Waterkijkers" maken et hulpdiensten lastig Lubbers wijst media-standpunt CD A-fractie af Kabinet verbindt voortbestaan aan besluit raketten formant Klaus Barbi ijgt verzetspensioen n ruim 100.000 gulden INLAND Hasj tussen de gordijnen CDA wil kabinets beleid, bijstellen, WD niet Akkoord over arbeidsduur verkorting lijkt in zicht SL IN GROTE RIVIEREN ZAKT WEER Bert de Vries onthutst en geërgerd Havo en vwo samen in nieuw lyceum EcidócSouoont MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 trappen [onveilig »)AM Meer dan 90 procent ^^iite trappen in woningen zijn on- concludeert de Stichting Consu- feilighéid in Amsterdam na een onderzoek. Jaarlijks moeten 20.000 slachtoffers in het zieken- 1 korten behandeld na een val van de ssen \r schatting 53.000 slachtoffers zich bij de huisarts nadat 'aviscPë trap-op of -af onfortuinlijk •n /geëindigd. De belangrijkste te- g. IntÜen zijn: onjuiste plaatsing van 'jde VR< ontbreken van een tweede nvoldoende hoogte van de balu- grote afstand tussen de spijlen Dnvoldoende verlichting op of e trap. DORDRECHT Verdacht van invoer van een container met gordijnen, waartussen een partij hasj zat verborgen, zijn zaterdag in Dordrecht drie mannen aangehouden. De smokkelwaar kwam uit de Antwerpse haven, waar politie en douane de container al een paar dagen in de gaten hielden. Toen de drie drie Nederlanders poolshoogte kwa men nemen, werd door de Belgische politie con tact opgenomen met de Nederlandse collega's. Vervolgens wachtte men rustif af tot de container zijn eindbestemming in Dordrecht had bereikt. De politie kwam de partij op het spoor via een onder zoek naar de van omvangrijke fraude verdachte W.R., voormalig topman van het afvalverwer kingsbedrijf Uniser, van wie men vermoedde dat hij ook betrokken is bij drugssmokkel. Medewerker stichting voor buitenlanders lid Centrumpartij MAASTRICHT Een 53-jarige medewer ker van de Limburgse Immigratie Stich ting, die in veel plaatsen ontmoetingscen tra voor buitenlanders heeft, blijkt lid te zijn van de Centrumpartij en is daarom voorlopig met verlof gezonden. Andere medewerkers herkenden zijn stem in een radiouitzending van de CP. De man heeft toegegeven lid te zijn van het hoofdbestuur van de CP en van het bestuur van de afde ling Limburg. De voorzitter van de stich ting zei dat de man niet te handhaven is, „omdat onze doelstellingen haaks staan op hetgeen de CP nastreeft". Opnieuw varkens pest in Twente WEERSELO In Twente is opnieuw een geval van varkenspest geconsta teerd. Het gaat om een boerenbedrijf in Saasveld (gem Weerselo). De 120 var kens op deze boerderij zijn inmiddels afgemaakt om uitbreiding van de zeer besmettelijke ziekte te voorkomen. Te vens geldt binnen een straal van vijf kilometer rond het getroffen bedrijf een vervoersverbod voor levende var kens. De politie heeft het gebied aange geven met waarschuwingsborden en patrouilleert er extra. Eerder deze week deed zich varkenspest voor op een boerderij in Denekamp. Ook daar moesten ongeveer 120 varkens worden afgemaakt. De Groenen doen mee aan Europese verkiezingen AMERSFOORT De onafhankelijke poli tieke partij De Groenen zal deelnemen aan de Europese Verkiezingen in juni van dit jaar. Dit is zaterdag besloten door de partij raad. De campagne van De Groenen zal worden gevoerd in nauwe samenwerking met tenminste zeven Europese groene zus terpartijen, op basis van een gezamenlijk programma. De samenstelling van de „groene" lijst wordt over een maand be kendgemaakt, aldus een mededeling. Het hoofdbestuur van de Centrumpartij heeft dit weekeinde de lijst bekend gemaakt voor de Europese verkiezingen. Tot lijsttrekker werd gekozen A. Vierling, gevolgd door M. Viesen en mr A. Lier. Wandelaar vindt babylijkje BAARN Een wandelaar heeft zaterdagmorgen in een park in Baarn vlakbij de spoorweg het lijkje van een enkele uren tevoren ge boren baby gevonden. Volgens een arts die het lijkje onderzocht, heeft de baby enige tijd geleefd. De doodsoorzaak van het meis je kon niet worden vastge steld. Het onderzoek heeft niet kunnen uitwijzen of het kind overleed voordat het in het bos werd verstopt of dat het daar levend is achtergelaten. f\K HEB EC. NQDlT IN CÜJXfP. baj=5. INHIIS/ \JcA\GElHJEN VERPOPcgiicen HieritJ- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA is bereid het beleid van het Kabinet-Lubbers voor de gezondmaking van de economie bij te stellen, als de voorspellingen van het Centraal Planbureau erg somber uitvallen. Dit heeft het CDA-kamerlid Gerritse zaterdag gezegd voor de VARA-radio. Gerritse betoogde dat je niet dogmatisch moet vasthouden aan het terug brengen van het financie ringstekort van de over heid, als blijkt dat dit slecht is voor de werkge legenheid en de gezond making van de economie. Gerritse deed zijn uitspraken naar aanleiding van vorige week uitgelekte cijfers van het Planbureau, die overigens la ter als „vingeroefeningen" voor een definitieve bereke ning zijn aangeduid. Uit die cijfers bleek dat het kabinets beleid ertoe leidt dat de werk loosheid verder stijgt, bedrij ven niet meer investeren en het financieringstekort van de overheid nauwelijks daalt. Gerritse kwam met zijn uit spraken in botsing met zijn VVD-collega De Korte. Deze stelde dat het Kabinet onver kort het in het regeerakkoord uitgezette bezuinigingsbeleid moet voortzetten. Het PvdA- kamerlid Wöltgens zei daaren tegen verheugd te zijn met de uitspraken van Gerritse. De PvdA'er pleitte ervoor dat be drijven een deel van hun winsten gebruiken voor het scheppen van arbeidsplaatsen, bijvoorbeeld door arbeidstijd verkorting. Gerritse zei zich in die gedachte te kunnen vin den. Ambtenarencentrales: DEN HAAG De mogelijk heid lijkt aanwezig tot over eenstemming te komen over de wijze waarop arbeidsduur verkorting in de collectieve sector in de komende jaren kan worden geregeld. Dit heb ben de drie centrales van overheidspersoneel, de CCOOP, het Ambtenarencen- trum en de CMHA zaterdag laten weten na afloop van een informeel overleg met minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken). Volgens de centrales bleef er ook in dit overleg verschil van inzicht bestaan over de totale omvang van de bè^uinigingen op de arbeidsvoorwaarden. De drie centrales hebben de mi nister nog eens nadrukkelijk gezegd niet" bereid te zijn het regeerakkoord te onderschrij ven (ombuigingen van totaal circa vier miljard gulden in 1985 en 1986). Met name met betrekking tot dit laatste punt is afgesproken dat Rietkerk en de drie centrales elkaar vrij dagavond opnieuw zullen spreken. „Dan de minister antwoord moeten geven op de vraag of een meerjarig con tract tot de mogelijkheden be hoort", aldus de CCOOP- -woordvoerder. Minister Rietkerk heeft zater dag opnieuw bevestigd, dat in ruil voor de prijscompensatie van 1984 in elk geval twee roostervrije dagen met volledi ge herbezetting zullen worden toegekend. Deze herbezetting levert volgens de bewindsman 13.000 arbeidsplaatsen op in de collectieve sector (ambtenaren en trendvolgers). De FNV-ambtenarencentrale, de ACOP, doet niet mee aan het informeel overleg. Woens dag doet de ACOP wel mee aan het centraal georganiseerd overleg. De vier centrales pra ten dan met Rietkerk vooral over een eventueel nieuw overlegstelsel. k c aantal „waterkijkers" de hulpdiensten gisteren gro te hinder bezorgd. Op de weg Nijmegen-Venlo was het enorm druk. Er ont stonden lange files vooral op de Maasbrug bij Gen nep en in de omgeving van Mook. De vele kijklustigen negeer den de wegafzettingen en be lemmerden de hulpverlening in ernstige mate. De Venlose politie trad daar streng tegen op. Een woordvoerder van de gemeente merkte op dat de kijkers zich zó hinderlijk ge droegen dat zij „met hun au to's bij wijze van spreken de leden van de opruimingsdienst de schop uit de handen re den". Wat de wateroverlast betreft is nu de zaak in Mook, het meest kritieke punt in Limburg, ge heel onder controle. Het Maas water was gisteren tegen het eind van de middag al een hal ve meter gezakt. De daling gaat nog steeds door. In Venlo en Roermond is men vandaag aan de grote schoon maak van de straten begon nen. tot e ië. Ot an dei 'e fill egaai ntille kim - stelle ie aa trijs) j* tag;. CElCOFTü WOU WOCR&EELD IN is all IJEINCARNATIE? O^liNHCCRi' en op de eeuwenoude ondergelopen iJsseikade in Deventer. den samengevoegd tot een nieuw soort lyceum. Het aan tal verplichte examenvakken wordt daarbij verhoogd van zes of zeven nu naar elf of twaalf. Het nieuwe lyceum moet met ingang van 1986 van start gaan. Dit heeft staatsse cretaris Ginjaar-Maas (Onder wijs) dit weekeinde gezegd voor de VARA-radio. Zij wil haar plannen nog voor de zo mer in een nota aan de Kamer bekend maken. Over de invoering van de middenschool zei de bewinds vrouwe dat het uitgesloten is dat er in deze kabinetsperiode een besluit valt. Die besluit vorming zal pas aan het eind van de tachtiger jaren tot stand komen. Wel zal er een wetgeving komen waardoor de experimenten met de midden school worden gedekt. Ginjaar-Maas verklaarde ver der dat het plan om schoolgeld te gaan heffen voor kinderen tussen twaalf en zestien jaar, een plan waar de Kamer zich eerder tegen keerde, weer bo ven water zal komen als er op Onderwijs nog meer bezuinigd moet worden. „Ik voel weinig voor nog grotere klassen of voor het ontslaan van leer krachten", aldus Ginjaar over alternatieven voor het plan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Kabi net-Lubbers zal zijn voort bestaan verbinden aan een besluit over de plaat sing van 48 kernraketten in ons land. Het Kabinet zal dus opstappen als een meederheid van de Ka mer het kabinetsbesluit niet ondersteunt, zo heeft premier Lubbers dit weekeinde voor de NOS- radio verklaard. Lubbers zei dat de raketten- kwestie „zeker een crisis waard is". Tegelijk benadrukte de premier dat het Kabinet een zodanige benadering van de zaak tracht te vinden, dat er zowel recht wordt gedaan aan het gevoelen binnen het Kabinet als aan de opvattin gen in de politiek en de coali tie. De premier stelde dat de ra- kettenkwestie niet met een simpel „ja" of „nee" beant woord kan worden, maar ge zien moet worden in het totaal van de Nederlandse kerntaken binnen de NAVO. Lubbers liet weten dat er bij een ja" tegen de raketten andere kerntaken van het Nederlandse leger zul len moeten vervallen. Het be leid blijft erop gericht het aan tal Nederlandse kerntaken niet groter te laten worden maar terug te dringen, aldus Lubbers. Hij zei zich niet met de rug te gen de muur gezet te voelen door uitspraken van de VVD- kamerleden dat het Kabinet zondermeer „ja" tegen de plaatsing moet zeggen. „Als voorzitter van de ministerraad bezie ik die uitspraken mild". Premier Lubbers tijdens de maaltijd in het Turfschip in Breda in gesprek met de CDA-lijsttrekker voor het Europees Parlement, Bouke Beumer. Links minister Van den Broek van buitenlandse za ken. IRDAM Er Afjjieen nader onder- naar het mefe/Verleden van de in -hm* woonachtige Ne- a/iterfer Guillaume M ZeZhs, die al tien jaar ^enMzetspensioen krijgt oete/ijm 100.000 gulden Meertens werkte en me* 1941 vJjmann (informant) f Duitse oorlogsmis dadiger Klaus Barbi. Volgens de Buitengewone Pensioenraad zijn de laatste maanden nieuwe gegevens over Meertens binnengeko men, die zijn oorlogsverleden in een ander daglicht kunnen plaatsen. Onderzocht wordt nu, of Meertens bij zijn pensi oenaanvrage in 1974 de raad bewust heeft misleid. In dat geval kan de raad de pen sioenuitkering van totaal ruim 1 miljoen gulden terugvorde ren. Volgens de oorspronkelijke verklaring van Meertens speelde hij in de Tweede We reldoorlog een dubbelrol. Als informant van Barbi zou hij de verzetsbeweging „OD" belang rijke informatie hebben gege ven over de Duitse Sicherheits Dienst (SD) in Amsterdam. Op 7 januari 1947 werd Meertens door het Bijzondere Gerechts hof in Amsterdam onvoor waardelijk buiten' vervolging gesteld. over een binnenlandse aange legenheid. Lubbers zei in Breda „met verbazing" kennis te hebben genomen van de opvatting in het CDA dat de omroepen be dreigd worden in hun bestaan, als de Medianota van minister Brinkman (wvc) ongewijzigd wordt uitgevoerd. „De omroe pen zijn geen amusementsin dustrie; zij richten zich op groepen in de maatschappij met hun eigen geestelijke en culturele opvatting", aldus Lubbers. Volgens hem is abon- nee-tv te vergelijken met de voorbespeelde cassette-geluids bandjes, die in de winkel te koop zijn. „Ieder burger kan voor zich beslissen of hij het geld ervoor over heeft". Vol gens de premier is abonnee-tv daarom in de Medianota te recht gereserveerd voor het bedrijfsleven. Een derde televisienet acht Lubbers evenmin een goede zaak. Hij wees erop dat door de kabelsystemen veel mensen al zo'n negen stations kunnen ontvangen. „Het zou dus ei genlijk een tiende net zijn". Naar de mening van Lubbers is er dus eigenlijk geen reden voor een Nederland-3, dat bo vendien zou leiden tot een verhoging van de omroepbij drage. De premier zei meer te zien in een uitbreiding van het aantal uren dat de twee be staande netten in de lucht zijn. „Daarmee kunnen we de om roepen meer armslag geven". Naar verwachtig zal de Media nota eind deze maand in de Tweede Kamer in stemming komen. Voluit gelijk Lubbers verklaarde voorts in Breda dat het Kabinet bereid is mannen en vrouwen „vol uit" gelijke rechten te geven in het nieuwe stelsel van soci ale zekerheid. Maar omdat de financiële middelen beperkt zijn, zullen die individuele rechten wel lager uitvallen dan nu het geval is. Onlangs veroorzaakte minister Ruding (financiën) enige opschudding door op een CDA-bijeenkomst te verklaren dat een zelfstan dig recht van gehuwde vrou wen op een werkloosheidsuit kering te kostbaar zou zijn. Wat betreft Europa zei Lub bers dat het Kabinet veel wil investeren in een krachtige en open Gemeenschap. Welis waar moet er bezuinigd wor den, maar dat mag niet leiden tot „een draaikolk van nega tief denken". Lubbers wil dat er voluit gestreefd wordt naar economische expansie. Het CDA-congres ging zonder discussie en stemming ak koord met het programma van de Europese Volkspartij, waar in een aantal christen-demo cratische partijen in Europa samenwerken. Bouke Beumer, die de huidige CDA-afvaardi- ging in het Europees Parle ment leidt, werd bij acclamatie (er was geen tegenkandidaat) gekozen tot lijsttrekker. n exp t in dt De\- Het water in de en ac v_.w/ieren is weer aan J 'en. Bij Rijn, Waal, IJssel is de schade gebleven tot on- uiterwaarden irgestroomde ka- egen, Arnhem en Het bontst ;et de Maas. Maar peil daar gisteren g, heeft niet de maar het grote Minister Braks van Landbouw die gisteren noord-Limburg bezocht, heeft aangekondigd dat de schade voor de boeren en tuinders zal worden geïn ventariseerd. Dan zal bekeken worden of zij in anmerking komen voor een vergoeding in het kader van de rijksbijdrage regeling zelfstandigen (RZ). (Van onze parlementaire redactie) BREDA Premier Lub bers heeft in het openbaar afstand genomen van het standpunt van de CDA- fractie met betrekking tot de Medianota. Volgens de minister-president behoeft er geen derde televisienet te komen en behoeven de omroepen niet betrokken te worden bij de abonnee televisie. Lubbers zei dit zaterdag op een congres van zijn partij in Breda, dat gewijd was aan de in juni te houden Europese verkiezingen. CDA-fractieleider Bert de Vries, die ook op het congres aanwezig was, toonde zich nogal onthutst en geërgerd. Hij zei het zeer te betreuren dat Lubbers zich op dit punt van de CDA-fractie had verwij derd. „Ik neem aan dat hij die uitspraken heeft gedaan als minister-president en niet als voorman van de partij", aldus De Vries. Hij zei dan ook geen reden te zien, waarom zijn fractie nu opeens van stand punt zou moeten veranderen. Volgens ingewijden was De Vries behoorlijk kwaad, met name omdat Lubbers een con gres over een internationaal onderwerp had aangegrepen om de fractie „de les te lezen" (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De hoogste klassen van havo en vwo wor-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5