New York lang niet voor alle tieners een poel van verderf Israëlische rechters geven joodse kolonisten vrije hand Financiële j~ uitspattingen at Pinochet n ckk woede ChileenS h PARIJS «fSIJTHOFF PERS oppositie fe P Sharon wil premier van Israël worden BINNENLAND/BUITENLAND £eidae(3owumt VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 P/ Met uw krant naar Vrijdag 16 maart a.a. vertrekken we weer met een luxe touringcar van Maaskant voor een 3-daagse reis naar Pari|s (vrij dagmorgen weg, zondagavond terug). Vrijdagavond bezoeken Folies Bergères met een Franse show, zaterdag staat o a. een ex cursie op het programma naar het prach tige paleis van Napoleon In Fontaine- bleau, is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een lichtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame. het Louvre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Tetre In het charmante Montmartre en wordt de thuisreis aanvaard. Gelogeerd wordt In het Sofra Motel Relais des Chartreux, waar 2x wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor el- gen rekening. - 90C De prijs van deze aantrekkelijke trip is slechtsJ Per persoon POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV „Als de rech ter je vijand is, bij wie kun je dan je recht halen?" Een veel gehoord Ara bisch spreekwoord op de westelijke Jordaanoever, waar de plaatselijke be volking vaak niet de moeite neemt beklag te doen over wetsovertredin gen door Israëlische kolo nisten. En als er wél een klacht wordt ingediend, leidt deze meestal niet tot de aanhouding van de verdachten. Dat is één van de conclusies in een ambtelijk rapport, dat de Israëlische regering deze week in de openbaarheid heeft gebracht. Officiéél heet het dat de mi nisteries van justitie en bin nenlandse zaken zich moesten beraden over actie, aan de hand van de aanbevelingen in het 33 pagina's tellende docu ment. Maar het is waarschijn lijker dat de explosieve inhoud ervan de buitengewoon lange studietijd noodzakelijk maak te. Het rapport is genoemd naar de voorzitster van de commis sie, die het samenstelde, vice- procureur-generaal Jehudith Karp. De andere commissiele den zijn de procureur van het district Jeruzalem, de juridisch adviseur van het militair be stuur van Judea en Samaria (de Westoever) en een hoge of ficier van de Israëlische poli tie. Niettemin richtte alle ver ontwaardiging zich de afgelo pen dagen tegen de persoon van Jehudith Karp, die in het rapport haar persoonlijke visie zou hebben vastgelegd. Dat al thans is de mening van de mi nister van binnenlandse za ken, Burg. Juridische status Veel van de problemen op de westelijke Jordaanoever vin den hun oorzaak in de inge wikkelde juridische status van de diverse instanties. De ver antwoordelijkheid voor wet en orde berust bij de militaire gouverneurs, geholpen door eenheden van het leger en de grenspolitie. Het onderzoek naar strafbare feiten, begaan door bewoners van de gebie den, gebeurt door de plaatselij ke politie, onder commando van Israëliërs. Maar de juridi sche afwikkeling is niet altijd even duidelijk. De plaatselijke rechtbanken berechten uitsluitend Arabi sche inwoners volgens de Jor daanse wetten. Maar overtre dingen tegen de veiligheid van de staat Israël door de lokale bevolking worden berecht door militaire rechtbanken. Is raëlische militairen komen voor de krijgsraad, maar Israë lische burgers die zich in de bezette gebieden schuldig ma ken aan strafbare feiten, wor den aan de hand van de Israë lische wetten berecht door rechtbanken in Israël. Als het gaat om misdrijven van Israëli's gericht tegen Arabieren, is het vaak ondui delijk wie het onderzoek moet verrichten, welke methoden gevolgd moeten worden en welke conclusies aan het on derzoek moeten worden ver bonden. Het resultaat is veelal dat een klacht in het archief verdwijnt nog voor er met een onderzoek is begonnen, zo stelt de commissie vast. Beruchte rabbi Kahane Als voorbeeld noemt hij onder meer een geval van doodslag op een Arabier in Bani Na'im bij de nederzetting Kirjat Arba. In die laatste plaats woont een aantal fanatieke aanhangers van de beruchte ultra-nationalistische rabbi Kahane. Drie dagen na het in cident in Bani Na'im vervoeg de zich een delegatie uit Kirjat Arba bij het districtsbureau van de politie in Judea, om te zeggen dat de inwoners geen medewerking aan het onder zoek zouden verlenen. De poli tie en de procureur in Jeruza lem waren immers „vijandige instanties". De delegatie toon de zich pas bereid tot mede werking als zij daartoe op1 dracht zou krijgen „op politiek niveau". Hoewel volgens de politie één van de delegatiele den tot de verdachten in de zaak behoorde, werden geen arrestaties verricht en werd niemand verhoord. Pas zes da gen later kon de politie begin nen aan een onderzoek, maar dat had toen weinig zin meer. Het belangrijkste probleem ten aanzien van wetsovertreders onder de kolonisten is dat zij niet. worden beschouwd als een veiligheidsrisico voor de staat Israël. De Israëlische in lichtingendienst, die beschikt over een goed functionerend agentennetwerk onder de Ara bische bevolking, houdt zich niet bezig met bewoners van de Joodse nederzettingen. Of, zoals minister van defensie Arens, het onlangs uitdrukte: de staat Israel beschikt niet over het juiste gereedschap om dit soort ontwikkelingen het hoofd te bieden. Kolonist beschermd Daarbij komt dat de kolonisten binnen de regering en parle ment beschermd worden. Hun beschermers menen dat de ko lonisten, vooral diegenen on der hen die zich hebben geves tigd tussen een hen vijandig gezinde bevolking, pas ware patriotten zijn. Terrorisme wordt door sommigen in die kringen niet veroordeeld, zo lang het maar is gericht tegen Arabieren. Na de aanslag op de Arabische burgemeesters Shaka en Khalaf in 1980, ver klaarde het parlementslid rab bi Druckman: „Moge op deze wijze alle vijanden van Israël worden vernietigd". De daders van de aanslag op de burgemeesters zijn nog steeds niet aangehouden, maar hetzelfde geldt voor de man nen die in juli van het vorig jaar drie studenten doodscho ten in de universiteit van He- bron. Volgens de Israëlische journa list Danny Rubinstein, die zich al jaren bezighoudt met het verzamelen van feiten oVer ondergrondse activiteiten in de bezette gebieden, hebben de autoriteiten een vrij nauwkeu rig beeld van de verdachten. Maar door het ontbreken van harde bewijzen kunnen geen arrestaties worden verricht. Van Arabische zijde is steeds beweerd dat de aanslag op de burgemeesters is gepleegd met medeweten van „hoge Israëli sche functionarissen". Maar Rubinstein deelt die mening niet. Volgens hem is er zeer veel tijd en moeite in het on derzoek gestoken, niettegen staande de grote juridische en organisatorische problemen. Belangrijkste obstakel vormde ook hier het ontbreken van een inlichtingennetwerk in de nederzettingen. Nieuwe maatregelen Een dag voor de publikatie van het Karp-rapport maakte de Israëlische regering een aantal nieuwe maatregelen be kend om het geweld in de be zette gebieden tegen te gaan. Arabieren die met stenen of brandbommen naar auto's gooien zullen strenger worden gestraft. De regering waar schuwt onbevoegden niet voor politieagent te spelen. Dat laatste slaat ongetwijfeld op kolonisten die het recht in ei gen hand nemen. Verder zal de politiemacht op de westelij ke Jordaanoever worden uit gebreid. Maar het kernpro bleem, de slechte samenwer king tussen de diverse instan ties, blijft bestaan en daarom moet worden gevreesd dat de conclusies van het Karp-rap port voor de komende jaren actueel zullen blijven. RUITENHEER kan ibee: 0 forn abri< Het nieuwe, veelbesproken Pinochet in de heuvels even SANTIAGO Toen Sal vador Allende president van Chili was, maakte de oppositie veel ophef over het besluit van de rege ring om een ambtswoning voor de president te ko pen. Het nieuwe huis was niet bijzonder groot of lu xueus, maar de oppositie greep de gelegenheid aan om de Marxistische leider ervan te beschuldigen dat hij brak met de „traditie van soberheid". Tot die tijd waren presidenten in Chili altijd in hun eigen huis blijven wonen. Na de staatsgreep van 1973 no digde de militaire junta televi sieploegen uit voor een bezoek aan de presidentiële vertrek ken. Door uitvoerig stil te staan bij Allendes voorkeur voor Engelse kostuums, zijn grote verzameling stropdassen en de overvloedige inhoud van zijn provisiekamers, probeerde het nieuwe regime de dode president af te schilderen als een losbandige verkwister. Nu, ruim tien jaar later, krij gen de militairen een koekje van eigen deeg. Minder terug houdend als gevolg van de re cente versoepeling van de cen suur en aangemoedigd door de algemene stemming van on vrede in het land, zijn de weekbladen van de oppositie in Chili bestaat geen dage lijks verschijnende oppositiek rant begonnen de financië le uitspattingen in de hogere regionen aan de kaak te stel len. Huis van de Presidenten De arrestatie van twee voor aanstaande bankiers een van hen, Rolf Luders, is zelfs een tijdje minister van econo mische zaken geweest als mede enkele zakelijke transac ties van een van de schoonzo nen van Pinochet, kunnen al geruime tijd rekenen op een prominent plaatsje in de oppo sitiepers. Maar niets heeft meer indruk gemaakt dan de affaire van generaal Pinochets nieuwe onderkomen, genaamd Huis van de Presidenten van Chili. Aan het grote, op een bunker lijkende gebouw wordt al vier jaar gebouwd. In 1979 werd de eerste aanzet gegeven toen in het heuvelgebied Lo Curro, even ten noorden van de hoofdstad Santiago, een gat van 80.000 vierkante meter werd geblazen om ruimte te maken voor Pinochets nieuwe, paleisachtige onderkomen. Onmiddellijk begonnen in Santiago geruchten te circule ren, maar het hele project werd gehuld in een waas van geheimzinnigheid. Nergens viel informatie te krijgen over wat er precies gebouwd zou worden, totdat ontevreden deelnemers in het project on langs hun mond opendeden te gen journalisten. Het vierkante gebouw, dat lijkt op een reeks enorm grote, op elkaar gestapelde theebla den, neemt 6.000 vierkante meter in beslag. De rest van het terrein bestaat uit grote tuinen met 60 verschillende inheemse en geïmporteerde bomen en grote luidsprekers voor achtergrondmuziek. Het geheel wordt bewaakt door een uitgebreid netwerk van televisiecamera's en infra- roodstralen en een legergarni- zoen van 80 man, die allemaal tot de tanden zijn bewapend. Verder zou zich in het hoofd gebouw een bunkercomplex bevinden van dik, gewapend beton om bescherming te bie den bij eventuele aanvallen. Dit complex zou de nogal merkwaardige naam „gebied van tegenaanval" hebben ge kregen. Onder de grond zou een kelder zijn gebouwd om bescherming te bieden bij luchtaanvaller onderkomen van buiten Santiago. - nei Overdreven ltMii Vooral de overdre\i?C^ versieringen in het'1^ ben kritiek uitgelogd 2 ne marmerenvloer fon vangsthal bijvoorlar was geïmporteerd vjds moest door een vloe p je worden vervani mevrouw Pinoche? *1 groen niet mooi vi El. geïmporteerde muier e gen belandden op gm) hoop omdat niemaijoer ze moesten worden gen en kostbare taf den vervangen o, vrouw Pinochet lie had. „Ze kunnen i ruggelegd als ik cVH was haar politiek r.J.J lukkige commentaa De hele derde vei bijna veertig centin hoogd om een bete: krijgen op het omri tuurschoon. Het z| tot twee keer toe I net als de tennisbal vens dienst moetenl als landingsplatfornl kopters. il De architect die heeft ontworpen, i' van de opperbevel! de luchtmacht, gerjyp nando Matthei, die r uitmaakt van de ju^- tale kosten van het geheim, maar worcg d tussen de 13 en 18 nam lar. Dit staat gelijgft procent van de ja'ete voor openbare werl ur De presidentiële wo1" P kostbaarste van eenieri bouwen die momeiilaa enorme bedragen ven bouwd of aangekocd j] regering. De beric,n het project bij Lo C ben aanleiding gei vragen van de oppbari een peperduur huiater elders in de stad, b«ten officieren en leden ^gn ta, en de „opknap^ het Moneda-paleis uy de staatsgreep van-10 gebombardeerd. Bij knapbeurt zou net Curro een ondergro de ker moeten wor<Am bouwd. heb ère« bes< Opgeschort Niet alleen de oppo° t( ook vooraanstaande— gers van de regerii^- woedend gereageercl cente onthullingen-^— Curro. Het regime L_ op geantwoord met IV tige, officiële verkla_Lf in de kritiek wordi als een door de opp^'- spireerde poging orruwJ Pinochet in diskredre gen. Uit de verkla6eP: duidelijk dat het n zorgen maakt over f die berichten ove^r^( regeringspraktijken l^er hebben op het legt— dusver Pinochet a._ dik en dun heeft g^E Ondertussen heeft es ter in een onverwjjf klaring laten weteity^ chet voorlopig nog re=c: trek zal nemen in Lj tt dat alle werkzaamst niet op contractbasis® gegaan voorlopig zijfc^ om economische recL^ gens het goedingelb— aal-democratische ^2 Cauce, volgde deze - king op kritiek van^"" en Amerikaanse veifyj viseurs, die Pinochet—"" ben gewezen dat on veiligheidsmaatregej-— de ondergrondse w bij een aanval afc^ scherming bieden. schrift Cauce heeft/ il een prijsvraag uitll/r voor zijn lezers. van de wedstrijd i voor alternatief g het Huis van de van Chili. MALCO Copyright Thd NEW YORK Wie in de Verenigde Staten niet be ter weet, is bij het horen van de titel Angel (Engel) al snel geneigd te denken dat het weer zo'n flutfilm uit Hollywood betreft. Maar deze Amerikanen hebben het helemaal mis. Vandaag de dag worden er nog maar nauwelijks flutfilms gemaakt. De films van tegenwoordig zijn bijna allemaal moedi ge verhandelingen van belangrijke sociale proble men. Zo ook Angel. De reclameposter voor Angel laat een jong meisje van een jaar of vijftien zien. dat over dag op school zit en 's avonds als hoertje door de straten van Los Angeles tippelt. Deze pos ter is echter geenszins bedoeld als lokkertje voor een avondje genoeglijk vermaak. Achter het meisje doemt een moorde naar op Iedereen met een beetje fantasie kan het verhaal afmaken. Het Amerikaanse televisiesta tion MTV zendt momenteel een reclamefilmpje uit voor een muzikale hit over de vreugden en spanningen van de jeugd. De hoofdrolspeelster in het filmpje, een tiener, loopt van huis weg en belandt na tuurlijk in 42nd Street, de rose buurt van New York, waar ze tippelt om aan geld te komen, pooiers te slim af is en allerlei andere heldendaden voor haar rekening neemt. Het New York uit dit filmpje 'js precies zoals het volgens de Amerikanen is, verwoestend, maar tegelijkertijd boeiend en opwindend. Tieners uit New York, zo wordt algemeen ge dacht, gaan als ze tien jaar zijn al volop uit met jongens en zijn tegen de tijd dat ze veer tien zijn helemaal losgeslagen en aan lager wal. Sweet six teen, elders in Amerika een mijlpaal, wordt in New York beschouwd als een contradictio in terminis. Leuk en sportief De waarheid is echter anders. Natuurlijk zijn er 16-jarigen die helemaal aan lager wal zijn geraakt, maar de meeste tie ners in Manhattan zijn slank, sportief, zien er leuk uit en taan onberispelijk gekleed, lizabeth Bascurt Chen is zo'n tiener. Ze werd in 1967 in New York geboren en heeft er haar hele leven gewoond. Omdat ze zestien werd, mocht ze haar lange haar laten knippen in een modern kapsel. Glinste rende oorbellen en een strak ke, crèmekleurige broek vol tooiden de gedaanteverwisse ling. Maar dat was alles. Vol gens haar is het heel goed mo gelijk om sweet sixteen te zijn, er leuk uit te zien en toch se rieus te zijn. Dit is haar ver haal. „Mijn moeder zei altijd: Als je zestien bent, dan mag je dit en kan je dat. Maar toen ik zes tien werd, zei ze: nee, wacht jij nou maar tot je achttien bent. Mijn vriendin Jeanette heeft verkering met een beroemde disc jockey en ze hoeft er hele maal niet geheimzinnig over te doen, ze kan hem gewoon mee naar huis nemen. Ik vind het heel goed dat haar moeder vindt dat ze haar kan vertrou wen. Mijn moeder is heel an ders". De moeder van Elizabeth is geboren in Santiago, Chili. „Ze begon met werken op 10-jarige leeftijd en was al oud toen ze naar Amerika kwam. Ze trouwde pas toen ze 35 was. Mijn vader zegt dat hij uit Chi na komt. Hij is particulier chauffeur en een beste kerel, maar ik heb nooit goed contact met hem gehad. Wel met mijn moeder. Als er iets met haar zou gebeuren, zou ik me geen raad weten. We wonen op First Avenue, 78th Street. Het is daar prima wonen. In ons flatgebouw wonen meest oude mensen. Ik vind ze heel aar dig, we kunnen prima met el kaar opschieten". „Ik zit op een nonnenschool in 190th Street. Ik doe er onge veer een uur over om op school te komen. Mijn vader wilde dat we naar een openba re school zouden gaan, hij zei dat als mijn moeder ons op een bijzondere school wilde doen, ze dat zelf maar moest betalen. En dat doet ze, voor ons alle maal". „Mijn zusje is nu 20 en werkt in Texas bij de marine. Ik mis haar heel erg, we konden het heel goed samen vinden. Ik denk dat als we geen zusjes waren geweest, we dikke vriendinnen waren geworden. Miin broertje is 14 en een leuk joch. Mijn moeder heeft al an derhalf jaar geen vaste baan meer en werkt nu overal waar maar wat te werken valt. Als mama aan het werk is, ben ik net een voetbalcoach. Kom, zeg ik dan tegen mijn broertje, opschieten, mama moet hard werken, ze maakt lange dagen en als ze thuiskomt is ze bekaf, dus laten we lief voor haar zijn. Mijn moeder waardeert dat heel erg". Mormoon gedoopt „Ik ga op een katholieke school omdat het een goede school is, maar sinds septem ber 1982 ben ik mormoon. Sa men met mijn moeder en mijn broertje ben ik toen gedoopt. Voor die tijd was ik katholielp. Geen verzet MEXICO-STAD Het Salva doraanse verzet zal niet probe ren de presidentsverkiezingen van volgende maand te versto ren. Dat hebben leiders van de politieke commissie van het FMLN-FDR in Mexico-stad verklaard. De mensen zullen er niet van worden weerhou den hun stem uit te brengen, zelfs niet in zones die door de guerrillabeweging worden ge controleerd, ook al vindt het verzet de verkieizngen een farce. TEL AVIV De Israëlische ex-minister van defensie Sharon heeft aangekondigd te streven naar het premierschap. In e rede voor studenten van universiteit van Tel Aviv zei Sharon dat hij zich kandidaat wil stellen voor het leiderschap van de Heroet-partij, die aan het hoofd staat van de huidige regerings coalitie. Er is overigens nog geen datum vastgesteld voor verkie zingen binnen de Heroet-partij. (ADVERTENTH New York: verwoestend maar tegelijkertijd boeiend en opwindend. Mijn broertje heeft nog een jaar of twee lessen bij de Jeho va's gevolgd en ik ben ook een of twee keer geweest. Maar ik vond het niets. Toen twee zen delingen van de mormonen op een goede dag voor de deur stonden, wist ik dat ze het juis te geloof voor mij hadden. De mormonen zijn net een grote familie. Godsdienst is geen probleem. Ik heb nog precies dezelfde vriendinnen als vroe ger en het kan me niet schelen wat voor een godsdienst ze hebben". „Als mormoon moet je wel in de mormonenkerk trouwen, maar gelukkig vind ik de jon gens van mijn kerk best leuk. Ik vind ze heel speciaal. Op het moment heb ik geen vriendje, ik had er een, maar hij was geen mormoon en van mijn moeder mocht ik niet meer met hem omgaan. Maar eigenlijk gebruikte ze de kerk gewoon als excuus, want zodra het over uitgaan of vriendjes gaat, zit ze in de hoogste boom. Ik heb op school een vriendin netje dat naar Californië gaat verhuizen. Aanvankelijk mocht ik van mijn moeder wel naar haar afscheidsfeestje, maar toen het zover was, mocht het niet meer. Ik had het zelfs wel goed gevonden als ik was gebracht en ge haald, hoewel dat wel gênant is. Maar ze zei gewoon: nee, het spijt me, je gaat niet, punt uit. Toch denk ik dat ze er verkeerd aan doet, want als ik eenmaal naar de universiteit ga, zal ze me wel los moeten laten". „De mensen denken altijd: New York, o lieve hemel. Maar ik ken genoeg meisjes die precies hetzelfde zijn als ik. Ik ben blij dat ik ben opge groeid in New York City. Ik heb dingen gezien die met geen pen te beschrijven vallen en ik zal er altijd voor zorgen dat die mij nooit overkomen. Want laat me dit zeggen, als je in New York opgroeit, heb je echt je moeder niet nodig om je te vertellen hoe het leven is". LINDA BLANDFORD Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14