W Publiek dient slechts als decor hietende Dlaris ook eer present Gaetan Boucher eindelijk slag slaan gas' -■ MAANDAG 6 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 1 iarajevo j ,JEVO Op 18 mei 1978 droeg het In- iionaal Olympisch Comité in Athene de isatie voor de Olympische Spelen van op aan Los Angeles (zomersporten) en ivo (wintersporten). Die avond vierden Griekse hoofdstad de Amerikanen groot met veel whisky en champagne. De Joe- 'en begonnen aan hun eerste werkver- |yng met een flesje eigen landwijn erbij, ffcaatigheid en bescheidenheid moesten **°:ootste sportevenement in de geschiede- Joegoslavië kenmerken in plaats van ;isme. Op het moment van de toewijzing er in Sarajevo een verouderde ijshal en r verder een mooie natuur. voor de officiële ope- ümende woensdag) van ertiende Olympische (pelen heeft het organi- iité in de hoofdstad republiek Bosnië en Iwina 403 miljoen gul- fivesteerd in gebouwen nisatie. Dat is 95 mil- ïlden minder dan in instantie was begroot, irme meevaller was de van de Amerikaanse op de internationale Zes jaar geleden gingen geen twintig Joegosla- linars uit een dollar, te- rdig meer dan vijfen- w otste deel van de kos- de Winterspelen komt iit de verkoop van de (rechten. De Ameri- televisiemaatschappij iekende een contract )8 miljoen gulden. In- bekend geworden dat kke winst maakt op die hng, want één minuut' kost meer dan een Ipp gulden. In West-Euro- |1P den de sportreportages ■f^jjevo niet onderbroken Iblameboodschappen, de M estations betalen samen <v -;k slechts een schijntje IC: dertien miljoen gul- NOS betaalt een deel i en mag daarvoor vijf- dtig uur Winterspelen scherm brengen. >n 06 klaar ook minder gei'nves- te worden, omdat de amheden uitstekend Nooit eerder was &esche stad zo vroeg e" 'oor de start als Saraje- „record" werd met bij- n jaar verbroken. Juan utgef) Samaranch, de voor- 1 Iran het Internationaal alistlsch Comité, kwam vo- iviëgek maandag aan en <baaieen maar uit dat alles 1 %ldig was, hoewel er in voeij geen vlok sneeuw te -n- en was. Dat is uniek 'oorjnd januari in het hart daal Balkan. Op de hoger tersfi accommodaties in Ja- het I ,wT /-'f ri t. i Op deze schaatspiste zou het eventuele Nederlandse succes moeten worden geboekt tijdens de Winterspe len. Op deze besneeuwde bomenhelling op de Igmanberg liggen de twee schansen, waar op 's werelds beste skispringers naar goud gaan dingen. De schansen liggen zo'n dertig kilometer buiten Sarajevo. horina, Bjelasnfca, Trashavica, Skanderije, Zetra en Igman lag de afgelopen week wel sneeuw. Het enthousiasme van Samaranch was gebaseerd op de aanblik van de nieuwe ijs hal, een pronkstuk aan archi tectuur, ter waarde van negen tig miljoen gulden. Deson danks kosten deze Spelen aan zienlijk minder dan die van Lake Placid '78 (535 miljoen) en zelfs dan die van Innsbruck '74 (440 miljoen). 50 miljoen ontbreekt In totaal dekten de Joegoslavi sche organisatoren met een be drag van ruim 350 miljoen gul den het grootste deel van de kosten door de verkoop van televisierechten en sponsoring. Bij de officiële opening op 8 februari ontbreken nog onge veer vijftig miljoen gulden. Aan spontane giften kwam in tussen twee miljoen binnen. Een olympische loterij was goed voor zes miljoen gulden. Voor het gat in de begroting, waar nog onvoorziene kosten bijkomen, draait de Joegosla vische bevolking op. In de re publiek Bosnië en Herzegowi- na wordt gedurende vijf jaar extra belasting geheven. Daar voor in ruil krijgt het volk de beschikking over nieuwe stra ten, skigebieden, recreatiemo gelijkheden en nieuwe sta dions, die veel geld hebben ge kost. De bobsleebaan van twintig miljoen blijft waar schijnlijk nutteloos liggen, om dat de elektriciteitsvoorziening na de Spelen veel te kostbaar zal blijken. Het Joegoslavische volk loopt overigens niet zo warm voor deze Winterspelen. Van de ze venhonderdduizend beschik bare toegangskaarten voor de verschillende evenementen zijn er nog geen tweehonderd duizend verkocht. De prijzen zijn dan ook behoorlijk opge voerd. Voor de openingscere monie moet voor een beetje behoorlijke plaats honderdvijf tig gulden neergeteld worden. Alle prijzen voor eten, drinken en slapen werden voor de olympische periode met min stens vijftig procent opge schroefd. De interesse uit het buitenland bleek geringer dan verwacht. Er was op zestigdui zend vreemdelingen gerekend, een week voor het begin had amper de helft een reis ge boekt. Deze Olympische Spelen zijn dan ook niet voor de toeschou wer. De kijker op de tribunes dient alleen nog als decor. De Spelen worden tegenwoordig voor de televisie gehouden. Niet in goud Was de televisie met zijn kapi taal er niet, de Spelen zouden eenvoudig niet meer gehouden (kunnen) worden. De Spelen zijn er ook nog wel voor de sporter Een olympische titel is ook na de huldiging goud waard. Misschien behoort een van de dertien Nederlanders tot de gouddelvers. Het organisatiecomité in Sara jevo denkt niet in goud, maar wel in geld. Er wordt op de kleintjes gelet. Een uitspraak van voorzitter Branko Mikulic luidde: „Wij willen de wereld niet fascineren met luxe en technische perfectie. We wil len de Spelen organiseren voor mens, sport en jeugd". De voornaamste bedoeling is Sa rajevo via de Olympische Winterspelen aan te prijzen als nieuw oord voor de winter sport. In 1968 werd dat idee geboren toen een rijkscommis sie voor economische samen werking en ontwikkeling ont dekte, dat op een hoogte boven duizend meter in het gebergte rond Sarajevo op een opper vlakte van 2800 vierkante ki lometer wintersportplaatsen konden worden zestigduizend beoefena- De Winterspelen waren een investering op lange termijn van Joegoslavië, met een staatsschuld van zeventig mil jard gulden het armste land van Europa. De Olympische Spelen werden toegewezen aan een land dat praktisch failliet is. Nijvere werkers hielden de begroting voor de organisatie met een record aantal deelnemende landen van negenenveertig binnen de perken. De Spelen moeten de wereld enthousiast maken voor de ontwikkeling van het toerisme in de winter. Het land heeft de buitenlandse va luta dringend nodig. De we reldbank hielp mee met twee honderd miljoen gulden voor een milieubeschermingspro gramma. Een deel daarvan kon niet uitgevoerd worden. De sportwereld heeft zich in elk geval voorbereid op top sport in vervuilde lucht. Of dat wel of niet belangrijk is bij deze Spelen? De omstandighe den zijn in elk geval voor ie dereen gelijk. ters, de 1 hi^y Drac| i bel Dmst G^evo De Neder- Wim Mulder is bij- zo nerveus als Hil- an der Duim, Yep tr, Ria Visser, Frits Robert Vunderink nne van Gennip als /er de Winterspelen rajevo praat. Ook luider moet in Joe- baeljë een topprestatie W01h. De 54-jarige nota- "^njt het Overijsselse ^eslcT1 *s namelijk starter selvi schaatswedstrijden ge\Jkan dus ook falen. rooi[ •elgftionaal starter zijn is bet niet gemakkelijk. Ook j spfter kan fouten maken. wejik iets te lang tussen hgïimando en het start- Jan komt de schaatser, 7gni heel seizoen keihard jetraind, in de proble- 'P lén valse start kan zijn en, verpesten. Ik ben me ^°°te verantwoordelijkheid 1. n bewust", aldus de top- wajuit Nederland, op (ulder heeft een jaren- Ze hearing. De „schietende lis Lwas driemaal in Gre- laaifwee keer „schoot" hij ek^ (junioren en sprin- sekr Franse winter- zevjdje en eenmaal de Jsche Winterspelen. a"®jwas hij starter bij het _,er Irint in Milwaukee, de av!sche Winterspelen in nisjlacid en twee weken nerj was hij ook actief bij e Iropese kampioenschap Eigenaardigheden Wim Mulder vreest de top sport niet. Hij kent de eigen aardigheden van de meeste rij ders en rijdsters. Dat stelt hem gerust. „Iedere deelnemer 'heeft zijn eigenaardigheden en bijzonderheden. Er zijn rijders, die in zichzelf praten en dat onbewust doen, maar er zijn ook rijders die dat expres doen om de tegenstander uit de con centratie te halen. Kees Ver kerk was zo'n rijder. Keessie schepte er een genoegen in om zijn tegenstander te overdon deren. Als starter moet je op deze zaken letten". Wim Mulder, vooral in het buitenland een veel gevraagde docent, heeft maar één zorg: uniformiteit bij het wegschie ten van de deelnemers. „In Sarajevo zijn drie starters, de Oostduitser Rudiger Pape, de Westduitser Beek en ik. Met de collega's zullen we afspra ken moeten maken. Vooral omdat het geen toernooi is. Elke dag is er een afstand, of voor de dames of voor de he ren. De rijders krijgen dus de ene dag met mij te maken en de andere dag met Pape of Beek. De rijders moeten weten waar ze aan toe zijn". Bijzonder verheugd Wim Mulder was bijzonder verheugd toen hij vorig jaar een uitnodiging van het Joego- slavisch Olympisch Comité en de ISU kreeg om starter te zijn bij de wereldkampioenschap- Starter Wim Mulder kan inmiddels bogen op een grote internationale ervaring. Hij is in Sarajevo een van de drie starters. pen junioren in Sarajevo. Toen heeft hij proef kunnen draaien op de olympische ijspiste en met de elektronische tijdwaar neming. „De Winterspelen in Sarajevo beloven iets moois te worden. Die mensen hebben er alles aan gedaan om er iets van te maken De Joegoslaven zijn enthousiast over de Winter spelen en over de internatio nale sportcontacten. Ik ben er van overtuigd dat Sarajevo een succes zal worden", aldus Wim Mulder. De enige wat minder plezieri ge ervaring die Mulder in zijn loopbaan heeft meegemaakt betrof zijn startpistool. „Bij mijn aankomst in Moskou, op doorreis naar het EK dames in Alma Ata, werd mijn startpis tool met 250 kogeltjes in beslag genomen. Terwijl ik ver van tevoren mijn komst had ge meld. Bovendien was de Rus sische schaatsbond op de hoog te van mijn komst. Het pistool werd in beslag genomen en ik werd bijna drie uur verhoord. Dat zijn minder prettige erva ringen. Iets dergelijks heb ik vorig jaar bij het WK junioren in Sarajevo meegemaakt. Bij mijn aankomst in Zagreb werd mijn koffer, waarin het start materiaal zat, grondig onder zocht en doorgelicht. Het op onthoud was minder lang, maar ik zat toch ruim een half uur met een politie-agent naast me in een speciale ka mer". Wim Mulder, inmiddels gear riveerd in Sarajevo, zal er met niet minder enthousiasme het pistool om hanteren de ko mende periode. WIL VAN DER PLAS SARAJEVO De 25-jari- ge Canadese schaatser Gaetan Boucher is er van overtuigd, dat hij bij de Olympische Winterspelen van Sarajevo eindelijk de grote slag zal slaan. De laatste jaren kwam hij steeds net naast de hoog ste tree van het ereplat- form terecht. „Ik ben mo menteel in de vorm van mijn leven", verklaarde de Frans-Canadees zijn grote zelfvertrouwen. „Ik reken op twee gouden medailles. Op de 1000 en 1500 meter". De economie-student (marke ting) uit Montreal heeft in het verleden de naam verworven van „eeuwige tweede", nadat hij zich bij de wereldkampi oenschappen sprint in 1979 (Inzeil), 1980 (West Allis) en 1982 (Alkmaar) „slechts" met zilver tevreden moest stellen. Vier jaar geleden in Lake Pla cid trof de 1,71 meter grote en 73 kilo zware Boucher superat leet Eric Heiden tegenover zich. De Amerikaan nam de vijf te verdienen gouden me dailles mee naar huis en voor rassprinter Boucher bleef an dermaal slechts zilver over op de 1000 meter. Opmerkelijker Echter in de aanloop naar Sa rajevo verbaasde Boucher de concurrentie door de 1000 me ter op de natuurijsbaan van Davos af te leggen in 1 minuut 13,27 seconden. Zeven dagen later baarde hij opnieuw op zien door tijdens de laatste test voor de Olympische Spelen in Inzeil 1.14,81 te laten noteren op deze afstand. Een verrich ting, die gezien de omstandig heden nog hoger dient te wor den ingeschat. Bij wisselende weers- en baanomstandighe- den gaf het verschil met de te genstanders de prestatie name lijk meer reliëf dan de „kale tijd". In Inzeil was een gere nommeerd sprinter als wereld kampioen Akira Kuroiwa uit Japan 1,30 seconde langzamer. Ook op de 1500 meter was Boucher vorig weekeinde in 1.56,20 onnavolgbaar. Des te opmerkelijker, omdat in Canada geen kunstijsbaan is te vinden en de schaatsers zich met een ijshockeypiste moeten behelpen of moeten wachten op berijdbaar natuurijs. Gae tan Boucher dankt zijn snel heid voor een belangrijk deel dan ook aan het short-track, op welk onderdeel van de schaatssport hij als één van 's werelds grootste specialisten geldt. In de winter verplaatst de Canadese schaatsselectie het werkterrein noodgedwon gen naar Europa. Dit seizoen heeft de nationale ijssport- bond, doorgaans slechts geïnte resseerd in ijshockey, zelfs 45.000 gulden per schaatser - de ploeg bestaat uit vijf heren en twee dames - uitgetrokken voor deze Europese toernee. Bij de Spelen van Sarajevo verwacht Boucher, die sinds vorig jaar is verloofd met schaatsster Karin Fliege uit Inzeil, op zijn favoriete afstan den slechts daadwerkelijke te genstand van de Russen Pe- gov, Danilin en Klebnikov. Hun supertijden, gereden op de hooggelegen Medeo-baan in Alma Ata zullen daar niet vreemd aan zijn. Boucher, die ook nog een begenadigd wiel renner is en kampioen van Quebec, hoopt als afsluiting van het schaatsseizoen op de Aziatische wonderhaan, die hij slechts kent van horen zeggen, enkele recordpogingen te mo gen doen. „In Sarajevo zal ik de Sovjets vragen of ik in maart welkom ben in Alma Ata. Daar te rijden is al jaren mijn grote wens"

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13