Jet mysterie Vriesekoop Ajax profiteert mondjesmaat FC Den Bosch intelligent »pa| rard Nijboer krijgt :len. npen van politieman ada-rDOORN Gerard Nijboer deed za- een onaangename ervaring op. De rlandse recordhouder (2.09,01) had in loom gekozen voor de mini-mara- pmdat deze afstand uitstekend in zijn ngsschema voor de marathon van ingeles, die hij op 19 februari loopt, Toen Nijboer zich bij de start meid- niet ten onrechte meende dat hij op rste startrij van de ruim 3500 deelne- kon gaan staan, werd hij onheus be- i door een politieman. Bij de woor- isseling liep Nijboer enkele forse en op. Een boze Nijboer later: „De isatoren hadden de zaak niet in de Op deze manier jaag je natuurlijk >ers weg en die willen zij nu juist zo hebben". AMSTERDAM De strijd van Volendam tegen degradatie wordt het meest bemoeilijkt door het eigen bestuur. Giste ren werd Simon Kistema- ker tijdens Ajax-Volen dam (5-0) als nieuwe trai ner voor de ploeg en daar mee voor de leeuwen ge gooid. Bestuur en Joep Steur waren zaterdag de finitief uit elkaar gegaan omdat de leiding en de trainer enigszins andere standpunten hadden over het begrip: „Alle waar naar zijn geld". Steur had als eerste vervanger voor de weggestuurde Van der Hart de groep weer gemoti veerd, maar wilde voor zijn extra werk - hij was ten slotte van tweede tot eerste man ge promoveerd - ook een passen de erkenning. Die werd hem niet gegund en daarom nam Steur vlak voor het weekeinde al vast een voorschot op het ontslag dat hem voor het einde van het seizoen was aange zegd. Kistemaker (43, eerder werk zaam bij EDO en ZFC en het laatst bij Brisbane Lions in Australië) moest feitelijk nog kennis maken met de spelers toen de voorbereiding voor de wedstrijd tegen Ajax al vol tooid had moeten zijn. Een ho peloze situatie en dat bleek on middellijk. De Volendamse spelers waren gewoon niet klaar voor de wedstrijd, kon den dan ook niets, maar Ajax profiteerde slechts mondjes maat van deze wanorde. In drie minuten was de wedstrijd al beslist door een sierlijke blunder van doelman Hoek na een onbenullige kopbal van Schoenaker, waarna Bosman scoorde en een gelukkige tref- ,fer van Mölby. Volendam had het niet slech ter kunnen treffen. De ruim 11.000 toeschouwers ook niet, want waar het scorebord voor de rust al tien treffers had moeten aangeven, kwamen er slechts vijf. Alleen Schoena ker, Olsen en' Rijkaard maak ten nog gebruik van de op merkelijke onkunde en totale onmacht van de gasten. Na de hervatting werd Volen dam niet verder onder de voet gelopen, gedeeltelijk omdat de verdediging met aanvoerder Jonk als laatste man, iets beter sloot, maar voornamelijk om dat Ajax niet meer wilde. De vervangingen van Koeman (met Gasselich net zo zwak als de Volendammers) en Schoe naker door respectievelijk Haatrecht en Van 't Schip werkte niet stimulerend. De Ajacieden wisten dat het werk al was gedaan en met de eerste vangst aan boord wilde men rustig verder dobberen tot woensdag als de netten weer moeten worden uitgezet in Rotterdam. Ajax-Volendam 5-0 (5-0): 1 Bosman 1-0, 3. Mölby 2-0, 12. Schoenaker 3-0, 21. Olsen 4-0, 40. Rijkaard 5-0. Scheidsrechter Severein. Toeschou wers: 11.500. Ajax: Galjé. Ophof, Koeman (Haat recht), Mölby. Silooy; Rijkaard. Schoenaker (Van "t Schip), Gasselich. Vanenburg, Bosman, Olsen Volendam: Hoek; Schokker, De Boer, Mooyer (Molenaar). Zwarthoed, Holshuysen, Jonk. Steur, Runder kamp (Blanker). Tol. Kemper Gerard Nijboer wordt na zijn botsing met de politie van het parkoers ge leid. Scheids rechter op veld overleden EMMEN Tijdens -de jeugd-voetbalwed- strijd Angelslo A 3- Valtermond A 1, za terdag te Emmen ge speeld, is de 47-jarige scheidsrechter R. Bos- scher overleden. Hij viel na ruim dertig minuten plotseling dood op het speelveld, vermoedelijk als ge volg van een hartver lamming. maandag 6 februari 1984 ZES ARRESTATIES IN DEVENTER DEVENTER Zes arrestaties, twee gewonden en een grote hoeveelheid in beslag genomen vuur werk en wapens waren het resultaat van de con frontatie tussen supporters van Go Ahead en PEC Zwolle zaterdagavond in Deventer. De politie fouilleerde de supporters, mede om te voorkomen dat wapens (messen, stokken, wurgstokjes, ijzeren staven) gebruikt zouden worden in een confronta tie tussen de supporters. Die confrontatie kwam er toen na de wedstrijd de Zwolse supporters naar het station begeleid werden. De Deventenaren beko gelden de groep met stenen, twee Zwollenaren werden gewond. Zij konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis gaan. Vijf Deventer suppor ters en één Zwollenaar werden aangehouden. Een Deventernaar, die wordt verdacht van openlijke geweldpleging, wordt nog vastgehouden. De ande re supporters zijn na de wedstrijd vrijgelaten-. IDERLANDSE REIKT NA MAANDENLANGE ABSENTIE NAAR TWEEDE PLAATS 1 g/aldner aan key erentop ATISLAVA De ^tien-jarige Jan-Ove Idner heeft in het kwaalfevenement bij heren een geslaagde èp naar de macht ge- n. De Zweed won ne- partijen en verloor er van zijn als eerste atste landgenoot Ap- ;n en Dragutin Sur- De Tsjechoslo waak ^J^sky werd tweede. 'ner is een zeldzaam t. Als een van de ige Zweedse interna- ials put hij geen gelde- voordeel uit zijn hob- Hij blijft zijn club Irvagen vooralsnog jw. De in Fittje gebo- Waldner werd drie achter elkaar Euro- jeugdkampioen. In £roz debuteerde hij in de iorenstrijd om de Eu- ise titels en stootte di- door naar de finale, irin hij na een voor- ïng van 2-0 toch de st moest laten aan Mi- 9-5Hl Appelgren. Vorig 1 debuteerde hij op de twaalf in Thornaby de negende plaats. Frank Rijkaard torent hoog boven alle Volendammers uit en scoort Ajax' vijfde treffer iTISLAVA ine Vriesekoop afgelopen week- e de verpersoon- tig van het feno- ize^af1 „mysterie in de N21". In Bratislava ;N°°jns de twaalfkamp in ar' de beste Europe- tafeltennis-speel- was haar spel begin tot het ein- nysterieus. De be- (ring werd een punten te vroeg broken. In de jartij tegen Zsuzsa ji moest Vriese- 9.250 winnen om de jootwaalf voor de r 1JS5de keer, na Nan- 1982, op haar In te brengen. ROTTERDAM Evenals in de eerste helft van de competitie heeft FC Den Bosch een punt afgesnoept van Feyenoord. De Brabanders verdienden het gelijk spel van 1-1 volkomen door hun inzet en de intelligen te manier, waarop zij de Rotterdammers tegemoet tra den. Vooral in de slotfase van het overigens matige duel bewaarde FC Den Bosch in defensief opzicht de rust. Feyenoord viel fana tiek aan omdat de dreiging van nieuw puntverlies steeds groter werd. In de laatste minuut kreeg FC Den Bosch nog een riante mogelijkheid op de volle winst toen de technisch vaardige Van Herpen alleen op Hiele afging. De Rotterdamse doelman redde ten koste van een hoekschop. Feyenoord kon geen moment waarmaken waarom het bovenaan staat in de eredivisie. Cruijff verstuurde vele verkeerde passes, Hoekstra raakte geen bal goed en Houtman was onzichtbaar. In de eerste helft kreeg Feyenoord vele kansen, maar dat leverde door de slordige afwerking geen rendement op. Alleen Stafleu had in de 24e minuut succes met een afstandsschot. Die treffer verontrustte FC Den Bosch niet en de Brabanders kwamen drie minuten voor de rust op gelijke hoogte toen Van der Horst, na een knappe aanval, een voorzet van Van Herpen inkopte: 1-1. Feyenoord leek direct na de hervatting orde op zaken te gaan stellen. Het drukte de tegenstander terug en in de 50e minuut troffen Brard en Hoekstra de lat boven de uitstekende Van Grinsven. De uitvallen van FC Den Bosch bleven echter ge vaarlijk. Schouwenaar kwam, nadat hij Troost op het verkeerde been had gezet, alleen voor Hiele, maar schoot naast. Feyenoord reageerde op die waarschuwing maar deed het zo gehaast dat FC Den Bosch zelfs onder grote druk in feite nog gemakkelijk overeind bleef. Feyenoord-FC Den Bosch 1-1 (1-1) 24. Stafleu 1-0, 42. Van der Horst 1-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 20 000. Gele kaart: Troost (Feye noord). Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoekstra, Cruijff, Stafleu; Gullit. Houtman, Brard (Vermeulen) FC Den Bosch: Van Grinsven; Bijnen, Adriaanse, Van Herpen, Aichorn; Van der Linden, De Jong (Salm), Van Nielen; Brands, Schouwenaar, Van der Horst. Peter Houtman is ook met deze poging niet succesvol. 7-14 in de derde, beslis- game werkte het magi- ïffect. Toen liet het Vrie- p in de steek. Op eigen re raakte de 22-jarige Eu- e kampioene de draad De Hongaarse nummer tiie al vaker een struikei voor Vriesekoop vormde, Ainder last van nervosi- Bn sloeg onverbiddelijk 7-18. Op 19-20 had Vrie- p nog de mogelijkheid op verlenging, maar voor toeschouwers beroofde jVriesekoop van alle illu- j1- de nederlaag werd de 'en- ïoslowaakse Marie Hra- ;nva voor de eerste keer in c^e3loopbaan winnares van /edeaaifiCamp. Uit elf partijen Jde de 20-jarige speelster itrava negen overwinnin- nclusief de walk-over op ngelse Karen Witt, die rwege de twaalfkamp, een rugblessure, ver- Je tot een elfkamp. Betti- riesekoop werd voor de i keer tweede. De„Pouli- van de tafeltennissport r, nadat de teleurstelling /erwerkt, zeer tevreden 9.25; :eslai 2oor getekend N2; Jaf had ik ervoor gete- verklaarde ze een half p afloop. „Toch heb ik er h beetje moeite mee. Er winst in gezeten. Maar eb ik op de eerste dag Beid". Vriesekoop doelde ar onzekere start. Ze be- (ijfels over vorm en con- en verkeerde bovendien mert ongewisse, door .de ab- in het voorseizoen, over mengelijke progressie van de' rrentie. Die geestelijke 2 grt vormde de ideale r gn Bettine Vriesekoop ver baasde in Bratislava de in ternationale tafeltenniswe reld door na maandenlang uitgeschakeld te zijn ge weest als tweede te eindi gen in het Toptwaalftoer- nooi. kweekvijver voor de faalangst, die Vriesekoop vrijdagavond in de houdgreep nam en resul teerde in twee onbenullige, maar wel kostbare nederlagen tegen Krüger en Batinic. Nog voordat het toernooi goed en wel op gang was, leek Vriese koop reeds in kansloze positie te liggen. Zaterdag volgde de mysterieu ze ommekeer. Haar spel bleef onpeilbaar en stond bol van te genstrijdigheden. Gruwelijke missers werden even vaak af gewisseld met briljante mo menten, diepe inzinkingen met wonderschone series. Maar in alle kritieke fases - en die waren er in bijna elke par tij - bleek ze over zoveel licha melijke en geestelijke reserves te beschikken, dat de concur rentie bleek om de neus werd en capituleerde voor haar wilskrachtige dadendrang. Op basis van die gepantserde mentaliteit werd de magische reeks ingezet en tot het einde volbracht. En dat was al een klein mirakel. Drie weken Nauwelijks drie weken voluit in training na een langdurige, energie verslindende ziekte van Pfeiffer begon Vriesekoop zaterdag aan een zegereeks op de top van Europa, die zich maandenlang had voorbereid op dit jaarlijkse evenement. Het feest werd ingeluid met winst op Inna Kovalenko en Valentina Popova uit de Sovjet Unie. Vooral de laatste zege droeg veel bij tot de restaura tie van het zelfvertrouwen. Toch speelde Vriesekoop al leen tegen Popova een vrijwel foutloze partij. Alle overige duels werden ontsierd door 'kortere of langere inzinkin gen, die het toernooi voor de Hazerswoudse een zenuwslo pend karakter gaven en de acht supporters hartkloppin gen bezorgden. Vriesekoop: ,,Ik speelde eigenlijk wel rede lijk, maar had problemen met de concentratie. Daardoor gaf ik in elke game zomaar een se rie punten cadeau". Van de onvrijwillige bijdrage maakte Edit Urban zaterdag avond bijna optimaal gebruik. De Hongaarse debutante maakte het Vriesekoop uiterst lastig. Na 21-18 en 19-21 nam de donkerharige Urban in de derde, beslissende game een voorsprong van 19-16. Punt voor punt vocht Vriesekoop terug en Urban bleek niet be stand tegen het indianenge- huil, dat Vriesekoop na elke winnende klap ten gehore bracht: 20-22. Na de ongesla gen zaterdagsessie kwam het voortbestaan vaq de magische reeks gisteren voortdurend in gevaar. Lichte hindernis Alleen Gabriella Szabo bleek een lichte hindernis, de overi ge drie tegenstanders brachten Vriesekoop aan het wankelen. Marie Hrachova, die tijdens de wereldtitelstrijd van 1983 in Tokio na vijf verliespartijen voor de eerste keer van Vrie sekoop won, probeerde met overtuiging die lijn door te zet ten. De staatsamatrice uit Tsje- cho-Slowakije plukte al voor dit toernooi de vruchten van haar verdubbelde trainingaar- beid, doordat ze Vriesekoop van de eerste plaats op de Eu ropese ranglijst verdrong. De Avanti-speelster revancheerde zich sportief, al kostte de be nauwde zege (21-19, 25-23) haar menig zweetdruppeltje. Tegen Marie Lindblad volgde opnieuw een bloedstollend ge vecht. De 23-jarige Zweedse speelt dit seizoen bij TTW Kiel, de club van Kirsten Krü ger, en komt, nu de rubber-ex perimenten aan banden zijn gelegd, beter tot haar recht met haar aanvallend ingestel de speelwijze. Vriesekoop, die tegen haar een score van 6-2 heeft opgebouwd, moest ge weldig knokken om haar kan sen overeind te houden. In de derde reeks besliste een for tuinlijke bal over het lot van Lindblad en bleef Vriesekoop met 21-19 nog juist in de race. Niet uitrukken Olah was er tenslotte verant woordelijk voor dat het Ha- zerswouds fanfarecorps van avond niet behoeft uit te ruk ken. In de slotp'artij speelde Vriesekoop timide. „Ik kon gewoon niet beter. Ik was moe en bezat geen kracht meer", zei ze later. Die analyse was waterdicht. Ze kon de Hon gaarse kampioene niet uit ba lans brengen. Olah speelde rustig en koel, in het besef, dat zij op twaalfkampen vrijwel altijd van Vriesekoop wint. Zelfs in Nantes, toen Vriese koop met groot machtsvertoon de overwinning greep, bleef Olah haar als enige de baas. Aan die negatieve reeks, die in München 1980 werd ingezet, kwam in de Slowaakse arena geen einde. Olah speelde Vrie sekoop murw en verhinderde dat Vriesekoops rentree een sensationeel tintje kreeg. „Ik ben gebroken", verzuchtte Vriesekoop na afloop. „Hier zal ik ongetwijfeld een terug slag van krijgen. Ik zal me deze week maar melden bij Peter van Beek". De NSF-arts op Papendal zal in overleg met Vriesekoop het trainingssche ma opstellen, dat de speelster moet voeren naar de prolonga tie van de Europese titel, half april in Moskou.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17