et kerk biedt ambtenaren nog weinig ruimte „Frankrijk kan binnen 20 minuten vernietigd zijn" pk: alleen centraal overleg kan oplossing bieden MITTERRAND TOT TWEEDE KAMER: De Vries: VVD voert spanning hoog op :nland ^pak fraude op scholen rt 70 miljoen opleveren EeidaeSoivuvnt WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 PAGINA 9 h in Nederland stemojjeschermd m.. pa^ De bescherming /astafetn in Nederland laat on- I en nlötregelen als tunnels en len, nlewegen nog veel te wen- 75 st. i aten p; k te hi^mietiging van het leef- Azofcan padden dreigen in b.v., Bjurg Zelfs twee unieke te sterven als de over- jnel maatregelen neemt, bnclusie van de biologen f en Bergmans, die on- jar verschijningsplaatsen ""'""ten en amïibieën in Ne- ebben verricht. Het on- s gepubliceerd in het S7/18{J „Natuur en Milieu". Paard botst tegen auto: meisje dood 'S-GRAVENMOER De 14-jarige Rian Speetjes uit Geertrui- denberg in Noord-Bra bant is gisteren om het leven gekomen terwijl ze op haard paard reed. Het beest sloeg op hol en liep in volle vaart te gen een auto aan. Het meisje en het paard sloegen over de auto heen. Het meisje over leed ter plaatse, het paard raakte licht ge wond. MEDICIJNENKNAAK BLIJFT VOORLOPIG DEN HAAG De medicijnenk naak zal voorlopig nog blijven, zo blijkt uit een brief van staatssecreta ris Van der Reijden (volksgezond heid) aan de Tweede Kamer. Hij heeft de opbrengst van die eigen bijdrage, 170 miljoen per jaar, hard nodig om de kostenstijging in de ge zondheidszorg aan te kunnen. Er bestaan wel plannen om in overleg met de Ziekenfondsen, artsen en apothekers tot een overeenkomst te komen over een vrijwillige beper king bij het voorschrijven van me dicijnen. Indien artsen bereid zullen zijn minder en vooral ook goedko pere medicamenten voor te schrij ven, kan de medicijnenknaak weer verdwijnen. Rijkspolitie Apeldoorn voert helikopter in APELDOORN De rijkspo litie in het district Apeldoorn gaat met helikopters surveil leren. Dit besluit is genomen na een succesvolle proef van april tot oktober, in welke periode 88 uur werd gevlo gen. Dit aantal uren wordt overigens in verband met de hoge kosten gehalveerd. De rijkspolitie deed tijdens 44 vluchten 153 waarnemingen, waaruit 68 processen-verbaal voortkwamen, met name door overtredingen van mi lieuwetten. Werkloosheid stijgt naar 862.700 DEN HAAG Eind januari 1984 stonden 862.700 personen als werkloos ingeschreven bij de ar beidsbureaus, wat een stijging met 7100 betekent. Voor het seizoen gecorrigeerd steeg de werkloos heid met 4700 en kwam daardoor op 833.900. Het stijgingstempo is hiermee ook deze maand lager* dan in voorgaande perioden, een ont wikkeling die na de zomermaan den van vorig jaar inzette. In de maand januari van de drie vooraf gaande jaren bedroeg de gecorri geerde stijging nog 15.000. Verzuim lager door uitblijven griep-epidemie DEN HAAG Het ziekte verzuimpercentage is in het laatste kwartaal van 1983 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar belangrijk lager, omdat een griep-epidemie uitbleef. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statis tiek daalde het percentage bij de mannen van 8,0 naar 7,5 en bij de vrouwen van 10,7 naar 9,6. De gemiddelde ver zuimduur per geval was in het vierde kwartaal 1983 voor mannen 15,3 en voor vrouwen 12,0 kalenderdagen. Kamer wil codicil bij rijbewijs DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat op de aanvraagfor mulieren voor paspoor ten en rijbewijzen moet worden gewezen op de mogelijkheid bij overlij den organen af te staan voor transplantaties. Ook moet in de formu lieren worden geopperd de verklaringen daar over (codicils) als inleg vel in het document te bewaren. 3 5*7*$AG Drie van -j centrales van ;hSPerS°,leel Z'in ?n informeel met Rietkerk (Bin- 5-7-^ Zaken) rond de 1 tafel gaan zitten om te praten over de mogelijk heden voor een meerjari ge arbeidsovereenkomst voor ambtenaren. De ACOP (FNV-ambtenaren- centrale) nam niet aan het gesprek deel omdat een eventueel meerjarig con tract naar haar mening neerkomt op een onderte kening van het regeerak koord. De overige centra les (CCOOP, CMHA en AC) toonden zich trou wens voorafgaande aan het overleg bijzonder pes simistisch over de moge lijkheid, het met de minis ter eens te worden. De toch al gespannen verhou ding tussen de minister en de ambtenarencentrales kreeg gisteren een nog somberder karakter nadat Rietkerk de centrales een brief had ge stuurd over zijn voornemen tot vernieuwing van het overleg- stelsel. In dat nieuwe stelsel zouden de ambtenarencentra les en de minister een gelijk waardige onderhandelingspo sitie moeten krijgen. De vier centrales toonden zich teleur gesteld over het feit dat Riet kerk in zijn brief niet heeft aangegeven hoe in het vervolg de financiële ruimte voor het arbeidsvoorwaardenoverleg moet worden vastgesteld. Vol gens de centrales ontbreekt daardoor de hoeksteen van het nieuwe stelsel. Volgende week woensdag zal de minister met de centrales over zijn brief praten. Tevens zal dan de verdere invulling van de arbeidsvoorwaarden voor dit jaar aan de orde ko men. Aan dit overleg doet de ACOP wel mee. eg 9yan de voorpagina) ;e redenering en uurbeflij zei, uit een heilig IgUja hernieuwd overleg lok tot de conclusie, at 69a hernieuwd overleg café I niveau een werke- iing kan bieden. De n' parlitter wees daarmee irw. jk <Je opvatting van pend f. dat het kabinet, 's en vakbeweging, elk hun eigen weg moeten gaan en dat de sociale partners het maar op decentraal niveau met elkaar moeten uitknok- ken. Op centraal niveau moet je de grote lijnen trekken, al dus Kok, moet je vertrouwen scheppen dat als je je in decen trale onderhandelingen tot iets verplicht, of je iets ontzegt ten behoeve van economisch her stel, dat je dan weet dat je niet alleen staat. Als onderwerpen waarover centraal iets te rege len valt, noemde Kok arbeids tijdverkorting, de loonontwik keling en de automatisering. Kok herhaalde zijn opvatting, dat het kabinet zich niet zo fel moet richten op beperking van het financieringstekort, want een overdaad aan bezuinigin gen en lastenverzwaringen veroorzaakt volgens hem zo'n vraaguitval, dat het herstel proces in de kiem wordt ge smoord. De FNV, zo liet hij horen, is bezig met het opstel len van alternatieven voor de regeringsplannen. In de eerste plaats zal even tueel verzet de voorgenomen verlaging van de sociale uitke ringen per 1 juli betreffen. Kok bracht in herinnering, dat de acties van het najaar ook de verlaging van de sociale uitke ring tot onderwerp hadden. Aanleiding tot Koks harde kreten was het verschijnen bij uitgeverij Van Gennep te Am sterdam van het boekwerk „Ambtenaren in actie", waar van hij het eerste exemplaar overhandigd kreeg. In dit boek beschrijven de Volks krant-redacteuren Broertjes en Joustra de acties en emoties van overheidsdienaren en trendvolgers in het vorige na jaar, die tot dan toe niet voor mogelijk werden gehouden. De betrokken vakbonden heb ben er ruim 11 miljoen gulden voor op tafel moeten leggen, voornamelijk door het doen van uitkeringen aan stakers; bedrijfsleven en overheid lie pen volgens de auteurs een schade op van 250 miljoen gul den. De bonden konden er hun ledenverlies door stoppen, de AbvaKabo kreeg er zelfs 8000 leden bij. Veel mensen werden niet ingezet, want de acties werden op sleutelposi ties gevoerd. Bij PTT waren bijvoorbeeld slechts 1456 sta kers, maar ze verlamden het bedrijf met bijna 45.000 werk nemers nagenoeg volledig. Werk met behoud uitkering wordt wettelijk geregeld DEN HAAG Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) wil bij de Tweede Kamer een wetsont werp indienen waarin het werken met behoud van uit kering wordt geregeld. Een voorlopige versie van dat wetsontwerp heeft hij gisteren aan de Stichting van de Ar beid (organisaties van werkge vers en werknemers) voorge legd. De Koning heeft de toe komstige wet al een naam meegegeven: „Wet onbeloonde arbeid door uitkeringsgerech tigden", afgekort tot WOAU. Het is de bedoeling dat de WOAU een tijdelijk karakter krijgt. Als de economie en de werkgelegenheidssituatie zich duidelijk herstellen, moet de wet weer worden ingetrokken. De minister gaat uit van een werkingsduur van drie tot vijf jaar. in de WOAU zal een aantal met name genoemde vormen van arbeid worden opgenomen die voor werken met behoud van uitkering in aanmerking komen. Wil een bedrijf bepaal de werkzaamheden laten uit voeren door uitkeringstrèk- kers, dan moet daarvoor toe stemming worden verkregen van een regionale „toetsings commissie". Daarin zullen rijksambtenaren en vertegen woordigers van werkgevers bonden, vakbonden en vrijwil ligersorganisaties zitting heb ben. Het in dienst nemen van uitkeringstrekkers zonder goedkeuring van de toetsings commissie zal strafbaar zijn. ID fS ££N LUCHT- n.bJK,we wftAr.-.. „Grote eer" De Franse grondwet verbiedt het staatshoofd lijfelijk in het parle ment aanwezig te zijn. „Alleen als ik bij buitenlandse parlemen ten op bezoek ben, kan ik me direct richten tot de volksverte genwoordiging. Ik vind het dan ook een grote eer hier te worden toegelaten", zo constateerde president Mitterrand (foto links bo ven) gisteren in de Tweede Kamer. Hij ontlokte met deze opmer king een glimlach aan zowel PvdA-leider Den Uyl als het PPR- Eerste Kamerlid Bas de Gaay Fortman, die met een grote badge protesteerde tegen de Franse kernproeven in de Stille Oceaan (foto links onder). Na zijn bezoek aan de Tweede Kamer spoedde de Franse presi dent zich naar de Trêveszaal waar hij samen met minister-presi dent Lubbers een persconferentie gaf (foto boven) 's Avonds begaven president Mitterrand en zijn echtgenote zich naar theater Carré in Amsterdam, waar zij koningin Beatrix en prins Claus een eenmalige opvoering van de opera Carmen aan boden. Een gala-bijeenkomst in het Amsterdamse Rijksmuseum, waar zelden zoveel avondtoiletten ritselden en champagne-gla zen fonkelden, besloot het tweedaagse staatsbezoek. Vanmor gen deden koningin Beatrix en prins Claus de Franse gasten op Schiphol uitgeleide: „Au revoir". (FOTO'S: MILAN KONVALINKA) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de Tweede Kamer ging pre sident Mitterrand gisteren uitgebreid in op het be staan van de Franse kern macht. Hoewel hij inder tijd als parlementariër te gen de beslissing van De Gaulle stemde om eigen atoombommen te maken, wil hij er nu niet meer vanaf. „De kernmacht is het ruggemerg van de Franse strijdkrachten. Al het andere is daar omheen geconstrueerd". Volgens Mitterrand geeft de kernmacht aan Frankrijk, hoewel het slechts 98 kernla dingen heeft (tegenover de 9000 van de Amerikanen en van de Russen), echte autono mie. Over het gebruik ervan beslist de Franse president en niemand anders. Er kan dan ook geen sprake van zijn dat Frankrijk terugkeert onder het Navo-opperbevel, aldus Mitterrand. Badges De leden van de fracties van de PSP, PPR en EVP had den grote badges opgedaan, waarop werd gepleit voor een kernwapenvrije zone in de Stille Oceaan. Dit was be doeld als protest tegen de Franse kernproeven aldaar. Mitterrand: „Hier en in Am sterdam, en ook elders in Eu ropa, zijn veel mensen tegen kernwapens. Ik besef dat ook enkelen in deze zaal zit ten. Ik voel me gelukkig met hen, althans als ze gelijk zou den hebben". Eerder had Mitterrand aan het adres van atoompacifisten gezegd dat het hier gaat om het verschil tussen droom en realiteit. „Ik heb te zorgen voor de reali teit. Ik kan het gebrek aan evenwicht niet onder tafel vegen". De president wees erop dat een „groot en mach tig land hier niet zo ver van daan in staat is binnen 15 20 minuten mijn land te ver nietigen". Indirect spoorde Mitterrand Nederland aan de 48 door de NAVO toegewezen kruisra ketten te plaatsen. Hij herin nerde aan een toespraak tot de Bondsdag in Bonn. Daarin had hij de Duitsers gezegd, dat zij de Amerikanen niet mochten weigeren Pers- hings-2 op te stellen, zolang de Russen niet bereid waren hun aantal SS-20's te ver minderen. Daarmee vindt Mitterrand zichzelf nog niet oorlogszuchtig. Tegen de verwachting in lanceerde Mitterrand geen nieuwe ideeën voor de Euro pese topconferentie op 19 maart in Brussel. Na de mis lukking van de top in Athe ne wordt groot belang ge hecht aan deze komende vergadering. Mitterrand sprak de hoop uit dat de tien lidstaten op één lijn komen ten aanzien van de vorig jaar in Stuttgart gedane voorstel len: hervorming van het geld verslindendende landbouw beleid, het in de hand hou den van de totale kosten van de EG, het wegwerken van onevenwichtigheden in de begroting, de financiën van de Gemeenschap in de toe komst en de ontwikkeling van nieuw beleid. Een rond reis van Mitterrand langs de hoofdsteden moet ervoor zorgen dat „de tien" elkaar vinden eer de top in Brussel begint. Dodelijk ongeluk Bij een ongeluk op het Velperbroekcircuit bij Arnhem is gisteravond de Westduitse chauffeur van een vrachtwagencombinatie om het leven gekomen. Volgens de politie moet de man de macht over het stuur zijn verloren. De truck met oplegger kantelde in een bocht vlak voor het verkeersplein, ramde twee lichtmasten en schoof enkele tientallen meters over de weg voordat hij tegen een vangrail tot stilstand kwam. Het slachtoffer moest door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-fractievoorzitter De Vries meent dat de VVD erop uit is de spanningen in de regeringscoalitie zo hoog mogelijk op te voeren. „Ik vind dat een heel ernstige ontwikke ling en ik vind dat men op deze manier bezig is heel hoog spel te spelen", aldus de Vries gisteren voor de KRO-radio. De Vries reageerde op uitlatingen van zijn VVD-collega Nijpels. die de afgelopen dagen fel van leer is getrokken tegen het vol gens hem onbetrouwbare en soms zelfs onfatsoenlijke gedrag van het CDA. Daarbij zou Nijpels een volstrekt verkeerd beeld hebben geschetst van de afspraken rond de kwestie van de kruisraketten, aldus De Vries. Voor de AVRO-radio zei Nijpels gisteren de verzekering te heb ben gekregen van Lubbers, dat het Kabinet zijn bestaan zal ver binden aan het besluit tot plaatsing van 48 kruisraketten. De Vries ontkende dit echter bij hoog en bij laag. De enige afspraak is volgens hem dat er in juni van dit jaar een besluit genomen wordt. „Maar over het karakter van dat besluit staat niets vast". De Vries beklaagde zich erover dat de VVD beurtelings premier Lubbers en hemzelf in het beklaagdenbankje plaatst. De VVD-fractie liet gisteren bij monde van buitenlandspecialist Voorhoeve weten dat het Kabinet uiterlijk 1 juni een beslissing moet nemen over het al dan niet plaatsen van kruisraketten. Voorhoeve noemde het standpunt van zijn partij in deze „helder en eenvoudig". Alleen als voor die tijd de onderhandelingen tus sen Amerikanen en Russen over middellange-afstandwapens zijn hervat en er „duidelijke aanwijzingen zijn dat de Sovjet- Unie de dreiging met SS-20-raketten zal verminderen", wil de VVD uitstel accepteren. aar J KopP Het ministerie vorig jaar een willekeurige telwijs en wetenschap- steekproef uit onder zestig itensiever controle- scholen om na te gaan of er >len in het voortge- veel fouten met leerlingaantal- ant ^'Js we* de juiste len worden gemaakt. Twintig leerlingen opgeven, scholen bleken geen juiste ge- •s. jatre controle op deze gev^ns te hebben verstrekt. Er Jekkfraude zou 70 mil- is dikwijls geen sprake "an op- itbou»n opleveren. zet, aldus het ministerie, maar ^jijsinspectie voerde vaak zijn het verschrijvingen als gevolg van gecompliceerde regelingen. Minister Deetman van onder wijs beloofde voorts de Twee de Kamer vóór 15 maart met het regeringsstandpunt te ko men over de eventuele uitbrei ding van het aantal experi mententen met de midden school. Het CDA-Kamerlid Hermes had die toezegging ge ëist in ruil voor uitstel van de stemming over zijn motie, waarin wordt gevraagd om een uitbreiding van 20 tot 30 experimenten voor het voort gezet basisonderwijs (midden school). De motie kan op een Kamermeerderheid rekenen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9