TAFEL HTTïïTl Ruimtestation biedt wetenschap en industrie ongekende mogelijkheden CeidóeSotutmt"1 Levendig overleg Polen-Vaticaan over aanknopen diplomatieke betrekkingen ARTSEN-PREDIKANTEN: „GEEN PLAATS VOOR EUTHANASIE IN RTJRET.S DENKEN' kerk wereld KORTE METTEN )L] TE brieven l'r i lezers ACHTERGROND CcidócSotvuvnt ÜÏD Voor de eerste keer in de ge schiedenis, heeft het Vati caan een diplomaat met de rang van nuntius naar het communistische Polen gezon den. Als speciale afgezant van de Heilige Stoel is daar vandaag gearriveerd aarts bisschop Luigi Poggi. Hij gaat met de Poolse overheid pra ten over normalisering van de betrekkingen tussen de volksrepubliek Polen en de Heilige Stoel. De reis van de aartsbisschop valt samen met die van de secretaris van de Poolse bis schoppenconferentie, aarts bisschop Bronislaw Dabrows- ki, naar het Vaticaan. Ook hij is vandaag aangekomen om de resultaten te bespre ken van de jongste vergade ring van het Poolse episco paat. In het slotcommuniqué van die vergadering is het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen de Heili ge Stoel en de volksrepubliek Polen als „nuttig voor het land, de samenleving en de kerk" aangeduid. Ook had den de bisschoppen bij die gelegenheid hun beklag ge daan over de willekeur van de Poolse censuur. Poggi is nuntius voor bijzon dere opdrachten van de Hei lige Stoel en leidt al sedert 1975 de delegatie voor de permanente contacten van de Heilige Stoel met Polen. Hij blijft een week in Polen, niet alleen om te spreken over het aanknopen van diploma tieke betrekkingen, maar ook over het intussen in de eind fase gekomen document be treffende de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen. De primaat van Polen, kardi naal Jozef Glemp, heeft en kele weken geleden in Rome verklaard, dat nog in het lo pende jaar ambassadeurs zou den kunnen worden uitge wisseld tussen de Heilige Stoel en Polen. De Poolse autoriteiten heb ben kardinaal Glemp toe stemming gegeven een bis domblad te laten drukken. Het blad, dat een oplage van dertigduizend exemplaren heeft, verschijnt onder de naam „Przeglad Katolicki" (katholiek tijdschrift). Het zal behalve aan de activiteit van de Poolse kerk en het Vati caan ook aandacht besteden aan sociaal-culturele onder werpen. De hoofdredacteur is pater Waldemar Wojdecki, die deel uitmaakt van het be stuur van het aartsbisdom Warschau. Kardinbaal Glemp heeft ook toestem ming gekregen een uitgeverij op te richten. Deze is ge noemd naar de Heilige Jo hannes en wordt ook geleid door Wojdecki. Het eerste boek heeft de titel: „Paus Jo hannes Paulus II weer in Warschau". Lijden kan zeer zinvol zijn en euthanasie hoort niet thuis in het bijbels denken. Deze conclusie werd getrok ken tijdens de artsen-predi kantenconferentie, die de protestants-christelijke art senorganisatie in samenwer king met het team van de predikantengemeenschap van het pastoraal centrum „De Hezenberg" vrijdag en zaterdag hield in Dalfsen over het thema „arts en pas tor als heelmeester". De conferentie stond op het standpunt, dat er bij het lij den door het ingrijpen van de geneeskunde, die tech nisch het leven van de mens kan verlengen, allerlei pro blemen kunnen ontstaan, maar dat dat niet betekent, dat de mens het recht heeft zichzelf of zijn medemens het leven te benemen. Men mag niet beslissen over het mo ment van het sterven. Dat is niet aan de mens, aldus de artsen en predikanten van deze conferentie. De theoloog prof. dr. Paul Sporken uit Maastricht heeft tijdens een internationaal sy- posium over euthanasie in Dusseldorp gesteld, dat de discussie rekening hou dend met de technische en wetenschappelijke vooruit gang in de medische wereld niet meer zou moeten gaan over „passieve euthana sie", maar over „beëindiging van maatregelen die het le ven verlengen". Volgens hem is het niet de vraag, op grond van welke argumenten het ethisch ver antwoord moet worden ge acht, levensverlengende maatregelen achterwege te laten. Het zou thans moeten gaan om de vraag, op welke gronden een arts een niet omkeerbaar stervensproces door medisch ingrijpen kunstmatig mag verlengen. Voor elk mens breekt het ogenblik aan, waarop verde re pogingen het leven te red den. geen zin meer hebben en daarom moeten worden gestaakt. Sporken stelde vast: „Ster- vensbijstand komt in laatste instantie hierop neer, dat wij de stervende mens de mense lijke nabijheid, warmte en geborgenheid bieden, die hij nodig heeft, om een voor hem humaan sterven te kun nen volbrengen". Paus Johannes Paulus II heeft gisteren met kardinalen en bisschoppen van de byzantijn se ritus onder anderen met de grieks-katholieke patriarch Maximos V Hakim (foto links) in de Sint-Pieter de liturgie gevierd. Daarbij heeft hij, diep bezorgd, opgeroepen tot het staken van de strijd in Liba non. In zijn middagtoespraak tot dertigduizend pelgrims op het Sint-Pietersplein ging hij opnieuw in op de alarmerende berichten uit Libanon en riep allen op te bidden voor een oplossing, die niet wordt gete kend door geweld en onder werping. De verantwoordelij ken voor de strijd riep hij op, bewijs van goede wil te leve ren en loyaal een dialoog aan te gaan tussen de etnische en religieuze groeperingen in het land met het doel, een duurza me verzoening tot stand te brengen. Karl Rahner: Nu tijd voor tastbare eenheid kerken De theologen hebben nu ge noeg voorwerk gepleegd, het wordt tijd dat de kerkleiders thans moedig stappen gaan zetten om tot tastbare ker- keenheid te komen. Deze op vatting vertolkte de bekende r.-k. theoloog en dogmaticus prof. Karl Rahner op een in Neurenberg gehouden feeste lijke herdenking van het tienjarig bestaan van de werkgemeenschap van chris telijke kerken in Beieren (ACK), die het hele weekein de heeft geduurd. Naar Rah ner meent, is het scheppen van een „geconstitueerde en in de samenleving tot stand komende tastbare eenheid" een niet te omzeilen gebod voor alle kerken. Rahner meent, dat er al spra ke is van een algemeen aan vaarde gedachte, dat binnen Christus' kerk een „gewet tigd pluralisme van kerken kan en moet bestaan". Vol gens hem heeft ook Rome niet meer de bedoeling, ande re confessies te dwingen, in een „zonder meer homogene rooms-katholieke kerk" bin nen te gaan. Volgens Rahner's opvatting van eenheid, zou geen enkele deelkerk iets moeten veroor delen wat de ander be schouwt onderdeel te zijn van de geloofsbelijdenis. Alle één wordende kerken zouden echter de grondwaarheden van het christendom moeten onderschrijven en van de bij bel uitgaan. Meer kan men volgens Rahner echt niet verlangen. De werkgroep „Samenle ven Nederlanders en Surina- mers" van de Raad van Ker ken houdt 16 maart in Amersfoort een „werkplaats Surinaamse jongeren". Suri naamse jongeren en jeugd werkers zullen Nederlanders die met Surinamers (willen) werken, vertellen, wat er on der hen leeft en met welke problemen Surinamers in de Nederlandse samenleving worden geconfronteerd. Ex tra aandacht wordt besteed aan de vraag, wat Surinaam se jongeren van kerken en kerkelijke organisaties ver wachten en hoe de kerken de positie van deze jongeren kunnen verbeteren. Meer dan de helft van de Surina mers in Nederland is jonger dan 25 jaar. Van de Surina mers onder 23 jaar is 37 pro cent werkloos. De „Hervormde Vrouwen Groep", dat is de vereniging van hervormde vrouwen in Nederland, heeft mevrouw R. van der Honing-Koop- mans(40) benoemd tot eman cipatiewerkster. Zij is de op volgster van mevrouw S. Eij- genraam-Van der Hoek, die ruim drie jaar bij de groep heeft gewerkt. Mevrouw Van der Honing is gereformeerd en heeft tot nu toe als be roepskracht en als vrijwillig ster gewerkt bij onder meer een vrouwentrefcentrum in Lelystad. Vier vertegenwoordigers van de Pax Christi-afdeling van het Duitse bisdom Osna- brück hebben zaterdagmid dag aan bisschop J. Möller van Groningen een vredesaf- fiche aangeboden. De over-, handiging van het affiche „Grenzeloze bewapening vraagt om grensoverschrij dend vredeswerk" is het be gin van een gezamenlijke ac tie van de diocesane vredes groep Groningen en de Pax Christi-afdeling Osnabrück. Daarbij sturen de parochies uit de bisdommen van beide landen elkaar affiches en kennismakingsbrieven toe. De bisschop van Osnabrück, H. Wittier, neemt binnenkort een vredesaffiche in ont vangst. Tijdens een dienst in de Geertekerk te Utrecht zijn zaterdag zeven Nederlandse religieuzen voor een vredes missie uitgezonden naar Ni caragua. De groep bestaat uit de zusters Agnes Koekkoek, Gerardi Ponsioen, Cira Lou- rens en Tina van der Gulden en de paters Ton Nuij, Jan van Kuijk en Ben Vocking. De religieuzen, die een maand in Nicaragua zullen verblijven, zijn uitgenodigd door de conferentie van reli gieuzen in Nicaragua. Zij vol gen met hun reis het voor beeld van christelijke groe pen uit de Verenigde Staten, die sinds december 1983 vre- deswaken houden in het grensgebied van Nicaragua en Honduras. Sla vink, witlof met kaas en aardappelen vla met abrikozen Voor twee personen hebt u nodig: 2 slavinken, 35 g bo ter, mespuntje bloem, pa prikapoeder; 500 g witlof, zout, 1 volle lepel geraspte of een paar plakjes kaas, nootmuscaat; Vz tot 1 kg aardappelen; 75 g gedroogde abrikozen, 2 dl water, circa 20 g sui ker, 1 theelepel aardappel meel 3 dl melk, 15 g custard, 18 g suiker. Bak de slavin ken in warme boter bruin en gaar in twin tig minuten. Houd tijdens het bakken het deksel zoveel mogelijk schuin op de pan en keer het vlees af en toe, zo dat het gelijkmatig bruin wordt. Maak de jus af als de slavinken uit de pan zijn: bak eerst de bloem lichtbruin en voeg dan weinig water en paprikapoeder toe. Laat de jus nog een paar minuten pruttelen. Spoel en schrap de struikjes witlof schoon, halveer ze en snijd de vaste kern zo ver weg dat het blad nog aan el kaar blijft zitten. Kook het witlof gaar in weinig water met zout in circa 10 minuten. Gebruik liever geen alumini um pan. Laat de gare groente even uitlekken, leg haar in een ovenvaste schotel, strooi of leg er de kaas op en laat die onder een hete grill of in een hete oven (hoogste itapd) smelten en lichtbruin worden. Strooi er nootmus caat over. Week de abrikozen een nacht in het water, kook ze er in gaar en bind het vocht dan met het aardappelmeel. Voeg naar smaak suiker toe aan de abrikozencompote, laat hem koud worden en leg hem op een eveneens afge koelde gele vla. JEANNE In zijn onlangs gehouden Sta te of the Union heeft presi dent Reagan zijn fiat gegeven aan de NASA-plannen voor een permanent bemand sta tion in de ruimte. Maar zowel in de Verenigde Staten als daarbuiten lopen de menin gen sterk uiteen over de vraag of een dergelijk kos- tenverslindend ruimtestation wel wenselijk is. David Whi- tehouse, ruimtevaartdeskun dige aan de universiteit van Londen, zet in onderstaand artikel de boeiende mogelijk heden van het project op een rij. LONDEN Tien jaar gele den moest de NASA kiezen tussen het ruimtestation en het ruimteveer als volgende project. Ze koos voor het ruimteveer, ervan uitgaand dat bouw en gebruik van een ruimtestation makkelijker zouden zijn als het ruimte veer eenmaal operationeel was. Inmiddels is het zover. Het ruimteveer heeft ver scheidene succesvolle vluch ten achter de rug en de NASA hoopt nu dat haar ac tiviteiten rond het eind van deze eeuw en nog ver daarna gericht zullen zijn op een be mand station in de ruimte. Dat permanent onderzoek in de ruimte grote mogelijkhe den biedt, staat zeker na de laatste vlucht van het ruim teveer Columbia als een paal boven water. Spacelab, het laboratorium dat zich tijdens die laatste vlucht aan boord bevond voor het uitvoeren van experimenten, heeft een goede indruk gegeven van hoe de ruimte als hulpbron kan worden gebruikt. In de farmaceutische indus trie bijvoorbeeld lijkt John son en Johnson op de rand van een doorbraak. Hun ex perimenten in Spacelab heb ben uitgewezen dat in de ruimte zuiverder medicijnen gemaakt kunnen worden dan op aarde. Medicijnen die op aarde 100.000 gulden per do sis zouden kosten, zouden in de ruimte voor slechts enkele honderden gulden gemaakt kunnen worden. Ook voor de elektronische industrie lijkt de ruimte ongekende moge lijkheden te bieden. Een tweede voordeel van een Deze tekening toont hoe satellieten als de „Westar 6" uit het ruim van de Challanger worden geslingerd, op weg naar een eigen baan om de aarde. permanent bemand station in de ruimte is dat het als „ruimte-garage" zou kunnen dienen voor reparatie en op knapbeurten van satellieten. Vlucht 13 van het ruimte veer. die staat gepland voor april dit jaar, zal zich voor het eerst gaan bezighouden met de reparatie van een sa telliet in de ruimte. Tenslotte werd het ruimteveer ontwor pen omdat het te duur was bij elke lancering een raket te verspelen. Waarom zouden we satellieten dan wel als wegwerpartikelen beschou- Kennis uit ruimte Maar misschien biedt exploi tatie van de ruimte nog veel grotere voordelen, die we momenteel niet kunnen voorzien. De afwezigheid van zwaartekracht en dampkring is iets dat totaal onbekend is voor de wetenschap. Momen teel gaat men uit van kennis die is vergaard uit studies op aarde en daaruit wordt afge leid wat van belang zou kun nen zijn voor de ruimte. Een benadering die veel meer kan opleveren, is als we in deze nieuwe omgeving zelf kunnen onderzoeken. Een ruimtestation zou dat moge lijk maken. Niet alle wetenschappers zijn het er echter mee eens dat een ruimtestation een goed ding is. Enkelen hebben in het openbaar gezegd dat dat geld beter kan worden uitge geven aan onbemande vluch ten. Medewerkers van de NASA hebben hierop geant woord dat deze wetenschap pers voorbij gaan aan de voordelen van onderzoek in de ruimte, met name na de meeste recente vluchten van het ruimteveer. Peter Banks, directeur van het ruimtestation voor tele communicatie en radiowe tenschap in Stanford en bin nenkort leider van een team van vijftien man dat voor het ruimtestation wordt opgeleid, voegde eraan toe: „De waar de van het ruimtestation moet niet worden gezien als een eindproject. Wat gebeurt, is dat er een permanente aanwezigheid van mensen in de ruimte wordt gecreëerd en dat is een eerste stap". Eerste station In feite is het niet de eerste keer dat de NASA een be mand station in de ruimte heeft. Het eerste station was Skylab, dat zo'n tien jaar ge leden 512 mandagen bemand is geweest. Het is nog wat vroeg om te speculeren hoe het nieuwe ruimtestation er uit gaat zien, maar het'lijkt reëel om uit te gaan van vier compartimenten: woonruim te, laboratorium, opslagruim te en ruimte voor hulpbron nen. De opslagruimte zou zijn bedoeld voor te consumeren dingen zoals zuurstof en voedsel. Elektriciteit zou moeten komen uit de ruimte voor hulpbronnen. Bij haar aanhoudende pogin gen om toestemming te krij gen voor de bouw van een bemand ruimtestation treedt de NASA in de voetsporen van de Sovjet-Unie, die al ja ren werkt aan een bemand platform in de ruimte. De NASA denkt aan een perma nente bemanning van acht man en hoopt eind deze zo mer een voorlopige kostenra ming klaar te hebben. Zoals het er nu uitziet, worden de kosten geschat tussen de ze- Meer tegenslag voor ruimteveer (Vervolg van voorpagina) CAPE CANAVERAL De mislukte lancering van de satel liet „Westar 6" is niet de enige tegenslag waarmee het ruim teveer Challenger te maken heeft gekregen. Gisteren klapte een ballon die door de astronauten in de ruimte werd opgela ten, waardoor een eerste oefening met de zogenoemde „ruim tebrommers" niet door kon gaan. Intussen is de „Westar 6" teruggevonden, maar zijn de moge lijkheden om de satelliet .te gebruiken ernstig beperkt. De kunstmaan heeft 75 miljoen dollar (232,5 miljoen gulden) ge kost. Het bedrijf is tegen het verlies verzekerd. Vandaag kan duidelijk worden of de fout inderdaad in de sa telliet zit en niet in het lanceringsmechanisme van het ruim teveer, wanneer de Indonesische kunstmaan „Palapa-b-2", een soortgelijke satelliet als de „Westar 6", in een baan om de aarde wordt gebracht. De NASA maakt door dit alles overigens een bijzonder slech te beurt. Oorspronkelijk zou de „Westar 6" met de Europese Ariane-raket worden „meegestuurd". Maar vanwege ontwik kelingsproblemen aan de Ariane kon de satelliet niet, zoals Western Union wilde, in december worden gelanceerd. Het bedrijf gunde de opdracht toen aan de NASA. ven en negen miljard dollar. Het was president Kennedy die in zijn beroemde toe spraak van 1961 het doel van het Amerikaanse ruimte vaartprogramma omschreef als „voor het einde van de ja ren zestig een man op de maan hebben en hem ook weer veilig terugkrijgen op aarde". Toen hij dat zei, was er nog nooit een Amerikaan in de ruimte geweest. Als het economische trauma en de buitenlandse politiek geschie denis zijn, zal de mensheid zich president Reagan dan blijven herinneren als de man van het ruimtestation en oorlog in de ruimte a la Star Wars? Aan de mogelijkheid van ruimtewapens wordt ernstig getwijfeld, maar die twijfel bestaat geenszins ten aanzien van de mogelijkheid een ruimtestation te bouwen. Al leen over de vraag of het ook wenselijk is, lopen de menin gen uiteen. Winstmotief Het ruimtestation is niet het enige grote project van de NASA. Ze moet zich ook gaan bezighouden met de ontwikkeling van een opvol ger voor het ruimteveer. De huidige vloot van vier ruim teveren zal tot het midden van de jaren negentig dienst kunnen doen. Dit betekent dat de NASA zich nu moet gaan bezig houden met „de afgeleide van het ruimte veer". Dit nieuwe systeem moet zijn afgestemd op het ruimtestation en moet in staat zijn zwaardere ladingen naar de ruimte te vervoeren. Het zal zeker niet goedkoop zijn. Maar wat dat betreft, is het laatste woord aan presi dent Reagan, die al zei: „Het ruimteveerprogramma kan het best worden vergeleken met de eerste spoorlijn over het gehele continent. En als het winstmotief een rol be gint te spelen, houd dan je hoed maar vast, de wereld zal eens zien wat onderne mingszin echt betekent en wat het inhoudt als Amerika goed op gang komt". DAVID WHITEHOUSE Copyright The Guardian I vier toe bt 1 Hoor Macht blijft bij Bouterse If deH SURINAME heeft sinds eind vorige week een nieuwel ring. Militairen en vakbonden hebben ministers gele voor een interim-kabinet dat, in samenwerking melaan c „denk-tank", binnen een termijn van ongeveer zes ma«hmid> „duurzame democratische structuren" tot stand moet 1de Z< gen. Het Surinaamse bedrijfsleven, dat de regering eveihet s steunt, is nog op zoek naar kandidaten voor een mini! een p°st- X Op papier zien de voornemens van de nieuwe minf ploeg er hoopgevend uit. De interim-regering moet opluide gen aandragen voor de politieke, sociaal-economische tor nanciële problemen van Suriname. Er moet een coiWffS grondwet komen, die in een referendum aan de bevóCou zal worden voorgelegd. De vrijheid van meningsuiting persvrijheid moeten worden hersteld. De rechtszekerheTOi-n is vastgelegd, zal worden „geoptimaliseerd". BovejW H hoopt de regering, onder leiding van de als gematigd bèlmi staande drs. Udenhout, Nederland er toe te bewegen d^ wikkelingshulp aan Suriname te hervatten. Je EIT is echter dat de vorming van de interim-regering verandert aan de machtsverhoudingen in Suriname. kabinet-Udenhout houden de militairen het voor het zej Er is geen enkele garantie dat het militair gezag de g< toezeggingen gestand zal doen. Vier jaar Bouterse hee^ dat betreft genoeg geleerd. In Nederland zal de installatie van de interim-regeri^ discussie over de vraag of de ontwikkelingshulp aan Sv me moet worden hervat nieuw leven inblazen. Na de i den in december 1982 heeft de Tweede Kamer voorwa; gesteld waaraan Suriname moet voldoen, voordat de kraan weer wordt geopend. Het gaat daarbij met nai herstel van de rechtsstaat en een terugkeer naar demi sche verhoudingen. Dat betekent in de praktijk dat de tairen terugkeren naar de kazerne én dat de schuldigei het bloedbad in '82 eerlijk worden berecht. Zolang da Suriname geen sprake van is, kunnen de miljoenen aai wikkelingsgeld beter in Den Haag blijven. ÏÏi Regen en wind Aberdeen regenb. DE BILT (KNMI) Storin gen, die met grote snelheid over de Atlantische Oceaan trekken, brengen wisselvallig weer. Ook morgen moet daar om worden gerekend op veel bewolking en af en toe regen. Veel verschil tussen de tempe raturen in de nacht en over dag is er niet. In het algemeen ligt de temperatuur rond de vijf graden. Er wordt verder harde wind tot storm ver wacht, windkracht 7 tot 9 uit het westen. De storingen ko men tot ontwikkeling in het overgangsgebied tussen koele lucht, die rond de depresssies tussen Groenland en Noorwe gen stroomt, en zachte en vochtige oceaanlucht, waar mee een hogedrukgebied nabij de Azoren is gevuld. 1|u uwe 3 'tras 4 ghali 1 en nsen 1 iruik 12 »ben Las Palmas l.b iv.bew. 20 13 de Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Tibetaans middel In deze krant stond onlangs een bericht over een oud Chi nees kruidenmiddeltje tegen kanker. Er bestaat echter ook een recept uit Tibet, daterend van 2.000 jaar voor onze jaar telling, tegen ouderdomskwa len. Het stond in de „Heroldo de Esperanto" van 26 novem ber 1983. Het werd in 1972 in het bergland van Tibet ont dekt in een kleitafel -en werd bekend via UNESCO. Het ge neesmiddel, gebaseerd op knoflookpitjes en alcohol, zui vert het organisme van vetten en kalkaanslag, verbetert de stofwisseling, voorkomt hyper tonic, infarcten, sklerose, het ontstaan van gezwellen; ons bloedvatenstelsel wordt weer elastisch, eventuele hoofdpijn verdwijnt en het gezichtsver mogen verbetert. Na toepas sing mag men dit middel de eerste vijf jaar niet meer her halen en in gevallen van ern stige chronische ziekten be hoort men uiteraard eerst de arts te consulteren. Nadja An- drianova, die het recept in ja nuari 1982 heeft gestuurd aan het tijdschrift „Kontakto", paste het zelf met veel succes toe. Zij noemt het een wonder- medicijn. Zij was langdurig ziek en is door dit geneesmid del geheel hersteld. J. Heetkamp-Senstius, Esperanto Centrum Neder land, DEN HAAG ten niet van de lucht ge'1' Zakelijke en sportieve c£ ten worden in ons lanr!as geweerd wanneer linksef turen zich schuldig makrie onmenselijkheden. Link! wa standelingen worden ze?n®f steund met ontwikkeling" ni terwijl zij moordend hun ae willen handhaven. Het van de schijnheiligheid. iner P. de Jong kon DEN Ikk8 nde 32-Urenweek Ik, i bïnt De Koning staat positief hai over een 32-urenweek,<Je wel voor hen die in de eve: taire sector werken, wai za verdienen - althans v^0i het CDA-kamerlid Wefcch; veel meer dan hun leef'geri noten in het bedrijfslev dus moeten zij het voc£ori nemen. Juist in deze he zijn de laatste twee jaar v veel ontslagen gevallen^, voorbeeld in de verplegen bibliotheken en het ond(- h{ Duizenden verpleegsterfeve de dag dat zij hun di|0n krijgen uitgereikt alstig zwarte dag, omdat velejj di hen de dan voltooide faar niet in de praktijk ki af gaan brengen. Ze kunnen) ziekenhuis, dat ze een èjg jaren voordien met jeug4ïn< thousiasme binnenkw,jaa via de achterdeur vo,e 1 zonder een gouden han^ik) zoals ministers nog wel he ontvingen wanneer zé failliete boedel achter! Schijnheilig In Nederland is weer ge schaakt met Russische schaak meesters. Geen enkel protest van de CDA-rebel Scholten en zijn linkse vrienden. Geen protest tegen het vertrappen van mensenrechten in com munistisch Rusland en tegen de onderdrukkers van de vrije meningsuiting. Wanneer Zuid- Afrika aan de schaaktafel had gezeten dan waren de protes- kunnen laten verrichterj jeugdige onderwijskrajr* die door de bezuinigingsIC van minister Deetmari ontslagen of na hun stud lemaal nog geen praktijPE ben opgedaan en van e^se kering moeten zien rcub komen. Hij zal dan weljk dig tot de conclusie kom#m* zij heel wat juister kunrfek kenen en dat er in de k\®0- re sector heus geen hondte guldens maandelijks 3e wordt verdiend dan eld^™ J.S.J. ZwagRt RIJSPf Geen krant ontvangen pad tussen 18.00 en 19.00 ur 1 terdags tussen 14.00 en!eaf uur, telefoonnr.071-122^ml uw krant wordt nog dd avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2