Ét£eicUe Q Maaswater teistert Limburg lanbureau ontkent slechte uitkomsten kabinetsbeleid Erven BON: Goud voor Karin Enke ziekenfondsen tenger bij inning in eigen bijdrage Sober Joemblatt dreigt met vergelding Kamer krijgt geen informatie over gesprekken Lubbers in VS Corrupte Russen terechtgesteld Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k34,2312DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 61,84, jaar f 235.75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse Donaeraag 9 feDruan .984,be afgang no. 22806 HET WEER Droog weer en zonnige perio den. 's Nachts lichte vorst met minimumtemperaturen van ongeveer min drie graden. Middagtemperaturen circa plus drie. Tot zwak afnemende wind uit noordelijke richting. Zon op: 08.06, onder 17.43; hoog water Schev.: 08.01 en 20.27; laag water 03.23 en 16.09. aar vrouwen tegen t winkelsluiting A AG De Vrouwenraad »t Nederland Christelijk emers Verbond heeft cretaris Van Zeil donder den de bezwaren van de pmersvrouwen tegen Hing van winkels na zes nbaar gemaakt. De vrou- kiden Van Zeil 2.500 hand- ■jgen aan ter ondersteu- Kan hun bezwaren. De ^Vrouwenraad is het vol- oneens met de mogelijk- fee Van Zeil wil bieden de V ook né zes uur open te De vrouwen menen dat fondenen de vrije zaterdag |ide zijn voor het doen van happen. SARAJEVO Karin Enke heeft vanochtend op de eerste af stand van het schaatstoernooi van de Olympische Winterspelen, de 1500 meter dames, goud veroverd. De 22-jarige Oostduitse Petroesjeva, die zelf het brons in de wacht sleepte, tot 2.03,42. Het zilver was voor Enke's landgenote Andrea Schóne, die in de openingsrit afrekende met een buitengewoon teleurstellende Ria Visser. De Nederlandse finishte in 2.11,06 als dertiende en bleef daarmee vier seconden boven haar beste persoonlijke verrich ting. Haar ontluistering werd nog eens extra geaccentueerd door de prestaties van de twee andere Nederlandse rijdsters op deze afstand, Yvonne van Gennip en Thea Limbach, van wie de laat ste zich de beste oranierijdster (negende) toonde met een tijd van 2.10,35. Van Gennip liet 2.10,61 afdrukken en werd elfde. De organisatie in Sarajevo moest vanochtend de afdaling bij de skiërs afgelasten wegens harde wind en mist. De race is uitge steld tot morgenmiddag twaalf uur. Pag. 13: Enke lost belofte in. IAASTRICHT On- ?^nks het droge weer at op komst is en de Tienten van Rijkswa- rstaat dat het water in Maas plus zijrivieren Zuid- en Midden- imburg vandaag eer- r is gezakt dan geste- n, is de overlast be- Maastrichtse kerkdor pen Itteren en Borgha ren worden zo goed en zo kwaad als het ging in contact met de buiten wacht gehouden. Daar voor zorgen hoge, met containers uitgeruste vrachtwagens van ge meentebedrijven en een aantal roeibootjes van de BB. Motorboten kun nen niet worden ingezet omdat de waterstand daarvoor niet hoog ge noeg is. Van het leger arriveerden gisteren pas tegen de avond vier hoge voertuigen die een meter water kunnen trotseren, plus tien man schappen. Zij deelden brood uit aan de bevolking. Maar de gemeente Maastricht liet weten dat er voorlopig aan voedsel geen gebrek zal zijn. De winkels zijn voor Een boer in Itteren brengt èén van zijn koeien in veiligheid, omdat het water in zijn stal "nog altijd stijgt. ten minste twee weken van de nodige voorraden voor zien. De toestand in Itteren wordt door gemeente-amb tenaar J. Koppen drama tisch genoemd, omdat in dit dorp praktisch elke woning onder water staat en de meeste telefoonverbindin gen zijn uitgevallen. Ook de scholen zijn in Itteren en Borgharen gesloten. De be volking heeft niet alleen last van het watei maar ook van de kou omdat in tal van huizen uit veiligheidsover wegingen de stroomvoorzie ning is uitgeschakeld. In noordelijke richting ont stonden problemen in di verse dorpen van de ge meenten Bom en Stein. De bewoners van een onder water staande boerderij in Urmond en heel de veesta pel moesten worden geëva cueerd. De buurtschap Vis- sersweert nabij Susteren raakte geïsoleerd, maar voor evacuatie bestond daar nog geen aanleiding. In Midden-Limburg kan de situatie in de loop van van daag kritiek worden. Daar om is in Roermond ook een crisiscentrum ingericht. In deze plaats is al een wiik geheel van de buitenwereld afgesloten. In verscheidene huizen en boerderijen heb ben de bewoners voor alle zekerheid hun inboedel in middels naar de bovenste verdieping verhuisd. Nog verder noordwaarts, in Venlo, verwacht rijkswater staat vannacht de hoogste waterstand. De rijkspolitie houdt sinds gisteravond twee helikopters op het vliegveld Beek paraat voor eventuele evacuaties. Pag.ll: In België zeker 5 len door overstromin gen. opei sop jCHT De ziekenfondsen willen strenger gaan optreden iinning van de vorig jaar ingevoerde eigen bijdrage voor irj ajten in AWBZ-instellingen zoals verpleeghuizen en psychi- le ziekenhuizen. Bij de verrekening van deze eigen bijdra- zich nog veel problemen voor, zo meldt de Ziekenfonds- worden de formulieren voor het inkomensonderzoek (de Ifje wordt vastgesteld aan de hand van het inkomen van de jt) te laat teruggestuurd. In vervolg zullen de ziekenfond- zo'n geval na één maand de maximale bijdrage (f 1.350) <cn. De bijdrage kan met terugwerkende kracht worden n als het formulier alsnog volledig ingevuld binnenkomt, r kan als mensen de bijdrage ook na herhaalde aanmanin- et betalen, de toestemming tot verder verblijf in de inrich- torden ingetrokken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll crPkvol DENEKAMP Bij een boerenbedrijf W CC1 gCVdl in Denekamp is opnieuw varkenspest geconstateerd. In januari werden al ee- vallen van deze gevreesde besmettelij ke ziekte geconstateerd in Aalten en "VilPTiCflPCt Dinxperlo. In totaal blijken in Dene- JVCIlopCOl kamp 120 varkens besmet. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Roemeense minister ontslagen na ramp in fabriek WENEN Verscheidene aantal mensen verwondingen hoge Roemeense functionaris- °P- Volgens het rapport van sen, onder wie de minister van een onderzoekscommissie chemische industrie, zijn ver- werd het ongeluk onder ande- vangen in verband met een re veroorzaakt door „ernstige ramp die zich twee maanden tekortkomingen in de organi- geleden heeft voorgedaan in satie en het managementOp een olieraffinaderij. Daarbij ^et moment van de ramp kwamen ongeveer 100 mensen w^rd met de raffinaderij proef om het leven en liep eenzelfde gedraaid. Op sobere en tegelijk indrukwekkende wijze zijn gisteren In Sarajevo de veertiende Olympische Winterspelen geopend. De Joegoslavische kunstrijdster Sanda Dubravclc ontstak de olympische vlam, die tot en met de sluiting van de Winterspelen op 19 februari zal blijven branden. Rond deze vlam is overigens een conflict ontstaan omdat de organisatoren van de Zomerspelen in Los Ange les de vlam slechts als een commercieel object zien en niet als het heilig symbool van de verbroe dering der volkeren. Griekenland, het gastland van de olympiade, heeft die handelwijze krachtig veroordeeld. Mariniers: kleumen in iglo kost ons handen vol geld MO-I-RANA Als de 700 Nederlandse mari niers in het noorden van Noorwegen bij 12 graden onder nul in hun iglootje, sneeuwhol of tentje lig gen te kleumen van de kou, wordt er nog steeds een deel van hun inko men ingehouden voor huisvesting en voeding. Dat wordt door hen als een schrijnend onrecht ervaren. Ook het voedsel rechtvaardigt die inhou ding van 200 tot 400 gul den per maand niet, zo vindt voorzitter Van Donk van de VBZ, de be langenvereniging van marinepersoneel tot de rang van officier. Van Donk is in Mo-I-Rana bij de mariniers op bezoek geweest en heeft daar hun grief genoteerd. De mannen oefenen elk jaar rond deze tijd gedurende drie maanden in het be trokken gebied nabij de poolcirkel. „Een be re- koude klus", aldus Van Donk, die overigens zei nog nimmer een groep militairen te zijn tegen- fekomen met een zo oge motivatie en mo reel. BEIROET/WASHINGTON De Libanese oppositieleider, Walid Joemblatt. heeft van ochtend gedreigd met vergel dingsacties voor het bombar dement van de Amerikaanse oorlogsschepen op stellingen van de oppositiepartijen en de Syriërs ten oosten van Beiroet Een woordvoerder van Joem blatt liet weten, dat „als de Amerikaanse bombardemen ten niet onmiddellijk ophou den, alle Amerikaanse belan gen in Libanon en in het gehe le Midden-Oosten blootstaan aan de grootste gevaren". De gevechten in Beiroet zijn vanochtend hervat De Ameri kaanse oorlogsschepen de New Yersey en de Caron hebben gisteren en de afgelopen nacht vrijwel voortdurend zware be schietingen uitgevoerd. Ame rikaanse gevechtsvliegtuigen voerden vannacht verken ningsvluchten uit boven de demarcatielijn tussen Oost- en West-Beiroet, waar momenteel het hevigst wordt gevochten. De bombardementen door de Amerikaanse oorlogsschepen kwamen slechts enkele uren nadat president Reagan op dracht had gegeven tot terug trekking van de mariniers uit West-Beiroet. Het Britse con tingent van de internationale vredesmacht geeft gisteren Beiroet al verlaten. De Ita liaanse minister van defensie, Spadolini, heeft gisteren op dracht gegeven tot de geleide lijke aftocht van de Italiaanse militairen. Het is nog onduide lijk of alle Italianen Beiroet zullen verlaten. Het Franse contingent van de vredes macht heeft, voor zover be kend, geen orders ontvangen om de Libanese hoofdstad te verlaten. De Franse ambassa deur in de VS voert overleg met de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, om VN-troepen naar Beiroet te sturen. Parijs probeert via deelname aan een eventuele VN-macht invloéd in Libanon te behouden. De woordvoerder van presi dent Reagan, Speakes, heeft vannacht gezegd dat de Ame rikaanse mariniers ten alle tij de naar Beiroet kunnen terug keren. Pagina 11: Syrië beschuldigt VS van wrede beschietin gen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren voor de vierde keer de Kamer geweigerd te ver tellen, wat hij vorige maand met Amerikaanse regeringsleiders in Was hington heeft besproken. Na eerder niet te zijn in gegaan op de wens van de Kamer om meer gedetail leerde schriftelijke infor- matiete krijgen, weigerde de premier gisteren de Kamercommissie voor buitenlandse zaken over de inhoud van de ge sprekken te informeren. VVD-woordvoerder Voorhoe ve liet weten dat zijn partij zich nu tevreden stelt met het optreden van Lubbers in de vergadering van de kamer commissie. In die bijeenkomst wees de PvdA'er de Vries erop dat een minister grondwette lijk verplicht is de Kamer in lichtingen te geven. De enige ontsnappingsmogelijkheid voor een bewindsman is dat hij zich beroept op strijdigheid met het belang van de staat. Lubbers verwees daar dan ook naar. „Ik heb er geen moment aan gedacht dat ik de Kamer wel eens tekort zou kunnen doen. Ik heb geen zucht naar geheimzinnigheid", verklaarde de premier verder. De chris ten-democraat Joep de Boer nam het voor Lubbers op. Hij noemde de staatsrechtelijke opmerkingen „schieten met een kanon op een mug". MOSKOU De directeur en een ploegbaas van een textiel fabriek in de Sovjet-republiek Azerbeidzjan zijn wegens dief stal op grote schaal terechtge steld. Het tweetal had zich in korte tijd ruim 4,6 miljoen gul den toegeëigend en zich bo vendien schuldig gemaakt aan speculatie en omkoperij. Zij zouden ook de leiders van een dievenbende zijn geweest. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. n onze parlementaire kJ redactie) HAAG Het Cen- Planbureau heeft ïhtend ontkend dat en rapport heeft ge- t, waarin desastreuze tosten van het kabi- ieleid worden voor- r Berichten van deze strekking (over het oplo pen van het financierings tekort en van de werk loosheid) zijn volgens een woordvoerder gebaseerd op voorlopige berekenin gen, die inmiddels achter haald zijn door nieuwe. Het CPB is momenteel bezig na te gaan wat de zouden kunnen ziin kabinetsbeleid op middellange termijn (tot en met 1986). De woordvoerder vertelde dat „door gebrek aan tijd" in de eerste „computeruitdraai" is uitgegaan van een aantal ver keerde veronderstellingen. Zo was aangenomen dat de voor ziene verlaging van de sociale uitkeringen geheel zouden worden vertaald in verlaging van de sociale premies. Maar omdat in het regeerakkoord staat dat de lastendruk stabiel moet blijven, kan die premie- verlaging ook (ten dele) ge paard gaan met bijvoorbeeld een verhoging van de belastin gen. De inkomsten van de staat nemen daardoor toe en dus daalt het financieringste kort, aldus de woordvoerder. Hetzelfde geldt volgens hem voor de werkloosheid. Het te verwachten niveau daarvan in 19R6 hangt stork af van de ge gevens, die in de computer worden gestopt. Wel is volgens de woordvoerder te verwach ten dat de werkloosheid in elk geval niet zal dalen. Bij een economische groei van één Srocent neemt de werkloos- eid nog toe met 40.000 per jaar. Dit als gevolg van het grote aantal mensen, dat nieuw op de arbeidsmarkt komt: 70.000 per jaar (jongeren en gehuwde vrouwen! Over twee weken hoopt het CPB zijn definitieve bereke ningen klaar te hebben, die worden verwerkt in een ad vies aan het kabinet. Dit ad vies, dat wordt opgesteld door de Centraal Economische Commissie (CEC), een groep van topambtenaren, speelt een grote rol bij het voorbereiden van onder meer de begroting voor 1985. In China is het niet alleen mogelijk géld van je ouders te erven of ze daar goed genoeg voor bij kas zitten kunnen we van hieruit niet goed beoordelen maar blijken kinderen ook de bénen van hun ouders te kunnen „erven". Dat is bekend geworden, nu meer dan 4000 jonge Chinezen uit die banen blijken te zijn ontslagen. Het is misschien toch erven. Die kan men niet zo gemakkelijk afnemen. Bij de Leidse Courant komt het immers dikwijls voor, dat abonnees deze krant lezen, omdat hun ouders dat vroeger ook al deden. Was dat bij u niet het geval? Dan krijgt u nu de kans uw kinderen het goede voorbeeld te geven! De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Somarvt t

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1