net verborgen leven van een Katwijkse VVV-directeur Omwegen Al zestig aanmeldingen voor studiedag over arbeid en dans met Concordia Zoeterwoudse Mandoline vereniging geeft concert Ld;i. e/ aseej fndel van r lat oor /elijks 200 meter lag ijderd van een hol- :huimkoppende zee, een kokende bran- die gebeukt wordt r windkracht 9, ondal1 bij veel opstuivend Kees Verplancke "betrekkelijke rust. In n;nGbpvliegende winter- bt g£en lijkt het, aan de ide jjvard, wel een deso- oor zwoestijn. Moet het vooit zomer worden? ijk is, zeker in lachtige weken, een >ost aan het front 1 natuurlijk, bul- geweld. Je kijkt orml op een woedende, i vlakte, waarachter zich laat ver en. Maar Verplanc- hei hit -®S er kalm onder, st éjns bijna. Hij is, '78, directeur van iatwijkse VVV, een Daar lichaam dat het ime vriendelijk en tomend en bedie- °teri i° êoede, wervende de ji moet zien te lei- tart Hij bestuurt een tore/ig aandoend kan- igd tmet een bibliotheek e ^verhelderende fol- een brochures, doch lancke zou best te- illen naar de oor- ikelijke plaats van jing die evenwel, ja- door brand bruioest werd en in de nnN£ geboord. z(ziJn deur worden de „^banden geregeld aan- /fjipt door autobussen die oorlun vaste halte hebben, nt aan alles. Niettemin e heer Kees op een she- ie de orde moet zien te aven op een plek die rod en iedereen verla- Nat zand is er genoeg, 1 "h tocht er op alle hoe- 'e e%nadeloos. En dan nog: m{"ancke, 33-jarige telg 1 #4en roemrijk VVV-di- irengeslacht (een soort -schap van vader op gaat gebukt onder ttaire kommer. Hij kopzorgen over begro- en bezuinigingen. h de Katwijk-promotie Dd kunnen we, vanwege ■neente, onze gang nog aan, maar we moesten ;ien op de salarissen, hei begin van dit jaar we hier met ons twee- et waren ooit zeven, lestajge medewerksters en er Aerkers. Maar het snij- J°.n& mes is erin gezet. We ,nt met z'n tweeën moe- ora anpoten". Kees Ver- c°nL>e, zeg maar Verplanc- K °Pnior: eenzaam, maar leen. ?beert Verplancke zo- Miniaturen-Kees bij één van z'n vitrines (als gigantische parkeergarages), met een paar Nederlandse politiewagens in de handen. wat met handen en voeten tegelijk Katwijk te verkopen. En als ie van honk is wat nogal eens voorkomt staat z'n assistent er alleen voor. Het is begrijpelijk, dat Kees Verplancke soms wel wat an ders aan z'n hoofd wil heb ben. Hij moet wat gelegen heid hebben om af te reage ren. Welnu, dat is in orde. Komt best voor elkaar. Hij heeft een hobby ontwikkeld die hem alles om 'm heen kan doen vergeten. Deze VVV-directeur verzamelt, namelijk, miniatuurautootjes in de meest uiteenlopende ca tegorieën en „in de meest bij elkaar passende schalen: 1:43 voor de luxe wagens, sport en bestel, en 1:50 voor de bussen en het vrachtvervoer. Als kind al was ik gek van autootjes. Bij elkegelegen heid zei ik: geef mij maar een autootje, vader, moeder, oom of tante. Of het nu een Din ky Toy was of een Matchbox, of een huppeldepup, het deed er niet toe; ik heb ze altijd in dank aanvaard. Dan kroop ik over de grond; prroem, prroem, je kent dat wel hè". Nu is het verrassende en Kees durft daar best voor uit te komen dat hij, boven op zolder, thuis, af en toe nóg wel op handen en knieën be zig is en „situaties speelt". Dan laat hij een transport van grote trucks naar Polen vertrekken over een snelweg die hij zelf gecreëerd heeft. Eventueel laat hij een politie- Porsche langszoeven: dzjoeng, wroemm, poing, langs de middenberm. Moei teloos. „Noem het een tic, maar dat is mijn manier van afreageren. Mijn twee doch tertjes vinden het allemaal machtig interessant en ik heb ook nog neefjes die naar die toestanden komen kijken". 2000 in showroom „Toen ik een jaar of 17 was ik nog niet aan een meisje toe, zoals mijn tweelingbroer. Een paar jaar later was het wel zover. Toen kwam het meisje, dat nu mijn vrouw is, en ik deed de autootjes weg. Maar het bleek me toch in het bloed te zitten, dat minia turen verzamelen. Ik was een jaar of 22 en vatte de draad weer op. Alleen kon ik, vond ik, als grote kerel niet meer voor een winkele talage naar autootjes staan kijken. Ik ging allerlei be drijven langs en kwam met modellen thuis. Dat doe ik nog steeds. Ik ben nu bijna 34 en heb er dus 12 jaar minia tuur-arbeid op zitten". Kees Verplancke is, uiter aard, een gelovig lidmaat van de Ned. Alg. Miniatuur Auto club, een nog steeds groeien de vereniging met ongeveer 2000 leden („Vrouwen netzo- goed; het zijn niet zelden vrouwen die hun mannen aanzetten tot zo'n hobby" ach, dat is een kwestie van geluk hebben, denk ik dan maar) die veel ruilbeurzen aflopen, maar daar heeft Kees de tijd niet voor. Hij weet wel andere wegen, via dealers en vervoersbedrijven, om zijn lust tot verzamelen steeds weer te voeden. Een vrij kostbare grap. met die modellen van 10, 15 gulden per stuk, „maar ook veel duurder vaak". Boven, op een zolderkamer, heeft hij z'n domein, een „showroom" met drie grote vitrinekasten waarin zich ongeveer 2000 modellen aaneengeschaard hebben: flank aan flank, bumper tegen bumper, of, als het moet, bovenop elkaar. De „hulpstukken" onder hand bereik: garages, bruggen en luchtbruggetjes, materiaal om „wegen" na te bootsen. En dan kruipt Verplancke, als hij even directeur-af is, een enkele keer nog over de vloer. Zoals van de week, toen hij een stoet van „de Franse president Mitterand" samenstelde. Met de originele Op mijn omwegen door stad on land kom ik graag mensen tégen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pioters presidentiële wagen als mid delpunt, met pluche van bin nen en gepantserd. En daar omheen volgauto's (verleng de limousines), politiewagens (poeah, poeah, poeah) en mo toren en brandweertoestan den in de buurt. Desgewenst kan Kees ook enkele (Engel se) waterkanonnen in ge reedheid houden. Geestdrif tig man die opgetogen kan zijn. Het enorme wagenpark van Verplancke („Er zijn er met nog veel grotere collecties...") toont een vlekkeloze en blin kende macht aan alles dat maar op wielen voortbe weegt: tweewielers tot en met twaalfwielers of nog meer. In dat wereldje is plaats voor (gelede) bussen, touringcars nationaal en internationaal taxi's, zie kenauto's en lijkwagens, be drijfswagens (alles wat er in de Leidse regio rondrijdt, staat bij Kees in een vitrine). Daar pronken de meest ex clusieve Rolls Royces, Merce- dessen. Bentleys, tot in het oneindige en in welke versie en kleuren men maar kan wensen, zonder smet of rim pel of iets van dien aard. Kees Verplancke is van trot se miniatuur-adel. Hij expo seert de lof van een uitge beelde techniek der mens heid die zich tegen het einde der vorige eeuw ging motori seren. Troetelgoed Ladderwagens, ambulances; „wegenbouw" en het z.g. „hijswerk" met kranen, be tonmolens, vorkheftrucks, bestelbusjes; het mobiele he den en het soms zeer oude verleden. Hij kan alles laten krioelen op het wegennet van zijn fantasie. Dat is geen nostalgie meer. Het is een ge loofsbelijdenis van een mo dellist, die steeds weer nieu we dingen aan een auto ont dekt als hij z'n troetelgoed koestert met een liefdevolle blik uit die Katwijkse ogen, en de onmiskenbare geur op snuift van duizenden bandjes en de lak. In hoger sferen, boven de vitrines, staan de grote jets van de moderne luchtvaart, helikopters ook. Verplancke's gemodelleerde belangstelling kent nauwelijk grenzen, diepten noch hoog ten. Het is voor de zoveelste keer, dat ik, als leek, begees terd raak door zo veel meta- Kees Verplancke, WV-directeur, liggend bij een verkeerscongestie op schaal. En zo lust-ie er nog wel meer. len weelde, die toch ook een deel van mijn jeugd is ge weest; alleen niet zo perfect. Als hij wil, kan Kees Ver plancke als hij zich niet bezighoudt met kamerver- huurbemiddeling en het blonde duinvermaak van ho reca en amusement na wat uitgekiende voorbereidingen zó een operatie „Habakuk' of „Rheingold" naspelen. Hij kan de meest ingewikkelde en gedurfde manoeuvres op de vaste vloerbedekking neerleggen, want hij beschikt over een aantal volledig lo gistiek geëquipeerde pantser divisies, met lanceerinrich- tingen en ander, conventio neler, „tuig", zoals „mine sweepers" en „ducks" en „personel"-dingesen. Hij kan eskadrons, ja hele brigades (van Bundeswehr, US Army en the British Rhine Army, en gevreesde Nederlandse eenheden), desnoods amfi bisch op de Elbe afsturen, met „armoured cars", AMX- en, Pershings en opblaasbare bootjes, enfin, met alles d'r op en d'r an. Hij zou zó de ge nerale staf kunnen uitnodi gen om, samen met hem, tot de tanden gewapend en geïn spireerd, het spel van ver kennen uitbundig te spelen. Verplancke moet over een ij zeren doorzettingsvermogen beschikken. Daarom verleen ik hem, hierbij en eigen machtig, de eretitel „Iron Executive Manager", IEM. En dan laat ik in al die mini atuurwagens de harkerige chauffeurs en „drivers", links en rechts zittend, „proeng proeng" en „drring drring" scanderen. Ik vind het maar prachtig, wat Kees Verplancke in z'n vrije tijd uitvreet, 'k Kan me nauwelijks inhouden, om bij een inderhaast, vlak bij een viaduct, gebouwde bushalte, voorrang te verlenen aan een Zweedse bus, terwijl Ver plancke even verderop een file van zeven kilometer in de klauwen tracht te houden. En de fotograaf (die spaar zaam met treintjes, bovenlei dingen en wissels en Beierse huisjes speelt, maar toch ook wel nog een paar leuke ra- diopeilwagens achter een poot van zijn dressoir heeft staan) wil meteen gaan „rui len".. Verplancke direct en thousiast. Verzamelen; spe len, man; je kunt niet genoeg spelen. Het leven is al proble matisch genoeg. fü)EN/REGIO EeidacSotyumi VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 LISSE Zo'n 60 personen hebben zich inmiddels al aan gemeld voor de studiedag met als thema „Maatschappij en Arbeid" die vrijdag 17 februari wordt gehouden in het ge meentehuis van Lisse. De dag, die van negen tot vijf uur duurt, is opgezet door de stuurgroep Werkprojecten Hil- legom-Lisse om alle informatie over werkloosheid, de plaats daarvan in de maatschappij en de economie eens systematisch op een rij te zetten en allerlei meningen vanuit verschillen de uitgangspunten over even tuele oplossingen tegenover el kaar te zetten. Het uiteindelij ke doel van de dag is het ont wikkelen van een regionaal beleid op het gebied van werk en werkloosheid. Inmiddels hebben drie van de elf SOB-gemeenten, War mond, Noordwijk en Hillegom, al subsidie overgemaakt aan de stuurgroep en een vierde gemeente heeft subsidie ge weigerd. Dat is de gemeente Sassenheim, die twijfelt aan het nut van een dergelijke dag „omdat er al zoveel wordt ge daan" op dit gebied. Alle ge meenten van dit Samenwer- kings Orgaan Bollenstreek (SOB) zijn benaderd om subsi die te geven naar rato van het aantal inwoners. In totaal is 2750 gulden gevraagd, hetgeen neerkomt op 1.6 cent per in woner. Deelnemers moeten 12 gulden 50 bijdragen in de kos ten, inclusief de koffie, thee en lunch. Overigens kan iedere geïnteresseerde zich nog aan melden bij de stuurgroep Werkprojecten Hillegom-Lis- se, Ruishornlaan 21 in Lisse. „Iedereen draagt stukjes aan over arbeid, werkloosheid, al ternatief werk en de maat schappelijke gevolgen, maar nog nooit zijn alle verschijnse len systematisch op een rijtje gezet". Deze uitleg verklaart de organisatie van de studie dag. Allerlei personen en in stanties zoals werklozen, poli tieke partijen, maatschappelijk werk, bestuurders, sociale diensten, vrouwenorganisaties zijn uitgenodigd om mee te discussiëren. Het is de bedoe ling dat aan het eind van de dag beleidsaanbevelingen wor den gedaan waardoor in de Duin- en Bollenstreek een ge zamenlijke aanpak van dit probleem tot stand kan ko men. Confrontatie „We willen bepaalde groepen zoals politici, ambtenaren, hulpverleners en dergelijke confronteren met eikaars me ningen en ze daardoor „op het verkeerde been" zetten. We hopen dat ze zich daardoor on gemakkelijk gaan voelen en met elkaar gaan discussiëren en dat er zo een begin ge maakt kan worden met een beleid dat hout snijdt", luidt één van de argumenten van de stuurgroep. „Iedereen formu leert hap-snap-bleid en wij proberen daar lijn in te bren gen door deze dag. Het besef moet groeien dat er een om wenteling moet komen in het denken over deze problema tiek, maar ook de politiek wei gert nog steeds te verkopen dat uit de cijfers blijkt dat we over tien jaar, ondanks de ge leidelijk aan weer groeiende economie, met anderhalf tot twee miljoen werklozen zitten. Slechts dertig procent van de groep die elk jaar op de ar beidsmarkt komt, zal aan een baan komen", aldus Anne Stins, Piet Spilt en Hans Feyt. Deze drie leden van de stuur- froep hebben ook de drie arti- elen in de bij de studiedag horende informatiemap ge maakt. Deze map wordt de deelnemers aan de dag toege stuurd als een soort voorinfor matie. Die artikelen zijn zo simpel mogelijk gehouden, zonder allerlei wetenschappe lijke uitdrukkingen. Op basis van de map en naar aanleiding van drie inleidin gen die 's morgens worden ge houden, wordt er 's middags in groepjes gediscussieerd om uit eindelijk tot een conclusie en/of inventarisatie te komen. De inleidingen worden gehou den door drs. F. Boddendijk, wetenschappelijk medewerker politicologie aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam; dr. R.C, Kwant, emeritus-hoogle raar sociale wijsbegeerte van de Rijksuniversiteit Utrecht en P.H. Laman, directeur van de Sociale Dienst in Rotterdam. De eerste spitst zijn betoog toe op de 5-urige werkdag, ar beidstijdverkorting dus ook al in het kader van de positie van vrouwen op de arbeids markt. Dr. Kwant gaat het hebben over de arbeidsethiek: het hebben van een baan als enige geaccepteerde vorm van arbeid en de heer Laman spreekt juist over het zogehe ten derde arbeidscircuit, ver zelfstandiging van kleine be drijfjes. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse Mandoline Vereniging ZMV viert zaterdagavond het eerste lustrum met een concert. Die muzikale manifestatie vindt plaats in Ons Huis en begint om acht uur. De mandoline-vereniging, onder leiding van Betsy Camhorst-van Marsbergen, zal elf werken ten gehore brengen, afgewisseld met een piano-intermezzo door Betsy Camphorst en een selectie bekende melodieën door de Clover Bluegrass Band. De toegangsprijs is vijf gulden. Het eerste begin van de mandolinevereniging dateert van 1939 met de heer J. Versteegen als initiatiefnemer. Onder zijn voor zitterschap en onder directie van de heer H. van Marsbergen kwam de vereniging tot grote bloei en behaalde veel prijzen op nationale en internationale concoursen. Door gebrek aan leden stierf de vereniging echter een voortijdige dood. In 1979 richtten enkele oud-leden ZMV opnieuw op. Ook toen kwam dit mando line-ensemble onder de directie van de inmiddels 73 jaar gewor den dirigent de heer H. van Marsbergen In 1983 moest hij ech ter om gezondheidsredenen de dirigeerstok overdragen aan zijn dochter Betsy Camphorst-van Marsbergen. Inmiddels bestaat de ZMV al weer meer dan vijf jaar, in welke periode zij wederom successen heeft behaald op concoursen en muziekfestivals. Begonnen in de 4e afdeling is de vereniging in middels alweer opgeklommen naar de le afdeling. Behalve het jaarlijks concert in eigen gemeente, verzorgt de ZMV vele con certen in bejaarden- en verpleegtehuizen in de regio. Belangstel-, lenden, die mandoline, mandola, mandocello of gitaar kunnen spelen of dat willen leren zijn kjmnen de repetitie op elk» dins dagavond in Ons Huis bezoeken. >EN De geschie- en van muziekvereni- 'Concordia' wordt an ^oor van lotes over de diver- Imten, waar Concor- i de loop van haar "ig bestaan gerepe- heeft. Slachthuizen ^kalen, waarvan de jf/Jn vloer het oefe- IConcordia niet houden, vormden ïssante locaties voor .e wetenswaardige snten uit haar ge- denis. Nu 36 jaar oudieeft Concordia uit- op een vaste oefen- ^32 in het Harteveld- e vJex, waar zij met euwde moed zich vijden aan de voor- ding van haar muzi- activiteiten. rdia presenteert zich n in jeugd - en een senio- de Xest. Het jeugdorkest, op 1974 werd opricht en com dus zijn tienjarig be- Amiviert, bestaat uit ma- /s en de meer gevor- ie/'/itwirlers, die tezamen :osi|je blikvanger tijdens >w zorgen. Koper- en 'azers zijn verant- elijk voor het muzi- iedeelte. Van de circa ïior-leden gaat ieder 'en aantal over naar eniorenorkest. Vorig de overgang ervaren jeugdbla- gevoelige aderla- ^et or"kest, te he(daar het zich moest op een uitge- jubileumprogramma, we^otto van de junioren Concordia. voor dit seizoen luidt dan ook "consolideren", wat hen echter niet weerhou den heeft het repertoire met acht nieuwe nummers uit te breiden. De senioren, die telkens weer var. 'vers' talent voor zien wordt, draaien in een qua aantal en instrumenta rium gelijke bezetting als de junioren een soortgelijk re pertoire af, maar in een ho gere graad van moeilijk heid. Meestal gecombineerd voeren de orkesten dit op concerten en vooral straat manifestaties uit. De vie ring van 3 October neemt daarin een centrale plaats in. Beide orkesten worden daarvoor door vijf deskun digen geïnstrueerd. Morgen heeft het jaarlijkse concert plaats. Het gedeelte voor de pauze wordt door de junioren voor hun reke ning genomen. Marsen, hymnen en populaire tunes in fanfarebewerking („waarheen, waarvoor"), kortom een luchtig reper toire zal vanaf acht uur in de Stadsgehoorzaal weer klinken. Na de pauze is het de beurt aan de senioren, die het wat zwaardere werk (deels met christelijke in slag) uitvoeren: 'U zij de glorie', 'Concordia's feest- mars', door haar dirigent Albert Hilkhuyzen vorig jaar gecomponeerd ter gele genheid van het 35 jarig be staan, Latijns-Amerikaanse nummers en een bewerking van' My fair Lady' zijn zo de nummers, die in een los se greep uit het programma voorkomen. Na afloop wordt de grote zaal omgebouwd tot balzaal, waarin tot in de klein uur tjes gedanst kan worden op de klanken van het vocale trio 'Flashback'. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5