■Irene de Kok bewijst talent Si Thijs door pech achter Bondarenko Vriend haalt limiet voor marathon Spelei VAN BENTUM WEER SNELLER DAN VERSTAPPEN KNSB positief tegenover denksport centrum MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 PAGINA 14 Jongetje gedood in Daytona Beach DAYTONA BEACH De Zuid- afrikanen Sarei van der Merwe, Graham Duxbury en Tony Martin hebben gisteren met een Porsche March 83 G de 22e editie van de 24-uursrace van Daytona Beach ge wonnen. Tweede, op acht ronden, werden de Amerikaan Foyt, de Fransman Wollek en de Brit Bell, de winnaars van het vorig jaar. Van de 80 gestarte wagens in deze race, die niet meetelde voor het wereldkampioenschap uithoudings- proef, werden er 23 geklasseerd. Tragisch was de dood van een zes jarig jongetje, dat in een onbewaakt ogenblik de baan opliep en door een kraanwagen werd overreden. PARIJS Conny van Bentum heeft zich dit weekeinde op de 100 meter vrije slag opnieuw sneller getoond dan concurrente Annemarie Verstappen. In het 25 meter-bad van Boulogne-Bil- lancourt te Parijs zegevierde Van Ben tum in 55,94 seconden. Verstappen, die halverwege een duidelijke voorsprong had, maakte een zwak laatste keerpunt en finishte in 56,50 nog net voor Sylvia Persi die met 56,58 een nieuw Italiaans record vestigde. Van Bentfim nam ook deel aan de 400 meter vrije slag. Zij werd daarop derde in de persoonlijke recordtijd van 4.14,08. Samen met Pe tra van Staveren (schoolslag) en Jolan- da de Rover (rugslag) vormden Conny van Bentum (vrije slag) en Annemarie Verstappen (vlinderslag) de wisselslag- estafette, die met een winnende tijd van 4.13.13 slechts achttiende van een seconde verwijderd bleef van het Ne derlands record. Bij afwezigheid van de Amerikanen werden de wedstrijden in Parijs gedomineerd door de sterke Canadese delegatie. Op de 200 meter rugslag heren finishte de 18-jarige Sandy Goss in 1.58.47; de derde we reldtijd. Op de 100 meter vrije slag ble ven twee zwemmers binnen de vijftig seconden. Serge Smiriagin, tweede bij de EK in Rome, zegevierde in 49,75 se conden voor de Fransman Stephan Ca- ron (49,84). De 200 meter schoolslag voor meisjes is zaterdag in Uden het hoogtepunt ge worden van de nationale zwemkampi- oenschappen voor aspiranten. Petra Hillenius (HPC) won het nummer in 2 minuten 36,19 seconden, slechts zeven tiende boven het nationale record van Ria Willemse. Mildred Muis (Dedems- vaart) bleef dicht in de buurt van Hil lenius met 2.36,80. Op de 400 meter wisselslag kreeg Mildred Muis toch haar nationale kampioenschap in de tijd van 4 minuten 58,92 seconden. Mil dred Muis won gisteren de de 100 me ter schoolslag in 1.13.00. De 15-jarige Sandra de Jong (Naaldwijk) won de 100 meter vrije slag in 57.73. Brigitte van der Lans (Lisse) bleef op de 100 meter rugslag met 1.03.61 slechts 0.11 seconden verwijderd van haar eigen nationale jeugdrecord. In haar leef tijdsklasse won zij de 100 meter vrije slag in 58.82. JEUGDRECORD VERSPRINGER MELLAARD DORTMUND Emiel Mellaard van AAC heeft gisteren tijdens internationale indooratletiekwed strijden in Dortmund het Neder lands jeugdrecord verspringen op 7,41 meter gebracht. De 17-jarige Mellaard verbeterde zijn eigen topprestatie met elf centimeter. Het was de derde keer dat Mell aard het record scherper stelde. Sinds begin dit jaar komt de in Spijkenisse wonende Mellaard uit voor de Amsterdamse vereni ging. Volgens de atleet kreeg hij bij de plaatselijke AV Spark te weinig mogelijkheden. De sterke Irene de Kok tilt haar tegenstandster Vera van de Meulen moeiteloos van de judomat. SUCCESVOLLE RENTREE ANITA STAPS BU NK JUDO Anita Staps is dolblij met haar titel in een nóg zwaarde re kiasse. DEN HAAG Wie het ranke figuur en de dartele tred van Johan Cruijff kent, zal verwonderd op kijken, dat dames- bondscoach Karei Gietelink zaterdag judoka Irene de Kok met deze unieke voetballer vergeleek. De Kok beschikt in haar sport weliswaar ook over veel tech niek en snelheid, haar li chaam is echter door aanleg, stevige kost en dagelijks stoei en met halters voor gevorder den beduidend „meer" ont wikkeld dan dat van Cruijff. Maar Gietelink doelde tijdens de Nederlandse kampioen schappen in de Haagse sport hal Overbosch zuiver op het unieke aspect van beide sport sterren. Een grotere judo- troef dan Irene de Kok geen domme kracht, maar een sterke, slimme technica zal de judobond kennelijk deze eeuw niet meer beleven. De zwartharige pupil van sportschool Ooms uit Tilburg hoort behalve in de gewichts klasse tot 66 kilo tevens thuis in de leeftijdsklasse der tie ners, zodat zij mogelijk ook nog actief kan zijn bij de Olympische Spelen van 1988, wanneer damesjudo zijn intre de mag doen. Of Irene de Kok daarbij ook titelkandi daat zal zijn, hangt af van het feit, of de Oostbloklanden te gen die tijd eindelijk hun samboworstelende vrouwen in de judostrijd gaan werpen. Maar eerst wacht de huidige judotop volgende week nog de open Westduitse kampioen schappen annex officieus Eu ropees landenkampioenschap in Aken, half maart de Euro pese titelstrijd half maart in het eveneens Westduitse Pir- masens en in november de wereldkampioenschappen te Wenen. De Kok het grootste talent? Okay, maar Nederland had toch al een keer een wereld kampioene in de persoon van Anita Staps? Zeker, de club genote van Irene de Kok was in 1980 verdiend doch verras send eerste geworden bij de WK in New York. Later ging het wat minder, toen zij zwaarder werd en in de cate gorie tot 66 kilo diende te presteren Vorig jaar liet zij de mat voor wat deze was en stortte zich met extra energie op haar studie fysiotherapie. Maar kijk, hoewel het zware eindexamen dit voorjaar al opdoemt, besloot Anita Staps zaterdag toch maar weer eventjes met de nationale wedstrijden mee te doen. Per slot van rekening had zij daar het recht toe, omdat zilver haar prijs was geweest tijdens Zwaarder Echter, ex-wereldkampioene Staps kwam niet uit in de klasse tót 61 kg, niet tot 66 kg, maar haar naam dook op in de groep voor de bijna-zwaar- ste meisjes. Lachend accep teerde de Brabantse de van alle kanten op haar afgevuur de vragen, die een dame nor maal als zeer beledigend zou ervaren. „Ben je zwaarder ge worden" en „Hoeveel weeg je nu" vinden bij Staps een wil lig oor. Maar zij begint bij het begin. Staps: „De overgang van 61 naar 66 viel eigenlijk wel mee. Maar tot 66 kilo is, doordat ik een jaar gestopt ben, nu eigenlijk een beetje de klasse van Irene de Kok ge worden. En omdat we van de zelfde sportschool zijn, heb ik om de grote rivaliteit tussen ons te vermijden maar verko zen in een nog zwaardere klasse uit te komen. Maar dat valt weer tegen. Ik kan met moeite 68 kilo halen, terwijl de meeste tegenstandsters moeten afvallen om niet bo ven de 72 kilo te komen". Maar hoewel Anita Staps nog één klasse onder haar oude niveau judoot en twee klassen hoger op de mat moet aantre den, slaagde zij er in Over bosch toch in de nationale ti tel te veroveren. Door na een makkelijke loting meer initia tief te tonen in de „Tilburgse" finale tegen de gevaarlijker inzettende Joke van de Moos- dijk won zij slechts op beslis sing. Het was de ervaren arbi ter Buchel, geselecteerd voor de Olympische Spelen in Los Angeles, die vóór Anita Staps had gevlagd. En dat terwijl letterlijk al zijn collega's aan de kant in Van de Moosdijk de winnares hadden gezien. Behalve in Staps had trainer Peter Ooms ook kampioenen in Inge Heuvelmans (tot 52 kg) en uiteraard Irene de Kok, die woh van Vera van de Meulen. In de categorie tot 48 kilo haalde Jola Bink (der de van de wereld) de finale niet eens en hier ging de titel naar Anita van de Pas (ZN). Tot 56 kg miste de Haagse Liesbeth Beeks door een du bieuze beslissing de eindstrijd, maar ook de andere favoriet Chita Gross (ZH/Vlaardin- gen) miste het goud. Zij ver loor van Karin Falier (ZN). De in dubbel opzicht het fraaist judoénde Chantal Han (NH) greep tot 61 kg het kam pioenschap. Met de mooiste worp van de dag besliste zij de finale tegen Eveliene Ge vers (NH). In de klasse boven 72 kg was Marjolein van Unen (ZH/Vlaardingen) weer oppermachtig. Hier viel het enige Oostnederlandse succes dank zij het zilver van Maria Nijland uit Hengevelde. HERMAN JANSEN BEPPU Cor Vriend heeft gisteren de internat! marathon in het Japanse Beppu gewonnen. De bantse atleet liep een tijd van 2 uur, 12 minuten] seconden. Hij voldeed daarmee voor het eerst a;' limiet voor deelneming aan de Olympische Speh De 34-jarige Eindhovenaar verbeterde in Beppu zijn pei lijke record op de marathon met tien seconden. In mé won Vriend de marathon van Amsterdam in 2.12,15, zij, te prestatie tot zondag. De Olympische limiet is do<pEl NOC vastgelegd op 2.13,00 stei Een kopgroep van een veertigtal atleten zette er al zodanig de pas in dat aanvankelijk een tijd van ondejn uur, 10 minuten te verwezenlijken leek. Door tempo-L lingen dunde die groep na het keerpunt snel uit. Ook w moest terrein prijs geven. Hij deed dat echter juist op t^01 eigen tempo passeerde Vriend vervolgens zijn tegenstaj*an die in een later stadium hadden moeten afhaken. Vieien meter voor de streep liep de Nederlander in winnendeder tie. De Japanse oppositie en de Amerikaan Anderson hjLifc te veel energie gebruikt om de demarrage van Vriend (aar- antwoorden. Midwintermarathon 'P^e De Engelsman Keith Brackstone heeft zaterdag de mibla termarathon in Apeldoorn gewonnen. Hij maakte eecra van 2 uur, 21 minuten en 8 seconden. Bij de dames zeggee de Ciska van Velzen (Ilion, Zoetermeer) in 2.59,00. Een .tel; marathon over 18 kilometer leverde een zege op voor G Nijboer in 56 minuten en 5 seconden. John Vermeule ((h)e pus '70, Naaldwijk) werd op één minuut en één sejhet tweede. lopi Brackstone, de in West-Duitsland wonende Engelsmarfaes de koning te rijk. De op de marathon onervaren atleeAm naar de Midwintermarathon gekomen, omdat het de Ijzon test was voor de internationale marathon in zijn gebhet plaats Londen. „Ik wilde kijken waar mijn grenzen l^gro vertelde de 30-jarige hardloper. „Ik heb als doel gestïten marathon ooit in 2 uur en 17 minuten te lopen. Na zatnie geloof ik dat die mogelijkheid er is". Brackstone, die in^— doorn zijn derde marathon liep, is in zijn vaderland geJH bekende. Enkele jaren geleden behoorde hij tot de cros Beste Nederlander was de Wageninger Frans Verbern! finishte als derde in een nieuw persoonlijke toptijd: 21"^ „Ik mag niet mopperen met deze prestatie. Toen BracH^ en Hüsemann na 33 kilometer versnelden, moest ik afhT Daar was ik eigenlijk blij om. Kon ik tenminste mijn tempo lopen", aldus Verberne. Gerard Smit zegevierde gisteren in Amsterdam tijden wedstrijd over tien Engelse mijlen in 50,50 minuten van Marrewijk (Olympus '70) eindigde als derde in 50,A 1 de dames was de overwinning weggelegd voor JokWj Gerven (NSL Noordwijk) in 59,08 minuten voor Karii der Berg (De Bataven, Leiden) in 61,36. DEN HAAG Tijdens de algemene vergadering van de Koninklijke Neder landse Schaak Bond is het bestuur zaterdag gemach tigd medewerking te ver lenen aan het tot stand ko men van een nationaal denksportcentrum te Utrecht. De plannen daar toe zijn door het bestuur van de Federatie van Ne derlandse Denksport Bon den, waarin behalve de KNSB ook de Nederlandse Bridge Bond, de Konink lijke Nederlandse Dam Bond en de Nederlandse Go Bond participeren, ont wikkeld. De Nederlandse Bridge Bond sprak zich al eerder in positieve zin uit en de kans is groot dat ook de KNDB toestemt. Het denksportcentrum zal be staan uit een speciaal za lencentrum, met een ruimte voor het onder brengen van de kantoren van de aangesloten bon den. De totale kosten van het project worden op on geveer 3,5 miljoen gulden geraamd Cor Vriend passeert de finish in het besef dat miet heeft gehaald. (Van onze verslaggever) ASSEN In de persoon van Anatoly Bondarenko uit de Sovjet-Unie kreeg de halve finale van het wereldkampioenschap ijs- speedway in Assen een uitstekende triomfator; de winnaar ook waarop niets viel af te dingen. „Bondarenko is echt de aller beste die er is", vond ook Roelof Thijs. Niettemin togen de circa 19.000 bezoekers met één brandende vraag op de lippen huiswaarts: wat zou er gebeurd zijn als Thijs in de 26e heat geen pech had ge kregen, waardoor hij een „nul" op zijn lijstje moest bij schrijven? De Asser motor handelaar, die voor die voor hem zo pechvolle heat nog zonder puntverlies was, ver loor daarmee zijn leidende positie in het tussenklasse- ment en moest uiteindelijk genoegen nemen met een tweede plaats. Beide rivalen troffen elkaar in de 18e heat, maar na een adembenemend gevecht drukte Roelof Thijs zijn voorwiel juist iets eerder over de streep dan de twee voudig ex-wereldkampioen van 1979 en 1980. Met 15 Glimmend van trots stond de Assenaar een ieder te woord, het markante hoofd goed deels bedekt door een impo sante bontmuts, druk geba rend en af en toe een kwink slag uitdelend. „Ik heb op za terdagmorgen mijn motor blok helemaal los gehad met al die Russen om me heen. En maar kijken. Ze konden niet geloven dat het allemaal Jawa-standaardmateriaal was, allemaal snel gemaakt op een simpel draaibankje. Nou, die zullen ze in Rusland toch ook wel hebben, anders kregen ze daar al die raket ten toch ook niet klaar". Of toen hij zijn kansen, straks op 18 en 19 februari bij de finale van het wereld kampioenschap in het hol van de leeuw (Moskou) aan een andere beschouwing on derwierp. „Ik ben wel vaker kanshebber geweest, zoals destijds - in 1977 - toen ik in Assen de halve finale won van Tarabanko. Maar ja, toen keurden ze in Inzeil bij de fi nale mijn hele machine af en werd het niks. Al geloof ik niet dat ze zoiets straks in Rusland weer zullen gaan doen. Daar zijn ze veel te blij met mij. Ja, ik ben goede maatjes met de Russen, maar dat moet ook wel, want ik wil er ook weer vandaan ko men". Roelof Thys stijlvol in actie in één van de vele manches in Assen. punten begon Thijs aan de tweede dag, Bondarenko had op dat moment één punt minder. In zijn eerste start op zondagmiddag bleef de Assenaar wederom ongesla gen, maar bij zijn tweede op treden sloeg de pechduivel bij hem toe. Na tien meter al kon hij zijn „spijkerfiets" op het middenterrein parkeren en waren zijn kansen op de eindoverwinning voorbij. Een kapotte koppeling werd hem fataal. „Het is puur een kwestie van pk's", deelde hij later mede. „Mijn motorfiets heeft daar van verreweg het meeste, ook meer dan de Russen. Maar dat betekent wel dat je het risico loopt dat andere dingen eerder kapot gaan. Vrijdagavond tijdens de trai ning had ik tot twee keer toe hetzelfde, ook toen kon de koppeling het niet houden". Thijs vervolgde de wedstrijd met zijn reservefiets, die bij na van hetzelfde kaliber is dan zijn eerste keus. „Maar", aldus Thijs, „hij is toch iets langzamer. En dat kleine beetje kwam ik juist tekort in die heat tegen Bondaren ko".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 24