ZUINIGHEID VAN HETJAAR. Y erv oersstaking ontwricht Italië Samer verbaasd over aiulp aan Suriname ederlaag in Libanon ES !eagan lijdt politieke Israël op zoek naar onbekende miljonair Gezochte Boliviaanse militairen verdwenen Nederlands echtpaar oskou heeft eerste hadeclaim binnen Winter- oefening wegens drugshandel voor Duitse rechter ITENLAND Siaidóa Soumnt WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 NEW YORK Als een projectontwikkelaar in Is raël Agrippine Ooshakoff vindt, kan hij hem vertel len dat hij miljonair is. Ooshakoff kocht 42 jaar geleden voor 300 dollar een lapje grond in het toenmalige Palestina, maar vergat de koop. Een projectontwikkelaar is be reid Ooshakoff nu een miljoen dollar voor de 2.333 vierkante meter grond te geven. De pro jectontwikkelaar wil de zeer duur geworden grond vlakbij het centrum van Jeruzalem hebben om er woningen neer te zetten. ..Misschien is Ooshakoff dood en zijn zijn erfgena men. als ze dochters wa ren. getrouwd en hebben een andere naam", oppert de projectontwikkelaar. BUENOS AIRES De Boliviaanse ex-president generaal Gar cia Meza en zijn ex-minister van binnenlandse zaken kolonel Arce Gomez, tegen wie eergisteren in Argentinië een arrestatie bevel werd uitgevaardigd, zijn waarschijnlijk gevlucht. De Ar gentijnse regering was van plan de twee het land uit te zetten Bolivia had om hun uitlevering gevraagd. De Verenigde waren geïnteresseerd in kolonel Arce Gomez in verband met smokkel van verdovende middelen naar de VS. De twee zijn mogelijk naar Paraquav of Brazilië uitgeweken. Ook wordt niet uitgeslo ten dat ze illegaal weer in Bolivia zitten Chinese partijleden moeten vrijelijk hun mening uiten PEKING In een voorpagi na-artikel in het Chinese Volksdagblad van gisteren worden de leden van de communistische partij van China opgeroepen vrijelijk hun mening te geven in plaats van star vast te hou den aan de officiële lijn. Het Volksdagblad schreef dat de partij de bron van creatieve ideeën moet zijn. „Wanneer wij zeggen dat de leden het op ideologisch gebied eens moeten zijn met de partijlei ding, slaat dat op belangrijke politieke vraagstukken en basisprincipes. We bedoelen niet dat de partijleden letter lijk hetzelfde moeten zeggen als wat de leiding zegt". Wes terse waarnemers verschillen van mening over de beteke nis van de oproep. Jihad verantwoordelijk voor aanslag op Oveissi LONDEN Twee groeperin gen hebben de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de moord op generaal Oveissi, ex- -gouverneur van Teheran, en zijn broer, die gistermiddag in Parijs zijn doodgeschoten. Oveissi is verantwoordelijk het bloedbad dat in sep tember 1978 in Teheran werd aangericht, toen de Iraanse militairen op protesterende studenten schoten In een telefoongesprek met het persbureau AP in Londen stelde de Iraanse groepering Islamitische Jihad zich verant woordelijk voor de aanslag. Een onbekende die zei te spre ken namens deze Khomeini- -gezinde groepering kondigde aan dat ook de zoon van de overleden sjah en alle vijan den van de islam zullen wor den gedood. Bij de verkiezingen voor Auto van het Jaar 1984 is de Fiat Uno als nummer één uit de bus gekomen. Nummer één in ruimte, komfort, ont- werp.prestaties en wegligging Maar vooral ook nummer één in zuinigheid. De Fiat Uno heeft namelijk de allerlaag ste luchtweerstand (cx-034) in z'n prijsklasse. Met als resultaat een verbruik van 1 op 20 bij 90 km. 1 op 15.2 bij 120 km en 1 op 14.1 in de stad. De nieuwe, superzuinige Uno Diesel doet bij 90 km zelfs 21.3 km met 1 liter diesel brandstof! De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers. In 7 verschillende uitvoeringen FIAT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. OOK NEDERLANDSE TRANSPORTEURS GEDUPEERD (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Grote chaos op de Italiaanse wegen. Een zeer succesvolle staking van de autovervoersbon- den heeft het hele weg transport tot stilstand ge bracht. Chauffeurs die nog willen werken (onder wie vooral veel buitenlan ders) worden bij de blok kades aan de grens en rond de grote steden door hun stakende collega's verhinderd verder te rij den. Hier en daar zijn al ongeregeldheden geregis treerd, met doorgesneden banden en handgemeen met de politie. De staking, die tot zaterdag avond moet duren, begint overal ongerief te veroorzaken door de schaarste van voe dingsmiddelen en brandstof. Niet in het minst zijn de Ne derlandse transportfirma's ge dupeerd. Voor de Brennerpas die hermetisch is gesloten, staan nu na twee dagen al tientallen Nederlandse vracht wagens te wachten totdat ze de grens kunnen passeren. Volgens de ambassade in Rome zijn vrijwel alle Neder landse transportfirma's op de hoogte van wat hen aan de Italiaanse grens te wachten staat en kunnen ze hun reis schema's daar dus op afstellen. Wekelijks passeren honderden Nederlandse vrachtwagens, voornamelijk geladen met landbouwprodukten, de Ita liaanse grenzen. Het wegtransport in Italië is de halsslagader van de Ita liaanse economie geworden. Alternatieven zijn er niet. want de spoorwegen zijn na een 30-jarige „discriminatie" ten gunste van het wegver voer zo veropderd en versle ten, dat zij niet eens het hele passagiersaanbod kunnen ver werken. De vrachtwagen blijkt goedkoper, sneller en ef ficiënter dan de trein, en neemt dan ook 82 procent van alle vervoer in Italië voor haar rekening. De resterende 18 procent mogen het vliegtuig, de trein en de boot samen de len. De vervoerders (240.000 in ge tal en verenigd in een viertal grote bonden) vormen dus een belangrijke groep in het Ita liaanse economische leven. Maar dat wil niet zeggen dat de regering het hen altijd naar de zin maakt. Nu willen de vervoerders een verhoging van de tarieven van 12 pro cent. twee procent meer dan het maximum dat dit jaar in Italië is ingesteld om de infla tie onder de tien procent te krijgen. Bovendien willen de vervoer ders een beperking van de verzekeringstarieven (een truck met oplegger betaalt f 8.000 premie per jaar), een aanzienlijke vermindering van het papierwerk dat de chauf feur en zijn baas moeten ver richten. een snellere en effi ciëntere controle aan de Ita liaanse grens, scherper optre den tegen beunhazen, en op heffing van het verbod om zo mers in het weekend en op feestdagen te rijden wanneer het toeristenverkeer de weg opkomt. Deze eisen zijn niet onredelijk en vinden dan ook bij het pu bliek veel begrip Maar enkele wensen hebben betrekking op Italiaanse kwalen (zoals bu reaucratie. ambtenarij, het ge ringe plichtsbesef van politie en douane) en daar kan de mi nister van transport weinig aan doen. Hij had vorige maand nog de tariefsverho ging van 12 procent goedge keurd, maar enkele industriële bedrijven, die de vervoerders uiteindelijk moeten betalen, hebben dit met succes via de rechter kunnen blokkeren. De staking komt niet als een verrassing, want een maand geleden hadden de vervoers- bonden die al aangekondigd. De regering is pas maandag middag de onderhandeling met de bonden begonnen en die duren voort. Zonder veel resultaat, want de staking gaat door. Kosten voor de Italiaan se economie: Ongeveer een miljard gulden per dag. 11.50 1L30 ^nze correspondent Mare I2!so .ninek) £8 RINGTON De te- jjgj ekking van de Ame- ?2i8o nse mariniers uit JS'.io Jet heeft in de VS II'oo opwinding veroor- i5oo v' instemminê met ?7.2o eslissing is vrijwel al io! is en- maar met name io 40 'P08^011^ Democra- 13.50 Partij ziet de ge- w.io enjs ajs de eerste nederlaag van pre- Reagan tijdens driejarig president- eagans eigen partijgeno- het Congres erkennen, terugtrekking van de Sl0t. kaanse „vredestroepen" beurs asco markeert van het 05-02 jnbeleid en de Midden ton 1 P°hdek in het alge- meeste commentaren Reagans verklaring dat lerikaanse vloot voor de Libanese kust toestemming krijgt om Syrische stellingen in oostelijk Libanon te besto ken met seheepskanonnen niet bijzonder alarmerend geacht. Het overheersend gevoel is dat de president deze dreiging no dig heeft om terugtrekking van de mariniers van het vaste land geen al te smadelijke af tocht te laten lijken. Naar verwachting zal Reagan in de praktijk niet over gaan tot een massale beschieting van Syrische stellingen. Zulke akties lijken doelloos. r\u niet alleen de Amerikaanse mari niers uit Beiroet, verdwijnen, maar ook het Libanese leger feitelijk is verslagen en niets kan beginnen met taktische steun vanuit zee. Velen in de VS voorzien dat de Ameri kaanse vloot, die kwetsbaar wordt geacht voor terroristi sche aanvallen, binnen afzien bare tijd eveneens de Libanese kust zal verlaten. Naar verluidt legt de Ameri kaanse regering zich voorlopig neer bij een opdeling van Li- jj HINGTON De Sov- nie heeft via diploma kanalen de eerste o rikaanse schadeclaim in verband met 5 leerschieten, vorig jaar mber, van het Zuidko- verkeersvliegtuig. advocaat Gerald heeft de familie van Ephraimson, een studente die bij de een schade- van zestig miljoen bij de rechter inge- Een functionaris van het State Department be vestigde dat deze claim de eerste is die door de Russen in ontvangst is genomen. Eerdere pogingen hiertoe werden steeds door de Rus sische ambassade in Was hington genegeerd. Volgens de Amerikaanse wet heeft de Sovjet-Unie zestig dagen de tijd op de eis te reageren. Gebeurt er niets, dan zal advocaat Baker de rechter om een veroordeling bij verstek en beslaglegging op Russische bezittingen in de VS vragen. banon in een zuidelijk door Is raël en een oostelijk door Sy rië bezet gedeelte. De gebied rond Beiroet valt buiten dit concept en de al negen j; durende burgeroorlog kan daar nog lange tijd doorgaan. De kwestie Libanon lijkt in dit Amerikaanse verkiezingsjaar de kansen van president Reagan op een tweede ambts termijn plotseling te verslech teren. De 260 mariniers, die de afgelopen maanden in Beiroet zijn gesneuveld. worden Reagan door vele Amerikanen waarschijnlijk niet langer ver geven, nu het contingent vre destroepen wordt teruggetrok ken zonder dat iets van de po litieke doelstelling is bereikt. De internationale vredesmacht had tot taak om de terugtrek king mogelijk te maken van de Israëlische en Syrische be zettingstroepen, de strijdende Libanese partijen uit elkaar te houden. Dit alles zou moeten leiden tot een stabilisering van Libanon, waardoor president Gemayel in de gelegenheid ge steld had moeten worden om een regering samen te stellen die de steun van alle minder heden in Libanon zou genie ten. De gok van Washington op de zwakke Libanese presi dent Gemayel is een zware misrekening gebleken. Tot op het laatste moment heeft Reagan volgehouden dat hij vooruitgang boekte in zijn streven om de Syrische en Is raëlische troepen uit Libanon te krijgen. Nog slechts zes da gen geleden had president Reagan openlijk verklaard dat de aanwezigheid van Ameri kaanse militairen in Beiroet „wezenlijk is voor de Ameri kaanse geloofwaardigheid en van wereldwijd belang is". De terugtrekking van de mari niers brengt nu de geloofwaar digheid in het geding van Rea gans verkiezingsleus, dat Amerika dank zij haar buiten lands beleid weer meer respect in de wereld geniet. „Amerika 4 PA gië verkleint rol in |V0- ïtverdediging ■■SEL België heeft besloten uit ligingsoverwegingen twee >s" nucleaire luchtafweerbatterij- West-Duitsland te schrappen, ^ks dringende verzoeken van de j dat niet te doen. Het gaat ]j om batterijen van Nike-Her- bketten met kernkop, die dek- lp grote hoogte geven. Vorig jaar ïi ook al twee Nike-batterijen rapt. NAVO-diplomaten noem- ?t besluit een klap voor het stre- jn een doeltreffende luchtverde- van West-Europa op peil te In '83 meer dan 5600 burgers in El Salvador geëxecuteerd SAN JOSÉ In El Salvador zijn in 1983 meer dan 5.600 burgers geëxecu teerd. Dat staat in een rapport van de juridische hulpafdeling van het aarts bisdom van San Salvador. Het rapport schrijft 3.658 van de executies toe aan hel leger en 1.596 aan de extreem- -rechtse doodseskaders. De guerrillabe weging zou verantwoordelijk zijn voor de executie van minstens 67 burgers. Los van de executies kwamen bij ge vechten tussen leger en guerrilla nog eens 4.800 mensen om het leven. Het rapport zal worden aangeboden aan de VN-commissie voor de mensenrechten, die momenteel vergadert in Genève. Soldaten uit Hon garije, Tsjecho- slowakije en de Sovjet-Unie hou den momenteel in het noorden van Tsjechoslo- wakije grote win- termanoeuvres. Op deze foto twee soldaten in de sneeuw tij dens een schie toefening. 6-02 10.00b 18.90 U jonze parlementaire re dactie) j PHOL/DEN HAAG grote fracties in de de Kamer (PvdA, en VVD) zijn nogal ,asd over het besluit e ninister van ontwik- gssamen werking Schoo om honderd- nd gulden beschik te stellen voor de Su- tnse bevolking. Het zal aan de Neder- e ambassadeur in Pa- ribo worden aange- die „daarmee klei- ciale en humanitaire projecten, verspreid door het land, kan helpen", al dus minister Schoo. De fracties willen dat de mi nister in de vaste Kamer commissie van ontwikke lingssamenwerking uiteen komt zetten waarom zij dit gebaar heeft gemaakt. Volgens de minister houdt de schenking geenszins in. dat de opschorting van de ontwikke lingshulp aan Suriname onge daan wordt gemaakt. De hon derdduizend gulden wordt dan ook niet afgehaald van de be dragen die gereserveerd zijn voor het land. „Het gaat om een bescheiden gebaar, be doeld om de mensen daar te laten weten dat wij met hen meevoelen in hun groeiende ecnomische narigheid. Maar ook wil ik hun op deze wijze laten weten dat zij moeten vol houden hun democratische verlangens te uiten", aldus de minister. Minister Schoo acht het heel goed mogelijk dat er meer van dit soort hulp naar Suriname zal gaan Maar het zou haar liever zijn, als zij de gewone ontwikkelingshulp zou kun nen hervatten. De minister zal echter eerst afwachten wat de nieuwe interim-regering gaat doen. De grote fracties in de Kamer zijn het niet eens met D'66'er Tommei, die van de minister een notitie wil over de moge lijkheden de hulp aan Surina me te hervatten. Tommei is het niet eens met de politiek van afwachten. Volgens hem is er duidelijk sprake van een nieuwe politieke situatie in Suriname, die onder bepaalde voorwaarden een hervatting van de ontwikkelingshulp mo gelijk maakt. In Suriname zelf is de interim- regering van premier Uden- hout nu voltallig. Het georga niseerde bedrijfsleven heeft twee kandidaten gevonden voor de hem toegewezen mi nistersposten. Op Financiën komt de fiscaal jurist mr. M. Chehin. op Volksgezondheid de medicus dr. S. Ritfeld. heeft in Vietnam, vervolgens in Iran en nu in Libanon ge leerd dat het ondanks zijn ge weldige atoommacht de we reld zijn wil niet kan opleggen en eigenlijk maar een regiona le macht is", zei senator Dodd, buitenlands specialist van de Democratische Partij. Reagans voornaamste tegen kandidaat bij de presidentsver kiezingen in november dit jaar, Walter Mondale, ver klaarde gisteren dat de presi dent maanden geleden al had moeten luisteren naar zijn pleidooi om de mariniers uit Libanon terug te halen. Alleen John Glenn, eveneens demo cratisch presidentsgegadigde, voorzag een escalatie van de Amerikaanse militaire rol in Libanon via de oorlogsvloot voor de kust. (ADVERTENTIE. EN WISKE HET DELTA-DUEL I ÏWONE" ONTWIKKELINGSHULP BLUFT OPGESCHORT (Van onze correspondent Gerard Kessels) FRANKFORT De Westduitse justitie voelt er niets voor om een Heerlens echtpaar, dat wordt beschuldigd van drugshandel en daarvoor in Frankfort terecht staat, uit te leveren aan Nederland. Het gisteren begon nen proces gaat daarom gewoon door en zal mogelijk maanden gaan duren. De Duitse justitie toont zich evenmin gevoelig voor het verweer van het echtpaar dat het in de val is gelokt door Westduitse re chercheurs, die zich voordeden als drugshandelaren. Een van de reden waarom de advocaat van de verdachten had gevraagd de behandeling van de zaak op te schorten is dat 26 van de 27 punten van de aanklacht in Nederland gepleegde de licten betreft. Een strijder van de Libanese oppositie sleept in West-Beiroet het lichaam weg van een omgekomen kameraad, terwijl elders in het westelijk stadsdeel nog fel werd ge vochten tussen het Libanese leger en opstandelingen. Uit de dagvaarding blijkt dat in het heroine-bedrijfje van de fa milie in Heerlen in de periode juni 1982 tot december 1982 in totaal ruim 3 kilo heroïne. 2.250 gram amfetamine en 1 kilo hasj is omgegaan. ..Het echtpaar had een goed georganiseerde en kruidenierswinkel in verschillende verdovende middelen", al dus de aanklacht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11