Kleine bestelwagen ook bij particulieren steeds meer gevraagd Boeren verstan is genoeg om bedri ji te leiden bedrijfsauto rai Bedrijfsauto-RAI: voor elk wat wils Bezuinigen ondanks meevallers Hilversum wil dienstplicht Turkse werknemer afkopen Aparte RAI voor bussen BINNENLAND/BUITENLAND Ccidae Somcwt DINSDAG 7 FEBRUARI 1984 P Diesel drie cent goedkoper ROTTERDAM De .prijs van een liter dieselolie gaat met ingang van mor gen bij de meeste benzine maatschappijen en vrije pomphouders met drie cent per liter omlaag. Bij de zelftankstations komt de prijs gemiddeld op 122,8 cent per liter. De prijsda ling is vooral een gevolg van het goedkoper worden van de dollar. Behalve dieselolie wordt morgen ook huisbrandolie drie Cent per liter goedkoper en komt dan uit 95,7 cent tot 96,5 cent per liter. Antieke bierpul verwisseld voor waardeloze ketel UTRECHT In het Rijksmuseum Catharij- ne Convent in Utrecht is een bierpul uit 1552 met een waarde van 4.000 gulden, ver wisseld voor een waardeloze koperen kof fieketel. De diefstal is daardoor pas zondag middag ontdekt, zo heeft de Utrechtse poli tie gisteren meegedeeld. De pul moet zijn gestolen terwijl het museum open was. De sokkel waarop de bierpul stond, is enkele meters verplaatst tot buiten het bereik van de camera's. Vervolgens is de glazen kap er afgeschroefd. Vermoed wordt dat de bierpul gestolen is door een verzamelaar. Op de pul van Duitse makelij staat een afbeel ding van paus Adrianus VI en Karei V en een vrouw die het geloof symboliseert. Verboden toegang wegens drughandel GRONINGEN De gemeentepolitie van Groningen heeft gistermiddag voor het eerst op de voordeur van een woning de tekst „verboden toegang voor bezoekers" aangebracht. Het gaat om een woning van een 30-jarige man, die volgens de politie toestaat dat er voortdurend in zijn woning in heroïne wordt gehandeld. De handel zorgt voor overlast bij buurtbewoners die zich daarover hebben beklaagd bij de poli tie. Overtreders-bezoekers kunnen wor den bestraft met 300 gulden boete of veer tien dagen hechtenis. Ook B. kan worden bestraft wanneer er bezoekers in zijn wo ning worden aangetroffen door de politie. Het aanbrengen van de tekst is mogelijk geworden op grond van een nieuw artikel van de politieverordening. Brandweer Amsterdam „doodziek" AMSTERDAM Uit protest tegen de bezuinigingsplannen van de gemeente Amsterdam hebben 115 van de 142 brandweerlieden in de hoofdstad, die gisteren om acht uur in dienst hadden moeten komen, zich ziek gemeld. Vol gens een mededeling van het „Aktie- komitee Brandweer" dient deze col lectieve ziekmelding om nogmaals duidelijk te maken dat het Amster damse brandweerpersoneel de bezui nigingen op het korps niet kan accep teren. Om aan te tonen dat men „doodziek" wordt van dit beleid is het brandweerpersoneel tot de actie over gegaan. Een woordvoerder van de brandweer zei dat hierdoor de veilig heid van de Amsterdamse burgerij echter niet in gevaar zal komen. Ministerie waarschuwt tegen niespoeder DEN HAAG Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) heeft gisteravond gewaarschuwd tegen een be paald niespoeder. In een Rotterdams zieken huis is afgelopen zaterdag een vierjarig kind uit Spijkenisse opgenomen dat ernstige ver giftigingsverschijnselen vertoonde nadat het met oudere kinderen met niespoeder had gespeeld. De keuringsdienst van waren in Rotterdam heeft de partij waarvan het be wuste flesje niespoeder deel uitmaakte in beslag genomen. Het niespoeder wordt ver kocht in gele kunststof flesjes met een zwar te dop of in oranje-blauwe zakjes. Op het zakje staat een niezend gezicht met in vijf talen de aanduiding niespoeder, made in Germany en een embleem met de hoofdlet ter Z. Het bewuste niespoeder heeft geen merknaam. Incident met Molukkers: politie ion schiet in de lucht ASSEN In Molukse kringen in Assen is t een incident waarbij agenten enkele malen iWj schoten, een gespannen situatie ontstaan. 1 aanleiding was de aanrijding van een Molui door een politieauto. Volgens betrokken YOR1 werd de jongen geschept en reed de politiefer6ee Een woordvoerder van de politie verklaaiPer'kJ auto de jongen slechts met de buitenspieg( nu 1 schampt en dat de agent vervolgens zijn exr°nen bood. Ook over de vechtpartij die volgde, bé! var schillende lezingen. Er werden uiteindelijkTveni- houdingen verricht, een wegens diefstal enirnet gens mishandeling. Voor de stichting MasiuPmerv bezighoudt met de opvang van verslaafde^0 di was het incident aanleiding de medewerkirj hebfc overlegorgaan met de politie op te zeggen. ^oor 1 9 lm 18 februari B4 De RAI in Amsterdam is van aanstaande donderdag tot en met zaterdag 18 februari weer tot de nok toe gevuld met honderden bedrijfsauto's. Wie echter op de Bedrijfsauto RAI '84 een nieuwe wagen voor de zaak komt uitzoeken loopt echter de kans „door de bomen het bos niet meer te zien". In totaal 222 exposan ten tonen er hun nieuwste bedrijfswagens, vaak meer dan één type. De expositie beslaat alle negen hallen van de RAI. De tentoonstelling is' dagelijks te bezoeken van tien tot vijf uur. Maandag 13 tot en met vrijdag 17 februari ook in de avond van zeven tot tien uur, uitgezonderd de dagen van 9 tot en met 12 februari. Toegangsprijs tien gulden. De Bedrijfsauto-RAI die donderdag begint, biedt als vanouds weer een aantal leuke nieuwigheidjes. Voor jan- en alleman zijn er noviteiten, die niet direct commercieel gericht hoe ven te zijn. Zoals: de Daihatsu Charade Diesel Van, de Dai hatsu 1000 Mini Bestel, van Fiat de Uno van Diesel, de Fio- rino pick-up (benzine en diesel) en de Panda 34 bestel. Van het Japanse front zijn er de Isuzu lichte bedrijfswagens, de Mazda E2000 bestelwagenrange, de Nissan Sunny bestelwa gen, de Subaru Mini Jumbo besteluitvoeringen de Toyota Corolla Van met dieselmotor. Onze oosterburen komen met de Mercedes T-serie in bestelwagenuitvoering. DAF De liefhebbers van het grotere werk komen op deze Be drijfsauto-RAI ook prima aan hun trekken. Vrijwel alle gro te truckmerken hebben wel wat nieuws. Onze-eigen Neder landse DAF toont de 1305 DT, die het gat vult tussen de 100 en de 1500 en een F1600 in 14-tonuitvoering. Verder komt Iveco, het samenwerkingsverband van een aantal Europese truckbouwers, met een kantelcabine voor de Z-serie en een luxe cabine in combinatie met turbomotor. MAN, dat danig aan de weg timmert en niet zonder succes, toont nieuwe uitvoeringen van de 19- en de 14-serie een lichte bedrijfswagen met luchtvering. Mercedes laat wagens met de nieuwe zesgangs wisselbak zien en een wagen uit de 14-lijn met luchtvering. Primeur is ook de drie-assige 22,5 ton chassis met sleepas en dubbel gemonteerde wielen. Nieuw bij Renault is de B70, een 4,5 ton bestelwagen en de nieuwe S-serie. Scania komt nu ook met de revolutionaire ABS remsysteem op verschillende modellen. Verder bij dit merk een computer gestuurde schakeling van de wisselbak, een 8-tons vooras op de Tl42 en een voorloopas op de P82- serie. Volvo steelt de show met een volumecombinatie met ondervloermotor op basis van het autobuscnassis, en de F10 uitvoering met de bekende Globetrottercabine. AMSTERDAM De op mars van de kleine bestel wagen, de „Van", lijkt niet te stuiten. Vooral de van personenauto's afge leide besteluitvoeringen (waarbij de achterbank is vervangen door een laad vloer) zijn in trek. Niet al leen bij het bedrijfsleven, maar ook bij particulieren. Steeds meer mensen ont dekken dat het aanmer kelijk goedkoper is een auto zonder achterbank te kopen, vooral als die toch niet nodig is. Dat scheelt in aanschafprijs soms al drieduizend gulden en dat is in deze tijd van inleve ren mooi meegenomen. Wie kiest voor een model met dieselmotor of een LPG-instal- latie kan op deze manier eco nomisch blijven rijden zonder concessies te hoeven doen op het gebied van comfort en be dieningsgemak. De autofabrikanten hebben het gat in de markt ontdekt. Van de grote merken komt Opel op de Bedrijfsauto-RAI met een bestelwagenversie van de Kadett Caravan, waar door het aanbod even groot als gevarieerd is geworden. Niet alle importeurs erkennen dat ze de „Van" in het pro gramma hebben om aan de vraag van het grote publiek te voldoen. De meesten verwij zen naar de groei van de be steldiensten in de grote steden, die sinds de ambtenarenacties bij de PTT in november vorig jaar erg goed draaien. Voorlichter Zwier van Daihat su Holland in Rotterdam zegt echter ronduit: „Het bedrijfsle ven zit echt niet om die „Vans" te springen. We kre gen juist erg veel aanvragen van onze gewone klanten, zo dat we de fabriek hebben ge vraagd een besteluitvoering te maken op basis van de Chara de Diesel. Die staat nu voor het eerst op de RAI". Ook de Koninklijke Neder landse Automobilisten Club (KNAC) signaleert een stijgen de belangstelling voor de per sonenwagens-zonder- achterbank. „We krijgen er steeds meer vragen over van onze leden. Vaak mensen die met hun tweetjes zijn en die graag kam peren. Die kunnen zonder be zwaar hun hele uitrusting ach ter de voorstoelen kwijt. Met een opgevouwen achterbank erbij lukt dat soms net niet", aldus een woordvoerder. Kostenbewust Al sinds jaar en dag rijden in de Verenigde Staten jongeren naar hartelust in tweedehands bestelwagens, terwijl ze die niet echt nodig hebben. Ge woon voor de kick en omdat het goedkoop is". „Dat komt", aldus de KNAC- zegsman, „omdat de Amerika nen veel praktischer zijn inge steld. Wij hebben altijd het mooi laten prevaleren. De es thetische normen wogen zwaarder dan de praktische kant van het autorijden. Maar dat verandert onder invloed van de recessie nu. De ge bruiksmogelijkheden en het fi nanciële voordeel winnen het nu van de sierstrips of het ex tra ruitje. De mensen zijn meer kostenbewust gewor den". Toch gaat het verhaal over de handige gebruiksmogelijkhe den niet op. De meeste „Vans" zijn afgeleid van auto's met een derde of een vijfde deur. Bij die wagens was het al mo gelijk de achterbank om te klappen teneinde de bagage ruimte aanmerkelijk te ver groten. Het geheim schuilt dus in het financiële voordeel Voorlichter Servaas van VW- importeur Pon in Leusden: „Natuurlijk. Een bedrijfswa gen biedt een zeker belasting voordeel en bovendien is de verzekeringspremie, die aan de hand van de aanschafwaar- de wordt berekend, lager". VW-Van Volkswagen was indertijd een van de eerste merken die met een „Van" op de markt kwam. Servaas: „Dat is op ons ver zoek gebeurd. Omdat we de opkomst van de snelpostbedrij- ven en servicediensten al vroeg hebben voorzien hebben we de fabriek gevraagd spe ciaal voor dit land de Golf- Van te leveren". De belangstelling van het pu bliek gaat vooral uit naar de dieselversie. Daarvan werden er in 1981 431 verkocht, in 1982 498 en vorig jaar 542. Met deze cijfers is VW de absolute top per op de Van-markt. De Ford Escort Van, afgeleid van de Escort-stationcar, zit iets onder die aantallen. De enige die er met kop en schouders bovenuit steekt is de Acadyane van Citroën, de op volger van de goede oude be- stel-Eend. Maar dat is geen echte „Van". Eerder een be stelwagen, maar desondanks nog steeds favoriet bij vooral jongeren die mede door de lage prijs het zich kunnen per mitteren om al betrekkelijk vroeg „nieuw" te gaan rijden. Behalve de Kadett Van, zijn nieuwkomers op deze markt de Uno Diesel Van en de Pan da 34 Charp van Fiat en uit Rusland de Lada Niva Van met vierwielaandrijving. Spanjaarden „lusten" TI Nederlands brood niet JN In de tuin van het Alkmaarse wooncentrum Casa Arosa^d boterhammen van enkele van de 260 Spaanse werknf Hoogovens die sinds 2 februari een „eetstaking" hconze doen dit uit protest tegen het besluit van Hoogovens l ra warme (Spaanse) maaltijden van twee naar één per daN brengen. De directie wil mede daardoor de verzelfstancis H de buitenlandse werknemers stimuleren en hen vertrou/ertre met de Nederlandse woon- en leefsituatie. :e roi ide h il Kie J 1 1 0 1 bber DEN HAAG Boeren en tuinders worden tegen woordig vooral gezien als hardwerkende mensen die een moeilijk bestaan leiden. Zij worden zeker niet meer voor achterlijk, dom of onontwikkeld uit gemaakt. Integendeel, de meerderheid van de Ne derlandse bevolking is van mening dat men om een boeren- of tuinders- bedrijf te kunnen leiden een goede opleiding nodig heeft. Dit beeld komt naar voren uit een eind vorig jaar gehouden enquête door het de Neder landse Stichting voor Statis tiek (NSS). Achtergrond van het onderzoek was te achter halen in hoeverre de niet al tijd lovende betekenis van het woord boer, in bestaande uit drukkingen en samenvoegin gen, nog met de werkelijkheid overeenstemt. De uitspraak dat een zaak zo eenvoudig is, dat zelfs iemand met een „boe renverstand" dat begrijpt, blijkt zondermeer in tegen spraak met de uitkomsten van de enquête. Ook commerciële oneerlijk heid tot uitdrukking ko mend in woorden als „boeren bedrog" en „boerenslimheid" wordt de boer nauwelijks meer toegeschreven. Boeren worden eerder gezien als on dernemers die redelijk be loond worden voor het harde bestaan dat zij leiden. Van het belang van boeren en tuinders voor de economie is is de Nederlander terd lal tuigd. Ongeveer 95 vindt dat boeren tai>|f\ zeer belangrijk zijn V-l" «^nomie. De werij heid in deze sector bl nogal te overdrijven.)ME dereen schijnt te besyen het aandeel van de b^ g0 volking dat werkza% zijr landbouw en veeteel^ he procent in de vorig ^et w middels is teruggebin da 5,5 procent. n de Het beeld van de b( Te( dat via spreekwoordq0ol) zegden overkomt enjigd» men is in het taalgebri het overigens een hardn^terg ven te leiden. VeelDr w zijn van mening dat bes tuinders door stedeliifl m{ steeds minachtend txVooi worden. Uit het otnen. blijkt volgens de NS)-der duidelijk dat de klocedui „boeren en burgers" i) mir is teruggebracht tot vjCUC( ker termen als „oikpn heid" en „onbegrip", f-wijs Deense parlemeor- geva^ui weer naar KOPENHAGEN H— se parlement heeft Glistrup uit het parleiQty zet. Voor Glistrup beté®*' dat hij weer terug de gevangenis. Glisu„... bekend werd als belaslpr geraar, werd verleden^"^' na een juridische strijd[ gen jaar veroordeeld jaar 1 king. RUITENHEER NIJPELS: GORINCHEM De door mi nister Ruding van Financien gemelde meevallers van drie miljard gulden zullen er niet toe mogen leiden dat de bezui nigingen op de sociale zeker heden op de helling worden gezet. Fractievoorzitter E. Nij- pels zei dit gisteren op een VVD-bijeenkomst in Gorin- chem. Op de begroting van 1985 zal nog een bedrag van negen miljard moeten worden omge bogen, betoogde hij. Daarom zal het kabinet allereerst moe ten afwegen of die drie miljard niet in mindering kan worden gebracht op het financierings tekort. Die afweging zal in alle rust moeten plaatsvinden, maar die rust ontbreekt volgens Nijpels door het optreden van de ka merfractie van het CDA. „He laas moeten we coit dat de sfeer in de colaLi^ is wat hij in feite had-)^" zijn", aldus Nijpels. hem heeft de VVD zidjv^ gelopen maanden juistp^- tig opgesteld. Volgens Nijpels spant zich tot het uiterste iirgpj kabinet de rit te laten CËC en het financieel-ecoö-^2 beleid uit de verf te l|V> men. <0= Op de Bedrijfsauto-RAI zullen de autobussen ont breken. De organisatie heeft besloten in te gaan op het verzoek van auto busfabrikanten om een ei gen vaktentoonstelling te houden. Bij voorkeur in het najaar, omdat dan de touringcarbedrijven hun nieuwe wagens voor het volgende seizoen plegen te bestellen. Daarom wordt er van 19 tot en met 23 september een afzonderlij ke Autobus-RAI gehouden met louter touringcars en bussen voor stads- en streekvervoer. De mini bussen vindt men wel op de bedrijfsauto-RAI. Verdwenen zijn dit jaar ook de combi's, auto's, die afwisselend voor perso nen- en goederenvervoer kunnen worden gebruikt. De komst van multifunc tionele personenauto's met derde c.q. vijfde deur maakte het voor de ten toonstellingscommissie zo moeilijk om uit te maken welke wagens wel en wel ke niet konden worden toegelaten, dat is besloten om de combi's te weren. Deze wagens zullen vol- fend jaar te zien zijn op de 'ersonenauto-RAI. HILVERSUM De raad van Hilversum beslist morgenavond over een voorstel van B en W de militaire dienstplicht in Tur kije van een Turkse werknemer die al vier jaar bij de gemeente in dienst is, voor een bedrag van ƒ21.822,15 af te kopen. B en W hebben berekend dat afkopen voordeliger is, aaangezien anders voor zijn in Hilversum achterblijvende vrouw en twee kinderen financieel en sociaal gezorgd moet worden, waarvan de kosten worden begroot op 32 mille. En voor het koophuis van de man zou via de gemeentegarantie meer geld op tafel moeten komen. Ook zou de gemeente tijdelijk een vacature moeten ver vullen. Prachtig opgepoetst staan honderden bedrijfswagens te wachten op de opening van de Bedrijfsauto-RAI die donderdag open gaat voor het publiek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10