TAFEL 8TTÏÏ71 Aartsbisschop Simonis denkt er niet aan met harde hand te gaan regeren HP Pauselijke commissie ingesteld tot uitleg van het kerkelijk wetboek JAARLIJKSE ACTIE VAN MEMISA VOOR MEDISCHE HULP AAN DERDE WERELD £eid6c0ouAont deGPENE Kgg d]® miiGÉ; kerk wereld Korte metten Nodeloze spanningen DE TIJD weer -ACHTERGROND CeidaeSoutant DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 PAGINA 2 PROF. KNUT WALF: GEEN LANG LEVEN VOOR RAMM ELENDE CODEX Paus Johannes Paulus II heeft een speciale com missie ingesteld, die hem moet adviseren bij de uitleg van de regels van het kerkelijk wetboek. De „pauselijke commissie voor de authentieke in terpretatie van het ker kelijk wetboek" (zoals de nieuwe commissie voluit heet) moet de knoop doorhakken wanneer twijfel bestaat over de werkelijke betekenis van een canon uit de nieuwe kerkelijke codex. Een wet, zo zegt de paus, is voor iedereen bindend, en daarom mag zij niet duister, vaag en dubbelzinnig zijn. Maar omdat een wet toch een algemeen karakter moet heb ben is er niet aan te ontko men, dat haar toepassing in afzonderlijke gevallen pro blemen kan opleveren. Dat geldt volgens de paus dus ook voor de kerkelijke codex: „Daarom is een interpretatie vereist, die de werkelijke be tekenis van de wet duidelijk maakt en elke twijfel en dub belzinnigheid wegneemt". De canons van de codex en van alle andere algemene wetten van de kerk kunnen alleen door de nieuwe pause lijke commissie worden geïn terpreteerd, met dien ver stande, dat daarbij wel advies wordt gezocht bij dat Vati caanse departement, dat over een bepaald geval gaat. De conclusie, zo deelt de paus mee, „moet uiteindelijk door onze autoriteit worden be krachtigd". De nieuwe interpretatie-com missie is gezien de samenstel ling vast in Italiaanse han den. De voorzitter is de Ve nezuelan Castillo Lara, die voorzitter was van de com missie die het nieuwe wet boek opstelde. Lara is aarts bisschop en nog geen kardi naal. In afwachting van zijn promotie heeft de paus hem dan ook tot pro-president van de nieuwe commissie be noemd, in plaats van gewoon president. De andere leden van de com missie zijn de kardinalen Baggio, Oddi, Casaroli, Rossi, Palazzini, Sabattani en Caso- ria (allen Italianen) en Baum uit Engeland, Ratzinger uit West-Duitsland en Pironio uit Argentinië. In de commis sie zitten afgezien van Lara nog twee aartsbisschoppen, de Duitser Stickier en de Belg Onclin, en ook zij staan dus gezien hun nieuwe func tie op de nominatie op de volgende consistorie tot kar dinaal te worden verheven. Imperialisme Overigens zal het nieuwe kerkelijk wetboek geen lang leven beschoren zijn volgens de Nijmeegse hoogleraar in het kerkelijk recht, prof. Knut Walf. Het rammelt zo wel juridisch, theologisch als menselijk, zo zegt hij in een gesprek met I.D., het orgaan van de Informatiedienst voor Nederlandse missionarissen. Prof. Walf vindt, dat het nieuwe kerkelijk wetboek het streven van de Romeinse curie weerspiegelt, om ont wikkelingen, die in de jaren zestig op gang zijn gekomen, in te dammen. De paus en de bisschoppen zijn de herders en van de gelovigen wordt gehoorzaamheid verwacht, aldus prof. Walf. Ook al staat er „Manus" (dienst) boven, „wat daaronder volgt is geen beschrijving van dienstbaar heid, maar van macht". Ingevoerde vernieuwingen en verbeteringen in het wet boek dekken de conciliaire vernieuwingen naar zijn me ning niet en nog minder de conciliaire geest. De nieuwe codex vindt hij centralisti- scher dan zijn voorganger wat het constitutionele recht betreft. Het missionaire ge beuren komt vaster dan ooit in handen van de kerkelijke hiërarchie, het Vaticaan en de paus. Mogelijkheden van de missie-instituten worden verkleind. Prof. Walf is van oordeel, dat de kerkopvatting van de nieuwe codex hiërarchisch is, „ondanks de mooie woorden over het Volk Gods". Hij is van mening, dat de leek zo duidelijk onder het gezag van de gewijde macht wordt ge bracht, dat daarmee welbe wust de mondigheid van Gods Volk wordt geblok keerd. De codex hanteert het centralistisch-hiërarchische model, terwijl het tweede Vaticaans concilie juist de aanzet heeft gegeven voor de Volk-Godstheologie, „dus juist het tegenovergestelde". Voor de kerken in de derde wereld is het probleem, dat onder de codex de grondidee van het Romeinse recht zit, dat niet in overeenstemming is te brengen met de recht sopvatting in de derde we reld. Het gezag heeft vastge legde rechtsregels, canons, opgesteld. In de meeste lan den van de derde wereld wordt een heel ander sy steem gehanteerd en komt het recht voort uit „het le vende leven". Het kan dus ook veranderen met dat le ven. Het eindoordeel van de Nij meegse hoogleraar is, dat de nieuwe codex door de tegen strijdigheden aan alle kanten rammelt, niet systematisch is afgewerkt ,en de dekolonisa tie in de wereld niet bewust heeft gevolgd. „Uit deze Co dex spreekt nog een Romeins imperialisme, ondanks het feit dat er ongetwijfeld heel ogenschijnlijk moderne op vattingen ook in staan". Eerste promotie aan KTHU Aan de Katholieke Theolo gische Hogeschool Utrecht is vanmiddag gepromo veerd drs. J. B. M. Wissink, lid van het pastorale team voor de parochies van Sint- Michaël en Sint-Laurens in De Bilt/Bilthoven. Het is de eerste promotieplechtig heid aan de KTHU. De ti tel van het proefschrift waarop drs. Wissink (pre cies op zijn zevenendertig ste verjaardag) promoveert is „De inzet van de theolo gie. Een onderzoek naar de motieven en geldigheid van Karl Barths strijd te gen de natuurlijke theolo gie". Met een zwaartepunt in het komend weekeinde, wanneer in vele parochiekerken in het land een speciale collecte zal worden gehouden, voert de medische hulpverlenings organisatie voor de derde we reld, Memisa, van 30 januari tot zes februari haar jaarlijk se actie. Afgezien van de kerkcollecte ontvangen driehonderddui zend mensen in deze dagen een brief met giro- of mach tigingskaart, waarmee Memi sa, via giro 5657 Rotterdam, hun financiële steun vraagt voor de gezondheidszorg on der de armen van de derde wereld. Vorig jaar besteedde Memisa ruim acht miljoen gulden aan medische hulp en gezond heidszorg in Afrika, Azië en Latijns-Amerika, hulp die reikte van injectiemateriaal tot de inrichting van een kraamkliniek. Hulp bij na tuurrampen, oorlogsgeweld of besmettelijke ziekten werd voor meer dan 1,1 miljoen verleend vorig jaar aan on der meer El Salvador, Ethio pië, Peru, Angola, Ghana en Oeganda. De hulp, die wordt verleend zonder politieke of godsdien stige voorkeur, wordt ook ge geven op lange termijn, bij voorbeeld in de opleiding en uitrusting met instrumenten van verpleeghulpen, vroed vrouwen, voedingsvoorlich- ters en dorpsgezondheids werkers, waarin in de loop der jaren in vele landen van de wereld vele miljoen wor den geïnvesteerd. Mgr. Bar in congregatie religieuzen De bisschop van Rotterdam, mgr. drs. R. Ph. Bar, is door paus Johannes Paulus II be noemd tot lid van de congre gatie voor de religieuzen en seculiere instituten. Deze congregatie („ministerie" van de Heilige Stoel) staat onder leiding van kardinaal Pironio en heeft de zorg voor de reli gieuzen die in de katholieke kerk een eigen recht hebben. Een aantal keren per jaar ko men de leden van de congre gatie in het Vaticaan in vol tallige zitting bijeen. Mgr. Bër was al consultor (advi seur) van de congregatie voor de sacramenten en de godde lijke eredienst. Het hoofd van de Russi- sch-orthodoxe kerk, patri arch Pimen, zal volgens goed geïnformeerde kringen in Rome en Warschau in maart een bezoek brengen aan Po len. Algemeen wordt aange nomen, dat patriarch Pimen dan de primaat van de Poolse r.-k. kerk, kardinaal Jozef Glemp, zal uitnodigen voor een bezoek aan de Sovjet Unie. Kort geleden zei kardi naal Glemp in Rome, dat hij graag naar Moskou zou rei zen. Het is nog onzeker, of de Russische autoriteiten hem dan toestemming zullen ge ven Litouwen te bezoeken. Als de algemene vergade ring van de Lutherse We reldfederatie deze zomer in Boedapest de aanvraag tot lidmaatschap van drie lu therse kerken goedkeurt, zal daarmee het aantal leden uit komen op precies honderd. Een aanvraag is ingediend door de lutherse kerk van Taiwan, die 810 leden heeft, verdeeld over achttien ge meenten. Ze is vrucht van de Finse zending. De lutherse kerk van Sri Lanka met 606 leden in negen gemeenten wil ook lid worden. Zij werkt onder de Tamil-minderheid op het eiland. Tenslotte wil ook de Indonesische lutherse kerk lid worden. Zij telt 13.407 leden. •Het agentschap Fides, spreekbuis van de congrega tie voor de evangelisatie van de volken, heeft het gevan gen houden yan vijf katho lieke priesters in de volksre publiek China veroordeeld als een flagrante schending van de godsdienstvrijheid, die in de grondwet van' dat Aziatische land wordt er kend. De priesters hebben volgens Fides alleen maar gehoorzaamd aan wat de kerk voorschrijft en gehan deld volgens richtlijnen van de paus, die geldigheid heb ben voor de wereldkerk. Fi des noemt als gevangen zit tende priesters pater Philippe Wang (84), wiens gevangenis straf pas in 1990 afloopt; pa ter Paul Yuan (73) evenals pater Thomas Chao, veroor deeld tot vier jaar en pater Joseph Kuo zeven jaar, allen paters van het Goddelijk Woord. Een vijfde priester, niet bij name genoemd, is tot twintig jaar opsluiting ver oordeeld. Cda en VVD ruziën nu al een week of twee met elka; over de omvang van de bezuinigingen op de sociale werl plaatsen. Over negentig procent van die bezuinigingen, d ruim honderd miljoen moeten opleveren, zijn ze het met e kaar eens, maar over tien procent niet. Die tien procent be treft een wijziging voor zwaar gehandicapten, die onder d huidige regeling in sociale werkplaatsen werken, maar d niet voldoen aan de eisen, omdat ze minder dan een derd van de normale produktie halen. De CDA-fractie heeft gisteren tijdens een kamerdebatj staatssecretaris De Graaf (CDA) van Sociale Zaken er tol kunnen brengen die categorie in de bezuinigingen te ontzieii hetgeen voor het lopende jaar ongeveer tien miljoen guldej minder aan ombuigingen tot gevolg zal hebben. Staatssecre a taris De Graaf was daar steeds tegen, maar ging nu onde M druk van zijn CDA-fractie akkoord. Daarbij had het er all schijn van, dat deze overeenstemming in de slepende kwesti| H tussen CDA-fractie en staatssecretaris was „voorgebakken' zoals in de politiek bepaald niet ongebruikelijk is. OVER deze gang van zaken is de VVD-fractie zo ontzetteni boos geworden, dat zij nu dreigt het gehele bezuinigingsplai te zullen blokkeren door volgende week in de Tweede Ka mer tegen dit plan te stemmen. Terecht heeft CDA-fractie voorzitter De Vries het „van de gekke" genoemd, indien di VVD tegen een bezuiniging van honderd miljoen zou stem men, omdat tien miljoen méér niet binnengehaald kan wor den. Honderd miljoen gulden is immers altijd nog beter dai helemaal niets. TJ LE xlET incident is opnieuw een symptoom van de stroef lohoi pende verhoudingen tussen de CDA- en de VVD-fractie i(nei de Tweede Kamer, Zo uitstekend als de verhoudingen abin vanaf het begin binnen het CDA/VVD-kabinet zijn, zo slechen zijn de verhoudingen tussen met name de heren Nijpels ejboi De Vries. Hun beide fracties zijn nog maar nauwelijks tweinei weken van kerstvakantie teruggekeerd of het is al weer goe'ten mis. koi de De voorzitter van de VVD-fractie, Nijpels, blies gisteravon<^ri voor de tv-camera's zó hoog van de toren, dat VVD-partij 1 voorzitter Kamminga zich vanmorgen heeft gehaast via disiej AVRO-microfoon de zaak wat te relativeren. Waar Nijpel)en het voortbestaan van het Kabinet in gevaar gebracht zieuer doordat de christen-democraten „met vuur spelen", consta^01 teert Kamminga dat „er geen reden is voor paniek". VoorkoP^c men moet wel worden, zo stelt hij, dat de coalitie door onbeP*a langrijke zaken zóveel schade wordt toegebracht, dat zij ka pot gaat als het er werkelijk op aankomt. be2 KAMMINGA heeft gelijk. De sfeer van dit ogenblik beloof^ weinig goeds voor de komende maanden, waarin d CDA/VVD-samenwerking nog zwaar beproefd zal worden Dat zal onder meer het geval zijn als er uiterst moeilijke be slissingen moeten worden genomen over een ombuigingspak ket in de sociale zekerheid per 1 juli aanstaande, en een noj Het veel moeilijker beslissing over de plaatsing van de kruisralgeb ketten in Nederland, een besluit dat vóór juni genomen mo& aan worden. Voor VVD-fractieleider Nijpels is er alle reden zict»en de terechtwijzing van zijn partijvoorzitter goed aan te trek'^" ken. woi Lekkerbekje met wortel, selderijsaladeen aardappelpuree Voor twee personen hebt u nodig: 2 lekkerbekjes of schelvisfilets a 150 g, zout, bloem, olie, 10 g margari ne; 250 g winterwortel, 30 g knolselderij voor 2 da gen), 1 lepel citroensap, 3 lepels yoghurt, zout, peper, 1 lepel citroensap, uitje, pe terselie; tot 1 kg aardappelen, zout, peper, nootmuskaat, melk, 10 g margarine. 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl. melk, margarine, 2 dl melk, 10 g maizena, 10 g cacao, 20 g suiker, paar bolletjes gember met iets siroop (poedersuiker). Warm kant en klaar gekoch te lekkerbekjes op in een vettige koekepan op een kleine pit in ongeveer twin tig minuten. Of spoel de fi lets af met koud water, strooi er zout over, haal ze na vijf minuten door bloem en bak ze al schuivend en optillend in warme olie met margarine bruin en gaar in acht a tien minuten. Bewaar de helft van de wor tel en knolselderij voor een linzensoep op zaterdag. Rasp de groenten, houd ze apart en meng door de knolselderij direct een lepel citroensap tegen het verkleuren. Leg de groenten naast elkaar en sprenkel er een sausje over dat gemaakt is van de overi ge ingrediënten. Meng bloem, zout, ei en melk tot een dun beslag en bak er in een niet te grote koekepan dunne pannekoekjes van. Laat de flensjes koud wor den. Meng maizena, cacao, suiker en melk, breng het mengsel roerende aan de kook en doe van het vuur kleingesneden gember en si roop bij de saus. Schep op ie der flensje wat afgekoelde saus, rol het op en leg de rol letjes naast elkaar. Schenk er eventueel de overgebleven ,saus over. Strooi er desge wenst (alleen voor zoetekau wen) kort voor het op tafel zetten poedersuiker over. JEANNE Het omslagartikel van Else vier bevat een interview met de nieuwe aartsbisschop van Utrecht, mgr. Simonis. „Wie ben ik, dat ik met harde hand zou regeren? Een harde hand, dat is een leger op de been brengen en zeggen: nou ga ik excommuniceren en nou sla ik jullie eruit. Nu, er is geen haar op mijn hoofd die daar aan denkt. Dwang van boven? Kan niet, want het geloof moet uit vrijheid aanvaard worden". Ook een gesprek met staatssecretaris Ploeg van Landbouw. „Tegen de jonge lui van de actiegroep Lekker Dier, die belasting willen la ten heffen op eieren en vlees, zeg ik: jullie voorouders heb ben er hard voor moeten knokken om meer vlees op hun bord te krijgen en regel matig een eitje te eten". Bij het debat over de Medianota deze kritische kanttekening: „Het is jammer dat het zo is toegespitst op de omroep. Zo langzamerhand zijn wij in de informatiemaatschappij te recht gekomen, maar het ge vaar dreigt dat Nederland zich daar onvoldoende van bewust is. Ons land kan, ge bruik makend van zijn dichte bekabeling, een belangrijke rol in de informatie-technolo gie spelen". Een ander artikel noemt de aanstaande Minder- hedennota een kaarsvlam bij toenemende wind. „Vrijwel nergens blijkt dat de opstel lers zich serieus hebben bezig gehouden met het weten schappelijk onderzoek naar minderheden. Moet dat dan politici zijn toch geen we tenschapsmensen? Vaak niet, helaas, maar hun vak gaat ge vaarlijke trekken vertonen wanneer ze menen de resulta ten van wetenschappelijk on derzoek systematisch te kun nen verwaarlozen". Het blad heeft een bijlage over „het ei genzinnige Frankrijk". Aartsbisschop Simonis: „Dwang van boven? Kan niet". groeid, stond opscheppen en onbescheidenheid gelijk aan liegen. Je eerlijkheid, je be trokkenheid bij je geloof, je vaardigheden en je waarden die dingen moesten voor zichzelf spreken. Als je men sen over die dingen begon te vertellen, dan was dat een te ken dat je er niet zo zeker van was of van jezelf". Een ge sprek ook met de scheidende directeur Van den Beid van het Centraal Planbureau. „Onze prognoses, daar moet je met veel reserve tegenaan kij ken. Het publiek denkt: het CBB voorspelt het, dus zo zal het gaan. Nou, dat is een fata le vergissing. Als iemand zegt, dat onze cijfers keihard zijn: volkomen onzin. Je moet een beetje door dat spelletje heen kijken". Ook in dit blad aan dacht voor de komende Min- derhedennota. Voorzitter Pos van de Surinaamse stichting Welsuria: „De fout is, dat het minderhedenbeleid in de ja ren zeventig vanuit de wel- zijnsoptiek is benaderd. Van dat stigma komen we niet zo gauw meer af, en dat is heel dodelijk: het heeft iets treu rigs, het belemmert elke emancipatie bijna die enor me bundeling van mensen die alles weten van hoe je gedis crimineerd kan worden, ter wijl de zwartjes intussen rus tig doorlijden". Een gesprek tenslotte met de communisti sche voorman Gijs Schreu- ders, die de CPN heeft verla ten. „Ik weet ook wel dat veel communisten zich dermate met de partij hebben geïdenti ficeerd, dat ze op het moment dat er een crisis in de partij ontstaat, ook in een persoon lijke crisis geraken. Maar moet de crisis ontkend wor den omdat er mensen in zo'n crisis komen? Dat is toch geen basis om politiek te bedrijven? Richt dan een schuilkerk op". Vrij Nederland opent met het dubbelspel rond de Noorse spion Treholt. „Zeker na 1980 was er noch bij de Ameri kaanse, noch bij de Noorse contraspionage enige twijfel over zijn schuld. Toch kreeg hij onder meer via een specia le cursus toegang tot zoge naamde NAVO-geheimen". Veel aandacht ook voor de conferentie over racisme en discriminatie in Amsterdam. „Ik was bang voor prijsschie ten. Ik was bang dat iedereen zijn grieven zou uiten. En dat is ook gebeurd. Deze confe rentie kan als bliksemafleider dienen, als je niet oplet. De gemeente kan goede intentie verklaringen afgeven, zonder daadwerkelijk iets te veran deren". Een ander artikel gaat over de problemen rond mond- en klauwzeer. „In Ita lië is het al minstens vijf keer voorgekomen, dat mond- en klauwzeer ontstond door een virus, dat ontsnapte uit het la boratorium. Natuurlijk is in Nederland alles veel moder ner, beter, serieuzer. Maar het komt vaker voor dat het mid del erger is dan de kwaal". Met oud-CPN-voorzitter Hoekstra wordt gepraat over het a.s. congres van zijn partij, waar de strijd tussen vernieu wers en horizontalisten wordt beslist. „Dat nieuwe program moet er komen. Er wordt een nieuwe weg in geopend. Som mige zeggen: je bent sociaal democraat geworden. Onzin. Als sociaal-democraten praten CPB-directeur Van den Beid: „Het publiek denkt: het CPB voorspelt het, dus zo zal het gaan. Nou, dat is een fatale vergissing". over bondgenootschappen, dan hebben ze het over con cessies doen aan het CDA. Wij hebben het over bondgenoot schappen ter linkerzijde". De bijlage gaat over de honger winter in Den Haag. De Tijd praat met de laatste Stalinist in Nederland, Wim Klinkenberg, bekend van het radio-journalistenforum. Hij moet vandaag koningin Bea trix een hand geven bij het 100-jarig bestaan van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten, waarvan hij vice-voorzitter is, maar zegt over haar vader prins Bern- hard: „Die man gooit hoge ogen voor de titel: slechtste man in dit land". De door Sta lin gepleegde miljoenenmoor- den doet hij aldus af: „De middelen, waren misschien niet fraai, maar het was voor het vasthouden van de revo lutie ondermijdelijk. Je moet je afvragen wat de prijs is en wat de opbrengst van zo'n re volutie. En dan kan ik mij in denken dat deze prijs gerecht vaardigd was". Een kritisch artikel ook over „het circus troost en tranen", ofwel de consumentenman Frits Bom. „Het lijkt er net op alsof hij een afspraak heeft met de fa brikanten: als die de consu menten arm houden, zal hij hen wel dom houden. De con sument weerbaarder en mon diger maken is een pijler van de consumentenvoorlichting. Als je de consument afhanke lijk maakt zoals Bom doet, zet je de klok een ontzettend eind terug". Een gesprek tenslotte met voetballer Erwin Koe man. „Die van Inter Milaan had ik allemaal wel een peut voor hun kop willen geven. In Nederland valt het alle maal nog wel mee, maar in het Europese voetbal worden de grenzen kennelijk verlegd. Kijk maar naar Barcelona; als dat nou al tegen NEC zo moet schoppen en slaan, dan is er toch wel iets goed mis". Ook in de Groene Amster dammer veel aandacht voor het komende CPN-congres. Het blad kiest voor de nuchte re cultuur van de linkse maatschappijvernieuwers ver sus de klassieke communisti sche strijdcultuur. „De ver nieuwers wordt wel verweten dat voor hen de partij niet al leen-zaligmakend is. Ze heb ben absoluut gelijk". Elders pleit PvdA-bestuurslid Mar- janne Sint tegen de afbouw van de verzorgingsstaat. „Met het badwater van de stagene- rende verzorgingsstaat dreigt het democratisch-socialisti- sche kind van de strijd tegen ongelijkheid door de afvoer te verdwijnen. Als het maat schappelijk compromis zonder tussenkomst van de verzor gingsstaat gestalte moet krij gen, kan dat op de niet eens zo heel lange duur een terug keer betekenen naar voor oorlogse machtsverhoudin gen". Het dubbelartikel gaat over democratie in de derde wereld. Conclusie: „Links moet de parlementaire weg kiezen, maar zich tegelijker tijd wat in Chili of Indone sië is nagelaten bewapenen zodat staatsgrepen voorkomen kunnen worden". Erwin Koeman: „Als Barcelo na nou al tegen NEC zo moet schoppen en slaan, dan is er toch wel iets goed mis". De Haagse Post portretteert Mondale, de man die presi dent Reagan moet gaan ver slaan. „Waar ik ben opge- Hervormd Nederland schetst wat er door de Media nota wordt aangericht. „De vrije, niet-commerciële om roepen zullen zieltogend ach terblijven, na eerst in de on gelijke krachtmeting hun pro gramma's nog verder te heb ben afgevlakt dan nu al het geval is. Een strijd van zestig jaar zal daarmee onverkort in het voordeel van de commer cie zijn beslist. Een gesprek ook met Max Sarucco, de eer ste gekleurde politie-officier in ons land. „Als de politie kleurlingen, mensen uit de minderheden wil werven, moet ze erop letten, dat die niet alleen het kleurtje heb ben. Het moeten mensen zijn, die twee culturen goed be heersen. pas dan kun je een brug slaan naar het publiek". Voorts aandacht voor het pro bleem van de incest. Carla van Lichtenburch, ervarings deskundige bij de Utrechtse zedenpolitie: „De mythe die in de vrouwenbeweging leeft, dat alleen vrouwen slachtof fers van sexueel geweld kun nen opvangen, onderschrijf ik niet. Mijn ervaring is dat je soms een aangifte beter door een man kunt laten opnemen dan door een vrouw. Vrou wen binnen het korps kunnen heel hard zijn". Een interview tenslotte met de theoloog pro fessor Goddijn over de crisis in katholiek Nederland. „Ik voel nog wel zo veel betrok kenheid bij de moederkerk, dat ik de basiskerk graag re lativeer. Ze inspireert in Ne derland zeker, maar van de 1800 parochies zijn er maar zo'n tien die je basiskerk kunt noemen". Af en toe zon pas: hui DE BILT Volgens he KNMI is er in de nacht enkon ochtend nog kans op een paaslec buien. In de loop van de dalhet wordt vervolgens een gunstigjdigt invloed verwacht van een nama; derende hogedrukuitlopetster Deze neemt weliswaar in betenin, kenis af, maar hij zal waarizier schijnlijk de buiigheid wel onj derdrukken. Er komen perioD den met zon en de tempera L tuur wordt 's middags onge-p veer 6 graden. De wind is mawi^ tig, eerst uit het westen, lateL^' uit het'zuidwesten. Aan zee ijren de wind een ietsje sterker, Lj Wat het weekeinde betrefL^ lijkt het erop dat zaterdag eeeuu zwaar bewolkte dag gaat wor den met nu en dan regen o motregen. In de loop van zorjf* dag klaart het wat op, maój I dan lijken enkele buien onon J koombaar. De Bilt Deelen Eelde Eindhover Z -Limburg h.b« Innsbruck zw. Klagenfurt mis Kopenhagen n.o Mallorca imorgen ur.uu uur Max Min Naai tamp tamp slag W 4 3 4 rH 4 4 3 ni 4 2 3 4 0 3nl 4 3 3 nf1 3 3 3 nj|.L LE Idat 11 [too regenb. 20 16 0 2 d INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2