S gaan kernwapens in luropa beter bewaken Israël overweegt opnieuw terugtrekking uit Libanon CfiidócSomunt OLDOENDE TEGEN TERRORISTEN BESCHERMD Dankert bekritiseert Israëlische politiek Ex-dictator Bolivia Argentinië uitgewezen JITSE STAATSSECRETARIS ,N DEFENSIE TREEDT AF \n fjOR AFFAIRE-KIESSLING Shultz ziet licht puntjes in Suriname Fout vermoed in raketmotor satellieten m?h tTENLAND DINSDAG 7 FEBRUARI 1984 PAGINA 11 ion welkom nalen WOfAse fh t taan. Molui kken YORK Na twee eer- polititfergeefse pogingen kan rklaaiperikaanse ex-president ispieginu toch in New York rijn expnen. De bewonersver- jde. van een Hat aan de ideiijkVvenue 8in8 gisteren ak- tal enh>et de verkoop van een MasiuPnlent aan Nixon, na laafde?" die bij elkaar een verkirj hebben geduurd. Nixon [gen. l^oor zijn twaalf kamers \p woning 1,8 miljoen ^«neertellen. Na lang wachten Bijna 70 jaar heeft de inmid dels 90-jarige Westduitser Friederich Rebold moeten wachten voordat hij kon trou wen met zijn jeugdvriendin, de nu 84-jarige Franpaise Mathil- de Ernst. Rebold en Mathilde ontmoetten elkaar tijdens de Eerste Wereldoorlog, toen de Duitse troepen Frankrijk bezet hielden. Van trouwen kon ech ter geen sprake zijn. De moe der van Mathilde weigerde na melijk haar dochter „met de vijand" te laten trouwen. In middels is de moeder overle den, zodat de (bijna) eeuwige trouw van het paar in het stad huis van Straatsburg kon wor den bezegeld. Andropov binnenkort weer in het openbaar KEULEN De Russische president Andropov is herstellende van een niertransplantatie. Hij werkt inmiddels weer twee dagen per week en zal waarschijnlijk begin maart weer in het open baar verschijnen. Dat heeft de Westduitse Krem- linoloog Schneider giste ren gezegd. Schneider zegt zijn informatie van goed- ingelichte bronnen in Moskou te hebben verno- Nicaragua bespreekt ontwerp- kieswet MANAGUA De bespreking van de ontwerp-kieswet met het oog op de voor 1985 in Ni caragua aangekondigde ver kiezingen zal morgen begin nen. Dat heeft de verkiezings commissie van de Staatsraad gisteren bekendgemaakt. De mededeling komt twee dagen, nadat het debat voor onbepaal de tijd was uitgesteld. Dit van wege de twee Amerikaans- Hondurese luchtaanvallen eind vorige week. Het debat zou alleen worden hervat, in dien „Amerikaanse agressie" tegen Nicaragua niet meer zou toenemen. inze correspondent Mare de Koninck) INGTÖN Het ikaanse ministerie efensie is onder de aam „WADS" een •arnma gestart voor e beveiliging van de Test-Europa opgesla- atoomwapens tegen isten. Met name het supergeheime 'S-programma het •gelijk maken, dat oegden de opslag bunkers kunnen binnen dringen en kernwapens stelen. De Amerikaanse legerleiding vindt de bewaking en beveili ging van haar kernkoppen in de Europa onvoldoende en acht diefstal bepaald niet denkbeeldig. Veel van de atoomwapens kunnen door één mens worden gedragen. Een groot aantal is aan het verouderen en beschikt daar om niet over het moderne elektronische beveiligingssys teem, waarmee een nieuw kernwapen op afstand onscha delijk kan worden, bijvoor beeld zodra men ontdekt dat het gestolen is. Het zal tot ver in de jaren negentig duren voor alle in Europa voorradige VS-wapens zo'n beveiliging hebben. In West-Europa liggen onge veer 5.800 Amerikaanse tacti sche atoomwapens. Het gaat om 3.800 nucleaire artillerie- -granaten, landmijnen en ra ketkoppen van de Amerikaan se landmacht en 2.000 bom men van de luchtmacht. Een onbekend deel van het tuig bevindt zich in Nederland. Met name de landmachtwa pens zijn verouderd. Het zijn ook hun opslagplaatsen die het kwetsbaarst zouden zijn voor eventuele terroristische activi teiten. Deze kernwapens zijn niet in een kwestie van minu ten of seconden in stelling te brengen en worden op afgele gen plaatsen in voorraad ge houden. De luchtmachtwapens daarentegen liggen op grote vliegbases maximaal bewaakt omdat ze altijd meteen onder handbereik moeten zijn. Staatssecretaris van defensie Richard Wagner verklaarde dat de beveiliging van de kernwapens in Europa iaren- lang ongewijzigd is gebleven, maar dat terroristen intussen over sterk verbeterde metho den beschikken om binnen te dringen. „De WADS-voorzie- ningen zouden het uiterst moeilijk maken voor een on bevoegde in de wapen-bunker te komen. En zelfs als hij daar in zou slagen, dan is het nog heel moeilijk om er met een wapen vandoor te gaan", aldus Wagner. Voor het beveili gingssysteem is een bedrag van ongeveer 110 miljoen gul den uitgetrokken. Ondanks de kritiek die Dankert uitte op de Israëlische regeringspolitiek heerste tijdens de ontmoe ting met premier Shamir een ontspannen sfeer. JERUZALEM De voorzitter van het Europese Parlement, de Nederlandse socialist Piet Dankert, heeft gisteren in een rede voor de Israëlische Knes set scherpe kritiek geleverd op loop van een gesprek met de sche invasie in Libanon strij- Israëlische premier zei Dan- dig met bredere Israëlische be kert, dat Shamir had laten langen. Volgens Dankert doorschemeren dat Israël zijn wordt de vrede in het Midden- troepen spoedig uit Libanon Oosten bedreigt omdat Israël zal terugtrekken. In de Knes- weigert de Palestijnse rechten de Israëlische politiek. Na af- set noemde Dankert de Israëli- te erkennen. BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft de ar restatie en uitwijzing bevolen van de Boliviaanse ex-presi- dent generaal Garcia Meza en zijn vroegere minister van binnenlandse zaken, kolonel Arce Gomez. De Argentijnse militaire junta had de Bolivianen in 1982 politiek asiel ver leend. Zij waren, kort voordat in Bolivia de democratie werd hersteld, uit hun land gevlucht. Bolivia is van plan het tweetal te berechten. Maar ook Washington heeft om hun uitlevering gevraagd, in verband met hun rol bij de grootscheepse smokkel van cocaïne naar de VS. port werd de generaal zonder opgaaf van redenen ontslagen. Later bleken de aantijgingen in het geheel niet hard te ma ken. Vorige week werd Kiess- ling volledig in ere hersteld. Bondskanselier Kohl weigerde het ontslag van minister Wör- ner. Hiehle kreeg op het hoogte punt van de affaire-Kiessling een zenuwinstorting en is sindsdien niet meer op het de partement teruggekeerd. Het ministerie van defensie wilde gisteren het vertrék van de staatssecretaris niet bevesti gen. De Bondsdag debateert bber van de NAVO voor- morgen opnieuw over de affai- Op grond van dat rap- re Wörner-Kiessling. \ros; erkni 3" hoonze correspondent Ge- fens I rard Kessels) sr daN De Duitse staatsse- 'stancis Hiehle is afgetreden, rtroufertrek vloeit voort uit de re rond de wegens ver fde homosexuele contac- mtslagen viersterren-ge- il Kiessling. je, die zijn ontslag had •boden, was verantwoor- voor de MAD, de mili- inlichtingendienst van Duitse leger. Hiehle was ok die de minister in de er het MAD-rapport over aatsvervangend opperbe- terd laliaanse prostituées Vlogen niet voor de klas werl or bl (Van onze correspondent Cees Manders) jven.)ME De Italiaanse minister van onderwijs heeft ver- besyen jat prostituées op een Italiaanse school in de buurt "h Bologna over hun beroep komen vertellen. De leerlin- rkzaa) zjjn {jes duivels en willen staken, tenzij de minister als- ;teel^ het verbod intrekt. Als er op een school gesproken )riê»et worden over drugs, homofilie en prostitutie, wie kun- ?gebh daar dan met meer kennis van zaken over spreken n de betrokkenen zelf, redeneerden de leerlingen van 'e Technisch Commercieel Instituut (een soort ambacht- •ord^ool) in Castelmaggiore, een voorstad van Bologna. Ze t e"digden in nauwe samenwerking met het schoolbestuur gebri het docentenkorps prostituées uit om voor de klas de irdnjitergronden van hun beroep te komen uitleggen. Daar- eeJpr werd een beroep gedaan op de vakbond van prosti- iat qes (een jn Italië niet erkende vereniging), die het aan- delifd met enthousiasme aanvaarde. Zo zouden bij de jeugd 'd hl vooroordelen tegen hun beroep kunnen worden wegge- 1 i\ic!nen" was geregeld, toen Rome onraad rook. Chris- NSi-democratische Kamerleden vroegen de minister „wat klodeducatieve en didactische waarde van dit initiatief" is., rs minister van onderwijs, de 58-jarige mevrouw Franca ot vjcucci (christen-democrate), aarzelde geen moment en »0Irspreidde snel een circulaire waarin aan prostituées on- 'P rwijsbevoegdheid op gesubsidieerde scholen werd ont- fcd. |t conflict dat als gevolg van het ingrijpen van de minis- is losgebarsten, heeft grote proporties gekregen, met mebr- en tegenstanders die elkaar beurtelings voor hypo- eten uitmaken. De studenten in Castelmaggiore willen ;vai huiten de schoolgebouwen om de lessen met de prosti- ?es organiseren, als de minister niet op haar weigering 'ugkomt. Een strijder van de Libanese oppositie vuurt met zijn automatische geweer op troepen van het regeringsleger ergens in het rokerige centrum van Beiroet. (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Je moet wel een aartsoptimist zijn, of George Bush heten, om in de huidige toestand nog mogelijkheden te zien voor een nieuwe Libanese regering onder president Gemayel. De Amerikaan se vice-president zei giste ren te hopen dat het aftre den van premier Wazzan van Libanon nieuwe kan sen zou bieden aan het tot stand komen van een re gering van nationale een heid. Het heengaan van Wazzan is niet zo'n enor me tegenslag, zei hij ook, want er is vooruitgang ge boekt bij het voor zijn taak gereed maken van het Libanese leger, „en daar gaat het uiteindelijk om". Hoezeer bij Bush de wens de vader der gedachte was, bleek gisteren in de loop van de dag. Het „voor zijn taak bereken de" leger van president Ge mayel kreeg het zo zwaar te verduren dat de regering uit eindelijk een uitgaansverbod afkondigde. De regeringsmili tairen mochten daarna schie ten op iedereen die zij op straat tegen kwamen. Onder tussen gaven steeds meer mili tairen gehoor aan een oproep van de sji'itische leiding om te deserteren. De regering van nationale eenheid waarover Bush sprak liet ook gisteren op zich wach ten. President Gemayel pleeg de koortsachtig overleg met zijn adviseurs, en met de Ame rikaanse gezant voor het Mid den-Oosten Rumsfeldt, maar tot resultaten leidde dat niet. Dat kon ook moeilijk, want de twee belangrijkste oppositielei ders hadden hem al lang de oorlog verklaard. Druzenlei- der Walid Joemblatt zei in Da mascus dat alleen het onmid dellijk aftreden van Gemayel Libanon van totale verwoes- leider van de sji'itische Amal militie, Nabih Berry, verklaar de dat zijn aanhang pas bereid zou zijn een staakt het vuren in acht te nemen als Gemayel zijn functie had neergelegd. Het aftreden van premier Wazzan betekende dat presi dent Gemayel zijn laatste be langrijke bondgenoot uit de is lamitische bevolkingsgroep kwijt raakte. Het was Wazzan, die de Libanese regering al thans de schijn verlenende dat zij meer vertegenwoordigde dan alleen het christelijke deel van de bevolking. In de be kendmaking van zijn aftreden zei de premier dat hij de weg wilde vrij maken voor een re gering van nationale eenheid, met inbegrip van het door Sy rië gesteunde Front voor Na tionale Redding. Maar dat front wil onder geen voor waarde meeregeren zo lang Amin Gemayel president is. Door zijn heengaan maakte Wazzan aldus tevens duidelijk dat hij ook geen toekomst meer ziet voor Gemayel als president. Weinig keus Deze laatste lijkt weinig keus te hebben. Hij kan proberen een militaire regering samen te stellen. Maar zo'n regering zal het niet lang uithouden als het leger geheel uiteenvalt. Aftreden van Gemayel zou iing zou kunnen redden. En de ernstig gezichtsverlies beteke nen voor de Amerikaanse re gering, die alles op alles heeft gezet om de president in het zadel te houden. Het lijdt geen twijfel dat een nieuwe.rege ring in Beiroet, van brede sa menstelling of van moslimsig natuur, onmiddellijk de Ame rikaanse mariniers het land uit zou zetten, gevolgd door de troepenmachten van Frank rijk, Groot-Brittannië en Ita lië. Daarmee zou de zege van Syrië, zonder dat Damascus ook maar een slag heeft hoe ven te leveren, compleet zijn. De regering van Israël is giste ren maar vast begonnen dui delijk te maken dat er geen verband bestaat tussen de posi tie van Gemayel en de Israëli sche aanwezigheid in het zui den. „Als er geen overeen komst kan worden gesloten met de regering in Beiroet zul len we zelf maatregelen tref fen", zei premier Sjamir. Maar in feite heeft Israël nooit an ders gedaan. Het verdrag met de Libanese regering stelde even weinig voor als die rege ring zelf en de hoop van Jeru zalem dat het Libanese leger zijn macht naar het zuiden toe zou kunnen uitbreiden is ijdel gebleken. Afgelopen zaterdag demon streerden 40.000 Israëliërs in Jeruzalem voor een snelle te rugtrekking van het leger uit Libanon. Ook binnen de Israë lische regering groeit de over tuiging dat er snel beslissingen moeten worden genomen. Maar militaire deskundigen in Jeruzalem menen dat het ka binet niet voor een totale te rugtrekking zal kiezen. Het zou dan slechts een kwestie van dagen of zelfs uren zijn voor er weer geschoten zou worden op Israël's noordelijke steden en nederzettingen, van uit posities in Zuid Libanon, zeker nu de militie van majoor Haddad door diens overlijden is verzwakt. Daarom wordt een terugtrekking overwogen tot enkele tientallen kilome ters ten noorden van de grens, vanwaar artillerie nog net niet het grondgebied van Israël kan bereiken. Dat zou beteke nen dat Israëlische soldaten niet meer behoeven te pa trouilleren in de stad Sidon en omgeving, waar vrijwel dage lijks slachtoffers vallen. Een dergelijke tussenoplossing zou betekenen dat Israël het verdrag met de Libanese rege ring definitief overboord zet en ook dat het te maken krijgt met tegenstand van de VS. Want Bush zei gisteren op nieuw dat zijn land „niet zal toegeven aan Syrische druk". Maar de regering in Jeruzalem zal, als zij inderdaad tot een verdere terugtrekking besluit, tegen Washington kunnen zeggen dat zij slechts de veilig heid van haar soldaten voor ogen heeft. De VS hebben ten slotte het zelfde argument ge bruikt toen het zijn eigen ma riniers niet meer in Beiroet liet patrouilleren. BRASILIA De Ameri kaanse regering ziet in de benoeming van de Suri naamse interim-regering enkele „constructieve punten". Dat zei minister van buitenlandse zaken Shultz gisteren in Brasilia. De Amerikaanse minister brengt momenteel een driedaags bezoek aan Bra zilië. Shultz gaf antwoord op de vraag of de benoeming var. de nieuwe regering in Paramari bo, die democratische structu ren wil voorbereiden, zal lei den tot verbetering van de be trekkingen tussen Suriname en de VS. Hij zei te hopen dat zich in Suriname nu een meer stabiele regering zal ontwikke len. Intussen heeft het Surinaamse bedrijfsleven nog steeds geen ministerskandidaten gevonden voor de nog vacante posten van Financiën en Volksge zondheid in de interim-rege ring. Veel van de door de VSB (Vereniging Surinaams Be drijfsleven) en ASFA (Associ atie van Surinaamse Fabri kanten) aangezochte personen zouden een ministerspost zo wel politiek als zakelijk te on zeker vinden. (Vervolg van voorpagina) HOUSTON Een woord voerder van Hughes, het be drijf dat de beide in de ruimte verloren gegane satellieten heeft gebouwd, heeft vannacht verklaard dat een fout in de raketmotor (PAM) waarschijn lijk de oorzaak is van alle pro blemen. De motoren zouden veel te kort hebben gewerkt. „De omloopbanen van de bei de satellieten zien er akelig hetzelfde uit", aldus de woord voerder van Hughes. „Twee vrijwel identieke mislukkin gen na achttien geslaagde lan ceringen doen vermoeden, dat er iets met de motor aan de hand is. Voorlopig zullen dan ook geen satellieten meer met het ruimteveer worden mee gestuurd. die van dezelfde PAM-raketmotor zijn voor zien". In juni, augustus en ok tober zouden nog vier van deze satellieten in de ruimte worden gelanceerd. Het is nog onduidelijk in hoeverre de de problemen van nu zullen lei den tot wijzigingen in het schema van de vluchten "met het ruimteveer later dit jaar. Ondanks de nieuwe misluk king zijn de astronauten in de Challenger doorgegaan met de voorbereidingen voor een spectaculaire ruimtewande ling, die voor vandaag op het programma staat. Dan zullen twee van de vijf bemannings leden, voor het eerst zonder met een „veiligheidslijn" aan het ruimteveer verbonden te zijn, vijf uur lang in de ruimte doorbrengen. Daarbij zullen ze de zogenoemde ruimtebrom mers" uittesten. Deze proef is bedoeld als voorbereiding op het repareren van satellieten in de ruimte, waartoe in april een eerste poging zal wprden ondernomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11