zet plannen Ibinnenstadsehool door St. Sebastiaanbrug en Waagbrug mogen blijven Haagse welstands commissie kraakt bouwplan Stationsweg Niet eerlijk ONDANKS STROOM V AN BEZWAREN TEGEN LOCATIE AAN DE VLIET Toekomstige plaats ivan Gi jselaarsbank |is nog onzeker mag onttrekken en ontkende dat de Haanstraschool een openbaar karakter heeft, zoals door de schoolleiding werd be toogd. In het verleden zijn de fusiegesprekken tussen de Haanstra- en de Lucas van Leydenschool op niets uitgelo pen. Ook de onderhandelingen over samenwerking tussen Haanstra en de nieuwe open bare school zijn inmiddels ge strand. Alle bezwaarden vinden dat de gemeente terug moet naar het oude plan om de binnen- stadschool op de Kaasmark t/Ir. Driessenplein te bouwen (tussendoor is nog het voorstel gedaan om de school op de Ga- renmarkt te realiseren doch dit werd door de gemeente in getrokken toen hiertegen een onverwacht groot aantal be zwaarschriften werd inge diend). De locatie in het noord-oostelijke gedeelte van de binnenstad is, volgens het gemeentebestuur, niet meer ter zake, nu de Marnix van St. Aldegondeschool van de Mau- ritsstraat naar het terrein van de reinigingsdienst bij het Huigpark zal verhuizen. Daar mee is, volgens de gemeente, een „onderwijskundig gat" in de zuidelijke binnenstad ont- Onvoldoende Het is de bedoeling dat nog voor de zomervakantie een bouwvergunning wordt ver strekt. Daarvoor zal het moge lijk zijn bezwaar aan te teke nen tegen het bouwplan en te gen de versnelde bouwproce- dure die de gemeente denkt te gaan volgen. Problemen zou den nog kunnen ontstaan wanneer de grond van de voormalige drukkerij veront reinigd blijkt te zijn. In andere steden werden op dit soort ter reinen restanten van oplos middelen en loodverbindingen aangetroffen. Een eerste on derzoek van de afdeling mi lieu van de gemeente heeft „onvoldoende aangetoond dat verontreiniging is uitgesloten", aldus milieuambtenaar A. van den Berg. Binnenkort zal een tweede, uitgebreider, onder zoek worden ingesteld. man; R K. Leppink, geb. 18-4-1923. vr.. eehtg. van A. H. Lentz; G de Paus. geb. 7-8-1924. man; M. van de Garstkamp. geb. 26-8-1907, vr.. geh. gew. met A. Koster; C. Hertzberger, geb. 15-10-1931. vr.. echtg. van C. F. W. Wernecke; C. N. Suurenbroek, geb. 18-7-1901. man; J. C. W. der Gehuwd: L. P. van der Horst en M. C. N. Kalshoven, A T. M. Prins en M. A. Gordijn, J. van Egmond en A. M. M. Cowan. Geboren: Martin zv. R. Turner en E. M. Hohenauer, Danny zv. E. H Schram en H. Noest, Jacqueline dv. M. van der Bent en J. M. Korenhof, Lucas Gerardus zv. L. G. Janssen en F. M. Otte, Arie Jacobus zv. A. J. van Egmond en J. van Duijn, Cynthia dv. J. Wijnands en Y. M. C. A. Korpers- Hutspotten Carnavalsvereniging De Hutspotten viert zaterdagavond 4 februari feest in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 41. Er zijn optredens van Sonora Paramarera, Cocadinhas de Vila Isabel, de Melody Mixers en de Bierkouwers. Onderwijsmarkt De Prinses Juliana kleuterschool en de Prinses Irene lagere school houden woensdag 8 februari van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds een onderwijsmarkt in het gebouw aan de Stadhouderslaan lb. Belangstel lenden kunnen op deze manier kennis maken met bei de scholen. TEVEEL EEN COMPROMIS VAN HEDEN EN VERLEDEN LEIDEN/DEN HAAG De Haagse welstandscom missie heeft een vernieti gend advies uitgebracht over het bouwplan voor een kantoorgebouw op de plaats van de panden aan de Stationsweg 23 en 25. De Haagse commissie was hierom gevraagd door de commissie voor de beroep en bezwaarschriften in Leiden, die nog steeds be zig is een oordeel over het plan te vormen. Het maakt deel uit van een ju ridisch gevecht tussen de gemeente Leiden die er alles aan doet de panden te behouden en project ontwikkelaar Noordwijk Passage b.v. die nieuw bouw voorstaat. Eerder was advies uitgebracht door de welstandscommissie van de vereniging Dorp. Stad en Land uit Rotterdam en de Leidse welstandscommissie. De eerste noemde, indien bei de panden zouden worden vervangen door een eigentijds gebouw, het bouwplan aan vaardbaar maar wees het ont werp van de gevel af. De Leidse welstandscommissie was aanmerkelijk beter ge stemd over het ontwerp. Deze commissie schreef dat het van onwijs beleid zou getuigen wanneer de deur naar de toe komst zou worden dichtgesla gen. Daar echter waar de Lei- denaren „oog en waardering hadden voor de kloeke bouw massa's van de panden" con stateren hun Haagse collegae dat het ontwerp ten opzichte van de bebouwing in de omge ving „geen standpunt durft in te nemen en overbodig is". De Haagse commissie schrijft in taal die stedebouwkundigen eigen schijnt te moeten zijn: „Het plan zoekt geen relatie tot zijn buren, reikt ook de soortgenoten op grotere af stand niet de hand en negeert als recht blok het stedebouw kundig gegeven. Abstractie en conventie bestrijden elkaar. De begane grond is oninteres sant en voor passanten een hi aat in een toch al matig boei end geheel". Eindconclusie van de Haagse commissie: „Op geen enkele wijze wordt ingespeeld op een samenwerking met de overige bestanddelen van de wanden aan de Stationsweg. In archi tectuur is het plan op geen en kele wijze in staat zich boven de matige kwaliteit van de omringende architectuur uit te tillen: het ontkent deze slechts in ieder opzicht en draagt bij tot een kakafonisch gebeu ren". De commissie vindt dat de Stationsweg toch al chaotisch is samengesteld, in die zin zou het genoemde bouwplan nog niet eens zo slecht zijn. De commissie meent echter dat deze ontwikkeling tot staan moet worden gebracht. Nieuw bouw op de plaats van de pan den 23 en 25 wordt nadrukke lijk niet uitgesloten wanneer er tenminste een goed ontwerp voor wordt gemaakt. LEIDEN De Waagbrug en de St. Sebastiaanbrug, in de volksmond ook wel Basje genoemd, mogen blijven van een meerder heid van de gemeente raad. Over het voortbe staan van de Dullebrug bestaan echter nog de no dige twijfels. Vooral de onbegaanbaarheid ervan (steile helling) is de raads leden een doorn in het oog. Desalniettemin zal de Dulle brug, wanneer de werkzaam heden aan de kademuren van de Oude Rijn zijn voltooid, weer opgebouwd worden, zo mogelijk met een wat lager hellingpercentage. De brug is vooral een nuttige functie toe gedacht wanneer begonnen wordt de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat waardoor het voetgangersver keer gestremd zou kunnen worden. Bekeken zal worden of de brug dichter bij de Hoog straat kan worden gebouwd. Op latere termijn zal een defi nitieve beslissing over de Dul lebrug worden genomen. Over de Waagbrug en de St. Sebastiaanbrug hadden de le den van de raadscommissie ruimtelijke ordening gister avond niets anders dan goede woorden. Slechts de VVD is over de toekomst van de Waagbrug verdeeld. De VVD heeft daarmee haar standpunt ten aanzien van deze brug ge wijzigd, toen de aanleg enkele jaren geleden ter sprake kwam. waren de liberalen er nog fel op tegen een brug aan het monumentale Waaghoofd aan te leggen. Monumenten zorg was en is nog steeds een soortgelijke mening toegedaan. Het geschil tussen gemeente en monumentenzorg speelt binnenkort voor de Raad van State. afkomstig. De schoolleiding verwacht binnen enkele jaren uit te zullen moeten breiden maar is bang dat de gemeente daar geen medewerking aan zal verlenen met als gevolg dat ze leerlingen kwijt zal raken. Volgens wethouder J. Peters (onderwijs) is de kans dat de Haanstraschool op de huidige plaats uit zal kunnen breiden, echter uiterst gering. Hij ver wacht dat Haanstra tegen die tijd op zoek zal moeten gaan naar een aandere locatie. Pe ters stelde gisteravond boven dien dat „twee scholen naast elkaar de ouders een keuze mogelijkheid geeft". Hij vond dat de gemeente zich niet aan haar verantwoordelijkheid voor het openbaar onderwijs BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Overleden: M. L. Mul- laart. geb. 2-1-1927. man; M. E. van Gent. geb. 1-11-1913, vr.; M. de Vries, geb. 11.-2-1903. man; K. Zweistra, geb. 13-11-1921, vr., echtg. van J. Beekman; W. F. van Riet, geb. 5-11- 1908, man; J. Schaap, geb. 23-1-1910, vr.. geh. gew. met C. van der Plas; A. Charan, geb. 30-5-1952, man; W. F. G Stein, geb. 1-3-1916. man; T F. Lim. geb. 26-6-1895. man; J. Ken- beek. geb. 11-10-1900. man; M. J. C. Huisman, geb. 22-3-1969, vr.; L. van der Linden, geb. 18-7-1919. man; K. H Schmal, geb. 5-3-1911, man; M. Jaishri, geb. 20-8-1901, vr., geh. gew. met B. Gonesh; K. J. Lofström, geb. 17-6-1942, man; G. G. Fabel, geb 21- 1-1904, man; L. Stafleu. geb. 3-9-1902, man; E. A. Homberg, geb. 21-11-1919, man; E. C. Pennings, geb. 31-1-1915, Het is niet eerlijk. Einde lijk komt de naar een parkeerplaats snakken de bezoeker aan Leiden een bord tegen dat hem verwijst naar een terrein waar hij zijn auto kan stallen en meteen wordt hem dat onmogelijk ge maakt door het iets la ger hangende verbods bord 46b. Deze wat te genstrijdige „bebor- ding" Is te bewonderen op het Noordeinde als men naar de kruising met het Kort Rapenburg rijdt. LEIDEN CeidócSomtMit DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 PAGINA 3 Noordwijker licht 20 winkeliers op LEIDEN Een 26-jarige Noordwijker heeft be- i—_Jkend in de afgelopen maanden een twintigtal .winkeliers voor zeker 20.000 gulden te hebben op- igelicht. De man, die goederen kocht zonder ze te 'betalen, werd afgelopen zaterdag aangehouden. Hij sloeg zijn slag in Leiden, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Rijnsburg en Amsterdam. De Noord wijker, die over een „vlotte babbel" beschikt, zag kans allerlei goederen los te praten, zoals kleding, ^geluidsapparatuur, een wandelwagen, drank, ta- werkpijt, een massagetafel, bloemen en grote partijen n, digebakjes. Tegenover de politie heeft de man ver iet ejhlaard de meeste spullen te hebben weggegeven, rit be^en Leidse meubelhandelaar is de dans ontspron- d^en' ^em bestelde de Noordwijker meubels ter waarde van 18.000 gulden. Tot twee keer toe wil- dlde de winkelier deze goederen afleveren, evenzo- derdvele keren was de Noordwijker niet thuis. VERDACHTEN MISHANDELING AANGEHOUDEN LEIDEN Een 19-jarige Noordwijker en een 19-jarige Leidenaar zijn gisteravond op de Herengracht aangehouden. Het tweetal wordt ervan verdacht afgelopen zaterdag nacht een 16-jarige Leidse jongen te hebben mishandeld. Deze jongen ligt nog steeds in coma in het Diaconessenhuis. De vechtpartij vond niet, zoals eerder ge meld in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat plaats, maar daar buiten. De Noordwijker en de Leidenaar zouden de 16- jarige Leidenaar, die een vriend te hulp schoot, diverse malen tegen het hoofd heb ben geslagen, waardoor deze met zijn hoofd tegen een muur aansloeg. De 19-jarige Leide naar is dienstplichtig militair, de Noordwij ker woont in Leiden. Brutale diefstal in Balistraat LEIDEN Uit een woning aan de Balistraat is in de nacht van dinsdag op woensdag voor 8000 gulden aan cheques en contant geld gestolen. Door het forceren van een bovenraam aan de achterzijde van de woning kwam de dief het huis bin nen. Het geld zat in een tas die op de slaapkamer van de 55-jarige bewoner lag. Deze werd wakker en zag hoe een hand zijn tas pakte. Vervolgens ging de dief er vandoor. In de tas zaten ook een rijbewijs en twee bril len. Winkeliers steunen plan Breestraatgarage LEIDEN De winkeliers aan de Breestraat staan achter het idee om een parkeergarage aan de Breestraat te bouwen. De Vereniging van Breestraatwinkeliers schrijft dat in een brief aan wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening en verkeer. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen en Stadsgehoor zaal lanceerde begin januari het idee om een parkeergarage naast de Stadsgehoorzaal te bouwen. Om dat mogelijk te maken zouden de gebouwen van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt en van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat moeten worden gesloopt. De Jong heeft geen concrete plannen liggen voor de bouw van een parkeergarage op die lokatie, maar kondigde wel aan het idee nader te willen uitwerken. „De parkeergarage zou een buitengewoon gunstig effect hebben op de bereikbaarheid van de gehele Leidse binnenstad. De con sument kan dan wandelend de gehele binnenstad bereiken", al dus winkeliers. Ze vragen het gemeentebestuur het plan „wel willend" te ontvangen. tzier uldei secre "H itteni ■*- Gitaarduo Peter Hendriks en Frits Kuin vormen al sinds 1973 een gitaarduo. Zij genieten in ons land een grote reputatie, niet in het i::;i:st door hun zeer uitgebreide repertoire. Woensdag 8 februari concerteert het tweeal in de Ka pelzaal van Kdrü aan de Oude Vest, vanaf kwart over acht. Gespeeld worden werken van Zarate, Bach, John son, Sor, Amiga, Scheidier, Granados en Giuliani. Etruskische vrouw De positie van de Etruskische vrouw in de periode van de 7e tot de 5e eeuw voor het begin van onze jaartelling. Dat is het onderwerp waarover wordt gesproken door prof. dr. G.Camporeale uit Florence op woensdag 8 februari. De le zing wordt gegeven in het Rijksmuseum voor Oudheden aan de Papengracht 27. In zijn causerie verkondigt de Ita liaanse hoogleraar de stelling, dat de Etruskische vrouw niet superieur was aan mannen, maar dat er juridische ge lijkheid bestond. Filmhuis LVC Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont woensdag avond 8 februari op video „East of Eden" van Elia Ka zan. Het verhaal gaat over twee zonen die vechten om de liefde van hun vader. De film, met James Dean in een van de hoofdrollen, is gebaseerd op het gelijknami ge boek van John Steinbeck. Donderdagavond 9 febru ari staat „Die Freundin" van Margaretha van Trotta op het programma. Een sterke relatie tussen twee vriendinnen is bedreigend voor de echtgenoot van één van de vrouwen. Op beide avonden beginnen de voor stellingen om acht uur en om kwart over tien. de kinderen gevreesd vooral nadat de architect gisteravond meedeelde dat het binnenter rein ook buiten schooluren als speelterrein gebruikt zal kun nen worden. In overleg met de buurt zal later bekeken wor den of er verkeersafremmen- de maatregelen moeten wor den genomen. Concurrentie Oppositie tegen het plan is er ook van onderwijskundige zij de. De naastgelegen Haanstra school, onlangs gestart met een basisschool, meent dat er spra ke is van oneerlijke concur rentie. De Haanstraschool leidt de laatste jaren een bloeiend bestaan, 70 procent van haar leerlingen is uit de binnenstad on LEIDEN Het is niet zeker of de Gijselaarsbank, na- 8 dat de reconstructie van het Kort Rapenburg is vol tooid, op de oude plaats zal terugkeren dan wel een 1 nfiieuwe bestemming in de binnenstad zal krijgen. Poli- fjjtiek Leiden is over deze zaak verdeeld en vooralsnog is - "liet duidelijk welk voorstel de meeste kans maakt. Het - ncollege wil de gemeenteraad binnenkort twee alterna tieven voorleggen teneinde enige duidelijkheid om- 2 jjtrent de toekomst van het monument te verkrijgen. 0 n 0 "Een kleine meerderheid in de raad lijkt er op dit moment n iog toe geneigd de bank opgericht om burgemeester De 0 JJ jijselaar te danken voor zijn hulp in oorlogstijd op de ver- r rouwde plaats terug te zetten. „Het zou onjuist zijn wanneer 9 jjivij als raadsleden met monumenten rond gaan sjouwen", al- 1 r lus J. Walenkamp (CDA): „De bank hoort in het huidige 6 f itadsbeeld. Wij moeten niet trachten de geschiedenis met te- 5 r ugwerkende kracht te wijzigen". Zijn fractie is van de grote -1 Irie partijen de enige die unaniem over de zaak denkt, VVD 2 r :n PvdA zijn verdeeld. oj/olgens wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) dient de sr'raag gesteld te worden „of men in de huidige tijd de bank tok op de huidige plaats neer zou zetten". De functie van de )ank als plaats waar je naar het verkeer kon kijken, is door le toename van dat verkeer enigszins in ongerede geraakt. Sen ander argument dat pleit voor verplaatsing is het her tellen van het zicht op het monumentale Rapenbrug. Als al- ernatieve plaats komt vooral de brug over de Witte Singel n aanmerking. Jnige oppositie tegen verplaatsing komt van de stedebouw- cundigen van de gemeente. Zij willen de Gijselaarsbank op le huidige plaats aantrekkelijker maken door er een terras- donder achter te leggen. Wanneer de bank elders in de bin- lenstad wordt neergezet, zal dat extra geld kosten, omdat er ien nieuwe fundering moet worden gemaakt. LEIDEN De gemeente lohoudt vast aan haar plan- tie iinen om aan de Vliet (ver abinding tussen Rapenburg Boisotkade) het ge eibouw voor de nieuwe bin- tweinenstadschool neer te zet- goe'ten. Het schoolgebouw komt op het terrein van de voormalige Sijthoff- von(drukkerij te staan. De le van de raadscommis- ia d|Sies ruimtelijke ordening ijpeljen onderwijs wensten gis- t zieteravond niet tegemoet te ,nsta komen aan de stroom van die tegen het )nbeP^an ziJn ingediend. Alle ij ^bezwaarschriften werden afgewezen. Het is de be doeling dat na voltooïng de Lucas van Leyden school van de Aalmarkt naar de Vliet verhuist. De Drie Octoberschool zal dan worden opgeheven. rder r ebec i noaHet ontwerp voor het school- gebouw gaat uit van een gevel moölaan de Vliet van drie bouwla- zicl»en- Sebouw krijgt ingan- t T,nen aan de Molensteeg en de Wiet en bevat 10 lokalen. Het [wordt ruim negen meter hoog, mgeveer net zo hoog als de imringende bebouwing. Aan le Molensteeg zal bovendien iog ruimte overblijven voor le bouw van circa zeven wo- ingen. De architect zal voor |de school een „eigentijdse" ge- |vel ontwerpen die goed moet •assen tussen de historische uizen. Het bouwplan zal venwel later nog aan de orde eijkomen, gisteravond ging het paaslechts om het wijzigen van dajhet bestemmingsplan. Het hui- 'ige, door de provincie nog Jmaar net goedgekeurde, be- lopetstemmingsplan gaat uit wo- ingbouw en een groenvoor- «vaarjziening. orJ p™Boerenbont e bestemmingsplan- waren 93 bezwaar schriften ingediend (het me- zee 'rendeel was overigens afkom- r'f Jstig van ouders van de naast gelegen Haanstraschool). De S ee!buurtbewoners maakten be- WOB Het (onderwijskundig) gat aan de Vliet. zwaar tegen de bouw van een dergelijk gebouw in- een straat die gezien het monumentale karakter ervan hoge be scherming geniet. Zij hadden liever gezien dat op het Sij- thoffterrein woningbouw was gerealiseerd. Weliswaar vin den ook de omwonenden dat het gat dat na de sloop van de drukkerij in '79 is ontstaan, geen aanwinst voor de wijk is maar „als er een gaatje in de Brusselse kant zit, repareer je dat toch ook niet met Boeren bont". De omwonenden voel den zich door de gemeente in hun hemd gezet nu kort na de vaststelling van het bestem mingsplan, een deel ervan al weer gewijzigd gaat worden. „Dit kan nauwelijks een vorm van behoorlijk bestuur ge noemd worden", aldus één van de omwonenden. Zij hebben aangekondigd met hun bezwa ren tegen het plan naar de Raad van State te zullen gaan. In dit kader is van belang wat de architect van de voorgevel van het schoolgebouw zal we ten te maken. De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft weliswaar geen bezwaar ge maakt tegen de bouw van de school maar heeft reeds laten blijken op het uiterlijk ervan uiterst gespitst te zijn. De omwonenden vrezen ook dat de school verkeer aan zal trekken en stellen dat de stra ten in het gebied zich daar voor niet lenen. Bovendien wordt overlast van de spelen-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3