Henk van Hoorn snel 6 [TT niet bevoordeeld dóór ilmpje over kinderzegels Met je hoofd in het vriesvak ADIO/TELEVISIE i EN HAAG De PTT-gelddiensten zijn niet bevoordeeld bo- n het particuliere bankwezen door een filmpje op dé televisie, i heeft minister Brinkman van WVC gezegd in anfwoord op (iriftelijke vragen van de VVD-Kamerleden Joekesi en Keja. het filmpje, dat door de NOS werd uitgezonden, lag het ac- (it op de manier waarop de kinderzegels konden worden be- lld. De Kamerleden wezen erop dat het filmpje hiet in de (idtijd van de STER zat en vroegen of hier sprak^ was van uikreclame". i minister heeft bij zijn antwoord op de Kamervragen de vol- jige tekst van het filmpje gevoegd. Volgens hem is niet gewe- I» op de voordelen van een postgirorekening boven een reke- ng bij een particuliere bank. „Er wordt in de spot' gesproken er betaling met een bankcheque of girocheque en ijver postgi- of bankgiro", aldus de bewindsman. CeidóeSoowwt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 PAGINA 17 KRO protesteert bij NOS wegens piratennieuws HILVERSUM De KRO heeft bij monde van mediadirecteur R. Schoon hoven geprotesteerd bij de redactie van het NOS-journaal en bij de NOS-voor- zitter tegen de journaalberichtgeving alle tijdstippen „Hilversum" vijf keer of meer luisteraars trekt dan de pira ten. De piraten komen op zaterdag tot hun hoogste score van 21,5 van iedere honderd radioluisteraars. Op andere over de beluistering van radiopiraten, tijdstippen is die verhouding (veel) Volgens de KRO was er sprake van suggestieve en deels onjuiste informa tie. Uit een rapport van de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS blijkt dat gemiddeld door de week heen 2.230.000 mensen naar radio luisteren (Hilver sum, regionale omroepen, piraten enzo voort samen). Van hen luisteren er 126.500 naar piraten. Volgens het journaal zou „Hilversum" Het journaal wekte bovendien de in druk dat op weekdagen de piraten wel in de minderheid zijn, behalve op vrij dag als de KRO op Hilversum 1 uit zendt. Over de hele vrijdag halen de pi raten een luisterdichtheid van 1,5 pro cent. En de Hilversumse en de regiona le zenders samen 25,3 procent, waarvan het weekeinde minder luisteraars de KRO tussen de acht en soms elf pro- trekken dan de piraten. In het rapport cent, aldus de KRO, die op correctie in staat echter dat in het weekeinde op de nieuwsgeving aandrong. Piet Hendriks moet weer Pino worden HEERDE Dat de in Hattemerbroek wonende acteur Piet Hendriks met zijn Pino niet meer in het tv-kinderprogramma Sesamstraat te zien is, heeft kwaad bloed gezet bij Alfred Jongerman (10), Jolanda van der Veën (12), Richard van der Veen (10) en Suzanne Holtdijk (10), allen wonende te Heerde. Onder het motto „Piet moet blijven" hebben ze een handtekeningenactie gehouden. Het viertal heeft al ruim 200 handtekeningen verzameld. Zij willen deze naar de NOS sturen. Kinderen in de regio vragen ze hun actie te ondersteunen en ook op pad te gaan voor handtekeningen. Deze kunnen dan gestuurd worden naar Jolan da van der Veen, Mr.Nijhoffstraat 8 te Heerde, waar voor doorzending gezorgd wordt. jTTERDAM In Rotter- i opereert alweer enige tijd regionale Radio Rijnmond, [lelijk beluisterd in de stad [f, maar de uitwaaiering ër de rest van Zuid-Hollana ét er ook niet om. Hoofdre- tteur Nico Haasbroek, eer- f bekend van opvallend Hil- rsums werk, maakt er geen beim van, dat hem het ma tt van levendige radio voor ën staat. Hij haalde intussen k Henk van Hoorn naar itterdam, die het niet meer Ider zag zitten bij de parle- mtaire redactie van de \RA. gt Henk van Hoorn, tot voor rt presentator en eindredac- ir Dij VAR A's „Achter Het euws„Haagse Bluf" en .ooie Haan": „Ik zie geen rschil tussen de manier van irken van de VARA-leiding het kabinet Lubbers". Ge- aagd om uitleg: „De politiek |rdt tegenwoordig geken- »rkt door voldongen feiten, ►t kabinet neemt beslissin- n en het parlement gaat ar onvoldoende tegenin, •oeger werd er veel meer ge reden over politieke keuzes, tt kabinet Den Uyl en de ka- netten die daarna kwamen, >ren oneindig veel interes- nter dan wat er nu gebeurt, ilfs het parlementaire debat bijna een formaliteit gewor- in, want het is nauwelijks eer mogelijk beslissingen te lg te draaien. Het is tragisch moeten constateren dat het rlement momenteel weinig vertellen heeft. Dat is een die ik ook bijde VARA b aangetroffen. Dit beslissen en je kan zeuren wat je maar zo gebeurt het. Ik nd dat vreselijk. Niet dat ik u zo oud ben, maar ik heb :1 de tijd van de Maagden- iis-bezetting meegemaakt en ging om inspraak, mede- en democratise- uren ontvangt men via deze zender Hilversum 3. ring. Als dat nou allemaal in een klap wordt terugge draaid". Ernstig conflict Sinds 21 december is Henk van Hoorn te horen bij Radio Rijnmond, de nieuwste aan winst onder de regionale zen ders in Nederland. Zoals zove- len verliet ook Van Hoorn de arbeidersomroep na een ern stig conflict. Jan Nagel, ver lengstuk van de VARA-lei ding, zette de schaar in een grap van „Haagse Bluf" over Marcel van Dam als politiek commentator bij Achter Het Nieuws zonder daarover de programmamakers te raadple gen. Resultaat: Henk van Hoorn zegde met onmiddellij ke ingang zijn medewerking aan het programma op en hield het ook bij de andere programma's in het Hilver sumse voor gezien. In één van de hagelwitte ruimtes van het Rijnmond-ge bouw, vlak naast het Centraal Station, motiveert hij zijn stap naar de nieuwe omroep. „Ik heb maar een paar principes en één daarvan is dat ik mijn werk met plezier wil doen. Dat werd vorig jaar zodanig verstoord bij Achter het Nieuws, dat ik zelfs ontslag heb genomen voordat ik iets anders had Je moet rekenen dat de directie van de VARA geen enkele mededeling wilde doen over de nieuwe eindre dacteur. Naar goede argumen ten werd niet geluisterd, zodat er van „rekening houden mét" al helemaal geen sprake was. De sfeer werd daardoor on werkbaar. Ik was de hele dag bezig met vergaderen en me mo's schrijven en daarvoor was ik niet aangenomen". Eenmaal op de keien werd Van Hoorn alras gebeld door Nico Haasbroek, voormalig hoofd informatieve program ma's bij de afdeling radio, eveneens van de VAnA. Na een half uurtje telefoneren was de zaak rond en zat colle ga Henk bij de Rotterdamse radio. Beroering Van Hoorns vertrek uit de landelijke media naar Radio Rijnmond heeft weinig beroe ring gewekt. Een enkel pers- aanKondigingetje in een plaat selijke krant maakte melding van zijn komst maar voor de rest werd dit „nieuwsfeit" in algemene stilte gehuld. Een geoeurtenis waar de journalist zelf zich niet druk om kan ma ken. „Toen ik hier binnenkwam, was mijn eerste indruk: wat een chaos. Ik kwam hier om lekker wat werk te verzetten, maar dit had ik niet verwacht. Je bent hier met z'n allen be zig om iets nieuws op te bou wen en dat ontaardt wel eens in een chaos, maar dat regelt zichzelf meestal wel. Op een zeker moment krijgt iedereen toch wel weer behoefte aan orde en regelmaat" (schater lach). De druk van het programma's maken voor de landelijke me dia is in Rotterdam weg. Toch wordt dat volgens Van Hoorn aardig gecompenseerd: „Als ik hier s ochtends om tien uur binnenkom, ligt er twee uur radio op me te wachten waar we meestal nog niets voor heb ben. Van half vijf tot half ze ven willen we een aardig en brengen en de voorl tijd daarvoor is eigenlijk te kort. Van echt uitdiepen van een onderwerp is voorlopig geen sprake. Ondanks de manier waarop het allemaal is gegaan, lijkt Henk van Hoorn geen spijt te hebben zijn zijn - gewaagde - stap naar een geheel ander soort radio. Hij mag het parle ment dan niet meer zo „con troleren" als hij voorheen deed, toch heeft hij nog dage lijks met de overheid van doen. Henk van Hoorn: „To neelspelen op radio en tv hou je niet lang vol". Liever Lubbers „Ik vind het niet erg om een antwoord te ontlokken aan ie mand die dat eigenlijk niet wil geven, terwijl je al weet hoe dat antwoord zou moeten lui den. Dat levert natuurlijk leu ke televisie en radio op, maar dat getouwtrek zou niet nodig moeten zijn. Ik heb liever dat ik een rechtstreeks antwoord krijg. Van Agt - en Den Uvl trouwens ook - probeerde dik wijls geen rechtstreeks ant woord te geven. Lubbers doet dat - geloof ik - oprecht wel. Qua informatie zie ik dan lie ver Lubbers. Politici moeten glashelder duidelijk maken waar ze mee bezig ziin en hoe ze over bepaalde zaken den ken. Van Hoorn houdt - ook bij Ra dio Rijnmond - nauwelijks of niet rekening met „zijn pu bliek bij het afnemen van een interview. „Toen ik nog bij de VARA zat, vond de eigen aan hang dat je politieke tegen standers als Van Agt, Luboers en Wiegel niet moest onder vragen, maar bij wijze van spreken over de tafel heen moest halen. En dan was het nog met goed. Aan de andere kant heb je een groep die min of meer gesteld is op politici en die nemen je weer iedere in terruptie kwalijk. Daar zit je voortdurend tussen". „Zolang iemand niet helemaal van de vraag afdwaalt laat ik de man of vrouw rustig uit spreken. Alleen als ik een ant woord krijg dat helemaal ner gens op slaat, grijp ik in. Je moet er mee uitkijken, want interrumperen wekt heel tauw irritatie op. Maar om wie et ook gaat. van welke partij ook, ik ben zoals ik ben. Dat is de enige manier waarop je op radio en televisie kunt overle ven. De mensen hebben gauw door wanneer je daar toneel i. Dat erg lang vol". zit te spelen. Dat hou je niet ALEX WIEWEL NCRV-PROGRAMMA OVER MIGRAINE: HILVERSUM Chateau Migraine, zo wordt wel eens wijn van twijfelachtige kwaliteit aangeduid, waaraan je hoofdpijn overhoudt. Onder de titel „Met je hoofd in het vriesvak" maakte de NCRV-journalist Hans Sleeu- wenhoek een programma over migraine en de Neder landers die daar last van hebben. In de serie „Rondom Tien" wordt dit programma op vrijdag 3 februari via Ned. II van half tien tot even voor half elf uitgezon den. fillem van Oranje onrust in de Nederlanden Iemt snel toe, nadat Marga- tha de politieke instructies In Filips II heeft voorgelezen. vrees voor de Spaanse in- lisitie en omdat men de renge godsdienstplakkaten Wijst, sluit de lage adel het irbond der Edelen, dat een heekschrift aan Margaretha oet overbrengen. Willem van 'anje, Egmont en Hoorne jven echter op een verzoe- ng met de koning hopen, de zomer van 1566 wordt illem door Margaretha naar it werpen gestuurd om een nd aan de ongeregeldheden maken. Hoewel hij weigert et geweld op te treden, weet toch wat rust in de stad te en gen, die echter van korte lur is. In augustus breekt in ëst-Vlaanderen de beelden orm uit, die zich via Zeeland \ar Holland verspreidt. '.00 uur Nederland 1. eker weten m de universiteit van Gronin- n is men bezig met een on- irzoek naar de verschillen in genschappen tussen kinde- n. Waarom het ene kind jgger is dan het andere, de ie jongen beter kan voetbal- i, dan de andere enz. de rubriek „Zeker weten" yrdt dit onderzoek, waaraan in grote groep Groningse ideren meewerkt, behan- iid. Het tweede onderwerp treft computers In het on tijs. Kinderen komen de- onstreren, wat ze er mee \nnen doen, terwijl een aantal tskundigen over de nieuwe \ipmiddeien zal discussiëren. 125 uur Nederland 2. fat heet objectief? inderd jaar geleden organl- erden de journalisten in Ne- Eiand zich In de NVJ. Ter ge enheid van dit feestelijke brengt de NOS een discus- hprogramma, waarin nu eens urnalisten aan de tand wor- \n gevoeld. Onder voorzitter- nap van Andre van der Louw 11 een panel, bestaande uit sé Toirkens van NRC-Han- Isblad, Hedda van Gennep rt de VARA-tv, Stan van tucke van Radio Stad Am- trdam, Jaap van Meekren rt de AVRO-tv, Frans WIJ- nds van de Limburger en art in van Amerongen van het wekblad Vrij Nederland vra- van mensen beantwoor- n, aangaande de taak en de jeotiviteit van een journalist. .30 uur Nederland 2. Nederland NEDERLAND 1 VARA 16.00 Leer me ze kennen (3). Leonie Jansen praat met vier jongeren uit Latijns-A- merika en Marokko. 17.00 Fame Danswedstrijd '83-'84. Vierde regionale fi nale. TELEAC 18.25 Innovatie - kreatief on dernemen (10). AVRO 18.55 Oma Fladder. Afl. 5: Het hotel. 19.05 Toppop. De nationale hitparade. NOS 20.00 Journaal. AVRO 20.28 Blokletters. Spelpro- gramma. 21.00 Willem van Oranje, tv- -serie. Afl. 5: 1565-1567. (Zje toelichting) 21.50 Televizier Magazine. Actualiteiten. 22.30 Kort commentaar. 22.35 Levenslang (4). Tv-se- rie. Sylvia is opgegroeid tot een mooie jonge vrouw. Zij herinnert zich niets van de tijd op het eiland en de bange tocht over zee. Rufus probeert haar geheugen wakker te roepen. 23.25 Ontdek je plekje: Zie- rikzee. NOS 23.40 Journaal. 23.45 Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 FEDUCO 17.45 Medelanders Nederlan ders: Surinamers in Neder land. Afl. 2: Un tori un sani (Wij vertellen ons verhaal). 18.15 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 Paspoort voor Turken. 18.30 Sesamstraat. 18.45 Jeugdjournaal. 19.00 Journaal. KRO 19.12 Tom en Jerry, tekenfilm. 19.25 Zeker weten. Populair- -wetenschappelijk program ma. (Zie toelichting). 20.10 Lou Grant, Amerikaanse tv-serie. Door automatise ring van de zetterij bij de Tribune dreigen er banen te verdwijnen. Een staking verdeelt de werknemers in twee kampen. 20.55 Hints. Spelprogramma door Frank Kramer. NOS 21.30 Wal heet objectief. Pro gramma t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Nederland se Vereniging van Journa listen. (Zie toelichting). NOS 22.30 Journaal. 22.45 Den Haag vandaag. 23.00 Studio Sport. De wed strijd tussen Koopmans en Caramanolus. 23.45 Nieuws voor doven en slechthorenden. Duitsland DUITSLAND 1 18.00 Hier und Heute. 18.25 Drel Damen vom Grill. 19.00 Hart aber herzlich. 20.00 Tagesschau. 20.18 Dia Ferneeh-Diskuasion. 21.00 Kannen Sie Kino? Na een In termezzo van drie Jaar Is deze filmru briek weer terug, zij het In een Iets andere opzet. Het programma wil voornamelijk Informatie geven over films, die in de bioscopen draaien of gaan draaien, aangevuld met zorgvul dig uitgekozen fragmenten. Voor de kijkers komen er een paar aardige optische en akoestische vragen, waarmee prijsjes verdiend kunnen worden. De nieuwe presentator heet Rainer Brandt, van huis uit acteur, die zich in synchronisatie heeft gespecia- 21.45 Talentachuppen. Amusements programma. 22.30 Tagesthemen. 23.00 Abenteuer aus dem Engli- achen Garten. Tv-spel van Margit Saad naar een verhaal van Marieluise Fleisser. Op een mooie zomerdag In 1924 spreekt de metselaar Emil (Wer ner Stocker) een meisje (Sylvia Ja- nisch) In de Engelse tuin aan. Emil wil net als zijn vrienden een vast meisje hebben. Tegen zijn verwachting In maakt het meisje een afspraakje met hem. Maar het blijkt, dat de twee al lebei zo In hun eigen gevoelsleven ge vangen zitten, dat onderling begrip niet mogelijk Is. DUITSLAND 2 18.20 Mann, halt die Luft anl Ameri kaanse tv-serie. 18.57 Programma-overzicht. 19.00 Heute. 19.30 Country Time met Freddy Quinn. Country- en westernmuziek van o.a. Wanda Jackson, Stella Par- ton en Bobby Bare. 21.00 Geaundheitamagazln Praxis. 21.45 Heute-journal. 22.05 Was halt die EG zuaammen? Twee korte reportages: 1. Ierland: Geen toekomst zonder Europa: 2. De Bondsrepubliek: Een hoge inzet, veel winst. 22.50 Apropos Film. Filmactualitel- ten. 23.35 Heute. DUITSLAND 3 WDR 18.30 Die Sendung mit der Maue. 19.00 Aktuelle Stunde. 20.00 Tageaschau. 20.15 Der grosse Gangster (The big shot). Amerikaanse speelfilm uit 1942 van Lewis Seiler. Duke Berne (Hump hrey Bogart) is zojuist uit de gevange nis ontslagen. Hij moet oppassen, want een volgende keer kan hij zich levenslang op de hals halen. Zijn po gingen om werk te zoeken mislukken. Toevallig wordt hij door een in paniek geraakte getuige als dader aangewe zen en tot levenslang veroordeeld. Hij weet echter te ontsnappen. 21.35 Filmtip. 21 45 Landesspiegsl. 22.15 Nachtstudio: Rauhe luft bel Onkel Sam. Reportage over een Amerlka-reis in 1912. 23.15 Nachtstudio Spatausgabe: Va lentine ein Maler vor Liebe und Tod. Film over de schilder Ferdinand Hodler. 00.15 Journaal. BRT 1 17.00 Schooltelevisie. 17.55 Journaal. 18.00 Tik Tak. Tekenfilmserie (herh.). 18.05 Rondomons: Onze vrienden in Italië. 18.30 VIP-Info. Jongerenprogramma. 19.10 Tijdrover: Kwizien. Vandaag: De Knokse hutsepot 19.25 Programma van de St. Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 Mededelingen en programma- -overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Kunst-Zaken. 20.15 Hoger - Lager. Spelprogram- 20.50 Panorama. Actualiteiten. 21.50 Dallas. Amerikaanse serie. Lucy wil meer weten over de verhou ding tussen Peter en Sue Ellen. 22.35 Journaal en Coda. Improvisa tions sur un theme russe, van Aug. Franchomme. BRT 2 18.50 Teletekst voor ledereen. 19.00 Het ABC van de computer (3). 19.30 Juke Box. 19.40 Mededelingen en programma- -overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Kunst-Zaken. 20.15 Klassiek drama: Troilus en Cresslda van William Shakespeare. Met John Shrapnell, Anton Lesser, Susanne Burden en Anne Penning ton. De stad Troje wordt zeven jaar lang door de Grieken belegerd. De Trojanen vragen zich af of het nog wel de moeite waard Is om de strijd nog langer voort te zetten. RTBF 1 16.35 ONEM-vacatures. 17.20 Plein Jeu. Kinderprogramma. 19.05 Ce soir. Regionaal magazine. 19.24 Consumententips. 19.30 Journaal. 20.00 Autant savoir. Informatief pro gramma. 20.30 Josepha. Franse speelfilm uit 1981 van Christopher Frank. Met: Miou Miou, Claude Brasseur en Bru no Cremer. Josepha vertrouwt haar man Michel niet meer. nu hij een avontuurtje achter de rug heeft. Als ze op een dag een rijke paardenfok ker ontmoet, besluit ze wraak te ne men op Michel. 22.20 Carrousel aux Images et Le monde du cinema. Filmrubrieken. 23.00 Journaal. David Firth als Paris en Suzanne Burden als Cressida in „Troilus en Cresslda" van William Shakespeare. BRT 2 om 20.15 uur. Engeland Queens Freddie Mercury zingt in „Top Of The Pops" de nieuwe single van de groep „Radio ga ga". BBC 1 om 20.30 uur. BBC 1 16.25 Arthur Negus enjoys „Syon House". 16.50 Magic Roundabout. 17.40 Fonz plus the Happy Days gang. 18.05 John Craven'9 newsround. 18.10 Blue Peter. Kinderprogramma. 18.40 Sixty minutea. Actueel magazi- 19 40 Dr. Who. SF-serie. 20.05 Tomorrow's world. Weten schappelijk magazine. 20.30 Top of the Pops. Muziekpro gramma. 21.05 The living planet: Een portret van de aarde. 22.00 Journaal. 22.25 Diana (3). Tv-serie. 23.20 Question time. Discussiepro gramma. 00.20 Letting go. Informatieve serie. 00.45 Nieuwsoverzicht. 00.47 Weerbericht. BBC 2 18.35 Nieuwsoverzicht. Met onderti teling voor doven en slechthorenden. 18.40 Adventure Game. 19.20 Hooked. 19.50 Onbekend. 22.00 The Hello Goodbye Man, se- 22.30 Forty minutes: Unreasonable behaviour. Documentaire serie 23.10 Rowan and Martin's Laugh-in. 23.40 Newsnight. Actualiteiten. ITV 18.15 Happy days. 18 45 Nieuws 19.00 About Anglia. 19.20 Arena. 19.35 Crossroads. 20.00 Benson. 20.30 Carry on laughing. 21.00 The Steam Video Company. 21.30 Hotel. Amerikaanse tv-serie met Bette Davis. 22.30 TV-eye. 23.00 News at ten. 23.30 Newhart 00.00 International squash. 00.30 The streets of San Francisco: Runaways. 01.30 The big question. NEDERLAND 1 NOS: 09.30 Nieuws voor doven. 10.00 NOT: Schooltelevisie. 13.00 Nieuws voor doven. AVRO: 16.00 Een paard in de hand (2), serie over de ruitersport. 16.15 Wordt vervolgd, magazine over strips en tekenfilms. 16.50 Alleen als ik lach, Engelse ko mische serie. Afl.: De patiënten gaan In hongerstaking. DUITSLAND 1 08.10 Schooltelevisie. 09.05 Politik aktuell. 10 00 Tagesschau en Tages- themen. 10.03 Was halt die EG Zu- sammen? (herh). 10.50 Talent- schuppen. 11.35 Das Teufeismoor (herh.). 12.10 Gesundheitsmagazin Praxis. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Heute. 13.15 Telelekst-overzicht. 16.00 Tagesschau. 16.10 Spielen oder parken. Boek en regie: Tom Burghard. 16.30 Bis der Groschen feilt, komedie van Lothar Spree. Met: Dörte Worm. Roman-Sascha Mohren en Jörg Friedrich. 17.50 Tagesschau. DUITSLAND 2 10.00-13.15 Zie Duitsland 1. 13.15 Teletekst-overzicht. 15.25 Enorm in Form (4), herh. 15.40 Teletekst-over zicht. 15.57 Programma-overzicht. 16.00 Heute. 16.04 Pinnwand, thea teragenda. 16.20 Pfiff, sportstudio voor jonge kijkers. 17.00 Heute. Aansl.. Aus dem Landern. 17.15 Te- le-lllustr ierte. DUITSLAND 3 RTBF 1 BBC 1 ITV HILVERSUM 1 ledei heef uur nieuws. ded. (NOS) 18.06 Hier en Nu-magazi- 19.02 Koninklijke Militaire Kapel. 20.03 Mengpaneel. 21.02 Op de vrije toer. 22.02 NCRV-donderdag-sport. 22.55 In 't voorbijgaan. NOS: 23.02 Met het oog op morgen. AVRO: 0.02 'n Extra nachtje AVRO. met om: 0.02 Cees van Zijtveld. 2.02 Jazz at night. 4.02-6.00 Krijn Torrtnga. HILVERSUM 2 16.00 De wereld op donderdag. 18.00 Nws. 18.10 Grenze loos. P.P.: 18.20 Uitzending van de CDA. IKON: 18.30 Kleur. KRO: 19.00 Tussen de regels. 19.10 Sporen in het achterland 19.30 Sensus. 20.00 Nws. 20.03 Radio Vitrine. 20.30 Oa Capo. 21.20 Ter overweging. Teleac: 21.30 Latijn (13). 22.00 Programmeren met Pascal (8). KRO: 22.30 Nws. 22 40 El kander dragen in geloof. 23.00 Spek takel. 23.55 Nws. HILVERSUM 3 leder heel uur nws. NOS: 18.04 De avoodsplts. TROS: 19.02 Poster 20.02 Ferry Maat s soul show. 22.02 Sesjun. 23.02 De LP-show. HILVERSUM 4 17.00 Overname Hil versum 2. NOS: 20 00 Donderdag avond Muziekmagazine. (20 00 Muz. voor mezzosopr. en piano. 20.45 On der de groene linde. 21.00 Ned. muz. 21.45 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance). 22.15 Nieuw Macedo- HILVERSUM 5 (Via AM-zender Hilver sum 1) NOS: 19.02 Bulletin in het Ma rokkaans-Arabisch. 19.10 Bulletin in het Berbers. 19.20 Bulletin in het Turks. 19.30 Bulletin in het Spaans. Morgen WDR: 08.00 Tele-Gymnastik (10). 08.10-12.00 Schooltelevisie. 17.00 Schooltelevisie. 12.00 Teletekst. 14.00-15.25 School televisie. 17.05 ONEM-vakatures. 17.20 Plein Jeu, kinderprogramma. 07.00 Teletekst-overzicht. 07.30 Breakfast time, actueel magazine. 10.00 My music, spelprogramma. 11.30 Play school. 11.55 Play ideas, kinderprogramma. 13.30 Journaal. 13.55 Weerbericht. 13.57 Financieel- en nieuwsoverzicht voor doven en slechthorenden. 14 00 Pebble Mill at one, lunchprogramma. 14.45 Bag- puss, tekenfilm. 15.00 Villagers. 15.20 A woman rebels, Amerikaanse speelfilm uit 1936. Met: Katharine Hepburn, Herbert Marshall. Elizabeth Allan ea Regie: Mark Sandrich. 16.50 Magic Roundabout. 17.20 He- athcliffe, kinderprogramma. 17.25 Jackanory, kinderprogramma. 17.40 Wildtreck, natuurserie. 07.25 Good morning Britain. 10.30 Schooltelevisie. 13 00 Jaime and the magic show. 13.10 Rainbow. 13.30 A better read. 14.00 News at One. 14.20 Anglia news. 14.30 About Bri- tein. 15.00 Beyond the curtain. Speelfilm 16.30 Sons and daugh ters. 17.00 Rainbow. 17.20 Batfink. 17.25 Sooty. 17.50 Freetime. HILVERSUM 1 leder heel uur nieuws KRO: 7.02 Ontbijtshow, verv. 8.06 Echo. 8.16 Scheer je weg. 8.53 Pas toor A.C. Raadschelders. 9.03 Adres onbekend. 10.03 Muz. op bestelling. 11.03 Ratel. 11.53 Pastoor A.C. Raadschelders. 12.03 Spelen maart 13.06 Echo. 13.16 Muz. om op te schieten, een kwestie van aksent. 14.03 The Complet. 15.03 Bijplaten. 15.50 Kiekeboe. 16.03 Aan de veilige kant. 17.03 Het betere werk. NOS: 17.53 Marktber. I.s.m. K.N.B.T.B. en avondbladen 17.55 Meded HILVERSUM 2 VPRO 7 00 Nws. 7.10 Radionieuwsdienst VPRO. (7.30, 8.00 en 8.30 Nws.) NOS: 9.05 NOS-spor- tief 9.24 Waterstanden. 9.30 Nws. VPRO: 9.33 Voor jou een ander. (10.30 Nws). AVRO: 11.00 AVRO's denksportprogramma. AVRO-VARA: 11.10 De Nederlandse schoolradio. NOS: 11.30 Nws. 11.33 Homonos. 12.00 NOS-werkbank. 12 26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.36 Tussen het nieuws. 13.00 Nws. 13.10 Meer over minder (13.30 Nws.) 14.20 Voor blinden en slechtzienden. 14.30 Nws. Teleac: 14.33 Por Favor, cursus Spaans (8). VARA 15.03 Ra dioweekblad. (1530, 16.30. 17.30 Nws, 17.36 Dingen van de dag). (18.00 Nws.) HILVERSUM 3 leder heel uur nieuws. EO: 7.02 Ronduit op 3. 8 03 Tijdsein. 903 De muzikale fruitmand. 10.03 Muziek Motief. NCRV: 10.30 Popsta- tion. (ca 1145 Weerman Hans de Jong). VOO: 12 03 Mono. 13.03 Tlp- parade. 15.03 Top 40. (16.30 Pop journaal. 17.30 Conoertagenda). HILVERSUM 4 VOO 7 00 Nws. 7.02 Ochtendstemming (8.00 Nws.) 9.00 Veronica's meesterwerken (op com pact-disc). 10.30 Muz. voor miljoe nen 11 58 Strauss en Co. 13 00 Nws. 13.05 Veronica klass.: A Gelders Or kest. met sol. speelt muz. van Chopin. B Klass. kamermuz. VPRO: 1430 Muziek op vier: Indiase muz., Oeel 1. 16.00 De groene zoden. TV-morgen Radio Het meest indringend zijn de gefilmde migraine-aanvallen van enkele patiënten. Urenlang en soms dagenlang worden ze ge kweld door een hevige hoofdpijn. Ze weten niet waar ze het moeten zoeken en hebben braakneigingen, voelen zich misselijk en zijn volledig van de kaart. Het middel ergothamine helpt wel de aanvalen te „couperen", maar ook niet meer dan dat Men kan zelfs als het middel te veel wordt gebruikt nóg meer hoofd pijn krijgen. Dan heeft het dus een averechtse uitwerking. In grote lijnen wordt migraine veroorzaakt door snelle verwij ding of vernau wing van de bloed vaten in het hoofd. Het gebruik van ergothamine is slechts een symp toombestrijding. Teveel gebruik kan zelfs versla vend werken Een patiënt vertelt in het programma hoe ze moest afkic ken na eerst fors gebruik te hebben gemaakt van dit geneesmiddel. Een Brits onderzoek heeft aangetoond, dat ongeveer één op de tien volwas senen af en toe last heeft van migrai ne. Het Nederland se cijfer komt uit op ongeveer één miljoen patiënten. Tweederde van hen zijn vrouwen. De achtergrond hiervan is het ver schil onder meer in de hormonale wer- king bij beide sek- Programmamaker Hans Sleeuwenhoek sen. De vrouw kan brengt migraine in kaart. tijdens de menstru atie last van hoofdpijn of migraine hebben. Anderzijds houden mannen vaak informatie achter over migraine, omdat ze zich ervoor schamen en bang zijn eventueel hun baan te verliezen als uitkomt dat ze vaak migraine-aanvallen hebben. Stress kan zowel bij mannen als vrouwen de oorzaak voor mi graine zijn. Op het moment dat de stress voorbij lijkt, slaat de migraine weer toe, vandaar dat er sprake is van „weekeinde- hoofdpijnen". De Rotterdamse neuroloog drs. E.H.L. Spierings Zegt, dat iedere migraine persoonsgebonden is. Dat geldt ook voor de bestrijding ervan. Zo laat een mevrouw in het programma zien, hoe ze mét" koude compressen de migraine kan buitensluiten, terwijl een andere patiënte juist baat heeft bij verhitting van bepaalde delen van haar hoofd. Weer andere patiënten krijgenaanvallen van hoofdpijn na het eten van chocola, oude kaas, óf andere voe dingsmiddelen, omdat daar teveel aminen in zitten. Vanzelfspre kend hebben de migraine-lijders alle middelen aangegrepen om van de kwaal af te komen. Maar enkelen is het gelukt definitie ve genezing te vinden. Inlichtingen over deze materie verstrekt de Nederlandse Vereniging van Migrainepatiënten, Prinses Be- atrixweg 5, 9001 JM in Grouw. JOCHEM GREVEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17