op de ski's Van Oostrum en Drost willen reclame maken „Romantiek is nu verdwenen" MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 l KLAMMER wedstrijden van medio de cember in de Joegoslavische stad. De Nederlanders, die kansloos zijn tegen de Rus sen, Oostduitsers en Zwitsers omdat deze landen over het beste materiaal beschikken, richten zich bij de Winter spelen op de zwakkere te genstanders zoals de Oosten rijkers en de Westduitsers, die weliswaar professioneel bezig zijn maar in de afdalin gen toch kwetsbaar zijn. In Sankt Moritz probeerde het Nederlandse team een nieuwe bob uit. Job van Oostrum kort vóór zijn mis ser van zaterdag: „De bob met aërodynamisch ge stroomlijnde kap, die door motorcoureur Jos Schurgers is ontworpen en bij het onge lukje van zaterdag nauwe lijks beschadigd raakte, doet het uitstekend. In de trainin gen waren we de laatste tijd sneller geworden. Het ziet ernaar uit dat het een sensa tie wordt. We staan te pope len om in Sarajevo aan de start te komen". De 28-jarige Van Oostrum liet zich tevreden uit over het aangepaste materiaal. „De gestroomlijnde kap is fantastisch. Een bobslee moet, evenals de bestuurder, in een perfecte conditie zijn. Elk krasje op de slee scheelt honderden van seconden" Over de door menigeen ver onderstelde gevaren van zijn sport zegt Van Oostrum: „Dat bobben gevaarlijk is, is een misverstand. De meeste ongelukken gebeuren door roekeloosheid. Wij beoefenen onze sport bloedserieus en nemen geen enkel risico". Zomermaanden In de zomermaanden hebben Van Oostrum en Drost in Zandvoort getraind. Daar heeft de bobsleebond een trainingscircuit, waar de bobs kunn'en worden uitge test. De conditietraining werd verzorgd door „rem mer" John Drost, die in Utrecht een fitness-centrum heeft. Ook de medische ver zorging stond onder controle. Niets wil het Nederlandse team aan het toeval overla ten. „Natuurlijk willen wij ook met de beste bobbers mee doen in het internationale wereldje, maar wij moeten alles zelf betalen. Deze sport kost ons ongeveer veertig duizend gulden voor de aan schaf van een goede bobslee. En daarbij komen dan de reis- en verblijfkosten voor internationale wedstrijden. Klagen doen we niet. We zijn blij als we door een goe de prestatie in Sarajevo de bobslee-sport kunnen promo ten. Misschien komen er dan sponsors", zegt de eerste man van de Nederlandse twee mansbob. WIL VAN DER PLAS Irene Epple stijlvol in actie tijdens een reuzenslalom. naamde B-licentie aanvroegen en kregen. Een dergelijke li centie biedt de mogelijkheid om privé-sponsors aan te trek ken en toch deel te nemen aan de wereldbeker-wedstrijden. Dat kost echter wel de ama- teurstatus. Illustratie Een illustratie van de bedra gen, die in de (olympische) skisport omgaan, valt te vin den op de Spelen van 1980 in Lake Placid. Toen de Oosten rijker Leonhard Stock tot ie ders verrassing de afdaling won. eiste hij van chef d'equi- pe Kneissl een overwinnings premie van omgerekend onge veer een half miljoen gulden. Kneissl was behalve ploeglei- ook directeur van de firma op wiens ski's Stock zijn gouden medaille won. Aanvankelijk weigerde Kneissl te betalen, maar na enig onderhandelen kreeg Stock een fiks bedrag toegeschoven. Een wassen neus, dat amateu risme en dat weerhoudt Epple en Klammer er dan ook niet van de kassabei flink te laten rinkelen. Beiden hebben nog iets anders gemeen, een uitste kend voorseizoen. Vooral Ire ne Epple's verrichtingen zijn opzienbarend. Men fluistert, dat haar goede prestaties on der meer een gevolg zijn van het feit, dat haar verloving met Sebastian Coe naar de ge schiedenis is verwezen. Zeker is, dat Irene Epple de laatste tijd een stuk zelfbewus ter acteert. Op de afdaling zal zij in Sarajevo het meeste te duchten hebben van de Oos tenrijkse Lea Solkner en op we^JEVO Aanstaan- hetfrijdag moet voor de oifiandse bobsleebond inntt Nederlands Olym- bajj Cofnité een histori- jet da§ worden. Moet, de afgelopen zaterdag it. Bet debuterende duo le S Oostrum/Drost tij- ateneen trainingsrit be- "^jen bij een ongelukje voop olympische baan, Voopij Van Oostrum lijkeaan de nek gewond itielè (zie eerste pagina atstleze bijlage). Vrijdag als alles vanaf van- ert jn de training verder nde: gaat voor het le n in de geschiedenis balije Nederlandse sport ^^tweemansbob over grai^ympische piste den- DE) Met een razende eid en een donde- geweld zullen stuur man Oostrum de Hol- met achter zich ,/Jjer Drost, over de wie-piste, naar de fi- luizen. In de hoop bij atste acht te komen, tas immers de voor in de van het NOC ge- Jdv?V0°r uitzending. Oostrum en John b^die koste wat kost aan 'hij ft wilen komen vrijdag, jen met hun deelneming tblof winterspelen reclame lani voor het bobsleeen. D&sleebond kan nog wel rt fleden gebruiken, want te |le oprichting is het le frest nog niet hoger dan die geweest. De bond is jee naar alle waar- jke|ijkheid de kleinste n %nd van Nederland. ee mvjegon allemaal bij de ;n lische Winterspelen in n hp Innsbruck toen tele- mmentator Frans :hs in zijn comentaar bobsleebeelden uitriep: s Nederlandse jongen :ich geroepen om zich n|i bob naar beneden te Het enthousiasme lenrichs sloeg in de mer over op Job van m, die tot dat moment rt had verpand aan dé ort. Job van Oostrum el iets in de winterse idssport en zocht na nterspelen contact met ihs. Van het een kwam ider. Frans Hennchs, omotor van het vader- ïjshockey, legde on- llijk contacten met de uitse bobsleebond en Oostrum mocht een ..nemen in Winterberg, ivetadje in Hoch Sauer- '^turebank ^oeueef niet alleen bij Job öostrum. De „vacature- Job van Oostrum (links) met het verband om zijn geblesseerde nek en John Drost bij hun licht beschadigde bob na de misser van afgelopen zaterdag in Sarajevo. bank" van Frans Henrichs leverde zestien aanmeldin gen op. Henrichs wist via de Westduitse bond te bewerk stelligen dat alle zestien snel heidsduivels naar Winter berg en Königsee mochten. Na een weekje trainen, op ei gen kosten, want een bond was er nog niet, bleven er een paar durfals over. Uit deze groep zijn Van Oos trum, Geurts en Minjon voortgekomen. Dit trio vormt het huidige Holland 1, 2 en 3. Van Oostrum en Geurts kwamen uit de autosport en durfden de strijd met de Westduitsers aan. Momenteel zijn de Holland 1 en 2 ge duchte tegenstanders van de internationale top. Pas kort voor „Sarajevo" viel het tweede Nederlandse team af. Van Oostrum en remmer John Drost bleven over. Het team wil de uitverkie zing door het NOC volledig waarmaken. Van Oostrum. garagehouder in Utrecht, en Drost, sportschoolhouder in dezelfde stad, hebben voor de Winterspelen hard ge traind in het Zwitserse Sankt Moritz, want ze willen in Sa rajevo ondanks hun onfor tuinlijke uitglijer van zater dag bij de beste acht eindi gen. Onder leiding van de Zwitserse coach Mockli heeft de Holland-1 de laatste dagen keihard getraind. Mockli, die al jaren vraagbaak is voor de Nederlandse bobbers, heeft er alle vertrouwen in. Tiende plaats Van Oostrum en Drost dan ken hun startbewijs voor de Winterspelen aan hun tiende plaats bij de pre-olyrppische JeÜkVJEVO Het alpine-skiën is zonder >1 de olympische wintertak waarop de surregel het meest huichelachtig wordt enterpreteerd. Neem Rosi Mittermaier, die t de76 twee keer goud en één keer zilver in J.d Jjruck veroverde; Hanni Wenzel, die vier janjeleden in Lake Placid dezelfde prestatie J1 j^Üe; Marie Therese Nadig, die in Sapporo n Hjubbele gouden klapper maakte; Ingemar fotiark, die in Lake Placid de prestatie van Frangaise kopieerde ze gingen alle- Dai zwaar door skifirma's gesponsord naar labelen, tijdens welke zij zovele triomfen :en. Van Irene Epple en Franz Klammer mag iets dergelijks in Sarajevo worden verwacht. De Westduitse en de Oostenrij ker kunnen' volop profiteren van de olympische hypocrisie. Hun twee voornaamste con currenten immers mogen in de Joegoslavische stad geen acte de présence geven. Hanni Wenzel en Ingemar Stenmark, de „goudhaantjes" van Lake Placid en beiden bezig aan een zeer sterk seizoen, zijn door de Internationale Ski Federatie (FIS) tot prof verklaard en kunnen daarom niet deelne men aan de Spelen. Waarmee het gehuichel rond de amateurstatus, het olympi sche toegangsbewijs, weer eens extra wordt benadrukt. Ieder een weet immers, dat de mees te ski-toppers die in Sarajevo in actie komen nauwelijks pure liefhebbers zijn. Niet voor niets is het vaak gênant om te zien in wat voor bochten zich de winnaars van een we reldbeker-wedstrijd draaien om het merk van de ski's waarop zij deze prestatie le verden op de foto te krijgen. Irene Epple en Franz Klam mer verdienen schatten geld aan hun sport, men kan beter zeggen, beroep. Maar het ge beurt allemaal in het duister, in tegenstelling tot de handel wijze van Wenzel en Sten mark, die bij de FIS een zoge- Franz Klammer maakt een soepele wending in een reuzenslalom. haar favoriete reuzenslalom van de Zwitserse Erika Hess. Hanni Wenzels zusje Petra is één van de voornaamste gega digden voor het goud op de slalom. Ereschavot Bij de herenslalom zou ook wel eens een Wenzel op de hoogste trede van het erescha vot kunnen staan. Andreas Wenzel krijgt in Sarajevo ech ter onder anderen te maken met de momenteel in uitste kende vorm verkerende loka le favoriet Boj Krizaj. Op de reuzenslalom telt de Joego slaaf minder mee, daarop lig gen weer kansen voor Wenzel, de Zwitser Pirmin Zurbriggen, of de Oostenrijker Enn. Het meest spectaculaire nummer, de afdaling, is tevens het ope ningsnummer voor de alpine skiërs op de 14e Olympische Winterspelen Met Urs Raber, Steve Podborski, Phil en Steve Mahre en Erwin Resch in de waarschijnlijke hoofdrollen En natuurlijk Franz Klammer. Het zal niemand hoeven te verbazen wanneer Kaiser Franz", inmiddels de dertig gepasseerd, zich tot vorst van de afdaling zal laten kronen Zoals hij in de s^fzoenen '77 en '78 deed. Klammer zou dan de opvolger zijn van zijn landge noot Leonhard Stock en dus zou dan weer een Oostenrijker als olympisch afdalingskampi oen worden gehuldigd. Het geen ook weer niet zo be vreemdend is, want in dat land wordt het meeste geld in het skiën gestopt. Goudhaantje Franz Klammer zal het niet kunnen ontkennen. OUDSTE DEELNEMER BIJ BOBSLEEËN CARL-ERIK ERIKSSON (53): Drie jaar ervoor stelde zijn eerste vrouw hem voor de keuze „De sport of ik". Ze was het spuugzat constant de twee de viool te moeten spelen Eriksson hoorde het ultima tum aan, nam de kwestie in overweging en koos voor de sport. Het paar ging uit elkaar en Eriksson hertrouwde enkele jaren later. Met een vrouw, die even verzot is op de bobslee- sport en die er veel, zo niet al les voor over heeft haar man tijdens de wedstrijden bij te staan. Vakantie is er slechts mondjesmaat bij. Eenmaal per jaar gaat het echtpaar Eriksson een weekje zonnen in Tenerife op de Canarische Eilanden Zijn hobby kost Eriksson han denvol geld. Zelf heeft hij uit gerekend. dat hij per jaar aan reizen, trainingen, wedstrijden en materiaal ongeveer 90.000 gulden kwijt is. Hii heeft het er graag voor over, al vindt hij dat de romantiek uit zijn sport is verdwenen. „Vroeger won de beste piloot. Nu degene met het beste materiaal". Nostal gisch haalt hij herinneringen op aan de in zijn ogen allerbes te stuurman aller tijden, de Zwitser Erich Scharer „Zo eentje komt er nooit meer. Hij is al een legende in zijn le ven". Respect heeft hij ook voor de Italiaan Eugenio Mon ti, die in de jaren vijftig drie maal achtereen olympisch goud behaalde in de twee mansbob. Verafgoden De nostalgische herinneringen worden abrupt afgebroken Scharer, zijn grote voorbeeld, is één van zijn concurrenten in Sarajevo. „Ik vind het een eer mijn krachten met hem te mo gen meten, maar verafgoden doe ik hem zeker niet". Terwijl Eriksson zich in Joe goslavië op zijn sport concen treert, neemt zijn zoon de za ken waar op de 75 hectare gro te boerderij. Eriksson, wiens vader bij de marine in dienst was, trok als jonge kerel naar de zee. werkte daarna als bouwkundig ingenieur en nam in 1959 de boerderij, die sedert de achttiende eeuw tot het fa miliebezit behoorde, over. Het landgoed ligt dicht in de buurt van het vakantieverblijf van de Zweedse koningin Syl via. Eriksson beroemt zich er op dat hij al een keer een ko ninklijke invitatie heeft ont vangen. Na de Spelen gaat hij opnieuw op bezoek bij zijn buurvrouw, als zij de Zweedse olympische afvaardiging ont vangt. „Misschien wordt dat wel het moment dat ik besluit te stoppen", mijmert Eriksson, „maar zeker weten doe ik het niet". SARAJEVO Zevenen twintig jaar geleden kwam Carl-Erik Eriksson toevallig in aanraking met bobsleeën. Als fervent sporter was de Zweed in Garmisch-Partenkirchen op skivakantie toen een lid van de Zweedse vier mansbob geblesseerd uit viel. Het team zocht naar een vervanger en Eriks son vond het wel een leu ke uitdaging. Met de onaf scheidelijke sigaar in de zak stapte hij in voor een proefrit. Verslaafd kwam hij er uit. De snelheidsmaniak had de sport gevonden die hem op het lijf geschreven was. Nu, in 1984, wordt Eriksson met zijn 53 jaar de oudste sportman op de Olympische Winterspelen in Sarajevo. Bovendien wordt hij de eerste sportman, die ac tief is aan zes opeenvolgende Winterspelen heeft deelgeno men. Waar toeval niet toe kan leiden. In zijn lange loopbaan als bobslee-piloot heeft Eriksson een opmerkelijke toewijding getoond. Zijn sport leverde hem een gestrand huwelijk op en kost hem een kleine 90.000 gulden per jaar. Toch heeft hij er nooit één moment aan ge dacht zijn passie te laten schie ten. Pas na Sarajevo over weegt Jiij te stoppen, maar he lemaal overtuigd is hij nog niet. Zijn besluit staat pas voor drie kwart vast. De besnorde Eriksson heeft zich met zijn partner degelijk voorbereid op de wedstrijden in de tweemansbob in Saraje vo. Dagelijks was hij te vinden op zijn boerderij bij het meer van Maelaren, vlak bij Stock holm. waar hij zijn eigen trai- ningsbaan heeft gebouwd. Olympisch eremetaal won hij nog nooit, al was hij er vier jaar geleden in Lake Placid dicht bij. Na drie omlopen lag hij op de vierde plaats De be slissing moest in de laatste race vallen. Tot het uiterste geconcentreerd leek Eriksson de missie met brons te voltooi en. Vlak voor de finish van de laatste seance maakte hij een minieme stuurfout met als ge volg dat zijn slee uit de baan vloog. Weg eremetaal. Sport of ik Het feit dat Eriksson in Lake Placid aan de start verscheen, vormde al het bewijs van zijn verslaving aan het bobben. Carl-Erik Eriksson, bijgenaamd de reus. is in Sarajevo de oudste olympische deelnemer met zijn 53 jaar. Hij zal onder meer tegenstander zijn van het Nederlandse duo Van Oost rum/Drost.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15