Verschillende materialen voor gedenkstenen mag Bewoners blijven liever bij Warmond GeidóaQowumt ^Zoeterwoude weigert uitbreiding woonwagenkamp Rijnstraat veiliger voor voetgangers De Werkwijzer officieel van start ammmjimiim Poelmeer heeft nu bewaakte stalling „EIDEN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 PAGINA 5 cheepstimmerbedrijf |n Katwijk failliet KATWIJK Het scheepstimmerbedrijf van de gebroeders Taat pan de Prins Hendrikkade in Katwiik is vandaag dichtgegaan. Gisteren heeft de rechtbank het faillissement van het bedrijf, pat ook een houthal omvat, uitgesproken. Hierdoor zijn elf per- toneelsleden op straat komen te staan. birecteur N. Taat verklaart desgevraagd dat een gebrek aan or- Hers de directe oorzaak is van de slechte gang van zaken. Taat getimmerde nogal wat schepen voor de firma Zwitser uit Kat wijk aan de Rijn, maar dit bedrijf moest ook een aantal maan- jen geleden de poorten sluiten. De orders van Taat gingen zoda- fiig naar beneden dat de banken geen geld meer wilden gevert. Het in Katwijk gevestigde bedrijf van de Gebroeders Taat, geldt fis een van de bekendste familiebedrijven van deze badplaats, flet ging in 1917 van start en nu, 167 jaar laten, kan het het niet neer bolwerken. De slechte economie en daardoor het gebrek kan werk in de scheepsbouw zijn daar de oorzaak van. RIO heeft duizend leerlingen LEIDERDORP Het Rijn- lands Instituut voor Onderne mersonderwijs (RIO) in Lei derdorp verwelkomde deze week de 1000ste leerling, de Alphenaar Martin Willemse. Daarmee heeft de school in zestien jaar tijd een flinke groei doorgemaakt. In 1968 werd begonnen met 38 leerlin gen. Het huidige gebouw aan de Leidsedreef 4 is inmiddels alweer te klein geworden. Dit jaar wordt begonnen aan een uitbreiding van het schoolge bouw om alle 1000 leerlingen goed plaats te kunnen bieden. Stroomkabel gestolen LEIDERDORP Dieven hebben giste ren ongeveer 900 kilo sterstroomdraad gesto len uit een loods op het terrein van de touwfabriek aan de Zijldijk in Leiderdorp. Het betrof een loods van de firma MEVO. Het kettingslot werd geforceerd en de has pel draad werd naar buiten gerold. De ster- stroomdraad heeft een waarde van ongeveer 10.000 gulden. Klaverweide vol energie ZOETERWOUDE De Klaverwei- deschool aan de Westeindseweg in Zoeterwoude-dorp sluit vanavond het project Energie in en om het huis af. De jongens en meisjes van de kleuter- en lagere school zijn de af gelopen weken intensief bezig ge weest met het project. Er komt zelfs een aparte schoolkrant uit die aan het onderwerp energie is gewijd. Overigens was de start van het pro ject heel bijzonder. De verwarming van de school ging uit en ook alle lichten werden gedoofd om de kin deren „aan den lijve te laten onder vinden" wat de directe gevolgen zijn als er geen energie is. De activiteiten in het kader van de afsluiting van het project worden van half zes tot acht uur gehouden. Aanrijding door alcoholgebruik VOORSCHOTEN Een 19-jarige Noordwijker en zijn even oude vriendin uit Noordwijk zijn vannacht gewond geraakt bij een aanrijding. De Noordwijker reed in zijn auto op de Raad huislaan en verleende geen voorrang aan een 39-jarige inwoonster van Voorschoten, die in een bestelbusje op de Koningin Julianalaan reed in de richting Leiden. De personenauto trof het busje in de linkerflank. De twee Noordwijkers zijn overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De bestuurder reed onder invloed en hem is daar gelijk een bloedproef afgenomen. Hij liep verwondingen in het gelaat op. Zijn passagier werd gewond aan handen en gelaat en werd voor nader on derzoek opgenomen. De Voorschotense bleef ongedeerd. Beide auto's werden flink bescha digd. /OORSCHOTEN De »eheersverordening be graafplaats Rosenburgh in (oorschoten wordt aange tast. De belangrijkste ver- !ndering is meer vrijheid (i gedenkstenen. Voor-- [een moest dat van na- Uursteen zijn gemaakt, fiaar volgens de nieuwe •erordening mogen ook ndere materialen worden ;ebruikt. n de nieuwe verordening iaat ook het keldergraf ver geld. Er zijn reeds enkele feldergraven in gebruik, paar het was nog niet opge- omen in de verordening, be oude verordening stamt uit 1963 en toen werden nog tal van regels opgesteld voor deze enige, openbare be graafplaats. De raadscommis sie voor openbare werken kon gisteravond akkoord gaan met de wijzigingen. Hoewel bij de inrichting van de begraafplaats in 1963 erop was gerekend dat de gehele begraafplaats nu vol zou zijn, is nog niet de helft in ge bruik. Dat zou onder meer komen door een veranderd inzicht omtrent crematie. De gladheidsbestrijding heeft de gemeente Voorschoten tot nu toe 70 ton mengsel van zand en zout gekost. De ver spreiding ervan kostte 630 manuren. De klacht dat de Voorstraat minder schoon was gehouden, werd weer legd door de direkteur open bare werken. In de Voor straat mag namelijk niet met zout worden gestrooid, omdat dit de dood van de eeuwen oude lindebomen kan bete kenen. Tijdens de raadscommissie- vergadering kwam ook het jaarlijkse aantal reparatie werkzaamheden aan de orde. Dat zijn er zo'n vierduizend. In een brief beklaagt een Voorschotenaar zich erover al meer dan een jaar op een antwoord te wachten van de het gemeentelijk woningbe drijf. Wethouder J. van Leeuwen bestreed deze klacht door op te merken dat een negatief antwoord soms door de bewoner wordt ge zien als geen antwoord. Vol gens Van Leeuwen is de ge meente Voorschoten een goede huisbaas, want de raad krijgt zelden klachten. De huidige Badhuisstraat, de Sophiakade en de Antonie van Leeuwenhoekkade (west) worden omgedoopt in een en dezelfde straat, name lijk Badhuiskade. In de loop der tijden zijn deze drie stra ten aaneen gegroeid. Door renovatiewerkzaamheden staat een deel van de wonin gen tijdelijk leeg, zodat het tijdstip van een naamsveran dering momenteel gunstig is. JOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Zoeter- roude is niet van plan gehoor t geven aan een artikel in het Voorontwerp woonwagen- Ban 1985-1990" als het gaat m het realiseren van extra landplaatsen voor woonwa- »ns zodra woonwagenkinde- jen de leeftijd van 18 jaar heb- len bereikt. Dat schrijven bur gmeester en wethouders in fcn reactie op het vooront- "»rp aan het college van Ge deputeerde Staten. Uit het betreffende artikel kan worden opgemaakt dat de-ge meentebesturen de verplich ting hebben het eigen kampje uit te breiden als de leeftijden van de woonwagenkinderen daartoe aanleiding geven. Het gemeentebestuur van Zoeter- woude constateert dat in de re gio Leiden nog slechts twee gemeenten (te weten Leider dorp en Zoeterwoude) aan de verplichting tot aanleg van een woonwagenkampje heb ben voldaan. Zoeterwoude stelt dat, zolang andere gemeenten in de regio niet aan hun verplichting tot aanleg van een eigen woonwa genkamp hebben voldaan, men zeker niet bereid is het kampje aan het Molenpad (met plaats voor drie woonwagens, red.) uit te breiden. Als in de toekomst zich nog eens de situ atie voordoet waarin alle ge meenten een eigen kampje hebben, zal uitbreiding ten be hoeve van kinderen van woonwagenbewoners gekop peld dienen te worden aan de mogelijkheden voor sociale woningbouw. Toewijzing, aldus burgemees ter en wethouders van Zoeter woude, zal in dat geval plaats vinden aan de hand van de in de gemeente Zoeterwoude ge bruikelijke criteria met be trekking tot leeftijd enz., zoals die ook voor woningbehoeven- den gelden. Tenslotte vraagt het gemeen tebestuur zich af of in het ont- werp-woonwagenplan in vol doende mate rekening is ge houden met de wat oudere woonwagenbewoners. Het col lege heeft namelijk de indruk, dat de bejaarde woonwagenbe woners geen of in ieder geval in mindere mate gebruik zul len maken van bestaande be jaardencentra. KATWIJK Om het oversteken van de Rijnstraat voor met name de bewoners van Schutterswei en omgeving veiliger te ma ken zal in het midden van deze drukke weg een middenberm worden aange bracht. Hierdoor wordt de oversteek met meer dan de helft verkort, terwijl ook het uitzicht op het verkeer dat uit het zuiden van de Rijnstraat komt, wordt verbeterd. Met dit advies gaat de gemeente voorbij aan de wens van een groep buurtbewoners die de oversteekplaats graag met verkeers lichten beveiligd zou zien. Het maken van een middenberm is niet alleen veel goedkoper, maar volgens de gemeente ook veiliger. De raads commissie voor ruimtelij ke ordening, grondbedrijf en openbare werken ging gistermiddag met deze be slissing akkoord. Het oversteken van de Rijn straat ter hoogte van de Ach terweg is al langere tijd een bron van zorg voor bewoners van de kinderrijke wijk Schut terswei en de omliggende stra ten. Die ongerustheid kwam onlangs tot uitdrukking in een brief aan het college van b en w waarin een met handteke ningen ondersteund verzoek om een verkeerslichteninstal latie werd gedaan. Ook werd er aandacht aan deze proble matiek besteed door Veilig Verkeer Nederland en de Wil lem van Veenschool. Mevrouw Gehner overhandigt de map aan de heer F.G.E. van Haersma Buma, voor zitter van de stichting „De Werkwijzer". LEIDERDORP Met de overhandiging van de vacatu remap gaf wethouder me vrouw I. J. Gehner-Ellenber- ger (VVD) gisteren het officië le startsein voor de Stichting „De Werkwijzer". De over handiging vond plaats in de voormalige kleuterschool 't Kwetternest aan het Kwik staartplein waar de stichting gehuisvest is. Sinds vorig jaar oktober heeft de stichting de uitvoering van plaatselijke activiteiten voor mensen zonder werk van de gemeente overgenomen. Me vrouw Gehner wees in een toespraak op de maatschappe lijke betekenis van het vrijwil ligerswerk en de positieve werking die er vanuit gaat op degenen die op zoek zijn naar betaald werk. Zij prees dege nen die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. De korte geschiedenis van het vrijwilligerswerk in Leider dorp heeft aangetoond dat er een redelijke doorstroming is van onbetaald werk naar be taald werk. De stichting „De Werkwijzer" heeft inmiddels 25 contracten afgesloten voor vrijwilligerswerk. De vacatu remap bevat op dit moment 38 banen. De enquete die de stichting onder 350 personen zonder baan in Leiderdorp heeft gehouden heeft 90 reac ties opgeleverd. Zestig van hen gaan cursussen volgen die worden georganiseerd door de Leiderdorpse afdeling van K O. Dertig blijken belangstel- Het gemeentebestuur van Lei derdorp, aldus mevrouw Ge hner, wil ook op langere ter mijn wat aan de werkgelegen heid doen. Er wordt gewerkt aan een beleidsnota op dit ge bied waarmee een toezegging aan de gemeenteraad wordt ingelost. Inmiddels is ook een ambtelijke werkgroep ge vormd onder voorzitterschap van wethouder J. Bezemer die economische zaken in zijn por tefeuille heeft. De werkgroep streeft er naar in overleg met de plaatselijke ondernemers de werkgelegenheid van Leider- dorpse inwoners te bevorde ren. De politie heeft echter ver klaard geen voorstander te zijn van het plaatsen van ver keerslichten. Het aantal voet gangers dat de oversteek van de Rijnstraat op dit punt maakt is zo klein dat volgens landelijke normen niet tot het aanleggen van een dergelijke beveiliging kan worden over gegaan. De achterliggende ge dachte is ook dat automobilis ten deze voorzieningen op minder drukke punten mas saal negeren waardoor voor de voetganger, die zich veiliger waant en minder oplet, nog veel gevaarlijker situaties ont staan. Vooral ook omdat de bocht die de Rijnstraat ter hoogte van de Achterweg maakt het zicht voor overstekende voetgan gers en fietsers belemmert is door de deskundigen gezocht naar een mogelijkheid waarbij de oversteeklengte wordt ver kort. Een middenberm, die te vens de snelheid van het auto verkeer afremt, wordt hier voor als een goede oplossing gezien. k in ding 7rote hout Wethouder Van Hazel opent de bewaakte fietsenstalling. kEGSTGEEST Met ingang jan deze week kunnen fiet- ^nde bezoekers van zwembad joelmeer aan de Warmonder- )eg in Oegstgeest zich er voor fen luttel bedrag van verzeke- en dat hun fiets er nog staat |s zij uitgezwommen zijn. Gis- krmorgen is namelijk de be- raakte fietsenstalling, voorlo- ig ondergebracht in de garde- J»be van het openluchtzwem bad, in gebruik genomen, wethouder Van Hazel was gis- jren de eerste die zijn fiets jjwam stallen. Door middel an het stuklopen van een fertonnen bord met de tekst Bewaakte Fietsenstalling" gaf Ij het gebeuren een officieel Ktje. De fietsenstalling is een litiatief in het kader van het •ijwilligerswerk voor werklo- n van de Stichting Jeugd- en ingerenwerk Oegstgeest. De 1JO begeleidt het project, de imeente Oegstgeest stelde de limte beschikbaar en gaf een artsubsidie van 500 gulden, anleiding waren de vele etsdiefstallen, met name op drukke openingsuren- van it zwembad. xpenment vVoorlopig is de stalling nog eni n exPer'ment. „Op dit mo- 3 ent kun je alleen nog op de ukke uren terecht in de fiet- nstalling", vertelt de heer ambtenaar voor sportza ken in Oegstgeest. „Als het goed loopt, wordt het aantal uren uitgebreid. Na een paar maanden bekijken we of het echt een succes is geworden, en dan gaan we wellicht in de zomer door. Dan kan de gar derobe van het openlucht zwembad uiteraard niet meer gebruikt worden en zal er iets anders moeten komen. We denken aan het afzetten van een stuk parkeerterrein met hekken", aldus Mens. De heren De Bruin en Herrera bewaken de fietsenstalling vanuit de kassa van het zwem bad. Beiden werken met be houd van uitkering en verdie nen er verder vrijwel niets aan. De twee fietsoppassers verrichten ook kleine werk zaamheden tegen vergoeding, zoals het plakken van een band, maar het is niet de be doeling dat ze de plaatselijke rijwielherstellers concurrentie gaan aandoen. De stalling is momenteel op maandag van half negen tot twaalf uur open, op dinsdag en donderdag van acht uur tot half tien, op woensdag van half tien tot twaalf uur en van een uur tot half vijf, op vrijdag van half tien tot half elf en op zondag van twee uur tot half vijf. De stallingskosten bedra gen 50 cent voor een kinder fiets. 75 cent voor een grote fiets en één gulden voor een bromfiets. GRENSWIJZIGING ALKEMADE EN WARMOND OMSTREDEN ZAAK ALKEMADE/WAR MOND De gemeente grenzen van Alkemade met Rijnsaterwoude, Woubrugge, Leimuiden en Haarlemmermeer be staan uit natuurlijke bar rières in de vorm van wa ter. Alleen de grens met Warmond is, in de ogen van de Alkemadese ge meenteraad, een onlogi sche lijn dwars door het weiland. Grenscorrecties met deze gemeente zou den dan ook volgens Al kemade noodzakelijk zijn. Alkemade vindt onder andere dat de grens met Warmond niet op de oever van Kaagei land moet liggen, maar een paar meter verderop in het water. Als de eilandbewoners nu bijvoorbeeld een steiger willen bouwen, of de oever verstevigen, zitten ze over de gemeentegrens en hebben plotseling met de gemeente Warmond te maken. Het Warmondse gebied nabij Ze venhuizen en het Vennemeer (Zweilander- en Boterhuispol- der) is over land niet eens vanuit Warmond te bereiken. Het betrokken gebied (op sommige plaatsen niet breder dan enige tientallen meters), is door de Zijl en de Kager- plassen van de rest van War mond gescheiden. De ruim honderd bewoners en de vele recreanten van „De Watertuin" en diverse campings zijn dan ook geo riënteerd op Oud Ade. Hun recreatiewoningen, campings en woonboten zijn uitsluitend te bereiken via Alkemadese toegangswegen. Tegenover de kosten die dit met zich mee brengt, staan voor Alkemade geen opbrengsten in de vorm van woonforensenbelasting, onroerend goedbelasting, rei nigingsrechten en een uitke ring uit het gemeentefonds. Deze inkomsten gaan naar de gemeente Warmond. Logische grens Alkemade wil in Zevenhuizen een logische grens. Deze zou een meter of tien uit de oever van de Kagerplassen moeten liggen en langs de Zijl moeten lopen. Dit betekent dat de Bo- terhuis- en Zweilanderpolder (totaal ongeveer vijftig hecta re) in hun geheel bij Alkema de zouden komen. Gedepu teerde Staten achten een der gelijke grenscorrectie aan vaardbaar en hebben zelfs voorgesteld de grens helemaal naar de Zijl te verleggen. In dit geval zou Alkemade gaan grenzen aan de Leidse Meren- wijk. Het is vooral het Alkemadese CDA-raadslid J. Duivenvoor den die zich al jarenlang in spant om de in zijn ogen „on rechtvaardige" grens te wijzi gen. „Er zijn in het War mondse gebied totaal geen welzijnsvoorzieningen, waar door de bewoners aangewezen zijn op Oude Ade. Voorts ma ken zij gebruik van de smalle Alkemadese Boekhorsterweg, die in de zomer dagelijks door ruim duizend auto's wordt be reden. Tweederde hiervan gaat naar de campings die precies op Warmonds grond gebied liggen", aldus Duiven voorden. Een probleem vormt voorts de ontsluiting van som mige boerderijen, die gedeel telijk in Warmond liggen. Het is Duivenvoorden een doorn in het oog dat het recreatiebe- leid van Warmond niet aan sluit op dat van Alkemade. Inkomstenderving Het gemeentebestuur van Warmond en de meeste bewo ners van het betrokken ge bied voelen niets voor grens correcties met Alkemade. Warmond vreest een inkom stenderving van niet minder Een van de boederijen aan de Boekhorsterweg staat op Alkemadese grond... dan jaarlijks een kwart mil joen gulden als gevolg van af nemende opbrengsten uit de woonforensenbelasting inclu sief kampeerleges (130.000 gulden), de onroerend goed belasting (40.000) en de uitke ring uit het gemeentefonds (80.000). Tijdens een onlangs maar de daarbij horende camping is weer van Warmond. Alkemade zou de kam peerleges ook wel op willen strijken. gehouden commissievergade ring verklaarde de heer Van Cranenburg, voorzitter van de Coöperatieve Bewonersvere niging „De Watertuin", mede namens de overige 67 eigena ren van recreatiewoningen in de Watertuin, dat men er unaniem de voorkeur aan geeft om bij Warmond te blij ven horen. Ook de voorzitter van de Vereniging ,,'t Lage Land" (31 woningen), de heer L. van der Lubbe, deelde bij die gelegenheid mee dat de bij zijn vereniging aangesloten leden liever onder Warmonds bestuur blijven. De heer Van der Lubbe meent dat de af stand van het Lage Land naar Warmond net zo groot is als die naar Roelofarendsveen. Ook verwacht hij dat de be lastingtarieven in Alkemade hoger liggen dan in War mond. „Warmond heeft ons altijd goed behandeld; wat Al kemade doet zouden we moe ten afwachten", aldus Van der Lubbe. De heer Van Cranenburg daarentegen heeft niet be paald „riante" ervaringen met het Warmondse gemeentebe stuur. Desondanks kiest hij voor deze gemeente, omdat hij geen behoefte heeft aan avon turen met een andere ge meente. „Geografisch gezien zou aansluiting bij Alkemade logisch zijn", zegt hij, „maar de Watertuin-bewoners zijn allemaal watersporters afge stemd op de Kagerplassen". Het water is voor hen dan ook geen natuurlijke barriëre. Van Cranenburg zou graag zien dat recreatiecentrum „De Watertuin" op de rioolwater zuivering van Alkemade wordt aangesloten. „De bin ding met Oud Ade is niet groot" meent hij. „Hooguit gaan we er naar de kerk of bezoeken er de middenstan ders. Het ophalen van vuilnis geschiedt in eigen beheer. Ook hij erkent dat de hoogte van de belastingtarieven in Alkemade mede oorzaak zijn van zijn voorkeur voor War mond. „Daarentegen worden we in Warmo'nd dubbel aan geslagen, namelijk zowel voor de onroerend goedbelasting als voor de woonforensenbe lasting; daar staat geen enkele voorziening tegenover. „De Watertuin" is eigenlijk het beste melkkoetje in het Lage Land", besluit hij mijmerend. Warmond s wethouder Van Schagen (CDA), wil de situa tie houden zoals die is. Nog beter zou hij het vinden als heel het Lage Land en Kaag eiland bij Warmond worden getrokken. „Dan krijg je een Kaagerpiassen gemeente zoals die er planologisch zou horen uit te zien. Vergelijk het maar met de omstreden Braassem- gemeente", is ziin advies. Wethouder Van Schagen doet er alles aan om de band met de bewoners van de „Over zeese gebiedsdelen" zoals hij ze noemt, te verstevigen. Ook heeft hij besprekingen gear rangeerd met Gedeputeerden om hen ervan te overtuigen dat de door Alkemade voor gestelde grenswijzigingen na delig zijn voor Warmond. ELLEN VERHAAR

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5