„Veel AOW'ers moedeloos van alle bezuinigingen Verfrissend concert in LVC el LEIDEN/REGIO CetebeSouoont MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 PfasJ J Bromfietsendieven in Leidschendam LEIDSCHENDAM De poli- tie van Leidschendam heeft zaterdag drie jongens uit die woonplaats aangehouden die bekenden vijf bromfieten te hebben gestolen. Het gestolen goed werd in een loods aan de Schoorlaan opgeslagen en daar uit elkaar gehaald. De opslag plaats kwam aan het licht toen een gedupeerde Leidschen- damse bromfietser hoorde dat zijn brommer aan de Schoor laan te vinden was. De drie, een van 14 jaar en twee van 16 jaar bekenden al snel. Na ver hoor zijn ze weer vrijgelaten. Zender uit de lucht gehaald LEIDEN De politie heeft zaterdagmiddag een illegale radiozender uit de lucht ge haald. De apparatuur met een waarde van 4.500 gulden werd in beslag genomen na klachten van omwonenden. De zender zond uit onder de naam „Wil lem 19 AT 147". De appartuur werd in een woning aan de Sperwerhorst aangetroffen. In de schuur van de woning werd ook nog een gestolen bromfiets gevonden. Jongen (15) mishandelde kinderen LEIDEN De politie heeft een 15-jarige Leidse jongen aangehouden, die heeft be kend in het afgelopen jaar twee meisjes en acht jongens te hebben mishandeld. Het gaat om kinderen van 5 tot 9 jaar oud. De Leidenaar pleegde in een aantal geval len ook ontucht met de kinderen. De poli tie zocht al maandenlang naar de dader maar men had pas afgelopen vrijdag suc ces. Een van de slachtoffertjes herkende de jongen, waarschuwde zijn moeder en deze riep onmiddellijk de politie te hulp. Aangifte van mishandeling in Holiday Inn LEIDEN Een 34-jarige Haagse heeft bij de politie aangifte gedaan van mis handeling. De vrouw verklaarde tegen over de politie, dat zij tijdens een bezet tingsactie in het hotel Holiday Inn aan de Plesmanlaan een klap met een hon- denriem had gekregen van een bewa ker. De bewaker zou van zich af gesla gen hebben, nadat hij van een demon strant een trap in zijn buik had gehad. De hal van Holiday Inn werd afgelo pen vrijdag kortstondig bezet als pro test tegen nieuwbouw van Holiday Inn in Amsterdam. Rechtswinkel vult belastingbiljet in LEIDEN De Leidse rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10 wil ook dit jaar behulpzaam zijn bij het invullen van het belastingbiljet. De rechtswin kel biedt iedereen die een inkomen beneden de ziekenfondsgrens heeft de mogelijkheid om het belastingbiljet te laten invullen. Daarvoor dient vooraf een afspraak gemaakt te worden. Lei- denaars dienen langs te komen en niet-Leidenaars kunnen telefonisch een afspraak maken. De rechtswinkel is van maandag tot en met vrijdag van tien tot vier uur open en het tele foonnummer is 130775. Het invullen wordt gratis gedaan. OUDEREN PRATEN OP THEMADAG OVER GEZONDHEIDSZORG LEIDEN ,.Ik heb gemerkt dat ouderen die alleen AOW hebben moedeloos worden. Maar wat wil je ook, ze kun nen niet eens een cursus bloemschikken betalen, terwijl dat 75 cent per les kost en f 1,50 voor het materiaal". Aan het woord is de heer C. Snij ders van de Wijkouderenraad Merenwijk. Hij is een van de organisatoren van de thema dag voor ouderen, die vrijdag 17 februari in buurthuis 't Spoortje wordt gehouden. Op deze bijeenkomst, waarvoor zich inmiddels een kleine hon derd ouderen hebben aange meld, staan de bezuinigingen in de gezondheidszorg cen traal. „Deze maatregelen heb ben de neiging om de laagst betaalden, dus ook de AO- W'ers, extra te pakken", zegt de heer B. Dekkers van de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk Leiden. Ook de heer K. Haneveld (Dienstencen trum) geeft zijn visie op de themadag. Alle negen wijkouderenraden in Leiden en de drie ouderen bonden ANBO, PCOB en de Unie/KBO zijn betrokken bij de organisatie van deze thema dag. Er is grondig onderzoek verricht naar de inkomenspo sitie van ouderen en de maat regelen op de gezondheidszorg die door de overheid en ge meente worden genomen. Deelnemers aan de themadag krijgen deze verzamelde infor matie thuis, zodat men goed beslagen ten ijs kan komen. Het bewuste onderwerp is on der meer gekozen, omdat ou deren over het algemeen wat meer te maken hebben met gezondheidszorg. Daarbij is de organisatie van mening, dat het bespreken van alle bezui nigingsmaatregelen niet op één dag te doen is. Men kan zich nog aanmelden bij het Dienstencentrum, telefoon 123744. Koopkracht „Veel mensen denken, dat alle ouderen het maar goed hebben met de AOW als basis en een leuk pensioentje erbij. Dat is niet zo, velen hebben alleen maar AOW", zegt Dekkers. De koopkracht van AOW'ers is van 1980 tot 1983 met tien pro cent gedaald. Over de vergrij zing van Nederland (steeds meer ouderen) merkt Hane veld op: „Ze doen net alsof de vergrijzing de oorzaak is van het duurder worden van de gezondheidszorg. Dat is niet waar". „Gezondheidszorg is een gunst en geen plicht", meent Snijders. In de nota „Volksgezondheid bij beperkte middelen" zet staatssecretaris Van der Rey- den (WVC) zijn visie op de ge zondheidszorg uiteen. Het uit gangspunt hierbij is het bevor deren van de zelfstandigheid van de patiënt/consument. Voor ouderen houdt dit bij voorbeeld in, dat men langer op zich zelf blijft wonen en dus niet wordt ondergebracht in een bejaarden- of verzor gingshuis. Deze maatregel be tekent, dat bejaardenhuizen een grotere wijkfunctie krij gen voor ouderen uit de buurt. Deze blijven dan thuis wonen, maar krijgen hun eten, medi sche verzorging en dergelijke van het bejaardenhuis. Wijkgericht „Deze accentsverlegging wordt door de ouderen over het alge meen wel als positief erva ren", zegt Dekkers. „Maar er moet geld komen om het te kunnen uitvoeren. In de wij ken waar geen bejaardenhui zen zijn, moeten ruimten ko men waar eten kan worden klaargemaakt, waar ouderen aan gymnastiek kunnen doen", aldus Dekkers die hier aan toevoegt dat in geen enke le nota wordt waargemaakt dat deze maatregelen finan cieel mogelijk zijn. „Wie be taalt het wanneer ouderen thuis hulp krijgen", vraagt Snijders zich af. Andere aangekondigde maat regelen zijn: eigen bijdrage voor geneesmiddelen, stijging van huisartsen- en zieken fondstarieven, eigen bijdragen ziekenvervoer, kortere opna meduur in ziekenhuizen, ter wijl er niet meer hulp worden geboden door gezinsverzor ging, open bejaardenwerk en kruiswerk. Gesprekgroepen Op cfe themadag wordt door de heren Donia (Konsumenten- contact) en Bultman (Zieken fondsraad) en de dames Snoei (Abva/Kabo) en van Branden burg (Algemene Vereniging van Patiëntenbelangen) het woord gevoerd. Na de lunch worden in gespreksgroepen tien thema's besproken. Aan de orde komen onder meer: inkomens van specialisten, artsen en verpleegkundigen, invloed van patiënten, effi ciënter werken door een taak verdeling tussen ziekenhuizen, eigen risico voor ziekenfonds patiënten, een andere organi satie van de gezondheidszorg. De bedoeling is, dat de deelne mers aan het einde van de bij eenkomst eigen standpunten en alternatieven voor de maat regelen van de overheid for muleren. „We moeten trach ten deze standpunten naar een landelijk niveau te tillen", vindt Dekkers. „In Amster dam, Rotterdam en Groningen worden ook zulke bijeenkom sten gehouden. Misschien kun nen we daarmee samenwer ken". Er is volgens de organi satoren enige haast geboden om tot landelijke actie te ko men, omdat de maatregelen van Volksgezondheid volgen de maand door de Tweede Ka mer worden behandeld. Staatssecretaris Van der Rey- den en alle Leidse gemeente raadsleden zijn uitgenodigd om op de themadag aanwezig te zijn. De staatssecretaris heeft de invitatie inmiddels af geslagen. Eén gemeenteraads lid heeft afgezegd, de rest heeft nog niets van zich laten horen. „De AOW'ers snappen het niet meer", meldt Dekkers. „Ze zien dat er voor de restauratie van de Boerhaavezalen en het opengraven van de Rijn en Schiekade miljoenen guldens beschikbaar worden gesteld, terwijl zij overal maar meer voor moeten betalen. Ouderen vragen zich af of dat nu wel nodig is in deze tijd van bezui nigingen. Ik weet ook wel dat de gemeente daar niets aan kan doen, dat geld komt van het rijk en moet daarvoor worden gebruikt. De plaatselij ke politiek speelt daar alleen zo slecht op in". KEES VAN HERPEN Economisch wel en wee Aan de Hogewoerd 56-58 is ..Garage de Wit", gevestigd, een filiaal van Rijndij'k 238a. Aan de Petronella Moens- straat is in het al eerder geves tigde gezondheidscentrum te vens het „buurthuis Stevens hof" geopend. Aan de Oude Singel 54 is Uitgeverij „De Zonnewijzer" b.v. gevestigd. Het „Leidse advocatenkan toor Teekens", gevestigd aan het Rapenburg 116, is uit Lei den vertrokken. Amb. handel in melk- en zuivelprodukten „P. te Henne- pe", gevestigd aan het Trans- vaalhof 12, is opgeheven. Aan het Kwekerijplein 25 is „Music Recording Service" ge vestigd, gekomen van Heren singel 44. Larissa Leather Art. is ver plaatst van de Hooigracht 27a, naar de Willem Klooslaan 30. „Datamaster", gevestigd aan de Schubertlaan 145, is per 12- II-'83 uit Leiden vertrokken. Aan de Carneoolstraat 16 is „Interface Plus", bedrijfsad- viesburo en het bemiddelen bij subsidie en kredietaanvragen, gevestigd. Aan de Mozartstraat 231 is Administratiekantoor „W. L. vén der Linden" gevestigd. „Elgon", computer adviesbu- ro gevestigd aan de Boerhaa- velaan 252, is uit Leiden ver trokken. In het bedrijfsverzamelge bouw aan de Evertsenstraat 99. is „Gescher en Vinken", buro voor grafische vormge ving, gevestigd. Aan de Parelstraat 7 is „Jan van der Luit Pensioen b.v." (het verstrekken van pensioe nen) gevestigd. „Firma Koster", grooth. en comm. handel in granen enz., gevestigd aan de Oude Singel 196, is opgeheven. Multi-Sound", gevestigd aan het Bizetpad 8a, is overgeno men en voortgezet door „Westrik Multi Sound". Timmerfabriek en loonzage- rij „Klinkenberg", gevestigd aan de Karei Doormanweg 1, is' uit Leiden vertrokken. „The Old Corner", verhuur van toneelkleding gevestigd aan de Boisotkade 1, is opgehe ven. Pedicure N. van der Leek, gevestigd aan de Nassaustraat 32, is opgeheven. „Zeevaart Grietje", verhu ren van zeiljacht gevestigd aan de Geregracht 41A, is opgehe- „Boebie's Jeans Shop", vrije- tijdskleding gevestigd aan de Haarlemmerstraat 116-120, is opgeheven. Aan de Adm. Backertweg 22 is „Mini Storage Europe b.v.", expl. van onr. goed gevestigd. „Elascon b.v.", gevestigd aan de Vijf Meilaan ong., is ver plaatst naar de Rooseveltstraat 2A. Aan de Hogewoerd 15 is te vens „E. P. Prohama", samen stellen, verpakken im- en exp. van koffie prod, en aanverw. prod., gevestigd. ,,'t Wijnvat", slijterij geves tigd aan de Van 't Hoffstraat 26, is opgeheven. F. J. Maas, schildersbedrijf b.v., gevestigd aan de Java- straat 68, is opgheven. Aan de Beestenmarkt 11 is „Concours Car Books (b.v. i.o.), im- en exporth. alsmede de klh. (zijnde een postorder bedrijf) in boeken, gevestigd. Aan de Vondellaan 45 is „A.B.V. Leiden", administra tiekantoor, gevestigd. (ADVERTENTIE) 14 februari Yidetitijtidag. Ome Willem zet Merenwijk op stelten Met vele tientallen zingende en joelende kinderen om zich heen, heeft Ome Willem (Edwin Rutten) zaterdagmorgen de nieuwe speeltuin „De Merendroom" in de Merenwijk geo pend. De speeltuin ligt achter buurtcentrum „Op Eigen Wieken". Al jaren lagen er plannen voor een speeltuin en gezien het grote aantal kinderen dat zaterdag op de been was, voorziet de speeltuin in een flinke behoefte maar geldgebrek was er de oorzaak van dat de plannen lang ble ven liggen. Uiteindelijk stelde de gemeente Leiden vorig jaar 150.000 gulden beschikbaar om „De Merendroom" aan te leggen. Ome Willem maakte van de gelegenheid ge bruik om wethouder J. Peters erop te wijzen dat kinderen zo lang laten wachten echt niet kan. De wethouder op schoot bij Ome Willem kon niet meer doen dan beamen dat het inderdaad allemaal veel te lang had geduurd om vervolgens het lijflied van Ome Willem uit volle borst mee te zingen. stel dat er geen krant was Een bloemetje kan zoveel doen. Natuurlijk doen. Maakt fleurig en yroen. Gek-expres" naar Leiden LEIDEN In de „week van de psychiatrie" doet de zoge naamde „Gek-expres" Leiden op 17 februari aan. Het is dit jaar de elfde keer dat er een „week van de psychiatrie" wordt gehouden waarmee aandacht wordt gevraagd voor de positie van patiënten van psychiatrische inrichtingen. Dit keer wordt op elke dag van die week van 13 tot en met 18 februari in een andere regio aandacht gevraagd voor psychiatrische patiënten. De „Gek-expres" is een bus die door het land trekt met aan boord een tentoonstelling. Op een videoband wordt een verkorte versie van de film „De Binnenkant" vertoond. Deze film is door de Stichting Pandora gemaakt en gaat binnenkort in première. De bus komt om half twee in Leiden aan en voor die dag staat ook de officiële opening van het Inloophuis aan het Rapenbrug op het programma, 's Avonds is er een feest in het Leids Volkshuis. De week die onder meer is opgezet met medewerking van de Cliëntenbond wordt in Utrecht afgesloten. LEIDEN Overstate ment: Nog zo'n langspeel plaat als Silhouette en straks staat Nasmak in de hitparade. Voor degene wiens wenkbrauwen bij het lezen van de naam Nasmak omhoog schieten (géén nieuw margarine- merk) het volgende be knopte college. De basis van de groep wordt rond 1978 gelegd. Gedurende de daarop volgende jaren vin den er nogal wat wisselingen in de bezetting plaats. Sinds 1983 opereert de groep als trio (Henk Janssen, gitaar, synthe sizer en zang, Theo van Een- bergen, bas en Toon Bressers, drums). De groep beweegt zich consequent buiten de gebaan de paden van de popmuziek met als resultaat een geheel ei gen geluid, dat zich moeilijk laat benoemen en daarom nog wel eens het stempel experi mentele new wave meekrijgt. Ritme is het fundament van de muziek van Nasmak. Syn- Nasmak in actie in het Vrijetijdscentrum. rijkste instrumenten. Die com- toegankelijk is voor de door- Silhouette uit kwam. De langs- binatie levert intrigerende snee luisteraar. Verrassing peelplaat is ook wat klank- wel vocaal als instrumentaal in orde, waardoor een nieuw geluid de oren vult. Bijgestaan door twee zangeres sen en een synthesizerduo was Nasmak zaterdagavond het po dium van het LVC op geklom men om vanaf die plek een prachtig concert weg te geven, dat hoofdzakelijk uit Silhouet- te-materiaal bestond. Vernuf tige songs, vaak met een maxi mum aan vocale zeggings kracht, hetgeen in Womb op een bijna expressionistische wijze door beide zangeressen tot uitdrukking werd gebracht. Op een welhaast funkachtige wijze trok Nasmak het publiek mee naar een climax. Een per- cussionistisch gezongen canon luidde het einde in. Even te rug naar het begin van dit verhaal: Nasmak heeft een (voorlopig?) hoogtepunt be reikt. De status van cultgroep brokkelt een beetje af. Hope lijk blijven de heren hun fris sen muzikale principes trouw en weten ze hun evenwicht te Vakan tiecursus jte trap) conclud feihghe: I onder 20.000 sl K&O start aan het einde van deze maand /cotfen beha cursussen. De cursussen bestaan uit tien lessen schat derhal f uur, die op maandag- of woensdagavond ldden den gegeven. Men kan kiezen uit: YoegoslaviscPë vap tugees, Engels, Frans en Spaans. De lessen Itagdind'g' Grieks en Indonesisch zijn in voorbereiding. /nj»gen Z'J gen zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vg. telefoon 141141. nvoldoe grote jnvoldo Daniëlle Orelio De kunstenaresse Daniëlle Orelio tracht in haar w( weging in vorm te vangen. Orelio laat zich vaak c natuur inspireren, maar ook industriële vormen kof"|~ haar werk aan bod. Zij maakt bij de textiele werkmtj J gebruik van materialen als schapewol, kamlont, vff toen, touw en paardehaar. Haar werk is vanaf mo\ en met vrijdag 30 maart in het Sylvius laboratorium Wassenaarseweg 72 te zien. Het laboratorium is oj dagen van half negen tot vijf uur open. Film De LWH (Leidse Werkgroep Homosexualiteit) 4 Caeciliastraat 18 draait woensdagavond 15 febru film „The word is out". De toegang bedraagt dri den en de aanvangstijd is half negen. ?-rr Exposities De autodidacten Frans Eradus en Jan de Bruin exp van woensdag 15 februari tot zaterdag 31 maart in di Galerie aan de Cleveringaplaats 1. Eradus is fotogr. heeft met zijn foto's al enige prijzen gewonnen. Dei__ maakt grote, abstracte schilderijen van olieverf en ac linnen. De galerie is van maandag tot en met vrijdl J} tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds open. <en- Bijen en bloemen De heer J. Vermande uit Oegstgeest spreekt woei avond 15 februari om acht uur over „Bijen en men". Dit gebeurt tijdens een bijeenkomst v JKMTP in het Rijksherbarium aan de Schelpen.' Oceanië Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steensl vertoont gedurende de periode van 15 februari tot e 30 mei elke woensdagmiddag films over Oceanië. Ot is het Zuidzeegebied: Nieuw-Guinea en de eilandei pen van Melanesië, Polynesië en Micronesië. De fill ginnen telkens om drie uur. Zij worden voorafgegaaiu films over een aantal landen zoals Indonesië, Antillè dia, Nepal, Japan. Deze films zijn geschikt voor kint- Prijsvraag De Stichting uitgaven heeft een essay-prijsvraag uitgeschreven de deelnemers wordt verwacht, dat zij een essay sl ven over het onderwerp „Dichten en Denken". IM. I zendtermijn sluit op 30 juni 1984. Belangstelh O kunnen het reglement met nadere informatie aa gen bij: Secretariaat Dichten en Denken -prijs v Morssingel 91, 2312 ET Leiden. Muizen orkest ÜRDi Het muizenorkest dat de huisarts E.J. van der Mijleen Streefkerk rond 1870 vervaardigde en de beendereinges de reus Cajanus uit Spaarswoude die zo'n 2,50 mefe;verj( was. Dat zijn twee van de vele merkwaardighede: WQ staan opgesteld in het Anatomisch-Embryologisch mu. van de Leidse universiteit. Dit museum is normaliterer het publiek gesloten. Op de vrijdagen 17 en 24 geeft de universiteit het publiek echter de gelegen hétzeis collectie te aanschouwen. Belangstellenden moetenim wel aanmelden bij de dienst voorlichting van de univ teit (tel. 148333 tst 3133/3665). De rondleidingen be^anu om twee uur. In het museum bevindt zich een verzarn preparaten (geconserveerde delen) en modellen val menselijk lichaam, speciaal bedoeld voor studenten f Du geneeskunde. ■Ml Dodelijk ongeval op Plantag.a Mt» LEIDEN De 29-jarige R. Broekman uit Almere is all nacht bij een verkeersongeluk op de Plantage om het le^r- komen. De man reed met zijn auto op het Levendaal in de richtji de Hoge Rijndijk. Vermoedelijk door een te hoge snelhfl loor hij de macht over het stuur, vloog uit de bocht, scp langs een lantaarnpaal en kwam tegen een boom tot ssi De brandweer moest er aan te pas komen om de man ur gen. Hij werd met zwaar hersenletsel naar het AZL jf bracht en overleed daar een half uur later aan zijn ven L <1 enfl

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4