Chaos door sneeuw alaise schaatsen duurt nog voort Feyenoord haalt uit Gennip positieve uitzondering ALITEIT VAN HET IJS WAS SLECHT" Bar en boos MAANDAG 13 FEBRUARI 1984 André Hoekstra kopt de tweede van zijn drie doelpunten achter Edward Metgod. ROTTERDAM Vlak voor het bekertreffen met Ajax heeft Feyenoord zichzelf een goede dienst bewezen. Met maar liefst 7-2 haalden de Rotter dammers uit tegen het toch doorgaans moeilijk te bestrijden Haarlem en die zeven treffers zullen het zelfvertrouwen van de ploeg behoorlijk hebben opgekrikt. Dat een aantal doelpunten van de „ze venklapper", waaronder hattricks van Hoekstra en Gullit, voor een groot deel een gevolg was van Haar lemse blunders zal de Feyenoorders een zorg zijn. De smet van de 1-1 tegen FC Den Bosch, een week eerder in de Kuip, was volledig weggepoetst. De monsterscore van gis teren zal tevens de laatste duizenden kaartjes voor de krachtmeting van woensdag snel over de toonbank doen gaan. Maar om nu te zeggen dat Feyenoord gisteren een glan zende prestatie op de grasmat legde voert te ver. Daarvoor speelden de factor toeval en het „lieve" verweer van Haar lem een te grote rol. Welis waar acteerden de Rotterdam mers bij vlagen zeer verdien stelijk, een hoog niveau werd zelden gedurende een wat lan gere periode gehaald. Maar het scoreverloop maakte voor de slechts 16.500 toeschouwers veel goed. Trainer Hans van Doorneveld van Haarlem sprak na afloop van „te weinig agressie" bij en een „totaal falenvan zijn ei gen ploeg en daar was niets aan toe te voegen. Haarlem, dat in zijn normale opstelling verscheen met drie spitsen en zich dus niet wenste aan te passen aan de koploper, maak te vooral verdedigend zo ont stellend veel fouten dat het Feyenoord wel erg gemakke lijk werd gemaakt. Vooral doelman Edward Metgod, wiens broer bij Real Madrid ook al niet zulke goede tijden doormaakt, had een volslagen off-day. Aan zeker vier tref fers had hij schuld, waarbij de afkeurende gebaren van diens verdediger Leysner nadat hij bij een terugspeelbal in de fout ging boekdelen sprak. Wat minder „Sinds de winterstop is het minder gegaan met Metgod", gaf ook Van Doorneveld toe. „Maar het was niet alleen zijn schuld. De hele ploeg faalde. En dat gebeurt dan terwijl je weet dat Feyenoord een week eerder 1-1 thuis speelt tegen Den Bosch en dan gaan ze er de eerste twintig minuten na tuurlijk wel tegenaan". Dat ge beurde inderdaad, maar Feye noord had de wind wel erg mee. Na 48 seconden was het al 1-0 en na zes minuten reeds 2-0. Aan deze treffers van Hoekstra kon Metgod weinig doen, maar bij de derde ging hij nadrukkelijk in de fout. Haarlem, dat nog nooit een vechtploeg is geweest, deed aanvallend wel aardige din gen, maar verdedigend haper de het aan alle kanten. De tot dusver veel geprezen libero Verschoor acteerde wel steeds vóór zijn verdediging, maar had beter zijn defensie wat or delijker kunnen regelen. Waarbij natuurlijk de wel erg vroege achterstand van 2-0 zijn invloed deed gelden op het Haarlemse spel, dat boven dien nog verder werd ontman teld door het zwakke optreden van doelman Metgod. Die zes minuten na de pauze Feye noord helemaal in veilige ha ven manoeuvreerde door bij een terugspeelbal van Leysner als versteend te blijven staan, waardoor Gullit de eerste bouwsteen van zijn hattrick kon leggen. Na die 4-0 leek Feyenoord het wel een beetje te geloven en nadat Libregts met het oog op „Ajax" Cruijff, die weer enige verrukkelijke passes had afge leverd, had vervangen door Jeliazkov sloeg de wanorde bij de thuisclub weer toe. Haar lem profiteerde tweemaal (4-. 2), maar die twee treffers de den toch weer een vonkje bij Feyenoord overslaan. Gullit, Verkaik (eigen doel) en op nieuw Gullit brachten de score ietwat fortuinlijk op 7-2. De grootste zege, die trainer Thijs Libregts ooit met Feyenoord boekte en de grootste neder laag die Van Doorneveld ooit bij Haarlem beleefde. „Ik ben blij voor Hoekstra", sprak Li bregts na afloop over zijn spe ler die de laatste weken zo veel kansen heeft laten liggen, maar nu wel op dertien doel punten staat. „Ik ben met op zet niet meegegaan in de kri tiek op hem. Hij mag falen. Ik heb liever iemand die openlijk faalt dan een speler die negen tig minuten verstoppertje speelt". Waarbij Libregts doel de op Houtman, die weer op zichtig faalde. Toch wil de trainer woensdag met hetzelf de team tegen Ajax beginnen als de formatie van gisteren. FRANK WERKMAN Feyenoord-Haarlem 7-2 (3-0) 1., 6., 32. Hoekstra 1-0, 2-0, 3-0, 51. Gullit 4- 0, 63. Van-Hameien 4-1, 67. Balm 4-2, 69. Gullit 5-2, 71. Verkaik (eigen doel) 6-2, 90. Gullit 7-2. Scheidsrech ter. Thomas. Toeschouwers: 16.500. Feyenoord. Hiele; Troost. Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoek stra, Stafleu, Cruijff (Jeliazkov); Gul lit, Houtman, Brard. Haarlem: Metgod; Masefield, Ver schoor, Verkaik, Leysner (Van Leen); Nijholt, Van der Kuijl, Balm; Van der Waart, Böckling, Keur (Van Hameien). /O De veer- dympische Win- hebben de Ne- l ploeg nog wei- 2r gegeven. Hil- der Duim, Frits Robert Vunde- Iden gisteren op ische 5000 meter liaise. Na de te lgen van Ria die Boorsma en mansbob wisten der Duim, Schalij ïrink zich niet te i de strijd om de Sterker nog, in de grauwe *ot was hun deel f een nieuwe te- i het Nederland- basis van het toer- et Europees kampi- /vas de verwachting (rdigd, dat Van der lalij en Vunderink "ie medaillekansen ■an der Duim vero- Juropese titel, Schalij Frits Schalij verschuilt zijn gezicht onder zijn shirt om de teleur stelling na de 5000 meter te verbergen. Coach Henk Boer is stille getuige. werd derde en stayer Vunde rink plaatste zich via een goe de 5000 meter voor de laatste zestien. Van der Duim, met een negende plaats nog de bes te van het trio, was in Larvik de Europese nummer één. Over vier afstanden gerekend kwam hij als beste naar voren. In Sarajevo, waar de medailles nu eenmaal per afstand wor den uitgereikt, bleef op de 5000 meter niets over van de hoop, die op de Europese kam pioen was gevestigd. Bij zijn olympisch debuut werd Van der Duim vier jaar geleden in Lake Placid vierde. Het was tijdens de dertiende winterspe len zijn beste resultaat. Schamen Dit seizoen behoefde hij zich op de vijf kilometer te scha men voor het niveau, dat hij bereikte. Van der Duim was met de ongenaakbare Zweed Tomas Gustafson en de Noor Rolf Falk-Larsen de onbetwis te favoriet voor Sarajevo. Het trio geeft al enkele seizoenen de toon aan in de schaatssport. Van der Duim had evenals Gustafson het nadeel dat hij in de eerste rit een richttijd voor de anderen moest neerzetten. De olympische vijf kilometer werd het hoogtepunt van het seizoen. Weliswaar volgt na afloop van de winterspelen nog het wereldkampioenschap in Gothenburg, maar alle ogen zijn op Sarajevo gericht. De lo ting zat tegen, hoewel Gustafs on ook dat excuus naar het land der fabelen stuurde. Van der Duim hield de Zweede stayer tot drie ronden voor het einde bij. Hij lanceerde twee aanvallen, die echter door Gustafson keurig werden ge pareerd. Uiteindelijk bedroeg het verschil tussen beide top pers 7,11 seconden, ofwel 80,91 meter. Schalij en Vunderink brachten het er nog slechter van af. Ook zij maakten de verwachtingen niet waar. Het duo kwam voor hetzelfde euvel te staan als Van der Duim. In het laatste gedeelte van de race blokkeer den de benen volledig. Met de veertiende en de zeventiende plaats waren Vunderink en Schalij niet meer dan figuran ten. Zelfs veteranen als Hans van Helden en de Amerikaan Mike Woods bleven hen nog voor. Wanhopig werd in het Nederlandse kamp een verkla ring gezocht voor de ontluiste ring. All-roundcoaeh Henk Boer: „Het ligt niet aan de vorm van de jongens. Die is goed. De ijskwaliteit is het probleem. Wanneer het nog een week zo blijft, verwacht ik niets meer". Strijdend Van der Duim, die strijdend ten onder was gegaan, wist het ook niet. Van der Duim: „Ik heb mij volledig leeg gereden. Ik voelde niet aan het ijs dat het slecht was. Mijn enige doel was goud te winnen en daar voor moest ik Gustafson ver slaan. Tot 4200 meter heb ik twee keer aangevallen. Daar na vloeiden alle krachten weg uit mijn lichaam. Een slotron- de van ruim 39 seconden heb ik nog nooit gereden. Dat is een damestijd". Schalij: „Ik hoop dat de ijskwaliteit ons probleem is geweest. Als dat niet zo is, zit het goed fout". Vunderink tenslotte: „Ik ben aan het twijfelen geslagen. Na vier ronden lukte het al niet meer. Normaal gesproken kom ik dan pas in cadans. Het was een bittere teleurstelling". Nederlandse in de vierde rit in Sarajevo star ten. En opnieuw leverde Boorsma, die na haar tuiméling op de sprint al een nauwelijks aange slagen indruk maakte, een wanprestatie. Hoe wel de omstandigheden vanochtend in Joego slavië goed waren, geen sneeuwval, een tempe ratuur van een paar graden onder nul en een redelijk goede kwaliteit ijs, kwam Boorsma zelfs in de verste verte niet in de buurt van haar persoonlijk record van 1.24,82. De Friezin finishte in haar rit tegen de Russische Lalenko- va in een ontluisterende 1,28,40. In haar laatste ronde leek Boorsma bijna bezig aan een vakan tieritje op één van de Friese meren. Yvonne van Gennip trok de deceptie van haar ploegge note in de tiende rit verdienstelijk enigszins recht. De Haarlemse, die het voordeel had op een schoon gemaakte baan te kunnen starten na een „dweilpauze", finishte in een voor haar doen behoorlijke tijd van 1.25,63. Het klasse ment werd toen al vorstelijk aangevoerd door Karin Enke, die vorige week al goud had vero verd op de 1500 meter. De Oostduitse, die start te na haar landgenote Christa Rothenburger (gefinisht in 1.23,98 en daarmee het olympisch record als eerste verbeterend), reikte na een rit zonder tegenstand van Ingrid Smuda in 1.21,61, die haar onmiddellijk ver op kop bracht. Enke kwam weliswaar niet in de buurt van het we reldrecord op deze afstand (1.19,31 van de Rus sin Petroesjeva), maar was met haar uithaal al wel vrijwel meteen verzekerd van haar tweede goud. Een van de weinige deelneemsters, die haar nog had kunnen bedreigen, Petroesjeva, reikte even later niet verder dan 1.23,21. Waar mee de Russische veterane ook Enke's landge note Andrea Schóne (1.22,83) moest laten voor gaan, maar zich wel in het bezit stelde van de bronzen medaille. Opnieuw goud dus voor Ka rin Enke, de exponent van de Oostduitse schaatsschool, die gisteren met Schoefisch al zo verrassend bij de heren had uitgepakt op de 5.000 meter. Opnieuw echter weer een deceptie in het Nederlandse schaatskamp. Waarbij op nieuw vraagtekens mochten worden gezet ach ter een aantal zaken. Zoals de mentale gesteld heid van Alie Boorsma, die het niet kon op brengen om in haar rit het onderste uit de kan te halen. Yvonne van Gennip toonde zich haar uitzending naar Sarajevo waard en Thea Lim- bach, bij wie het relativeren wel het hoogst in het vaandel staat, kon ook al geen potten bre ken. De roodharige rijdster finishte in 1.28,12 en bleef daarmee net Alie Boosma voor. Vanochtend is de reeks nega- van de Nederlandse schaatsaf- voortgezet. Nadat de van de Olympische Winterspe- teleurstellingen opleverden, kwa- aranjè vrouwen op de 1.000 in het ipel niet voor. Alie Boorsma, de Nederlandse all-roundkampioene voor de kortere afstanden voor het falen. De Friezin, die af- reeds als enige rijdster onderuit de 500 meter, mocht als eerste ivelijk in en sneeuw. Zij horen een goed huwelijk te vor- fan de twee pleegde wel eens meer ontrouw te zijn tijd de twee-eenheid te herstellen. In 1936 was Gar- enkirchen groen als in de zomer. De nacht voor de gon het te sneeuwen. Twintig jaar later waren hon- chtwagens vol sneeuw op weg naar de skipistes van Ampezzo. De colonne werd overvallen door de i vrachtwagens moesten vervolgens worden ingezet lige sneeuw af te voeren. Sarajevo van '84 komt bo- record aan sneeuwellende. De weersverwachting ag luidde: zonneschijn. arajevo '84 «- v, iS. k ÏO De natuur laat zich niet dwingen. Zelfs Vajeva door een leger Joegoslavische dwinge- Tie de veertiende Olympische Winterspelen fect hadden willen laten lopen. Vóór de of fi fe, ling lag er geen vlokje sneeuw in de stad. Het amper aangestoken of het begon te sneeuwen meer op te houden. Gisteravond had het in 5 uur zonder ophouden gesneeuwd. n van de ommezwaai in het weerbeeld waren haast ;zien. Het trein- en busverkeer in de Republiek Bos- jeegovina raakte volkomen ontregeld. De luchthaven fdstad werd meermalen tijdelijk gesloten. Staatssecre- ran der Reijden merkte dat op Schiphol. Zijn reis van naar de Olympische Winterspelen werd uren ver- ng in slechts vier dagen van een lente-achtig beeld nters naar een Siberisch decor. Het was maar goed, ■stedelingen verboden was hun vervoermiddelen te Hierdoor konden ze via de radio als vrijwilliger wor- epen om zo goed en zo kwaad als het ging de straten regen. kei r dagen van de veertiende winterspelen kon geen ijïrdeel van het alpine-skiën doorgang vinden. De J»ten waren op de bergen Bjelasnica (heren) en Jahori- M het ergst. De wind haalde snelheden tussen 120 en jer per uur. Er ontstonden metershoge sneeuwwallen. Izend soldaten en twaalfhonderd vrijwilligers zwoeg- nacht om de skipistes wedstrijdklaar te maken. Ze ...f1 duel. d moest het organisatie-comité een geheel nieuw alpi- '|ramma samenstellen. De reuzenslaloms worden in Iplaats van twee dagen afgewerkt. Er is nog één in- fterdag) over. Aan de loketten onstond direct onenig- Jet publiek, dat zich bekocht voelde met een gecom- $kiprogramma. yuwers waren toch al gaan morren door de chaotische j bij de verschillende evenementen. Door de sneeuw toegangswegen naar Malo Polje (skispringen), Igman len Trebevic (bobslee) nog smaller dan ze al waren. |ort over slechts enkele kilometers vergde uren. De jelasnica werd in de sneeuwstormen zelfs meermalen :icht legoslavische winter zijn ware gezicht liet zien, wer knemers aan de Olympische Spelen onherkenbaar, isch dorp werd bevolkt door een zich stijf en lang- laatsend soort maanmannetjes, van wie alleen nog us werden blootgesteld aan de buitenwereld, d begon de geruchtenstroom op gang te komen, dat mogelijk worden verlengd. Anton Takac (66), het het organisatiecomité, wilde daar (nog) niet van we ven en het sneeuwen houdt op", zei hij optimistisch, ihoeven we nog niet te verlengen". Sarajevo had ove- lald geen primeur inzake uitstellen van wedstrijden. Grenoble werd bijvoorbeeld de afdaling voor heren erschoven. In Sarajevo is het wel zo, dat nu niet veel imers meer mogen worden afgelast. Er zit haast geen (i het schema. Winters, dat zijn de Olympische Spelen tot nu toe zeker. Bar en boos is het al dagenlang in Sarajevo. Meters sneeuw, felle kou en harde windstoten tot liefst 200 kilometer per uur heb ben de organisatoren in Joegoslavië al in grote moeilijkhe den gebracht. Vooral de alpine-skinummers zijn getroffen, het geduld van de deelnemers wordt door de reeks afgelas tingen zwaar op de proef gesteld. Vrijwilligers zijn er genoeg te vinden om de overlast te bestrijden, maar met de huidige weersomstandigheden lijkt dat vooralsnog onbegonnen werk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13