lantal misdrijven weer ber sterk toegenomen jnkels in Sandersgarage epen veel bezwaren op SP: Meer voorlichting over woonkostentoeslag ^Amobilist rijdt oetganger in ®SE POLITIE DWEILT MET DE KRAAN OPEN Ifste 'i'al op idegeest EeidoeSoivumt DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 Meerburg In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 heeft morgen een informatiebijeenkomst over het verkeer in de wijk Meerburg plaats. Met de opening van de Matiloweg is de verkeersloop in de wijk drastisch veranderd. De Stichting Meerburg meent dat er op diverse plaatsen in de wijk aanvullende maatregelen moeten worden genomen en wil daar met de bewoners over praten. De bijeenkomst begint om acht uur. Kunstuitleen Volgens traditie is van 16 tot en met 29 februari in de Waag (Aalmarkt 21) een keuze uit de nieuwe aanwinsten van de Kunstuitleen te zien. Omdat in 1983 geen aankoop subsidie van het rijk werd ontvangen, komt de nadruk te liggen op recent verworven BKR-werken. Ook zal ge tracht worden een impressie te geven van hoe de Kunst uitleen tot op heden bij de Leidse bevolking is aangeslagen. Foto's en interviews geven een idee van wat men aan kunst in huis heeft. De Waag is van dinsdag tot en met zaterdag open van tien tot zes uur. Mondigheid In het K&O gebouw start donderdag 16 februari een serie van drie bijeenkomsten over de „mondigheid van de patiënt in de gezondheidszorg". Medewerking wordt onder meer verleend door prof. dr. H. Rooymans en prof. dr. A Schweizer. De cursus wordt afgesloten met een sprekersforum waaraan door het publiek vragen kunnen worden gesteld. Meer informatie is verkrijg baar bij K&O, tel. 141141. Meesterserie Onder leiding van de Oostenrijkse dirigent Walter Weller geeft het Rotterdams Philharmonisch Orkest vrijdag 17 fe bruari een concert in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Solist in dit meersterserie-concert is de Franse violist Au- gustin Dumay. Op het programma staan werken van Ri chard Strauss, Max Bruch en Johannes Brahms. Het con cert begint om kwart over acht. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest, telefoon 141141. Bries De Leidse groep Bries treedt vrijdag 17 februari op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Bries is een drie manschap dat vanuit de klassieke-, barok- en popmu ziek nieuwe klanken heeft gecomponeerd. Hiertoe be hoort onder meer het slagwerk dat wordt vertolkt met behulp van een pakje hagelslag, twee wangen en een voettambourijn. Alle composities van de groep zijn in strumentaal en zelf geschreven. Het optreden begint om kwart over acht, kaarten zijn vanaf half acht (en in de voorverkoop) verkrijgbaar. Volksdansen In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag middag 17 februari een volksdansinstuif voor ouderen van af 55 jaar gehouden. De bijeenkomst begint om twee uur en de toegang bedraagt twee gulden vijftig. Aniba 's De Engelse zangeres Jill Burns treedt vrijdag 17 febru ari op in Aniba's muziekkamer (hoek Witte Singel- /Herenstraat). Burns vertolkt Ierse en Engelse liedjes aangevuld met wat eigen werk. Ze wordt daarin bijge staan door twee begeleiders op mandoline en gitaar. Jill Burns maakte één langspeelplaat en bracht on langs de single „Skates and Bananas" uit. Het concert begint omstreeks negep uur. LEIDEN De Socialisti sche Partij (SP) heeft het gemeentebestuur ge vraagd aan burgers meer informatie te verstrekken over het bestaan van de regeling 'woonkostentoe- slag', een vorm van tijde lijke huursubsidie via de bijstand. De SP meent dat het college ernstig tekort schiet in het geven van voorlichting over dit soort regelingen. De SP verwacht dat een aantal mensen in Leiden aanspraak kan maken op de toeslag maar door de onbekendheid ervan er geen krijgt. „Het gemeente bestuur heeft boter op zijn hoofd door wel te klagen over het beleid van de regering maar eigen voorlichting ach terwege te laten", vindt de SP. De partij heeft het college een door haar gemaakte folder op gestuurd in de hoop dat deze gebruikt zal gaan worden. Bij de gemeente wordt momenteel gewerkt aan voorlichtingsma teriaal over de regeling. Ove rigens heeft een enquete van de SP onder de grotere Neder landse gemeenten uitgewezen dat vrijwel nergens goede fol ders over de regeling te ver krijgen zijn. In sommige ge vallen wisten de desbetreffen de ambtenaren nauwelijks van het bestaan van de regeling. De woonkostentoeslag is een regeling die de mazen in de huursubsidieregeling tracht te dichten. Bijvoorbeeld personen wier inkomen is gedaald of zij die te duur wonen om huur subsidie te krijgen, kunnen er in sommige gevallen gebruik van maken. Voor de toeslag komen ook personen in aan merking die geen uitkering via de GSD ontvangen. thijs, zn. van F. J. Goorhuis en G. H. Uitman; Robert, zn. van A. W. van Egmond en G. M. Beij; Gerrit Johan nes, zn. van J. Bouwman en J. J. Guiit; Wouter, zn. van J. Erkelens en M. C. Meerts; Micha Jelmer Christi- aan, zn. van F. W. J. Fraikin en C. W. van Loon; Florentine Martina, dr. van N. W. Goy en M.J. M. Fles; Marnix Pieter Michiel, zn. van P Kop en W. M. Tijssen. Overleden: H. W. Klaverveld, geb. 7 sept. 1910, man; C. C. G. van Etten, geb. 11. feb. 1918, man; J. H. H. van der Beek, geb. 9 feb. 1912, echtg. van A. Bernard; P. C. den Hoed, geb. 21 nov. 1903, geh. gew. met I. van der Veer; M. E. Gerke, geb. 28 jan. 1947, echtg. van H. J. F. G. de Nijs; J. A. M. Quint, geb. 18 dec. 1983, zoon; M. E. Freeke, geb. 18 mei 1903, geh. gew. met J. van Zijp; M. de Best, geb. 19 jan. 1923, geh. gew. met P. Wasse naar, D. van den Doel, geb. 2 feb. 1933, man; A. van der Zeeuw, geb. 13 nov. 1898, geh.- gew. met V. van der Linden; A. J. Warnaar, geb. 12 aug. 1911, geh. gew. met J. van der Vos; A. G M. Walenkamp, geb. 28 april 1907, echtg. van H. A.J.M. van Woerden; -A. Stam, geb. 3 okt. 1924, geh. gew. met H. J. Hogenhout; M. Kooreman, geb. 18 mei 1896, echtg. van P. van Egmond, A. M. Baalber- gen, geb. 27 juli 1897, geh. gew. met G. Wessel; C. J. van Klink, geb. 20 april 1907, man; N. Plug, geb. 7 feb. 1908, vrouw; J. A. J. Eijzenbach, geb. 1905, man; A. Broer, geb. 20 F. A. Verkuil, geb. 17 G. W. van Veen. geb. 1; A. Pols, geb. 29 feb. 1902, feb. 1920, 19 sept. 1967, feb. 1932, man t 1936, S. M. S. Laterveer, geb. 14 feb. 1897, geh. gew. met J. Se- gijn; G. H. Zwaan, geb. 24 maart 1918, man; E. S. K. Brüning, geb. 23 feb. 1898, geh. gew. met K. P. J. Bisdom; C. van der Niet, geb. 6 april 1887, «nan; G. H. Bos, geb. 4 april 1916, vrouw; C. A. Bouwman, geb. 23 mei 1941, echtg. van S. Cok; H. A. Wolf- fenbuttel, geb. 12 feb. 1932, man; J. Trouwee, geb. 21 april 1898, geh. gew. met I. Habraken; C. Schlag- wein, geb. 21 mei 1916, echtg. van D. Groenendijk; F. Zirkzee, geb. 27 dec. 1887, man; J. Paauw, geb. 7 okt. 1899, Gehtwrd: A. de Graaff en J. M. H. Niks; P. Th. H. J. van Hoek en H. Teske; F. D. Schijven en E. A. A. Tis- seur; W G H. Dubbelaar en M. Brandt; F. H. M. Obreski en H.J. Niewzwaag; A. D. Boon en Y M. van Steenbergen; H. Struijk en J. Schef- fer; J. G. H. Willard en A. M. C. van Hooven. De politie heeft gistermiddag een 21-jarige Lei- Volksngehouden wegens poging tot doodslag. ?paalpaar was afgelopen vrijdag betrokken bij een onge- Hij nam een bocht te ruim en ramde en \(an een 29-jarige Leidenaar. Toen de man hoorde Alitie werd gewaarschuwd, sprong hij weer in zijn ted op de 29-jarige Leidenaar in. Deze was voor de 'ium> de 21-jarige man gaan staan om het wegrijden te man kon nog net op tijd wegspringen. De politie dezelfde avond de auto van de 21-jarige Leidenaar genomen. De auto stond geparkeerd aan de Sper- De 21-jarige Leidenaar werd gisteren in het poli- 't! aan de Zonneveldstraat aangehouden, toen hij wat er met zijn auto was gebeurd. LEIDSE POLITIE EN BURGEMEESTER: Pro Patria-kwestie onze zaak niet LEIDEN „De Leidse gemeentepolitie en ik hebben niets met de zaak Pro Patria te maken", aldus burgemeester C. Goekoop gisteravond in een vergadering van de commissie voor de alge mene en bestuurlijke aangelegenheden. Goekoop gaf hiermee antwoord op de vraag van het PvdA-raadslid W. van der Pluijm die wilde weten wat de burgemeester van plan is te doen in de zaak Pro Patria. Leden van Pro Patria, een Leidse studenten-weerbaarheidsvere niging, misdroegen zich vorig jaar november tijdens oefeningen op het Infanterie Schietkamp in de Harskamp. Ruiten werden ingegooid, brandjes gesticht en in een kamer waarin acht men sen sliepen, werd een rookpot gegooid. „Pro Patria valt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van defensie en het voorval heeft zich afgespeeld in Gelderland. De zaak is in han den van de officier van justitie in Arnhem", wees de burgemees ter enige Leidse betrokkenheid bij de zaak Pro Patria van de hand. „Leiden geen broeinest voor heroïnescene" LEIDEN Burgemeester C. Goekoop vindt de uitspraak „Lei den is een interessant nest voor de heroïnescene" aan de over dreven kant. „Leiden is geen broeinest op dit gebied", aldus Goekoop gisteravond in de commissie voor algemene en stuurlijke aangelegenheden. Bovengenoemde uitspraak werd enige weken geleden gedaan door mevrouw J. Couzijn, officier van justitie in Den Haag, in een zaak tegen een Leidse heroïnehandelaar. In een artikel in deze krant (op maandag 6 februari) werd deze uitspraak van mevrouw Couzijn ook door de Leidse politie afgezwakt. Er is wel sprake van een stijging in de handel en het gebruik van heroïne, vindt de politie. In datzelfde artikel zei de heer J. Ko ren, coördinator van het Leidse consultatiebureau voor Alcohol en Drugs dat er sprake is van een zeer snelle stijging. Het CDA heeft er bij de burgemeester op aangedrongen om de handel in heroïne zeer hard aan te pakken. lalde is all daan, Het aantal »r hien is in de eerste n hu'en van dit jaar wonierk toegenomen De bhte van dezelfde ^erg(in 1983. Dit zei ekeraris H. van Voor reteravond tijdens jgadering van de der)iie voor algemene üurlijke aangele- |n (ABA). Er politie nog djauwelijks on(ier- hfrieht om misdrij- Het ,te lossen. „Het is insen met ^raan staai gel I zo'n int b ct on open", aldus Van Voor den. Personeelsuitbreiding zit er voorlopig niet in voor de Leid se politie en daarom zal er nog efficiënter moeten worden ge werkt. Zo wordt er bijvoor beeld gedacht aan de mogelijk heid om het publiek zelf for mulieren te laten invullen (een zeer tijdrovend karwei), zodat de politie meer tijd krijgt voor andere zaken. Het aantal misdrijven stijgt ie der jaar sterk in Leiden. In 1983 werd 7.333 maal aangifte gedaan van misdrijven zoals inbraken, diefstallen en mis handeling. In, 1982 werd 6.022 keer een misdrijf gemeld. Dit is een stijging van 20 procent in één jaar tijd. Het aantal in braken en diefstallen (de zoge naamde kleine criminaliteit) had met 25 procent een groot aandeel in de toename van het aantal aangiften. De Leidse cijfers steken volgens Van Voorden ongunstig af bij de landelijke. „Er wordt niet meer gerecher cheerd, maar geregistreerd", merkte de commissaris op. „Gericht onderzoek plegen is er nauwelijks bij, we pakken alleen wat ons voor de voeten loopt". Uitzendkrachten J. Walenkamp (CDA) stelde voor om voor dat administra tief werk van de politie uit zendkrachten aan te trékken, zodat politiemensen zich met politiewerk kunnen bezighou den. „Op deze manier kunnen we toch enige invloed uitoefe nen op het personeelbeleid", meende Walenkamp. Burge meester C. Goekoop wees die suggestie van de hand. „We komen al twee ton tekort op de personele begroting. Uit zendkrachten zijn uit den boze." Waarop Walenkamp stelde dat het mogelijk is om aan het toewijzen van uitzend krachten aan de politie een hogere prioriteit toe te ken nen. W. van der Pluijm (PvdA) be toogde dat de enige oplossing voor het probleem meer perso neel is. Partijgenoot R. Eiker bout: „Het is een illusie te den ken dat er in de komende ja ren extra krachten komen". Deze mening werd gedeeld door Van Voorden. „Perso neelsuitbreiding zit er voorlo pig niet in en daarom zullen we nog efficiënter moeten gaan werken", zei de commis saris. „Het blijven toch alle maal lapmiddelen, zolang je niet meer mensen tegenover meer misdrijven kunt zetten", aldus burgemeester Goekoop, die de stijging van het aantal misdrijven als een landelijk probleem kwalificeerde. tot veld* Niet alleen Iragjzijde van organisa- hulji de middenstand, uit ambtenaren- aal wordt met enige aangekeken tegen zo(i om winkels in de {-parkeergarage t Levendaal onder tgen. De beleids- stadsvernieuwing, 'ep van ambtena- er voorzitterschap thouder C. Waal, •iet college er voor lllschuwd „de schade as ?t kernwinkelappa- bar( beperken en het ordtximaal uit te bui- oostpunten voor de keuze kels in de garage, zijn 1 de beleidsgroep: de oudj van grote kernwin- env( warenhuizen moet arnvermeden; de winkels met passen in de aanloop- dqar de binnenstad en in 3bp een kombinatiebe- mt h de binnenstadwin- ringader gaat de beleids- lageikoord met winkels in et gifood-sector, auto-on- edee en dagelijkse goede- Dder enthousiast zijn de nten over winkels in in [egevoelige en exclu- Oofederensector". Onder zouden er zich tckunnen vestigen die ichte concurrent vor- winkels in de bin- Beter vindt de be- Db het wanneer zou snee worden uitgegaan van winkels in 'schoeisel en textiel'. Uit het distributie-planologisch onder- Zoek is duidelijk geworden dat mensen juist voor dit soort za ken naar Den Haag gaan (uit het laatste onderzoek uit '76 bleek dat er voor bijna 40 mil joen gulden aan koopkracht uit Leiden wegvloeide). De be leidsgroep adviseert het colle ge de winkels niet te groot te maken, zodat de kans groter is dat klanten door zullen lopen naar andere winkels in het centrum. De beleidsgroep vindt tenslotte dat de Kore- vaarstraat, na Het gereedko men van de garage, voor voet gangers aantrekkelijker moet worden gemaakt. Ook dient het Pieterskerkhof autovrij te worden gemaakt. Bezwaarschriften Het college heeft inmiddels de gemeenteraad geadviseerd alle 13 bezwaarschrifften die tegen het bestemmingsplan Sanders zijn ingediend, van de hand te wijzen. De bezwaren worden morgen in een gezamenlijke vergadering van drie commis sies behandeld. Het college heeft de ENFB, die had ge steld dat'er in de garage meer stallingsmogelijkheden voor fietsen dienden te worden op genomen, beloofd dat er bin nenkort, zo dicht mogelijk bij de Breestraat, een fietsenstal ling wordt verwezenlijkt. De buurtbewoners worden gerust gesteld door de toezegging van het college dat tenminste één verdieping van de garage toe gankelijk wordt gemaakt voor het stallen van hun auto's. Het plan om de vestiging van een dancing op de begane grond mogelijk te maken, is uit het definitieve bestemmingsplan verdwenen. Omwonenden behoeven vol gens het college niet te vrezen voor geluid- en stankoverlast van auto's die door de Kaar- desteeg zullen trachten de ga rage te bereiken. Het aantal auto's dat dagelijks door de Kaardesteeg zal rijden wordt desalniettemin op 1200-1400 geschat. De schattingen voor dé zaterdag bedragen 2400 au to's. B en W verwachten dat de Garenmarkt de eerstvol gende vijf jaar nog als par keerterrein in gebruik zal kunnen blijven. De gemeente heeft zich tenslotte bereid ge toond om wanneer daar be hoefte aan is met de univer siteit te onderhandelen over de openstelling van de WSD- garage voor omwonenden en/of winkelend publiek. Tot op heden hebben winkeliers en buurtbewoners daar echter te weinig interesse voor ge toond, menen B en W. Ondanks alle twijfels die wethouder C. Waal heeft over het nut van de Ka mer van Koophandel, laat het college toch weten waardering te hebben voor de energie die de ka mer in het advies over de parkeergarage heeft ge stoken. In de praktijk komt er echter meer bij kijken dan de Kamer zich voor kan stellen, menen B en W. imoj ovej 1 zijl |"m?er M. Gort, secre- tot van de bestuurs- uwfiissie van Ende- ■uwt, sloeg gistermid- ie eerste paal voor Centraal Magazijn tot |et ziekenhuis, ire I It dit magazijn, dat ilen^es maanden klaar zijn, wordt de ge- "8bevoorrading van Jiekenhuis geregeld espit goederen van bui- i, d( in ontvangst geno- het'De afgelopen jaren ide,n aantal sterk ver- rde (woon)gebou- n afgebroken waar- [70 het ziekenhuis een m I andere aanblik 100: gekregen. Het 00 Ve gebouw van het 'aal magazijn maakt mo| uit van deze ver- vingsdrift. Spelende jongetjes veroorzaken brand Twee jongetjes van twaalf jaar oud hebben gister middag in de woning aan de Oude Herengracht 14 een uitslaande brand ver oorzaakt. De bovenetage van de woning brandde uit en de rest van het pand liep veel waterschade op. De brand ging gepaard met een hevige rookont wikkeling. Het tweetal, de zoons des huizes en een vriendje, waren met een fles spiritus en met vuur In de weer op de kamer van de jongen. Toen er brand ontstond, trachtte één van de twee het vuur met een emmer water te bestrijden terwijl de ander probeerde de brand uit te trappen. Maar al gauw bleek dat alleen de brandweer het vuur nog de baas kon. De schade die de brand aanrichtte is aanzienlijk. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Winkeldieven na lang zoeken gevonden LEIDEN In de vestiging tie ging naar de winkel toen van V&D aan de Breestraat het alarm afging. Eén van de zijn vannacht een 17-jarige ruiten bleek verwijderd. De Leidenaar, een 19-jarige Lei- winkel werd systematisch denaar en een 20-jarige Lei- doorzocht en uiteindelijk werd derdorper na bijna een uur het drietal gevonden en aan zoeken aangehouden. De poli- gehouden. Fietsdieven gepakt LEIDEN Een 14-jarige en tion een fiets te stelen. De po- een 16-jarige Leidenaar zijn litie heeft het tweetal aange- gisteren op heterdaad betrapt houden en overgebracht naar toen zij probeerden op het sta- het bureau. Wielrijdster zwaar gewond LEIDEN Een 56-jarige Lei- derdorpse is gistermiddag om streeks één uur met een gebro ken been, een gebroken heup en een gebroken bekken naar het AZL overgebracht nadat zij op het Stationsplein door een motorrijder van de Leidse politie was aangereden. De be stuurder van de motor, een 36- jarige Katwijker, werd met een gekneusde arm naar het AZL overgebracht. De motor reed in de richting van de Plesmanlaan toen vlak voor het station de vrouw plotseling op haar fiets een voetganger soversteekplaats overstak. De bestuurder van de motor kon de vrouw niet meer ontwijken. Volgens een woordvoerder van de politie was de motorrij der net opgetrokken voor een groen verkeerslicht. De vrouw zou het rode verkeerslicht op de voetgangeroversteekplaats genegeerd hebben. INBRAAK BIJ VTL LEIDEN Bij een inbraak in het clubgebouw van voetbal vereniging VTL aan de Voor- schoterweg zijn in de nacht van zondag op maandag vier speelautomaten opengebroken. De dieven gingen er uiteinde lijk vandoor met ongeveer tweehonderd gulden en vijf tien pakken koffie. Op de stoep van het clubgebouw werd nog een tas met suiker aangetroffen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Geboren: Willem, zn. van W. Hoek en C. van Delft; Frans, zn. van L. van Dunnen en J. M. Cle mens; Franciseus Gerardus, zn. van S. W. van der Hulst en M. A. Ter- meulen; Tsai Wing, dr. van S. T. Man en W. M. Tang; Erwin, zn. varl M. C. M. van Oevelen en J. van den Eijkel; Stephan, zn. van M. N. M. Hoekman en C. Z. Schenk; Johanna Catharina, dr. van C. J. Verdoes en D. F. Knetsch; Margrietha Jannij, dr. van K. J de Feij en L, Overduin; Na- tascha Francisca, dr. van F. E. Hoog- enhout en Y. E. Vaillant; Jamal, zn. van E. A. Cherkaoui en A. Harrak; Sietske, dr. van F. Hoogeveen en M. van de Haar; Nicolaas Jacob, zn. van G. P. N. Schoonderbeek en J. W. Korbee; Leendert, zn. van D. van Duijn en C. M. Vlieland; Steven, zn. van J. H. H. van Beek en A. R. Vis ser; Cornelis, zn. van N. C. de Vreugd en C. K. Hus; Cornelis Nicolaas, zn. van N. C. de Vreugd en C. K. Hus; Maria Alida Cornelia, dr. van J. J. M. Tuijthoff en A. C. M. Dorrestijn; De- nise, dr. van Th. van der Meij en E. E. J. Binnendijk; Suzanne Charlot te, dr. van A. H. M. de Wit en C. J. Fung-Kim; Martinus Gijsbertus, zn. van W. P. Ouwehand en K. Hoek; Siu Wai, zn. van W. M. Lam en C. M. Chan; Rachid, zn. van M. Maatoug en O. Ferchachi; Vincent Simon Corne lis, zn. van S. C. H. Heemskerk en L. M. Helmus; Eva Margaretha, dr. van M. W. Pouw en B. M. Rozenberg; Tom, zn. van J. G. Kortekaas en Y. B. van 't Oever; Johanna Wilhel- mina Maria, dr. van J. C. N. M. Aarts en A. L. van der Leij; Mounia, dr. van A. Bahi en F. El Bekkaoui; Ma-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3