RONALD REAGAN Zijn hele leven hardnekkig onderschat Crossfiets op openbare weg levensgevaarlijk speelgoed KINDEREN MAKEN KANS OP ZEER ERNSTIGE VERWONDINGEN Geheim van Cleopatra's parfum aan het verleden ontfutseld BINNENLAND/BUITENLAND CeidaeSoMont President Ronald Reagan heeft zich formeel kandidaat gesteld voor een tweede ambtstermijn van vier jaar. te beginnen in ja nuari 1985. Zijn kansen op herverkiezing 'in november) staan goed. De mogelijkheid is dus aanzienlijk dat de wereld tot aan de eerste dagen van 1989 deze man. die dan bijna 78 iaar oud zal zijn. in het Witte Huis zal zien en bij de a toom knop zal weten. Toen de conservatieve communistenhater Ronald Wilson Reagan drie jaar geleden aantrad, dachten velen in Amerika en Europa dat daarmee het begin van het einde van de wereld was ingeluid. Nu. drie jaar later, laat dat einde nog steeds op zich wachten. Met name in de VS waar de economie zich krachtig herstelt wijkt het doemdenken voor een gevoel van optimis me. Getuige de opiniepeilingen geeft een groeiend aantal Ame rikanen daarvoor de eer aan hun president. Al wordt hij door zijn tegenstanders nog altijd sterker verguisd dan dat hij door zijn supporters wordt bewonderd, feit is dat de politieke leider van de Verenigde Staten zich een bijzondere plaats in de Ameri kaanse geschiedenis aan het verwerven is. Onze correspondent in Washington. Mare de Koninck. probeert hieronder het feno meen Ronald Reagan, dat ingewikkelder is dan zijn simplistisch optreden vaak doet vermoeden, te ontrafelen. WASHINGTON Ro nald Reagan werkt van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. In te genstelling tot zijn voor gangers, die veelal sober der kantoorvertrekken in het belendende executive building opzochten, werkt Reagan uitsluitend in het historische en elegante Oval Office aan hetzelfde bureau waaraan onder an dere de presidenten Hoo ver, Roosevelt, Truman, Eisenhouwer en Kennedy zaten. Zijn gehechtheid aan het representatieve Oval Office is een aanwij zing voor Reagans „jon gensachtig" gevoel van trots 's lands hoogste ambt te bekleden. Voor de half mislukte Holl- wood-acteur is de Ameri kaanse droom in vervul ling gegaan en daar wil hij elk moment van de dag aan herinnerd wor den en van genieten. Toch is Ronald Reagan niet het soort politicus van wie de eerzucht afdruipt. Het is een feit dat hij tot enkele weken geleden nog niet had beslist of hij naar een tweede ambtster mijn zou gaan dingen, dan wel met Nancy terugkeren naar de heerlijke ranch in Santa Bar bara in Californië. Het besef dat er nog heel aantrekkelijke alternatieven voor het Witte Huis zijn, is Reagan aan te zien. Het legt in zijn optreden de vrijmoedigheid van een zondagskind, te vergelijken met de speelse ambtsopvatting waarmee Dries van Agt de ernstig naar diens functie stre vende Joop den Uyl tot wan hoop kon brengen. Anders dan bijvoorbeeld Richard Nixon en Jimmy Carter, die krampach tig aan de macht probeerden vast te houden, zit bij Ronald Reagan de ambitie als een soe pel vallend pak, dat hij tijdens de weekends graag verwisseld voor rijlaarzen, een spijker broek en een cowboy-hoed. Als de werkdag er om vijf uur opzit, gaat de Amerikaanse president naar het gymzaaltje onder het Witte Huis. Daar onderhoudt de bijna 73-jarige op allerlei toestellen zijn licha melijke conditie. Sinds hij in maart 1981 voor het dichtbij gelegen Hiltonhotel door de geestelijk gestoorde jongeman John Hinckley in de borst werd geschoten, is gewichthef fen zijn belangrijkste training. De borstomvang van de presi dent is sinds die ellendig dag vier centimeter toegenomen. „Ronald Reagan is in zeer goe de vorm. Er is geen reden aan te nemen dat hij het in de ko mende jaren steeds rustiger aan zal moeten doen", zegt zijn arts Daniel Ruge. Ramp Sommigen menen dat de pre sident het thans allemaal al veel te rustig aandoet. Voorzit ter van het Huis van Afge vaardigden en lid van de De mocratische Partij, Tip O'N eill, vindt deze Republikeinse president ronduit lui. „In feite werkt hij maar drie en een half uur per dag. Hij doet zijn huiswerk niet, hij leest de stukken niet, hij heeft geen enkele feitenkennis. Het is een ramp dat deze man president is van de Verenigde Staten", zei O'Neill in november in een vraaggesprek met de New York Times. De onduidelijkheid over Rea gans werkuren zit 'm in zijn middagpauze en met name in de duur van het dutje dat hij dan nogal eens doet. Zijn staf schef James Baker houdt ech ter vol dat het staatshoofd, als hij niet achter zijn bureau zit, in de privé-vertrekken kran ten leest of zomaar burgers op belt die hem een brief hebben geschreven. Een van de belangrijkste ei genschappen van Ronald Reagan is ongetwijfeld de vriendelijkheid en opgewekt heid die hem nooit verlaten. „Die constantheid van zijn ge moed is heerlijk", zegt een van zijn stafleden. „Samen met zijn leeftijd geeft hem dat iets ge zelligs en vaderlijks. Daarom zijn de stafbesprekingen in het Oval Office altijd een genoe gen en is de sfeer in het Witte Huis zo goed". Wat moeilijk te achterhalen valt is de mate waarin Reagan in zijn dagelijkse ambtsvervul ling leiderschap toont en be slissingen neemt. Maar zeker is dat de president een toene mende besluitvaardigheid aan de dag legt, waarover zijn me dewerkers zich met bewonde ring maar ook verontrust uitlaten. In de eerste twee we ken van zijn ambtstermijn voer de president nog voorna melijk op zijn persoonlijke as sistenten, die hem aan alle kanten „in de steigers hiel den". Als Reagans enige ver dienste werd toen vaak aange haald dat hij tenminste zijn adviseurs ,goed had uitgeko zen. Thans beginnen meer mensen doordrongen te raken van Reagans slimheid of misschien zelfs wijsheid. „Hij lijkt nog President Reagan in zijn favoriete vertrek, de Oval officew van het Witte huis aan Ivan en Anya en aan Jim en Sally (lees: Ronald en Nan cy) zou liggen, zou er niet een atoomwapen op de wereld zijn, zo goot Reagan twee weken geleden in een tv-speech zijn eenvoudige wereldbeeld in een sprookjesvorm. steeds naïef. En zijn minach ting voor details is. soms nog altijd schokkend. Maar tegelij kertijd gebruikt hij die onwe tendheid om te bereiken wat hij wil en om anderen voor hem te laten werken. Hij is een volbloed politicus, die weet waar hij op uit is en die de politieke problemen ziet die daarvoor moeten worden op gelost. „Reagan weet niet veel, maar hij beseft alles", zegt een anonymus die dagelijks met hem werkt. Zijn intellectuele voorganger Jimmy Carter zag elke afzonderlijke boom, maar niet het politieke bos. De in tuïtieve Reagan ziet alleen het bos, en nauwelijks een boom. Ivan Kenmerken voor Reagans toe nemende doortastendheid en klaarblijkelijk zelfvertrouwen is zijn weigering tegen het dringend advies van zijn naas te economische raadgevers in, de belastingen te gaan verho gen en de defensie-uitgaven te verlagen, omdat het pijlsnel stijgende begrotingstekort de oplevende economie voortijdig weer in een diepe depressie dreigt te dompelen. Reagan vindt hoe dan ook hoge belasting slechter dan een hoog begrotingstekort, en ook acht hij niets belangrijker dan een krachtige militaire af schrikking. Met hoop (in het Democratische kamp) en vrees (onder Republikeinse partijge noten) zien velen aankomen hoe Reagan in een eventuele tweede ambtstermijn die twee prioriteiten onmogelijk zal kunnen volhouden. De politieke ideologie is bij de huidige Amerikaanse presi dent niet geworteld in maat schappelijke theorieën, maar in persoonlijke ervaringen uit vroeger tijden. Reagan behoor de tijdens de grote depressie van de jaren dertig tot de De mocratische Partij. Toen hij na de Tweede Wereldoorlog ein delijk een paar filmrollen kreeg die hem heel wat geld opleverden, moest hij daarover relatief zeer hoge belastingen betalen omdat in die dagen in Californië het belastbaar inko men nog niet over een heel jaar mocht worden uitge spreid. Verontwaardiging daarover heeft bij hem altijd het gevoel levend gehouden dat belastingen in beginsel verkeerd zijn en dat er een be langentegenstelling bestaat tussen burgers die geld verdie nen en een overheid die dat geld afpakt. De uitzondering die hij maakt voor defensie stamt uit zijn lange ervaring als voorzitter van het Filmacteurs Gilde, toen (het waren de Koude Oorlogsjaren) idealistische sympathisanten van het com munisme een stempel probeer den te drukken op de filmin dustrie in Hollywood. Zijn af keer geldt met name de Russi sche communistische partij, die destijds zoveel mensen in het westen inspireerde, maar die volgens Reagan internatio naal agressief is en het eigen naar vrede snakkende Russi sche volk onderdrukt. Als het Gematigd Reagans intellectuele beper kingen zijn vaak zichtbaarder dan zijn mogelijkheden en dat heeft hem zijn hele leven on afgebroken tot een onderschat mens gemaakt, maar hem wel 's werelds machtigste functie opgeleverd. Toen hij in 1966 binnen de Republikeinse partij voor het eerst een gooi deed naar de kandidatuur voor het gouverneurschap van de staat Californië, werd hij gesteund door zijn Democratische tegen stander, die meende dat Reagan het gemakkelijkst te verslaan zou zijn... Het was het begin van acht jaar succesvol leiderschap in Californië en van Reagans opmars naar het Witte Huis. Toen hij drie jaar geleden in Washington belandde, vrees den velen dat de mensheid was overgeleverd aan een roe keloze primitief, die als een stuurloze kernraket overal en op elk moment de wereld kon laten exploderen. „Nog altijd was Ronald Reagan onder schat. Hij is een uiterst verant woordelijk man die precies weet wanneer een situatie ge vaarlijk wordt. Dan laat hij zich nog uitvoeriger adviseren dan anders en neemt hij een afgemeten en gematigde be slissing. Hij demonstreerde dat bijvoorbeeld toen het Kore aanse vliegtuig door de Russen werd neergeschoten", zegt se nator Paul Laxalt ^lie het co mité voor de herverkiezing van Reagan en (vice- presi dent Bush) voorzit. „Hij wilde alleen zijn Amerikanisme niet geheel ondergeschikt maken aan zijn verantwoordelijkheid voor de gehele wereld". blije natuur, de on miskenbare oprechtheid van zijn conservatieve denkbeel den, de eenvoud van die idee ën en zijn menselijke kwets baarheid (zijn wijfelend optre den bijvoorbeeld tegenover de keiharde Amerikaanse journa listen) vormen het combina- tieslot op zijn succes. Plus een ding nog: Het handboekje voor de filmacteur. Reagan kan een lange speech met groot gemak van buiten leren en de tekst met elk gewenst timbre en met doeltreffende timing voordragen. Iemand die hem al uit zijn Hollywood-jaren kent, zegt: „Ronald is passief in de zin dat hij geen initiatief neemt. Hij is een speler, een vertolker, die gewend is dat de regisseur zegt: „Licht aan, ca mera aan, actie". Maar omdat hij gelooft in zijn tekst, kan hij als geschoold communicator boven de regie uitstijgen". Jawoord Zijn „gevoel voor drama" heeft Reagan afgelopen zon dag tot het uiterste uitgeleefd. Bijna iedereen was ervan overtuigd dat hij zich opnieuw kandidaat voor het president schap zou stellen, maar hij had maandenlang zo consequent geweigerd om daar zekerheid over te geven, dat tenslotte toch heel Amerika aan de buis hing om zijn ja of nee te ho ren. En zelfs in dat toespraakje van vier minuten vanuit zijn Oval Office, bewaarde Reagan zijn ja woord tot de allerlaatste zin. Of deze begaafdheden vol doende zijn om de massa's ar men, zwarten, vrouwen en atoomverontrusten in de Vere nigde Staten, die Reagan een verwerpelijk beleid aanwrij ven, bij de verkiezingen in no vember in een minderheid te houden, valt te bezien. Maar wie dit fenomeen weg wil heb ben uit het Witte Huis, doet er goed aan hem in niets meer te onderschatten. MARC DE KONINCK DEVENTER Levensge vaarlijk blijkt de cross- fiets, het populairste ver voermiddel van de jeugd, op de openbare weg te zijn. Vier kinderen zijn al dodelijk verongelukt. Vei lig Verkeer Nederland (VVN) zegt zich grote zor gen te maken omdat steeds meer kinderen de crossfiets als hun belang rijkste vervoermiddel be schouwen. VVN wil dat de crossfiets uit het wegverkeer wordt geno men. G.Granneman, woord voerder van VVN in Hilver sum, zegt daarover: „Crossfietsen mogen niet eens in het wegverkeer opduiken. Ze hebben geen verlichting, geen wit achterspatbord en geen bel. In de donkere jaar getijden zijn crossfietsen vrij wel onzichtbaar. Het zijn speeldingen, maar geen ver voermiddelen om er op naar scholen en vriendjes te rijden". Granneman zegt dat VVN de verantwoordelijke ouders steeds maar weer op de geva ren moet wijzen. Het fietscros- sen gebeurde eerst in vereni gingsverband, waarbij aan scherpe eisen moest worden voldaan, bijvoorbeeld wat de veiligheidskleding betreft. Buiktrauma's Maar, meent VVN, het crossen komt steeds meer in trek bij particulieren. „Het gaat van kwaad tot erger", merkt Gran neman op. „VVN heeft eens kinderartsen gesproken over de gevolgen van ongelukken sschien noten) zien velen aankomen naar vrede snakkende Russi- aan zijn verantwoordelijkheid onderschatten. kt nog hoe Reagan in een eventuele sche volk onderdrukt. Als het voor de gehele wereld". MARC DE KONINCK ord en rnet crossfietsen. Dan schrik Brigadier L. IJdo van de Apel- geiaen. Ik zeg: een crossfiets beeld de baantjes) worden ge re jaar- je: kinderartsen spreken over doornse gemeentepolitie kreeg hoort niet in het wegverkeer, bruikt, maar dat ze in auto's c >n vrii- ..buiktrauma's". Stuntende met een dodeliik oneeval te Dat probleem is intussen in de op karren worden vervoerc met crossfietsen. Dan schrik je: kinderartsen spreken over „buiktrauma's". Stuntende fietscrossers vallen gemakke lijk, waarbij ze het stuur in de buik krijgen. De artsen heb ben ernstige verwondingen ontdekt, organen als de milt, alvleesklier, lever en nieren kunnen niet, zoals darmen, van hun plaats verschuiven zonder al te veel schade op te lopen. En juist die ernstige in wendige verwondingen komen veel voor". VVN hield enkele onderzoek- jes en het is gebleken dat soms wel 40 procent van de kinde ren op een crossfiets naa school rijden. „Dat is levensge vaarlijk, ook al omdat de ou ders het gevaar niet kennen. Pas als ze de gevolgen zien hebben ze hevig spijt van hun toegevendheid". Brigadier L. IJdo van de Apel- doornse gemeentepolitie kreeg met een dodelijk ongeval te maken. Een jongetje werd op zijn crossfiets op de openbare weg geschept. Hij heeft zich eens nader op de zaak gecon centreerd en meent: „De cross fiets is anders dan een norma le fiets. Hij heeft een steilere voorvork, die ook nog recht is. Daardoor ontstaat een vrij snelle stuuruitslag met als ge volg dat het evenwicht kan worden verlorerK „Een crossfiets noem ik sport- werktuig; die is ook voor spor ten, in dit geval crossen, ont worpen. Toch komen ze op de openbare weg. Als politie kun je er in zoverre weinig tegen doen dan slechts te waarschu wen dat ze moeten voldoen aan de wettelijke voorschrif ten die voor normale fietsen gexaen. ïk zeg: een crossfiets hoort niet in het wegverkeer. Dat probleem is intussen in de Centrale Politie Verkeerscom- missie in studie". In Zutphen hield de politie on langs een fietsenkeuring, crossfietsen werden echter niet gekeurd, want zo was de redenering, die horen niet op de openbare weg thuis Gevaren Vooral crossbaantjes die een open verbinding met de open bare weg hebben, nodigen de jeugdige crossers uit ook in het wegverkeer hun stunts uit te voeren. Heel vaak is er op die baantjes geen leiding aanwezig zodat de kinderen niet op de gevaren worden gewezen. Veilig Verkeer en politie wil len dat crossfietsen niet als vervoermiddel (naar bijvoor beeld de baantjes) worden bruikt, maar dat ze in auto's of op karren worden vervoerd. Crossmotoren mogen ook niet op de openbare weg komen. Daaraan zouden crossfietsers een voorbeeld moeten nemen, meent Graneman van VVN. „Je maakt je er niet populair mee, maar ik zou mijn zoon een crossfiets weigeren als ik er zeker van was dat hij er mee op de openbare weg komt. Een kinderarts ging nog ver der, die zei nooit toestemming aan zijn kinderen te zullen ge ven om een crossfiets te ko pen. Hij heeft al te veel ernsti ge verwondigen, als gevolg van ongelukken met crossfiet sen, gezien. Wij zouden willen dat ouders zich hun verant woordelijkheid meer bewust werden". BOB BIRZA NEW YORK De geur die Marcus Antonius opsnoof toen hij werd verleid aoor Cleopa tra, is niet langer een van de tergende geheimen van de ge schiedenis. Althans, als Cleo patra die keer het antieke parfum op had, dat gewoon lijk op haar kaptafel stond. Op een tentoonstelling in het Bankers Trust gebouw aan Park Avenue in New York presenteerde de Italiaanse ar cheoloog Donato gisteren de vrucht van dertien jaar on derzoek naar de techniek van de oude parfumerie. Voor Do nato staat vast dat de vier geuren die hij naar New York heeft gebracht, naar ingre diënten en fabricage authen tiek zijn. Reukzalven en pommades stond hoog aangeschreven bij oude beschavingen. De Etrus- ken parfumeerden de muren en het drinkwater wanneer zij bezoek ontvingen. Voor de Grieken betekende bezit van veel reukmiddelen welgesteldheid. Hun woord voor een arm man was mono- lek it hos, wat betekent hij die maar één geur heeft. Als hij een belangrijke af spraak had, deed een jonge Romein meer dan wat afters have appliqueren. Hij deed het ene geurtje op de arm waarin hij hoopte het meisje te kunnen houden, een ander op de schouder waartegen ze hopelijk haar hoofd zou vlei en en een derde op zijn bo venlichaam. Antieke geurtjes verschilden in één belangrijk opzicht van het moderne parfum: ze had den alle olie als basis. Dat be tekent dat de geuren van de Romeinsen, Grieken en Egyp- tenaren maar kort werkten en veelvuldig opnieuw opge bracht moesten worden. Maar dat maakte deel uit van het badceremonieel, waarvoor wel drie uur per dag werd uitgetrokken. Donato zegt erkentelijkheid verschuldigd te zijn aan de geschriften van Plinius de Oudere, de Romeinse vloot voogd, naturalist en k ruiden- kenner, die zijn marinereizen combineerde met zijn hobby. In de parfums die professor Donato heeft samengesteld zijn alle vruchten, olies, bla deren, boomschors en blaadjes uit Europa, China en Afrika verwerkt die de oude volke ren vergaarden voor hun par fums en heilzame kruiden. Maar zo'n twintig eeuwen na Cleopatra blijken de antieke zalfjes en wateren niet bij ie dereen in de smaak te vallen. Het parfum Royal Oint ment" zou op Marcus Antoni us de door Cleopatra gewenste uitwerking hebben gehad, maar bezoekers in New York noemde het luchtje ..medici naal". „Misschien geslaagd als zeep. Hebt u niet iets subtie- lers?". Openbare bijeenkomst van Rijnlands algemeen bestuur De verenigde vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland zal op woensdag 15 februari 1984 te 09.30 uur in openbare zitting bijeenkomen in de vergaderzaal van het kantoor gebouw Breestraat 48 te Leiden. De agenda is hieronder aangegeven. Ter voorbereiding van deze bijeenkomst zullen de commissies uit de verenigde vergadering ter bespreking van de in de agenda nader aange geven onderwerpen bijeenkomen in Rijnlands- huis, Breestraat 59, te L eiden en wel: a. de commissie waterstaat op dinsdag 7 februari 1984 te 13.30 uur; b. de commissie waterkwaliteit op maandag 6 februari 1984 te 14.00 uur; c. de commissie bestuurszaken op maandag 6 februari 1984 te 10.00 uur; d. de commissie financiën op woensdag 8 februari 1984 te 13.30 uur. Alle vergaderingen z'in openbaar. De op de te behandelen onderwerpen betrekking hebbende stukken liggen vanaf 6 februari 1984 tot de aanvang der vergaderingen voor een ieder ter inzage in het Rijnlandshuis, Breestraat 59 te Leiden op werkdagen van 09.00 -12.00 en van 14.00-16.00 uur. Agenda: bijeenkomst van de verenigde vergadering bijeenkomsten van de commissies*) I. Opening II. Notulen van de op 7 december 1983 gehouden vergadering III. Mededelingen: a. kostenoverzicht functie waarderingsproject; bz/fin. b. zuiveringstaak Velsen stand van zaken; wk/bz/l c. ingebruikneming Uitwate ringssluis Katwijk 14 maart 1984ws/bz/l d. Koninklijke goedkeuring ver ontreinigingsheffing 1984; wk/bz/l e. overzicht beroepszaken; bz f. van onderscheiden aard; ws/wk/ fin. IV. Samenstelling VV.-commissies, voorziening in vacature cie. financiën; bz/fin. V. Ontslag plw. hoofdingelanden ir. J. de Waal en J. Hoogendoorn wegens terugtreden om gezondheidsredenen; bz VI. Bestrijding natuurlijke verziltmg; vaststelling beleidsnota; ws/wk/ fin. VII. Krediet klimaatbeheersings maatregelen kantorencomplex Leiden; fin. VIII. Krediet uitbreiding telefoon installatie kantorencomplex Leiden; fin. IX. Aankoop grond a.w.z.i. Aalsmeer; wk/fin. X. Krediet bouwrijpmaken terrein en voorbereiding bouw a.w.z.i. Reeuwijk-Randenburg; wk/fin. XI. Krediet voorzieningen in het kader van de calamiteiten regeling afvalwater Zoetermeer; wk/bz/ XII. Deelkrediet voor Rijnlandse deelneming in rioolwater- transportleiding Buitenkaag- Abbenes-Lisserbroek t.b.v. Kaagdorp. wk/fin. XIII. RONDVRAAG *ws commissie waterstaat wk commissie waterkwaliteit bz commissie bestuurszaken fin commissie financiën Leiden, 2 februari 1984. De dijkgraaf E.H. VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN. Hoogheemraadschap van Rijnland EB

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14