Ria Visser: „Bewijzen dat zilver in Lake Placid geen uitschieter was" De Vroomen: „Sportmensen intrigeren mij ALLEEN SPANNING BIJ FINLAND-OOSTENRIJK CeidoeSomaut Sarajevo op TV FREE EUROPE NIET WELKOM AL 24 JAAR STEUN EN TOEVERLAAT VAN SCHAATSPLOEG Job van Oostrum volledig fit Thea Limbach start op 1000 meter WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 PAGINA 13 VANDAAG: 19.12-20.00 uur Ned. 2: herhaling opening Olympische Winterspelen, interviews etc. studio Sarajevo. 20.15-21.00 uur Duitsland 2: informatie over Olympische Winterspelen. MORGEN: 08.50 uur Duitsland 2: langlaufen en schaat sen. 09.25-11.30 uur Ned. 2: schaatsen 1500 m dames. 11.55-14.00 uur Ned. 2: afdaling heren skiën. 14.00-15.25 uur Duitsland 2: ijshockey Polen - West-Duitsland. 19.12-20.00 uur Ned. 2: herhaling hoogtepun ten skiën en schaatsen, ijshockey Polen - West-Duitsland. 23.00-23.55 uur Ned. 2: ijshockey Finland- Noorwegen en Tsjecho-Slowakije - VSt., in terviews etc. studio Sarajevo. Spaanse official zwaar gewond MADRID Een dag voor zijn vertrek naar de Olympische Winterspe len in Sarajevo is de voorzitter van de Spaan se wintersportbond, Al fonso de Borbon, in de buurt van Pamplona be trokken geraakt bij een ernstig auto-ongeluk. De Borbon, die ook bestuurs lid is van de internatio nale skibond (FIS), raak te bij de een frontale bot sing zo zwaar gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. SARAJEVO Medewerkers van Radio Free Eu rope, het door de Amerikanen gefinancieerde ra diostation met uitzendingen gericht op Oost-Euro pa, worden niet geaccediteerd voor de Olympische Winterspelen in Sarajevo. Dat heeft IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch tijdens een persconfe rentie bekend gemaakt. Na tussenkomst van het Amerikaanse Olympische Comité hadden de orga niserende Joegoslaven, die de aanvraag voor twaalf persaccreditaties voor medewerkers van Radio Free Europe aanvankelijk hadden gewei gerd, overwogen vijf personen toch toe te laten. Dit op voorwaarde, dat zij een verklaring onderte kenden, dat zij zich zouden beperken tot berichtge ving over de sportwedstrijden. Dit compromisvoor stel werd echter ingetrokken, nadat de leiding van Radio Free Europe het had verworpen. SAMARANCH: „IOC BLUFT GELOOFWAARDIG" SARAJEVO Juan-Antonio Samaranch kon geen glimlach missen bij de sluiting van de 87e zitting van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). De Spaanse voorzitter probeerde optimistisch in de Olympische toe komst te kijken. Het was een gematigd optimisme. In de vier jaar van zijn voorzitterschap leidden zijn ideeën over modernisering in Sarajevo tot oneindige discussies over professionalisme, waar hij en zijn medebestuurders in het IOC zeer verveeld mee waren. Het uitsluiten van vijf ijshockeyspelers betekende beslist niet de totale uit banning van het professionalisme. Samaranch besefte dat terdege. Hij liet dat ook blijken, maar kwam toch tot de uitspraak: ,,Het IOC heeft zijn geloofwaardigheid niet verloren. We zijn wel tot de slotsom gekomen, dat het Olympisch handvest opnieuw aan veranderingen toe is. Wij willen de Olympische Spelen toegankelijk maken voor alle sportlieden, behalve echte profs. Een echte prof is iemand die volledig leeft van zijn sport en onder con tract staat van een beroepssportbond". lenderwijs Tfeving i H2 fp \\artverkoop voor de \umhche Winterspelen 1609gjevo heeft gisteren °Pcpiorme opleving te f ilgeven. Vorige week o f 'hper een kwart van stee.'/n 700.000 kaarten e verschillende eve- 2440jen verkocht. Dins- rto-fa,n ^et totaa^ ver' io f.toegangskaarten op rdopjes P Mulder heeft zijn ton. schoten in Sarajevo plaaMulder, die één van starters is. die de ters in Sarajevo \iet, schoot gisteren r het eerst op proef. minfi- draagt geen oor- Qu*:tijdens zijn „schiet- final Mulder: „Ik ben Wals san een oor doof, 11 maakt het uit". "ndstil 'ra); Kloosterboer is al t geacclimatiseerd in vo. Tijdens de och- iiningen van zijn ■g-Ie?l°eg bemerkte hij 22 (f in de periode van 9). ot 11.00 uur elke dag Daarvoor en daarna »-65;windstil. Alle wed- 75lP worden in de och- 3- gehouden. Klooster- 4 (ijal bij de lotingen, 22-2ij de deelnemers in iroor1 worden inge- ■-Tui rekening houden le ondervindingen, de afgelopen dagen r 8( i 8: zoekjes Nijholt heeft met ïschermelingen Jan en Geert Kuiper n aan de verwach- f-l r van chef de mis- *-*0jeerd van Wimers- eidanus. De sprint- nam Ykema en Kui- 1 |7?e naar een training J** Nederlandse twee- ob. Omgekeerd pn Van Oostrum en ECan?et7 bezoekje aan de t fojsche schaatsbaan. nentius oordeelde on- n bidat het bevorderen ie hefe teamgeest zijn 'ginjamste taak was. Dat na i 'n dit geval gelukt. ue%aad disc'f- heUeberroth. de voor- aleiVan het organisatie- ill-ft van de Olympische i en in Los Angeles, ïelpeen verklaring van sisten t Joel Rubin- egengesproken. Ru- n verkondigde een geleden, dat slechts journalisten zich had- V IJbngemeld voor de Ueberroth' ver- gisteren kwaad, 2 februari al 2131 1 IJ 3350 verstuurde ac tieformulieren wa- met|uggestuurd. La jorlc irte naties defé- dat voor het eerst aar1&72 weer meedoet iet f Olympische Spelen, ren een selectie van che(fen verdeeld over tpio; takken van sport murr Los Angeles. Het ten peep teerde in 1981 'olksrepubliek Chi- Taiwan als aparte konden meedoen, iwanese eerste mi- 'un Yun-Suan ver- sportieve en cultu- intacten met China Angeles niet te mij- 1$ Cin a oïATIE 0VER nLMS- MUZ'** aap RECREATIE. EXPOSITIES V-llEN COMPLETE AGENDA SARAJEVO De verne dering tijdens de strijd om het wereldkampioenschap in Deventer, waar zij an derhalve week geleden slechts elfde werd op ne gen punten van winnares Karin Enke, heeft op Ria Visser merkwaardig ge noeg een positieve invloed gehad. Meestal mist een dergelijke tegenvaller zijn uitwerking in negatieve zin niet. Bij Ria is het te gendeel het geval. De druk van een topprestatie viel weg en zij ging ont spannen aan de slag voor de Olympische Spelen. In Sarajevo, een dag voor de Olympische 1500 meter, maakte zij ondanks het slechte resultaat in De venter een opgewekte in druk. De schaatsmijl is de afstand waarop zij furore heeft ge maakt. Vier jaar geleden, bij de Olympische Spelen in Lake Placid, won zij verrassend het zilver en moest zij slechts voorrang verlenen aan Annie Borckink, die even verrassend het goud wegsleepte. De situa tie voorafgaande aan de Olym pische 1500 meter is enigszins vergelijkbaar. Ook destijds leek het Nederlandse dames- schaatsen aan de rand van de afgrond te staan. Ook nu was het bij het wereldkampioen schap in Deventer droevig ge steld. Zelfs nog droeviger dan vier jaar geleden, toen de kloof met de top aanzienlijk kleiner was. Geloof Desondanks heeft Ria Visser het geloof in eigen kunnen be houden. „Ik ga ervan uit, dat de Oostduitse meisjes te ver slaan zijn. Het zijn tenslotte ook mensen. Na het wereld kampioenschap in Deventer heeft Andrea Schone het ook moeilijk gehad, nadat zij de ti tel was kwijtgeraakt". De Ne derlandse kampioene vertrekt met die instelling morgen op haar favoriete afstand. Sinds de vorige Olympische schaats mijl, die zo succesvol voor haar verliep, heeft zij zich nooit echt leeggereden. Zij hoopt dat dezelfde explosie van vier jaar terug opnieuw tot stand komt. Ria Visser: „Ik ben sindsdien niet echt kapot over de eindstreep gekomen. Dat kwam door een manke ment in de coördinatie. Ik voel dat het nu beter gaat. Ik kon mijn energie niet kwijt. De bochtentechniek is iets veran derd en ik hoop dat het weer eens een keer klikt". Ria Visser, inmiddels 22 jaar en woonachtig in Almere, wil nog één keer alles op alles zet ten. Met veel durf verkondig de zij dat zij op een schema van 2.05 minuten zal vertrek ken. Dat is zeer snel. Haar persoonlijke record staat op 2.07,06. „Waarom zou ik op een langzamer schema weg gaan? Ik rijd om te winnen. Anders moet ie er niet aan be ginnen", verklaarde zij zelf verzekerd. Twijfel Ria Visser twijfelt of zij na dit seizoen nog zal doorgaan in de schaatssport. De manier waar op de zaken in de schaatsbond worden geregeld, staat haar niet- aan. De keuze tussen werk en sport wordt steeds moeilijker. Financieel probeert de Nederlandse Sport Federa tie een handje te helpen, maar van de bijdrage kan Ria Visser niet leven. Desondanks is zij het schaatsen steeds leuker gaan vinden. Wanneer de KNSB in staat is de zaken pro fessioneler aan te pakken, met een sportarts en een trainer die haar continu begeleiden, wil Ria Visser er nog een paar jaar volop tegenaan gaan. Bo vendien wil zij samen trainen met anderen, want alleen is het volgens de geboren Zuid hollandse niet op te brengen. De trainingsfaciliteiten dienen in dat geval ook verbeterd te worden. De kans is uiterst gering, dat de schaatsbond aan dergelijke verzoeken kan voldoen. De fi nanciën van de KNSB nemen eerder af dan toe en het aantal trainers moet vermoedelijk zelfs worden teruggebracht. Daarom is het ook niet aanne melijk, dat Ria Visser verder gaat in de schaatssport. Ze wil zich in de toekomst gaan rich ten op promotiewerk. Daar voor echter wil zij de wereld in Sarajevo laten zien, dat Ria Visser een topschaatster is en dat de zilveren medaille van Lake Placid geen uitschieter was. Erroll Fraser: nieuwe schaats- curiositeit SARAJEVO Erroll Fraser heeft geen tijd voor vraagge sprekken of foto-reportages. De 33-jarige schaatsenrijder van de Maagden-eilanden voelt zich de wereldkam pioen. Op het moment, dat hem een serieuze vraag werd gesteld over zijn voorberei ding op de spelen, ant- woorddde hij: Mijn auto is gestolen, ik moet hem even zoeken". Erroll Fraser heeft helemaal geen auto. Het ty peert de man die toch gebio logeerd is door de schaats sport. Erroll Canute Fraser de tweede naam heeft mijn Noorse moeder verzonnen") trainde dit seizoen intensief in Inzeil. Volgens Ali Boors- ma en Jan Ykema was hij echter meer met zichzelf be zig dan met schaatsen. Boors- ma: Die man is niet hele maal lekker. Hij bedoelt het goed maar hij weet totaal niet waarmee hij bezig is." Fraser zelf maakt een over tuigender indruk. Hij naait zelf zijn schaatspakken. Hij heeft een mode-atelier in New York en is tevens body- - builder geweest. Fraser, een van de drie kleurlingen op de Olympi sche Winterspelen, vindt zichzelf een „genius". „Ik kan schaatsen als geen an der. De tijden vallen alleen een beetje tegen. Maar daar doe ik ook nog iets aan. was zijn ietwat merkwaardi ge betoog. Erroll Fraser: „Ik schaats als geen ander, alleen de tijden vallen wat tegen". Dirk de Vroomen (midden) in gesprek met chef de mission Wimersma Greidanusen Tjaard Kloosterboer (rechts). Op de voorgrond Ria Visser. SARAJEVO De chef d e- quipe van de Olympische schaatsploeg is een heel bijzon der man. Dick de Vroomen loopt al 24 jaar in het schaats- wereldje mee en kent alles en iedereen. De KNSB maakt gretig gebruik van zijn kwali teiten als organisator en als steun en toeverlaat van de schaatsers. Dat is ook zijn eer ste taak in Sarajevo: zorgen dat de deelnemers optimaal kunnen trainen en ontspannen kunnen rijden. Daarnaast heeft de grijze eminentie uit Lisse het op zich genomen de vrede tussen schaatsers, trai ners en bondsbestuurders te bewaren. „Dat is dit seizoen wel heel moeilijk. Het kraakt aan alle kanten en ik heb al mijn energie nodig om rust voor de rijders te verzekeren", verzuchte de bollenkweker in het olympische dorp. jg| De Vroomen kwam op een 0 merkwaardige manier in de W. schaatswereld. Voor zijn bloembollenbedrijf reisde hij f in 1950 door Noorwegen en Zweden. Op weg van Hamar naar Karlstad kwam hij in de trein Egbert van 't Oever te gen. Van 't Oever maakte des tijds deel uit van de Neder landse schaatsploeg. Na een in teressant gesprek besloot De Vroomen met de schaatsploeg mee te gaan naar een wed strijd. „Dat had ik nooit moe ten doen. Ik zit er nu nog aan vast", merkte De Vroomen gekscherend op. Langzamerhand werd De Vroomen (nu 54) een bekend gezicht in de schaatswereld. In 1981 is hij er een jaar uit ge weest. „Ik werd echter meteen teruggeroepen. Ze konden kennelijk niet zonder me". La ter serieuzer: „Ik doe het zui ver voor mijn plezier. Ik vind het fijn met de jongens op te trekken. Sportmensen intrige ren mij". Tien keer De Vroomen heeft in zijn loopbaan tien keer een Neder landse wereldkampioen gefeli citeerd. Henk van der Grift, Kees Verkerk (twee keer), Ard Schenk (drie keer), Harm Kuijpers, Piet Kleine en Hil- bert van der Duim (twee keer) zijn de na-oorlogse wereld kampioenen. Het betekende steeds een hoogtepunt voor De Vroomen, evenals de medaille winnaars bij de Olympische Winterspelen. In 1968 in Gre noble was hij al officieus bij de olympische winterploeg be trokken. Vier jaar later, in Sapporo, werd hij als kok aan de Nederlandse delegatie toe gevoegd. „Ik heb geen minuut achter het fornuis gestaan. Mijn werkzaamheden lagen toen al op een ander terrein", aldus De Vroomen. In Lake Placid, in 1980, was hij voor de eerste keer offi cieel chef d'équipe en in Sara jevo bekleedt hij die functie weer. Voor zijn staat van dienst heeft hij alle speldjes en onderscheidingen, die de KNSB tot zijn beschikking heeft, ontvangen. Eén onder scheiding kreeg hij zelfs twee keer. waar hij het bestuur van de KNSB maar op attendeer de. Het zijn bijzaken voor de man, die voor schaatsers en schaatstere een belangrijke rol speelt. SARAJEVO De Ne derlandse tweemans bob concentreert zich volledig op de Olympi sche races, die vrijdag en zaterdag plaats heb ben op de Trebevic- -baan. In de trainingen van giste ren deden Job van Oost rum en John Drost het rustig aan. Met de 20e plaats in de eerste manche en de 24e in de tweede race bezette de Holland 1 in totaal de 23e positie. Ten opzichte van de trai ningen een dag eerder wa ren van Oostrom en Drost een fractie sneller. Het verschil met de to- planden was groot, maar coach Jan van Spaandonk sprak de verwachting uit dat het in de echte wed strijd een stuk beter zal gaan. Hij is van oordeel dat Van Oostrum de juiste wedstrijdmentaliteit bezit en op het goede moment zal toeslaan. De Neder landse équipe heeft de bob met de aërodynamische kap voorgoed aan de kant gezet. Het Nederlands team gelooft dat het psy chologisch niet geheel ver antwoord is met de nieu we slee naar beneden te gaan. Zaterdag raakte Van Oostrom licht geblesseerd na een kanteling in de vijfde bocht. Hij heeft ove rigens geen last meer van de nekblessure, die hij daarbij opliep. SARAJEVO Thea Lim bach rijdt in Sarajevo de 1000 meter. Zij neemt de plaats van Ria Visser. Aanvankelijk was het de bedoeling Visser op de 1000 meter in te zetten en Limbach op de kortste af stand. Ria Visser verklaar de, dat zij geen medaille kansen heeft op de korte afstanden. „Ik rijd nu de 500 meter om in het ritme te blijven, want tussen dag, waarop de 1500 en de 3000 meter worden gere den zit bijna een week. Bovendien is de 1000 me ter de favoriete afstand van Thea. Wij hebben niet echt geselecteerd op die afstand. In Inzeil was zij sneller dan ik, dus waar om niet", aldus de Neder landse kampioene. Tjaart Kloosterboer, de da- mescoach, bevestigde de ruil. Hij heeft de vier Ne derlandse deelneemsters voor alle afstanden inge schreven. Pas zes uur voor de loting voor een onder deel hoeft hij de namen op te geven. Hij heeft daar naast nog de formele ver plichting de delegatie van het NOC van de verande ring op de hoogte te stel len. maar dat zal vermoe delijk geen problemen op leveren. Kloosterboer: „De besten rijden. Dat is ook het uitgangspunt van het NOC". SARAJEVO Hoewel pas vandaag de officiële opening van de Olympi sche Winterspelen in Sa rajevo plaats had, hebben de deelnemende twaalf ijshockeyteams hun eerste wedstrijd al gespeeld. In de zes duels van gisteren vielen in totaal 63 doel punten, een gemiddelde van ruim tien treffers per wedstrijd. De grootste Verrassing was on getwijfeld de nederlaag van ti telverdediger Verenigde Sta ten tegen het door uitsluiting van twee profspelers getergde Canada: 2-4. Canada was van plan zich terug te trekken, maar deed dit niet, omdat het over vier jaar zelf organisator (Calgary) is van de Olympi sche Winterspelen. De grootste zege kwam op naam van de Sovjet-Unie, dat over Polen heenwalste: 12-1. In groep A zijn de sterken meteen al van de zwakkeren gescheiden. Zweden (11-3 te gen Italië). West-Duitsland (8-3 tegen Joegoslavië) en de Sovjet-Unie zullen om de eer ste drie plaatsen in deze groep strijden. De Sovjets lieten duidelijk zien, dat zij uit zijn op revan che voor het onverwachte ver lies van vier jaar geleden in Lake Placid. De ploeg toonde duidelijk aan geen zwakke plekken te kennen. Niet min der dan tien spelers kwamen voor op de scorelijst. Kowin en Sjepelev maakten ieder twee treffers. Schrik West-Duitsland sloeg tegen gastheer Joegoslavië even de schrik om het hart, toen Besic binnen één minuut de thuis ploeg de leiding gaf. De Duit sers hadden de hele eerste pe riode nodig óm over deze te genslag heen te komen. Alleen Kuhnhackl scoorde toen een keer. Dat zou hij later nog twee keer doen. Hij was de grote animator in de Westduit- se ploeg, die over het geheel genomen toch wat tegenviel. Ook de Zweden kwamen te gen Italië pas laat op dreef. Na twee periodes was de stand nog pas 5-3. Toen sloegen de Scandinaviers echter toe met zes treffers in de derde speel tijd. Behalve Canada boekten Tsje- cho-Slowakije en Finland in groep B hun eerste overwin ningen. Alleen de Tsjechoslo- waken deden dat overtuigend: 10-4 tegen Noorwegen. De sco re had nog aanzienlijk hoger uit kunnen vallen als de num mer twee van de wereld in de derde periode het niet rustig aan had gedaan. Finland had plankenkoorts tegen Oosten rijk en won met slechts één doelpunt verschil: 4-3. Finland leidde na 37 minuten met 3-0 en leek af te stevenen op een overwinning met een ruime marge. Daar dachten de Oos tenrijkers echter anders over. Ze kwamen langzaam maar zeker dichterbij en met nog ze ven minuten te spelen was het 4-3 voor Finland. Onder grote spanning hielden de Finnen de fervent aanvallende Oos tenrijkere van de gelijkmaker af. Carey Wilson (zittend op het ijs) was de openbaring van Canada in de openingswedstrijd tegen de Verenigde Staten, die hier zijn tweede tegendoelpunt moet incasseren. IJSHOCKEY Olympisch toernooi (groep A): Sov jet-Unie - Polen 12-1 (3-1 4-0 5-0): Toemenev 1-0, Sjepelev 2-0. Kowin 3-0, Sikorski 3-1. Wassiljev 4-1. Ge- rassimov 5-1. Drosdetsky 6-1. Kosje- vnikov 7-1, Sjepelev 8-1, Makarov 9- 1. Drosdetsky 10-1. Skworzov 11-1, Kowin 12-1. Scheidsrechter: Olsson (Zwe). Toeschouwers 2.500. Straf mi nuten: Polen 4. Sovjet-Unie 4 Zweden-ltalie 11-3 (2-1 3-2 6-0): So- dergren 1-0. Mair 1-1, Bo Ericsson 2- 1, Gradin 3-1. Mllani 3-2. Ohllng 4-2. Gogan 4-3. Eklund 5-3. Lars Eriksson 6-3, Ohling 7-3. Waltin 8-3. Thelven 9-3. Gradin 10-3. Sodergren 11-3. Scheidsrechter Lever (Canada). Toe schouwers: 1.200. Straf minuten: Italië 10, Zweden 14. West-Duitsland - Joegoslavië 8-1 (1-1, 4-0. 3-0): Besic 0-1. Kuhnhackl 1-1. Wolf 2-1. Kuhnhackl 3-1 en 4-1. Hlemer 5-1. Kuhl 6-1. Kreis 7-1. Ber- ndaner 8-1. Scheidsrechter: Subrt (Tsj). Toeschouwers: 1.500. Strafmi- nuten: West-Duitsland 12. Joegosla vië 8. Groep B: Verenigde Staten-Canada 2-4 (1-2, 1-1, 0-1): Wilson 0-1. Jensen 1-1, Wilson 1-2, Flatley 1-3. Jensen 2- 3, Wilson 2-4 Scheidsrechter: Karan- din (Sovjet-Unie). Toeschouwers: 6.000. Strafmlnuten: Verenigde Sta ten 8. Canada 8 Finland-Oostenrijk 4-3 (1-0, 2-1, 1-2): Makitalo 1-0, Melametsa 2-0, Skriko' 3-0. König 3-1, Cijan 3-2. Javanainen- 4-2. König 4-3. Scheidsrechter: Fau-i cette (VSt). Toeschouwers: 250 Strafminuten: Finland 18. Oostenrijk, 12. Tsjecho-Slowakije - Noorwegen 10-4 (2-0 5-2 3-2): Pasek 1-0. Lukac 2-0. Caldr 3-0. Ruzicka 4-0, Lukac 5-0. Loudal 5-1. Lukac 6-1. Hrdina 7-1. Thoresen 7-2, Andersen 7-3, Kadlec 8-3. Svoboda 9-3, Lien 9-4. Hrdina 10-4. Scheidsrechter Kompalla (WDI). Toeschouwers 500. Strafminu ten: Tsjecho-Slowakije 4. Noorwegen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13