Libanese oppositie eist vertrek Gemayel Exotische uitleg van revolutie corrigeren Loodvrije benzine in 1986 ook in Nederland verkrijgbaar^ NICARAGUAANSE OPPOSITIE VERWERPT UITSTEL VERKIEZINGEN Italiaanse kunstdieven dringen door in zwaar beveiligde Sovjet-veste BUITENLAND fiiktac Qowuvnt MAANDAG 6 FEBRUARI 1984PAGlJN Verlaat Ruim drie jaar later dan zij eigenlijk van plan waren, zijn de Franse ex-diplomaat Emma nuel Bellefroid en de Chinese kunstenares Li Shuang zaterdag in Pa rijs getrouwd. Het paar leerde elkaar in het be gin van de jaren tachtig kennen, toen Bellefroid op de Franse ambassa de in Peking werkte. De Chinese autoriteiten za gen echter niets in deze „onwettige" verhou ding en borgen Li Shu ang gedurende twee jaar op in een herop voedingskamp. Israël treedt harder op in bezette gebieden JERUZALEM Israël zal op de bezette wes telijke Jordaanoever en in de Gaza-strook harder gaan optreden tegen zowel Palestijnen als joodse kolonisten, die zich niet aan de wet houden. Regeringswoordvoerder Meridor heeft gisteren na het wekelijks kabinetsbe raad gezegd, dat de maatregelen bedoeld zijn om de onrust in de bezette gebieden te ver minderen. „Om de regeringspolitiek uit te voeren, zullen de veiligheidstroepen en de Is raëlische politie hun optreden en aanwezig heid in deze gebieden versterken", zo voegde Meridor eraan toe. Het kabinetsberaad vond plaats tegen de achtergrond van groeiende kritiek van de publieke opinie dat de rege- ring-Shamir er niet in slaagt terreuracties van rechts-extremistische joodse kolonisten te voorkomen. Frankrijk en Libië zoeken compromis kandidaat voor Tsjaad TRIPOLI/PARIJS De Libische leider, kolonel Khadaffi, heeft gisteren bevestigd dat hij met de Franse minister van buiten landse zaken, Cheysson, heeft gesproken over een compromiskandidaat voor het leiderschap in Tsjaad. „Er moet een derde man zijn. Wij zullen een oplossing vin den", zo zei Khadaffi op een persconfe rentie. Cheysson zou het daarmee volgens de Libische leider eens zijn. Khadaffi zei verder dat zijn onderhoud met de Franse bewindsman „positieve re sultaten" had opgeleverd, maar dat er nog geen oplossing was voor het conflict in Tsjaad. Volgens de Libische leider is „een nieuw bezoek van Cheysson" te verwach ten, nadat de Franse minister de resulta ten van zijn besprekingen heeft overge bracht aan president Mitterrand. Een mogelijke uitnodiging om Frankrijk te bezoeken zou Khadaffi afslaan als niet eerst de Franse troepen uit Tsjaad zijn vertrokken. Volgens Franse radioberich ten zou Cheysson Khadaffi opnieuw heb ben verzekerd dat Parijs zijn troepen on middellijk zal terugtrekken, als de Libi sche militairen Tsjaad verlaten. Libië heeft tot nu toe hardnekkig ontkend een troepenmacht in Tsjaad te hebben. Thatcher pleit voor erl hervatting overleg GenjJ j BOEDAPEST De Britse premier, cher, heeft zich zaterdag bij het slo*u haar bezoek van drie dagen aan Honjj^>ei opnieuw uitgesproken voor herv|kouc van de onderhandelingen tussen de s°vin mogendheden in Genève. Op een per"zen ferentie in Boedapest zei Thatcher dP°6ir proces van wederzijdse toenadering P" gedwongen slechts langzaam vordep11^ achtte het moment nog niet gekomene een topontmoeting tussen de leiderfsma de Verenigde Staten en de Sovjet-r Haar besprekingen gedurende haar 13 bezoek aan een communistisch lan[ 0V€ schreef Thatcher als „open, constrr^s 1 en waardevol". te n kker PREMIER WAZZAN AFGETREDEN BEIROET/DAMASCUS De kans op een verzoe ning tussen de regering- Gemayel en de Libanese oppositiepartijen lijkt vrij wel definitief verkeken. President Gemayel deed gisteravond in een door radio en televisie uitge zonden rede een dringend beroep op alle partijen om weer rond de tafel te gaan zitten. De rede, waarin Gemayel een nieuw vredesplan presenteer de,-volgde enkele uren nadat de Libanese regering was af getreden. De belangrijkste Li banese oppositieleider, de door Syrië gesteunde druzenleider Joemblatt,' heeft vannacht al laten weten dat een compro mis met de regering-Gemayel onmogelijk is. Vanochtend werden de gevechten in Bei roet weer in alle hevigheid hervat. In zijn rede had president Ge mayel een vredesplan van acht punten aangekondigd. Hierin was echter niet de be langrijkste eis van de Libanese oppositie en Syrië opgenomen, dat het vorig jaar mei over eengekomen Libanees-Israëli- sche akkoord verworpen dient te worden. Een woordvoerder van Joemblatts Progressieve Socialistische Partij (PSP) ver klaarde vannacht in Damas cus: „Van nu af aan zullen wij geen compromis meer accepte ren, na de hoge prijs die wij hebben betaald met het bloed van onze families, kinderen en de geruïneerde economie". Hij zei dat zijn partij niet langer vertrouwen heeft in het „fas cistische regime", zoals de re gering-Gemayel in Libanese oppositiekringen wordt om schreven. In het zuidelijke deel van Bei roet zijn vanochtend vroeg de gevechten tussen het rege ringsleger en Libanese opposi tiepartijen in alle hevigheid hervat. Het aantal slachtoffers tijdens de gevechten van de afgelopen dagen is groot. Vol gens waarnemers zijn er min stens honderd doden gevallen, met name onder de burgerbe volking. Israël is bezorgd over de ver slechtering van de situatie in Libanon. In Israëlische rege ringskringen heerst de angst dat het Libanese leger, evenals in 1976, zal uiteenvallen in een christelijk en moslim deel. Premier Shamir zei gisteren, dat Israël de „laatste fase van de oorlog in Libanon is inge gaan". Volgens hem duurt het niet lang meer voordat de Is raëlische troepen uit het land worden teruggetrokken. De Amerikaanse vice-president Bush verklaarde gisteren, dat het aftreden van de Libanese regering niet per sé een tegen slag behoeft te betekenen voor een verzoening. Hij zei dat VS zich blijven inzetten voor een verzoening in Libanon. Libanese tanks vuren op stellingen van sji'itsche moslims in Beiroet, waar al dafDA lang fel wordt gevochten. NIEUWE PREMIER SURINAME: PARAMARIBO/DEN HAAG Het vrijdag geïnstal leerde Surinaamse interim-kabinet staat voor politieke en financieel-economische problemen, die immens en gecompliceerd zijn. Dat heeft de Surinaamse premier drs. W. Udenhout na zijn installatie verklaard in een rede, die zaterdag is gepubliceerd in het Surinaamse dagblad De Ware Tijd. Udenhout zei dat Surinamers een kritisch volk zijn dat de leiders vaak met wantrou wen bejegent. Udenhout noemde dit een kenmerk van een „volwassen natie". „Dit is een eigenschap die wij niet zouden moeten prijsgeven. Zij zal ons behoeden voor het herhalen of maken van grote fouten". Volgens Udenhout hebben sommigen van de Surinamers de na tie schade berokkend door individuele of groepsbelangen te stel len boven het nationale belang. „Enkelen zijn terechtgekomen in het gebied van vijandigheid tegenover de natie. Zij zullen he laas bestreden moeten worden", aldus Udenhout. De premier sprak over personen „die door goed bedoeld maar herhaald on- taktisch optreden en door exotische interpretaties van de Suri naamse revolutie" een groot deel van het volk doen verkeren in een toestand van apathie en cynisme, welke de ruggegraat van de natie dreigen aan te tasten. „Velen zullen dus gecorrigeerd moeten worden", aldus Udenhout. Overigens heeft het Suri naamse bedrijfsleven, dat het kabinet ondersteunt en twee mi nisters mag leveren, nog steeds geen kandidaten voor die posten gevonden. De Suriname-specialisten van PvdA en CDA hebben verklaard informele contacten met de Surinaamse regering niet uit de weg te zullen gaan. De VVD is daar op tegen. Argentijnse marine-officier Astiz mag land niet uit BUENOS AIRES De Ar gentijnse marine-officier Al fredo Astiz, die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de verdwijning van een Zweeds meisje en twee Franse nonnen in Argen tinië, mag zijn land niet verla ten. Het afgelopen weekeinde zou hij van plan zijn geweest naar Europa te verdwijnen. Astiz gaf zich tijdens de Falk- land-oorlog op South Georgia over aan de Britse autoriteiten en zat korte tijd gevangen in Groot-Brittannie, alvorens hij naar Argentinië werd terugge stuurd. Sneeuwstorm Een zware sneeuwstorm In de Amerikaanse staat Noord-Dakota heeft afgelopen weekeinde aan zeven het leven gekost. Als gevolg van de storm geraakten de meeste wegen onbegaanbaar en sneeuwden honderden auto's in. J nt lit MANAGUA Een van de Nicaraguaanse oppositiepartij en, de Conservatieve Demo cratische Partij, heeft het be sluit van de regering om de verkiezingen voor onbepaalde tijd op te schorten gehekeld. De vice-voorzitter van de par tij verklaarde gisteren dat het besluit deel uitmaakt van het plan van de Sandinisten om de macht te behouden. De regering van Nicaragua kondigde afgelopen zaterdag aan dat zij een ontwerp-kies- wet niet volgens plan zou pre senteren. Dit besluit werd ge nomen na de twee Ameri- kaans-Hondurese luchtaanval len op Nicaraguaanse militaire installaties, die eind vorige week plaatsvonden. Vorige maand waarschuwde de Nica raguaanse minister van defen sie, Ortega, dat verkiezingen zouden kunnen worden uitge steld, indien de al twee jaar durende oorlog tegen door de VS gesteunde opstandelingen zou voortduren. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, verklaarde gisteren tegen ver slaggevers in Brasilia dat er „geen reden" is veranderingen aan te brengen in het verkie zingsproces. Volgens Shultz is met het besluit slechts aange- toortd dat de machthebbers af willen zien van verkiezingen. De Amerikaanse regering heeft gelden beschikbaar ge- steld voor de bouw vani manente militaire facilil in Honduras. Hiervoor iSknrT toestemming van het Cof, gevraagd. Dat hebben assjeld ten van de Amerikaanse e' w tor Sasser gisteren verk. ar in de Honduresë hoofdsta1^ gucigalpa. Sasser, die tc.e" Democratische Partij bel13:? kwam vrijdag in Honi.jL aan om rapporten van zij sistenten over de best(u!ze van gelden te onderzoeke (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Met ingang van 1 januari 1986 zal in Ne derland, net als in West- -Duitsland, loodvrije ben zine getankt kunnen wor- zijn. Nieuwe auto's moeten dan zijn uitgerust met een ka talysator. Na een gesprek met Winsemius zei Spranger dat „Nederland als aanvulling op het aanbod in de Bondsrepu bliek ook loodvrije benzine be schikbaar zal stellen voor mi- den. Dat heeft minister lieubewuste automobilisten' Winsemius van milieuza- Beide landen kwamen ook er voorstander van dat elk land zijn eigen chemisch afval opruimt. Nederland transporteert elk jaar meer dan 40.000 ton giftig afval door de Bondsrepubliek naar de Oost-Duitsland, waar het opgeslagen wordt. Spran ger kondigde aan dat de ring in Bonn in de toel „een veel stringenter ve ningenbeleid zal gaan v< voor deze transporten". S; ger: „Wij willen ook eei perking van de hoev^ den". aan de „nauwer samen te QtaatcQPrr^taris werken om het storten van fi-fj?21ÜÜifJi giftig afval in de Noordzee te beëindigen via internationale maatregelen", aldus Spranger. De staatssecretaris heeft er ken toegezegd Westuitse van binnenlandse zaken, Spranger. West-Duitsland heeft de Ame rikaanse normen voor uitlaat- ook op aangedrongen dat er gassen overgenomen. Met in- geen grensoverschrijdende gang van 1 januari Bondsrepubliek zal in transporten meer plaatsvinden overal van zeer giftige chemische loodvrije benzine verkrijgbaar stoffen, zoals dioxine. Bonn is Krachtige opleving autoverkoop in DETROIT In de Verenigde Staten zijn de afgelopen mj veel meer personenauto's verkocht dan in januari van het Y( ge jaar. Dit blijkt uit cijfers van de drie grote Amerikaanse t" is fabrieken. Hun gezamenlijke verkoop nam met 170.000 stu'airi ruim 41 procent toe. Dat was het beste resultaat voor de n\un januari sinds 1979. In de derde periode van tien dagen van de afgelopen nr verkochten General Motors, Ford en Chrysler samen 97.000tl( to's (62,6 procent) meer dan in het vergelijkbare tijdvak vshu nuari 1983. Ontvoerde Indiase diplomaat vermoord BIRMINGHAM In de om geving van Birmingham is gis teren het lijk gevonden van de vrijdag verdwenen Indiase di plomaat Ravindra Hareshwa Mhatre (48). Een groep met de naam Kashmir Bevrijdingsle ger (KLA) heeft vrijdag de ontvoering van de diplomaat opgeëist. In een brief eiste het KLA een losgeld van een mil joen pond en de vrijlating door India van „politieke gevange nen" uit Kashmir. In de brief stond dat de ontvoerde diplo maat zou worden doodgescho ten, als niet voor zaterdag avond aan de eisen zou zijn voldaan. RUITENHEER (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het gebeurt niet elke dag dat de Sovje t-ambassadeur in de Ita liaanse hoofdstad bezoek krijgt van inbrekers. Dat was zelfs nog nooit eerder gebeurd, voordat onbe kenden in de nacht van 17 op 18 januari zijn huis bin nendrongen en ontkwa men met voor enkele mil joenen gulden aan kunst voorwerpen. De inbraak (die overigens dit weekend pas voor publikatie werd vrijgegeven) heeft zowel bij de Russische als de Ita liaanse autoriteiten voor grote verlegenheid gezorgd. Want de woning van de ambassa-. deur Lunkof is niet de eerste de beste. De Villa Abamalek geldt als een van de best be waakte landgoederen van Ita lië, te vergelijken met de pri- vé-woning van de paus in het Vaticaan. Toch wisten enkele vakbe kwame leden van het Romein se dievengilde alle barrières te nemen en te verdwijnen met een buit die alleszins de moeite waard was: tien gobelins uit het vroegere privé-bezit van tsaar Peter de Grote en ter verfraaiing van de ambtswo ning uitgeleend door het Her mitagemuseum in Leningrad en vijf landschappen van de 17e-eeuwse Italiaanse schilder Pannini. Beveiligingen Om ongenood in de villa van de ambassadeur door te drin gen moeten de volgende hor den worden genomen: op straat een cordon van intensief patrouillerende Romeinse ca rabinieri, een twee-en-een- -half meter hoge tuinmuur, een strook park van 700 meter breedte vol herdershonden en KGB-agenten met schietklaar wapentuig, een strook grond met automatische camera's en uiteindelijk de alarminstallatie van het huis zelf. Maar op die gedenkwaardige avond regen de het in Rome, en de carabi nieri, de KGB, de camera's en al die andere veiligheidsvoor zieningen functioneerden niet. De dieven (men neemt aan dat het er vijf of zes zijn geweest) klommen over de'muur, wan delden door het park, slalom den tussen de automatische ca mera's door, en openden een venster van het huis zelf, na de alarminstallaties buiten werking te hebben gesteld. Enkele minuten later verlie ten de dieven, met elk een buit van 50 a 60 kilo op de nek, het landgoed van de am bassadeur. Bij het ministerie van buiten landse zaken in Rome is een ferm protest ingediend tegen deze schending van Russisch grondgebied en de Romeinse commissaris van politie is ver zocht maatregelen tegen zijn nalatige ondergeschikten te nemen. De inbraak zal onge twijfeld ook tot zuiveringen binnen de KGB-afdeling in Rome leiden, nu de zo ge vreesde Russische geheime dienst het heeft laten afweten toen het regende. Echte dieven? Naar verluidt hebben de die ven zich slechts vergrepen aan de kunst, en de woning van de ambassadeur verder niet be roerd. Volgens sommigen zit hier een luchtje aan, want een weldenkende dief gaat zijn huid niet riskeren om bij de superbeveiligde Sovjet-ambas sadeur enkele zeer onhandige kunstvoorwerpen te ont vreemden. Waarschijnlijk wa ren de dieven dan ook geen gewone dieven, maar agenten van een Sovjet-onvriendelijke geheime dienst, die naar iets anders hebben uitgekeken en hun werkelijke bedoelingen hebben gecamoufleerd met de diefstal van enkele wandkle den en landschapjes. De Russi sche ambassadeur zal op zijn beurt alles doen om de indrin gers als normale dieven af te schilderen uit overwegingen van politiek en staatsveilig heid. Dat zou ook verklaren waarom de Russen twee we ken hebben gewacht alvorens officiëel te reageren. Van de dieven (of agenten) is uiteraard geen spoor terugge vonden afgezien dan van het geforceerde raamkozijn van de villa en enige voetafdrukken in het park. Volgens de Ro meinse kunstexperts zullen de dieven hier in Europa grote problemen hebben met de af zet van hun gobelins en schil derijen, omdat die allemaal ge registreerd zijn. Het enige land dat voor dit soort gestolen waar nog toegankelijk schijnt te zijn, is de Verenigde Staten. teil ies, itt in M, 1 Slot- beurs 3-2 bjfg( Aegon 142.20 138 A klo 233.00 120.10 440.00 "jost 43depL Idem Div 84 Boskalis Westm 79.70 50.70 'Cl Dordtsche petr Idem pelr prei 145.70 143.00 )atii FGH Gist Brocades 63.10 171.00 ilSK Heineken 157.00 150— ,4sn^ Holl.Beton.Gr. 124.50 Kon. Olie 212.00 159,00 Nedlloyd Gr. 240,70 127.30 IFI Oce v. Grinten 259,00 v. Ommeren Pakhoed Holding 34.40 73,50 i® Pakh. Hold, cert 65,70 46,90 T? Robeco 344.50 34 |p Rolinco 332.90 Unilever Ver.Bez.VNU 270,30 165,30 wuh 136,80 13F?

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6