HENNY HUISMAN Finale de f lap-uit van Hilversum Playback- virus giert door Nederland ZATERDAG 11FEBR Vrijdag 20 februari komt Henny Huisman weer op het KRO-tv-scherm op Ned. II om 19.12 uur met een schare aan nagebootste artiesten. Op de lijven van de diverse deelnemers staan geschreven de werkelijke figuren van Irene Cara van Fame, Edith Piaf, Dolly Dots, Anita Meyer, Vanessa in volledige uitmonstering en de Three Jackets. In de jury zullen deze verrichtingen gevolgd en beoordeeld worden door Tineke Vos, Karei Prior en Josine van Dalsum. David Levie had een gesprek met Henny Huisman, de presentator van dit zo succesvol gebleken programma. En passant nam hij ook een kijkje bij een van de voorronden voor de Playback Show, waar hij enkele deelnemers aan het werk zag, wier imitatie op vrijdag 20 februari een vervolg krijgt op de buis. AALSMEER Henny Huisman, de presentator van de Playback Show mag zich weer in een grote belangstelling van „Hilversum" verheugen. Jaren geleden vierde hij met de popgroep Lucifer triom fen om na het uiteenvallen van de band uit het beeld te verdwijnen. Nog steeds heeft hij moeite met zijn huidige succes. „Ik durf er eigen lijk nog niet zo van te genieten. Als je aan de top hebt gestaan en in eens terugvalt, dan blijft dat stuk onzekerheid aan je knagen. Maar ik ben nu eenmaal ambitieus. Ik volg nu lessen in Nederlands, Duits en Engels, neem zang- en dansles, kortom, ik werk aan mezelf. Dat geeft zelfvertrouwen". Henny Huisman is met muziek op gegroeid. Van jongs af aan wilde hij de bühne op. ,,De enige manier om dat te verwezenlijken was in band jes te gaan spelen. Ik ben opge groeid met de Indische beat. Op zich best bijzonder, omdat de Indi sche gemeenschap in Nederland nogal gesloten is. Maar ik was de jongen die met de ideetjes kwam. Dat werd geaccepteerd. Ik kan me nog onze eerste wedstrijd herinne ren. In een speeltuin in Zaandam. Ik zal een jaar of veertien geweest zijn toen ik met Margriet Eshuis optrad. Later kwamen we elkaar in Lucifer weer tegen. We wonnen de eerste prijs". „En zo rommelde ik door. Op mijn zeventiende won ik de Gouden Mi crofoon. Een discjockeywedstrijd. Dat is nu een begrip, discjockey, maar toen ik zo jong was kende men dat nauwelijks. Met een pick up, versierd met wat crêpepapier, trok ik volle zalen. Daar stond ik dan achter een draaitafel. Met toe ters, bellen, slaginstrumenten. Ik maakte er echt een showtje van. Ik merkte al heel snel dat men in de platen niet zozeer geïnteresseerd was, maar wel in het nele gedoe er omheen. Door al die toestanden had ik ook nooit moeite om mensen op de dansvloer te krijgen. Als je zelf niet meedoet, dan mag je dat ook niet van anderen verwachten". „Met een koffertje vol spullen ging ik het hele land door. Maar toen ik een jaar of tweeëntwintig was, werd het een sleur. Ik wilde wat anders. Op een gegeven moment stapte Dick Buisman uit de Dizzy Mans Band. Hij wilde een duo met me vormen. We repeteerden een tijdie, maar het was te leeg. We zochten een' zangeres". „Weet jij niet iemand, vroeg Dick. Ik ben vervolgens naar Margriet gestapt. Ondanks haar studie En gels en de tegenwerking van haar ouders, die het helemaal niet zagen zitten, had ze er zin in. Tijdens een talentenjacht zag Hans Vermeulen ons als begeleidingsgroep optreden. We kregen een platencontract". Hits „Voor Hans was het min of meer een prestige-object. Als muzikant had hij het goed gedaan, maar als producer moest hij zich nog waar maken. Het lukte. We maakten hits als „House for sale" en „Scarlet Lady". Met Lucifer heb ik enorm veel meegemaakt. In 1970 werden we tweede tijdens het nationale Songfestival. Maar toen klapte de groep in elkaar. Ruzies met Mar griet. Gelukkig is alles nu weer bij gelegd. Als een soort revanche op haar moeder maakten we met de nieuwe groep Match het nummer „Maggie's ambitious Mother". Werd ook een hit. Maar langzamerhand kwam de klad er in. Een impasse. Er was geen werk meer. Daarna probeerden we het nog op een an dere manier, maar het werd niets". „Je hebt een toptijd gehad met Lu cifer, vijf, zes optredens per week en daarna voel je je steeds meer wegzakken. Ach, ik had makkelijk kunnen gaan schnabbelen op fees ten en partijen, maar daar had ik geen zin in. Ik wilde niet terug naar af. Vandaar dat ik van alles f>robeerde. Zo kwam ik Peter Koe ewijn tegen. Hij zocht het in een Guys-en-Dolls-achtig groepje. Ten nis. Het leek me niks, want ik ken de de mensen met wie ik samen ging werken helemaal niet. Maar ja, het ging nu eenmaal op de Koe- lewijn-manier. Voor mij was het min of meer een laatste strohalm. Twee platen maakten we. Geen succes. In die tijd had ik met een paar andere jongens ook nog een cabaretgroepje. Ik wilde niet op één paard gokken. Maar ja, ook dat was het niet". Kerstman „Ik kwam Hans Vermeulen weer tegen. Dat zal in 1980 geweest zijn. Hans zei me: je moet weer gaan doen wat je vroeger deed, discjoc- key zijn. Ik had er wel aan ge dacht, maar ik ben iemand die het eerst van een ander moet horen. Het waren magere jaren. Ik heb nog kerstbomén verkocht. Ver kleed als kerstman. Ik deed dat, omdat ik moest. Was er ook niet te beroerd voor. Dat heb ik nog wel. Iets van die ouderwetse katholieke inslag. Leren, met alles blij te zijn". „Discjockey dus. Ik had het geluk dat „De Hitkrant" net iemand no dig had om het blad te promoten. Dat ben ik gaan doen. In de krant had ik ook een eigen rubriekje met een luchtig verhaal. Dat was toch weer iets meer dan alleen maar discjockey spelen. Met „De Hit krant" gingen we weer het hele land door. Veel was het niet, maar het was toch wat. Brood op de plank voor mijn vrouw en twee kindertjes. En een huis met een hy potheek. Wat wil je". „Ik probeerde er het beste van te maken. Eind '80 bedacht ik bij toe val dat playbacken. Ik liet mensen ,op de bühne komen. Brutale meis jes die Doris D konden nadoen. Binnen een kwartier kwamen er vijf anderen. Die zeiden: dat kun nen we beter. Het sloeg aan. De feeling van jaren geleden kwam te rug. Kijk, ik heb het playbacken niet uitgevonden. Wel om er een wedstrijd van te maken". „Die playback-wedstrijd sloeg aan. Ik kreeg brieven. Eindelijk eens een wedstrijd voor gewone mensen, schreven ze me. Door dat succes werd ik gevraagd voor de Firato, de HISWA, de sterkste man van Uden en ga zo maar door. Er wer den hele wedstrijden georgani seerd, alleen maar om Henny Huis man binnen te halen. De gekste dingen heb ik gepresenteerd. De mooiste benen van de Zaanstreek en weet ik veel wat nog meer. Dat onderdeeltje playbacken in de show ging een heel eigen leven lei den". Uitspraak „Ik rook mijn kans. Ik kreeg van Gerrit den Braber van de AVRO het advies wat aan mijn uitspraak te doen. Daar ben ik aan gaan wer ken. Ik woog honderd kilo. Daar ben ik ook wat aan gaan doen. Ik deed een screentest voor de AVRO. En de TROS kwam. Of ik de Top- 50 wilde presenteren. Zo van wauw en woopie. Maar ik dacht, dat is niets voor mij. Daarin voel ik me doodongelukkig. Vandaar dat ik af haakte. Ergens had ik dat inge bouwde gevoel van: ik kan me niet nog een misser permitteren". „Iedereen om me heen zei: jij moet op de tv. Ik wilde wel. Daarom heb ik het een en ander voor Veronica gedaan. Met een kar het land in. Promotie-activiteiten. Maar door de onderlinge strijd daar werd ik ge wipt. Dat vond ik jammer, maar nu ben ik zo blij als blik dat ik er niet ben blijven hangen". „De doorbraak kwam in november '82. Tijdens de wedstrijd AZ-Inter Milan moest ik André Hazes aan kondigen. Na afloop zit Joop van den Ende in het spelershome. „Da's leuk joh, wat je doet", zei hij. „Ie mand die vijf, zes zinnen oplepelt moet meer kunnen". Van den Ende ging me in de gaten houden. Hij UTRECHT Het Utrechtse Jacobi Theater zit propvol. Zenuwachtige ouders en luid ruchtige supporters wachten vol spanning af. Hun favorie ten hebben de voorronde overleefd en als ze de halve finale goed doorkomen wacht de kroon op het werk. Uren oefenen en kilometers verslin dende autoritten hebben ze er voor over gehad. Nijvere huis moeders hebben dagen aan het kostuum van hun dochter gewerkt, het Hilversumse kla tergoud lonkt Tussen de kratten bier en de dozen frisdrank maken de sterren van de avond zich op. De tropische atmos feer tovert zweetdruppeltjes op de gespannen gezichten. Ver voordat ze hun eerste danspassen zetten loopt de schmink al door. Familie leden, vrienden of vriendinnen leggen de laatste hand aan hun cre atie. De zenuwen gieren door de keel. In een duister hoekje van de geïm proviseerde kleedruimte wordt de klok enige decennia teruggedraaid. Henk Bouterse, een 48-iarige por tier uit Alkmaar, gaat schuil achter Jean „Piaf" Bonet het zwarte gelaat van niemand minder dan Al Jolson, de vertolker van het legendarische „Sunny Boy". „Ik heb nog met Al Jolson gecor respondeerd", zegt de man uit Alk maar, die zelf mag bogen op een bescheiden artiesten-verieden. „Eerst in Amsterdam en later in Australië heb ik gezongen. Met kunstfluiten ben ik nog op de Aus tralische tv geweest. Maar ik kreeg heimwee. Daarom ben ik naar Nederland teruggekomen. Dat optreden stelde overigens niet zo veel voor. Derderangs hoor. Nee, dat playbacken ligt me beter. Daar om doe ik nu mee. Maar de jaartjes beginnen te tellen. Kom ik op de tv in de Playback Show, dan zie ik dat als een bekroning van een hob by van tweeëndertig jaar". De Playback Show van de KRO. Het geesteskind van presentator Henny Huisman en producent Joop van den Ende. Beiden geven deze avond acte de présence. Henny verzorgt net als in de voorronde de f>resentatie en vanaf de halve fina- es, die beslissend zijn voor een tv- optreden, is ook Van den Ende van de partij. Als jurylid bekijkt hij of de deelnemers goed genoeg zijn voor de televisie. „Dat playbacken is een ware rage", oppert Van den Ende. „Een stuk Dansen en playbacken moeten perfect zijn degelijke zelfwerkzaamheid, waar bij de hele familie vertegenwoor digd is. Typisch voor de KRO, het hele gezin doet in feite mee. Het is ongelooflijk wat er in het land ge beurt. Er is geen stad of er is wel een playback-show. Maar uiteraard is lang niet alles geschikt voor de televisie. Er zijn nummers bij die op zich heel goed zijn, maar het op de tv niet doen". Kijkcijfers Nauwkeurig houdt Van den Ende de kijkcijfers in de gaten. De ijze ren wet van Hilversum. Ze spreken in zijn voordeel. Het gemiddelde ligt boven de zeven en dat is hoog in omroepland. De Mini-Playback- Show, waarin kinderen optraden, haalde op een woensdagmiddag een waardering van 7,9. Vergelijkbaar met een Europacup-finale of Wim Kan in zijn beste dagen. Van den Ende: „Het gaat eigenlijk steeds beter. Het peil van de uit zendingen stijgt. Mede dank zij Henny Huisman. Hij presenteert het programma met veel humor. Dat is ook ons uitgangspunt. Een zo vrolijk mogelijk programma. Hen ny kan nog meer dan hij nu doet. We zijn bezig om het Gulden Schot terug te halen. Met Henny als pre sentator". De producent is lang niet altijd even gul met complimenten. Meni ge kandidaat moet het ontgelden. Zijn kritiek is hard, maar recht vaardig. Hans Hoffschlag, een 26- jarige barkeeper, die in de huid van Urbanus van Anus is gekro pen, ondervindt dat aan den lijve. „U doet de conference uitstekend, maar ik mis een liedje", aldus een kritische Van den Ende. Hoffschlag mag de drie minuten, de maximale tijdspanne, dan ook niet volmaken. „Daar sta je dan", verzucht Hans. „Doe je eens wat anders en dan is het nog niet goed. Een conference is toch veel moeilijker dan een liedje nadoen. In Den Bosch ben ik eerste met dit nummer geworden. Maar goed, het is een hobby en niet meer dan dat. Last van zenuwen heb ik niet gehad. Ik had vijfen twintig man meegenomen. Met een pilsje moet ik dit alles maar eens goed wegspoelen". Zijdeur Drie heren uit Nijmegen ondergaan een nog droeviger lot. Hun num mertje travestie sloeg weliswaar goed aan, maar voor het play backen kregen ze een dikke onvol doende. Uren hadden ze zich in de bedompte ruimte mooi staan ma ken. Inclusief rode teennagels, een laag plamuur op het gezicht en dure pruiken. Ni*ts was ze te veel. Maar binnen een paar minuten is het afgelopen. Af door de zijdeur. De twee verplegers en de medische analist hebben een half uur nodig om weer op verhaal te komen. Een andere travestiet, de Haagse kunstenaar Jean Bonet trekt er zich weinig van aan. Hij concen treert zich op zijn metamorfose. En wat voor een. Binnen een uur is Edith Piaf uit het graf herrezen. De make-up is adembenemend knap. Hier staat Piaf. Maar Bonet is dan ook niet de eerste de beste. De Franse ambassade in Den Haag vormde al eens het decor van zijn show en NCRV's onvolprezen Showroom besteedde aandacht aan zijn gedaanteverwisseling. In Haar lem sleepte hij de eerste prijs in de wacht. Hij komt binnenkort weer op tv. Voor de categorie „Bijzondere Ne derlanders" wacht Lodewijk Slot, een 36-jarige chauffeur uit Vlaar- dingen geduldig zijn beurt af. Hij is in staat een kip gedurende enige tijd doodstil te laten liggen. „Dat lukt altijd. In de zomer maakte ik de blitz op de camping voor drie honderd man". Kort voor zijn op treden fluistert hij een van zijn twee hoenders een bedreiging toe. „Als je het niet doet, slacht ik je ge lijk". De kip heeft geluk Zij mag blijven leven. Thuiswedstrijd Het geluk lacht ook drie piepjonge meisjes toe, die hun versie geven van de Star Sisters. Zij spelen in Utrecht een thuiswedstrijd en dat is te merken aan het publiek. Niet ie dereen is even gelukkig met het gunstige oordeel van de jury. Een moeder van de meisjes, die als de Andrew Sisters flopten kan het maar moeilijk verwerken. „Die meiden van mij waren minstens zo goed", is haar commentaar. De mooie Martine Silvana is met haar 27 jaren de oudste vrouwelijke deelnemer van de avond. De train- ster aerobic-dansen verraadt in haar choreografie ^le klasse van een professional. De beentjes gaan hoog de lucht in. „Dit is het", juicht jurylid Van den Ende. „Goed dan sen en perfect playbacken". De imitatie van Fame's Irene Cara krijgt zijn vervolg op de buis. Haar doel is bereikt. DAVID LEVIE Henny Hu/sn»an: „Hef kijven"'* kwam zo nu en dan een; kijken. Drie weken na di wedstrijd belde hij me op^ verder met me praten". „Ik naar hem toe. De K belangstelling te hebben. familieprograTnrna in d Joop zei: ik wil vijf pre met je maken. Joop hee derachtige over zich. Hij beet en zei: „Jongen, lukt het met je". Ik dach een aardige kerel; toch n ste de beste, die dat teg< Ik tekende een contract b en daar kwam de AVRO „Er gingen wat maanden |ufl en in februari vorig jaar u y. om de tafel zitten. Ik kf, het idee van de playback.1 toe werd besloten. Via de er een oproep om mee te c er daarna gebeurde, valt schrijven. Duizenden it voorselecties, halve finalesai] volgens op de tv. In de fcs I meravond Show was backen een onderdeel. Na._^ de uitzending bleek dat h dig aansloeg. Joop zei: w^aa artiesten weg en we makPO^ playbackshow van". 'lijl Schuifdeuren Ibl ^er „In oktober kwam dan iaa echte Playback Show. D&lf, fers waren hoog en ook d^. ring was goed. Nu mag i,^j dat het een rage gewordejl wone mensen, die in kiel*3' familie en kennissen vün komen met hun act op dng stukje tussen de schuifdeufcjji buis. En dan na al die jarye voor Henny Huisman. Dy, ineens hoe overtrokken 1, um televisie is. Maar he"er niet alleen maar het sun Henny Huisman. Zo'n prfes maak je met een heel teaiji]^ misschien de spil waar- draait, maar ik wil niet de ken de anderen te vergeti al „Ook de kandidaten mag^Z de kou laten staan. Ik kitks partij voor ze. De jury mensen, die tegen een hoi bekend zitten te zijn. Maar camera staat de amateur, het maken. Dan komt er r*® ry Remmers, die ineen: di gaat stellen. Dan zeg ik: lijn mers, daar zitje hier niet'èc zeg ik dan spontaan. Ik er niets met de jury. Nee, il woon een flap-uit. En daa' soms voor oppassen, wanfczt niet alles voor de televisiema „Ik moet echt nog leren G medium om te gaan. Wa dc echt tv-artiest worden. V*en dit het belangrijkste werlgst Hiermee wil ik doorgaanjg leen met een playbackshes krijg je het Swiebertje-efee moeten we voorkomen. g« ben ik blij dat ik een mailde van den Ende achter me like Hij wijst me op mijn fout< H< „Ik moet bijvoorbeeld nejhu spreken, Zoals ik al zei wn r aan hard gewerkt. Maar ji ei ook voor zorgen dat je spofeer daaronder niet te lijden 1b moet menselijk blijven, h en zonder fouten, dat is Weet je, vroeger als drunfcui ik het al. Mijn belangrijkste ment is mijn mond. Daafc k jn DAVIfegc

Leidse Courant | 1984 | | pagina 22