1 £eicUe 6oma/rulB Amerikaanse mariniers verlaten West-Beiroet Niet star Mitterrand wil militair ruimtestation voor Europa BON Hje vlucht van stronaut in de ruimte bedrijfsauto rai 9 tlm 18 februari Maas buiten oevers: evacuaties in België, Limburg waakzaam Kok waarschuwt voor explosies fl§"£ciclóe Souoont m vv oensudy o leDir. Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 20.61 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,84, jaar 1 235,75. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers 1 1 00 Woensdag 8 februari 1984, 7be jaargang no. ZZttuz. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, middag- temperatuur ongeveer 5 gra den. Vrij krachtige aan de kust af en toe harde noordwes tenwind, kracht 7. Zon op: 08.08, onder 17.41; hoog water Schev.: 07.09, 19.32; laag water: 02.43, 15.28. beeld leek regelrecht weggelopen uit een science fic- film, toen de Amerikaanse astronaut Bruce Mccandless iren met zijn „ruimtebrommer" opsteeg uit het laad- van de Challenger en op een afstand van ongeveer ,jneter van het ruimteveer als eerste mens vrij door de - "He vloog. De geslaagde proef met de „ruimtebrommer" kent een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van de ijptevaart. ^Ijtendless (46) herinnerde voor zijn sprong in de ruimte collega Neil Armstrong, die in 1969 als eerste mens jop de maan zette. „Dat mag voor Neil een kleine stap y|geweest maar voor mij is dit een verdraaid grote g_%ig". zei hij toen hij de beschuttende laadruimte van de L flenger verliet. „Ik zou wel sneller kunnen, maar ik wil 5 overhaasten", zei de atronaut terwijl hij behoedzaam jroleerde of alle 24 stuurraketjes werkten. Daarna ver- i^^erde hij zich „op z'n ruimtebrommer", waaraan hij zelf jaar heeft meegebouwd, van het ruimteveer. ^Mccandless was het de beurt aan zijn collega Robert f-*1)- Voor vandaag staat weer een vrije ruimtewan- eg op het programma waarna het ruimteveer zaterdag, en winc* dienende, voor het eerst op het punt van ver- |pp, Cape Canaveral, zal landen, iI igssmokkelaar 175 capsules lïne in lijf MBURG De Luxem- politie heeft voor de maal in korte tijd een drugssmokkelaars opge- Zes Colombianen, die Drige week op het vlieg- fan Luxemburg werden iouden, bleken bij door- ig 549 capsules met in to- jjna drie kilo cocaïne in hgewanden te hebben, én de mannen had 175 es ingenomen, naar alle fhijnlijkheid een inter- aal record voor deze f van smokkelen. De co- was volgens de Luxem- t politie bestemd voor |and. In januari onder- e de Luxemburgse poli- jte'hoeveelheden hasj die ens bestemd waren voor land. Seen krant ontvan- |en Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, laterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, elefoonnr. 071- I22248 en uw krant vordt nog dezelfde ivond nabezorgd. (ADVERTENTIE) dagelijks van 10-17 uur; van maandag 13 tot en met vrij dag 17 februari ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 10,- AMSTERDAM raï in-Toegang-biljetten bij NS-stations BRUSSEL Storm, regen en hier en daar zelfs sneeuw teiste ren België dusdanig, dat er op tal van plaatsen langs de Maas sprake is van een noodtoestand. De rivier bereikte gisteravond zelfs zijn hoogste stand sinds zestig jaar en aan de oevers van de rivier de Ourthe moesten leger en BB vannacht worden ingezet om een honderdtal mensen te evacueren. In Zuid- en Midden- Limburg is de situatie minder erg, maar wel heeft Rijkswater staat alle gemeenten die binnen de verschillende stroomgebie den van de Maas liggen opgeroepen tot waakzaamheid. Bij de stuw van Borghaven werd een stand van 45,16 meter boven NAP gemeten, wat 14 centimeter lager is dan in juli 1980, toen een recordhoogte van de laatste jaren werd bereikt. Inmiddels komen uit diverse plaatsen steeds meer meldingen binnen van ondergelopen kelders, grondverschuivingen en blank staande wegen. Het autoverkeer moet in Limburg rekening houden met stremmingen en afgesloten wegen. Man dood na drinken van giftig bier Walther, eigenaar van een koffiehuis in Amsterdam, is naar nu blijkt maan dag overleden in het Academisch Me disch Centrum (AMC) in de hoofd stad, waar hij op 26 januari was opge nomen na het drinken van giftig bier. De 47-jarige G. Jeem, die van hetzelf de bier had gedronken, verkeert nog in levensgevaar. Nadat de twee man nen in het AMC waren opgenomen, werden in het flesje waaruit de twee mannen het bier hadden gedronken sporen van het giftige onkruidbestrij dingsmiddel „paraquat" gevonden. Dit middel tast de nieren en de luchtwe gen aan. CLAUS HERVAT EIGEN WERK DEN HAAG Uit de aanwezigheid van prins Claus bij het staatsbezoek van president Mitterrand kan niet wor den afgeleid dat de prins volledig is hersteld en al zijn taken heeft hervat. De gezondheidstoestand van de prins vertoont echter onmiskenbaar een „op waartse lijn". Dat blijkt uit het feit dat hij binnenkort voor de eerste keer sinds lange tijd weer alleen een officië le verplichting zal vervullen. Op woensdag 22 februari verricht hij de feestelijke opening van de Rijks Mid delbare Tuinbouwschool in Hoorn. De prins is in de afgelopen maanden wel diverse keren in het openbaar versche nen, maar uitsluitend in een afgeleide functie, als begeleider van de koningin. Zermatt van buitenwereld afgesloten ZERMATT De Zwitserse stad Zermatt is sinds gistermid dag door hevige sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. De weg naar Zer matt is door een lawine afsneden en verschillende bussen met toe risten kwamen dan ook niet verder dan een naburig dorp. Feyenoord-Ajax afgelast DEN HAAG De beker- wedstrijd Feyenoord Ajax voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker, die van avond in De Kuip zou worden gespeeld, is in ver band met de slechte toe stand van het terrein afge last. De ontmoeting, nood zakelijk geworden door het gelijkspel van 2-2 van een week geleden, is ver schoven naar volgende week woensdag. Ook de inhaalwedstrijd in de eer ste divisie tussen NEC en SC Veendam is geschrapt BEIROET/WASHING TON De eerste groep Amerikaanse mariniers is gisteren per helikop ter uit Beiroet terugge trokken naar schepen van de Amerikaanse zesde vloot, die voor de Libanese kust liggen. Dit heeft een Ameri kaanse marine-woord- voerder vanochtend be kendgemaakt. De te rugtrekking volgde vrijwel direct nadat president Reagan in een rede had aangekondigd, dat de in Beiroet gele gerde Amerikaanse ma riniers in fasen zullen worden ken. teruggetrok- Reagan besloot tot terug trekking van de mariniers, omdat de door Syrië ge steunde Libanese oppositie partijen gisteren geheel West-Beiroet onder controle hadden gekregen. In zijn rede zei Reagan verder dat de steun aan de Libanese strijdkrachten opgevoerd zal worden. Hiertoe heeft hij de commandant van de Amerikaanse vloot toestem ming gegeven beschietingen uit te voeren op Syrische stellingen in Libanon. Gisteravond en vanochtend was het angstwekkend rus tig in Beiroet. De Libanese oppositiepartijen versterken hun posities in het weste lijks stadsdeel. Het rege ringsleger, dat als gevolg van massale desertie enorm is verzwakt, zou voorberei dingen treffen om met hulp van de rechtschristelijke militie vanuit Oost-Beiroet een tegenaanval te lance- Ook de regering-Thatcher overweegt de honderd Brit se militairen uit Beiroet te rug te trekken. Hoewel Thatcher gisteren in het Britse parlement niet het vertrek van de militairen heeft aangekondigd, menen waarnemers in Londen dat dit binnenkort toch gaat ge beuren. Pagina 11: Reagan lijdt politieke nederlaag in Li banon (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM „Als het Kabinet zo opzichtig als in het afgelopen najaar voor bij blijft gaan aan eisen en verlangens van de vakbe weging, en zo opzichtig de compromisbereidheid van de vakbeweging blijft ne geren, dan vraagt het om maatschappelijke explo sies. Daarom is overleg, dat werke lijk iets betekent, bittere nood zaak. Het is immers een simpel ervaringsfeit, dat democrati sche instellingen in hun voe gen gaan kraken als je een be leid doordrukt zonder dat dit in de maatschappij gesteund wordt. Het is geen kunst om een samenleving een schok te bezorgen. Het is wel een kunst om de crisis op een sociaal ver antwoorde wijze te boven te komen". FNV-voorzitter Wim Kok zei dit gisteren tijdens de presen tatie van een boek over de re cente ambtenarenstakingen. Hij voegde eraan toe: „Als re gering en werkgevers het stokpaardje van het regeerak koord blijven berijden, dan zullen we met verhitte koppen tegenover elkaar blijven staan. Wie zich vleit met de gedach te, dat iedereen maar z'n eigen gang moet gaan, het op decen traal niveau dus maar moet uitvechten, die kan er verze kerd van zijn dat we in 1984 in verhevigde vorm een herha ling zullen krijgen van de ge beurtenissen van het najaar. Als het moet, moet het: we zullen acties niet uit de weg gaan. Maar ik vind het een treurig vooruitzicht als we al leen nog maar met acties onze eisen en verlangens naar vo ren zouden kunnen brengen". Pag 9: Centraal overleg moet oplossing bieden Napoleon juichte bepaald te vroeg toen hij In 1813 voorspelde dat „Holland voor altijd Frans" zou zijn. De herinnering aan deze uit spraak werd echter wakker geroepen toen president Frangois Mitterrand gisteren door de gangen van het Vredespaleis schreed in de voor Napoleon zo karakteristieke houding. De Franse president werd in het Vredespaleis ontvangen door voorzitter T.O. Elias van het Internationale hof van Justitie (rechts). Foto: Milan Konvalinka DEN HAAG President Mitterrand van Frankrijk wil dat de Europese Ge meenschap gaat werken aan de lancering van een bemand ruimtestation voor militaire doeleinden. Hij zei dit gisteren tijdens de lunch in de Ridderzaal, die de Nederlandse rege ring hem aanbood op de tweede en laatste dag van zijn staatsbezoek aan ons land. Vanmorgen zijn de president en zijn gevolg vanaf Schiphol weer te ruggevlogen naar Parijs. Volgens Mitterrand moet men nu reeds de blik richten op het post-nucleaire tijdperk, „als men niet achterop wil geraken in een toekomst, die dichterbij is dan men denkt". Een be mand ruimtestation kan ge bruikt worden om elke bedrei ging waar te nemen en te sig naleren en „zou daardoor een belangrijke verbetering zijn van de eigen defensie". De Franse president pleitte in dit verband voor de oprichting van een Europese Gemeen schap voor de Ruimte. Ook bij zijn toespraak in de Pag. 9: Frankrijk kan bin- Tweede Kamer gistermiddag nen 20 minuten vernietigd sprak de Franse president zijn over deze zaak. Hij wees op de ontwikkeling in de Verenigde Staten van „projectielen zo snel als het licht en van lasers die als een afschermnet om het land heen komen te han gen". Premier Lubbers zei la ter op een persconferentie, die hij samen met met Mitterrand gaf, dat hij in beginsel positief stond tegenover het plan voor een Europees ruimtestation. Maar Nederland wil er wel op studeren alvorens het „ja" of „neen" zegt. Beter resultaat Fleurop door PTT-slaking VEENENDAAL Fleurop Interflora Nederland heeft vo rig jaar bijna 1 miljoen bloe- mengroeten verstuurd. Dat is bijna 1,1 procent meer dan het jaar daarvoor. Fleurop had ge rekend op een daling van 3 procent De stijging is geheel behaald in de laatste twee maanden van 1983 en is vol gens Fleurop te danken aan de staking bij de Posterijen. De 981.734 verstuurde bloemen- groeten vertegen woordigden een waarde van 27,3 miljoen. Ons land telt 1.700 Fleurop- -bloemisten. Over de hele we reld zijn het er bijna 50.000. Samen verzorgden zij vorig jaar 33 miljoen bloemengroe- ten met een totale waarde van anderhalf miljard gulden. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Gelovigen tijdens mis beroofd NAPELS De onderwereld van Napels is niets meer heilig: „Allemaal blijven staan en rustig blijven. Dit is een overval", klonk het tijdens de mis in de Mariakerk van Boscotrecase bij Napels. Een tweetal gemaskerde en gewapende bandieten had den de ongeveer 50 kerkgangers overvallen. Toen de celebrant het misoffer onderbrak, probeerde een gelovige agent in burger iets te doen. Qp die acti^ rustte kennelijk geen zegen, want de politieman Jcreëg een klap in de nek en moest zich verder rustig houden. Nadat de rovers vervolgens alle voorwerpen van waar de hadden opgehaald, vluchtten ze. De buit was overigens niet groot, zodat een herhaling wellicht zal uitblijven Twee doden bij schietpartij AMSTERDAM Bij een schietpartij in Amsterdam op de Oudezijds Voorburgwal zijn de afgelopen nacht twee man nen gedood, terwijl een vrouw zwaar gewond werd. De ver moedelijke dader, de 21-jarige S.D., en zijn vriendin, de 21-ja- rige prostituée S.E.A.J., zijn vanmorgen door de politie aangehouden. Bij de vriendin werd een revolver in beslag genomen. De slachtoffers zijn de 49-jari- ge N. Velker en een 33-jarige man, van wie de politie de identiteit nog niet bekend wil maken, beiden uit Amsterdam. De gewonde vrouw is de 4I-ja rige L. van de Berg eveneens uit de hoofdstad. Volgens een woordvoerder van de politie kwamen Velker en Van de Berg omstreeks middernacht aan bij een pand op de Oudezijds Voorburgwal. Toen zij de deur wilden ope nen stormde er een man naar buiten, aldus de woordvoerder, die onmiddellijk op het twee tal schoot. De man werd dode lijk getroffen, de vrouw werd op verschillende plaatsen ge raakt. Bij het onderzoek werd nog een doodgeschoten man gevonden. D. heeft tot nu toe volgehouden niets van een schietpartij te weten, aldus de politie. De Chinezen zullen hun ogen wel uitgekeken hebben, toen zij in een voorpagina-aitikel in hel Chinese Volksdagblad lazen, dat ze voortaan als lid mógen geven in plaats van star vast te houden aan de officiële lijn. Een vrijheid, die hier gelukkig in de grondwet is vastgelegd en waar onder andere de Leidse Courant dagelijks gebruik van maakt. Niet alleen in de comraentaarkolom, maai ook in de rubriek „Brieven van lezers". Zélfs hebt u de vrijheid de naar uw mening beste krant te kiezen. En dat is dus de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1