Tsjeraenko genoemd als opvolger Andropov mnEsnmmrs// Wateroverlast vooral nog in kop van Noord-Limburg BON: Schadereparatiesaan alle merken innen schade op van de Onrust" ^Elatie tkt :eraan Comment ca va Aanhoudend felle gevechten in Beiroet bedrijfsauto rai 1 £eidóe 6owa/nt Zaterdag 11 februari 1984, 75e jaargang no. 22808 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar f 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 C HET WEER Droog en perioden met zon. In de ochtend plaatselijk mist. Lichte vorst in de nacht en ochtend. In de middag onge veer 3 graden. Morgen zon op: 8.02 uur; onder: 17.07 uur. Schev. hoogw.: 10.17 en 23.01 uur. Laag: 5.26 en 18.16 uur. ERDAM/LEIDEN De „Dag van de t" die gisteren op initiatief van 25 orga- Js werd gehouden met het oogmerk on- Woelens te uiten, heeft vooral in Amster- leel vernielingen tot gevolg gehad. De 1 kan volgens sommige schattingen in de Irdduizenden guldens lopen, leest voorkomende gevoel van onlust ibetrekkïng te hebben op de plannen e bouw van een Holiday Inn-hotel op de [van het gekraakte Weyers-complex in Jrdam. Om hiertegen protest aan te teke- lerden de halruimtes van de Holiday f Leiden en Utrecht alsmede die van het Ir van het Algemeen Burgerlijk Pensi- Tds in Arnhem korte tijd bezet gehouden. terdam wer- ondermeer kasten van irslichtinstal- kapot ge- verkeers- vernield en lp| deuren inge- Een demon door de Am- binnen- sloot de ma- aarbij .eer betrok- 'aren de Bond Wetsovertre- j PSP-Amster- de Junkie- ^*jen het Mili- ^jamescomité. )a 3: Holiday 'Leiden drie """"tier bezet HAAG De jtie trekt mi kort weer iff Bedroeg zij aide periode ja- >videcember 2,8 procent, december er weer een inde lijn te 'eren. 3181 la januari van ^3iar lagen de ^en 3,2 procent r dan een jaar len, zo heeft Centraal Bu- voor de Sta- k bekend ge it. Tussen me- lecember 1983 ïedio januari a^it jaar stegen j^ijzen met 0,3 I Bnt. Duurder ^en koffie, ^lectuur, bier, en nieuwe s terwijl ook lietarieven n alsmede de ekostenverze- ;en en auto- :eringen. :oper wer- kleding, isel en verse Met de kreet „Ren nen, fotografen namen Amsterdam se politieagenten in burger gistermiddag de wijk, nadat ze tij- dens schermutselin- gen met krakers één van hen in de steeg Klooster tus sen Singel en Kal- verstraat te grazen hadden genomen en bloedend op straat achterlieten. Het gebeuren vond plaats kort nadat tijdens rellen op het Muntplein een poli tieagent en -agente lichtgewond waren geraakt. -ui ten. IDBEIEN NOG DUUR 1ERMALSEN Op de fruitveiling in Geldermalsen zijn :n de eerste aardbeien van dit jaar geveild. Ze bleken nog 1 dure kant. Handelaren betaalden er 137 gulden per doos- anderhalf ons voor. Het ging om een partij van zestien Bodemverzuring niet door natuurlijke processen WAGENINGEN Verzuring van de bodem wordt, voor al in de hoog geïndustrialiseerde landen, voornamelijk veroorzaakt door luchtverontreiniging. De suggestie van Amerikaanse wetenschappers dat natuurlijke zuurvor- mende processen in de bosgronden een veel grotere in vloed hebben dan zure regen (en dat zure regen dus maar een ondergeschikte rol speelt bij bodemverzuring), is on juist. Onderzoek in Scandinavische, Noordamerikaanse en Westeuropese bossen heeft aangetoond dat verzuring van de bodem daar voor 50 tot 80 procent wordt veroorzaakt door luchtverontreiniging: neerslag van zwavel- en stik- stofoxyden en ammoniak. Tot die conclusie komt de bo- demkundige dr. ir. N van Breemen, die aan de Land bouwhogeschool in Wageningen een rekenmethode ont wikkelde waarmee het voor het eerst mogelijk is te onder scheiden of verzuringsprocessen in de bodem worden ver oorzaakt door natuurlijke processen of door zure neerslag. Als belangrijkste kan didaat voor de opvolging als partijleider van de donderag overleden Joeri Andropov wordt thans ge noemd de 72-jarige Kon- stantin Tsjernenko. De be langrijkste aanwijzing waarop deze voorspelling wordt gebaseerd, ontlenen Kremlinologen aan de be noeming van Tsjernenko tot voorzitter van de com missie die is belast met de organisatie van de begra fenis van Joeri Andropov. Als andere mogelijke op volgers voor het partijlei derschap worden be schouwd Michael Gorbats- jov (52) en Grigori Roma nov (61). Binnen de Amerikaanse rege ring had gisteravond koorts achtig overleg plaats over de vraag of president Reagan ko mende dinsdag naar de begra fenis van de Sówjet-leider zou gaan. Later werd bekend ge maakt dat Reagan toch had besloten van deze mogelijk heid af te zien. Nu zal vice- president Bush de begrafenis namens Reagan bijwonen. Reagan heeft Bush gevraagd het medeleven en de beste wensen van het Amerikaanse volk over te brengen aan het Russische leiderschap en te vens tot uitdrukking te bren- Samen met andere Sovjet-atleten namen de zilveren medaille-winnares op de tien kilometer cross country Raisa Smetania en Vitaly Smirnov (I) (van het Sovjetrussische Olypische Comité) gisteren in Sarajevo deel aan een rouwplechtigheid in verband met het overlijden van partijleider Andropov, wiens portret links van een rouwband is voorzien. gen „ons krachtig verlangen naar vrede". Verder zal Bush de hoop overbrengen op een „verbeterde dialoog en samen werking, die kan leiden tot een meer constructieve rela tie" tussen de VS en de Sow- jet-Unie. Volgens Witte-Huisfunctiona- rissen zal Bush, die op zijn reis naar Mskou eerst Engeland, Luxemburg en West-Duitsland zal aandoen, eventueel bij het nieuwe Russische leiderschap de mogelijkheden peilen voor een Amerikaans-Russische to pontmoeting later dit jaar. Minister Shultz van buiten landse zaken zal geen deel uit maken van de Amerikaanse delegatie. Opvallend was wel dat Shultz zich in zijn com mentaar op de dood van An dropov opmerkelijk verzoe nend jegens de SoWjet- Unie toonde: „In deze tijd van ver andering in Moskou blijven wij met de grootst mogelijke oprechtheid klaar voor een op bouwende en realistische dia loog". Schultz zei, nadat hij overleg had gepleegd met pre sident Réagan, dat de Verenig de Staten met name de Sowjet- -Unie uitnodigt om de onder handelingen over strategische en Euroraketten in Genève te hervatten. Op haar beurt heeft de Sowjet- Unie gisteren verklaard een beleid te zullen voortzetten dat is gebaseerd „op de beginselen van vreedzame coëxistentie tussen staten met verschillen de maatschappij-systemen" Op de zetel van de Navo in Brussel werd echter de ver wachting uitgesproken dat er geen sprake zal zijn van een verbetering van het klimaat van koude oorlog. Onder waarnemers in Moskou trok het sterk de aandacht dat de Sowjet-televisie gisteravond vroeg al was opgehouden met het spelen van klassieke mu ziek en was overgegaan tot verslagen van de winterspelen in Sarajevo. Dit in scherpe te genstelling tot de van aanzien lijk meer piëteit getuigende gang van zaken die volgde op het overlijden van Leonid Brezjnev. „Alles is veel sober der dan de vorige keer", zo zei de diplomatieke deskundige. De nieuwspresentator op de televisie was wel in het zwart gekleed en las de aankondi ging van Andropovs overlij den als eerste onderwerp voor, maar ging meteen daarna over tot het geven van berichten over Libanon en Midden-A- merika. Pagina 5: Andropov leed aan nierkwaal en suikerziekte Pagina 7: Westen hoopt op betere relaties met Sowjet- Unie „Comme ci, comme ci, comme ci, comme pa" mag dan klinken als kom zie, kom zie, kom zie, kom za, het klinkt ook velen als muziek in de oren. Muziek van The Shorts, die in Nederland, België en Frankrijk goud en platina opleverde en waarover Leo Thuring vandaag in de bijlage Finale van de Leidse Courant het een en ander onthult. Onder meer, dat zij zich zelf afvragen wat het nou helemaal voorstelt. En dat terwijl The Shorts juist het gezicht van de Leidse Courant bepalen. Het gaat hier natuurlijk niet over de muzikanten zelf of over korte broeken, maar over die korte berichten bovenaan alle pagina's, waar )t over heeft, die de Leidse Courant leest. Of u moet nog geen abonnee zijn De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Postcode/Plaats: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. MOOK De waterover last in het zuiden van het land heeft zich gistermid dag en -avond geconcen treerd in de kop van Noord-Limburg. Terwijl in het zuiden in de loop van de middag steeds meer wegen weer begaanbaar werden en de bewoners van de dorpen aan het dweilen sloegen, steeg het water in de Maas bij Mook gistermiddag tot 12,20 meter, 4,70 meter bo ven de normale stand. De aan gebrachte wal rond de Mookse Plas werd daardoor doorbro ken en diverse straten liepen onder water. De bewoners van huizen en boerderijen moesten zich op hun bovenverdiepin gen in veiligheid stellen. Eva cuatie van personen was niet nodig, maar te hulp geroepen militairen van de genietroepen hadden de grootst moeite om honderden koeien naar droge oorden te transporteren. De Gewestelijke Raad Lim burg van het Landbouwschap heeft op de minister van land bouw een dringend beroep ge daan om in het kader van de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen extra aandacht te schen ken aan de gedupeerde land bouwbedrijven in Limburg. De Raad noemt de toestand met name in de sectoren tuin bouw en veeteelt, „zeer be roerd". Zonder extra over heidssteun zouden tal van be drijven over de kop gaan. Tientallen tuindersbedrijven lijden door de overstromingen een gezamenlijke miljoenen- schade. Een commissie gaat de exacte omvang van de schade vaststellen. De telers som migen zijn niet verzekerd te gen dit soort natuurrampen moeten nieuwe teelten opzet ten. Dat betekent extra kosten en enkele maanden langer wachten op inkomsten. De wateroverlast in Limburg heeft de prijzen van de groen ten reeds opgedreven. Bij de veilingen in Grubbenvorst en Venlo is de afgelopen week zo'n 40 procent minder aange voerd dan normaal 'de prij zen van sommige produkten zijn met 50 procent gestegen. BEIROET Langs de „groene Linie" de schei dingslijn tussen het chris telijke en het islamitische deel van Beiroet hebben het Libanese regeringsle ger en strijdkrachten die tegen de regering zijn, gis teravond weer hevige ge vechten geleverd. Het zou om de hevigste ge vechten gaan sinds de hervat ting van de vijandelijkheden aan dit front. Daarbij zouden in het westelijke stadsdeel twaalf doden en 60 gewonden onder de burgerbevolking ge vallen. Onbekenden hebben gister middag in Beiroet een Ameri kaanse professor ontvoerd, zo is vernomen van een functio naris van de Amerikaanse Universiteit in Beiroet. Het slachtoffer is Frank Regier en over zijn lot was gisteravond nog niets bekend. Half januari werd de voorzitter van de uni versiteit, Malcolm kerr ver moord. Pagina 5: Engeland wil gro tere rol VN-macht. ADVERTENTIE 9 tlm 18 februari dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10,- AMSTERDAM ral Ook minister Ruding ontving jarenlang loon in natura Als medewerker van de AMRO-bank heeft dr. Onno Ru ding, de huidige minister van financiën, jarenlang loon in natura ontvangen, waar de fiscus nu zo op jaagt. Dat extra loon bestond eruit dat hij relatief weinig rente behoefde te betalen over de hypotheek op zijn huis. De minister ont hult dit in een vraaggesprek met onze parlementaire ver slaggevers Rik in 't Hout en Jo Smits, vandaag op de voor pagina van onze bijlage Finale. Maar Ruding is niet bang dat de fiscus hem een navorde ring zal opleggen, zoals momenteel veel gebeurt bij mensen die loon in natura ontvangen. Dat is niet omdat hij de hoogste baas is van de belastingdienst, maar omdat het vrij lang geleden is dat hij die lage rente genoot. „En de fiscus gaat niet eeuwig terug", aldus Ruding. Hii doelt erop dat de belasting bij navorderingen hooguit vijf jaar mag terug gaan. De minister ontspringt dus de dans. Hij vindt overigens wel dat de fiscus bij de jacht op dit soort loon, niet moet vervallen tot „pietlutterij". Het heffen van extra loonbelasting, omdat een kok in een ziekenhuis meeëet in de keuken, wat schijnt te gebeuren, gaat wel wat ver, laat de minister doorschemeren. Anderzijds is het vol gens hem wel zo dat in veel bedrijven de belasting wordt ontdoken, door loon in goederen of diensten uit te betalen. „Het is een vluchtweg geworden in onze ingewikkelde sa menleving". Ruding vindt het verantwoord dat de fiscus daartegen optreedt, te meer omdat het alles bij elkaar om toch grote bedragen gaat. Intussen is gebleken, dat men op het ministerie van finan ciën zoekt naar een mogelijkheid het belasten van „loon in natura" in een wettelijke voorziening te gieten. Dit gebeurt om een zekere eenheid in fiscaal beleid op dit punt te be reiken. Thans zijn de belastinginspecties autonoom in hun aanpak, waarbij de één engere maatstaven aanlegt dan de ander. Het lijkt de bedoeling te zijn niet in geld verstrekte beloningen (maaltijden, reducties e.d.) en als onkostenver goedingen uitbetaalde bedragen tot een bepaalde waarde onbelast te laten. Hierbij wordt gedacht aan een grens van 500 gulden per jaar. Dit is overeenkomstig een suggestie van de VVD'er Frank de Grave, die onlangs in de Tweede Kamer wrevel uitte over fiscale naheffingen in verband met deze vormen van beloningen. VERDER IN FINALE Eddie de Heer, tekst schrijver van het zo suc cesvolle „Comment qa va": „Ik ben de eenzaam ste mens in deze wereld". De getuigenis van een ex- Jehovagetuige: „Ik laat me nooit meer binden". Visrubriek: snoeken mag nog tot 1 maart. Partnerkeuze voor bomen wapen tegen zure regen. Medische rubriek: toxoplasmose. Henny Huisman, de flap-uit van Hilversum. Playback-virus giert door Nederland. Johan Weisz brengt met kunstgrepen de lente in Boven- karspel. Schaatser Robert Vunderink wil niet worden geleefd. Wieleijaar in teken van veranderingen. j weer twee pagina's als voorproefje op de komen de zomervakantie. Leo J. Leeuwis voert u voor een alles zins vredige vakantie mee naar de Voerstreek, het „kruit vat" van België. Hij wandelde voorts langs nog niet afge treden paden in Pfaffenwinkel, een voor velen nog onbe kende streek in Oberbayern. Maar mocht u toch weer kie zen voor Tirol vier miljoen overnachtingen van Neder landers per jaar dan zult u in het Pitztal een nieuw zo- merskigebied (het vijfde in Tirol) aantreffen. (ADVERTENTIES) Rooseveltstraat 61. Leiden 071-764800 4ST-EN ANTIEKBEURS 'De Grote Kerk' 25&Y in de Grole Kerk, Groenmarkt, Den Haag. Srfr) Mei o.a. grote afdeling schilderijen. za. 4 Urn zo. 12 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-18

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1