Gerechtigheid op tien kilometer Zesde titel voor „geheime agenten" Malkov is een prikker Revanche vai „mensvogel" Katarina Witt vermijdt risico Oostduitse viermansbob superieur LAATSTE SKILOOP VOOR WASSBERG Transfers bij schaatscoaches COACH HENK BOER: iU MAANDAG 20 FEBRUARI 1S0* SARAJEVO Zoals verwacht wa ren de Oostduitse deelnemers za terdag in Sarajevo superieur in het viermans bobsleeën. De eerste twee plaatsen waren voor kwartetten uit de DDR. Het viertal Wolfgang Hoppe, Roland Wetzig, Dietmar Schauerhammer en Andreas Kirc- hner (foto) was net een halve se conde over vier manches sneller dan de concurrenten uit eigen land Bernhard Lehmann, Bogdan Mu- siol, Ingo Vogel en Eberhard Wei- sel (3.20,22 tegen 3.20,78). In alle se ries was de slee van de DDR I iets sneller dan de slee van de DDR II. SARAJEVO De Zweed Thomas Wassberg heeft gisteren op de laatste dag van de Olympische Winterspelen in Sara jevo de skiloop over 50 kilometer gewonnen. Het zilver was voor zijn landgenoot Gunde Anders en het brons voor de Fin Aki Karvonen. De zege van Wassberg bevestigde nog eens dat de Scandinaviers in de langlauf-loipe de hege monie van de Sovjets hebben overgenomen. In de acht lan- glaufnummers van de dames en heren wonnen Finland, Zweden en Noorwegen samen zeven gouden, drie zilveren en zeven bronzen medailles. De Sovjet-Unie haalde een maal goud en driemaal zilver. In 1980 nog wonnen de Sov- jetrussen nog vier van de zeven gouden medailles. Van te voren had men gerekend op een tweekamp Wassberg - Mieto. Maar de 34-jarige Fin, die met een vierde plaats op de 15 kilometer ook al juist buiten de prijzen was gevallen, kon zich in de onderlinge tweestrijd van de Zweden niet mengen. Hij verloor meer dan zes minuten en finishte uit eindelijk als tiende. SARAJEVO De transferperiode onder de schaatstrainers is na afloop van de veertiende Olympische Winterspelen losgebarsten. Hans Naess, de Noorse coach van de Zweedse ploeg, zet na de strijd om het wereldkampioenschap in Go thenburg een punt achter zijn loopbaan. De man achter het gouden en zilveren succes van Tomas Gustafson is inmiddels benaderd door de Noorse schaatsbond. Arne Lier, de ge plaagde Noorse trainer, heeft de konsekwenties uit het de sastreuze optreden van zijn schaatsers in Sarajevo getrokken en verdwijnt. In Zweden zal Jan Carlen, de man van schaat- ster Annette Carlen, de kernploeg gaan begeleiden. In het Nederlandse trainerskamp wordt het seizeon verder afgewacht. All-roundcoach Henk Boer gaf te kennen het be sluit over te laten aan de KNSB. Een en ander is ook afhan kelijk van het budget, dat de schaatsbond volgend jaar voor de kernploegen ter beschikking heeft. Gauke Nijholt en Tjaart Kloosterboer lieten zich niet uit over een eventueel aanblijven. Formeel speelt een rol of de sprintploeg volgend seizoen nog wel gehandhaafd blijft. Die kans is uiterst ge ring. SARAJEVO De strijd om de eerste plaats wordt normaal gesproken alleen op de sprintafstanden bij het schaatsen op honderd sten van seconden beslist. Bij het langere werk, zoals de vijf en tien kilometer, zijn het meestal tiende de len of volle seconden, die de concurrenten scheiden. Tijdens de veertiende Olympische Spelen in Sa rajevo was het krachtsver schil tussen Tomas Gus tafson en Igor Malkov echter stukken kleiner dan bij de sprinters. Dat was op zijn minst opmer kelijk. Malkov, pas 19 jaar, kwam vorige week op de 5.000 meter tweehonderdste seconde te kort voor het Olympische goud. Op de 10.000 meter was de uit het niets naar voren ge komen Sovjet-stayer opnieuw Igor Malkov wordt na zijn fraaie zege óp de 10.000 meter toege juicht door de (weinige) toeschouwers. SARAJEVO Bij allround-coach Henk Boer heeft de eeu wige grijns na de catastrofe van Sarajevo eindelijk plaats ge maakt voor een radeloze gelaatsuitdrukking. De veertiende olympische winterspelen zitten er op en Nederland is voor het eerst in 24 jaar zonder medaille gebleven. Juist van de beschermelingen van Boer werd het nodige verwacht. Van tevoren was ingecalculeerd dat dames en sprinters geen reële kans op eremetaal hadden. Daarom kwam de klap voor de Veendamse coach verreweg het hardst aan. De belangrijkste prijzen werden ditmaal verdeeld onder de schaatsers die een specifieke voorbereiding op een afstand hadden afgewerkt. Fokitsjev (500 meter), Boucher (1.000 en 1.500 meter), Gustafson (5.000 meter) en Malkov (10.000 me ter) bepaalden de strijd op de ijspiste van Sarajevo. Echte allrounders als Van der Duim, Falk-Larsen en Schalij kwa men er niet aan te pas. Vele excuses waren voorhanden. Ze telden niet. Schaatsen is een buitensport, waarbij het weer van invloed is op de omstandigheden. Gelouterde schaatsers als Van der Duim en Falk-Larsen beseffen dat uiteraard. Desondanks voert Boer als voornaamste verklaring voor het falen van zijn mannen de ijsomstandigheden aan. De olym pische baan, verzorgd door mensen die niet wisten wat schaatsen is, was in de ogen van Boer het struikelblok voor de technische rijders. Boer: „Malkov is een prikker. Hij danst niet over het ijs zoals de Noren en Nederlanders. Als het ijs niet glijdt is hij in het voordeel". Evenals zijn rijders was de veel geplaagde coach blij, dat het olympische toer nooi er op zat. Maar riep nog wel dat naar vier afstanden gemeten Van der Duim in het olympische toernooi boven aan zou hebben gestaan. Boer vervolgde: „Sarajevo is mij te gengevallen. Dat komt door een gebrek aan prestaties. Ik heb hier frustraties gekregen, hoewel ik blijf geloven in de kracht van mijn ploeg. Na Gothenburg weten wij of Saraje vo een goede afspiegeling van de krachtsverhoudingen is geweest' Geen ambitie De rijders straalden de afgelopen twee weken nauwelijks ambitie uit. Boer nam het zaterdag voor zijn rijders op. „Het is een pose van de jongens. Ik heb hen voor de wedstrijd meegemaakt en zij waren ailen volledig geconcentreerd be zig. Wij zijn gewoonweg tekort geschoten op de specialisten en dat geeft voor de toekomst te denken", oordeelde Boer voor zijn doen openhartig. Op basis van de prestaties in Gothenburg trekt Boer zijn conclusies over het eventuele aanblijven als KNSB-coach. In Sarajevo liet hij weten, dat de schaatsbond naar hem zal moeten luisteren met het oog op de komende seizoenen. Hij is 32 jaar, jong voor een man die een dergelijke verantwoor delijkheid moet dragen. Boer: „Als ik 36 ben kan ik er zo weer inrollen. Mijn gezin heeft steeds meer aandacht nodig. Dat neem ik mee in de overweging te blijven of niet". de enige die het gevecht met Gustafson aankon. Dit keer won hij met vijfhonderdste se conde verschil: 14.39,90 om 14.39,95. Zelden waren twee stayers zo aan elkaar gewaagd. In de ogen van velen beteken de het goud van Malkov op de laatste olympische afstand ge rechtigheid. In Malkov heeft de Sovjet- -Unie een uiterst jeugdige en talentvolle stayer bii uitstek gevonden. In december 1983 liet hij internationaal voor het eerst van zich horen. Malkov werd op de wonderhaan in Alma Ata de eerste schaatser in de geschiedenis, die onder de grens van 14 minuten dook: 13.54,81. In Larvik, tijdens de strijd om het Europees kampi oenschap, verbaasde de mili tair uit Sverdlovsk vriend en vijand door onder Noorse con dities de 5.000 meter op zijn naam te brengen. Vanaf dat moment wist de concurrentie, dat met een groot talent rekening moest worden gehouden. Gustafson noemde in Sarajevo vooraf geen namen, maar wist dat Malkov tot zijn grootste riva len behoorde. Na afloop toon de de geenszins teleurgestelde Zweed respect voor zijn tegen stander. „Ik weet nu wat voor gevoel Malkov na de 5.000 me ter moet hebben gehad. Des ondanks ben ik tevreden. Ik heb alles gedaan wat binnen mijn mogelijkheden lag", rea geerde Gustafson nuchter. In tegenstelling tot bijvoor beeld Dimitri Botsjkarev, de afgelopen twee jaar nog toon aangevend, maakte Malkov zich waar in Sarajevo. Olym pisch eremetaal is in de Oost bloklanden voor een sporter het hoogst bereikbare. Ver moedelijk zullen de Russen met dit talent zuiniger om springen dan met Botsjkarev, die dit seizoen eindeloos aan selectiewedstrijden mee moest doen en op de tien kilometer in Sarajevo, het enige moment waarop hij zich dit seizoen kon waarmaken, jammerlijk faal de. Ook de Nederlanders kwa men andermaal in het stuk niet voor. /f*1 SARAJEVO Vier jaar na haar vroegere clubgenote Annett Pötzsch veroverde de 18-jarige Katarina Witt uit Karl-Marx-Stadt de olympische titel kunstrijden voor dames. De tweevoudige Europese kampioene beves tigde met die prestatie de woorden van haar befaamde trainster Jutta Miiller: „Zij is de meest getalenteerde rijd ster in mijn carrière". Het zilver ging naar de Ameri kaanse wereldkampioene Rosalyn Sumners, het brons naar de Russin Kira Iwano- In het uitverkochte Olym pisch stadion (8.500 toe schouwers) heeft Katarina Witt de vrije kür gebruikt om haar leidende positie in het klassement te consolide ren. Ze vermeed te grote ri sico's, schroefde een drie dubbele axel terug tot een tweevoudige en ging tijdens haar optreden slechts twee keer voor drievoudige sprongen de lucht in. Daar van mislukte er één gedeel telijk. Door die vereenvoudigingen stelde ze Rosalyn Sumners in de gelegenheid via een in drukwekkende vrije oefe ning alsnog een greep naar het goud te doen. Maar de Amerikaanse maakte een kunstmatige indruk en miste de gratie van Witt. Deson danks voelde het Italiaanse jurylid zich geroepen de ar tistieke uitvoering van Sum ners met het hoogste cijfer (6.0) te belonen. De overda dige waardering werd later door de meerderheid van de jury glad gestreken. Vijf van de negen kamprechters plaatsten de knappe, Oost duitse scholiere op de Olym pische troon en ruineerden daarmee alle illusies van Sumners. De Amerikaanse wereld kampioene werd in haar vrije kür voorbijgestreefd door haar pas 16-jarige land genote Tiffany Chin. De ve derlichte teenager demon streerde haar veelzijdige ta lenten met drie perfecte drievoudige sprongen en verrukkelijke pirouettes. De charmante show miste de uitwerking op de jury niet. Chin werd hoog gewaar deerd en sprong van de elf de naar de vierde plaats. Toch kon het levenslustige meisje uit Californië de Oostduitse Katarina Witt niet verontrusten. Aan de hand van haar 55-jarige trainster, die eerder Gabriel- la Seyfert, Jan Hoffmann en Katarina Witt veroverde dank zij een weinig sprankelende kür olympisch goud. Anett Pötzsch naar de we reldtop leidde, slaagde Witt er in binnen tweeëneenhalf jaar de concurrentie te pas seren. In 1981 startte ze haar internationale carrière met de dertiende plaats op het EK in Boedapest. Twee jaar later werd ze voor de eerste keer Europese kampioene. Dit seizoen lijkt ze onver slaanbaar. In Boedapest pro longeerde ze het Europese kampioenschap, in Sarajevo greep ze Olympisch goud en in Ottawa, half maart, wacht waarschijnlijk de wereldti tel. jfo SARAJEVO Matty Ny- kanen heeft zaterdag op indrukwekkende wijze re vanche genomen. Op de 90 meter-schans liet de 20-jarige Finse „mensvo- gel" de Oostduitser Jens Weissflog, die het goud voor de neus van Nyka- nen had weggekaapt op de 70 meter-schans, ruim achter zich. Ruim 70.000 toeschouwers, die voor een fantastische entourage zorgden, schreeuwden hun kelen schor na de reuzensprongen van Ny- kanen, met zijn 59 kilo gram een van de lichtge wichten van het veld. Met zijn eerste sprong van maar liefst 116 meter (ander halve meter boven zijn eigen schansrecord van een jaar ge leden) verbleekten de resulta ten van de concurrenten, die op dat moment wisten dat zij normaal gesproken al hun hoop op de gouden medaille konden laten varen. Weissflog was tot 107 meter gekomen en de Oostenrijker Armin Kogler overtrof de verwachtingen met 106 meter. In de tweede poging werd het minderwaardigheidscomplex van de deelnemers ten opzich te van de verrichtingen van Nykanen alleen maar groter. Deze keer vloog de Fin, die twee jaar geleden als jongs! de historie wereldkamp werd, maar dit seizoen iij strijd om de wereldbeker ii schaduw van Weissflog let naar 111 meter. Dat was meter verder dan de Tsjej slowaak Pavel Ploc, die zelf overtrof en zo een b| zen medaille verdiel Weissflog bleef op 107,5 rri steken. Het verschil in eindklassement was eni Nykanen kreeg 231,2 pul en Weissflog niet meer j 213,7. De hoop van de mé Joegoslaven op een med: voor Primoz Ulaga, bleef1 vervuld. Hij stelde zijn aanhangers teleur en dertiende. Kogler kwaï zijn tweede sprong niet aan de honderd meter] toe en zakte naar de plaats, nog achter de A: kaan .Jeff Hastings (vierdi de Fin Jari Puikkonen Noor Rolf Berg en de Ai kaan Dennis McGrane men ten val, maar blevei gedeerd. De meestal onaandoen! Nykanen toonde zich na loop uitermate verhe' „Voor mij zijn overwinni op de hoogste schans he langrijkste", zei hij. Wei; sputterde nog wat na en gerde het meesterschap Nykanen volmondig te erf nen. „Bij mijn eerste sp^" had ik last van de wind'b-v de Oostduitser, „En Nyk^/1 werd juist gedragen dooi wind. Dat was va beslissende invloed nil r iel 1 -'4 nfcS door tienduizenden toeschouwers bijgewoonde wedstrijd springen van de 90-meterschans. (i kr jes e SARAJEVO Met de omzichtigheid van een ge heim agent heeft de Sow- jet-Unie zondag in Saraje vo voor de zesde keer het olympisch ijshockeykam- pioenschap behaald. In een slaapverwekkende fi nale werd Tsjecho-Slowa- kije met 2-0 verslagen. Het publiek in de Zetra- hal en de miljoenen kij kers voor de televisie in de wereld kregen haast niets te zien. De Sovjets durfden geen enkel risico te nemen na het debêcle van Lake Placid vier jaar gele den tegen de Verenigde Sta ten. Sovjet-coach Viktor Tisjo- Voor hem telde maar één ding en dat was de olympische titel. Er stond voor Tisjonov boven dien nog wat op het spel. Hij zou bij verlies gegarandeerd zijn afgezet als trainer/coach van 's-werelds machtigste ijs- hockeyploeg. De nederlaag in 1980 tegen de Amerikanen werd Tisjonov hoogst kwalijk genomen. Het was dat hij zo'n bijzondere coach was, anders was hij toen al op non-actief gesteld en aan het werk gezet om anoniem één of ander jeugdplan uit te werken. Voor zijn herkansing veranderde Tisjonov zelfs een beetje van karakter. In de aanloop naar de zesde olympische titel na 1956, 1964, 1968, 1972 en 1976 werd Tisjo nov minder hard in zijn optre den. Hij hanteerde niet langer de zweep, liet soms zelfs lichte uitspattingen in het uitgaans leven van zijn spelers toe en sloeg hen bij de spelersbank niet langer openbaar in het ge laat na een foutieve actie. De vroeger nooit te benaderen coach ging zelfs met zijn be minnelijkste glimlach op pers conferenties verschijnen. Dat alles voor de herovering van de Olympische titel. De missie van Sarajevo mocht niet mis lukken. Daar aangekomen be reikte zijn formatie zonder al te veel moeite de eindstrijd op de sluitingsdag van de veer tiende winterspelen. Toch hadden Tisjonov en zijn spelers het danig op hun zenu wen gekregen. Dat uitte zich in een ordinaire vechtpartij in de slotminuut van de allang gewonnen wedstrijd tegen Ca nada. De Sovjets kregen het panisch benauwd van de pres taties van de Tsjechoslo waken. Zij speelden beter dan de laat-* ste jaren. Spelmaker/spits Cer- nik was al tot beste speler van het toernooi uitgeroepen. Tis jonov had ontdekt, dat het grootste gevaar van Tsjechi sche kant door het centrum kwam. Hij koos voor de beslis sende wedstrijd dan ook voor een tactiek met zwaar accent op de verdediging. Hiermee was het geringe aantal doel punten verklaard en ook de even geringe attractieve waar de van de finale. Dat viel te betreuren, want in de rechtstreekse confrontatie bleek de Sovjet-Unie in alle li nies beter te zijn. Tretjak re vancheerde zich voor zijn twee blunders van vier jaar terug in de eerste periode tegen de Amerikanen. De verdediging zorgde ervoor dat de Tsjechen alleen op afstand konden schieten en de aanvallers kre gen kansen, ondanks dat er in het tactisch plan zo weinig voor hen voorzien was. De nieuwe olympische kam pioen kwam in de eerste pe riode met enig fortuin aan de openingstreffer. Nadat Dros- detski een goede kans miste, schoot Kogevnikov tegen de lat. De puck kaatste via de rug van doelman Schindel in het doel. Het tweede doelpunt bekeken afstandsschot Kroetov, viel kort na hél gin van de tweede per Veel te vroeg om de spa( in de finale te houden. |PUT De Sovjet-Unie bepaald«eld tot het verdedigen vafeluit voorsprong. Dat moest Zui< ten koste van een hatnus meen, zodat de strafbaneren af en toe bezoek kreegpadd respectievelijk tien en tiamfc minuten. Doelman Tijr Jo één van de tien Sovjet-s» boo die ook het échec van jr vei Placid meemaakte, weflk ei genlijk maar één keer emafri moeilijkheden gebracht.» leic minuten voor het eindé Mo: Kyhos de paal. Daarna jr het Tisjonov als een echte 3 der zijn spelers op beide waiiond

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18