1 „Bouterse moet eerst maar eens met resultaten komen" Gromyko in Roemenië om Ceaucescu in gareel te houdere Regering verwacht economise] voordeel van vrede met China J 'SIJTHOFFPERS BINNENLAND/BUITENLAND CëidocSowuvnt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 PAGINA 1 BI Beerenschot licht gerechtelijke instellingen door DEN HAAG Er komt een onder zoek naar het functioneren van rechtbanken, die volgens het minis terie van Justitie veel efficiënter en moderner moeten gaan werken. Hiervoor is het adviesbureau Beer enschot ingeschakeld, dat in op dracht van Justitie in eerste instan tie negen rechtbanken gaat doorlich ten. Totaal zullen bij het onderzoek dertig gerechtelijke instellingen doorgelicht worden. Minister Kort- hals (justitie) wil naar aanleiding van het onderzoek normen gaan vaststellen voor de personeelsbezet ting op rechtbanken. Agent loopt tegen de lamp ZAANSTAD Een 26-jarige agent van de gemeentepolitie van Zaanstad is op staande voet ontslagen, nadat hij vrij dagmiddag op diefstal was be trapt. Dit heeft een woord voerder van de politie gisteren bekendgemaakt. De agent werd vrijdag tijdens het stelen van een koplamp set van een auto aangehouden in een parkeergarage, op nog geen 100 meter afstand van het politiebureau. De agent wilde met de lamp de auto van een kennis repareren die kort daarvoor een aanrijding had gehad. Geen uitbreiding bezoek in gevangenis DEN HAAG Staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) wil niet ingaan op de verzoeken van PvdA en CDA om de bezoek- en telefoon regeling in gevangenissen te ver soepelen. De beide Kamerfracties willen dat bezoek aan gevangenen ook gedurende de avonduren of in de weekeinden mogelijk wordt. De PvdA vindt bovendien dat gevan genen meer mogelijkheden moeten krijgen om met relaties te bellen. Volgens de staatssecretaris zijn deze maatregelen echter „niet te verwe zenlijken zonder belangrijke finan ciële offers op het gebied van per sonele en materieële voorzienin gen". Wijziging alcoholwet moet Justitie ontlasten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De alcoholwet moet gewijzigd worden om te voorkomen dat de rechtbanken verdrinken in het werk als gevolg van de invoe ring van nauwkeurige ademtest-apparatuur voor alcoholmisbruik. Dit zei minister Korthals Altes (justitie) gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Met deze apparatuur is volgens Korthals Altes een veel effectievere opsporing van alcoholmis bruik in het verkeer mogelijk, waardoor veel meer automobilisten dan voorheen aangehouden kunnen worden. Eén van de mogelijkheden is volgens de minister promillages tot 0,8 voortaan af te doen als overtreding, waardoor volstaan kan worden met een boete. Tot nu toe moesten bestuurders met tussen de 0,5 en 0,8 promille nog voor de rechtbank komen. Pechvogel Uiver toch op tijd naar Melbourne ALBURY De KLM verwacht dat de Uiver zon dag toch nog op tijd naar Melbourne kan vliegen, ondanks het feit dat de DC-2 vannacht met motor- pech aan de grond moest worden gezet. Er bleek een lek in de olieleiding en koppakking van de linker motor te zitten. Bovendien is de uitlaat op nieuw gescheurd. De motorpech werd ontdekt na een vlucht voor opnamen van het NOS reportageteam, dat de oor spronkelijke noodlanding in Albury (bij het licht van veertien old-timers) wilde verfilmen. De mo torgondel bleek onder de olie te zitten. De KLM verwacht dat het euvel nog voor zondag verholpen kan worden, als de Uiver doorvliegt naar zijn eindbestemming. Kwart klachten over politie Rotterdam gegronj», ROTTERDAM Een kwart van F' klachten die in 1983 zijn ingedieh over het optreden van de politie Rotterdam is gegrond of gedeeltelik gegrond. Het aantal klachten bedrol 242, waarvan er 175 zijn afgehandeld De meeste klachten hadden betreP,a_r king op de manier van taakuitoefenir (32), gebruik geweld (28), onheus taai gebruik (26) en aanhouding (25). lrlc Rotterdamse hoofdcommissaris schrij dit in een overzicht voor de commit politie-aangelegeheden van de meente Rotterdam. Er werden in taal 23 klachten gegrond verklaard 21 gedeeltelijk gegrond. In negen vallen werd de rijksrecherche in; schakeld. tic- f EENSGEZINDE SCEPSIS OVER INTERIM-REGERING SURINAME DEN HAAG Bouterse heeft al vaker voorstellen gedaan, die een terugkeer zouden inhouden naar de mocratische verhoudingen in Suriname, zonder dat daar iets van is terechtge komen. Voortaan tellen alleen concrete stappen zoals herstel van de pers vrijheid, rechtszekerheid en werkelijke inspraak van de bevolking. We la ten ons niet opnieuw met een kluitje in het riet stu ren. Eerst zien, dan gelo ven. Aldus luidt de algemene reac tie, zowel van politici, het mi nisterie van buitenlandse za ken én van het Surinaamse verzet in ons land, op de be kendmaking in Paramaribo dat de militaire leiders over eenstemming hebben bereikt met de vakbonden en werkge vers over de vorming van een interim-regering. De scepsis over de intenties van de militaire machthebbers wordt vooral ingegeven door de ervaringen in de vier jaar sinds Bouterse en de zijnen in februari 1980 aan de macht kwamen. Gewezen wordt op eerdere aankondigingen van dé legerleider, dat een daad werkelijk begin zou worden gemaakt met het herstel van de democratie. Op de cruciale momenten trokken de militai ren telkens alle macht naar .zich toe. Bouterse, zo zegt het Suri naamse verzet, is door de sta kingsgolf van eind vorig jaar danig in het nauw gebracht. Door de vakbeweging en het bedrijfsleven bij de interim-re gering te betrekken, hoopt hij op een adempauze, waarin hij zijn positie kan versterken. Maar in Suriname kunnen geen echte veranderingen worden doorgevoerd, zolang Bouterse aan de macht is, zeg gen zowel de Suriname-des- kundigen van CDA, PvdA en VVD als de Surinaamse ver zetsleiders. Genoeg onheil gebracht „Als aan de eisen van de vak bonden en de werkgevers te gemoet wordt gekomen, is dat op zich misschien een verbete ring. Maar lang niet voldoen de. Op deze manier houden de militairen een vinger in de pap. De bedoeling is dat ze te rugkeren naar de kazerne. Ze hebben ons land genoeg onheil gebracht", zegt mr. Jankie, voorzitter van de Stichting Democratie en Mensenrechten Suriname. „Bouterse heeft van alles geprobeerd. In 1980 kreeg hij het voordeel van de twijfel, maar dat heeft hij al lang ver speeld. Er is nu geen ruimte meer voor experimenten. Het gaat niet om het opvoedings proces van kleine kinderen maar om keiharde politiek". Surinamers in Nederland be nadrukken dat de vakbonds leiders die met de militairen tot overeenstemming zijn ge komen, nauwelijks steun heb ben onder de bevolking. „Het is allemaal doorgestoken kaart", zegt Romeo Hoost, voormalig bestuurslid van de vakcentrale de Moederbond. „Meneer Derby kan wel af spraken maken met de militai ren. Maar namens wie spreekt hij? Tijdens de staking bij Su- ralco is hij door zijn eigen ar beiders weggefloten. In Suri name noemen we zo iemand een gatlikker. Hij speelt onder één hoedje met het militair ge zag". Hoost heeft evenmin een hoge pet op van de motieven van het bedrijfsleven om met de militairen om de tafel te gaan zitten. „De werkgevers hebben geld nodig om hun hachje te redden. Ze staan met de rug tegen de muur. Gebeurt er niets, dan zullen ze hun bedrij ven moeten sluiten". Edgar Wijngaarde, lid van de Surinaamse Bevrijdingsraad van ex-president Chin A Sen, noemt de pogingen in Surina me een interim-kabinet te for meren „uitstel van executie". Volgens- hem wordt Bouterse nu van twee kanten bedreigd. Enerzijds heeft hij rekening te houden met de bevolking, die onlangs heeft gezien hoe het militaire gezag in de hoek kan worden gedrukt. „Aan de an dere kant wacht Sital, die sa men met zestig anderen op Cuba een grondige ideologi sche scholing heeft gehad. De mogelijkheid bestaat dat zij op een gegeven moment toe- Houding van Nederland Het Surinaamse verzet hoopt dat de Nederlandse regering en de Tweede Kamer zich niet door het „rookgordijn van Edgar Wijngaarde: „Uitstel van executie". Bouterse" om de tuin laten lei den en besluiten de opgeschor te ontwikkelingshulp aan Su riname te hervatten. Daar is overigens, zeker wat de PvdA en de VVD aangaat, geen kans op. De Suriname-specialist van de VVD, Weisglas, ziet nog geen enkele reden om van „een stap vooruit" te spreken. „Zolang er geen concrete ver anderingen zijn, zolang het pa pieren voornemens zijn, kan er geen sprake zijn van een hervatting van de ontwikke lingshulp. Zoals het er nu uit ziet houdt Bouterse het voor het zeggen. Zo'n interim-rege ring zou mooi haar onafhanke lijkheid van de militairen kunnen tonen, door als eerste daad een onderzoek in te stel len naar de moorden van de cember 1982 en de betrokken heid van Bouterse daarbij. Zo lang dat niet is gebeurd, blijft de geldkraan dicht", aldus Weisglas. Zijn PvdA-collega Knol is het daar roerend mee eens. Bij het CDA bestaat enige on duidelijkheid over het onder zoek naar en de toekomstige rol van legerleider Bouterse. Bouterse aanvaardbaar? Voor VVD en PvdA is Bouter se in wezen onaanvaardbaar. Maar het CDA-Kamerlid Gu- althérie van Weezei zei eerder deze week dat het vertrek van Bouterse voor hem geen abso lute voorwaarde is voor het hervatten van de hulp. '„Hij kan nog wel jaren aan de macht blijven, terwijl het geld voor Suriname zich ophoopt. Is dat wenselijk?" Zijn fractiegenoot Van Dam (Suriname-specialist) verklaar de dat het CDA het onderzoek naar de rol van Bouterse wel licht niet openlijk heeft ge noemd. Maar het door het CDA verlangde herstel van de rechtsstaat zou een dergelijk onderzoek wel impliceren. Overigens acht ook Van Dam het onwaarschijnlijk dat Bou terse aan de Nederlandse ver langens tegemoet zal komen. Op het ministerie van buiten landse zaken wil men voorlo pig geen ooordeel geven over de Surinaamse interim-rege ring. „Bij de vraag of we de hulp hervatten gaat het om concrete stappen op weg naar een herstel van de democra tie". Het aanblijven van Bou terse noemt de woordvoerder van de minister „van secun dair belang". Wanneer in Su riname aan de meeste Neder landse voorwaarden wordt voldaan zou minister Van den Broek, die indruk wordt al thans gewekt bereid zijn de aanwezigheid van legerleider Bouterse voor lief te nemen. JOS TIMMERS bej BOEDAPEST De Russische minister van buiten-P! landse zaken, Gromyko, heeft deze week een bew' zoek aan Roemenië gebracht om president Ceauces cu ervan te doordringen dat het Kremlin nooit eneer te nimmer zal toestaan dat Roemenië zich uit her^ Warschaupact terugtrekt. Er zijn aanwijzigingen dat^?1 Roemenië dit serieus overweegt. Ceaucescu zoir!r daarbij denken aan volgend jaar, omdat het defen£is sieverdrag voor de Oostbloklanden dan ten eindeon' loopt en officieel verlengd moet worden. £rc De meeste communistische lidstaten beschouwen het air31 vanzelfsprekend dat het verdrag in 1985 wordt vernieuwd»* hoewel er misschien wel enige wijzigingen worden aange- bracht. Het enige land dat twijfelt of het opnieuw zijn hand-PH). tekening zal zetten, is Roemenië. President Ceaucescu heefh—- de laatste tijd hardnekkige kritiek geoefend op de toene- mende defensie-uitgaven van het Warschaupact en de zware A last die het lidmaatschap is voor 's lands economie. In dat-U^ verband is naar aanleiding van het bezoek bekend gemaakt dat Roemenië niet langer zijn gas en olie uit de Sovjet-Uniel 7 tegen harde westerse valuta hoeft te betalen, maar met goej V deren. Niets wijst er echter op dat Gromyko in ruil daarvoor de toezegging heeft gekregen dat Roemenië zich weer zali aansluiten bij de officiële lijn van het Warschaupact. jjQ Wat de buitenlandse politiek betreft stelt Ceaucescu zich steeds onafhankelijker op. Tijdens de conferentie in Stocks holm heeft hij laten weten dat Roemenië graag een onaf-.1 hankelijke brugfunctie wil vervullen tussen de tweé(Va machtsblokken. In de praktijk zal het voor Roemenië echter allesbehalve eenvoudig zijn zich uit het Warschaupact terujjPA te trekken. Ook in het verleden heeft het Kremlin er herjaml haaldelijk opgewezen dat het dit niet zou toestaan. Strate-fGal gisch gezien mag Roemenië dan misschien niet het belang-,pi"e rijkste land in het gebied zijn, maar politiek gezien kan deden Sovjet-Unie zich Roemeense afvalligheid gewoon niet ver-|sch< oorloven. Aangenomen wordt dan ook dat Gromyko de Roe-lChr meense president tijdens zijn bezoek op het hart heeft ge- dio drukt dat Moskou zich door niets zal laten weerhouden om^ra te zorgen dat Roemenië lid blijft. Als economische sanctie$e daarbij niet afdoende zouden zijn, zou het Kremlin ongetwijjgaa feld bevriende krachten in Roemenië kunnen benaderen omf*"" de Sovjet-Unie uit te nodigen het socialisme daar te helperl handhaven. Druk beraad in Paramaribo PARAMARIBO/DEN HAAG In Paramaribo wordt nog steeds druk overleg gevoerd in verband met de vorming van de interim-regering, die mor- fen haar beslag zou moeten rijgen. De Surinaamse radio meldde gisteren dat de militai ren, vakbeweging en bedrijfs leven een akkoord hadden be reikt over de regering. Vol gens een woordvoerder van de vakbeweging moeten in het overleg spijkers met koppen worden geslagen. Naar ver- Wachting wordt onder meer gesproken over de ministers kandidaten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Brandend haar Hoe Michael Jackson vorige week vrijdag, tij dens het filmen van een fris drank-reclame, brandwonden op zijn hoofd op liep, is te zien op de foto, die door zijn pers-agent is vrijgegeven. Michael (op de achtergrond) loopt nog nor maal de trap af terwijl zijn haar al in de brand staat. Zijn broer Jermaine (op de voorgrond) heeft op dat moment helemaal niets in de gaten. Hij speelt en zingt dan ook rustig door. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL Sidonid.ili ji wil jofltn dot ódt dan in dt ishan 7 Uidróm doe it to wout n~rn v - lhbtntruhtr Ylntenteur forfijttr m dn n uh vrtwil mi nul Morin xlthi mil unite Kin Uditmoitl... moei pom Ulltn ml uxhm !r Toenemend drugsgebruik in Polen WARSCHAU In Polen neemt het drugsgebruik on rustbarend toe, schreef giste ren de Poolse jongerenkrant Sztandar Mlodych. In tegen stelling tot de overige Oosteu- ropese landen worden gege vens over drugsgebruik in Po len openbaar gemaakt. Zo overleden in 1982 102 mensen ten gevolge van overmatig drugsgebruik. In 1980 waren dat er nog 33. Over 1983 zijn nog geen gegevens bekend. Een arts schat het aantal ver slaafden in Polen dat dringend medische hulp nodig heeft op 30 a 35.000. Het hoge aantal dodelijke slachtoffers is onder meer te wijten aan het gebruik van heroïne van eigen make lij. Vele Polen zien de snelle stijging van het gebruik van verdovende middelen als een psychologische reactie van de jeugd op de economische en politieke crisis waarin Polen verkeert. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er mag worden verwacht dat het herstellen van de diplo matieke betrekkingen met China ook econo misch voordeel aan ons land zal opleveren. Dit heeft minister Hans van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren gezegd op een persconferentie ter gelegenheid van het feit dat beide landen de vrede weer hadden getekend. Tegelijkertijd in Peking en in Den Haag werd gisteren een gemeenschappelijk communi qué uitgegeven, waarin staat dat beide landen het niveau van hun diplomatieke verte genwoordigingen weer zullen brengen op dat van ambassa des. Sinds de eerste affaire rond de levering van Neder landse onderzeeboten aan Tai wan, die speelde in 1981, had China de betrekkingen terug gebracht tot het niveau van zaakgelastigden. Minister Van den Broek toon de zich „uiteraard erg ver heugd" over de weer aange haalde diplomatieke banden met China. Maar tenminste zo belangrijk noemde hij het we derzijdse besluit om de betrek kingen „niet alleen te normali seren maar ook te intensive ren", zoals er in het communi qué staat. Volgens de minister worden er al plannen gemaakt voor een intensievere samenwerking op economisch gebied. Hij wees er op dat volgende maand twee Nederlandse handelsmissies de Volksrepubliek zullen bezoe ken, één van het Nederlands Centrum voor Handelsbevor- dering en één van het VNO (met voorzitter Van Veen) en dat er voorbereidingen getrof fen worden voor het afvaardi gen van een regeringsdelegatie onder leiding van staatssecre taris Bolkestein, die belast is met exportbevordering. China zou volgens Van den Broek vooral op landbouw- en verkeersgebied maar ook voor waterstaatkundige werken nauwer met Nederland willen samenwerken. Hij wees er in dit verband op, dat de export naar China nadat zij eerst ver was ingezakt weer langzaam een stijgende lijn vertoont. Alleen daaruit is al af te leiden, zo meent hij, dat China wel degelijk ook in eco nomisch opzicht perspectief biedt aan ons land. De onderhandelingen over het weer normaliseren van de be trekkingen met China zijn ge voerd door mr. H. Wijnaendts, ambassadeur in speciale dienst, die voor dit doel naar Peking was gereisd. In het communiqué, dat voor Neder land door Wijnaendts en voor China door onderminister Zhou Nan is ondertekend, wordt ingegaan op het besluit van het kabinet Lubbers geen vergunning te geven voor de export van nog eens twee (of vier) onderzeeboten aan Tai wan. „De Chinese regering stelt deze beslissing van de Ne derlandse regering op hoge prijs". Beide landen bevestigen opnieuw hun overeenkomst van 16 mei 1972, waarin Ne derland respect betuigt voor de visie van China dat Taiwan een (opstandige) provincie is van de Volksrepubliek. Ambassadeur Wijnaenc heeft voorts de belofte verkf gen dat China zich niet verzetten tegen de daadwerk lijke levering van de eerME twee onderzeeboten voor TJ98 wan, die in aanbouw zijn haa Wilton Fijenoord in Schiedadou Evenmin zal China verder IjBr; zwaar maken tegen het ffree dat de KLIM sinds enige t&an op Taipeh, de hoofdstad vpen Taiwan, vliegt „Wij hèbbdjn nogmaals duidelijk gemaJap dat het hier om een volleéjjn particuliere transactie gaaPec» aldus minister Van den BroPU£ ADVERTENTIE Uw krant samen met Unitravel naar het Verre Oosten: Va a. 25-daagse rondreis naar Singapore, west-, midden- en oost-Java en het prachtige eiland Bali Vertrek 20 maart RO b. 18-daagse rondreis naar het fascinerende Thailand »ee Vertrek 18 maart De reis naar Singapore en Indonesië voert u door de ha- n vens van Singapore en langs de belastingvrije winkels op Orchard Road, wij bezoeken oud- en nieuw-Jakarta, de ael plantentuin van Bogor, de vulkaan Tankkuban Prahu bijL Bandung, vervolgen de reis per trein naar Jogyakarta met F111 de eeuwenoude Kraton (paleis van de sultan) en op weg ger naar Semarang de Borobudur, boeddhistisch heiligdom j- uit de 8e eeuw. Na het verblijf In Semarang halen wij een koude neus In Tretes en zien de zonsopgang vanaf de kra- »as terrand van de Bromo. Na Malang uitrusten op het prach- 3 tige eiland Bali. aer ,,.„m ƒ4.450.- llk 0 per persoon (toeslag 1-pers. kamer 650.-)|n De 18-daagse rondreis door Thailand begint in Bangkok irgé met een veelheid aan excursies, o.a. het Koninkli|k Palels, j de drijvende markt van Damnern Saduak, een Thaise show etc. De reis per bus naar het noorden van Thailand qi voert u via Bang-Pa-ln naar Ayutthaya voor een bezoek jf|' aan de grotendeels gerestaureerde Boeddhabeelden en tempels. Vervolgens naar Phltsanuloke, Lampang en Chiang Ral. met veel excursies onderweg. Vanuit Chlang-Ral een boottocht over de Mae Kok rivier, een bezoek aan de "Golden Triangle", het beruchte drielandenpunt waar Laos. Birma en Thailand samenkomen. Tenslotte naar Chiang Mal, waar de meest mooie en kunstzinnige artikelen worden vervaardigd, zoals lak werk, celadon, zijde en zilverwerk. Een hoogtepunt van de reis vormt een bezoek aan de zeer primitief levende bergstam men. Uitrusten aan het strand van Pattaya. Reiaaom 3.975 per persoon (toeslag 1 pers. kamers 475.-)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12