Het gebruik an heroïne h Leiden jal verder oenemen Rockabilly met punk in L VC idenaar bekent verkrachtingen /if )litie en consultatiebureau Reilen met de kraan open Leiden wordt interessant nest voor heroïnescene Louise mag toch bouwen BURGERLIJKE /STAND lezoek buitenbaden flink toegenomen •IDEN £ekbe Qowuml MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 pEN Een 18-jarige Leidenaar vier verkrachtingen of pogingen toe bekend, nadat hij zondagmor- 'door de politie werd aangehouden. )olitie sluit niet uit dat uit verder trzoek zal blijken, dat de man nog r van dergelijke misdrijven op zijn Ken heeft. man dwong zondagmorgen om- jwejks half zes een 30-jarige Leidse ,Jf de Hoge Woerd naar de Garen- kt te lopen. Daar slaagde de vrouw me'aan de man te ontsnappen. Ze hol- maapmiddellijk naar het politiebureau oet Ide Zonneveldstraat. Aan de hand evejhet signalement van de Leidenaar nini! een zoekactie gestart en de man even later op de Hooigracht aan- luden. Zijn signalement kwam overeen met dat van een man die vori ge week in de nacht van donderdag op vrijdag een 18-jarige vrouw onder be dreiging met een mes op de Nieuw Rijn had verkracht. Hij vergreep zich aan de vrouw in een portiek, terwijl voorbijgangers het hulpgeroep en gegil van de vrouw ne geerden. De Leidenaar bekende ook een half uur voor het gebeuren in het portiek aan de Nieuwe Rijn een vrouw te hebben lastig gevallen op het Leven daal. Deze vrouw slaagde erin te ont snappen. In de nacht van 18 op 19 de cember van het vorig jaar verkrachtte de Leidenaar onder bedreiging met een mes een 19-jarige Leidse in haar kamer aan de Pelikaanhof. Overvallers gepakt LEIDEN De politie heeft vrijdaga vond een 23-jarige, een 32-jarige en een 34-jarige Leidenaar aangehouden, die er van worden verdacht vorige week don derdag een benzinepomp aan de Hoge Rijndijk te hebben overvallen. De man nen gingen er vandoor met enkele hon derden gulden en een aantal pakjes shag. Aan de hand van het signalement van de mannen en een beschrijving van de vluchtauto werd het drietal opgespoord. Inbraak in kerk LEIDEN Bij een inbraak in de Heren singelkerk zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee cassettedecks en een bos sleutels gestolen. De dieven kwamen de kerk binnen door een ruitje in te slaan. Weer actie tegen onveiligheid op straat LEIDEN Door het urinoir tussen het station en de Vondellaan vol te storten met vuil en door struiken te snoeien heeft een aantal vrou wen vannacht opnieuw actie gevoerd tegen de „onveiligheid op straat". De vrouwen eisen van de gemeente en de politie maatregelen die er toe zouden moeten leiden dat die onveiligheid afneemt. Met name het gebied tussen het sta tion en de Vondellaan wordt als gevaarlijk ge zien. De politie zou regelmatig te voet moeten patrouilleren, het urinoir zou weggehaald moe ten worden, vanaf de tunnel bij de rotonde zou richting de Menkenhal een nieuw fietspad moeten worden aangelegd en het donkere padje zou ook weggehaald moeten worden. Volgens de vrouwen had de gemeente al toezeggingen gedaan, maar is er tot dusver nog steeds niets gebeurd. Leidenaar verongelukt DONGERADEEL De 49-jarige H.L. Koet uit Leiden is zaterdag middag in Dongera- deel bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. Volgens de politie verleende het slachtoffer op de krui sing met de Provincia- leweg geen voorrang aan de bestuurder van een personenauto. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen. oplieiden wordt een interessant nest :he lor de heroïnescene", merkte de coifagse officier van justitie mevrouw i Couzijn onlangs op toen een Leide- ing jar terecht stond wegens handel in .roïne. De politie deed eind vorig ioveif invallen in hasjwinkels aan de d bilmarkt en de Beschuitsteeg. Neemt n dij het gebruik van verdovende midde len in Leiden inderdaad in een snel tempo toe of is Leiden wat drugs be treft niet meer, maar ook niet min der, dan een andere middelgrote stad? De statistieken laten inderdaad een stijging zien, maar statistieken zeg gen in dit geval niet veel, menen in specteur J. Gelderman, de chef van de bijzondere recherche van de Leidse politie en adjudant H. Peet, de chef van de afdeling bijzondere wetten van het Leidse korps. Wat onmisken baar is, is dat er sprake is van een stijging. Een gesprek met twee leden van het Leidse politiekorps, die nauw betrokken zijn bij de bestrijding van de handel in verdovende middelen. Ook J. Koren, de coördinator van het Leidse Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (CAD), geeft zijn visie en legt uit dat „de gemeente ook niets doet". Ie g< de v *7 p Ifldvan o ifd v uwelijli 3 was ie iIDEN Het stereotype de junkie: een uitge- vervuild kraakpand, iwelijks meubilair. Op een 'ras iemand die met een in- -ïespuit wat heroïne in zijn 6 ïaam brengt en de rest van -5 dag doorbrengt met het 4 ghalen van auto's en het 1 en van tasjes. „Wat veel i nsen niet weten is dat veel 1 iruikers gewoon een baan 12 |ben. Vaak is in hun omge- 15 g niet eens bekend dat ze - oïne gebruiken. Dat is één i de redenen dat veel heroï- jphrnik verborgen blijft en t ggir de politie nauwelijks te ye cterhalen is. Er is een groep lan^cies, die bekend is, waar op ikser£R gelet maar veel heeft de naytie daar niet aan. De han- jink! want dat is natuurlijk veel ze?nÊr'i^er' zor6t er wel elinjf n'et °P te vallen. De poli- jlur^heeft veel te weinig man- 3et jeht om het probleem aan te Inen en het probleem zal (komende jaren alleen nog CN lfr 6roter worden. Heroïne- ekker, zo simpel is dat. De nde is alleen dat sociaal ge- ik, zoals bij alcohol kan, bij bïne niet gaat. Als de hui- tolerantie ten opzichte tief I hard drugs niet verdwijnt, -ek. de overheid niet bereid is de lever er tegen te vechten, wal zal deze mode nog lang s vfeni vrees ik. De ellende en Wefechade die ermee worden leefgericht dus ook". :slev VO(ïoren, al jaren verbonden -ze het Leidse Consultatiebu- aar Voor alcolhol en drugs alleiijit, zoals hij zegt, met de 'leg'kn open. Momenteel wordt ond^ het consultatiebureau aan ;sterfeveer honderd junkies me- 1 dijon verstrekt. „Zestig a ze- alstig procent van de aan veleH drugs verslaafden, die bij 'de aankloppen, helpen we er ki af Voor alcohol ligt dit unnfentage overigens op ze en tig a tachtig procent. Bij eug4ïne duurt dat wel gauw nkW jaar bij alcohol één jé r vo/e hebben ongeveer 600 ai- han^lklanten maar meestal wej het toch wel. Die percen- z4 hteij :s "000 ZWEMMERS MEER )FFICIER IN ZAAK TEGEN LEIDSE DEALER: Leiden - „i... Uit de LÓ van 27 januari. tages lijken misschien erg hoog, maar je moet bedenken dat een junkie hier meestal pas binnenstapt als de wil er echt is om er wat aan te doen. De moeilijkheid is alleen dat er altijd wel iemand is om zijn of haar plaats weer in te nemen. In 1982 vroegen zo'n 200 men sen ons om hulp bij het afkic ken. Ik moet er overigens niet aan denken, dat we meer met- hadonklanten zouden krijgen door een succesvoller opspo ringsbeleid van de politie, want dat zouden we nooit aan kunnen". Koren blijkt niet erg ingeno men met de manier waarop de rijks- en de gemeentelijke overheid de hulpverleners ter zijde staan door het beschik baar stellen van voldoende fi nanciële middelen. „We krij gen geen cent voor onze hulp aan drugsverslaafden. De be handeling en begeleiding van deze groep doen we er pro deo bij want de GG GD betaalt het methadonprogramma en dat kost niet meer dan 50.000 gulden per jaar". Koren be schrijft vervolgens in een rap tempo hoe de grote steden mil joenen mogen besteden in de strijd tegen de drugsverslaving „en dan willen ze ook nog elke keer wat anders". Hij oppert de veronderstelling dat al die beleidswijzigingen vermoede lijk niet voortkomen uit het succes van de hulpverlenings programma's. „En wat mag Leiden? Niets. Methadon ver strekken en verder zoeken ze het maar uit. Zo'n staatssecre taris van volksgezondheid zal zich er niet druk om maken, want hij woont er niet naast. Hij heeft er geen last van. De enige die zich bij de gemeente druk om ons maakt is wethou der Schoute, maar ja zonder politieke steun vanuit de raad ik geloof dat alleen de PvdA eens een keer bij ons. langs is geweest kan hij ook niet veel. Als die officier zegt dat Leiden een broeinest wordt, dan kan ik dat allen maar beamen. De dealer in het pak met de das kan hier zijn gang gaan, want hij valt toch niet op. Zo slim zijn ze wel". Grafiek „Leiden een broeinest?, her haalt adjudant H. Peet. „Ik denk dat die opmerking van de officier voort komt uit de zaak die toen aan de orde was. Dat ging om iemand die op* een aantal plaatsen in de stad in heroïne handelde". Hij stelt dat de officier dat uit de pro cesstukken haalde en daaruit de conclusie trok dat er in Lei den op een groot aantal plaat sen in heroïne wordt gedeald. Gelderman spreekt van „over trokken" om de Leidse situatie zo te typeren. Dealen vanuit een aantal panden kan wel als een olievlek werken, vindt hij. „Die officier is nog niet zo lang betrokken bij verdovende middelen in Leiden en in dat Inspecteur Gelderman en adjudant Peet: „Als de politie niet meer geld krijgt voor de strijd tegen de verdovende middelen en als die strijd niet veel meer internationaal wordt opgezet, zullen de statistieken blijven stijgen". wordt er altijd vervolgd en gelden er minimum straffen terwijl Leiden weer vlak bij Amsterdam ligt. Er is een gro te markt in de buurt en we ne men niet aan dat er in Leiden grote hoeveelheden aanwezig zijn". Over het aantal heroïne gebruikers in Leiden willen ze eerst geen uitspraak doen maar later klinkt het: „Ge voelsmatig zeg ik, het kunnen er best 200 zijn. Zo openhartig als de adjudant en de inspecteur zijn als het over cijfers en statistieken gaat, als het woord „huisdea ler" valt blijkt men plotseling minder spraakzaam. Het blijft bij: „Het is nog steeds onder werp van gesprek tussen de commissaris, de officier van justitie en de burgemeester. We hopen en verwachten dat daar gauw een nader stand punt wordt bepaald. Zo lang dat niet gebeurt, worden huis dealers in Leidse jongerencen tra niet gedoogd". licht kan ik me haar opmer king wel voorstellen". De bezuinigingen zijn zoals be kend ook aan de Leidse politie niet voorbij gegaan. Vooral het overwerk werd driftig gekort en dat heeft er toe bijgedragen dat er prioriteiten gesteld moesten worden. Peet zegt daar over: „We moeten steeds keuzes maken. Gaan we ach ter een zaak met vuurwapens aan of laten we dat maar zit ten, omdat ergens een dealer gesignaleerd is. Veertig tot vijftig procent van de kleine criminaliteit wordt toegeschre ven aan het gebruik van ver dovende middelen. Als wij er gens een dealer of een gebrui ker oppakken geeft dat on middellijk een verzwaring van het werk elders in het korps, omdat als je het goed wil doen je achter al die kleine diefstal len aan moet". De gebruiker wordt tegen woordig als gevolg van de richtlijnen van het openbaar ministerie ongemoeid gelaten. Niet alleen de gebruiker van soft-drugs als hasj maar ook de gebruiker van heroïne. Ten minste, als het gaat om hoe veelheden die alleen voor ei gen gebruik zijn. Hoeveel dat is hangt af van de mate van de verslaving. „De ene junkie heeft meer nodig dan de ande re. Dat kan variëren van een achtste gram tot meer dan een gram per dag". Gelderman: „Het aantal han delaren in Leiden stijgt snel". In 1982 werden er 19 opgepakt en in 1983 25. In die jaren werden respectievelijke 84 en 117 poeders heroïne in beslag genomen. Voor 1980 lagen die cijfers nog een stuk hoger, maar door het negeren van het eigen gebruik en het be perken van het overwerk dui kelden de statistieken plotse ling. „Het gebruik gaat lande lijk met sprongen en ook Lei den krijgt daar zijn portie van". De inspecteur illustreert zijn uitspraken met een gra fiek. Huisdealer Peet wijst erop dat de hoeveel heden die in beslag worden genomen weinig aanwijzingen geven over het succes van het opsporingsbeleid: „Als er een keer een 'grote' tussen zit tenminste wat wij in Leiden dan 'groot' vinden dan schieten je cijfers omhoog, maar dat heeft nauwelijks ef fect op de markt. Het enige dat een zuivere graadmeter is, is het aantal handelaren dat je van straat haalt. En dat stijgt snel. We jagen op de handel en dat is zeer intensief. Een goede basis met verdachten is daar voor noodzakelijk en die basis ligt er niet zomaar". Een vergelijking met andere steden achten ze niet zinvol. Zo heeft Maastricht ongeveer evenveel inwoners als Leiden „maar Maastricht ligt vlak bij Duitsland en dat heeft zijn in vloeden want in Duitsland Twintig kilo Koren blijkt van sommetjes te houden. De coördinator van het consultatiebureau maakt aan de hand van de klandizie van het CAD een schatting van de „omzet" in Leiden. „Van die honderd methadon- gebruikers gebruiken er zeker dertig nog steeds heroïne en vorig jaar vroegen zo'n twee honderd gebruikers ons om hulp. Jaarlijks kom je dan al gauw op twintig kilo en al die gebruikers pendelen heus niet op en neer naar Amsterdam. De politie doet wel haar best, het meest openlijke gebruik weten ze tegen te gaan, maar ze hebben vorig jaar maar on geveer 25 gram heroïne in be slag genomen. Sinds 1978 is het gebruik in Leiden veracht voudigd. Ik hoor verhalen dat er maandenlang vanuit één pand wordt gedeald zonder dat de politie het in gaten heeft of wat doet. Het gaat niet om een langzame stijging in Leiden, het gaat gewoon hard". MARCEL GELAUFF Aniba Het Wim Kegel Kwartet treedt vrijdagavond 10 febru ari op in Aniba's Muziekkamer aan de Herenstraat 1. De formatie bestaat uit Wim Kegel (piano), Ruud Ber- gamin (altsax/sopraansax/basklarinet), Pim van der Zwaan (contrabas) en Jan Baghwandin (slagwerk). Het concert begint om half tien. Groenoord In buurthuis Groenoord (Pasteurstraat 23) wordt woensdag 8 februari de eerste les in een tekencursus gegeven. Onder deskundige leiding worden wekelijks tussen half tien en half twaalf de eerste beginselen van het tekenen bijge bracht. De deelnemersbijdrage bedraagt 1 gulden per och tend. Woonidee In clubhuis Ons Eiland (Kortenaerstraat) wordt don derdagochtend 9 februari de diaserie „Woonideeën voor ouderen" vertoond. De serie laat de verschillende woonvormen voor ouderen zien, zoals verzorgingshui zen, bejaardenwoningen, serviceflats, hofjes en leef groepen. De bijeenkomst, die wordt georganiseerd door het Dienstencentrum Binnenstad/Zeeheldenwijk, be gint om tien uur en is toegankelijk voor belangstellen den van 55 jaar en ouder. Rozehruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt donderdag 9 februari een openbare lezing met als thema De Gnosis kent twee natuurorden'. Woensdag 22 februari wordt een lezing ge houden met als titel: 'Bevrijding is: terug naar de oor sprong'. De lezingen worden gehouden in het logegebouw (Steenschuur 4-6) en beginnen om acht uur. Concordia Muziekvereniging Concordia geeft zaterdag 11 februa ri zijn jaarlijkse show in de Stadsgehoorzaal. De junio ren van Concordia, die onder leiding staan van diri gent P. Beekman, vieren dit jaar hun tweede lustrum en staan daarom in het middelpunt van de belangstel ling. Het optreden van de senioren staat onder leiding van de heer Hiklhuizen en tambourmaitre Boe ff ver zorgt met zijn tambours diverse shows. Ook de majo rettes treden met een eigentijdse show voor het voet licht. Kaarten, a vijf gulden per stuk, zijn verkrijg baar bij C. Ravensbergen, Lage Morsweg 21 en P. Bol, Julianastraat 45. De voorstelling begint om acht uur. Dies Na talis Ter ere van de vierhonderdnegende dies natalis van de Leidse universiteit wordt zaterdag 11 februari traditiege trouw een aantal dies-colleges gehouden. Deze colleges, die drie kwartier duren, worden gegeven in het Academiege bouw aan het Rapenburg. Ook vinden drie colleges in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog- landsekerkgracht 17 plaats. De ochtendcolleges beginnen om kwart voor elf, 's middags kan men vanaf twee uur in het Academiegebouw terecht. Om kwart over drie start een rondleiding in de Nieuwe universiteitsbiblotheek. Hiervoor moet men zich aanmelden bij het LUF aan het Rapenburg 61. Telefoon: 130503. EHBO De begincursus EHBO van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO, afdeling Leiden „Peerke Donders" gaat niet morgen, maar op donderdag 9 februari van start. LEIDERDORP De Louise de Coligny scholengemeen schap uit Leiden mag een de pendance gaan bouwen in Lei derdorp. De provincie heeft een verklaring van geen be zwaar afgegeven. Vandaag is ook de bouwvergunning ver leend. De vergunning heeft enige tijd op zich laten wachten. De Lei- derdorpse wethouder van on derwijs, J. Bezemer, klaagde vorige week in de raadscom missie nog over het feit dat de provinciale goedkeuring zo lang uitbleef. Volgens het CDA-raadslid P. van der Kwaak had de school er vorig jaar al moeten staan. De gang van zaken rond de dependan ce heeft zelfs zo lang geduurd dat het voorbereidingsbesluit van de raad, vorig jaar geno men, dreigde te verlopen waardoor de hele bestem mingsplanprocedure opnieuw had moeten worden gestart. Zover is het echter niet geko men. De dependance wordt gebouwd in Buitenhof-Midden en komt aan de Buitenhoflaan. LEIDEN Geboren: Marion Maria Johanna, dr. van Th. C. van Kuijen en M. H. Verhart; Ronald Cornelis Theodorus, zn. van Th. C. van Kuijen en M. H. Verhart; Anna Cathalijne, dr. van J. J. L. van der Want en B. de Ridder; Tessa Eva Maria, dr. van C. T. G. Borst en J. M. Wassenaar; Lindsay Marieanne, dr. van W. P. Koek en G. J. J. M. de Vink; Jacob Willem, zn. van A. C. Plug en P. Wischmeijer; Cornelia, dr. van P. Kerpershoek en C. M. Guijt; Henriëtte Mar- garetha, dr. van F. A. Steenvoorde en A. M. van der Wijngaard; Tanja, dr. van D. Nikolic en V. Bozinova; Lisette Emely, dr. van C. N. G. Hartveld en M. A. Hemmes; Arnout Ernst, zn. van E. Bunders en J. G. F. Aelen, Pascal, zn. van L. H. J. van der Voet en A. M. Reijnders; Cornelia Aartje, dr. van D. Haasnoot en P. Vosmeijer; Cornelis Johannes, zn, van W. C. J. van Welie en C. van Duin; Ronald, zn. van J. de Mol en L. Kuijt; Jessica,-dr. van F. W. Keereweer en C. Groenendijk; Geertje Annemiek, dr, van C. Zwaan en G. van Vliet; Jel- le, zn. van H. Bons en A. W. M. van Egmond; Esther Elizabeth, dr. van G. Nijgh en M. K. Echten; Maria Helena, dr. van P. J. N. Pot en M. Th. M. Han sen; Melvin, zn. van W. van Beusekom en J. M. Meeuwisse; Johan Paul, zn. van L. H. Mandersloot en J. Philippo. ings| ;man stud ktijPEN Het bezoek aan de n edse buitenbaden De Zijl en i rdVliet lag in 1983 aanmer- weljk hoger dan in 1982. mm/mbad De Zijl trok 15.000 uniekers meer, De Vliet e k)f°- Een stijging die moge- -lond te maken heeft met de ks Se zomer en de plaatsing eld« waterglijbanen in beide wag|mbaden. Ondanks deze lIJS|'n6 noteerden de baden tekort van ruim 60.000 len. Vanavond komt deze rie aan de orde in een .en kadering van de gemeente- )q UÊ deelcommissie sport en en| 122; eatie. ^imbad De Zijl trok in 79.608 bezoekers, in 1 to- 79.608 bezoekers, in 1982 jen dat er 64.553. Dit lever- pit jaar 179.632 aan in komsten op. Het iaar daarvoor verdiende De Zijl 4000 gulden minder. De Vliet kreeg 117.809 zwemmers binnen haar poor ten, in 1982 noteerde men 107.954 zwemmers. Voor De Vliet lagen de inkomsten op 221.953, in 1982 verdiende men 2000 gulden minder. Voor zowel De Vliet als De Zijl was een bedrag van 236.000 be groot. De zwembaden openden op 30 april, op 4 september werden ze gesloten. In totaal waren de baden elk 128 dagen open. Voor De Zijl was dins dag 12 juli met 3.539 bezoekers de drukste dag, voor De Vliet was dat woensdag 22 juni. Toen zochten 4.370 bezoekers verkoeling. Voor beide baden was zaterdag 3 september de slechtste dag. De Zijl kreeg 6 bezoekers, De Vliet 48. De Zijl noteerde over de hele periode een gemiddelde van 622 zwemmers, De Vliet 921.De waterglijbanen in De Vliet en in De Zijl werden begin juli van het vorig jaar in gebruik genomen. Dit vergde een in vestering van 120.000 gulden. De banen werden gelegd in het kader van de werkverrui- mende maatregel, zodat de kosten laag bleven. In Leider dorp kostte de aanleg van één baan 120.000 gulden. Voor het komende zwemseizoen in de buitenbaden wordt een spe ciaal jeugdtarief voorgesteld. Dit zou betekenen, dat de jeugd tot 15 jaar op woensdag middagen en tijdens de grote vakantie 2,25 moet betalen. LEIDEN Rockabilly wordt wel omschreven als een synthese tussen coun try western en rythm blues. Bekende moderne exponenten van deze mu zikale stroming zijn bij voorbeeld The Stray Cats en Shakin' Stevens, die een geheel eigen interpre tatie geven van een mu zieksoort waar oude mees ters zoals Gene Vincent en Elvis, bekend mee zijn geworden. The Meteors (uit Engeland) doen het weer op een hele an dere manier; ze doorspekken hun rockabilly met punkin vloeden, hetgeen ze bij hun mede-eilandbewoners nogal populair maakt. Inmiddels kan de aandachtige luisteraar weer een nieuwe term aan zijn ver zameling toevoegen: punkabil- iy- In het kader van een korte Nederlandse tournee deed het trio (Paul Fenech, gitaar, zang; Rick Ross, t>as; Steve Mead- ham, drums) zaterdagavond Leiden (LVC) aan. Dat leverde in ieder geval een aardig schouwspel op, van ver buiten Leiden waren de meest' uiteenlopende fans op dit con cert af gekomen: ouderwetse rockers (mét kuif en punt schoenen), punks, maar ook de echte rockabilly liefhebbers, de armen vaak zeer kunstig vol getatoeëerd. De muziek van The Meteors kenmerkte zich door een volu me waar het menselijk oor ei genlijk niet tegen opgewassen is, scheurend gitaarwerk en vooral snelheid. De benaming punkabilly leek niet helemaal terecht: het was meer een nummertje punk, een num mertje rockabilly, afgewisseld met de meest vreemde covers zoals Rawhide, Wild Thing (The Troggs), die met enige moeite in de geluidsmuur ont dekt konden worden. Al met al een energiek concert van deze drie heren en voor degenen die het volume niet konden verdragen, bleef er ge noeg te kijken over. FRITS BRUINS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3