ROTE COCAïNEBAZEN BIJ POLITIEACTIE OPGEPAKT „Plaatsing van raketten is olie op het vuur gooien Justitie in beroep inzake vrijlating aanrander Lijkauto rijdt huis binnen Tai Chi-groep klaagt autoriteiten aan Wat hebben Lubbers en Cox gemeen Dat is hun centraaldiasteem „Meisje" besteelt weldoeners Personeel Avebe boos over hoger salaris directie lINNENLAND CcidócSouttMot MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 hortere werktijd kan it verlies banen leiden !N HAAG Arbeidsduurverkorting n tot gevolg hebben dat er werkgele- heid verloren gaat en er ten hoogste rake is van herverdeling van minder het bestaande werk. Dat komt om- het evenredig inleveren van loon vijlfor adv de consumptieve bestedingen uuifotast. Daardoor gaan produktie en 50 iüjnen verloren. De overheid moet dan een beleid voeren om extra beste- Betgsverlies door adv te voorkomen. ?edj<t kan bijvoorbeeld door de arbeids- 'ord )duktiviteitsstijging die het gevolg is ellem adv in hogere uurlonen te verta- df ii i. Dat schrijft de projektgroep her- rdeling werk van het ministerie van :iale zaken. Een bejaard echtpaar kreeg zaterdag de schrik van zijn leven toen een lijkauto hun huis binnenreed. Niemand raakte gewond, maar de schade was fors. WIERDEN Een bejaard echtpaar in het Twentse Wierden kreeg zater dag de schrik van zijn leven toen een lijkauto na een rit door de tuin de zijgevel van het huis ramde en de woonkamer binnenreed. De ravage was groot. De muur raakte ontzet en stortte gedeeltelijk in en ook het in terieur van de woning liep flinke schade op. Het echtpaar en de chauf feur van de lijkwagen bleven onge deerd. Voordat de lijkauto het huis binnenreed was deze op een kruising in botsing gekomen met een perso nenauto. De bestuurder hiervan kwam eveneens met de schrik vrij. Kip kookt droog: vrouw dood ROTTERDAM De 88-jarige me vrouw C.W. Rosber gen is in haar wo ning in Rotterdam, vermoedelijk door verstikking, om het leven gekomen. Sterke rookontwik- king door een pan met kip, die op het fornuis was droogge- kookt, is de vrouw waarschijnlijk fataal geworden. AMSTERDAM De Tai Chi-groep, die in oktober vorig jaar in het nieuws kwam wegens vermeende verwaarlozing van kinde ren van de groepsleden, heeft bij de rechtbank in Den Haag een procedure aangespannen tegen de verantwoordelijke autori teiten. De groep eist recti ficatie van een door de justitie verspreid persbe richt en een schadever goeding. De procedure is volgens de ad vocaat van de Tai Chi-groep, H. Doeleman, aangespannen tegen de staat, de hoofdofficier van justitie in Amsterdam, de gemeente Amsterdam en bur gemeester van Thijn. Eerder al diende de groep een klacht in bij de Nationale Ombudsman. Op 7 oktober 1983 haalde de Amsterdamse politie 20 kinde ren van groepsleden bij hun ouders weg. Volgens politie en justitie waren de kinderen verwaarloosd. Een arts van de Raad voor de Kinderbescher ming onderzocht hen, en vol gens Doeleman is er van de verwaarlozing niets gebleken. Alle kinderen zijn inmiddels weer terug bij hun ouders. Het persbericht, dat justitie na de inval uitgaf, wordt door de groep lasterlijk genoemd. „Er zijn geen strafbare feiten ge constateerd", aldus Doeleman. Behalve de al genoemde eisen wil de Tai Chi-groep van de rechter ook de uitspraak dat de politie verkeerd heeft ge handeld door de mensen tij dens de inval te laten fotogra feren, zodat zij herkenbaar in de media verschenen. irke, ["„551STERDAM Door optreden van de nar- iTvajIticabrigade van de Am- twei rdamse politie zijn in nenwerking met ande politiekorpsen het afge- >en weekeinde 26 han- laren, financiers, koe rs en kopers in binnen- buitenland gearres rgani teerd. Onder de arrestan ten bevinden zich zich volgens de chef van de narcoticabrigade, De Ko- ningh, „hele grote hande laren". Hij verwacht nog meer arrestaties. Met de actie van de narcotica brigade is een cocaïnelijn tus sen Zuid-Amerika en Neder land opgerold. Dit heeft een woordvoerder van de Amster damse politie meegedeeld. On der de mensen die zijn aange houden bevinden zich enkelen die verdacht worden van moord. De arrestaties staan in ver band met de zogenoemde Chi- lenen-affaire, die zich in het najaar van 1983 afspeelde en waarbij twee Chilenen als ge volg van een oorlog tussen twee rivaliserende cocaïne- bendes de dood vonden. De politie nam toen vier kilo co caïne en een groot aantal vuurwapens in beslag. Vijf personen werden toen aange houden. De arrestaties van het afgelo pen weekeinde waren moge lijk nadat de politie een cocaï nehandelaar uit Arnhem na langdurige observatie kon ar resteren. Deze had in de hoofdstad ongeveer 50 gram heroïne verkocht. Een speciaal Twents politie team heeft dit weekeinde met de aanhouding van 60 inwo ners van Almelo, Wierden en Nijverdal de handel in heroïne in die streek een slag toege bracht. Het politieonderzoek, dat ruim twee maanden duur de, heeft uitgewezen dat er in 1983 voor ongeveer een half miljoen gulden van deze hard drug in Almelo en omgeving is verhandeld. De heroïne werd in Amsterdam gekocht en in kleine hoeveelheden onder jongeren in Almelo en omge ving verkocht. "Cethode om Ifstandigheid erlingen te nbni eten ontwikkeld iciël 1 vaEN HAAG Onderzoe- van de Katholieke iversiteit Nijmegen J vatben een methode ont- st bi kkeld waarmee leer- land achten in het basison- icipi rwijs de zelfstandigheid 1SCU n hun leerlingen kun- n vaststellen. De onder kers, prof. dr.C. van ishout en dr. J. Riksen- 'alraven, van de vak- toep ontwikkelingspsy- in fw/jlogie hebben de be- iiwbaarheid en geldig- 1 van het onderzoek in studies aangetoond, ius de opdrachtgever de ichting voor Onderzoek in het Onderwijs. „Higi m di •werjjrr aan ok b opdracht is verstrekt om- zelfstandigheid een be- jrijke eigenschap in het ba nderwijs is geworden. Ze fivloedt niet alleen de oolpresaties maar ook de wikkeling van het kind ten de school. nen het begrip zelfstandig- i maken de onderzoekers erscheid tussen twee com- enten: ego-veerkracht en •controle. Ego-veerkracht wijst naar de vaardigheid flexibel en vasthoudend te 2 jeren, met name bij het op en van problemen. Ego- trole houdt verband met de rdigheid van het individu •ulsen en emoties te be ngen of juist tot uiting te n komen afhankelijk van ■ituatie. ha. An J den lPPeI> „A één nde; (IJsl kop1- junii1 juni ames r een Prv> i: ovei len. ïrste vijl de c iedui onderd tievoerders oensdrecht registreerd JpENSDRECHT Poli- en marechaussee heb- zaterdag op de vlieg- in Woensdrecht on eer honderd actievoer- aangehouden en ver legens geregistreerd met van vingerafdruk- i. Na enkele uren wer- ze weer in vrijheid bid. actievoerders werden za ag aangehouden toen ze ïen de prikkeldraad-om ging van de basis demon- c erden tegen de mogelijke st van kruisraketten daar. >olitie was vooraf anoniem )t. Volgens haar beliep het ie aantal demonstranten de De actievoerders zelf hiel- het op 300. Ze zijn vere- in een landelijke basis- ;p tegen kerngeweld en tarisme. Zwemster Enitha Brigitta scoorde bij meting een ruime voldoende met de spleet tussen haar voortanden. ROTTERDAM Wat hebben Anita Meyer, Ro bert Ludlum, Rob de Nijs, Gerard Cox en Ruud Lubbers met el kaar gemeen? Op het eerste gezicht niets, als ze breeduit lachen wel Ze hebben allen e.en spleetje tussen de voor tanden. „Ja, nou u het zegtDat spleetje heet in tandartsterm een „centraal diasteem". Het heeft dus niets met dia's te maken, noch met cen trale antenne-systemen of andere elektronische uitvindingen, maar wel met een (al dan niet er felijke) afwijking van het gebit, waardoor de bezit ster ervan door de meestal onbarmhartige jeugd wordt nageroepen met titels als: fietsenstal ling, konijnenhok, spleet of In de studio van Radio Rijn mond waren zaterdagmorgen ruim 120 mannelijke en vrouwelijke eigenaars van een „spleet", in leeftijd varië rend van zeven tot ongeveer vijftig jaar, aanwezig om tij dens een rechtstreekse uit zending in het kader van het „Sprekersfestival" te getui gen over het genoegen dan wel ongenoegen dat zij aan hun „afwijking" beleven of beleefd hadden. Duidelijk werd wel, dat het bezit van een „fietsenrek" niet behoeft te leiden tot on overkomelijke frustraties. Op een vraag van „Rijnmond baas" Nico Haasbroek, wie er „nou echt mee zat", staken slechts zo'n tien van de aan wezige spleten de hand op. Daarvoor had Anita Meyer al gezegd, dat ze absoluut geen problemen had met die twee van elkaar wijkende voor tanden. Om niet. herkend te worden, is het voor mij dood gewoon: haar opsteken, bril op en mondje dicht. En met zingen blijkt ze er geen last van te hebben. Zelfs niet als ze in het Engels zingt en dat doet ze vaak. Ze moet zich dan wagen aan de Engelse „th", die zelfs voor vooraan staanden als de heer Luns onoverkomelijke moeilijkhe den oplevert, maar ze heeft daarmee geen moeite. „En dan kan een tandarts", aldus Anita, „wel zeggen: gooi er een paar jackets over heen, maar als je alles aan je lijf moet repareren om mooi te zijn, dat vind ik ook niet echtOok mede-spletoloog Gerard Cox blijkt er ook niet zwaar aan te tillen. Schoonheid In Nederland blijkt de tan- denspleet als een afwijking te worden gezien, maar in an dere landen is het tegenover gestelde het geval. Een uit Syrië afkomstige spleetbezit- ter zei dat het in het Midden- Oosten als een kenmerk van schoonheid wordt be schouwd, als de voortanden enigszins van elkaar staan. Uit Paramaribo berichtte een deelnemer aan het festival: „Alles wat zeldzaam is, is mooi. Zelfs mensen met kromme benen Rob de Nijs, de bekendste zingende spleet, antwoordde Nico Haasbroek vanuit een Brussels hotel, omdat hij daar moest zijn in verband met tv- opnamen. Haasbroek annon ceerde zich op de bekendma king „lei Hotel Windsor a Bruxelles", met „lei Nicolas Lièvre de Pantalon" van Ra dio Rijnmond, mag ik kamer 422, de heer De Nijs? Dat kon, zei de telefoniste in het Nederlands en Rob de Nijs vertelt: „De spleet was er voor ik er erg in had. En na tuurlijk komt er een ogenblik waarop je besluit dat gat te laten dichten. Maar toen kwam ik op een gegeven mo ment Andrea Domburg te gen, die toen in Frankrijk woonde, en die zei: laat zit ten, in Frankrijk betekent dat geluk". Dankbaar gebruik Premier Luobers die ook voor de bijeenkomst was uit genodigd als de „Nederlander met een diasteem, die het het verst heeft gebracht", had te ruggeschreven dat hij onmo gelijk kon komen en dat hij ook nooit onder het spleet tussen zijn tanden heeft gele den. „In mijn geval is het zo, dat ik er anderen een dienst mee bewijs; de karikaturisten maken er een dankbaar ge bruik van". Voor de „Eerste Nederlandse Spletenclub", die opereert onder het motto „Centraal Diasteem voor ons geen pro bleem", hebben zich inmid dels zeventig mensen opgege ven. Overigens, de grootste uitspa ring tussen de voortanden bleek tijdens het festival 8 mm te bedragen. LEO VAN DER MEEL ZUTPHEN Verkleed als meisje heeft de 21-jari ge verslaafde D.L. uit het Zeeuwse Sluis tientallen maatschappelijk werkers, andere hulpverleners en de Bhagwan bestolen. Hij zou voor meer dan 100.000 gulden buit hebben ge maakt. L. bestal met name mensen die hem onderdak verleenden. Tegen hem is twee jaar cel straf geëist. Zijn werkwijze was vrijwel steeds dezelfde. Hij belde bij maatschappelijke hulpverleners aan en vertelde dan een aandoenlijk verhaal. Dat verhaal werd doorgaans meteen geloofd, temeer omdat L. zich voordeed als een hulp behoevende jonge vrouw. Een keer wist hij zelfs iemand er van te overtuigen dat „zij" zwanger was. Zelfs vrouwenhuizen ontferm den zich over hem. Hulpverle nende instanties zorgden zon der enige argwaan voor onder dak bij opvangadressen. L. kreeg dan een slaapplaats toe gewezen, maar, 's nachts bestal hij zijn weldoeners. Zo vielen er slachtoffers in Voorschoten, Den Haag, Leiden, Zandvoort, Apeldoorn, Zutphen, Amster dam, Epe, Groningen, Maas tricht, Amersfoort, en Utrecht. Acht keer stond L. in het op- sporingsboek van de politie, tot hij in november vorig jaar werd gepakt. Besloten werd hem vrij te laten, om af te kic ken. De Bhagwan in Egmond aan Zee zou hem helpen. Maar ook daar pleegde hij diefstal len en kneep er tussenuit. La ter werd hij toch weer gearres teerd, vooral nadat „het maat schappelijk werk" er over had geklaagd, dat L. enorme scha de had aangericht. Strengere regels spaanplaatgas DEN HAAG Het gebruik van formaldehyde (spaan plaatgas) wordt aan strengere regels gebonden. De grens waarde voor formaldehyde in het arbeidsmilieu is vastge steld op 1 deeltje formaldehy de per miljoen deeltjes lucht. Tot nu toe was de maximaal toegestane concentratie 2 deel tjes. Inademing van formalde- hydedamp kan prikkeling van de ogen, neus, keel en lucht wegen tot gevolg hebben. Dat gebeurt overigens pas bij hoge re concentraties dan de nu toe gestane. Direct huidcontact met formaldehyde kan leiden tot allergische huidaandoenin gen. De nieuwe grenswaarde gaat in over negen maanden. DEN UYL: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM PvdA-fractieleider Den Uyl heeft een dringend beroep op het kabinet gedaan, in juni geen beslissing te nemen tot plaatsing van kruisraket ten in Woensdrecht. „Een plaatsingsbesluit, hoe ook aangekleed, is het verkeerde signaal op het verkeerde moment. Het nemen van zo'n besluit terwijl de onder handelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie zijn afgebroken betekent escalatie, het gooien van olie op het vuur", zei Den Uyl zaterdag in een rede tot het PvdA-congres dat bijeen was voor het vaststellen van het Europese verkiezingsprogramma. „Nederland is een klein land met een beperkte invloed in het internationale krachtenveld. Maar ditmaal krijgt datgene wat ons land doet een betekenis van internationale draagwijdte", al dus Den Uyl. Hij riep het kabinet op, de moed te hebben om desnoods alleen binnen de NAVO te gaan staan. De PvdA-leider wees erop, dat een plaatsingsbesluit dit jaar nog helemaal niet nodig is, omdat de eventuele stationering van de raketten pas eind 1986 op het programma staat. Het is naar zijn mening te wijten aan het „trekken en zeuren" van de VVD dat het kabinet al in juni wil beslissen. Den Uyl: „Wat er ook verjongd mag zijn in het Nederlandse liberalisme, het is in ieder gavel niet het pri mitieve idee dat meer kernwapens ook meer veiligheid beteke nen". In zijn toesporaak hekelde Den Uyl ook het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Lubbers, dat hij „niet moedig, maar laf" noem de, omdat het „de sterken onziet en de zwakken terugstoot". Toch zei hij, niet zonder hoop te zijn dat het kabinetsbeleid zal worden bijgesteld. „Want de acties van vorig jaar zijn niet zon der zin en gevolg geweest. De kortingen zijn weliswaar niet te gengehouden, maar voor een herhaling deinst het kabinet te rug Voor de Europese verkiezingen van 14 juni. die volgens Den Uyl ook een oordeel zullen inhouden over het kabinet-Lubbers. zal de PvdA-partijraad op 24 maart naar verwachting Piet Dankert als socialistische lijsttrekker aanwijzen. Zaterdag stemde de overgrote meerderheid van het congres in met Dankerts kandi datuur voor het lijsttrekkerschap. Aantjes De voormalige CDA-fractieleider Aantjes heeft zaterdag voor de Vara-radio verklaard dat op grond van het CDA-programma alle kamerleden van het CDA het volste recht hebben tegen de stationering van kruisraketten te stemmen. Hij verwacht overi gens dat niet meer dan acht CDA-kamerleden uiteindelijk tegen nieuwe atoomwapens zullen stemmen. Met steun van enkele kleine partijen zal een plaatsingsbesluit dan toch worden aange nomen, hoewel de regeringsfracties dan zelf niet tot een meer derheid kunnen komen. Pvda verbindt zich met Groen akkoord AMSTERDAM De PvdA zal voor de Europese verkiezingen op 14 juni vrijwel zeker een lijstverbinding aangaan met het Groen Progressief Akkoord, bestaande uit PPR, PSP, CPN, en het „Groen Platform". Het PvdA-partijbestuur wil graag een lijstverbinding met het Groen Progressief Akkoord en met D'66, maar D'66-voorzitter Kohnstamm maakte zaterdag via de Vara- radio duidelijk dat zijn partij niet van dat aanbod gebruik zal maken. „Wij zijn al bezig, verbindingen aan te gaan met zuster partijen in andere Europese landen, onder meer in Denemar ken. Frankrijk en Griekenland", aldus Kohnstamm. De lijst trekker van het Groen Progressief Akkoord, de PSP'er Bram van der Lek, maakte in dezelfde uitzending duidelijk dat een lijstverbinding tussen zijn combinatie en de PvdA voor de hand ligt. DEN HAAG Een forse salarisverhoging voor de directie van het in moeilijkheden verkerende aardappelzetmeelconcern Ave be is het personeel van Avebe, de vakbonden en het Tweede- Kamerlid Tommei (D'66) in het verkeerde keelgat geschoten. Tommei vindt de verhoging die voor de vijf hoofd- en groepsdirecteuren respectievelijk 3000 en 2000 gulden per jaar ïdragen buiten alle proporties en in geen vernoudinj staan tot het inkomensverlies dat de leden-leveranciers door de slechte resultaten bij Avebe lijden. Tommei zal minister Braks (Landbouw en Visserij) hierover donderdag aan de tand voelen. Avebe heeft in de laatste jaren honderden miljoenen guldens overheidssteun gekregen. AMSTERDAM Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft bij het gerechtshof in de hoofd stad beroep aangetekend tegen de uitspraak van de rechtbank dat celgebrek geen wettige reden is voor net vrijlaten van verdach ten uit voorlopige hechte nis. Dit heeft de hoofdof ficier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr J. van Steenderen, za terdag verklaard. De Amsterdamse rechtbank deed onlangs de uitspraak in het geval van de 28-jarige R. uit de hoofdstad, die was aan gehouden op verdenking van aanranding van zes vrouwen. In verband met cellengebrek had de officier van justitie de man vrijgelaten. De officier had zich daarbij beroepen op het probleem dat een volgens hem nog zwaarder geval, een heroïnehandelaar, eveneens moest worden vastgezet, ter wijl er voor hem geen plaats was. De gehele zaak heeft vooral in vrouwengroepen in de hoofd stad veel opschudding veroor zaakt. Mr van Steenderen zegt het beroep nu te hebben aan getekend omdat het interes sant genoeg is een hogere rechter zich erover te laten uitspreken. PvdA De PvdA vindt dat er zo snel mogelijk nieuwe strafcellen moeten worden gebouwd om verdachten van misdrijven in voorlopige hechtenis te zetten, zo heeft het congres van die partij zaterdag uitgesproken. Het mag niet meer voorko men, dat iemand die verdacht wordt van aanranding of ver krachting op vrije voeten wordt gesteld wegens gebrek aan celruimte, zoals in Am sterdam is gebeurd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5