TAFEL Vrees in Israël voor terreur van binnenuit I Tsjechoslowaakse bisschoppen veroordelen plaatsing kernwapens CeidacSouW kerk wereld Heilige Stoel wil betrekkingen met Israël nog altijd niet normaliseren brieuen lezers ACHTERGROND SlaXdóQ Qowia/nt WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 P, Kardinaal Glemp maand lang naar Latijns-Amerika De primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, zal half februari voor een bezoek van een maand naar Latijns-Amerika gaan. Volgens kerkelijke kringen in Rome zal kardinaal Glemp de in Argentinië, Chili en Brazilië wo nende Polen bezoeken. Het is de eerste keer, dat een Poolse primaat voor een dergelijk lang verblijf naar Latijns-Amerika gaat, Kardi naal Glemp, die wordt vergezeld door zijn vicaris voor de buiten landse zielzorg, mgr. Stefan Weso- ly, zal naar alle waarschijnlijkheid zijn reis in Rome onderbreken om overleg te plegen in het Vaticaan. Brief paus over menselijk lijden Vrijdag is de publika- tie te verwachten van een apostolische brief van paus Johannes Paulus II over het menselijk lijden. De brief van vijftig pagi na's zal een persoon lijke ontboezeming van de paus bevatten. De gedachte tot het schrijven ervan, vatte bij hem post tijdens zijn verblijf in het zie kenhuis na de aan slag, die op 13 mei 1981 op hem werd ge pleegd. Slachtoffers Franse Revolutie worden zalig verklaard Paus Johannes Paulus II zal op 19 februa ri 99 katholieken zalig verklaren, die tij dens de Franse revolutie ter dood werden gebracht. De martelaren van Angers (tus sen Nantes en Tours) maakten deel uit van duizenden Fransen die in de jaren 1793 en 1794 in opstand kwamen in en om Angers uit protest tegen een wet, die ker kelijke bedienaren ondergeschikt maakte aan de staat. Duizenden werden gevangen genomen, waarbij velen bezweken aan be smettelijke ziekten. Een aantal van hen werd terdoodgebracht. Bij de plechtigheid in de Sint-Pieter worden 1500 Franse pel grims verwacht, onder wie Jean Foyer, minister van justitie onder De Gaulle en afstammeling van een van de martelaren. Billy Graham adviseerde bij herstel betrekkingen tussen VS en Vaticaan Billy Graham heeft vorig jaar achter de schermen een rol gespeeld bij het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen de Verenigde Staten en het Vaticaan. Op verzoek van William Clark, in die tijd Reagan's adviseur voor nationale veiligheid, rapporteerde hij over de opvattingen binnen de evangelische christenen in Amerika, Dit meldt het dagblad „Chicago Sun- -Times". Graham raadpleegde op verzoek van Clark onder anderen ds. Jerry Fal- well, leider van de „Moral Majority", de beweging van conservatieve protes tanten; ds. Pat Robertson, een van de bekendste televisie-predikanten; ds. Billy Mervin, secretaris van de Evan gelische Alliantie in Amerika en ds. David Hubbard, president van Fuller Theologisch Seminarie in Pasadena (Californie). Over het algemeen hadden gematigde leiders van de evangelische christenen weinig probjemen met het herstel van de betrekkingen, daar de paus niet als godsdienstig leider, maar als hoofd van een staat wordt erkend. Tsjechoslowaakse bisschop pen en vicarissen hebben de plaatsing van kernwapens veroordeeld als een misdaad tegen de mensheid. De ver oordeling is vervat in een pastorale brief die is onderte kend door drie bisschoppen uit Slowakije en vier vicaris sen in Slowaakse diocesen, waar de bisschopszetel va cant is. In de brief spreken de onder tekenaars bezorgdheid uit over het gevaar van een kernoorlog en veroordelen zij het misbruiken van de we tenschap. „Wij verklaren met een stem dat de produktie, stationering en plaatsing van kernwapens een misdaad is tegen de mensheid en moet worden veroordeeld uit ethisch en theologisch stand punt", zo staat in de brief. Tsjechoslowakije en ook Oost-Duitsland zijn door het Warschaupact uitgekozen voor stationering van nieuwe kernwapens in antwoord op plaatsing van Amerikaanse kernraketten in West-Euro pa. De stationering van Rus sische kernraketten in Tsje choslowakije heeft onrust veroorzaakt in de Tsjechoslo waakse samenleving. Bijna duizend mensen hebben vol gens berichten een petitie ge stuurd aan president Husak, waarin wordt geprotesteerd tegen de plaatsing. Volgens westerse diplomatieken is de verhouding tussen staat' en kerk in Tsjechoslowakije een van de slechtse in Oost-Euro pa. Er zijn problemen met benoemingen van bisschop pen en bovendien zijn er moeilijkheden ontstaan, om dat de regering probeert de kerk te gebruiken in de vre- despropaganda. UIT BENOEMING BLIJKT: Uit de recente benoeming van aartsbisschop Carlo Curis tot apostolisch gedelegeerde in Jerusalem en Palestina blijkt, dat het Vaticaan de be trekkingen met Israël nog al tijd niet wil normaliseren. Curis zal evenals zijn voor gangers sinds 1947 niet bij de staat Israël zijn geaccredi teerd. Hij is bevoegd voor het vroegere Britse mandaatge bied Palestina, dat in 1947 door een besluit van de Vere nigde Naties werd verdeeld in een joods en een Arabisch deel. Velen vragen zich af waarom het Vaticaan nog altijd geen rekening wenst te houden met de feitelijke situatie in het Midden-Oosten. Talrijke landen zijn immers diploma tieke betrekkingen met Is raël aangegaan en de r.-k. kerk heeft tijdens het tweede Vaticaans Concilie haar eeu wenlang gestoorde verhou ding met het jodendom pro beren te verbeteren. Boven dien onderhoudt het Vati caan diplomatieke betrekkin gen met 108 staten en is het door een nuntius in de mees te Arabische landen verte genwoordigd. Het Vaticaan ziet zich graag als adviseur bij conflicten tussen staten en beschouwt zich als een geestelijke en morele autoriteit, die geen partij kiest in situaties, waar in het volkerenrecht geen uitsluitsel geeft. Het Pale stijnse vraagstuk is nog altijd onopgelost en de Arabische staten zijn nooit akkoord ge gaan met de deling van Pa lestina. Het Vaticaan gaat daarom uit van een onge deeld Palestina onder Brits mandaat, totdat het conflict in het Midden- Oosten defi nitief is opgelost. Het Vaticaan vreest, dat er kenning van Israël zijn in vloed in de Arabische lan den, onder meer wat de bur geroorlog in Libanon betreft, vermindert. Voorts vreest het, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Israël een verslechtering betekent van de positie van de christenen in de Arabi sche landen, die vaak toch al in moeilijke omstandigheden verkeren. Uit de benoeming van weer een apostolisch gedelegeerde voor Jerusalem en Palestina mag echter niet worden afger leid, dat het Vaticaan geen belangstelling heeft voor een snelle oplossing van het con flict in het Midden Oosten. In Israël valt te beluisteren, dat het land ook betrekkin gen met het Vaticaan kan onderhouden zonder, dat het Vaticaan er een nuntius heeft. Het Vaticaan heeft het vredesinitiatief van president Sadat van Egypte in het eind van de jaren zeventig toege juicht en toen verklaard te hopen, dat het een bron van vrede voor het gehele Mid den-Oosten zou zijn. En nog onlangs, bij de nieuwjaarsre ceptie voor de diplomatieke vertegenwoordigers bij het Vaticaan, heeft de paus het standpunt van het Vaticaan herhaald, dat het Palestijnse volk recht heeft op een eigen vaderland en dat de rechten van alle volken in het Mid den-Oosten, inclusief het Is raëlische volk, moeten wor den geëerbiedigd. Maar zo lang er geen definitieve vre desregeling in het Midden Oosten is getroffen, zullen de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en het Vaticaan op het huidige niveau blij ven. Overigens heeft Graham een bezoek, dat hij en zijn vrouw een dezer dagen bij de Rea- gans zouden brengen, moeten afzeggen. Hij is in het zieken huis opgenomen, nadat hij oververmoeid is teruggekeerd uit Engeland, waar hij zijn evangelisatiecampagne van komende zomer („Mission England") voorbereidde. Hij was enkele dagen de gast van koningin Elizabeth. Verder werd hij ontvangen door aarts bisschop Runcie van Canter bury, hoofd van de anglicaan se kerk. Ook sprak hij twaalf duizend geestelijken uit Enge land en Wales toe. Volgens zijn organisatie was dit de grootste bijeenkomst van gees telijken die ooit in Engeland is gehouden. Verhouding tussen kerk en staat op Cuba: van vijandschap tot ideologische strijd Hoewel de vrijheid van godsdienst op Cuba nu beter lijkt ge waarborgd dan vroeger, bestaan er nog altijd maatregelen van discriminerende aard tegenover gelovigen. Tot die conclusie komt de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) na een onderzoek, waaruit grotere tolerantie blijkt van de staat tegen over de kerk op het Caribische eiland. Hoewel er zeker niet kan worden gesproken van directe ge loofsvervolging, bestaan er wel degelijk scherpe beperkingen voor verbreiding van het geloof. De kerk mag geen gebruik maken van de massa-media en kan ook geen scholen exploite ren. De vroeger bestaande openlijke vijandschap tussen kerk en staat heeft zich ontwikkeld tot een ideologische strijd, waar bij de regering elke gelegenheid aangrijpt, de officiële marxis- tisch-leninistische filosofie te bevorderen, aldus de OAS. Volgens het onderzoek zijn er wel gevallen bekend geworden van openlijke tegenwerking van religieuze groeperingen, maar dan niet, omdat er van godsdienst sprake was, maar van ge vaar voor het politieke systeem. Zo worden Jehova's Getuigen vervolgd, omdat die bezwaar hebben tegen militaire dienst en openbaar onderwijs, en de evangelicale stroming „Gideon's Bende"'wegens „contra-revolutionaire activiteiten". De adven tisten ondervinden pesterijen, omdat ze niet op zaterdag willen werken en op die dag hun kinderen niet naar school laten gaan. Wat het openbare leven betreft bestaat er discriminatie van ge lovigen in die zin, dat alleen atheïsten lid mogen worden van de communistische partij en dat die alleen kan deelnemen aan het politieke bestel. Tartaarlje met sinaasappel, rode kool speciaal en aardappelen vla met appelmoes Voor twee personen hebt u nodig: 2 tartaartjes, 30 g boter, zout, peper, 1 sinaasappel, peterselie; 1 grote ui, 1 lepel olie, 400 g rode kool, 1 zure ap pel, ketoembar, 1 bouillon blokje, suiker, azijn; Ve tot 1 kg aardappelen; 2 zure appels met suiker naar smaak of klein potje appelmoes. 2 V2 dl vla. Laat de boter bruin worden en bak er in vier tot vijf mi nuten de tartaartjes al schui vend en optillend in brum. Het vlees is dan van binnen nog tamelijk rood. Wie iets gaarder wil moet wat langer en minder heet bakken, he lemaal gaar is tartaar droog. Pel intussen de sinaasappel, snijd hem in schijven, leg daarvan de twee mooiste apart en snijd de rest klein. Strooi zout en peper over de tartaartjes en leg ze op een warm bord. Maak de jus af met weinig water en doe er alle sinaasappel in. Leg de hele schijven op het vlees, zodra ze warm zijn geworden en garneer met iets peterse lie. Fruit dunne ui-snippers lichtbruin in de olie. Bak even al omscheppende de fijngesneden kool mee, doe èr vervolgens weinig water bij en stukjes appel, ketoem bar en het bouillonblokje. Kook de kool gaar in circa 15 minuten en maak haar op smaak met suiker en azijn. Schil de appels, snijd ze in vieren, verwijder het klok- .huis, zet ze op met heel wei nig water, kook ze gaar in acht minuten, klop ze tot moes, doe er naar smaak sui ker bij en laat de appelmoes koud worden. Een potje ap pelmoes nemen kan ook. Doe de appelmoes in een schaal en leg er gele vla op. JEANNE DEN HAAG „Als de Israëlische samenleving niet spoedig greep krijgt op de terreur van bin nenuit, dan zullen joodse terroristen greep krijgen op de Israëlische samen leving. Terreur van bin nenuit is veel gevaarlij ker dan de Arabische terreur van buitenaf. De Arabische terreur maakt ons eensgezind, maar de binnenlandse terreur zal leiden tot een ontbinding van onze samenleving". Met deze waarschuwing richtte de burgemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, zich zaterdag avond tot zo'n 40.000 Is raëliërs, die zich na een demonstratieve optocht van de Vrede-Nu bewe ging hadden verzameld in het Emile Grunzweig- park in Jeruzalem. Pre cies een jaar geleden werd Emile Grunzweig gedood door een hand granaat, die door een joodse rechtse-extremist werd gegooid naar leden van de Vrede-Nu bewe ging, die op dat moment voor de Knesseth de monstreerden tegen de Israëlische invasie in Li banon. Dat joodse kolonisten al ja renlang eigenmachtig optre den tegen Palestijnen in de bezette gebieden, is in Israël een algemeen erkend ver schijnsel. De meeste Israë liërs zijn er van overtuigd dat bijvoorbeeld de serie bom aanslagen, die in het voorjaar van 1980 op drie vooraan staande Palestijnse leiders op de westelijke Jordaanoever werd gepleegd, het werk is geweest van extremistische joodse kolonisten. Aanslagen tegen andere, niet uitsluitend Palestijnse, doelen is echter een nieuw gegeven. Gedurende de afgelopen twee maanden zijn meer dan tien aanslagen gepleegd op kerken en moskeeën in Jeru zalem en op de westelijke Jordaanoever. In de meeste gevallen heeft de extreem rechtse joodse groepering TNT de verantwoordelijk heid opgeëist. Deze initialen staan voor Terror-Negged- Terror (Terreur-Tegen-Ter- reur) en referen op duidelij ke wijze aan de voorliefde die de leden van deze onder grondse groepering hebben voor het gebruik van springstof als middel om poli tieke problemen op te lossen. Volgens een woordvoerster van de Israëlische ambassade in Den Haag staan de Israëli sche politie en inlichtendien- sten nog machteloos tegen over TNT, omdat „deze een hecht gesloten eenheid van fanatici vormt". Hoe groot de bezorgdheid is over het optreden van joodse terroristen, kan afgeleid wor den uit de woorden van de Israëlische president Herzog. Tijdens een rede voor stu denten van de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem waarschuwde ook hij voor de interne gevaren die Israël be dreigen. Als gevolg van het optreden van extreem-recht se joodse terroristen zijn vol gens de Israëlische president „de eerste tekenen van een burgeroorlog zichtbaar ge worden". De verantwoorde lijkheid voor deze ontwikke ling legde Herzog onder an dere op de schouders van po litieke leiders, die elkaar met uitdrukkingen als „nazi's, fascisten en PLO-ers" te lijf gaan. Groeiende armoede Het politieke klimaat in Is raël lijkt behoorlijk verziekt. Behalve het gewelddadige optreden van joodse extre misten baart de economie de regering grote zorgen. De buitenlandse schuld bedraagt zo'n 23 miljard dollar, het geen omgerekend per hoofd van de bevolking de hoogste schuld ter wereld is. De in flatie bedroeg vorig jaar ruim 190 procent. Tekenend voor de slechte economische gang van zaken is het rapport over de sterk toegenomen armoede, dat in het jongste nummer van het Israëlische weekblad News- view is gepubliceerd. Volgens dit jaarrapport van het Israë lische National Insurance In stitute (Nil) leven nu 500.000 Israëliërs 13 procent van de bevolking onder de ar moedegrens van 120 dollar per maand. Het NH-rapport wijst erop dat sinds de Li- koed in mei 1977 de macht overnam, het aantal arme mensen in Israël is verdub beld. Een economische crisis werkt sociale, onrust in de hand. Stakingen van artsen en ambtenaren hebben duidelijk gemaakt dat Israëliërs de economische malaise niet lijdzaam over zich heen laten gaan. Verwacht mag worden dat de door de regering te nemen bezuinigingsmaatre gelen op nog grotere weer stand zullen stuiten. Alleen een regering van na tionale eenheid kan een ramp voorkomen. Dat was de boodschap op het symposium dat onlangs in Tel Aviv werd gehouden over de vraag „Hoe kan de Israëlische eco nomie worden gered?". Oud minister van financiën en lid van de regerende Likoed- partij, Horwitz, verklaarde „dat wij jarenlang boven onze stand hebben geleefd. Terwijl de arbeidsproduktivi- teit in 1983 met 1,1 procent achteruit ging, steeg de le vensstandaard in dat jaar met 5 procent. De schatkist is nu leeg". Horwitz erkende dat de Likoed-regering de afge lopen jaren „zoveel kapot heeft gemaakt, dat een uit weg uit het economische moeras alleen mogelijk is in dien de grote partijen in naam van het landsbelang de handen ineen slaan". Maar gezien de verhoudin gen tussen Likoed en de op positionele Arbeiderspartij ligt de vorming van een re gering van nationale eenheid niet voor de hand. Een vori ge week door het onafhanke lijke dagblad Ha'aretz gepu bliceerde opinie-peiling wijst uit, dat bijna 60 procent van de Israëliërs vervroegde ver- kiézingen wil. Maar premier Shamir voelt hier, begrijpelij kerwijs, erg weinig voor. Volgens de laatste peilingen zal meer dan de helft van de kiezers op de Arbeiderspartij stemmen. Intussen verliezen steeds meer Israëliërs het vertrou wen in de regering. Dov Si- lansky, een naaste medewer ker van premier Shamir, waarschuwde begin vorige maand dat als gevolg van de economische crisis dit jaar 50.000 Israëliërs zullen emi greren. Pessimisten houden rekening met een emigratie van 100.000 Israëliërs. „In dien er geen maatregelen worden getroffen, wordt 1984 het ergste emigratiejaar uit onze geschiedenis", aldus Si- lansky. Daarnaast stuiten de plannen van de regering-Shamir om de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook te annexe ren op grote financiële en ideologische problemen. Vele Israëliërs lijken bereid om over deze gebieden tot een compromis met de Arabieren te komen, maar fanatieke aanhangers van de Groot-Is- raël gedachte willen hiervan niets weten. De invasie in Libanon en de nog voortdurende bezetting van het zuidelijk gedeelte van dat land, die dagelijks ongeveer een miljoen dollar kost, drukt als een loden last op de Israëlische economie. Mede als gevolg van het ge staag groeiend aantal Israëli sche slachtoffers is een ideo logische discussie losgekomen over de rol van het leger. De motivatie om in het leger te dienen is sterk afgenomen, terwijl de roep om onmiddel lijke terugtrekking van de troepen uit het Libanese wes pennest steeds luider wordt. Verwarring Zodoende neemt de verwar ring onder de Israëliërs met de dag toe. Zelfs wordt hier en daar openlijk de mogelijk heid van een staatgreep be sproken. Het dagblad Ha'ar etz wijdde in zijn wekelijks bijvoegsel van vorige week maar liefst zes pagina's aan deze mogelijkheid. In een se rie artikelen beschrijft Ha'ar etz het scenario van een coup. die tegen de achter grond van de economische crisis kan plaatsvinden. Professor Shewach Weiss (Arbeiderspartij) zegt in zijn bijdrage dat hij een militaire staatsgreep niet meer uitsluit. Vanuit de nederzettingen in bezet gebied ziet hij grote druk in de richting van een militaire machtsovername uitgaan, indien het op een territoriaal compromis met de Arabieren uitdraait. In dit verband wijst hij erop dat één miljoen Palestijnen al 17 jaar onder militair bestuur le ven. De progressieve reserve-ge neraal, dr. Meir Pe'il, is daar entegen optimistischer. Hij meent dat zo'n militair avon tuur van generaals of kolo nels door het volkskarakter van het Israëlische leger ge neutraliseerd zal worden. De vele problemen, waarmee Israël geconfronteerd wordt, lijken steeds meer op een Gordiaanse knoop. De Israë liërs, gewend om gevaar van buiten hun grenzen te duch ten, lijken nu in toenemende mate te beseffen dat hun be staan door interne gevaren wordt bedreigd. Daar de hui dige regering-Shamir niet de indruk wekt een passend antwoord op deze uitdagin gen te formuleren, komt het moment snel dichterbij dat het woord gegeven zal moe ten worden aan de oppositie. RICK KERSJES her ianj Een toontje lager in Lc De fr; landel De fractieleider van de VVD, Nijpels, wil dat hetMês e( Lubbers rustig de rit tot 1986 kan uit zitten. Hij wfe,^e dien na 1986 opnieuw met de christen-democratei'j-. q( werken. Want de Partij van de Arbeid is voor hem,te ge delijk alternatief, zo verklaarde hij deze week op eqe stel komst van zijn partij. pgs ei |t voo, INDIEN het CDA inderdaad met de VVD verder die ren, dan moet dat CDA echter wel een toontje la, zingen. Dat zei Nijpels er in één adem bij. En hiji 'oalitiepartner opnieuw stevig aan de oren door pulH I en uitgebreid uit de doeken te doen, wat die coalr" gedurende de afgelopen maand in zijn ogen aller^ heeft gedaan. Nijpels schijnt volstrekt niet door Ui dat hij toch echt zelf het onheil over zich heeft afg In de periode dat de ploeg van Lubbers nu in het za^"_ het vooral de VVD-fractieleider geweest die een a ken anders wilde regelen dan het Kabinet. Het bela „wapenfeit" van Nijpels is wel het aanhoudend V dooi dat vergezeld ging met niet nagekomen tc"| gen om de aow'ers te ontzien bij de ombuiginj weet dat een derde van alle uitkeringsgerechtigden aow valt, weet tegelijkertijd hoe onhaalbaar die sug Nijpels van het begin af aan is geweest. Vervolgens a J hij zich achter de meerderheid van het parlemeni suggestie niet wenste te steunen, waardoor er van h pleidooi nooit wat terecht kon komen. Dat was kieze ten top. N/D] rovir Het is na dit soort ervaringen helemaal niet zo fêeen dend dat het CDA ook eens wat van zich laat hoh de doen de christen-democraten tot nu toe overigens ilgem< ingrijpende kwesties, zoals bijvoorbeeld bij de weilerm Werkvoorziening. Daar gaat het „conflict" om eeitderZ' van tien miljoen gulden. Alleen in het jaar 1984 o*ar want voor de jaren daarna is structurele dekking ai aan gen. Zo'n bedrag valt natuurlijk in het niet bij wat N aow-voorstel zou hebben gekost. dat Dek HET CDA mag van Nijpels met de VVD blijven reg Y® het CDA z'n mond maar houdt. Dat is eigenlijk de b( die de jeugdige fractieleider aan z'n grotere broer hei ven. CD A-fractieleider De Vries heeft gisteren gei met de vaststelling, dat de Nijpels hoog spel speelt en Uncj* is de spanningen binnen de coalitie zo hoog mogeli voeren. Een heel ernstige kwestie, aldus een somi i Vries. f. lat 1: ttt ivastj W E hebben het in deze rubriek al vaker ge2[jster CDA'ers en VVD'ers in het parlement zouden een viaang moeten nemen aan hun geestverwanten in het Kabin wordt eendrachtig en constructief samengewerkt, ieentt het ook, zo lang het ge^ een andere opstelling. gegrai Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- f den stukken te bekorten Ongodsdienstig Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, zo wordt in een artikel in de rubriek „Kerk en wereld" gemeld, dat „Neder land het meest ongodsdienstige land van West Europa is". Het is onontkoombaar dat zo'n be wering reakties moet oproe pen. Is het zo, dat als de helft van de Nederlanders niet (meer) tot een kerkgenoot schap gerekend wil worden, zij dan ook ongodsdienstig zijn? Het is altijd weer dezelfde fout, die kerk en godsdienst op een hoop gooit. Het dienen van God bestaat niet in het naar de kerk gaan, maar, of men straks de toets van het laatste oordeel kan doorstaan!. „Wat hebt ge voor mij gedaan toen ik hongerig, arm, naakt of vluchteling was?" De vraag wordt niet gesteld of men naar de kerk is geweest of kuis? Hoe scoort Nederland op de wereldranglijst bij het percen tage ontwikkelingshulp of bij de sociale zekerheid, of bij het toelaten van buitenlanders? Zonder ook maar tevreden, laat staan hoogmoedig te wor den, heb ik de indruk, dat wij dan hoog op de wereldranglijst komen te staan, dank zij al die meerderheid kerkelijk bego: kerkelijk, hebben besjeld, n de belastingen een aastelier lijk deel van hun |de te daarvoor .te^bestemrmdit so dat die anderen naar ,el gr( ning daar recht op hfte niet van de bedeling hiderz< leven, zoals dat bijvooiversc Italië het geval is, waaigisch meeste kerken staan, lering hebben ook Rome en iword Ook is het gelukkig dtstelk meest tolerant volk ufek (k< komen. Wellicht een van afgenomen kerke—. waar men in Noord^ nog niet aan toe is Zuid-Afrika maar niel j pen, of van de door Is zette Palestijnse gebie dezelfde pagina wor Scholtens bevrijding vfc Qi grerend geschreven. B want het zich willen b van diegenen, die kern wapenverkoop en v]N van minimale uitl de verenigbaar achten niij^ telijke politiek, verdii der bewondering, dar ring en is ook niet ergp ten opzichte van een,gere afwijkende mening, ver Neen, voor toreranttami men niet in kerkelijk Z( zijn. Het verketteren kerks woord, dat vee'naa in de wereld heeft gebaei"L hier en daar nog niet Di uitgestorven. Zuiverh^ de leer werd belangijke^den dan andere deugden, men over het hoofd 2000 jaar geleden al st leerden en farizeërs c .o-" werden veroordeeld. G hebben al die „ongodl ge" mensen in Neder wél begrepen. J.H.Th. Kouwd DEN DE BILT Er lijkt een einde te komen aan de lange periode van onstuimig weer. De sto ring die vandaag met veel wind en regen over ons land trok is voorlopig de laatste. Morgen zal er nog een krachti ge noordwestenwind staan die enkele winterse buien met zich mee kan voeren, daarna komen we steeds meer onder invloed van een hogedrukge- bied. Dat begint zich nu te vormen ten westen van Spanje en wordt zaterdag dicht bij ons land verwacht. Vanavond is bij Zeeland eerst nog een noordwesterstorm mogelijk, daarna neemt de wind geleide lijk af. In het binnenland kan de temperatuur tot dicht bij het vriespunt dalen, morgen middag zal die ongeveer 5 gra den zijn. Een verdere tempe ratuurdaling is daarna waar schijnlijk; overdag tot iets bo ven het vriespunt, in de nacht zo'n drie, vier graden er on der. De neerslagkansen lijken in het weekeinde erg klein en er worden dan perioden met zon verwacht. Las Palmas önbew. Beiroet n.ontv. Tel Aviv zw.bew.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2