen rond fascist racisme en anti-semitisme.f LAND EN TUINBOUW/ KUNST MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 PAGIN Geschiedenis NDT in balletten DEN HAAG - Het Nederlands Danstheater (NDT) brengt in zijn zesde programma van het seizoen zijn geschiedenis op de plan ken in vier balletten. Het is werk van de choreografen Hans van Manen. Jaap Flier, Benjamin Harkarvy en Glen Tetley, van groot belang voor de Nederlandse dansgeschiedenis in de jaren zestig en zeventig en voor de artistieke basis van het gezelschap. Het programma Wordt gedanst in april en mei in Scheveningen, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht. Bussum en Almelo. Harkarvy stond aan de wieg van het gezelschap jonge dansers dat zich ontworstelde aan de alleenheerschappij van het klassie ke ballet. Van Manen en Flier waren dansers die zich ontwik kelden tot choreografen. Tetley zette met Van Manen de artis tieke lijn vele jaren voort. Voor de geschiedenis in balletten zijn gekozen: Squares van Van Manen op muziek van Zoltan Szilassy uit '69 en gedanst door de juniorengroep, Hi-Kyo van Flier uit '71 op muziek Kazuo Fu- kushima, Septet van Harkarvy uit '59 op muziek van Camille Saint Saens, en De anatomische les van Tetley uit '64 op muziek van Marcel Landowsky. AMSTERDAM De hui dige Nederlandse regering heeft een aantal belangrij ke beginselen die ken merkend waren voor het kunstbeleid van de over heid in de na-oorlogse pe riode verlaten. Dit is de kern van een aantal uit spraken van het kunsttri bunaal van de Beroeps vereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) zater dag in de door kunste naars bezette nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het kunstbeleid van de na- -oorlogse overheid is steeds ge baseerd geweest op het zoge noemde spreidingsbeginsel, dat wil zeggen het recht van de gehele bevolking op alle mo gelijke vormen van kunst. Dat beleid ging er ook vanuit dat daarbij alle niet-gevestigde en experimentele vormen van kunst gesteund moesten wor den. Dat beginsel heeft de hui dige regering verlaten, aldus het kunsttribunaal. Daarvoor in de plaats is gekomen de be- perkiiig tot de reeds gevestig de kunsten, die al een eigen publiek hebben en in veel ge ringere mate afhankelijk zijn van overheidssteun. Verder is de Beeldende Kun stenaarsregeling (BKR) na de oorlog ontstaan als sociale maatregel in afwachting van de totstandkoming van een ruim opdrachten- en aankoop beleid. Ook dit principe heeft de regering laten varen en het tot stand brengen van hét ge noemde opdrachten- en aan koopbeleid is verder weg dan ooit. Ook meende het tribu naal dat de regering momen teel gebruik maakt van de verdeeldheid onder kunste naars en deze alleen nog maar aanwakkert. Ongeveer vierhonderd kunste naars uit alle sectoren van de kunst bezochten zaterdag het tribunaal en konden zich vin den in de uitspraken. Als voorzitter trad op Jan Rogier, aanklager was Hans Croiset (publiekstheater) en tot de dertien getuigen-deskundigen behoorden Jan Kassies, beel dend kunstenaar Bernd Leh- mann, fotograaf Dolf Tous- saint, architect Aldo van Eyck en filmer Rolf Orthel. Allen brachten felle kritiek op het kunstbeleid van de regering in alle kunstsectoren. De mededeling dat minister Brinkman niet wilde komen om zijn kunstbeleid te verde digen werd van alle kanten af gekeurd. De minister had na melijk laten weten dat hij aan zijn verantwoordelijkheid had voldaan door aan het parle ment over zijn beleid verant woording af te leggen. Het tribunaal vormde de af sluiting van de bezetting van de nieuwe vleugel van het Ste delijk Museum. Nieuw orkest in oprichting DEN HAAG - Onder leidl van burgemeester en orgaij Han Lammers uit Almere f reidt een commissie een nie orkest voor, dat in de pla komt van het Amsterda Philharmonisch Orkest, I Nederlands Kamerorkest het Utrechts Symfonie-Orkder ive ilijl win Dit gebeurt in het kader V een nieuw orkestenbesCj waartoe de overheid heeft sloten. Een landelijke wei groep deed de voorstellen |Ve opheffing van de drie besta^A de ensembles en het oprichgyr van een nieuw met veelvouaet ge taken. ve Begin februari was de Franse president Mitterrand op staats-, bezoek in Nederland. Ondanks de overvolle agenda was er. gelegenheid om met koningin Beatrix een bezoek te brengen aan de Aalsmeerse bloemenveiling VBA., waar miljoenen bloemen de politieke knelpunten deden vergeten. Toch was er verband tussen het veilingbezoek en de politiek. Mitterrand heeft zich in Nederland hoopgevend uitgelaten over de Franse nieuwe aanpak om de zoutvervuiling van de Rijn tegen te gaan. Wanneer dat goede voornemen werkelijke resultaten af gaat werpen, slaken heel wat bloemen-, planten- en groentekwe kers een zucht van „ontzilting". Vooral in het Westland klaagt men al jaren over de slechte kwaliteit van het leidingwater, en er schijnt achter een gewo ne waterkraan nog heel wat bureaucratie te zitten, waardoor verbeteringen die mogelijk zijn worden tegengewerkt. Wanneer kwekers over goede grond, goede kassen, goede verwarming en ook nog over gezonde planten beschikken, maar ze krijgen slecht water, dan is het uiterst moeilijk om een goede kwaliteitsproduktie te leveren. De meeste kwekers hebben daarom bij hun kassen een groot waterbassin, waarin zij het hemelwater van hun kassen kunnen verzamelen. Goed water is voor veel teelten van levensbelang. Maar stel u vooreen warme zomer, weinig regen en veel vochtvragende planten. Dan is het bassin snel leeg. Nu be grijpt u dat zo'n hoog Frans bliksembezoekje aan een bloe menveiling een zeer diepe achtergrond heeft. Onze bloemen, planten en groenten houden ook van Franse mensen, maar ze hebben een hekel aan zout. De grote politiek moet dus vech ten om het Rijnwater schoon te krijgen. De kwekers zullen daar blij mee zijn en... de exportkwaliteit gaat er door om hoog. Gat in de markt Wist u dat Nederlandse bloemenhandelaren vanuit Zuid- Frankrijk de onvolprezen geurende Mimosa in Nederland in- voeren en diezelfde Mimosa later weer exporteren naar Pa rijs? Als je maar werken wilt, zit er ergens naast de deur een gat in de markt.... Handig? Nee, handel is geen handigheid, maar gewoon wakker zijn als de anderen slapen. Wakker zijn als de meesten nog slapen is in de tuinbouw niet ongewoon. De beroemde adviescommissie Wagner noemde niet voor niets de glastuinbouw een voorbeeld voor de indus trie. Maar let wel, hard werken is niet de enige basis van her stel en vooruitgang. Tuinbouwstudie Een interessante ontwikkeling in de tuinbouwsector is het onvermoeide werken van de Nederlandse Tuinbouwstudie- groepen. Heel veel tuinders zijn daar lid van. Het zijn in de .praktijk hooggeschoolde gewone tuinders, die in deze organi satie de koppen bij elkaar steken. Er zijn groenten, bloemen-, 'planten en zelfs energie- en computerstudiegroepen. In de vergaderingen spreken wetenschappers over actuele onder werpen. Maar daar spreken tuinders ook met elkaar en wis selt men gegevens uit. Daar leert men van eikaars ervarin gen. Dat is winst voor het vak. Wagner weet waar de mosterd te koop is. Er is de nodige deining ont staan in de irissensector. Denkt u bij voorbaat maar niet dat het sop de kool niet waard is, omdat het om een onbeduidend bolgewas gaat. Want niets is minder waar. Het areaal van de irissen ligt de laatste jaren rond 900 ha en de totale produktie be draagt zo'n 600 miljoen bol len. Het overgrote deel - zo'n 65% - wordt geëxporteerd en de rest blijft in het binnen land. Belangrijke afnemers- landen zijn Engeland, dat ruim 80 miljoen irisbollen koopt, Italië dat goed is voor 71 miljoen stuks, Frankrijk dat er 54 miljoen afneemt en West-Duitsland dat er tegen de 50 miljoen koopt. Met an dere woorden: de iris is geen artikel dat alleen maar voor spek en bonen mee doet. Voor tuinbeplanting is de bo- liris niet zo populair en nage noeg alle geproduceerde bol len gaan dan ook naar de bloemkwekers. De iris is één van de bolgewassen die zich voortreffelijk laten program meren en het gehele jaar door in bloei getrokken kun nen worden. Voor de komst van de blauwe Statice uit Is raël was de iris in de winter maanden vrijwel het enige siergewas met blauwe bloe- Specialiteit In de Bollenstreek hebben enkele bedrijven een specia liteit gemaakt van het pro grammeren van irissen. Ze investeerden volwassen kapi talen in de bouw van kli maatcellen, waar men de temperatuur tot op de graad nauwkeurig in de hand heeft. Dat is ook nodig, want het luistert allemaal heel nauw bij de preparatie. Als het goed gebeurt kan men de bollen, die in september in de cellen komen, rustig een jaar bewaren en dan zullen ze na het planten zonder manke ren in bloei komen. In het bollenvak wordt niet over prepareren gesproken. Daar heeft men het over „in de rem gooien". Daarmee wil men dus zeggen dat men door de preparatie de ont wikkeling van de bloem in de bol afremt. Uitgerekend de preparatiebe- drijven hebben onlangs de knuppel in het hoenderhok gegooid. Zij kondigden één zijdig een verlenging af van de reclametermijn, waarbin nen ze de bollen die niet goed waren, konden retour neren. Dat schoot bij de kwe kers weer in het verkeerde keelgat. Die voerden aan dat er altijd een onderhande lingstafel moet klaar staan als er verschillen van mening opgelost moeten worden. Wat was nu de oorzaak van dat alles? De kwekers van irissen hebben reeds lang de stelling „Small is beautiful" verlaten. Schaalvergroting was nodig om efficiënt te kunnen pro duceren en een acceptabel stuk brood op de plank te krijgen. Maar schaalvergro ting maakte het noodzakelijk om de mechanisatie op te voeren. Dat ging hier en daar wel eens mis. Sommige kwe kers meenden dat de machi nes alles konden. En als ge volg daarvan kregen de pre parateurs bollen in hun cel len die na verloop van tijd minder feestelijke gebreken gingen vertonen. Vooral het fusarium stak de kop sterk op. Gevolg: veel uitval bij de preparatiebedrijven. Als klap op de vuurpijl kregen deze ondernemers ook nog eens klachten van hun afnemers, de bloemkwekers. Die kre gen veel last van penicillium en als dat flink optreedt kan men een goed gewas wel ver geten. De bloemkwekers re clameerden bij hun leveran ciers en weigerden te betalen voor bollen waar zo veel aan mankeerde. Maar de prepa ratiebedrijven konden op hun beurt niet meer bij de kwekers aan de bel gaan trekken, want de reclameter mijn was verstreken. Daarom kondigde men éénzijdig die verlenging van die termijn af. Herrie Zo kwam er herrie in de tent van Abraham. Tijdens een druk bezochte en nogal opge wonden vergadering van kwekers, kreeg het bestuur van de vereniging De Iris de opdracht met de preparatie- bedrijven te gaan praten. Er moeten duidelijke afspraken komen. Tot een verlenging van de reclametermiin tot 15 oktober zouden de kwekers wel willen gaan, maar dan onder bepaalde condities. Zo mag onder geen voorwaarde worden gesleuteld aan de be talingsdatum van 1 novem ber. Verder moet de kweker bij klachten door het prepa- ratiebedrijf altijd toegang hebben tot de cellen waar zijn bollen liggen, want men wil wel met eigen ogen zien wat er aan de hand is. Bo vendien moeten de bollen in die fase altijd in de dertig graden liggen. Een dezer dagen zal dat on derhoud moeten plaatsvin den. Het ligt niet in de lijn der verwachtingen dat de af nemers akkoord zullen gaan met een verlenging van de reclametermijn tot 15 okto ber. Hun eisen gaan in dit Irissen: een heel belangrijk exportartikel. verband veel verder. En of men er veel voor zal voelen de kwekers een kijkje in hun keuken te geven, mag ook worden betwijfeld. Ieder pre- paratiebedrijf heeft zo zijn ei gen behandelingsmethoden. En daar heeft men geen pot tenkijkers bij nodig Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland organiseert een grootscheepse landelijke koolrecepten-wedstrijd in dit winterseizoen. De afdeling Reklame en Voorlichting van deze overkoepelende veilin gorganisatie heeft daarbij hulp gekregen van de veer tien Nederlandse „Meesters in de goede keuken" (onder leiding van Jacques Zeguers van Rotisserie Den Hoppen hof in Geldrop) die de inge zonden recepten beoordelen en beproeven. Met de aktie hoopt men de gebruiksmoge lijkheden en de populariteit van de vaderlandse volle- grondskolen uit te breiden. Voor de beste koolrecepten heeft het Centraal Bureau een aantal prijzen in petto waaronder keukenappara- tuur, vernieuwing en/of uit breiding van de keukenin ventaris, kookboeken en oor kondes. De prijsuitreiking van de landelijke koolscho- telwedstrijd zal plaats hebben tijdens de kooldagen bij de historische veiling Broek op Langedijk (Noord-Holland). De recepten die naar het Centraal Bureau worden ge stuurd, moeten betrekking hebben op verse Nederlandse koolsoorten: witte kool, groe ne kool, rode kool, boeren kool, spitskool, sluitkool, sa- vooie kool, Chinese kool en spruiten. Ook wordt aan dacht geschonken aan recep ten met (zelfgemaakte) zuur kool. De koolsoorten mogen in zowel rauwe vorm als door middel van hitte bereide toe stand worden verwerkt in de schotel. Wel moet de kool de hoofdrol spelen in de schotel. Echter, ook op de combinatie met andere ingrediënten zal worden gelet. De inzenders kunnen hun eigen schotel een zelfbedachte naam mee geven (waarin de naam van de kool is verwerkt). Na in zending zijn de recepten ei gendom geworden van het Centraal Bureau. De zelfgeschreven recepten kunnen worden ingezonden aan het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland, p/a Blekersweg 27, 7312 GK Apeldoorn, onder r"" vermelding van: koolwed strijd. De recepten kunnen worden ingestuurd tot 15 L maart 1984. Over de uitslag «B van de receptenactie kan niet worden gecorrespondeerd. Kg- Weller in «en Weens programma. Soliste de sopraan Marjon Lam- briks. Oe Doelen, Rotterdam. In een uitverkochte Doelen zaal stond het zondagmiddag concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in het teken van de muziek op driek wartsmaat uit Oostenrijk. Een programma met niet minder dan zestien onderdelen met de bekende namen Johann, Edu- ard en Josef Strauss, Lanner, Léhar, Millöcker en Stolz. Zelfs de pauze stond in het te ken van Oostenrijk met Oos tenrijkse wijnen en Weens ge bak. De muzikale leiding van deze uitbundige middag was toever trouwd aan de Wiener Walter Weller, geen onbekende bij het Rotterdamse ensemble. Twee jaar geleden was hij met het orkest op stap naar Parijs en naar Zwitserland. Zo'n Weens programma is bij hem in goede handen, hij was eerst concertmeester bij de Wiener Philharmoniker en later diri gent van dit befaamde orkest. Zijn arbeidsterrein heeft hij de laatste jaren verlegd naar En geland waar hij chefdirigent van het Royal Philharmonic Orchestra is. De driekwarts maat ging gistermiddag in snel tempo, Weller zette vaart in o.m. de ouverture Der Zigeu nerbaron, de diverse Polka's en Marsen en het orkest volg de hem in de juiste stemming met menig geslaagd solotrekje o.a. bij de slagwerkers. Soliste op dit concert was de in Valkenburg geboren Marjon Lambriks die verbonden is aan de Wiener Volksoper. Haar optreden is overgoten met podium-maniertjes die zij misschien toch wel nodig heeft om te verbloemen dat vocaal- technisch niet alles even per fect is zoals bijv. in de nc geknepen lagere tonen. Walter Weller begeleidde haar met zorg en enthousiasme. ADR. HAGER SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL GJoon omifoi miHiiei uomn imm in Hm nu tmnt nmm nm ot mm mmn

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6