rustafson trekt zich ^ergens wat van aan Ushockeyteam Canada dicht bij laatste vier Bobbers gaan nog vier jaar door Boebka met polsstok over 5,83 meter Kloppenburg voortreffelijk Succesreeks voor Eddy Planckaert MP" MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 "sTrfnanolis wil etelmi »e;"ï uitstel Blanchard tiling I Celdei) 79. Kt iter: [ILLE De Frans- }H ri,c^arc^ Caramanolis, Q.^uropese titel in het Beuscargewicht heeft an Vfemen van Rudy ins, gaat evenals zijn 1 r René Espig niet ak- let het uitstel van het tegen Alex Blan- L)it titelgevecht zou ikelijk op 27 februari terdam plaatsvinden, jdoor promotor Henk Vijf I verschoven naar 19 5etbaï)n>c^at de hjd te kort Ohi de organisatie krijgen, zie nolis wil op de oor- jkstrdijke datum boksen. kad is daar lichamelijk ieperstelijk helemaal op aar feid. Hij heeft er echt (N'aldus René Espig, die de nVganjsator js van het scht. 1 Caramanolis vero- j>p 2 februari j.l. in de titel op Koop- !n ïe in de negende ron- 8r r?et gevecht niet meer Torr( ^oek kwam. Alex Usef|rc* wei"d iri novem- n Un ^00r de Europese >d aangewezen als de uitdager van Koop- LOS ANGELES De Russi sche atleet Serge Boebka heeft bij indoor-wedstrijden 'in Los Angeles zijn eigen beste we reldprestatie bij het polsstok hoogspringen verbeterd. Hij won het onderdeel bij de 25e kampioenschappen van Los Angeles met een recordsprong van 5,83 meter. Dat is één centimeter hoger dan zijn vorige recordprestatie, die van wedstrijden vorige maand in Italië dateert. Boeb ka bracht daarmee het indoor- record op gelijke hoogte met het officiële buitenrecord, dat sinds vorig jaar op naam staat van de Fransman Thierry Vigneron. Bij de drielandenwedstrijd Ita^ lië-Polen-Joego Slavië zijn De Amerikaan Tony McKay stel de tijdens indoor-wedstrijden in Atlanta zijn kandidatuur voor de Olympische Spelen in Los Angeles met een nieuw wereldrecord van 45,79 secon den op de 400 meter. De Italiaanse estafetteploeg op de 4x200 meter kwam in Tu rijn tot een tijd van 1 minuut en 22,32 seconden. De Italiaan se dames kwamen op diezelfde afstand ook tot de verbetering van het indoor-wereldrecord met een tijd van 1.34,05. De 18-jarige atleet Ralf Lubke heeft bij de strijd om de West- duitse indoor-kampioenschap- pen in Stuttgart twee keer het officieuze wereldrecord op de 200 meter verbeterd en ten slotte gebracht op 20.57. Chris tian Haas legde de 60 meter indoor af in 6,55 seconden: een evenaring van zijn eigen Euro pese record. SARAJEVO OP TV VANDAAG 16.55-19.30 uur Duitsland 1: ijshockey West Duitsland-Sovjet Unie (rechtstreeks). 19.12-20.00 uur Nederland 2: ijshockey Cana- da-Noorwegen, schaatsen, skiën, interviews. 20.15-21.00 uur Duitsland 1: samenvattingen, reportages en interviews. 23.00-0.00 uur Duitsland 1: ijshockey samen vatting Finland-Tsjecho Slowakije. 23.35-0.30 uur Nederland 2: ijshockey West Duitsland-Sovjet Unie en Finland-Tsjecho Slowakije. MORGEN 8.50-13.30 uur Duitsland 1: biathlon, schaat sen, skiën. 9.25-11.30 uur Nederland 2: schaatsen (1000 meter dames). 11.55-13.30 uur Nederland 2: skiën (reuzesla lom dames, 2e manche). 16.55-18.30 uur Duitsland 1: kunstrijden (kür heren). Weissflog maakt favorietenrol waar SARAJEVO Jens Weissflog heeft gisteren in Sarajevo zijn favorietenrol waar gemaakt. De 19-jarige Oostduitser won het onderdeel 70 meter schans springen. Met sprongen van 90 en 87 meter bleef hij de Finnen Matti Nyka- nen en Jari Puikkonen juist een fractie voor. Weissflog is de relevatie van dit seizoen. In het vierschansentoernooi rond Kerst en Oud-en-Nieuw werd hij tweede in Obersdorf en won hij de eve nementen in Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck en Bischofshofen. Daarna bracht hij in grootse stijl nog twee wed strijden om de wereldbeker op zijn naam. Jens Weissflog zweeft naar goud. Torvill/Dean aan de leiding SARAJEVO Het Britse paar Jayne Torvill en Christopher Dean is op weg naar het goud bij het ijsdansen. Na de korte kür heeft het tweetal uit Not tingham, eerder al goed voor drie wereldtitels, de leiding in het klassement. Als eerste feliciteerde prinses Anne het duo na afloop van hun succesvolle optreden. Natalia Bestem- janova en Andrej Boekin uit de Sovjet-Unie zijn tweede en het Amerikaan- see paar Judy Blumberg- Michael Seibert bezet de derde positie. Rodelgoud voor Martin en Hildgartner SARAJEVO De Italiaan Paul Hildgartner bekroonde gisteren een prachtige carrière met het Olympisch goud in de éénpersoons-rodel, de enige ti tel die hij in meer dan tien jaar topsport nog niet op. zijn naam had gebracht. Achter de 31-jarige politieman uit Zuid- Tirol legden de Russen Sergei Danilin en Valeri Doedin be slag op zilver en brons. Bij de dames was Oost-Duitsland su perieur. Steffi Martin won alle vier manches. Haar landgeno- tes Bettina Schmidt, een voor malige kogelstootster, en Ute Weiss bezetten de volgende ereplaatsen. Koning Olaf feliciteert Tom Sandberg SARAJEVO Tom Sandberg heeft zaterdag bij het onderdeel schansspringen de basis gelegd voor het Olympisch goud in de Noordse combinatie. De 28-jarige leraar uit Noorwegen won op de schans van Malo Polje met ge mak. Gisteren mocht hij na die zege op de sterkste skiloper van het veld, de Fin Karjalainen, bij na twee minuten verspelen. De wereldkampioen van 1982 hield 38 seconden van zijn voorsprong op Karjalainen over. De in Sara jevo aanwezige Koning Olaf was de eerste, die zijn onderdaan feli citeerde. SARAJEVO Canada is dichtbij een plaats bij de laat ste vier in het Olympisch ijshockeytoernooi gekomen. De sleutelwedstrijd tegen Finland werd zaterdag met 4-2 gewonnen, waardoor Canada vrijwel zeker met Tsjecho Slowakije verder gaat om met de Sovjet Unie en Zweden te strijden om de medailles. Zweden be hield dat vooruitzicht ondanks het gelijkspel van 1-1 tegen West Duitsland. Het doelsaldo van de Zweden is beduidend beter. De Amerikanen, verrassend winnaar in Lake Placid van de gouden medaille, zijn in Saraje vo kansloos. Na de nederlagen tegen Tsjecho Slowakije en Canada, kwam de Verenigde Staten tegen Noorwe gen niet verder dan een gelijkspel: 3-3. Canada dankte de overwinning op Finland voor een belangrijk deel aan doelman Gosselin, die alleen in de tweede periode twee keer werd gepasseerd door achtereenvolgens Tuohimaa en top scorer Skriko. In het begin van de eerste 20 minuten had Cana da door Driver een voorsprong genomen. Door treffers in de laatste periode van Lowe, Redmond en Gagner zegevierde Ca nada tenslotte met 4-2 en bleef daardoor vooralsnog zonder ver- liespunten. Tsjecho Slowakije won met ruime cijfers (13-0) van Oostenrijk. Ook de Zweedse doelman Walitalo eiste, tegen West Duitsland, een hoofdrol voor zich op. Hij was vrijwel onpasseerbaar nadat Ohling de Scandinaviërs al na negen minuten een voorsprong had gegeven. Pas drie minuten voor tijd kwamen de Westduit sers tot scoren dank zij Hiemer, maar de tijd om nog een beslis sing te forceren ontbrak. Vlak voor tijd ondervond ook Kühn- hackl dat Walitalo uit dit toernooi met een medaille naar huis wil terugkeren. De favoriete Russen versloegen gastheer Joego slavië met 9-1, Italië won met 6-1 van Polen. DUISBURG Mirjam Klop penburg heeft tijdens de open Wéstduitse tafeltenniskampi oenschappen een voortreffelij ke prestatie geleverd. De 18-jarige speelster uit Lichten voorde eindigde gisteren in Duisburg temidden van de Eu ropese top op de gedeelde der de plaats. Pas in de halve fina les werd ze een halt toegeroe pen door de Russin Narine Antonjan, die in de eindstrijd zou struikelen over de Hon gaarse Zsuszsa Olah. Bij de heren streek de Pool Andrezj Grubba de winst op. Hij versloeg in de finale de Zweedse winnaar in de Top-12 Jan-Ove Waldner. In de kwart-eindstrijd versloeg Kloppenburg Gordana Perku- cin, in 1980 tweede op de Eu ropese kampioenschappen in Bern, waar ze Bettine Vriese- koop in de halve finales uit schakelde. Clubgenote Jantien Jansma sneuvelde al in de eerste ronde tegen de Japanse Furukawa. Met Kloppenburg reikte ze in het dubbel tot de laatste zes tien. In de achtste finales ver loren ze met minimaal ver schil (20-22,20-22) van het ster ke Joegoslavische koppel Per- kucin/Batinic. Ook in het ge mengd dubbel kwam Klop penburg bij de laatste zestien. Met Henk van Spanje werd ze uitgeschakeld door de latere halve finalisten Douglas/Witt. In het herentoernooi speelden de Nederlandse spelers geen rol van betekenis. DEN HAAG Eddy Planc kaert heeft ook de vierde en laatste etappe van de Ster van Bessèges gewonnen. Het was de vierde zege in de Zuidfran se etappewedstrijd voor de Belgische sprinter uit de ploeg-Post. Planckaert werd ook eerste in het eindklassement voor de Nederlander Jos Lammertink, die drie seconden achterstand opliep op zijn Belgische ploeg genoot. Alleen in de proloog kwam Planckaert niet tot winst. Die tijdrit werd gewon nen door de Australiër Alan Peiper. Gerrie Knetemann won de vijfde en laatste etappe van de Ruta del Sol, een Spaanse voorjaarskoers. De eindover winning ging naar de Span jaard Julian Gorospe. De vier de etappe was in een overwin ning voor Jacques van Meer geëindigd. Brons voor hockeyteam EDINBURGH Voor het Ne- derlandse zaalhockeyteam was afgelopen weekeinde in Edin burgh tijdens de Europese ti telstrijd niet meer dan het brons weggelegd. Het scheelde zelfs weinig of ook dit ereme taal zou de spelers van coach Pierre Visschers nog zijn ont gaan. Slechts dank zij betere doelcijfers dan Schotland werd Oranje met. vier punten uit vijf wedstrijden toch nog derde, achter het opnieuw opper machtige West-Duitsland en Engeland, dat alleen van de Westduitsers verloor. Neder land leed nederlagen tegen West-Duitsland (6-11), Schot land (3-8) en Engeland (7-8). Slechts van de twee andere ploegen met Nederlandse coa ches Frankrijk (Ton van Gils) en Italië (Joost Bellaard) kon worden gewonnen. Wim Westerveld gaat juichend over de streep. Wim Westerveld wint Canadese marathon OTTAWA Wim Westerveld heeft zaterdag in Canada de elfde alternatieve elf-steden tocht gewonnen. De 39-jarige marathonschaatser uit Eemnes kwam na 20Q loodzware kilo meters op de Ottawa-rivier al leen aan de finish. In de slot fase had Westerveld zijn vluchtgenoot Albert Bakker achter zich gelaten. Jan Roelof Kruithof, al acht keer winnaar van de super- wedstrijden in het buitenland, werd in Canada vierde, op ruim tien minuten van Wes terveld. Sinds 1979 was Jan Roelof Kruithof ongeslagen gebleven in de lange-afstands- wedstrijden, die vorig seizoen Finland als toneel verruilden voor Noord-Amerika. In 1978 was Kruithof in Oulu voor het laatst verslagen: toen door Jaap Jonkman, die op het met water bedekte ijs door geen te genstander te houden was. Za terdag in Ottawa was het ijs ook met vocht overdekt. Bij de start vroor het nog enkele gra den, maar na drie uur wed strijd begon het te regenen. Het ijs op het traject tussen Hull en Cumberland, dat vijf keer moest worden genomen, veranderde in een zachte mas sa, waarop slechts de echte doorbijters overeind konden blijven. Voor rijders, die hoF van hun techniek moeten heb ben zoals Kooiman en De Roon, was geen hoofdrol te verdienen. Verbetenheid straalt van het gezicht van Tomas Gustafson tijdens zijn gouden rit op de 5000 meter. zijn ouders de ijshockeyhal van het Zetra-complex op. Hij was te zenuwachtig om zijn concurrenten vanaf de inrij- baan te aanschouwen. Pas na het zesde paar liet hij zich weer zien. Alleen een stunt van een onbekende grootheid zou hem nog van het goud kunnen houden. Gustafson: „Toen ik mijn tijd zag, dacht ik aan de vijfde of zesde plaats. Na de rit van Schalij kreeg ik voor het eerst het ge voel dat de gouden medaille binnen was. Zaterdag moet de tweede volgen op mijn favo riete afstand. De tienduizend meter is voor mij zeker zo be langrijk". SARAJEVO Job van Oostrum en John Drost hebben elkaar beloofd nog vier jaar samen een bobslee-ploeg te vormen met als doel bij de Olym pische Winterspelen in Calgary in Canada revan che te nemen voor de te leurstellende zestiende plaats in Sarajevo. De eer ste Nederlandse bobs- leeërs in een olympisch toernooi sinds 1936 kon den op de tweede dag in het ijskanaal van de Tre- bevic-berg hun positie in het klassement niet ver beteren. Toch deden ze het in de derde en vierde manche beter dan in de eerste en tweede. De vierde afdaling van de 1300 meter De Nederlandse twee mansbob in het ijskanaal van Sarajevo, op weg naar een teleurstellende zes tiende plaats. langs de steile wanden ging in 52,76 seconden. De gemiddelde snelheid van 88.703 kilometer Fier uur betekende een Neder- ands record. De stuurman en de remmer, wiens taak overi gens meer aanduwen is dan afremmen, waren goed te spreken over hun ritten van de tweede dag. Hun voorlaat ste optreden ging slechts drie honderdste seconde langzamer dan de finale. Alles bij elkaar was, wat het hoogtepunt had moeten worden, toch een diep tepunt. Van Oostrum: „We hebben jaren naar Sarajevo toegewerkt. Op de Olympische Spelen moesten we ons werk bekronen met een goede pres tatie. Van 1980 zat er altijd vooruitgang in wat we deden. Hier ging het mis. In vier jaar zijn we nooit lager geëindigd dan deze zestiende plaats". Eis van NOC De bobsleeërs voldeden, even als een groep schaatsenrijders, niet aan de eis van het Olym pisch Comité, eindigen bij de eerste acht. Toch meenden zij het NOC te hebben overtuigd van hun mogelijkheden. Het probleem van de oranjerijders zat in de start. Het aanduwen van de gele slee, waarmee Rob Geurts zich niet had kunnen kwalificeren voor Sarajevo, ging met iets te weinig kracht. De winnende Oostduitsers kwamen rond de 6,40 secon den op snelheid. De Sovjets konden in hun re volutionaire sigaarvormige sleeen ook op de tweede dag de Oostduitsers niet bedreigen. Wolfgang Hoppe en Dietmar Schauerhammer gaven op de tweede dag een bijzondere de monstratie van hun superiori teit. Beide manches wonnen zij, op de honderdste seconde af, in dezelfde tijd: 51.06 secon den, ruim onder het baanre cord dat ze op de eerste dag op 51.51 hadden gezet. In de steil ste bochten haalden ze 116 ki lometer per uur en hun ge middelde over de gehele baan bedroeg 91.656 kilometer per uur. De- Sovjets moesten zich troosten met het brons van Ekmanis en Aleksandrov. Ki- poers en Sjneptsj, onlangs Eu ropees kampioen geworden in Igls, kwamen niet verder dan de vierde plaats. Peter Angerer wint biathlon SARAJEVO Peter Angerer heeft zaterdag de 20 kilometer biathlon gewonnen. De 24-jarige Westduitse beroepsmilitair was. de snelste skiloper én de trefzekerste geweerschutter. Tweede werd de Oostduitser Frank-Peter Roetsch, derde de Noor Eirik Kvalfoss. Russen eerste bij kunstrijden SARAJEVO Het goud in het kunstrijden voor paren is gister avond in Sarajevo gegaan naar het Russische duo Elena Walova en Oleg Wasiljev. Het zilver was voor de Amerikaanse broer en zus Caitlin en Peter Carruthers en het brons voor Larissa Sele- znewa en Oleg Makarov uit de Sovjet-Unie. "84 )0. 1 de j ?67 JSVO Leergie- mem heeft Tomas Gus- 'rs-^jisteren zijn eerste se'); i medaille tijdens ;tiende Olympische in Sarajevo 1. De Zweedse an d^r ging in tegen- j tot de Nederlan- de Noren bij zijn Loiaanse idool Eric 0"2in de leer. Heiden Muwlde de schaatswe- rie jaar lang door sSorien en trainings- Van en omver te wer- vtatenijf gouden medail- Placid waren Sidtaat. ur; F I tr°k naar 6e Vere- 7 Erfalen en Stuikte de >raaisie'ernenten 'n 6e trai- Gefe Heiden had ontwik- >t Europees kampioen- 1982 in Oslo, met een ldrecord op eter. was het resultaat. De -) ;t Europees kampi 1982 in Oslo, mei rs Ujn6 wereldrecord Ier luizend meter, wai Hanïastbare resultaat. Hart gouden medaille in Sarajevo op de vijfduizend meter gaf nog duidelijker aan over wel ke kwaliteiten de Zweedse stayer beschikt. Waar favorieten als Van der Duim, Falk Larsen, Kopaez, Vunderink en Schalij hopeloos faalden, trok Gustafson zich niets aan van moeilijke ijsom- standigheden, sneeuw, een slechte loting en andere onge makken. Om in de Olympi sche sfeer te komen deed hij vrijdag mee aan de 500 meter. De stayer bij uitstek - zijn tien kilometer is verhoudingsge wijs nog beter - moet ook aan het wereldkampioenschap denken. Dat wordt vlak na de winterspelen in Zweden (Go thenburg) gehouden en Gus tafson wil zijn landgenoten be wijzen, dat niet alleen Mats Wilander en Ingemar Sten- mark grote kampioenen zijn. De 500 meter op de olympi sche ijspiste liep niet naar be horen. Woedend reageerde hij zich af op zijn Noorse trainer Hans Naess. Een goede sprint had hem meer zelfvertrouwen 7 V,, .V"-" Ur.. -• gegeven voor de vijf kilome ter. Zijn steun en toeverlaat binnen de Zweedse ploeg is de Nederlandse masseur Peter van der Meyden. Voor de wedstrijd liep Gustafson in alle vroegte in met Van der Meyden, die geldt als zijn ver trouwensman. Voor de rest gaat Gustafson zijn eigen weg. In overleg met Naess maakte hij zijn eigen trainingspro gramma. Immers, de Zweed is bezig met zijn sport. Hij hield de nieuwe trends bij en zag zijn investering in Sarajevo beloond. In het jeugdige Sovjet-talent Igor Malkov had Gustafson zijn grootste concurrent. Mal kov, op het allerlaatste mo ment ingezet, zette de schaats landen Noorwegen en Neder land op de vijfduizend meter te kijk. Gustafson trok zich niets aan van alle theorieën. Gustafson: „Natuurlijk was het mooi. Ik ben na een wedstrijd nog nooit zo moe geweest. Je moet evenwel flexibel zijn en je aanpassen aan de omstan digheden. Het is nu eenmaal een bekend gegeven dat schaatsen in de open lucht wordt gehouden. Laagje ijs Door de voortdurende sneeuwval werd het de baan- verzorgers onmogelijk ge maakt de piste te dweilen. In plaats daarvan werd steeds een laagje ijs afgeschraapt. In de bochten gaf dat de meeste favorieten problemen. De Ne derlanders en de Noren trai nen al jaren op het versnellen in de bocht en het doorglijden met lange slagen op het rechte eind. Dat was gisteren niet mogelijk. Gustafson, die korte re slagen maakt en op het rechte eind een scherpe afzet heeft, erkende dat de omstan digheden lastig waren, maar zeker niet onoverkomelijk. De gouden tijd van 7.12,28 zette zijn woorden kracht bij. Geen van de overige 41 deelnemers wist hem in het verdere ver loop te overtroeven. Vrijwel meteen na zijn mooie rit tegen de ontredderde Van der Duim, die 4200 meter lang het tempo aangaf en toen in stortte, zocht Gustafson met

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15