D handhaaft Jzwaren tegen 'liurbelasting Hfêy. Amerikaan met de Onmiskenbare Smaak. Jl - o. Kapperligne tonic 84 s.v.p'. n éL A Kamer vreest bevoorrechting mammoet-hbo's Jenlandse kinderen Sen geen les ^igen dialect TEXEL Inland Seidc&Qowumt haalt plan uit ijskast Vrouwen met 'n beetje durf vragen: CDA-instituut somber over opheffen werkloosheid Noor krijgt Nederlands hart 3 DAGEN HOTEL WEEK BUNGALOW DINSDAG 14 FEBRUARI 1984PAGINA9 ^pnstelling over (Nederland en J^jese bevrijders n. De Canadese ambassade mndjnkort een reizende tentoonstel- 87 l.ie relatie die sinds 1945 is ontstaan br>'l'Herland en de Canadese bevrij- lüÜiiyachting van hun terugkeer naar besten 170.000 geallieerden de zo- )45 in Nederland doorbrengen en mntli veel persoonlijke en maatschap- ïïïTïiiltacten ontstaan. Erg veel is daar- !Jr niet bekend. De Canadese am- •«fufl daarom,, veertig jaar na dato, pyer die periode verzamelen en vt,-ióij aan brieven, dagboeken, foto's Ice. Mensen die zulke herinnerin- bezit hebben, is gevraagd deze te staan voor de tentoonstelling. Groningen verkoopt mini-perceeltje GRONINGEN De gemeenteraad van Groningen buigt zich morgen avond over de verkoop van een lapje grond van precies twee bij acht centi meter. Het mini-perceeltje moet één nikkelen gulden opbrengen. Het gaat om het kleinste lapje grond dat ooit in de gemeente werd verkocht. De verkoop is nodig, omdat een archi- tekt bij de bouwplannen voor een be drijfspand van de ijshandelaar A. Tala- mini (foto) een lijntje verkeerd heeft getrokken. Daardoor staat de ijssalon voor een klein deel op grond van de gemeente. De heer Talamini heeft ver klaard er geen bezwaar tegen te heb ben zijn bedrijfsterrein ietse-pietsje uit te breiden. Sluiting tandheelkunde Utrecht rechtmatig UTRECHT De opheffing van de stu dierichting Tandheelkunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht, zoals minister Deetman van Onderwijs wil, is recht matig. Dat bepaalde de president van de Utrechtse rechtbank, mr. C.L. baron Van Harinxma thoe Slooten, vanmor gen in het kort geding dat de subfacul teit en enkele medewerkers en studen ten tegen de Staat hadden aangespan nen. Tandheelkunde heeft het geding op alle fronten verloren. Niet alleen heeft de minister het recht om op basis van bestaande wetgeving de subfacul teit te sluiten, hij heeft die beslissing ook in redelijkheid kunnen nemen. Van schending van vertrouwen, zoals de eisers aanvoerden, is geen sprake, zo bepaalde de rechter. Training in omgaan met buitenlanders DEN HAAG Politiemensen in opleiding krijgen voortaan speciale trainingen in het omgaan met buitenlanders. Ook zullen er op de politiescholen lessen worden gegeven over de culturele achter gronden van verschillende etnische minderheids groepen. Bovendien zullen aan degenen die al ge ruime tijd bij de politie werkzaam zijn vormings cursussen over buitenlanders worden gegeven. De Asser gemeentepolitie heeft intussen veel suc ces met een wervingsadvertentie voor politieagen ten in het Maleis. De advertentie heeft vorige week in diverse dag- en weekbladen gestaan en had als bedoeling de belangstelling voor een poli tiefunctie te wekken onder de Molukse bevolking. Er zijn inmiddels zestien reacties binnengekomen. De verwachting is dat op zijn vroegst in 1986 Mo lukse politie-agenten in het korps van de Asser po litie zijn opgenomen. Wegenbouw vordert voetje voor voetje DEN HAAG Een ontwikkelingspro ject in Kongo vordert wel erg traag. Mi nister Van den Broek van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bevestigd dat al 22 jaar gewerkt wordt aan een weg met een lengte van slechts 75 kilometer. Als de weg in 1985 klaarkomt, zullen de kosten 87 miljoen gulden bedragen in plaats van de oorspronkelijk geraamde 9 min gulden. Volgens Van den Broek gaat het hier wel om een extreem voor beeld van inefficiënte ontwikkelings hulp. De VVD-kamerleden Weisglad en Voorhoeve hadden het project in schrif telijke vragen aan de kaak gesteld. tie in de Tweede feriiij blijft bezwaar )rbel tegen een door- ï^gieffing, zoals iet Kabinet-Lub- J/Jrdt overwogen. ).j( heffing zouden 800.000 huur- n verhouding tot men een te lage alen, een extra j^noeten betalen. ____(igbouwspecialist De Beer somde gisteravond, tijdens een spreekbeurt in Monster, principiële bezwaren op tegen de doorstromingshef fing. Indien de relatie tussen inkomen en huur scheef is, komt dat meestal niet zozeer doordat het inkomen te hoog is, maar de huur te laag, aldus De Beer. In dat geval kan be ter de huur worden geharmo niseerd. Dan wordt er tenmin ste verband gelegd met de kwaliteit van de woning en komt het geld ook terecht waar het hoort: bij de ver huurder. Bij een doorstro mingsheffing strijkt de over heid het geld op dat de ver huurder wordt onthouden. Het is niet voor het eerst dat er plannen bestaan voor een doorstromingsheffing. Het ka binet-Den Uyl legde de Twee de Kamer destijds een voorstel voor. Het werd echter verwor pen. Staatssecretaris Brokx heeft nu op verzoek van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer onderzocht of de plannen uit de ijskast gehaald kunnen worden. Of ze haalbaar zijn valt moeilijk te voorspellen. AMSTERDAM Wie van de dames zich de komende lente en zomer een modieus kapsel wil laten aanmeten, zal de haarsnijder (-ster) moeten vragen naar de Lig ne Tonic 1984". Zo heet na melijk de haarlijn die giste ren in het Amsterdamse Hil ton ten doop werd gehouden door de barbiers en barbières, vereend in de Nederlandse sectie van het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise (SHCF), ofwel De Vereniging van Hèt Franse Kapsel. Maar liefst twaalfhonderd kappers en kapsters waren naar Amsterdam gekomen om zich daar de fijne kneep jes van de toebereiding te la ten demonstreren en uitleg gen. Volgens president Ber nard Croon van de Neder landse sectie van de SHCF is de „Ligne Tonic '84" een 'bruisende lijn' zowel ge schikt voor kort als voor lang haar. Voor de korte èn voor de lange uitvoering geldt dat het een kapsel is met vele facet ten, „het moet een natuurlij ke omlijsting van het gezicht blijven, en dat is het ook, en daarbij moet het natuurlijk los; sprankelend vallen". En aangezien elkeen tegenwoor dig consument-bewust is, hoewel hij ook aan deze con sument moet verdienen, voegde monsieur Bernard er aan toe: „Als dit kapsel goed is aangebracht, goed is geper manent, goed is geföhnd, kan de vrouw het zelf perfect on derhouden. Even wassen, desnoods opföhnen, het hoofd schudden en het haar zit alsof zij zojuist van de kapper komt". De lange „tonic-lijn" valt op door de ronde vorm, op de kruin in lagen geknipt, met lange lokken aan de zijkan ten die op de schouder val len. Het kapsel heeft geen volume aan de zijkanten. Aanbeveling verdient een soepele permanent, plus nog het aanbrengen van een gou dachtige glans. Bij beide kap sels is het dienstig, aldus de „tonic-ontwerpers" het haar van achter naar voor door di verse kleurstoffen en-oi blondeersels te laten oplich ten. Met de korte versie kan, zo zeggen ze, rustig in de wind worden gelopen. Wat opvalt is de wat jongensachtige nek- partij, kort, in een punt, ol vierkant gesneden. Het haar wordt van achteren naar vo ren tot in het gezicht gekapt, met dun uitlopende lokken tot op de jukbeenderen. Het voorhoofd wordt licht bedekt met dunne, onregelmatig uit lopende lokjes. Bij beide kap sels wordt door de perma nent het volume van het haar bij de wortels aange bracht. Het oog moet het hebben ge zien en het zal zich er aan moeten hebben wennen, al dus president Bern ad. „Wij geloven vast dat de indivi dualistische vrouw zich zal willen blijven onderscheiden door zich waar te maken met modieuze nouveautés als deze". Maar de ingewikkelde en uit gewogen kniptechniek is niets voor de thuiskapster. Een nieuwe Nederlandse mo dekoningin, Serrindre S. gal tijdens het congres een show van haar extravagante, ui terst authentieke en kleurrij ke ollectie. Zij is de voorbode van een nieuwe generatie met geheel of gedeeltelijk uitheemse ouders die zowel in Nederland als elders is ge boren. Serrindre S. liet zich inspireren door de cultuur en folklore van India, Afrika en Zuid-Amerika. En natuurlijk door haar geboorteland Suri name. Haar achtergrond blijkt uit de felle, zonnige kleurcontrasten van banden, sjerpen, kragen en vesten die bij haar ensembles horen. Verder maakte ze veel zwar te en grijze uitgaansjaponnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer vreest dat er eerste- en tweederangsscholen in het hbo zullen ontstaan, als minister Deetman zijn fusieplannen in het hoger beroepsonderwijs in de huidige vorm doorzet. De bewindsman ondervond giste ren tijdens de kamercommis sievergadering over de schaal vergroting in het hbo van alle kanten kritiek op de uitwer king van het komende fusie proces. CDA, VVD en PvdA sloegen de handen ineen met een motie, waarin de eenzijdi ge bevoorrechting van toe komstige „mammoetscholen" met extra faciliteiten resoluut wordt afgewezen. PvdA en VVD willen dat ook scholen, die na 1 augustus '85 niet aan de nieuwe norm van minimaal 600 studenten vol doen, onder bepaalde voor waarden toch moeten kunnen voortbestaan. Het CDA vindt dat niet alleen fusie, maar ook samenwerking tussen oplei dingen mogelijk moet zijn. Bij samenwerking tussen bijvoor beeld openbare en bijzondere scholen, kan de levensbe schouwelijke indentiteit van de betrokken instelling onaan getast blijven, aldus de CDA- motie. Zoals bekend wil minister Deetman dat hbo-opleidingen zoveel mogelijk gaan fuseren, zodat van de ruim 400 scholen nu uiteindelijk een veel gerin ger aantal nbo-scholen (met minimaal 600 studenten) over blijft. De Tweede Kamer is het wel eens dat er gesaneerd moet worden in het hoger be roepsonderwijs, maar over de wijze waarop verschilt zij met Deetman van mening. Vooral het plan van de minister om alleen scholen met meer dan 2500 studenten in aanmerking te laten komen voor een twee- de-fase-opleiding en onder zoekfaciliteiten, stuitte op ka merbreed verzet. Niet de om vang maar de kwaliteit van de school moet daarvoor bepalend zijn, zo vonden CDA, VVD en PvdA. Desondanks zei minister Deet man te willen vasthouden aan zijn huidige plannen. Naar zijn i wil hij met die strakke normen de „druk op de ketel" van het fusieproces houden. Wel is hij bereid de getalsnor men soepel te hanteren, zo bleek gisteren. Ook bij de pedagogische aca demies waarvoor een mini mumnorm van 200 studenten gaat gelden, wil de bewinds man de richtlijnen met enige soepelheid hanteren. Het reeds in gang gezette fusieproces bij de pabo's loopt tot 1988, waar bij het aantal opleidingen tot 65 wordt gereduceerd. ADVERTENTIE. ektroi ngpaêrweg in Zaandijk zijn gisteren een personenwagen en een ziekenauto die zwaailicht en stande, op elkaar gebotst. De betrokken bestuurders raakten gewond, evenals de zieken- uiese op het moment van de botsing bezig was met reanimatie op een 80-jarige man die Kokartaanval was getroffen. De man bleek later na aankomst in een ziekenhuis te zijn over- ectroijt aan de botsing te wijten is, is nog onduidelijk. Op de foto de zwaar beschadigde iderdi shines icanm ectroi ofTste' (Van onze parlementaire redactie) enerfG Staatssecretaris Van Leijenhorst (On- Kokindt dat buitenlandse kinderen op de lagere ectrofjen les behoeven te krijgen in de streektaal B7vi*is spreken. Hij vindt dat enkele lessen per „De yun officiële moedertaal (Turks, Marokkaans, voldoende zijn. Met allerlei dialecten en e koctalen kan geen rekening worden gehouden, 9' 931ou te duur worden en bovendien grote orga- ubelst^e problemen meebreftgen. De staatssecreta- sn k gisteren in de Kamer tijdens een commissie- 'hair.jig over de Minderhedennota van het kabi- Jstoffi 5 P-m krijgen kinderen uit etnische minderheidsgroepen a' school wekelijks enkele uren les in hun eigen (offi- Teln cultuur. Die lessen worden na de gewone schooltijd rsiraapr bevoegde buitenlandse leerkrachten. Binnenkort YYinatjinderen per week vijf uur les in hun eigen taal en jgen, waarvan de helft tijdens de schooltijd en de inn ■""pte meerderheid van de Tweede Kamer is verder g dat minister Rietkerk van binnenlandse zaken "t Der'eschikbaar moet hebben voor het beleid dat hij wil sten^ met betrekking tot 16 gebieden, waar de problema tische minderheden het nijpendst is. PvdA en CDA 130Br voor dit speerpuntenbeleid meer geld beschikbaar 5420. P- De Vries (CDA): Derde net óf omroepen toelaten tot abonnee-tv KATWIJK Het CDA blijft vechten voor een derde tv-net, ook nu premier Lubbers zich daar in het weekeinde tegen heeft verzet. Wanneer dit voor het Kabinet en de VVD-frac- tie onaanvaardbaar is, dan wil het CDA dat de omroepen als nog toegang krijgen tot abon nee-tv, aldus CDA-fractielei- der De Vries gisteravond op een spreekbeurt in Katwijk. Zoals bekend willen minister Brinkman en de VVD de abonnee-tv reserveren voor het bedrijfsleven. De PvdA wil de omroepen tot abonnee- tv toegang geven! „Het gaat het CDA om een zeer belangrijke zaak", aldus De Vries, „waarbij het meer gaat om de principiële bereid heid dan om de vraag of zo'n derde tv-net niet te kostbaar is". Over dit laatste maakte hij zich geen zorgen. „De omroe pen hebben duidelijk gemaakt dat de omroepbijdrage hoog stens met tien gulden per jaar omhoog moet. Dat is nogal wat anders dan de 35 gulden per maand voor de abonnee-tv. "ELS Registered in 132 countries. GYNAECOLOOG VERDACHT VAN AANRANDING ZWOLLE De gemeentepo litie van Zwolle gaat, na over leg met justitie, een onderzoek instellen naar het gedrag van de Zwolse gynaecoloog D.L., werkzaam in een plaatselijk ziekenhuis. Een 34-jarige vrouw uit Zwolle, die onder behandeling was van deze spe cialist, heeft een klacht inge diend bij de politie omdat zij door L. zou zijn aangerand. Medisch directeur dr.A. Cre- mers vindt het „in hoge mate prematuur" dat de Zwolse po litie de zaak aan de openbaar heid heeft prijs gegeven. „Zo lang er geen verhoor is ge weest doen wij niets. De be treffende gynaecoloog is dan ook niet op non-actief ge steld", aldus de heer Cremers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet waarschijnlijk dat de werk loosheid nog in deze eeuw teniet zal kunnen worden gedaan. „Volledige werkgelegenheid", zoals we dat in de jaren vijftig en zestig kenden, zit er voorlopig niet meer in, aldus het wetenschappelijk instituut van het CDA in het vandaag verschenen rapport „Werkloos heid en de crisis in onze samenleving". Het CDA-instituut meent dat vooral de voortgaande automa tisering een rem is op alle pogingen om de werkloosheid te verminderen. Bovendien wijst men erop dat de overheid ook niet meer in staat is, werklozen uit het bedrijfsleven op te vangen. Ook de overheid is begonnen met een geleidelijke vermindering van arbeidsplaatsen. „Dit is een historisch mo ment", aldus het CDA-instituut, „Er zijn nu geen sectoren meer die de uitstoot van arbeid uit andere sectoren opvan gen". De CDA-wetenschappers noemen arbeidstijdverkorting en bevordering van het werken met behoud van uitkering als belangrijke wapens in de strijd tegen de werkloosheid. NIJMEGEN In het Londense Harefield- hospital is het hart van een 18-jarig Neder lands meisje ingeplant bij een Noorse 49-jari- ge verkeersvlieger, Kjell Sharer. Het meis je was 29 januari in het Radbout-ziekenhuis in Nijmegen overleden. De transplantatie werd verricht door de Engelse chirurg dr. M. Yacoub, zo heeft een woordvoerder van het Radbout-zieken huis bevestigd. Yacoub heeft reeds eerder Ne derlandse harten voor transplantaties gebruikt en ook bij enkele Neder landers succesvol hart transplantaties verricht. ADVERTENTIE voordelige voorjaarsvakanties: Texel. Maar 20 minuten varen en toch heel anders. Een ideaal vakantie-eiland, 't Hele jaar door. En nu profiteert u van speciale "Krokus"-tarieven. Kijk naar de voorbeelden. En vraag ook de gratis Hotel- of bungalowgids aan. Middenklasse hotel. Op basis van volpension ind. bootvervoer. ^129,Tr U kunt kiezen uit diverse bungalow typen. Ook met extra kortingen, zoals GRATIS bootvervoer. _auaf250" Inlichtingen en boekingen: WV Texel, Postbus 3 1790 AA Den Burg Tel. 02220-4741 nbelkcr u 'eg in et gen (and

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9