IN EN OM DE KAS Euro-TV tekent contract satellietkanaal binnen de perke KUNST CeidóeSouoont Weerstand tegen bestemmingsplan Koningshuis ïM Integratie IMGO's en wetenschapswinkels Leidschendam wijst nadere kennismaking met Zoeterwoude af LAND EN TUINBOUW'ING Kantoren handelscentra bloemen verhuizen van Den Haag naar Leiden Zon in februari LI VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 PA" Ondertekening van het contract tussen Euro-tv en de PTT met v.l.n.r. D. Minning, directeur Euro-tv, P.H. Derksen van Sporthuis Centrum en ir. C. Wit hoofddirecteur Telecommunicatie van de PTT. DEN HAAG De commer ciële televisie-organisatie Eu- ro-TV heeft gisteren het con tract getekend voor de huur van het aan Nederland toebe deelde tv-kanaal op de ECS- -satelliet. Euro-TV gevestigd in Breukelen wil via dit ka naal abonnee-televisie bedrij ven op de kabelnetten in Ne derland, België en enkele Scandinavische landen. De PTT die het kanaal onderver huurt, heeft de voorkeur gege ven aan Euro-TV omdat deze organisatie de enige gegadigde was die de satellietverbinding voor 24 uur per etmaal wilde afnemen. Op 1 september zal Euro-TV, als de kamer daar geen stokje voor steekt, met de uitzendin gen in Nederland beginnen. Het gaat om een pakket van omstreeks acht uur dat drie maal per dag zal worden her haald en dat voornamelijk uit speelfilms, series en sportdocu- mentaires bestaat. De abonne mentsprijs zal naar verwach ting tussen de 25 en 30 gulden per maand liggen. Daarnaast zal statiegeld moeten worden betaald voor een decoder om het programma in de huiska mer te kunnen ontvangen. De goedkoopste decoder kost on geveer honderd gulden. Voor het opstarten van de uit zendingen heeft Euro-TV de beschikking over 100 miljoen gulden, aldus de man achter de schermen, Derksen van Sporthuis Centrum. De huur van het kanaal bedraagt 7,5 miljoen gulden per jaar. Eu ro-TV heeft het kanaal voor drie jaar gehuurd, onder de ontbindende voorwaarde dat het parlement instemt met abonneetelevisie. Directeur Dieter Minning deelde na afloop van de onder tekening mee dat er nog geen overeenstemming is gesloten met de auteursrechtenorgani satie Buma. We wachten tot de Buma met een alles omvatten de regeling komt, aldus Min ning. SASSENHEIM Tijdens de hoorzitting bestemmingsplan achter het Koningshuis kwam naar voren dat een groot aan tal van de omwonenden tegen dit bestemmingsplan zijn. Zo als één van de omwonenden het bestempelde moesten de omwonenen boeten voor de miskoop van de gemeente na melijk het Jagtlustkade terrein en werden zij nu voor een keuze van een slecht alterna tief geplaatst. Andere belang rijke tegenargumenten zijn dat een aantal bomen reeds gekapt zijn en nog gaan worden, te veel huizen op een kleine ruimte en de verkeerssituatie. De hoorzitting werd geopend door de voorzitter de heer Keizer, wethouder van ruim telijke ordening en economi sche zaken. Het gebied achter het Koningshuis was al eerder in beeld geweest aan het eind van de jaren zestig omdat Dat- sun zich daar wilde vestigen. De bewoners hebben daar gro te bezwaren tegen geuit en na rechterlijke procedures gelijk gekregen van zelfs de Kroon. De Kroon vond het gebied niet geschikt voor industrie omdat het te dicht bij het centrum ligt. Er moet een andere be stemming voor gevonden wor den, geadviseerd werd wo ningbouw. Uit het oogpunt van de Stadsvernieuwing moesten er gelden beschikbaar komen voor woningbouw. Ge zien de toenemende bezuini gingen waren er van over- heidszijde geen gelden te ver wachten. Aangezien het indus trieterrein aan de Jagtlustkade problemen gaf wegens rente verliezen besloot men GHN te gaan praten en het industriete- beuren van Emmalaan naar Jagtlustkade te verhuizen. Daar de gemeente al een uit breidingsplan in Postwijk heeft voor de sociale sector be sloot men GHN te gaan praten en het industriegebeuren van Emmalaan naar Jagtlustkade te verhuizen. Daar de gemeen te al een uitbreidingsplan in ostwijk heeft voor de sociale sector besloot men het gebied achter het Koningshuis voor de vrije sector te behouden. Het plan in zijn totaliteit bevat 59 zogenaamde rijtjeshuizen en een 20-tal twee-onder-één-kap woningen. De rijs van de rijt jeshuizen zal komen te liggen rond de 180.000 gulden, die van de andere rond de 200.000 a 300.000 gulden. De hoofdaan sluiting zal zijn vanaf de Julia- nalaan, ook vanaf de Willi- brorderslaan is ingang moge lijk naar het plangebied. Het plan krijgt ruimschoots par keergelegenheid, er is gere kend op 1,3 auto per woning. Het Koningshuis zal als cen traal punt blijven bestaan, het water rondom het Konings huis zal worden hersteld zodat het zijn monumentale waarde zal behouden. Een belangrijk element is dat de sloot even wijdig aan de Julianalaan richting Bakker Kistenfabriek gedempt zal worden. Tijdens het vraaggesprek werd er door verschillende omwo nenden opgemerkt dat zij door een foutief beleid van de ge meente betreffende het terrein Jagtlustkade nu hiervoor op moesten draaien. Tevens wa ren zij van mening dat zij ge zien de ver gevorderde staat van de tekeningen voor een voldongen feit werden ge plaatst. De heer Keizer ant woordde hierop dat de teke ningen nog in de schetsfase zijn maar gezien de tijdsdruk er iets op tafel moest komen om het bod van de bebouwer te onderbouwen. De omwo nenden vonden dat het aange zicht van de Juliana buurt verloren zal gaan door het vol bouwen van het betreffende gebied. Waarom niet meer grotere huizen dus minder volle bebouwing. Een ander belangrijk punt was het feit dat de verkeerssituaatie door de aanbouw van 79 woningen nog drukker zal worden dan die op^ dit moment al is. De heer Bekelman, stedenbouw kundige, wees erop dat dit niet het geval zal zijn omdat er ge noeg uitgangsmogelijkheden zijn waardoor het verkeer zich niet zal concentreren op een route. De omwonenden waren het hier niet mee eens omdat er op dit moment al proble men zijn met de verkeersvei ligheid. De heer Pronk, omwo nende, vroeg zich af wat er met de plannen voor wonin gen voor bejaarden gebeurd was. Wethouder Keizer ant woordde dat de vrije sector be jaardenwoningen gezien de kavelprijs niet haalbaar is en dat de Schutze op dit moment voor een plan bij Teylingen gekozen heeft. Op de opmer king van de heer Colijn, om wonende, dat er behoefte is aan een serviceflat voor oude ren antwoordde de heer Kei zer dat het College een andere plek in overweging zal nemen. Het terrein waar nu de Anna- school staat is een gedachten- gang. Als laatste kreeg de heer Groenewegen, omwonende, het woord die de omwonenden aanspoorde om samen met ju ridische hulp te gaan bekijken welke bezwaren haalbaar zul len zijn. Vanaf 8 maart zal de tervisielegging van het plan zijn daarna met twee weken de tijd krijgt bezwaarschriften in te dienen. Carillon nu terug» iSE AARDENBURG meente Aardenbur^, Vlaanderen heeft f ding om het carillj tionaal monument* De president van burgse rechtbank en schenker van 1 Pieter de Boer (89) ten in het gelijk. is veroordeeld het li terug te bezorgen il en het daar op eigef M te richten. Zo de Zeeuwse gem dwangsom van duiz per dag betalen. He in 1979 aan Aardt schonken, op vo^M die door de gemt zijn nagekomen: her,.., jaar lang liggen te!ilJj in de kelders van burgse gemeentehuliontji .e ha ■rope IEDERE WOENSDAG Bil DEZE KRAN7it)es ?en frs vai bfé's' ïen i INFORMATIE OVER FILMsf THEATER, RECREATIE EXP EN EEN CCMPLETF AG|veSt BB BB BS^gsp p scl ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd ZIJL LQB tegen AZC Alphen Zat. 11 febr., aanvang 19.00 u. Zwembad De Zijl Aangeboden door Mercasol. APARTE POSITIE GROTE STEDEN BEPLEIT Minister wil af van automatische subsidiëring toneelgezelschappen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Brinkman wil af van het bestaande automatisme in de susidiëring van een aantal vaste toneelgezel schappen. In het nieuwe subsidiesysteem zou een striktere beoordeling moeten worden opgeno men om de taken „te ij ken en te herijken". Dit stelde de bewindsman gis teren bij de installatie van de werkgroep, die de mi nister moet adviseren over een nieuwe opzet van het toneelbestel. Een grotere flexibiliteit in het systeem van subsidiëring en beoor deling kan naar zijn me ning nieuwe initiatieven op toneelgebied beter in beeld brengen. De werkgroep zou zich, aldus Brinkman, ook eens moeten buigen over de vraag of de grote steden een aparte (be voorrechte) positie moeten krijgen in het nieuwe toneel- bestel. Het staat voor hem vast dat ze een bijzondere verant woordelijkheid hebben. Ook verwacht hij van de werk groep aanbevelingen voor een goede landelijke spreiding van toneelvoorstellingen. De werkgroep, bestaande uit onafhankelijke deskundigen, wordt voorgezeten door ex- CRM-minister Hans de Boer. De werkgroep zal proberen vóór 1 april haar advies klaar te hebben, al ligt die datum, zo voegde De Boer eraan toe, wel erg dichtbij. Brinkman achtte evenwel haast geboden; niet alleen omdat de overheden zich in de zomermaanden al weer buigen over de begroting voor volgend jaar, maar ook omdat subsidieverstrekkers dreigen weg te lopen vanwege de aangekondigde veranderin gen in het systeem van kop pelsubsidies. LEIDEN/DEN HAAG Mi nister Deetman van Onderwijs is niet van plan om vooruit te lopen op voorstellen van de Colleges van Bestuur van de Universiteiten en Hogescholen over integratie van nu nog zelfstandige Instituten voor Maatschappelijk Gericht On derzoek (IMGO) en de univer sitaire wetenschapswinkels. Voor 15 maart moeten de IM GO's en de wetenschapswin kels hun voorstellen voor inte gratie bij de universiteitsbestu ren inleveren. De minister is wel bereid om de universitei ten aan te moedigen om de IMGO's op te nemen in het het onderzoekscircuit. Extra geld wil hij daarvoor niet uit trekken, zo bleek gisteren tij dens een mondeling overleg met de onderwijscommissie van de Kamer. Nederland telt vier IMGO's, die elk per jaar vijfduizend gulden subsidie krijgen. Met behulp van vrijwilligers wordt op afroep van allerlei maat schappelijke organisaties we tenschappelijk onderzoek ver richt. Zo wordt door het IMGO in Middelburg onder meer gewerkt aan onderzoek naar conversie van de militai re produktie bij De Schelde (Vlissingen) in civiele produk tie. Daarbij zijn de vakbonden betrokken. Die geïntegreerde IMGO's zul len in de toekomst fungeren als vooruitgeschoven filialen van de wetenschapswinkels. Het voordeel van integratie is dat de IMGO's vragen vanuit de maatschappij kunnen door spelen naar vakgroepen en in stituten van universiteiten en hogescholen. Minister Deet man denkt dat de weten schapswinkels bij universitei ten het met elk twee tot vijf onderzoekers kunnen rooien. Meer mag ook, zo bevestigde de bewindsman. Dat zal dan wel ten koste gaan van andere formatieplaatsen bij de univer siteiten. ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Leidschen dam heeft er (nog) geen be hoefte aan nadere informatie te ontvangen van de gemeente Zoeterwoude met betrekking tot de gemeentelijke herinde lingsplannen. Tijdens hoorzit tingen in de gemeente Zoeter woude over de plannen is het gevoel ontstaan dat de bewo ners van Stomwpijk er wordt immers over gedacht bij de provinciale overheid om het buurtschap Stompwijk sa men te voegen met Zoeter woude én de Dorpsraad van Stompwijk nader geïnfor meerd zouden willen worden over Zoeterwoude. Dat bleek overigens ook al tij dens een vergadering van de Dorpsraad in de zomer van 1982 toen in een openbare bij eenkomst de bevolking van het buurtschap werd geïnfor meerd over de herindelings plannen. Toen al kwamen er tel ié. E /PRC 1 54 I geluiden vanuit de 5,an se bevolking om, al\ V0G zich gefundeerd kqaal ken, eerst méér in^al 1, hebben over de genuaat: terwoude. De toenmjters. zitter van de Doqzal I heer Meijer, hield itand toen af en stelde datg met volgende fase aan diwitse komen. Zonder die de is in 1982 wel, tijdei wie kiezing van de genite go een „stemming" geh de mening van de S,. i se bevolking te p' overgrote meerderh de Stompwijkers ee£r „neen" tegen de sam horen. jnne: Jeels Het gemeentebestiet 11 Leidschendam heeft °nke anbod van Zoeterwi!r Z1 weten niet de indr e v° ben dat er in dit st er c de procedure behoeven' aan een informatie11. we komst. '1 6°' an b< Is Holland subtropisch? Zelfs de grootste Nederlandse chauvinisten zullen moeten toegeven dat Nederland niet bepaald een zonnig klimaat heeft. Wanneer we juist een zeer warme zomer achter de rug hebben, denken we dat het wel meevalt, maar het noorden van Europa heeft een lange winter, een koude lente en een korte zomer. Hollandse kwekers hebben onder glas hun eigen klimaat gemaakt. De laatste jaren hebben ze zo veel dure energiebesparende maatregelen genomen, dat ze bij een groeiende produktie, een kwart inder aardgas gingen gebrui ken. Dat de gasprijs echter steeds omhoog gaat is natuurlijk een grote tegenslag, en de kwekersorganisaties hebben nu be rekend dat deze verhogingen niet altijd een wereldmarktprijs als basis hebben. Er wordt dus in kwekerskringen wel eens hardop gedacht aan verkapte belastingen via de gasmeter. Maar... kwekers zijn georganiseerd en hun vertegenwoordi gers zijn niet op hun mondje gevallen. Zij zullen dus „tegen gas" geven. Het strand langs... Na deze escapade, waarvan men in de Bollenstreek zegt dat men „het strand langs naar Warmond gaat", nog even terug naar het kasklimaat. Outsiders willen nog wel eens beweren dat het kweken in warme landen beter gaat. Dat klopt ook niet helemaal. De zon maakt daar lange tijd van het jaar de dienst uit, en toen wij vorig jaar in het bloedhete Florida een enorm kassencomplex binnenstapten, was het daar lekker fris, want daar stond de gehele dag de air-conditioning te ron ken. Ook daar veel energiegebruik dus. Terug naar tropisch Nederland. U moet weten dat onze sier teeltvakmensen hier 's werelds producenten zijn van orchi deeën onder glas, in de meest feeërieke vormen en kleuren. In tien jaar is het kassenoppervlak van orchideeën uitge groeid naar 150 hectare. Dat betekent dus dat u deze prachti ge bloemen in vele soorten overal kun tkopen. De houdbaar heid in uw „woonkamerklimaat" is lang. Chrysanten Deze van oorsprong Japanse bloemen voelen zich in Neder land steeds beter thuis. Door het klimaat en vooral de lichtin val in de kassen te beheersen, zijn er het gehele jaar chrysan ten aan de veilingen. Na overleg tussen de chrysantenkwe kers en het bestuur is men vorige week begonnen alle chry santen 's morgens om 6 uur op één klok te veilen. De Rijns- burgse bloemenveiling Flora beschikt over vier veilingklok- ken in één mijnzaal. Op de drie andere klokken worden tege lijk alle andere bloemsoorten aangeboden. Dit snelle verko pen van alle bloemsoorten heeft te maken met het ongeduld van de snelle bloemenrijders naar Duitsland. Deze „vliegende Hollanders" willen zo snel mogelijk hun grote bloemenwagen volladen en naar Hamburg, Frankfurt of Neurenberg rijden. Het veilingbestuur wil daarom alles doen om rond het gehele aanbod verkocht te hebben. Een beetje Efteling... Een bloemenveiling blijft een toeristische attraktie. De Aals- meerse bloemenveiling V.B.A. kreeg in 1983 ruim 200.000 be langstellende bezoekers, waarvan er 50.000 uit Amerika kwa men! Na de 20.000 Duitsers kwamen de Fransen en de Engelsen. Vierduizend Israëli's en tweeduizend Japanners bezochten de grootste bloemenveiling ter wereld. En wat dacht u van 250 IJslanders, voor wie Nederland misschien wel een duidelijk land is? Ja zeker, ook 150 Russen waren in Aalsmeer, zeer nieuwgierig en vol bewondering! WORLD FLOWER TRADE CENTRE KAN UIT DE STARTBLOKKEN Het staat nu vast: het World Flower Trade Centre kan uit de startblokken. De plaats van vestiging: een kantoren flat in Leiden-Zuid. Vast staat dat ook het kantoor van de Vereniging van Bloemen veilingen Nederland (VBN) en het Bloemenbureau Hol land, beide thans in Den Haag gevestigd, naar de Sleu telstad zullen verhuizen. Op korte termijn is de benoe ming van een directeur van WFTC te verwachten. Ver der heeft men een financier bereid gevonden, die gelden zal verschaffen om een start mogelijk te maken. Men kan rekenen op 150.000.- per jaar. Voorlopig voor een pe riode van vijf jaar. Deze ge gevens heeft WFTC-voorzit- ter C. J. M. Buis op een vak vergadering in Lisse meege deeld. Wie als financier gaat optre den werd niet meegedeeld. Wel werd bekend gemaakt dat in het bestuur een bank- deskundige zitting zal nemen en men liet weten dat dit een expert van de RABO-bank is. Verder maakte men er geen geheim van dat de RABO- bank van het begin af veel medewerking heeft verleend. De heer Buis: „De RABO- bank heeft het WFTC altijd duidelijk zien zitten. Als het gaat om de vraag wie het World Flower Trade Centre de startsubsidies verschaft, lijkt het antwoord voor de hand te liggen Het WFTC is inmiddels aan gesloten bij de International Trade Centre Association in New York, waar 44 andere centra lid van zijn. Men vindt ze „all over the world" en dat is een belangrijke zaak. Als zakenman heeft men de beschikking over 44 landingsplaatsen. Vanuit Ne derland opererend kan bij voorbeeld een Hollandse bloemenexporteur in Singa pore laten nagaan hoeveel importeurs van bloemen in die regio zijn gevestigd. Taal moeilijkheden bestaan niet en men kan vlot met de be treffende groep handelaren in contact worden gebracht. Het kantoor in Singapore Export van bloeiende tulpen naar Amerika nu 26 mil joen stuks. kan desgewenst ook de mo gelijkheden gaan inventarise ren. Alles kan vlot en tegen billijke vergoedingen worden geregeld. Veel voorbereidend werk kan men ginds dus la ten verrichten om op hel juiste moment min of meei in een opgemaakt bedje te kunnen stappen. Nog; veel werk Al aie handelscentra zouden aan het werk gezet kunnen worden om na te gaan hoe de bolbloemenexport op gang gebracht kan worden in ge bieden waar men een tulp al leen van horen zeggen kent. Er is nog veel werk aan de winkel. Bij een gemiddelde consump tie van honderd gulden per gezin per jaar zou het we- reldgebruik van bloemen zo'n honderd miljard gulden kunnen bedragen. Vandaag is dat „slechts" dertig mil jard. Dus luidt de optimisti sche conclusie: laten we ons opmaken om dat gat van ze ventig miljard te vullen. Voor een groot deel liefst door Nederlandse onderne mers. In veel landen is het kopen van een bloemetje een gele genheidszaak. Men koopt ze ter gelegenheid van trouwe rijen, begrafenissen, Valen tijnsdag, Moederdag, Pasen e.d. Maar daar houdt het ook mee op. In Nederland en waar de meeste bloemen worden gebruikt, zorgen de zogenoemde impulsaankopen voor het snelle tempo. Opvallend is de groei van de bloemenexport naar veraf gelegen markten. De export naar de USA steeg in 1983 met maar liefst 68 procent t.o.v. van het jaar daarvoor. In drie jaar tijd is bijvoor beeld de uitvoer van bloeien de tulpen naar de USA ver viervoudigd. Die kwam van 6.300.000 stuks in 1981 op rond 26 miljoen stuks in 1983. De export van leliebloemen gingen in drie jaar van 10.600.000 stuks naar 22 mil joen stuks, een royale ver dubbeling dus. Ook irissen zaten in de lift: die gingen van 5.800.000 stuks naar 13 miljoen exemplaren. En fre sia's vertoonden ook een on stuimige groei. Die gingen van 4.700.000 naar 13 miljoen stuks. Bolbloemen maken van het totale pakket dat laar Amerika gaat zo'n 54 procent uit! Inbreken Het is niet zo gemakkelijk geweest om op de Ameri kaanse bloemenmarkt in te oreken. Het was duidelijk een „closed shop", waar men aanvankelijk geen inmen ging duldde. Totdat men de heren duidelijk kon maken dat Nederland het gehele jaar door een breed assortiment kon leveren in prima kwali teit. En toen men ook kon aantonen dat daar meer aan te verdienen viel dan aan het smalle Amerikaanse assorti ment dat in hoofdzaak be staat uit rozen, anjers, chry santen, gladiolen en „dai sies", waren de laatste barriè res snel opgeruimd. De heer Buis wilde met na druk stellen dat het mooi is als je een World Flower Tra- de Centre hebt met een eigen kantoor, een bestuur, een ad viesraad en een financier. Maar het bedrijfsleven zelf zal inhoud aan het WFTC moeten geven. Je krijgt niets cadeau. Dat men kan be schikken over een keten van 44 handelscentra er zijn er nog 55 in oprichting! lijkt toch een belangrijke zaak. Op die manier kunnen markten in zicht komen, waarvan men het bestaan tot nu toe nauwelijks kon vermoeden. Het WFTC zal gaan werken volgens het McKinsey-con- cept. Dat houdt onder meer in: een klantgerichte instel ling, een kleinschalige orga nisatiestructuur („small is beautiful"), produktiviteit door motivatie en een inno vatie van de management stijl. Tussen twee haakjes: McKin- sey zwoer tien jaar geleden nog bij grootschaligheid. Maar er zijn nu eenmaal heel weinig uitspraken die gelden voor de eeuwigheid. Het enig blijvende op deze oude aard korst zijn deveranderin gen! Hoewel februari tot nu toe een buitengewoon natte lijkt het er toch op dat we binnenkort een paar da{ waarop de zon erin slaagt door het wolkendek heen Die zon is dan al zó krachtig, dat de temperatuur sr Temperaturen van tien en meer graden zijn geen zei in deze maand van het jaar. f Bij de komst van de zon gaan ook de eerste insectï pad; wie in zijn tuin een paar heidepollen heeft kan' V zonnig weer en aangename temperatuur de ee»st< druk bezig zien. Zo langzamerhand beginnen nu ook mogelijkhedenpdei om de handen weer te laten wapperen in de tuin. fyjj h een kas of wat kweekbakken kunnen de natuur een |p blijven en hebben de eerste zaden alweer in de gron Zolang het niet vriest, kan er geplant worden; nieuvjren bessestruiken, of vruchtbomen. Ook een struik die na; ning op een verkeerde plaats in de tuin staat kan n worden. Doe dat zorgvuldig en maak de kluit waarin meeverhuizen, zo groot mogelijk, elk worteltje dat aft 1 beschadigd wordt, kan de plant schade toebrengen. Kruidachtige planten die al enkele jaren op dezelfde pjjj kunnen gescheurd worden. Het best is om de nieuwst||n aan de randen zitten opnieuw in de grond te stoppel! p stuk wortel verstopt in het hart van de kluit wil od wat opleveren, maar de jonge wortelscheuten geven resultaat. 6 voo nen Zolang het weer een beetje meewerkt is de tijd ook schadigingen in het gazon te herstellen. Spelende kP huisdieren kunnen randen van het gazon vertrappend co is dat geen probleem; tenslotte hebben we een tuin om va ken. Dode plekken en afgelopen randen in het gazi!8 het best hersteld worden met graszoden. Wie die bij I trum koopt moet er goed op letten dat de zoden stralÉ hebben en dat er geen onkruis tussen het gras zit. T grond losmaken en wat bemesten. Daarop de nieuweB gen en die goed aantreden. Het liefst met een paaP waaronder plakjes gespijkerd zijn. Verder kunnen we ons verheugen over de eerste snel en het andere groen dat nu weer voorzichtig uit r grond tevoorschijn komt. Veel meer valt er overigens buiten nog niet te doen! er nog wel wat te vinden. Bijvoorbeeld het maken vaii Een lezeres vraagt wat ze kan doen met het restant v»p Een goede manier om die koolsoort te bewaren is i van te maken. Daarvoor wordt de kool in dunne i schaafd. Per kilogram schone kool moet toen gram zl eetlepel karnemelk door de kool worden gekneed. Ooi gram kool vier jeneverbessen of peperkorrels toevoe! De kool gaat daarna in een inmaakpot die met heet sor schoongemaakt en daarna enkele keren goed uitgespj worden. De kool goed aandrukken en afdekken met a doek. Daarna een passend plankje op het geheel met d zware steen om de kook goed onder druk te zetten. Nfc ken de inmaakpot even openen en het vlies dat op del afscheppen. Het is mogelijk dat dit laatste enkele Ir haald moet worden. De zuurkool is na zes weken gerl tafel gebracht te worden. Rauw als salade of gekookt! appelen, en de traditionele rookworst. Deze zelfgemaakte zuurkool blijft ongeveer een half| En dat is aanmerkelijk langer dan de gewone witte 1 baar is. Bovendien raakt zuurkool steeds meer ingea rauwkost en een frisse koude zuurkoolschotel is op merdagen niet te versmaden. Wie daaraan denkt bij het maken van zuurkool heefön geval een zonnige dag, ook al valt buiten een hagelb» bij februari.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10