Ïen uitbreiding wateropslag Zuidhollands ngebied Progressieve vrouwen toch naar Wigwam Herinrichtingsplan voor Katwi jkse winkelstraten QeidteOowiMit Gemeentehaven Warmond is aangekleed xurri jke kunst van Jochems mm Pastoor uit Polen naar Sassenheim Kruithuisje ondergaat metamorfose VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 PAGINA 7 i]d'. >1 voor lenbond je Tijdens een bijeenkomst van id van Ouderen te Noordwijk, de ruim 80-jarige Mw. Smelting ,ur een vaandel staande op een bood dit aan uit dankbaarheid ludllvat de bond een lange reeks van >rde(Ouderen had gedaan. etro'erd vervaai"digd door haar doch- in_iiling uit Noordwijkerhout. De ge vers bevatten het opschrift: „KBO =P*°t€oordwijk". Tevens zijn op het gestrengelde handen aangebracht an saamhorigheid. Inruügst van dit verrassende cadeau rg dames onder een ovatie door de ijggjjn uit Noordwijk, in de bloemetjes Nieuwe voorzitter „Advendo" VALKENBURG De Christelijke gemengde zangvereniging „Advendo" hield een belangrij ke ledenvergadering. Voorzitter C. Bol, pen ningmeester C. Varkevisser en het bestuurslid mevrouw B. Bloemendaal-Neven namen als be stuursleden afscheid. Als voorzitter werd gekozen de heer A. Grave- kamp terwijl de dames B. Filippo-van Rijn en C. de Wit toetraden tot het bestuur. De pasbenoemde dirigent de heer Marcel den Duik uit Katwijk spoorde de leden aan om actie te voeren tot vermeerdering van de mannelijke leden. Tevens werd deze avond afscheidgenomen van het oudste lid van het koor de 88-jarige me vrouw Ten Haken-Vernout die zoals ze zei de tijd gekomen achtte om haar plaats aan de jon gere generatie af te staan. Valkenburgse bejaarden willen biljarten VALKENBURG Er is in Valkenburg be hoefte onder de ouderen om te komen tot het oprichten van een biljartsociëteit. Dit werd door het raadslid A. Oosterlee (VVD) tijdens de commissievergadering van welzijnszaken naar voren gebracht. Ongeveer 30 gegadigden tonen belangstelling voor het groene Taken. Momenteel is men aan gewezen op het Dienstencentrum in Rijnsburg. Het gezondheidscentrum in Valkenburg waar op dit terrein reeds vele activiteiten plaatsvin den, is te klein om er een biljart neer te zetten. Mevrouw A. v.d. Broek-Westerink (PvdA) gaf reeds te kennen dat als zou blijken dat er in derdaad behoefte is aan een biljartvereniging voor ouderen er naar een mogelijkheid gezocht moet worden om daar gelegenheid voor te ge ven. Politie paste op Poolse baby NOORDWIJK/NOORDWIJKERHOUT De politie van Noordwijk heeft zich gistermorgen tijdelijk ontfermd over een anderhalf jaar oude Poolse baby nadat de ouders bij een aanrijding gewond waren geraakt. Het Poolse gezin verblijft in het bungalowpark Sollasi in Noordwijkerhout. De Polen wilden gistermorgen dat park met de auto verlaten maar de 25-jarige bestuurder vergat bij de stopstreep van de uitrit naar de Wilgendam te stoppen. Daardoor ontstond een aanrijding met een auto bestuurd door een 20-jarige man uit Lisse. De 25-jarige Poolse vrouw werd daarbij aan een oog gewond, de man liep een gebroken pols op. Omdat beiden naar het Academisch Ziekenhuis Lei den moesten worden overgebracht, waar de vrouw aan haar oog geopereerd werd, moest de politie tijdelijk op de onge deerd gebleven baby passen. Later werd het kind aan de zor gen van een wijkzuster toevertrouwd. Samenwonen in bejaarden tehuizen moet kunnen DEN HAAG Ongehuwd samenwonen van bejaarden mag niet door besturen van bejaar dentehuizen onmogelijk worden gemaakt Dat betekent namelijk een aantasting van de indivi duele vrijheid en verantwoordelijkheid van die bejaarden. Op grond van deze overweging heb ben gedeputeerde staten van Zuid-Holland de bezwaren ongegrond verklaard tegen het ont houden van goedkeuring aan het huisreglement in een aantal bejaardentehuizen. In de betref fende reglementen wordt ongehuwd samenwo nen niet toegestaan. Het gaat hier om tehuizen op godsdienstige grondslag. Volgens GS neemt de leiding van een bejaardentehuis een verant woordelijkheid op zich die verder gaat dan ten opzichte van volwassenen het geval zou mogen zijn. Het argument, van de godsdienstige grond slag mag nooit zo ver gaan dat de persoonlijke vrijheid wordt ontkend. GS VOOR DRINKWATERVOORZIENING: j Geen uit- aiHtn de opper- ;ratie in het sbied, wèl ex- met diepte-in- p productie- .QtiT is de hoofd- r van Gedepu- ^ten bij het ndustriewater- jjg°r de eerstko- oudifl. Het gaat om B°vJt)ig beleid, dat Ikkoipraak-procedu- ,udeiiaar zal worden een planning voor de lange termijn. De conclusies van GS sluiten aan op de resultaten van het Integraal Onderzoek Drink watervoorziening Zuid-Hol land, waarin ook al werd ge pleit tegen uitbreiding van de oppervlakte-infiltratie. GS volgens verder de aanbeveling dat de overcapaciteit van de Drinkwaterleiding Rotterdam wordt gebruikt voor levering aan het Westland en aan de „Tien Gemeenten", waarbij ook Zoetermeer en Nootdorp zijn aangesloten. Levering aan de Duinwaterleiding Den Haag en een een aantal ge meenten in het noordoosten van Zuid-Holland („De Rijn streek") is eveneens noodzake lijk, menen GS. Het experi ment met diepinfiltratie zou het project „Hertenwei" van de Leidsche Drinkwater Maat schappij zijn. GS willen de capaciteit van de oppervlakte-infiltratie terug brengen tot het niveau van 1982. GS zeggen dus ook nega tief te staan tegen de vergun ningaanvraag van de DWL Den Haag, om uit te breiden tot 65 miljoen kubieke meter per jaar. Zoals bekend zijn GS tegen het graven van nieuwe irrigatiekanalen op de Waals- dorpervlakte. Een beeld van de Warmondse gemeentehaven. MET OOG OP RECREATIE WASSENAAR Het werk van Cornelie Jochems wordt gekenmerkt door fraaie, sprekende kleuren. Het werk is origineel en realistisch te noemen, hoewel er qua com positie ook duidelijk abstrac te elementen in zitten. In Auberge De Kieviet aan de Stoeplaan 27 in Wassenaar zijn tot en met 1 maart van haar hand schilderijen, teke ningen en gemengde technie ken te zien. Cornelie Jochems stamt uit een artistiek gezin. Met haar vader, de kunstschilder Her- bert Jochems bezocht ze veelvuldig tentoonstellingen in binnen- en buitenland. Haar opleiding (Kokoschka Academie in Salzburg) en eerste exposities (onder meer Londen) waren internatio naal georiënteerd. Cornelie Jochems gaat een gevecht aan met de materie, haar materiaal, dat zij niet al tijd wint. Bij deze experimen ten kan het er coloristisch fel aan toe gaan. Daarbij beperkt ze zich soms niet tot de verf, maar maakt ook gebruik van krijt, zand en zelfs krantepa pier. Collages worden haar werken echter nooit. „Hollandse Nieuwe". WARMOND De Warmond- se gemeentehaven, eens een kale vlakte met een ontsieren de gashouder heeft een meta morfose ondergaan. Naar aan leiding van de recreatieve ont sluiting van het eiland Kou- denhoorn werd ook de haven aangekleed en ingericht voor het komende zomerseizoen. Het grootste deel van de ge meentehaven wordt nu inge nomen door de oprit naar de brug over de Leede en par keergelegenheid. Daarnaast zijn er perkjes met struiken aangelegd en is er een ruime plaats gereserveerd voor vis sers en mensen die visueel willen genieten van de water recreatie. Kijken naar boten is voor veel mensen een genoegelijke be zigheid en daarmee is bij de inrichting van het eiland Kou- denhoorn terdege rekening ge houden. De zichtlijnen vanuit het dorp over de plas en an derzijds vanaf het eiland naar het dorp, worden niet onder broken door hoge beplanting of andere obstakels. De laad- en loswal van de gemeenteha ven is voor een groot gedeelte verdwenen om plaats te ma ken voor de brug. De kade werd de laatste tijd toch al niet zo vaak meer ge bruikt en als alternatief kun nen dienst doen de wal bij het Park Groot Leerust en de kade bij het industrieterrein van Panagro. Die plaats werd onlangs nog gekozen om een groot schip te water te laten dat elders in Warmond werd febouwd. De traditionele aan- omst van Sinterklaas kan nog aan de Gemeentehaven plaatsvinden maar de Stron trace is al verschoven naar het Park Groot Leerust en dat bleek een aanvaardbaar alter natief. De gemeentehaven heeft nu een recreatieve func tie gekregen in plaats van een zakelijke, hetgeen past bij de functie van Warmond als re creatie-gemeente. NU OOK MEDICIJNEN-TRANSPORT SASSENHEIM De pastoor van het Poolse Piaseczno komt naar Sassenheim, het dorp dat al drie keer trans porten met voedsel en kleding naar de gemeente Pia seczno heeft egstuurd. Met pastoor Stefan Kzieopolski komt ook het echtpaar Sczapnovski mee. Zij waren gastvrouw- en heer bij de ontvangst van de drie trans porten. De pastoor komt om hoogstpersoonlijk Sassen heim te bedanken voor al het gestuurde. Het echtpaar en de pastoor arriveren zaterdag om half twaalf op Schiphol en zullen tien dagen in Sassenheim blijven. Er is al een globaal programma gemaakt. Zondag zal de pastoor om elf uur een hoogmis opdragen in de Pancratiuskerk en zondagavond om zeven uur gaat hij voor tijdens de Open deur-dienst van het Leger des Heils in de Gereformeerde kerk. Het verdere programma ziet er voorlopig als volgt uit. Maan dag bezoeken de drie Poolse gasten het gemeentehuis en woensdag of donderdag het Rijnslands Lyceum. Vrijdag wor den de Sassenheimse bejaardenhuizen 'Bernardus' en 'De Schutse' aangedaan en bestaat er voor iedereen de gelegen heid de Poolse bezoekers de hand te drukken in 'De Oude Tol' aan de Hoofdstraat. Medicijnen Overigens wordt er over enige tijd weer een transport vanuit Sassenheim naar Polen gestuurd. Deze keer gaat het niet om voedsel en kleding, maar om medicijnen. De inzameling gaat nu van start voor deze nieuwe actie ten bate van Piaseczno. Dit is tot stand gekomen naar aanleiding van het bezoek van secretaris G. Ciggaar, de penningmeester van het Sassen heimse comité voor hulp aan Polen. Hij sprak daar met een kinderarts en een anesthesist. Uit dat gesprek bleek dat er een enorm gebrek is aan medicijnen en hulpmiddelen. Geld voor deze medicijnenactie kan worden overgemaakt op gironummer 163399 van de Rabobank in Sassenheim of banknummer 35.72.52.713. Giften kunnen ook worden afge geven bij de familie Wanninkhof aan de Hoofdstraat 250, de familie Ciggaar aan de Teylingerlaan 11, de familie Schaap aan de Baanbrekersweg 18 en de familie Tukker aan de Cat- harijnelaan 24 in De Engel. Daar kan men ook geneesmidde len, babyvoeding, vitaminen en watten en dergelijke afgege ven. Het is nog niet bekend wanneer het transport kan ver trekken. NOORDWIJK Dank zij een gewijzigde opstelling van het CDA in de raads commissie voor welzijns-^ zaken lijkt het Progressief Vrouwen Overleg Noord wijk (PVON) een goede kans te hebben, dat het voor haar activiteiten de beschikking krijgt over een lokaal van de voor malige kleuterschool „De Wigwam". Zonder het PVON met name te noemen, kwamen burge meester en wethouders bij een voorstel tot aanpassing van de accommodatienota gisteravond met de suggestie om het nog vrij zijnde lokaal te verhuren voor „vrouwenactiviteiten en emancipatie". Na ampele dis cussie kreeg wethouder Bedijn voor dit idee de steun van de meerderheid van de commis sie. Dessing (CDA) maakte mel ding van een koerswijziging in het standpunt van zijn fractie. Bij de uitvoerige discussie in de vorige vergadering van de commissie voor welzijnszaken was een voorstel om het bo venhuis aan de Schoolstraat te verhuren aan het PVON, afge ketst op de geringe bezettings graad van het pand. Bij de thans gegeven omschrijving was voor de meerderheid van zijn fractie een van de belang rijkste bezwaren weggevallen, deelde Dessing mee. Wel wen ste hij het tijdelijke karakter van de verhuur te onderstre pen. Mevrouw L. de Graaff- Schriek zei en ander stand punt in te nemen dan haar fractiegenoot. Zij had bij de besturen van de organisaties, die aangesloten waren bij de Vrouwenraad Noordwijk, ge ïnformeerd naar de behoefte van deze organisaties aan een eigen lokaliteit. Deze behoefte bleek er niet te zijn. Daarom handhaafde mevrouw De Graaff haar eerder ingenomen standpunt en verklaarde zich tegen de verhuur van een Wigwam-lokaal aan het PVON. De VVD-vertegenwoordigers in de commissie wezen de sug gestie om een lokaal van De Wigwam te verhuren van de hand. Het zou niet stroken met het door de fractie gewenste accommodatiebeleid. Volgens mevrouw Coenraads-Neder- veen (VVD) werd de ene ad hoc-beslissing na de andere ge nomen en op die manier ont stond er een „lappendeken aan accommodaties" voor het soci aal-culturele werk. Haar frac tie wilde de gehele accommo datie-problematiek afhanke lijk stellen van hetgeen er met De Kuip en De Rank als cen trale accommodaties gebeurde. Smit (VVD) vroeg om ophel dering waarom het Genoot schap Oud-Noordwijk tegen een gereduceerde prijs f 1.350.-) een lokaal van De Kleine Zeester kon huren om tijdens de verbouwing van 't Trefpunt de modelbouwgroep onder te brengen. Wethouder Bedijn ging op deze en andere door de commissieleden voor gedragen kwesties in. Het Ge nootschap Oud-Noordwijk houdt op dit moment even de adem in, zei de wethouder. Hij wees in dit verband op de aan koop van de museumboerderij, die later in de besloten verga dering van de commissie voor welzijnszaken aan de orde zou komen. Wat het beschikbaar stellen van het lokaal van De Wigwam voor vrouwenaktivi- teiten betreft, zei wethouder Bedijn „discussie-moe" te zijn. De vrouwenorganisaties nog langer op een beslissing te la ten wachten, nam de wethou der niet voor z'n rekening, zei hij. Smit (VVD) voerde nog aan, dat in De Rankmeer ruimte zou ontstaan voor het sociaal-culturele werk als de kerk uit het ge bouw zou trekken. De wethouder zag dit niet zit ten. Naar zijn mening zou het een goede zaak zijn als de kerk meer naar het jeugdwerk keek. Als de kerkvoogdij De Rank af stoot, gebeurt dit om eco nomische redenen. Bij voldoende rendement zou men het gebouw zeker blijven exploiteren. -rid van sterduin rï 5T Niet als aider als burger-des- het gebied van ervoer heeft inge- sterduin deel uit- -I a» de Oegstgeestse 'sie die zich met iken bezig houdt, geleden werd de benoemd tot 'erkeerscommissie nsd voor een gedegen moral visie op de ilematiek in ■a^ii gaf onder meer rking aan de tot van een gemeen- rsplan. werden gister- burgemeester mr. eenstra gememo- ^tze een woord ten |rak. Hij overhan- Iwieidende commis- "jaai, gemeentelijk ^speciaal aange- I fcersonen met een Kiste voor de ge- Ejterduin sprak een Idank en gaf de og enkele punten ing mee. „Ik vind dat ik als ver- isielid de wedero- van de Haarlem- 't voor autover- 0>ee mocht maken, g van het verkeer psstraat en Kenne- daardoor een feit t ligt mij na aan KATWIJK Om het winkel gebied Princestraat/Andreas- plein te laten aansluiten op het nieuwe badcentrum heeft de gemeente voor deze straten een ingrijpend herinrichtings plan ontwikkeld. Hierbij is uit gegaan van dezelfde ideeën volgens welke het noordelijk deeï van de Voorstraat en de Badstraat zijn uitgewerkt zo dat ook in de Princestraat/An- dreasplein een zogenaamd winkelerf ontstaat. Een gebied waar voetgangers de nodige vrijheid hebben en de automo bilist in gebondenheid, afge remd door een aantal obsta kels, zijn weg moeten zoeken. Met de uitvoering van de plannen, die overigens nog be sproken moeten worden in de verschillende raadscommissies, is een bedrag van ruim 6.5 ton gemoeid. Het aantal parkeerplaatsen in het gebied Princestraat/An- dreasplein stijgt na de herin richting met 23. Een winst die met name op het Andreasplein gerealiseerd wordt. Dit plein wordt door het omleggen van de Zuidstraat aanmerkelijk Mogelijk minder subsidies cultuur VOORSCHOTEN In Voorschoten wordt een lijst gemaakt met alle erkende monumenten en datgene „dat ook de moei te waard is te behouden". Dat blijkt uit het jaarverslag over 1983 van de sectie cultuur. Uit het verslag blijkt ook de zorg voor verdere bezuiningen op de subsidies aan verenigingen. Wel werd in het verslag positief gesproken over de zondag morgenconcerten, die in het Ambachts- en Baljuwhuis wor den gegeven. Ook de tentoonstellinegn op de zolder worden goed bezocht. Zo zagen ruim 2500 mensen de „Zilver-expo sitie. In het jaarverslag wordt geconstateerd dat de samen werking tussen het Ambachtshuis en de openbare biblio theek goed is. De drempel om in het Ambachtshuis te expo seren is weliswaar hoger, maar de beide instellingen mogen elkaar nooit beconcurreren. vergroot waardoor het aantal parkeerplaatsen hier stijgt van 32 naar 72. In de Princestraat loopt het aantal parkeerplaat sen wat terug (van 51 naar 34). Deze straat zal na de herin richting nog maar in één rich ting (van zuid naar noord) te berijden zijn. De rijbaan ver springt om het autoverkeer af te remmen en om diezelfde re den zijn er ook een aantal drempels aangebracht. De straat zal verder worden aan gekleed met bloembakken, sierbestrating en bankjes ter wijl het ook mogelijk is om op een drietal plaatsen in het voetgangersgebied kleine dag winkels te bouwen. De herinrichting van het An dreasplein moet nog voor de zomer van '84 worden zijn af gerond. De Princestraat komt dan het jaar daarop, in het voorjaar van '85, aan de beurt. Motorrijders aangereden Een Voorschotense automo bilist heeft gisteravond op de Leidseweg een motorfiets aangereden. De man reed in de richting van het centrum en ging naar de linkerweg helft om aan de linkerzijde van de weg te parkeren. Daarbij heeft hij vermoedelijk de snelheid'van de motorfiets die vanaf de andere kant na derde verkeerd geschat. Er ontstond een botsing waarbij de 21-jarige Leiderdorpse passagiere van de motor werd geslingerd. Zij is met rugletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De 22-jarige Leider- dorpse bestuurder bleef on gedeerd, evenals de automo bilist. Wel raakte de auto door de botsing nog een an dere geparkeerde auto. KATWIJK Het tot onder komen van de jongerengroe- pering „Scum" (Engels voor „tuig") verbouwde kruithuisje aan De Krom zal op 17 maart door wethouder W. van der Plas geopend worden. De jon geren hebben het gebouwtje voor het overgrote deel zelf opgeknapt en de in november '83 gestarte werkzaamheden zijn momenteel nagenoeg afge rond. Gistermorgen namen burgemeester C. A. Bos en wethouder W. van der Plas een kijkje in het nieuwe jonge rencentrum. Een meerderheid van de ge meenteraad stelde in de verga- dering van 27 oktober '83 een bedrag van 89.000 gulden be schikbaar om het kruithuisje te verbouwen tot ontmoetings ruimte voor wat toen nog heette „De randgroepjonge ren". Eerder al was de jonge ren een jaarlijkse subsidie toe gezegd onder de voorwaarde dat het eerste half jaar ge draaid zou worden op experi mentele basis. Wanneer alles in dat half jaar naar wens loopt wordt aan het project een permanent karakter gege ven. Met erg veel enthousiasme heeft de groep toekomstige ge bruikers van het als opslag ruimte dienstdoende kruit huisje een zeer functioneel jongerencentrum gemaakt. Onder begeleiding van Open bare Werken en enkele oude ren werden ondermeer een ontmoetingsruimte (met bar, keuken en disco-hoek), een vi deo-kamer en santitaire voor zieningen gecreëerd. Ook het toegangsweggetje naar het centrum werd door de jonge ren zelf aangelegd, evenals het burgruggetje over een aan grenzende sloot. In de experimentele fase zul len de jongeren het kruithuisje tijdens twee dagdelen in de week (op vrijdag- en zaterdag avond) kunnen gebruiken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7