Den Bosch ;renst aan ongelooflijke ►tamsni jder de beste, Liboton de snelste A1SV verslaat concurrent BV Groningen fanderaerden lit jaar jiiet bij Post ROOKS BLIJFT IN HET WIELERSPOOR GERARD NIJBOER VOLDOET AAN LIMIET Weer zege voor Uwe MAANDAG 20 FEBRUARI 1984 eeltUpSS Eric Vanderaer- !ii zal dit seizoen niet n'det °or Pl°eê van Peter 32. ost rijden. De overeen komst met zijn sponsor is Hol; olgens de Belgische ao^ielrijdersbond nog 0. eeds volledig van Wo1' racht. Een bemidde- 5Ï," ngspoging van een be- uurslid van de BWB ssen de oude en nieuwe ipnsor had geen resul- at. Vergeten DEN HAAG De rugby-inter land tussen de jeugdploegen van Nederland en Belgiè, die zaterdag in Leiden zou worden gespeeld, is niet doorgegaan, omdat België zonder af te zeggen wegbleef. Toen een half uur voor de kic- k-off nog geen Belgische ploeg was gearriveerd, werd telefo nisch contact gezocht met de Bel gische rugbybond. Heel laconiek kwam de mededeling dat vrijdag avond - twaalf uur voor de ont moeting zou beginnen - was be sloten geen ploeg te sturen. De Belgische rugbybond had geen geld om de onkosten te betalen. We zijn vergeten U op de hoogte te stellen", was de verontschul diging'. Parma wint EC volleybal BAZEL Het heren volleybalteam van Santal Parma, dat in de tweede ronde Starlift/Voorburg uitschakelde, heeft gis teren de Europa Cup voor landskampioe nen veroverd. De Italianen bleven in de finalepoule, die in het Zwitserse Bazel werd afgewerkt, ongeslagen. Mladost Zagreb uit Joegosla vië werd tweede, Dukla Liberec uit Tsje- cho-Slowakije derde en het Franse Can nes vierde. In het Belgische Jemeppe werd de Europa Cup 3 gewonnen door Panini Modena. Het eveneens Italiaanse Conzega Milaan werd tweede. Ver- bunt/VVC uit Vught eindigde op de derde plaats na een overwinning van 3-2 (7-15, 15-9, 15-0, 14-16, 15-9) op het Westduitse VBC Paderborn. Van Modena verloor WC zaterdag met 3-0 (15-6, 15-8, 15-5). ANTIBES De Fransman Jean-Claude Bagot maakt se dert zaterdag de meeste aanspraken op de eindoverwin ning in de Ronde van de Middellandse Zee. Hij is vandaag vertrokken voor de laatste etappe naar Monaco als leider met een voorsprong van acht seconden op de Ier Stephen Roche. Die marge veroverde hij zaterdag in de bergetappe naar de Mont Falon, dichtbij Toulon. Samen met Roche kwam hij daar op de top en versloeg hij de Ier in de sprint. Alle con currenten verspeelden tijd. Uit de ploeg van Peter Post bleef alleen Steven Rooks enigszins in het spoor. Hij werd tiende, op 1.37 van de winnaar. In de uit twee delen bestaande vierde etappe bewees de Belg Eddy Planckaert opnieuw zijn sprinterskwaliteiten. Beide malen flitste hij winnend over de eindstreep, telkens gevolgd door de Zwitser Mutter en de Italiaan Rosola. Etienne de Wilde liep een gebroken bekken op bij een val partij. Dodelijk ongeval tijdens finale WK ijsspeedway MOSKOU Tijdens de finale van het wereldkampioenschap ijsspeedway is gis teren Anatoli Gladisjev verongelukt. De 37-jarige Rus verloor in de 23e manche zijn evenwicht, kwam ten val en werd door de Oostenrijker Walter Wartbichler overreden. Met zware verwondingen aan het hoofd werd Gladisjev in bewusteloze toestand per helikopter naar een zieken huis vervoerd. Daar overleed hij zonder bij kennis te zijn geweest. De finale werd verrassend gewonnen door de Zweed Eric Stenlund voor de Rus Vladimir Soe- kov en diens landgenoot Joeri Ivanov. Roelof Thijs (Assen) handhaafde zich op de vijfde plaats. Drie dammers naar wereldtitelstrijd SAVONA Veertien dammers uit zes lan den zijn gisteren in de Italiaanse plaats Savo- na begonnen aan het Westeuropese zonetoer- nooi, waaruit ten minste vijf spelers overgaan naar het eind dit jaar te houden toernooi om de wereldtitel in Afrika. Van de vier deelne mende Nederlanders kunnen zich maximaal drie plaatsen voor de mondiale titelstrijd. De Belg Verpoest maakte bezwaar tegen deze re geling en eiste dat ten minste drie niet-Ne- derlanders zouden promoveren. De Franse en Italiaanse deelnemers ondersteunden het Bel gische protest. De Nederlandse spelers trok ken zich in de openingsronde niets aan van het geharrewar rond de promotieplaatsen. De partijen Hans Jansen-Jos Stokkel en Auke Scholma-Ruud Palmer eindigden in remise. Beiden geeft winst in laatste 50 seconden uit handen *sT 3-1 Laar G«l Mwf)EN BOSCH Alfred \muIitchcock had de ontkno- -"«Ing van de zaterdag- ,r. o^ond gespeelde basket- „topper" tussen Nas- °jua en Elmex voor de :idenaars niet gruwelij- ir kunnen bedenken. De itknoping van het door mex beheerste treffen [as ongelooflijk. Terwijl it Bossche publiek al in •te getale de uitgangen de matig bezette laspoort opzocht, zorgde landskampioen tegen lpretendent Leiden in Ijftig seconden voor een nimmer vertoonde co- lack. Die tijd was na- ïlijk voldoende om een lijnbaar kansloze ach- itand van zeven punten •67) om te buigen in "1-67 zege. de minuut in de eerste helft had Leiden de leiding gehad (18-11, 24-26). Harrewijn toon de zich daarbij meester in het schaakbasketbal, dat de Bos sche aanvallen met een steeds wisselende verdediging (man tegen man, pressing) volledig ontregelde (rust 26-30). Een brutale Don Cox en opnieuw excellerende Jerry Beck leid den het verrassend sterke Lei den ook na de hervatting soe pel langs Den Bosch. Emill Hagens vond steeds weer ope ningen in de Brabantse verde diging, die nerveus en weinig alert reageerde op het zuinige spel van de concurrent. Hal verwege de tweede rondgang leek het pleit beslist: 36-49, maar Leiden verzuimde toen om door te drukken. Toon van Helfteren, vervanger voor de herstellende Bert Kragtwijk, miste tweemaal op rij en Plaat en Akerboom, later bijgestaan door Gibson, brachten het ver schil terug tot 50-57 en 54-59. Hoewel de Bossche press wei nig effect sorteerde en Hagens zich meester toonde van het veld (al liet hij zich af en toe te veel verleiden tot het uitspe len van tegenstrever Plaat) stokte de Leidse produktie (Wiel, Cox, Beek) op het be- .slissende moment. Er was ech ter geen enkele reden tot pa niek want toen Ton Boot met precies één minuut te spelen zijn laatste time-out nam, prijkte er dankzij een score van Wiel nog een riante 60-67 voorsprong voor Leiden op het scorebord. Vijftig seconden scheidden Leiden van de zege. Harrewijn wilde alle zaken nog een keer op een rijtje zetten en nam eveneens zijn laatste time-out. De onderbreking doorbrak het Leidse ritme, maar gaf de ver moeide Hagens en Beek wat extra rust. De stand: 62-67. Bij het uitnemen van de bal werd Hagens goed aangespeeld, maar de Leidse spelmaker moest de bal inleveren bij Toon van Helfteren die het le der op de middenlijn kwijt raakte aan Sykes: 64-67. Nog was er niets aan de hand. Ha gens bood zich aan, maar zag Cox er met de bal vandoor gaan. Ook hij vond Sykes op zijn weg en Akerboom teken de voor 66-67. Leiden kreeg de bal in het spel, kwam niet tot scoren en met nog zes seconden op de klok en het publiek in het speelveld kreeg Randy Wiel bij een duel met Mitchell Plaat een opzettelijke fout. Een blunder ditmaal van de duide lijk geïntimideerde arbiter, die niet zag dat Wiel op dat mo ment al balbezit had. Plaat velde daarop doodkalm het vonnis over zijn oude ploeg: 68-67. Leiden bleef met lege handen achter, de triomfator was in recordtijd tot de grote en beschaamde (met zoveel er varing in de ploeg had dit nooit mogen gebeuren) verlie zer geworden. HANS JACOBS Scoutingscijfers Leiden: Beek 20 (72%, 17 rebounds), Hagens 16 (6 as sists), Wiel 14, Cox 12, Van Helfteren 2, Van Dam 2, Wessels 2. Schot team: 47%, rebounds 35, balverlies 12 (7 na rust). Den Bosch: Akerboom 18, Gibson Toon van Helfteren miste voor Leiden de kans op een knappe zege irl Den Bosch. Balverlies van de ervaren Delftenaar luidde de ondergang in van het onbegrijpelijk verliezende Leiden. jHSIDEN In Groningen ver- ^et MSV vrouwenbas- de enige titelcon- Irrent BV Groningen in de Leeórlenging. De 62-72 zege Oudacht de Noordwijksen alleen k°P van de ranglijst. De USV vrouwen trokken bij rsfellash '82 met 51-50 aan het ■jffifrtste eind. Ietwat verras- ï-^fnd verloor Blitz bij Jumpers et 84-81. Het Rotterdamse MVJ bleef met 69-65 de n eerdere van BVO. Op het Jrechtse OSG boekte Leider- irp een knappe 78-60 zege. In kift kwam MSV met enig rtuin aan de 82-84 winst op [hilles. Bij Lokomotief ging 'otters met 96-83 ten onder, asshoppers rekende via een J-61 eindscore overtuigend af ÏÏÏJt Charlois. Met een uitstekende verdedi ging maakte MSV het lengte nadeel ten opzichte van thuis ploeg BV Groningen in de eer ste rondgang meer dan goed en sloot af op 27-32. Na rust waren enige defensieve foutjes verantwoordelijk voor het schommelen van de score, af wisselend hadden beide ploe gen een bescheiden voor sprong. Bij 58-58 werd de re guliere speeltijd afgesloten, dus was een verlenging nood zakelijk. Daarin toonden de Noordwijksen, die in Maijolein ter Laak opnieuw de onbet wiste uitblinkster hadden, zich conditioneel veel sterker, zo dat nog ruim afstand kon wor den genomen: 62-72. Topscores MSV: Renate Sluys 24, Ria Bröring 14, Carla Krauwel 12. Met een man-to-man verdedi ging kwam LUSV tegen Flash op een snelle 18-7 achterstand. De overschakeling naar zone bracht het evenwicht terug: rust 28-25. Tot vier minuten voor tijd bleef de strijd gelijk opgaan (49-50). Vervolgens was er één score, die zowaar genoeg was voor de 51-50 winst van Flash. Ook een schotpoging in de slotseconden van LUSV's onbetwiste tops- coorster Irene Wouters (25) faalde. In de rust stond Blitz er pri ma voor bij Jumpers: 37-47. Even later haalde topscorer Ton Kallenberg (27) zijn duim open, moest langs de lijn wor den behandeld en zou later nog maar op halve kracht meespelen. De score sloeg om van 61-68 naar 75-68 en daar mee bleek het gebeurd. Jum pers consolideerde bekwaam en pakte een 84-81 winst. Vijf minuten voor rust had BVO nog een bescheiden 23-27 voorsprong op het gelijkwaar dige AMVJ. De vervolgens aanhoudend 'raak paffende' Rotterdammers kwamen ver volgens langszij en namen dui delijk afstand. De inhaalrace van BVO strandde, ondanks liefst 21 rebounds van Jeroen van Leeuwen, toen bij 69-65 het eindsignaal klonk. Een duidelijk onvolledig Leider dorp (vier vaste mensen kon den niet aantreden) etaleerde tegen OSG een ijzersterke mentaliteit. Zowel verdedi gend als aanvallend haalde de ploeg, onder inspiratie van de geroutineerde Peter Paulides, een dikke voldoende. OSG werd snel op achterstand ge zet. Tegen het eind werd de Leiderdorpse marge uitge bouwd naar 78-60. Topscore Leiderdorp: Sommeling 30. Het effect van een goede ver dediging van MSV ging bij Achilles verloren door teveel slordigheden. Gelukkig hiel den de spelmakers Will Moe- rer en Rick Driessen het kop- pie er bij en verzorgden de op bouw van de aanval, met de nodige rust, prima. MSV mocht zich in de twee laatste minuten gelukkig prijzen dat Achilles vijf vrije worpen on benut liet. Resultaat: 82-84. Topscore MSV: Chris Jonker 30 (67%). Ook bij Lokomotief was het balverlies van Trot ters weer wat al te royaal. On danks prima schutterswerk van Gé van de Berg (25 pun ten tegen 60%) en het reboun- den van Van de Wetering (11) en Douwes (11) bleef Lokomo tief van meet af aan onbe dreigd en won met 96-83. Grasshoppers had zeker geen angst voor Charlois, maar trad toch zeer geconcentreerd aan. Op basis van een sluitende de fensie en frequent inside-spel (lengteoverwicht) werd, na 43- 24 bij rust, een probleemloze 97-61 zege binnengehaald., Topscores Grasshoppers: An ton Nijgh 24, Ben de Jong 22. LOS ANGELES Gerard Nijboer, de Europese kampioen op de marathon, heeft gisteren voldaan aan de limiet voor de Olympische Spelen. Nijboer eindigde in de marathon van Los Angeles als derde in een tijd van 2 uur, 10 minuten en 53 secon den. De wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter werd gewon nen door de Tanzaniaan Gidemas Shahanga in 2.10,19. De twee de plaats was voor de Keniaan Joseph Nzau. Nijboer is daarmee na Cor Vriend en Cor Lambregts de derde Nederlandse atleet die in een tijdsbestek van veertien dagen aan de door het NOC gestelde limiet van 2 uur en 13 minuten voldoet. Nijboer liep in de chaotisch georganiseerde marathon, die 's morgens om half acht plaatselijke tijd startte voor het Santa Monica College en naar het Coliseum in Los Angeles voerde, de tweede tijd uit zijn carrière. Hij was alleen sneller op 26 april 1980 toen hij de mara thon van Amsterdam won in 2.09,01. Op de wereldranglijst 1984 neemt Nijboer nu de vierde plaats in. Cor Vriend, die op 5 fe bruari de marathon van Beppu op zijn naam bracht in 2.12,05 staat als negentiende geklasseerd en Cor Lambregts, die op 12 februari in Tokio met 2.12,48 aan de eis van het NOC voldeed, bezet de 27e plaats. HILVERSUM Geheel volgens de verwachtingen heeft Uwe, een zesjarige ruin, gisteren in handen van Arend de Wrede de supertrio-draverij op de baan van Hilversum gewonnen. Toi Toi werd tweede voor Tafna. Voor Uwe betekende dit zijn vierde overwinning uit de laatste vijf starts. Het internationale hoofdnummer op de Val d' Isère-prijs werd verrassend gewonnen door Tyvonne Promise met Cees Wortel. Romeo Hollandia, die vrijdag op Schaesberg had gewonnen, werd tweede voor favoriet Remi Star met Yvonne Wagenaar. SUPERTRIO In supertrio 9 van komende zondag op de draversbaan van Hil versum komen over een afstand van 2440 meter veertien paar den aan de start. Een moeilijke supertrio met geen uitgesproken grote favoriet. Onze favorieten: Wicky Hazelaar, Veric Brach en Wonder Boy. Onze outsiders: Way Jewel Laren, When You Win en Wilma Avon. David Meijer kandidaat-voorzitter KNSB DEN HAAG David Meijer is kandidaat-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. Het interim-be stuur van de KNSB heeft Meijer kandidaat gesteld. Het is de bedoeling dat Meijer, 56 jaar oud en directeur/eigenaar van een organisatiebureau, tijdens de ledenvergadering van de KNSB op 31 maart wordt benoemd. Meijer zou de opvolger worden van Jan Klok, die sinds december het voorzitterschap waarneemt. Binnen korte tijd zou Meijer de vierde voorzitter van de schaats bond worden. Nadat Quarles van Ufford de KNSB driejaar leid de, namen Graas en vervolgens Klok het commando over. Tot de datum van de vergadering is het mogelijk tegen-kandidaten naar voren te schuiven. NOREN NIET SNEL GENOEG ALKMAAR Het eerste internationale proefballonnetje in het marathonschaatsen, de invitatie-interland Nederland-Noorwe- gen in Alkmaar heeft duidelijk gemaakt dat Noorwegen bij dit schaatsonderdeel nog niets heeft in te brengen. Zaterdag won Emiel Hopman de marathon over 100 ronden voor Adries Kasper, Jos Pronk en Jan Kooiman. Voor Hopman was dit zijn twintigste zege. De zes Noren konden de snelheid niet aan en kwamen in de achterhoede binnen. Gisteren won Hopman een afvalwedstrijd voor Kooiman en Kasper. De klas sementswedstrijd werd gewonnen door Pronk voor Janssen en Portengen. De koppelkoers werd gewonnen door Hopman en Pronk voor Kooiman en Niesten. Rallyecoureur verongelukt LONDEN Tijdens een autorallye in Engeland is zaterdag de IJslandse coureur Hafsteinn Hauksson bij een ongeval om het leven gekomen. Hauksson reed met hoge snelheid tegen een boom en was op slag dood. Zijn bijrijder Birgir Halldorsson kwam er met een shock van af. Hennie Stamsnijder heeft de fiets al op de schouders, terwijl Roland Liboton nog in het za del zit. CiebéJ 0 301 5-0): •in h c S Het grootste com ment kwam na afloop de mond van Roland •ton zelf. Na een int van drie man in de ijd om de regenboogtrui de professionele veld- jers, voegde de Belg de ;t zilver omhangen jlnnie Stamsnijder toe: s et is jammer dat ik u >ppen moest, want u vandaag de beste, het is een wereld- npioenschap en dan je geen cadeautjes ggeven". De coureur Enter was verguld met opmerking. Zoals hij ook zeer reëel toonde, or toe te geven dat met 4>oton inderdaad de ïlste crosser van dit mo- :nt de titel opstreek. volgorde van de medaille- ïnaars (Liboton voor Stam- jder en de Zwitser Albert eifel) was inderdaad een uurgetrouwe afspiegeling de krachtsverhoudingen het ogenblik. Niet de su- ieur geachte Belg echter »aalde het koersverloop in i, maar de renner die alge- en als enige serieuze tegen- ider gold. Ook pech kon nsnijder er gisteren niet weerhouden zijn beste •race af te werken sinds in 1981 in de modder van osa het goud opgroef. En mocht best opmerkelijk ge- imd worden, omdat het par- elal egoiK- Frank van Bakel is uitgeput na zijn geslaagde greep naar brons bij de amateurs. koers niet direkt de voorwaar den schiep voor een puik op treden van de Twentenaar. Met het weer intreden van de vorst waren de kansen van Stamsnijder om een stunt uit te halen, met enkele tientallen procenten ontdooid. Maar Stamsnijder, het hele sei zoen afstemmend op de 19e fe bruari, was mentaal niet stuk te krijgen. Bleef er van uit gaan dat hij en niemand an ders bij Liboton in de beurt zou blijven. „Ik denk zelf dat ik hem kan kloppen", deelde hij vooraf opmerkelijk monter mee. Het had veel weg van grootspraak. De praktijk leer de echter, dat van bluf geen sprake was geweest bij de man, die vorig jaar met een vijfde plaats toch enigszins had teleurgesteld. De 29-jarige cou reur uit Enter bleek daadwer kelijk in staat het Liboton meer dan een uur uiterst lastig te maken. Stamsnijder leidde meestal de dans, ook al in weerwil van zijn bedoeling de Belg het ini tiatief op te dringen, maar na zijn onfortuin in de tweede ronde achtte de Twentenaar, die op dat moment met Libo ton en Zweifel voorop reed, de noodzaak aanwezig zelf het wedstrijdverloop naar zijn hand te zetten. Stamsnijder: „Bij het schakelen pakte de ketting niet. Ik ben toen afge stapt en naar boven gelopen. Tot overmaat van ramp trapte daar mijn verzorger met de voet in de fiets. Gelukkig ben ik rustig gebleven. Toen ik, ook al door de prima steun van Reinier Groenendaal, die me 200 meter op sleeptouw nam, weer bij Liboton en Zweifel was, ben ik direkt ge demarreerd. Ze konden echter weer aanklampen. Dan merk 1'e toch, dat je die inspanningen ïebt moeten leveren. Vandaar dat ik ben teruggevallen in mijn oude patroon en zelf de kop heb genomen". In de zesde ronde waren de rollen omgedraaid, toen Libo ton een stuurfout maakte. Nu koos Stamsnijder terstond voor een demarrage. Bij de door komst op de weg had hij 50 meter voorsprong op zijn twee concurrenten, die evenwel de kloof weer konden dichten. In de slotfase kon Liboton ver trouwen op de beste sprint van het drietal. Hij mocht dan na afloop door een groot deel van het publiek uitgefloten wor den vanwege zijn „zuinige" manier van rijden, het extra wapen van het eindschot was natuurlijk wel een legaal mid del om zijn rivalen tenslotte voor te blijven. Achter Zweifel legde de on verwoestbare 39-jarige Berten Vermeire beslag op de vierde plaats voor zijn.landgenoot Jo- han Ghyllebert. Achter het Belgische duo nestelde zich Reinier Groenendaal, van wie op dit parkoers meer mocht worden verwacht. „Ik had geen macht, kwam die klim men maar niet op", zei de Bra bander, die nog wel voortva rend van start was gegaan. Hetzelfde gold voor Kees van de Wereld, die zichzelf na af loop op een alleszins redelijke tiende plaats terugvond. Wil Brouwers finishte als zeven tiende in de achterhoede. Amateurs De Nederlandse amateurs raapten zaterdag de grootste kruimels op, die de volgens verwachting superieure Tsje- choslowaken lieten liggen. In Oss bleek de Oranje-delegatie in de breedte sterker dan ooit tevoren. Achter de zijn titel prolongerende Radomir Simu- nek en diens landgenoot Milos Kvasnicka bleef Frank van Bakel in het gevecht om het brons de voortdurend aanval lende Belgische topper Yvan Messelis voor. Nederland had voorts in Matthieu Hermans (zevende) en Hans Boom (ne gende) nog twee man bij de beste tien in het klassement. Slechts debutant Pierre Frij- ters eindigde als 23e in de middenmoot, maar van hem mocht ook niet meer worden verwacht. Junioren Een plotseling het parkoers overstekende Frangaise heeft de hoop van de Nederlandse junioren één of meer medailles te grijpen, in rook doen op gaan. Bij de massale valpartij, die volgde, was de complete Oranje-ploeg betrokken. Na tionaal kampioen Johan Reu- mer uit Kampen herstelde zich nog het best van de tegen slag. Hij krabbelde op voor een imponerende inhaalrace, die hem als beste Nederlander de vijfde plaats bezorgde, net voor Hans Hietbrink. Het goud was voor de als favoriet ge starte Tsjechoslowaak Ondrej Glajza voor de Engelsman Ro bert Dane en Glazja's landge noot Richard Koberna.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13