Jritten zoeken naarstig aar het goud van Wales Voyeurs van Florence doden vrijende paartjes ^iierikaanse ^rgers verlaten "banon kistan kan nu atoombom maken" Nabih Berri politieke doe-het-zelver in verscheurd Libanon OUWENGROEPEN VOEREN MPAGNE TEGEN REAGAN 'ENLAND fttidMOowvunt VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 PAGINA 15 n De Pakistaanse kerngeleerde Abdul lan. die vorig jaar in ons land bij verstek tot 'cel werd veroordeeld wegens een poging tot jonage, heeft verklaard dat zijn land nu zelf kan verrijken en een eigen atoombom kan [Chan stelde dat het Pakistanse atoompro- voor vreedzame doeleinden is. Maar „de ge- iullen de natie niet teleurstellen als de presi- f Pakistan in buitengewone nood verkeert", jbeerde in 1976 en 1977 vanuit Pakistan ge- formatie in handen te krijgen over het ul- fugeproject van Urenco in Almelo, waar hij korte tijd heeft gewerkt. Dat Khan tijdens >lijf in Nederland atoomgeheimen uit de abriek heeft gestolen, waardoor Pakistan in zijn gesteld een fabriek voor de verrijking flum te bouwen, is overigens nooit bewezen. Mitterrands idee van ruimtestation „een illusie" (Van onze correspondente Angeline Arnken) PARIJS Het idee van president Frangois Mitterrand „een Europees bemand ruimtestation" te bouwen het idee werd gelanceerd tijdens zijn bezoek aan Ne derland is volgens de Franse pers een „technologi sche utopie, een financiële illusie en militair niet nood zakelijk". Mitterrands idee is toch verrassend, daar Frankrijk het eerste land was, dat tegen de militarisa- tie van de ruimte protesteerde, toen daar in de Vere nigde Staten sprake van was. Duitsland zal zich trou wens hebben afgevraagd hoe Mitterrand zich de „orga nisatie van een Europese defensie" voorstelt, als hij zegt dat „het Franse nucleaire wapen slechts voor ei gen gebruik" is. Los varj de financiering en het gebrek aan ruimtevaartervaring in Europa is er het probleem dat een ruimtestation voor militaire doeleinden zeer kwetsbaar is. Moeilijk wendbaar in geval van agressie en dus een uitstekend doelwit. Bastian stapt uit fractie Groenen (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Onverwacht heeft ex-generaal Gerd Bastian, parlementslid voor de Groenen in Bonn, besloten de fractie te verlaten. Basti an ergerde zich al geruimte tijd over de ama teuristische werkwijze van de fractie. Boven dien was hij fel gekant tegen het rotatie-prin cipe. Dat houdt in dat Groenen-parlementa- riërs halverwege de zittingsduur van het par lement worden opgevolgd door hun assisten ten. Bastian zal nu als eenmans-fractie in de Bondsdag zitten. In Bonn wordt niet uitgeslo ten geacht dat Petra Kelly, de meest vooraan- De uit de fractie van de Groenen ge- staande Groenen, het voorbeeld van Bastian treden ex-generaal Bastian (rechts) en zal volgen. Kelly en Bastian werkten steeds Petra Kelly (links). nauw samen. Karei de Grote- prijs voor Westduitse president AKEN De Westduitse bondspresident Karl Car- stens wordt onderscheiden met de Karei de Grote- prijs van de stad Aken. De prijs wordt sinds 1950 ver leend aan mensen die bij zondere verdiensten heb ben op het terrein van de Europese eenwording. Ko ning Juan Carlos van Spanje kreeg de prijs in 1982. Vorig jaar is de Ka- rel de Grote-prijs zonder opgaaf van redenen niet uitgereikt. Discriminerend kopje koffie ANGOULEME Bezoekers met een blanke huid betalen in een café in de Franse stad Angouleme 2,5 franc (rond 90 cent) voor een kopje koffie. Bezoekers met een wat don kerder uiterlijk (in Angouleme door gaans buitenlandse arbeiders) moe ten een franc extra betalen (on$ e- veer 1,10 gulden) voor een bal je troost. Een organisatie tegen disc *i- minatie heeft de caféhouder aange klaagd wegens racisme. Maar daar is geen sprake van, zo verklaarde de caféhouder gisteren uit voor de Franse televisie. „Ik ben geen racist. Ik breng slechts enige orde aan, in het belang van mijn klanten". :e correspondent Ro- van p) !N Dat de goud- aieuw in de lift zit, nieuws voor Car- n IlMining, een Brits- •drev!sc^e onderne- sinds afgelopen gelokid zoekt in Wales, loer /on Mining exploi- voorlar de 130 jaar oude er^ Vids goudmijn van rvani Dagelijks wordt tien ton delfstof oi vi Elke ton brengt muier een halve ounce °P am) goud op. Dat is 0m St. Davids ndabel te maken. taf' Glogau is beroemd. Jaren ge leden bracht haar mijn de goudklomp voort, waaruit de trouwring van de Britse ko ningin Elizabeth, die van haar dochter prinses Anne en die van haar schoondochter prin ses Diana werden gemaakt. Vele Britten hebben de laatste tijd weer de goudkoorts te pakken. Hoewel zij doorgaans meer belangstelling koesteren voor de grote buitenlandse goudmijnen, zijn de kleintjes van Wales toch ook opnieuw in trek. De goudmijnen van Wales zijn erg oud en hun ontginning kost veel. Vroeger waren het hoofdzakelijk particulieren die hen ontgonnen. Maar nu wordt verwacht dat binnen af zienbare tijd weer een zestal Welshe mijnen in exploitatie zullen zijn. Op de plaats waar Carnarvon Mining tegenwoordig naar goud zoekt, deden sedert die tijd minstens dertien verschil lende vennootschappen en particulieren datzelfde werk. De St. Davids mijn bevindt zich vlakbij Barmouth. Tussen 1900 en 1907 werd daar door de St. Davids Gold and Copper Mines niet minder dan ander halve ton goud naar de opper vlakte gehaald. De plaatselijke bevolking vertelt echter, dat toen minstens evenveel goud in de zakken van de mijnwer kers naar de bovengrond ge bracht is. Tegenwoordig zijn bij de Car narvon Mining maar vijf mijn werkers in dienst. Zij hebben een overeenkomst onderte kend, waarbij zii alle vijf ont slagen worden als één van hen goud blijkt te stelen. Van een modern veiligheidssysteem is echter nog geen sprake. De eerste opbrengst van de mijn, 4,5 ounce ruw goud, werd in een jampotje naar Londen ge bracht. Zo nam de firma Blun- dell, die daar goud raffineert, het in ontvangst. De tunnels in de aan Carnar von Mining verpachte onder grond zijn meer dan zeven ki lometer lang. Carnarvon heeft een bekwame geoloog geënga geerd om haar mijnwerkers te helpen bij het zoeken naar de beste goudlagen. Hoewel de St. Davids mijn in haar 130-jarig bestaan toch 2,5 ton goud op gebracht heeft, is zij nog lang niet uitgeput. Het Brits-Australische concern is van plan gedurende vijf a tien jaar op beperkte schaal in de Welshe ondergrond naar goud te zoeken. Valt het mee, dan bouwt ze in Wales grote installaties om wekelijks de 300 ton gouderts te kunnen be werken. Met een halve ounce goud per ton zal de jaarlijkse goudproduktie dan ongeveer 7.500 ounce bedragen. Op basis van 100 dollar exploitatiekos ten per ton, wordt de toekom stige jaarlijkse winst van deze goudmijn op 1,2 miljoen dollar berekend. lie; 1 vei tin 1 oe bal 6erET/WASHING- De Amerikaanse het' Libanon zullen vorcg dit land verlaten. 18 nambassade in Bei- gelijBft hen vanochtend jaj'eten, dat zij binnen uren geëvacueerd WQi. De evacuatie van burgers jmefllaats vanuit West en ven vanuit Jounieh, -k°cd in christelijk ge- Lo'f0 twintigtal kilo- °g ten noorden van 'opjpanese hoofdstad, huiatend werden de L beten tussen rechtse ien hen en de Libanese £?p]epartijen in alle vanïid voortgezet. Bij net de kust van Beiroet woriAmerikaanse oorlogs hebben voor de twee- ereenvolgende nacht beschietingen uitge- j> stellingen van Sy- Libanese oppositiepar- ten oosten van Bei- roet. Het Amerikaanse televi siestation ABC meldde gister avond, dat de commandant van de Syrische strijdkrachten in Libanon woensdag om het leven is gekomen bij de zware bombardementen van de Amerikaanse marine. Een woordvoerder van het Penta gon zei het bericht niet te kun nen bevestigen. Nabih Berri, leider van de sji'ietische AMAL-beweging liet gisteren weten, dat dat de orde in West-Beiroet binnen 24 uur zal zijn hersteld. Hij verklaarde de komende dagen opdracht te zullen geven de internationale luchthaven, universiteiten en scholen te heropenen. In de nacht van woensdag op^ donderdag hebben Palestijnse* strijders weer het vroegere hoofdkwartier van de PLO in West-Beiroet ingenomen, waaruit zij anderhalf jaar gele den door het Israëlische leger werden verdreven. Het was nog niet duidelijk of het hier gaat om aanhangers van PLO- -leider Arafat of van de rebel lenleider Aboe Moessa. Een moeder met haar kind stevig onder de armen zoekt een goed heenkomen in Beiroet, waar al dagenlang wordt gevochten tussen rechtse christenen en de Libane se oppositiepartijen. Kandidaat voor opvolging Gemayel DEN HAAG Nu de machtspositie van de Li banese president Amin Gemayel met de dag ver der afbrokkelt, wordt de vraag actueel wie straks, nadat de kruitdampen in Beiroet zijn opgetrokken, in aanmerking komt om hem op te volgen. De ver kiezing van een nieuwe president zal geen gemak kelijke zaak zijn. De di verse Libanese minderhe den en partijen hebben al len hun eigen leider en het Libanese drama heeft duidelijk gemaakt dat de belangen van een reli gieuze of ethnische ge meenschap hoger worden aangeslagen dan het na tionale belang. Willen de Libanezen een definitieve opdeling van hun land vermijden, dan zal er een nieuwe president moeten komen die het vertrou wen geniet van alle min derheden en partijen. In Beiroet valt steeds vaker de naam van Nabih Berri als mo gelijke opvolger van de huidi ge president. Hij vertegen woordigt de Libanese sji'ieten, die wat aantal betreft veruit de belangrijkste minderheid in Libanon vormen. Als leider van de sji'itische Amal-bewe- ging (Hoop) vervulde Berri een vooraanstaande rol tijdens de verovering van West-Bei roet op het regeringsleger, dat ondertussen uiteen is gevallen in christenen en moslims. Bliksemcarrière Nabih Berri (44), die rechten heeft gestudeerd, oefende tot 1980 het beroep uit van advo caat. Sinds hij dat jaar de lei ding van de Amal-beweging overnam, heeft hij een blik semcarrière gemaakt in de Li banese politiek. Een bijzonder opmerkelijk feit, omdat zijn charismatische voorganger, de in 1978 in Libië verdwenen imam Moessa Sadr, nog altijd vereerd wordt door de sji'ie ten. De kracht van Berri ligt in zijn gematigde houding die hij inneemt ten aanzien van de vele conflicten tussen de di verse gemeenschappen en par tijen in Libanon. Aanvankelijk steunde hij Amin Gemayel, nadat deze in september 1982 zijn vermoorde broer Bashir als president was opgevolgd. Maar toen steeds duidelijker werd dat Gemayel's machtsba sis te zwak was om de groeien de invloed van de rechts- christelijke Falange-partij van diens vader Pierre Gemayel in te dammen, verloor Berri ge leidelijk het vertrouwen in zijn president. De grote ommekeer voltrok zich in mei vorig jaar. nadat Israël en Libanon door toe doen van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Shultz, een troepenscheidings akkoord overeenkwamen. Dit akkoord voorziet onder andere in een vergaande invloed van Israël in Zuid-Libanon, het geen onaanvaardbaar is voor Berri omdat daar de meeste sji'ieten wonen. Nabih Berri ontwikkelde zich binnen een jaar van sympathi sant tot verklaard tegenstan der van Gemayel. Zijn keuze voor een gewapende opstand tegen de overheersing van de rechts-christelijke leiders bete kende dat hij militair afhanke lijk werd van Syrië. Toch wil de Berri zoveel mogelijk poli tiek onafhankelijk blijven en sloot zich derhalve niet aan bij het Nationale Reddingsfront. In dit Front, dat door Damas cus wordt gecontroleerd, zijn onder anderen de druzenleider Joemblatt, oud-president Franjieh en de oud-premier Karami vertegenwoordigd. Onderscheid Op een wezenlijk punt onder scheidt Berri zich van de tra ditionele Libanese leiders, die hun machtspositie danken aan erfopvolging. Berri kan in ze kere zin worden omschreven als een politieke doe-het-zel ver, die minder gebonden is aan de belangen van de heer sende Libanese families. Hoewel hij tot de sji'ietische stroming behoort, moet hij weinig hebben van het islami tisch fundamentalisme. ning van Moessa Sadr s de zich onder leiding van Hoessein Moessawi een kleine groep af van de sji'ietische Amal-beweging. Moessawi, ge ïnspireerd door de Iraanse re volutie, streeft vanuit zijn bol werk in Ba'albek naar een puur islamitische samenleving in Libanon. Nadrukkelijk heeft Berri zich gedistancieerd van de terreuraanslagen vorig jaar oktober op de Amerikaan se en Franse hoofdkwartieren in Beiroet, waaraan Moessawi een belangrijk aandeel had Chaos voorkomen Berri wil een herhaling van de chaos in West-Beiroet, zoals die heerste in de periode van 1976 tot september 1982, voor komen. Direct na de verove ring deze week van het weste lijk stadsdeel drong hij aan op herstel van de openbare orde. Na overleg met de leiders van de overige oppositie partijen, kondigde hij een serie maatre gelen af die de veiligheid in West-Beiroet moeten garande ren. Een verdere indicatie voor Berri's streven naar het her stel van de nationale eenheid is het verbod om particuliere en openbare gebouwen te be zetten. In dit verband is het opmerkelijk dat het hoofd kwartier van het Libanese le ger vrijwel ongeschonden uit de strijd is gekomen; een teken dat Berri beseft dat Libanon een krachtig leger nodig heeft waarin zowel christenen als moslims moeten dienen. RICK KERSJES opp/ïGTON Meer dan l orruwengroePen 'n de 'red#e Staten willen een rkla*ePse campagne opzet- 2t rt te verhinderen dat Ver I Reagan in november Dat werd be- van de vrouwengroepen die was georganiseerd door de Verenigde Kerk van Christus. De vrouwengroepen verweten Reagan in zijn recente rege ringsverklaring (State of the Union) geen enkele aandacht te hebben besteed aan de toe nemende armoede onder de Amerikaanse vrouwen. Er werd onder meer op gewezen, dat in 70 percent van alle arme gezinnen een alleen staande vrouw voor het ge zinsinkomen moet zorgen. gkE EN WISKE HET DELTA-DUEL (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De inwoners van Florence mochten enkele weken geleden opgelucht ademhalen, toen bekend werd dat de politie de zogenaamde Monsters van Florence had ingerekend. Als monsters werden diege nen aangemerkt die in de bossen rond de stad een zaam vrijende paartjes hadden overvallen en vermoord. De laatste ja ren was het aantal slacht offers gestegen tot 12. De mensen konden voortaan gerust zijn, zo had de on derzoeksrechter op een persconferentie ter gele genheid van de arrestatie van de twee monsters verzekerd. Maar daags daarna riep een andere en hogere rechter de pers nog eens bijeen en hij maakte duidelijk er geen re den tot opluchting was. Het monster kan nog steeds toe slaan, zo zei hij. Ik raad de burgers aan waakzaam te blij ven als zij zich 's nachts in een auto op een stille plek willen afzonderen. De echte monsters liepen dus nog vrij rond en de justitie had weer misgekleund, zoals al vier a vijf keer eerder in deze langdurige en bizarre moordgeschiedenis. De twee gearresteerde personen gaan echter niet helemaal vrijuit, want zij worden er nu van verdacht de eerste twee van de twaalf moorden te hebben gepleegd. Het zoeken naar de overige monsters gaat onver minderd voort. Het stadje Scandicci, dat in de buurt ligt van Florence, wordt helemaal uitgekamd door de politie. Daar komen de gepakte „monsters" van daan en in de onmiddellijke omgeving daarvan zijn ook de meeste moorden gepleegd. Scandicci telt 55.000 inwoners. die naar Florence pendelen om er te werken en te leven. De woningnood is er bijzon der hoog en de heersende mo raal die van de doorsnee fat soensrakker. Jonge paartjes, die elkaar beter willen leren kennen, zijn aangewezen op de auto, geparkeerd op een af gelegen plek in de bosrijke omgeving. Merkwaardige eigenschappen In het onderzoek zijn enkele merkwaardige eigenschappen van de inwoners van Scandic ci naar voren gekomen, die dit stadje in de Italiaanse pers al de kwalificatie Sodom heb ben bezorgd. Wat was waar schijnlijk het geval: Zoals de mannen elders in de Italiaan se campagna in het weekein de of na het werk bij elkaar komen om een balspel te be drijven, zo beoefenen de man nelijke inwoners van Scandic ci de sport van het begluren van vrijende paartjes. De gluurders worden indianen genoemd vanwege hun des kundigheid in het struikge was. Dit voyeurisme is in Scandicci zo'n geliefd tijdver drijf geworden dat de heren zich onderling zijn gaan orga niseren, in een echte clan der voyeurs. Deze clan heeft een leider die de goede plekjes en de auto's- met-inhoud op een eerlijke manier onder de leden ver deeld. ook zorgt de clan er voor dat op de toegekende ob servatieposten ongestoord kunnen worden genoten. Zo komen alle leden van dit gluurdersgenootschap aan hun trekken. De slachtoffers in de beslopen auto weten dat ze worden ge spied en dat hongerige voyeurs al hun bewegingen en geluiden registreren. Maar de beperkte accomodatie en de benauwende zeden thuis Tientallen personen moeten lid zijn van de clan. Op hen richt zich nu de speurtocht naar het monster, dat de vrij ende paartjes niet alleen be spiedt, maar ook vermoordt. Deze beperkte verdachten- kring heeft echter nog geen doorbraak in het onderzoek opgeleverd. De moordenaar van de vrijende paartjes sluipt nog in de bossen van Scandic ci rond. Het gemeentebestuur van Scandicci klaagt intusen over de slechte publiciteit die deze moordzaak de stad heeft be zorgd. „Wij zijn verontwaar digd", zei de burgemeester onlangs. „Wij worden als mis dadige en zondige stad afge schilderd alleen omdat twee stadgenoten zijn gearresteerd op verdenking de monsters te zijn. Dat het monster in deze stad leeft, mag van de hele stad nog geen monster ma ken".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15